Pedja Kojovic wrote:JoseMujica
Po meni, osim modela po kome postoji drzavna i opstinske/gradske vlasti nijedan drugi nema ekonomsko opravdanje.
Takodje, po meni, opstinske i gradske vlasti su "najblize" gradjanima i trebale bi raspolagati najvecim dijelom poreskog novca svojih stanovnika i biti nadlezne za najveci dio pitanja koja se ticu svakodnevnog zivota.
Sad kad je to receno, potpuno se slazem da sadasnji model GU i nadleznosti koje grad ima ne opravdavaju utroseni poreski novac, ali se nadam da ce implementacijom zakona o lokalnoj samoupravi i statutom koji ce omoguciti direktan izbor gradonacelnika to biti promjenjeno i da ce grb "na ustrb" opstina i kantona dobiti svoju imovinu, prihode i nadleznosti.
Po meni, teret dokazivanja svrsishodnosti postojanja je daleko tezi za vise nego za nize organe drzavne uprave.
....
p.k.
I opet:
Sve lijepo i krasno, no objasni mi smisao gradske uprave cija ce se nadleznost zavrsavati na Kobiljoj glavi, Stupu, ...? Pregovarace sa Kantonom oko vodosnabdijevanja i usluga GRAS-a?
Hoce li mozda imati vlastite tramvaje koji nece voziti dalje od Stupa i autobuse koji nece saobracati dalje od Vogosce?
Kako tako definisana gradska uprava moze rjesavati probleme javnog saobracaja, cistoce zraka, vodosnabdijevanja, ... ?
Teritorija predratnog Grada se skoro preklapala sa povrsinom sadasnjeg Kantona i to nije bio rezultat birokratskog hira, već rezultat konkretnih potreba i brizljivih analiza.
Ovakav grad od četiri općine je obični besplodni gutač NAŠEG novca i tu strukturnu nelogičnost nikakve preraspodjele nadležnosti neće biti u stanju da poprave.