Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko
-
barib
- Posts: 4
- Joined: 25/04/2013 13:04
#15876 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Pedja!
Jedno intimno pitanje koje bi sigurno interesovalo nas Bosance, Srbe, Bosnjake, Hrvate!
------Ko je kome vise dao? Sarajevo Tebi ili Ti Sarajevu?
Jedno intimno pitanje koje bi sigurno interesovalo nas Bosance, Srbe, Bosnjake, Hrvate!
------Ko je kome vise dao? Sarajevo Tebi ili Ti Sarajevu?
-
privremeni
- Posts: 1522
- Joined: 29/07/2003 00:00
#15877 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
E ovo zasluzuje javno izvinjenje zastupniku Radeljasu.JoseMujica wrote:1359 glasova...ne širite laži....više je sam Eso dobio glasova nego komplet NS...i tu negdje završavaju liberalni kapaciteti ovog društva i ove kasabe uronjene u nepotizam i korupciju
- biske
- Posts: 1925
- Joined: 25/06/2009 03:35
- Location: teren
#15878 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
nije, al nije ni bitno. "a nisam vala baš ni radeljaš. a i da jesam radeljaš je naš"JoseMujica wrote:1359 glasova...ne širite laži....više je sam Eso dobio glasova nego komplet NS...i tu negdje završavaju liberalni kapaciteti ovog društva i ove kasabe uronjene u nepotizam i korupciju
kanton (ns: 9475 glasova, boss: 7163)
http://www.izbori.ba/Finalni2010/Finaln ... /Nivo.aspx
eso, lično i personalno: 1359
http://www.izbori.ba/Finalni2010/Finaln ... idate.aspx
ovo za ulazak u koaliciju je bilo odlično pitanje i baš bih volio pročitati odgovor. postoje dobri razlozi i za i protiv, ali me interesuje koji su bili presudni pri zauzimanju konačnog stava.
- sabina1
- Posts: 8203
- Joined: 24/11/2010 20:44
- Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
- Contact:
#15879 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
NS je odgovorna jer nije ispunila nešto što nije obećalamaher wrote:iskreno,Pedja Kojovic wrote:Nego, sta kazete na ova dogadjanja oko Vlade KS?
Kako dalje?
Ko bi je, i da li bi je, trebao zamjeniti?
p.k.
radeljas treba najvise da zahvali ns sto mu je ovako skocila cijena...jer da je ns usla u vladu njega nigdje ne bi bilo...tako da ni ns nije bez odgovornosti za ovakvu situaciju...
SRAMOTA je to što su učinili vijećnici u Centru , nemam informacije kako će glasati ostali vijećnici po općinama ali i ako ne podrže kolege iz centra na NS-u će zbog centra ostati veeeeelika mrlja....oni izgleda žive u Beču ?
SRAMOTA a mrlja po mrlja.---bruka
-
bob_rock
- Posts: 151
- Joined: 19/07/2010 14:46
#15880 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Jeli Vam to stigla nova ponuda o matematičkom sporazumuPedja Kojovic wrote:Nego, sta kazete na ova dogadjanja oko Vlade KS?
Kako dalje?
Ko bi je, i da li bi je, trebao zamjeniti?
p.k.
- biske
- Posts: 1925
- Joined: 25/06/2009 03:35
- Location: teren
#15881 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
http://www.klix.ba/vijesti/bih/masa-str ... /130425127
iza vlade treba da stane dvotrećinska većina???
pa ne može u ovoj situaciji niko u skupštini skupiti ni jednu trećinu.
al je zato veselo...
iza vlade treba da stane dvotrećinska većina???
pa ne može u ovoj situaciji niko u skupštini skupiti ni jednu trećinu.
al je zato veselo...
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#15882 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
lud i ponosan
I ja sam samo u medijima procitao da sam clan te radne grupe.
p.k.
I ja sam samo u medijima procitao da sam clan te radne grupe.
p.k.
- biske
- Posts: 1925
- Joined: 25/06/2009 03:35
- Location: teren
#15883 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
ma jašta. ko će se niz onoliki džidžikovac spuštati do skupštine da vidi šta ima...Pedja Kojovic wrote:lud i ponosan
I ja sam samo u medijima procitao da sam clan te radne grupe.
p.k.
- akcid
- Posts: 1904
- Joined: 09/04/2013 13:49
- Location: Sarajevo
#15884 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Za ponedjeljak, 29. aprila, zakazana je Skupština KS, na kojoj je, između ostalih, planirana rasprava o radu kantonalnog pravobranilaštva i tužilaštva za 2012. godinu. Materijal je podijeljen vama zastupnicima, ali ga nema dostupnog za javnost, iako je u Dnevnom redu upisana napomena da se svi materijali mogu naći i na oficijalnoj WEB stranici Skupštine Kantona Sarajevo: http://skupstina.ks.gov.ba/
- akcid
- Posts: 1904
- Joined: 09/04/2013 13:49
- Location: Sarajevo
#15885 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Kako Zakonom o slobodi pristupa informacijama nije moguće dobiti odgovor na pitanje o javnoj raspravi, jer se radi o pitanju i odgovoru, ne informaciji u pisanom obliku, da li ti, Peđa, u svojstvu zastupnika u SKS, u ponedjeljak na Skupštini, želiš uputiti zastupničko pitanje Ministarstvu saobraćaja Vlade KS o provedenoj javnoj raspravi povodom konkretne odluke nadležnih organa KS o izgradnji južne longitudinale, od Vrbanja mosta do raskrsnice u Hrasnu - posebno na njenom dijelu kroz Grbavicu; da li je održana javna rasprava, kao obavezni dio zakonodavnog procesa, kada je održana, i kakva su mišljenja nakon javne rasprave (ako je i održana ikako)?
-
Innovation
- Posts: 4229
- Joined: 23/03/2011 11:58
#15886 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
http://skupstina.ks.gov.ba/sites/skupst ... stvo_2.pdf - pravobranilastvoakcid wrote:Za ponedjeljak, 29. aprila, zakazana je Skupština KS, na kojoj je, između ostalih, planirana rasprava o radu kantonalnog pravobranilaštva i tužilaštva za 2012. godinu. Materijal je podijeljen vama zastupnicima, ali ga nema dostupnog za javnost, iako je u Dnevnom redu upisana napomena da se svi materijali mogu naći i na oficijalnoj WEB stranici Skupštine Kantona Sarajevo: http://skupstina.ks.gov.ba/
http://skupstina.ks.gov.ba/sites/skupst ... lastva.pdf - tuzilastvo
- sabina1
- Posts: 8203
- Joined: 24/11/2010 20:44
- Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
- Contact:
#15887 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Peđa dobro večer.
Zamolila bih (ukoliko je moguće) odgovor na nekoliko pitanja.
Kako Vi kao pojedinac , građanin Sarajeva i kantonalni zastupnik komentirate SRAMNU odluku vijećnika Naše Stranke u općini Centar da glasaju ZA povećanje plaća i prihoda na osnovu rada/prisustva u OV općine Centar ?
Postoji li neko tijelo u Našoj Stranci (predsjednik , predsjedništvo , glavni odbor) koji će te vijećnike "kazniti" makar na takav način da im dodijeli ukaz , odluku da višak tih sredstava (uvećani dio) dodijele u humanitarne svrhe jednoj od bezbroj humanitranih organizacija u BiH ukoliko se kaju zbog tog čina ? Ukoliko se ne kaju šta onda ? Vama (Našoj Stranci) su ruke vezane ili ćete ih kazniti ili ih uopće nećete "kažnjavati" ?
Ukoliko ste već odgovorili ranije na prvo (ili slično) postavljeno pitanje , najljubaznije Vas molim da ga ponovite.
Veliko hvala na razumjevanju.
pozdrav
Sabina
Zamolila bih (ukoliko je moguće) odgovor na nekoliko pitanja.
Kako Vi kao pojedinac , građanin Sarajeva i kantonalni zastupnik komentirate SRAMNU odluku vijećnika Naše Stranke u općini Centar da glasaju ZA povećanje plaća i prihoda na osnovu rada/prisustva u OV općine Centar ?
Postoji li neko tijelo u Našoj Stranci (predsjednik , predsjedništvo , glavni odbor) koji će te vijećnike "kazniti" makar na takav način da im dodijeli ukaz , odluku da višak tih sredstava (uvećani dio) dodijele u humanitarne svrhe jednoj od bezbroj humanitranih organizacija u BiH ukoliko se kaju zbog tog čina ? Ukoliko se ne kaju šta onda ? Vama (Našoj Stranci) su ruke vezane ili ćete ih kazniti ili ih uopće nećete "kažnjavati" ?
Ukoliko ste već odgovorili ranije na prvo (ili slično) postavljeno pitanje , najljubaznije Vas molim da ga ponovite.
Veliko hvala na razumjevanju.
pozdrav
Sabina
-
theTruePath
- Posts: 8483
- Joined: 26/12/2009 15:23
#15888 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Moze li mi neko reci,koji je stav NS po pitanju stranke Komsica?
-
baxul
- Posts: 1884
- Joined: 05/01/2004 00:00
#15889 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
theTruePath wrote:Moze li mi neko reci,koji je stav NS po pitanju stranke Komsica?

- sabina1
- Posts: 8203
- Joined: 24/11/2010 20:44
- Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
- Contact:
#15890 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Lud i ponosan , glasali su u svim ostalim sarajevskim općinama PROTIV .Lud i ponosan wrote:Vijećnici Naše Stranke u drugoj gradskoj opštini, neću reći o kojoj se radi zato što momci nisu željeli tu vrstu promocije, su glasali protiv sramnog povećanja plata i odlučili su kompletan iznos koji im pripada nakon povećanja uplaćivati na račun humanitarnog Udruženja u kojem sam aktivan. Bilo mi je drago upoznati ih i kamo sreće da je više takvih pojedinaca u politici (valjda me neće vremenom demantovatitvsabina wrote:Peđa dobro večer.
Zamolila bih (ukoliko je moguće) odgovor na nekoliko pitanja.
Kako Vi kao pojedinac , građanin Sarajeva i kantonalni zastupnik komentirate SRAMNU odluku vijećnika Naše Stranke u općini Centar da glasaju ZA povećanje plaća i prihoda na osnovu rada/prisustva u OV općine Centar ?
Postoji li neko tijelo u Našoj Stranci (predsjednik , predsjedništvo , glavni odbor) koji će te vijećnike "kazniti" makar na takav način da im dodijeli ukaz , odluku da višak tih sredstava (uvećani dio) dodijele u humanitarne svrhe jednoj od bezbroj humanitranih organizacija u BiH ukoliko se kaju zbog tog čina ? Ukoliko se ne kaju šta onda ? Vama (Našoj Stranci) su ruke vezane ili ćete ih kazniti ili ih uopće nećete "kažnjavati" ?
Ukoliko ste već odgovorili ranije na prvo (ili slično) postavljeno pitanje , najljubaznije Vas molim da ga ponovite.
Veliko hvala na razumjevanju.
pozdrav
Sabina).
![]()
Pozdrav
-
theTruePath
- Posts: 8483
- Joined: 26/12/2009 15:23
#15891 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Zanimljivobaxul wrote:theTruePath wrote:Moze li mi neko reci,koji je stav NS po pitanju stranke Komsica?
hvala
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#15892 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Kojović: Pećanac i Petrović su dobro radili svoj posao
Predrag Kojović, član Predsjedništva Naše stranke, govori o najnovijim zbivanjima u Vladi Kantona Sarajevo, ali i upozorava: “Apsurdno je da SDP troši vrijeme, novac i strpljenje na rekonstrukciju vlasti, vjerujući da će sa HDZ-ovima uraditi ono što nije mogao sa SDA, jer se radi o političkim blizancima”
Foto: Arhiv Oslobođenja | Predrag Kojović
• Dva ministra u Vladi KS-a iz SDU BiH su podnijela ostavke, spominje se i mogućnost odstupanja trećeg. Očekivano ili ne? Hoće li i KS zapasti u krizu poput one u Federaciji?
– Za razliku od njihovog ulaska u ovu vladu, meni je njihov odlazak očekivan i razumljiv. Oni su dobro radili svoj posao. Ne bi me iznenadilo da je to suštinski razlog. Kad nekompetentnosti ove vlade KS-a u ekonomskoj i socijalnoj sferi pridodate nepromišljene i neetičke poteze – od imenovanja svojih supružnika do monoetničkog sastava UO – onda imate, manje-više, skicu prvih stotinu dana njihove vlasti. Što se tiče ministra Marjanovića (Damir Marjanović, ministar nauke, obrazovanja i mladih, op. a.), mi smo nekoliko puta iskazali podršku njegovim pokušajima da reformiše obrazovni sistem. Za uposlenike tog sektora bi, po mom mišljenju, bilo kontraproduktivno da ga smijene. Njegov motiv ulaska u ovu vladu je, vjerujem, bio isti kao i kod Petrovića i Pećanca – da probam da uradim barem nešto pozitivno, u barem jednom resoru. Mi smo, još u vrijeme kada se formirala ova vlada, vođeni možda više političkom intuicijom nego činjenicama, odbili učešće, jer smo zaključili da se u ovom timu ne može igrati dobro.
Kao, možda jedini oslonac ove vlade sada stoji činjenica da je u ovakvom sastavu Skupštine vrlo teško politički iskonstruisati novu. Mi ostajemo pri svom ranijem prijedlogu za rješenje blokade i na federalnom i na kantonalnom nivou, koji uključuje formiranje ekspertskih vlada od nestranačkih mandatara, sa programom budžetske konsolidacije, a koji bi imao podršku dvije trećine poslanika do 2014.
Istureno odjeljenje
• Nakon implementacije presude Sejdić-Finci u KS-u ništa se nije novo nije desilo. Sastanak u Bruxellesu proglašen je neuspjelim. Kako dalje?
– Nesposobnost partija na vlasti da implementiraju presudu Sejdić-Finci jeste veliki neuspjeh, ali samo ako polazite od pretpostavke da naša politička elita zaista želi da BiH što prije postane članica EU. Ali, ako pođete od premise da oni ustvari strepe od ulaska BiH u EU, jer bi to za njih značilo pristajanje na sistem u kojem to što i kako sada rade ne bi više mogli raditi i u kojem bi vjerovatno došlo do utvrđivanja njihove političke, pa i krivične odgovornosti za protraćeno vrijeme i novac, onda ćete u njihovim potezima vidjeti jasnu logiku. Ne vjerujem da sa ovim ljudima na čelu BiH može napredovati, a kamoli prema EU. Ukoliko glasači 2014. ne pokažu radikalnu želju za suštinskom promjenom, mislim da će politika EU prema BiH preći iz integracijskog u izolacijski modus operandi, ako to već sada nije slučaj. Mi smo, generalno, mislim, sada u situaciji u kojoj nije neosnovano o doticanju socijalnog i ekonomskog dna razmišljati kao o neophodnom preduslovu za izlazak iz krize.
• Može li se u cijeloj priči o provedbi presude Evropskog suda za ljudska prava amnestirati međunarodna zajednica? Da li je dovoljno to što nam s vremena na vrijeme kažu da su razočarani time što BiH ne napreduje?
- Autori Dejtonskog ustava sigurno nisu mogli ni sanjati da mi ni nakon 17 godina opšte i svakodnevne frustriranosti, koju taj dokument izaziva kod svakog ko ga prostudira, nećemo biti u stanju napisati ili prepisati od nekoga bolji ustav. Mi im zamjeramo što su nam navukli tu, kako se često zove, luđačku košulju, a mi, sve ovo vrijeme, u ruci držimo ključ i odbijamo da se oslobodimo. Nažalost, po meni najpravedniji scenario je onaj u kome su Srbija i Hrvatska, kao agresori, odgovorni za napredak BiH ka EU i samo zajedno s njom postaju članovi, nešto o čemu se, možda, trebalo više i na vrijeme razmišljati. Ta prilika je propuštena i o našoj i pojedinačnoj i kolektivnoj sudbini odlučuju isti ljudi, koji već 20 godina, manje više, upravljaju ovom zemljom i koji BiH vide kao istureno rusko, iransko ili tursko odjeljenje na granici EU.
• Kao delegat Doma naroda PFBiH podržali ste Zakon o povoljnijem penzionisanju branilaca FBiH. Da li je Naša stranka imala amandmane na ovaj akt, te kako komentarišete izjave da se njime oduzima pravo jednih kategorija nauštrb drugih i da su delegati vođeni mišlju kako će dobar dio tranše MMF-a biti utrošen za plate i naknade upravo u državnim aparatima?
– Mi smo bili i protiv samog aranžmana sa MMF-om i protiv olako datih obećanja u pismu namjere. Smatramo da je dosadašnja politika prema bivšim borcima bila potpuno pogrešna, štetna, da ih je svela na ovisnike o mjesečnoj donaciji države. Činjenica je, također, da bi prekid aranžmana sa MMF-om prouzrokovao prislino smanjenje javne potrošnje u FBiH za 30-tak posto, dakle, upravo onoliko koliko mi smatramo da bi i trebalo. Ali, povesti zemlju u tom pravcu, bez efektivne vlade, bez adekvatnih socijalnih i obrazovnih fondova i programa je neodgovorno. To je igranje šibicama u buretu baruta.
Argument koji je odredio da glasamo ZA ide otprilike ovako, finansijski kolaps i socijalni haos u FBiH bio bi zloupotrijebljen od onih političkih snaga koje stalno dovode u pitanje svrsishodnost postojanja BiH. To zadovoljstvo im nismo htjeli pružiti. Što se tiče samog zakona, on je po nama konceptualno loš, vjerovatno neustavan i ekonomski neodrživ, jer umjesto da penziju napokon počne tretirati kao pravo koje se zaradi nakon 40 godina rada, ona se i dalje tretira kao državni fond za kupovinu partijskih glasova.
• U veoma kratkom vremenu su formirane dvije političke partije na čijem čelu su Željko Komšić i Živko Budimir. Vidite li u jednoj od njih partnera za neko buduće zajedničko djelovanje?
– Stare partije je, očigledno, nemoguće, naučiti novim trikovima, odnosno, novoj, drugačijoj politici. Zaista vjerujemo da je najbolja, a možda i posljednja šansa za BiH pobjeda građanskog bloka na izborima 2014. Na formiranju tog bloka mi zajedno sa LDS-om radimo već dugo. Sa Komšićem smo imali nekoliko dugih i vrlo prijatnih, moram reći, razgovora. Mislimo da bi saradnju između NS-a i DF-a trebalo zasnivati na postizanju formalne, međustranačke, saglasnosti oko konkretnih političkih i ekonomskih rješenja, a ne samo na našoj uzajamnoj političkoj simpatiji. Ali, isto tako smatramo da stranke koje će činiti taj građanski blok ne bi trebale do izbora učestvovati u izvršnoj vlasti, niti na jednom nivou.
• Posljednjih dana se spominju tajni sastanci u Mostaru i novi sastav partnera u izvršnoj vlasti FBiH. Ko vlada Federacijom?
– Ako vlast definišete kako to rade lideri sedmorke, kao ovladavanje javnim novcima i resursima, onda je odgovor na pitanje ko je na vlasti i svi i niko. Ali, političku odgovornost za sve što u FBiH nije urađeno u ove dvije godine, za potpunu blokadu državnog aparata, za drastičan pad životnog standarda i porast političke nesigurnosti snose SDP i SDA sa svojim političkim satelitima. Apsurdno je da SDP troši toliko vrijeme, novac i strpljenje na rekonstrukciju vlasti i da vjeruje da će sa HDZ-ovima moći uraditi ono što nije mogao uraditi sa SDA, jer se radi o političkim blizancima, sa sličnim ideološkim i kriminalnim sklonostima.
• Vaša izjava o povećanju naknada u kantonalnoj Skupštini izazvala je dosta reakcija. Došlo se do toga da niste trebali upirati prstom u druge, kad već i sami imate ta primanja...
– Kada razgovaram sa svojim kolegama iz skupštinskih ili parlamentarnih klupa, većina njih se slaže sa dijagnozom da preskupa i prekomplikovana država guši realni ekonomski sektor i da je BiH u ovom trenutku ranjivija ekonomski nego politički, da nam je, za razliku od 90-tih, sada najpotrebniji legalistički i finansijski patriotizam i političara i građana. Ali, kada im sugerišete da je u takvoj situaciji moralan i ekonomski racionalan potez smanjenje naknada koje primaju, onda doživite politički linč kakav se meni dogodio na toj sjednici. To, ni u najmanjoj mjeri, nije promijenilo naš stav da vlast koja nije spremna stegnuti svoj kaiš nema pravo tražiti od građana da ulože dodatni i finansijski i ljudski napor u prevazilaženju sadašnjeg stanja.
• Kako spriječiti da se izmjenama zakona na mala vrata, osuđenici biraju na čelne funkcije po preduzećima?
– Vlada KS-a je krenula u jednu masovnu, kozmetičku, prepravku odredbi zakona i statuta, koji regulišu uslove za izbor direktora i članova UO javnih preduzeća i institucija. Od sada će na te funkcije moći biti birani i ljudi koji su počinili krivična djela, ali priroda tih djela nije nespojiva sa funkcijom za koju se kandiduju. Koja su krivična djela spojiva a koja nespojiva odlučiće Vlada, od slučaja do slučaja. Vjerovatno u njihovom konceptu etike osuđeni pedofil, recimo, ne može biti direktor škole, ali može, na primjer, biti direktor tržnica ili nekog drugog komunalnog preduzeća ili institucije. Za nas je to neprihvatljivo, da ne upotrijebim neku jaču riječ. Ali, šta je i trebalo očekivati od ove vlade koja svoju frapantnu neetičnost, totalnu neefikasnost i još štošta krije iza rada nekoliko dobrih ministara. Jedina činjenica koja aktuelnu Kantonalnu vladu održava na vlasti je to što ih nema ko zamijeniti. Naša ideja o pravoj ekspertskoj vladi, predvođenoj nestranačkim mandatarom, trenutno nema podršku opozicije.
Dubioza zna
Naša stranka jedna je od rijetkih reagovala na najave nabavki novih automobila za potrebe članova državnog Parlamenta. Hoće li izbori 2014. biti kazna za sve one koji se u ovako teškoj situaciji u BiH rasipaju budžetskim novcem?
– Ja pretpostavljam da će i pred izbore 2014. doći do zaoštravanje retorike i međuetničkih odnosa i da će se lideri nadmetati u nacionalizmu i međusobnim, kriminalnim optužbama. To je strategija koja je za njih do sada bila uspješna, a kao što poslovica kaže, ako radi, nemoj ga popravljati. Ako građani i ovaj put progutaju taj mamac, opet ćemo imati vlast kakvu smo imali, imamo i kakvu možda i zaslužujemo. A sve što glasači treba da urade da bi se shvatili o čemu se ovdje već 20 godina zapravo radi je da preslušaju album Dubioze Kolektiv, ali sa razumijevanjem.
Predrag Kojović, član Predsjedništva Naše stranke, govori o najnovijim zbivanjima u Vladi Kantona Sarajevo, ali i upozorava: “Apsurdno je da SDP troši vrijeme, novac i strpljenje na rekonstrukciju vlasti, vjerujući da će sa HDZ-ovima uraditi ono što nije mogao sa SDA, jer se radi o političkim blizancima”
Foto: Arhiv Oslobođenja | Predrag Kojović
• Dva ministra u Vladi KS-a iz SDU BiH su podnijela ostavke, spominje se i mogućnost odstupanja trećeg. Očekivano ili ne? Hoće li i KS zapasti u krizu poput one u Federaciji?
– Za razliku od njihovog ulaska u ovu vladu, meni je njihov odlazak očekivan i razumljiv. Oni su dobro radili svoj posao. Ne bi me iznenadilo da je to suštinski razlog. Kad nekompetentnosti ove vlade KS-a u ekonomskoj i socijalnoj sferi pridodate nepromišljene i neetičke poteze – od imenovanja svojih supružnika do monoetničkog sastava UO – onda imate, manje-više, skicu prvih stotinu dana njihove vlasti. Što se tiče ministra Marjanovića (Damir Marjanović, ministar nauke, obrazovanja i mladih, op. a.), mi smo nekoliko puta iskazali podršku njegovim pokušajima da reformiše obrazovni sistem. Za uposlenike tog sektora bi, po mom mišljenju, bilo kontraproduktivno da ga smijene. Njegov motiv ulaska u ovu vladu je, vjerujem, bio isti kao i kod Petrovića i Pećanca – da probam da uradim barem nešto pozitivno, u barem jednom resoru. Mi smo, još u vrijeme kada se formirala ova vlada, vođeni možda više političkom intuicijom nego činjenicama, odbili učešće, jer smo zaključili da se u ovom timu ne može igrati dobro.
Kao, možda jedini oslonac ove vlade sada stoji činjenica da je u ovakvom sastavu Skupštine vrlo teško politički iskonstruisati novu. Mi ostajemo pri svom ranijem prijedlogu za rješenje blokade i na federalnom i na kantonalnom nivou, koji uključuje formiranje ekspertskih vlada od nestranačkih mandatara, sa programom budžetske konsolidacije, a koji bi imao podršku dvije trećine poslanika do 2014.
Istureno odjeljenje
• Nakon implementacije presude Sejdić-Finci u KS-u ništa se nije novo nije desilo. Sastanak u Bruxellesu proglašen je neuspjelim. Kako dalje?
– Nesposobnost partija na vlasti da implementiraju presudu Sejdić-Finci jeste veliki neuspjeh, ali samo ako polazite od pretpostavke da naša politička elita zaista želi da BiH što prije postane članica EU. Ali, ako pođete od premise da oni ustvari strepe od ulaska BiH u EU, jer bi to za njih značilo pristajanje na sistem u kojem to što i kako sada rade ne bi više mogli raditi i u kojem bi vjerovatno došlo do utvrđivanja njihove političke, pa i krivične odgovornosti za protraćeno vrijeme i novac, onda ćete u njihovim potezima vidjeti jasnu logiku. Ne vjerujem da sa ovim ljudima na čelu BiH može napredovati, a kamoli prema EU. Ukoliko glasači 2014. ne pokažu radikalnu želju za suštinskom promjenom, mislim da će politika EU prema BiH preći iz integracijskog u izolacijski modus operandi, ako to već sada nije slučaj. Mi smo, generalno, mislim, sada u situaciji u kojoj nije neosnovano o doticanju socijalnog i ekonomskog dna razmišljati kao o neophodnom preduslovu za izlazak iz krize.
• Može li se u cijeloj priči o provedbi presude Evropskog suda za ljudska prava amnestirati međunarodna zajednica? Da li je dovoljno to što nam s vremena na vrijeme kažu da su razočarani time što BiH ne napreduje?
- Autori Dejtonskog ustava sigurno nisu mogli ni sanjati da mi ni nakon 17 godina opšte i svakodnevne frustriranosti, koju taj dokument izaziva kod svakog ko ga prostudira, nećemo biti u stanju napisati ili prepisati od nekoga bolji ustav. Mi im zamjeramo što su nam navukli tu, kako se često zove, luđačku košulju, a mi, sve ovo vrijeme, u ruci držimo ključ i odbijamo da se oslobodimo. Nažalost, po meni najpravedniji scenario je onaj u kome su Srbija i Hrvatska, kao agresori, odgovorni za napredak BiH ka EU i samo zajedno s njom postaju članovi, nešto o čemu se, možda, trebalo više i na vrijeme razmišljati. Ta prilika je propuštena i o našoj i pojedinačnoj i kolektivnoj sudbini odlučuju isti ljudi, koji već 20 godina, manje više, upravljaju ovom zemljom i koji BiH vide kao istureno rusko, iransko ili tursko odjeljenje na granici EU.
• Kao delegat Doma naroda PFBiH podržali ste Zakon o povoljnijem penzionisanju branilaca FBiH. Da li je Naša stranka imala amandmane na ovaj akt, te kako komentarišete izjave da se njime oduzima pravo jednih kategorija nauštrb drugih i da su delegati vođeni mišlju kako će dobar dio tranše MMF-a biti utrošen za plate i naknade upravo u državnim aparatima?
– Mi smo bili i protiv samog aranžmana sa MMF-om i protiv olako datih obećanja u pismu namjere. Smatramo da je dosadašnja politika prema bivšim borcima bila potpuno pogrešna, štetna, da ih je svela na ovisnike o mjesečnoj donaciji države. Činjenica je, također, da bi prekid aranžmana sa MMF-om prouzrokovao prislino smanjenje javne potrošnje u FBiH za 30-tak posto, dakle, upravo onoliko koliko mi smatramo da bi i trebalo. Ali, povesti zemlju u tom pravcu, bez efektivne vlade, bez adekvatnih socijalnih i obrazovnih fondova i programa je neodgovorno. To je igranje šibicama u buretu baruta.
Argument koji je odredio da glasamo ZA ide otprilike ovako, finansijski kolaps i socijalni haos u FBiH bio bi zloupotrijebljen od onih političkih snaga koje stalno dovode u pitanje svrsishodnost postojanja BiH. To zadovoljstvo im nismo htjeli pružiti. Što se tiče samog zakona, on je po nama konceptualno loš, vjerovatno neustavan i ekonomski neodrživ, jer umjesto da penziju napokon počne tretirati kao pravo koje se zaradi nakon 40 godina rada, ona se i dalje tretira kao državni fond za kupovinu partijskih glasova.
• U veoma kratkom vremenu su formirane dvije političke partije na čijem čelu su Željko Komšić i Živko Budimir. Vidite li u jednoj od njih partnera za neko buduće zajedničko djelovanje?
– Stare partije je, očigledno, nemoguće, naučiti novim trikovima, odnosno, novoj, drugačijoj politici. Zaista vjerujemo da je najbolja, a možda i posljednja šansa za BiH pobjeda građanskog bloka na izborima 2014. Na formiranju tog bloka mi zajedno sa LDS-om radimo već dugo. Sa Komšićem smo imali nekoliko dugih i vrlo prijatnih, moram reći, razgovora. Mislimo da bi saradnju između NS-a i DF-a trebalo zasnivati na postizanju formalne, međustranačke, saglasnosti oko konkretnih političkih i ekonomskih rješenja, a ne samo na našoj uzajamnoj političkoj simpatiji. Ali, isto tako smatramo da stranke koje će činiti taj građanski blok ne bi trebale do izbora učestvovati u izvršnoj vlasti, niti na jednom nivou.
• Posljednjih dana se spominju tajni sastanci u Mostaru i novi sastav partnera u izvršnoj vlasti FBiH. Ko vlada Federacijom?
– Ako vlast definišete kako to rade lideri sedmorke, kao ovladavanje javnim novcima i resursima, onda je odgovor na pitanje ko je na vlasti i svi i niko. Ali, političku odgovornost za sve što u FBiH nije urađeno u ove dvije godine, za potpunu blokadu državnog aparata, za drastičan pad životnog standarda i porast političke nesigurnosti snose SDP i SDA sa svojim političkim satelitima. Apsurdno je da SDP troši toliko vrijeme, novac i strpljenje na rekonstrukciju vlasti i da vjeruje da će sa HDZ-ovima moći uraditi ono što nije mogao uraditi sa SDA, jer se radi o političkim blizancima, sa sličnim ideološkim i kriminalnim sklonostima.
• Vaša izjava o povećanju naknada u kantonalnoj Skupštini izazvala je dosta reakcija. Došlo se do toga da niste trebali upirati prstom u druge, kad već i sami imate ta primanja...
– Kada razgovaram sa svojim kolegama iz skupštinskih ili parlamentarnih klupa, većina njih se slaže sa dijagnozom da preskupa i prekomplikovana država guši realni ekonomski sektor i da je BiH u ovom trenutku ranjivija ekonomski nego politički, da nam je, za razliku od 90-tih, sada najpotrebniji legalistički i finansijski patriotizam i političara i građana. Ali, kada im sugerišete da je u takvoj situaciji moralan i ekonomski racionalan potez smanjenje naknada koje primaju, onda doživite politički linč kakav se meni dogodio na toj sjednici. To, ni u najmanjoj mjeri, nije promijenilo naš stav da vlast koja nije spremna stegnuti svoj kaiš nema pravo tražiti od građana da ulože dodatni i finansijski i ljudski napor u prevazilaženju sadašnjeg stanja.
• Kako spriječiti da se izmjenama zakona na mala vrata, osuđenici biraju na čelne funkcije po preduzećima?
– Vlada KS-a je krenula u jednu masovnu, kozmetičku, prepravku odredbi zakona i statuta, koji regulišu uslove za izbor direktora i članova UO javnih preduzeća i institucija. Od sada će na te funkcije moći biti birani i ljudi koji su počinili krivična djela, ali priroda tih djela nije nespojiva sa funkcijom za koju se kandiduju. Koja su krivična djela spojiva a koja nespojiva odlučiće Vlada, od slučaja do slučaja. Vjerovatno u njihovom konceptu etike osuđeni pedofil, recimo, ne može biti direktor škole, ali može, na primjer, biti direktor tržnica ili nekog drugog komunalnog preduzeća ili institucije. Za nas je to neprihvatljivo, da ne upotrijebim neku jaču riječ. Ali, šta je i trebalo očekivati od ove vlade koja svoju frapantnu neetičnost, totalnu neefikasnost i još štošta krije iza rada nekoliko dobrih ministara. Jedina činjenica koja aktuelnu Kantonalnu vladu održava na vlasti je to što ih nema ko zamijeniti. Naša ideja o pravoj ekspertskoj vladi, predvođenoj nestranačkim mandatarom, trenutno nema podršku opozicije.
Dubioza zna
Naša stranka jedna je od rijetkih reagovala na najave nabavki novih automobila za potrebe članova državnog Parlamenta. Hoće li izbori 2014. biti kazna za sve one koji se u ovako teškoj situaciji u BiH rasipaju budžetskim novcem?
– Ja pretpostavljam da će i pred izbore 2014. doći do zaoštravanje retorike i međuetničkih odnosa i da će se lideri nadmetati u nacionalizmu i međusobnim, kriminalnim optužbama. To je strategija koja je za njih do sada bila uspješna, a kao što poslovica kaže, ako radi, nemoj ga popravljati. Ako građani i ovaj put progutaju taj mamac, opet ćemo imati vlast kakvu smo imali, imamo i kakvu možda i zaslužujemo. A sve što glasači treba da urade da bi se shvatili o čemu se ovdje već 20 godina zapravo radi je da preslušaju album Dubioze Kolektiv, ali sa razumijevanjem.
-
ime_kojeg_nema
- Posts: 743
- Joined: 02/11/2010 16:22
#15893 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Hocete li promjeniti vjerovanje o politickim konotacijama hapsenja Zivka Budimira ukoliko ne bude nastavka i prosirenja ove akcije i hocete li se javno izjasniti povodom toga?
"SIPA je jedna od rijetkih BiH institucija koja je funkcionalna, profesionalna i u javnosti uživa ugled. Ne vjerujem da bi taj status ugrozili učešćem u političkim igrama. Sve političke konotacije hapšenja Budimira će najlakše demantirati nastavkom i proširenjem ove akcije", kazao je delegat Naše stranke u Domu naroda Parlamenta FBiH Predrag Kojović.
"SIPA je jedna od rijetkih BiH institucija koja je funkcionalna, profesionalna i u javnosti uživa ugled. Ne vjerujem da bi taj status ugrozili učešćem u političkim igrama. Sve političke konotacije hapšenja Budimira će najlakše demantirati nastavkom i proširenjem ove akcije", kazao je delegat Naše stranke u Domu naroda Parlamenta FBiH Predrag Kojović.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#15894 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
ime_kojeg_nema wrote:Hocete li promjeniti vjerovanje o politickim konotacijama hapsenja Zivka Budimira ukoliko ne bude nastavka i prosirenja ove akcije i hocete li se javno izjasniti povodom toga?
"SIPA je jedna od rijetkih BiH institucija koja je funkcionalna, profesionalna i u javnosti uživa ugled. Ne vjerujem da bi taj status ugrozili učešćem u političkim igrama. Sve političke konotacije hapšenja Budimira će najlakše demantirati nastavkom i proširenjem ove akcije", kazao je delegat Naše stranke u Domu naroda Parlamenta FBiH Predrag Kojović.
Naravno.
p.k.
- KatarinaKosaca
- Posts: 20066
- Joined: 30/08/2008 17:28
- Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
#15895 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Svaka čast @Pedja
-
theTruePath
- Posts: 8483
- Joined: 26/12/2009 15:23
#15896 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Da ne pretjerujes? jest fino,ali novoKatarinaKosaca wrote:Svaka čast @PedjaElegantno, lijepo , džentlmenski... novo na našim prostorima nažalost.
- cadburry
- Posts: 1291
- Joined: 27/04/2013 13:40
- Location: Šeher
#15897 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Peđa, možete li nas molim Vas reći koji su to uspjesi koje su Nermin Pećanac i Zlatko Ptreović postigli do sada? Zbog čega mislite da su dobro radili?Pedja Kojovic wrote: • Dva ministra u Vladi KS-a iz SDU BiH su podnijela ostavke, spominje se i mogućnost odstupanja trećeg. Očekivano ili ne? Hoće li i KS zapasti u krizu poput one u Federaciji?
– Za razliku od njihovog ulaska u ovu vladu, meni je njihov odlazak očekivan i razumljiv. Oni su dobro radili svoj posao. Ne bi me iznenadilo da je to suštinski razlog. Kad nekompetentnosti ove vlade KS-a u ekonomskoj i socijalnoj sferi pridodate nepromišljene i neetičke poteze – od imenovanja svojih supružnika do monoetničkog sastava UO – onda imate, manje-više, skicu prvih stotinu dana njihove vlasti. Što se tiče ministra Marjanovića (Damir Marjanović, ministar nauke, obrazovanja i mladih, op. a.), mi smo nekoliko puta iskazali podršku njegovim pokušajima da reformiše obrazovni sistem. Za uposlenike tog sektora bi, po mom mišljenju, bilo kontraproduktivno da ga smijene. Njegov motiv ulaska u ovu vladu je, vjerujem, bio isti kao i kod Petrovića i Pećanca – da probam da uradim barem nešto pozitivno, u barem jednom resoru. Mi smo, još u vrijeme kada se formirala ova vlada, vođeni možda više političkom intuicijom nego činjenicama, odbili učešće, jer smo zaključili da se u ovom timu ne može igrati dobro.
Kao, možda jedini oslonac ove vlade sada stoji činjenica da je u ovakvom sastavu Skupštine vrlo teško politički iskonstruisati novu. Mi ostajemo pri svom ranijem prijedlogu za rješenje blokade i na federalnom i na kantonalnom nivou, koji uključuje formiranje ekspertskih vlada od nestranačkih mandatara, sa programom budžetske konsolidacije, a koji bi imao podršku dvije trećine poslanika do 2014.
• U veoma kratkom vremenu su formirane dvije političke partije na čijem čelu su Željko Komšić i Živko Budimir. Vidite li u jednoj od njih partnera za neko buduće zajedničko djelovanje?
– Stare partije je, očigledno, nemoguće, naučiti novim trikovima, odnosno, novoj, drugačijoj politici. Zaista vjerujemo da je najbolja, a možda i posljednja šansa za BiH pobjeda građanskog bloka na izborima 2014. Na formiranju tog bloka mi zajedno sa LDS-om radimo već dugo. Sa Komšićem smo imali nekoliko dugih i vrlo prijatnih, moram reći, razgovora. Mislimo da bi saradnju između NS-a i DF-a trebalo zasnivati na postizanju formalne, međustranačke, saglasnosti oko konkretnih političkih i ekonomskih rješenja, a ne samo na našoj uzajamnoj političkoj simpatiji. Ali, isto tako smatramo da stranke koje će činiti taj građanski blok ne bi trebale do izbora učestvovati u izvršnoj vlasti, niti na jednom nivou.
Iskreno, nevjerovatno mi je da Zlatka Petrovića koji je promijenio više stranaka svih boja i ideologija i protiv kojeg su se vodili razni krivični postupci, možete smatrati pozitivnom ličnošću.
Edit:
Da li stvarno smatrate da LDS ima kapaciteta, znanja i želje da uradi bilo šta (od osvajanja vlasti do promjene u društvu)? Zar Vam nisu dokaz BOSS, NSRzB, BPS i slični najbolji dokaz kako funkcionišu te male neizgrađene strančice?
Koalicija i saradnja sa DF? Zašto trenutno ne sarađujete sa DF, koja je parlamentarna u KS?
- KatarinaKosaca
- Posts: 20066
- Joined: 30/08/2008 17:28
- Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
#15898 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Kad je u politici netko drugom sa istom biračkom bazom poželio sreću?theTruePath wrote:Da ne pretjerujes? jest fino,ali novopa hebiga nismo primitivci
- -LIBERO-
- Čiča Gliša
- Posts: 15604
- Joined: 11/02/2008 01:27
- Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.
#15899 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
Pedja.
Zaista mi je nevjerovatno da toliko pozitivno pricate o Pecancu i Petovicu, kada je, evo sada i zvanicno, sasvim jasno da je ovo istupanje (tj. "istupanje") i davanje pismene ostavke zapravo bila samo strategija borbe za fotelju vise.
Pedja, da li ste upoznati na koji nacin, i koliko kolicinski, je isti taj SDU dobio pozicija po upravnim odborima i na direktorskim mjestima, i koji su to ljudi postvljani po njihovom izboru?
Stvarno ne mogu vjerovati da sve to ne zelite da vidite, i da ne mozete po njihovim potezima, i raspodjeli i otimanju za fotelje, donjeti zakljucak o kakvoj se interesnoj grupi zapravo radi. Oni nisu ni S od stranke.
Ako je uslov da se ne kacite sa njima, ta neka eventualna mogucnost da 2014. pokrenete taj neki zajednicki "front"...onda ste krajnje licemjerni ili svjesno slijepi i neprihvatljivo tolerantni prema politikanstvu i licnim talovima kojima se SDU jedino i vodi.
Zaista mi je nevjerovatno da toliko pozitivno pricate o Pecancu i Petovicu, kada je, evo sada i zvanicno, sasvim jasno da je ovo istupanje (tj. "istupanje") i davanje pismene ostavke zapravo bila samo strategija borbe za fotelju vise.
Pedja, da li ste upoznati na koji nacin, i koliko kolicinski, je isti taj SDU dobio pozicija po upravnim odborima i na direktorskim mjestima, i koji su to ljudi postvljani po njihovom izboru?
Stvarno ne mogu vjerovati da sve to ne zelite da vidite, i da ne mozete po njihovim potezima, i raspodjeli i otimanju za fotelje, donjeti zakljucak o kakvoj se interesnoj grupi zapravo radi. Oni nisu ni S od stranke.
Ako je uslov da se ne kacite sa njima, ta neka eventualna mogucnost da 2014. pokrenete taj neki zajednicki "front"...onda ste krajnje licemjerni ili svjesno slijepi i neprihvatljivo tolerantni prema politikanstvu i licnim talovima kojima se SDU jedino i vodi.
Last edited by -LIBERO- on 27/04/2013 18:51, edited 1 time in total.
-
Pedja Kojovic
- Posts: 2920
- Joined: 26/02/2009 18:27
#15900 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal
cadbury
Moje (Negativno) misljenje o ministru Petrovicu je u pocetku bilo bazirano na sljedecim premisama; vec je jednom bio ministar u Vladi koja nije ostavila za sobom nista vrijedno spomena i da je, odmah po povratku na tu funkciju, donio odluku o produzenju roka za legalizaciju ilegalno izgradjenih objekata.
Iako ovi i jos neki razlozi i dalje stoje, mislim da je svojim potezima (tacnije pripremama za te poteze) u sredjivanju stanja u komunalnoj privredi, kao i svojim principijelnim stavovima na sjednicama Vlade zasluzio povoljnu ocjenu.
Ministar Pecanac je po dolasku na svoje mjesto prekinuo sukob policije sa izvrsnom vlascu, doveo do toga da je policija postala prisutnija na ulicama, da je "podigla glavu". Svojim metodom upravljanja, koji podrazumjeva da je prisutan skoro u svakoj vecoj operaciji, i redovnoj komunikaciji sa javnoscu, stvorio je atmosferu ( i jos vaznije budzetske uslove) u kojoj bi uposljavanjem novih 150 ljudi sigurnosna situacija sigurno bila bolja nego prije.
Jos dvojica ministara, po nama, rade svoj posao na nacin koji bi - da "igraju u nekom boljem timu" - bio pomak naprijed u odnosu na prethodnike, Marjanovic i Saric.
Ja imam, naravno, zamjerki na pojedine odluke svakog od ovih ministara, ali sud o njihovom radu donosim na osnovu reformistickog pravca u kojem su poveli svoje resore, kao i na osnovu eticnosti njihovog obnasanja funkcije.
Sto se tice DF-s....
Nas zaista cudi njihovo ucesce u ovakvoj kantonalnoj vladi i nadamo se da ce kad se uspostave organi stranke i pocnu sa redovnim radom preispitati svoju ulogu. Jedna od bitnih karakteristika gradjanskog bloka za 2014. je da se radi o strankama opozicije.
p.k.
Moje (Negativno) misljenje o ministru Petrovicu je u pocetku bilo bazirano na sljedecim premisama; vec je jednom bio ministar u Vladi koja nije ostavila za sobom nista vrijedno spomena i da je, odmah po povratku na tu funkciju, donio odluku o produzenju roka za legalizaciju ilegalno izgradjenih objekata.
Iako ovi i jos neki razlozi i dalje stoje, mislim da je svojim potezima (tacnije pripremama za te poteze) u sredjivanju stanja u komunalnoj privredi, kao i svojim principijelnim stavovima na sjednicama Vlade zasluzio povoljnu ocjenu.
Ministar Pecanac je po dolasku na svoje mjesto prekinuo sukob policije sa izvrsnom vlascu, doveo do toga da je policija postala prisutnija na ulicama, da je "podigla glavu". Svojim metodom upravljanja, koji podrazumjeva da je prisutan skoro u svakoj vecoj operaciji, i redovnoj komunikaciji sa javnoscu, stvorio je atmosferu ( i jos vaznije budzetske uslove) u kojoj bi uposljavanjem novih 150 ljudi sigurnosna situacija sigurno bila bolja nego prije.
Jos dvojica ministara, po nama, rade svoj posao na nacin koji bi - da "igraju u nekom boljem timu" - bio pomak naprijed u odnosu na prethodnike, Marjanovic i Saric.
Ja imam, naravno, zamjerki na pojedine odluke svakog od ovih ministara, ali sud o njihovom radu donosim na osnovu reformistickog pravca u kojem su poveli svoje resore, kao i na osnovu eticnosti njihovog obnasanja funkcije.
Sto se tice DF-s....
Nas zaista cudi njihovo ucesce u ovakvoj kantonalnoj vladi i nadamo se da ce kad se uspostave organi stranke i pocnu sa redovnim radom preispitati svoju ulogu. Jedna od bitnih karakteristika gradjanskog bloka za 2014. je da se radi o strankama opozicije.
p.k.
