neš ti velike nauke otkupiti hrpu dokumentaraca i u pomanjkanju vlastitog programa filat program sa tim .. mislim, sve pet ljudi i to vole gledat, samo što onda neka promijene ime iz news u documentary channel ...
Al Jazeera Balkans
Moderator: anex
-
cancel
- Posts: 481
- Joined: 11/07/2006 22:56
#1576 Re: Al Jazeera Balkans
meni je najžešće kad ljudi hvale al jazeeru zbog dokumentaraca, to mi dođe kao da hvale arenu/sport klub zbog muzičkih spotova
neš ti velike nauke otkupiti hrpu dokumentaraca i u pomanjkanju vlastitog programa filat program sa tim .. mislim, sve pet ljudi i to vole gledat, samo što onda neka promijene ime iz news u documentary channel ...
trenutno vijesti njima dođu kao kratki predah od dokumentaraca, smijurija

neš ti velike nauke otkupiti hrpu dokumentaraca i u pomanjkanju vlastitog programa filat program sa tim .. mislim, sve pet ljudi i to vole gledat, samo što onda neka promijene ime iz news u documentary channel ...
- Ned071
- Posts: 6435
- Joined: 27/01/2014 15:32
#1577 Re: Al Jazeera Balkans
koliko je tih dokumentaraca uradila aljb, u postocima? i koliko je u postocima izvjestaja novinara aljb?
- Truba
- Posts: 93802
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#1578 Re: Al Jazeera Balkans
nemam pojma... mislim da uzimaju program od matične kuće većinomNed071 wrote:koliko je tih dokumentaraca uradila aljb, u postocima? i koliko je u postocima izvjestaja novinara aljb?
meni se svidio dokumentarac/izvješće iz južnog libana kojeg je radila hrga čini mi se
-
cancel
- Posts: 481
- Joined: 11/07/2006 22:56
#1579 Re: Al Jazeera Balkans
premalo, i jedno i drugo.Ned071 wrote:koliko je tih dokumentaraca uradila aljb, u postocima? i koliko je u postocima izvjestaja novinara aljb?
dokumentarci se uglavnom prikazuju strani (što se na kraju svakog dokumentarca može lijepo i vidjeti) a izvještaji koje radi sama "balkans" verzija al jazeere u usporedbi sa international verzijom je 80 - 20% u korist international verzije. što je i logično pošto im vijesti i počinju i završavaju sa dešavanjima na bliskom istoku a kako im je u tom dijelu svijeta sjedište - nema potrebe slati domaće reportere tamo da rade priču (osim u specijalnim slučajevima kad se nešto "veliko" ne desi). problem samo nastaje što prosječnom stanovniku balkana puca ona stvar za dešavanja na bliskom istoku, posebno jer u svojem dvorištu ima milijun važnijih vijesti o kojima se, gle čuda, ne priča na tom so-called "NEWS kanalu", a kako bi se i pričalo kad za pustiti takvu jednu vijest treba prvo snimiti priču, izgubiti i po dan/dva rada samo na jednoj reportaži, ona se ne može skinuti sa glavnog servera i samo prevesti za 30tak minuta kao 80% vijesti (stranih) koje prikazuju.
-
archi_a
- Posts: 11872
- Joined: 11/12/2011 18:11
#1580 Re: Al Jazeera Balkans
Jaooooooo, fuuuuujjjj.... Bas su bezveze, dokumentarac koji su emitovali snimila je neka privatna produkcija ili su reemitovali emisiju koju su preuzeli sa englisha, sve sa titlom. Nema sanse da to gledam.
Nidje veze.
Ljudi sta vam je ? Meni je vazno da je dokumentarac dobar, a fino mi puca neka stvar da li ga je snimio meho snimatelj ili njegov kolega John iz Dohe.
Sto se vijesti tice, ljudi pokrivaju svaku jaku vijest iz regije, ostatka Evrope ili svijeta, koja je aktuelna u tom danu. Na ovom kanalu mogu upratiti svaku vaznu dnevnu ili sedmicnu aktuelnost, sve ono sto nisam mogao vidjeti na ostalim "nasim" kanalima ili sam to mogao upratiti sa nekim kasnjenjem od jednog dana do jedne sedmice ( kad ovi uganjaju snimak sa razmjene ). Znam sigurno da kada cujem da se negdje nesto desilo ( pucanje bombe, poplava, rusenje aviona, vojni udar i ostala sranja ili neka lijepa vijest vazna za regiju, kontinent ili svijet ), da cu to moci upratiti u toku dana u njihovom programu, po mogucnosti sa live javljanjem i nekim gostom koji ce to prokomentarisati ( dati neku analizu ). I stvarno mi je svejedno da li ce to uraditi Mirjana sa lica mjesta ili njen kolega sa englisha ( pracen izvrsnim simutanim prevodom bez kasnjenja i igranja gluhih telefona ). Meni kao prosjecnom gledaocu sasvim dovoljno.
Za sve ostale "vazne" vijesti" tipa: premijer federacije svecano presjekao vrpcu na otvaranju novih asfaltiranih mjesta za kontejnere, dodo zaprijetio odvajanjem pisija, nacelnik opcine prisustvovao mijenjanju zastitne gumice na cesmi u mjesnoj zajednici, ministar sporta i kulture igrao basketa sa rajom na lokalnom igralistu etc. imam nase lokalne televizije. Lp
Ljudi sta vam je ? Meni je vazno da je dokumentarac dobar, a fino mi puca neka stvar da li ga je snimio meho snimatelj ili njegov kolega John iz Dohe.
Sto se vijesti tice, ljudi pokrivaju svaku jaku vijest iz regije, ostatka Evrope ili svijeta, koja je aktuelna u tom danu. Na ovom kanalu mogu upratiti svaku vaznu dnevnu ili sedmicnu aktuelnost, sve ono sto nisam mogao vidjeti na ostalim "nasim" kanalima ili sam to mogao upratiti sa nekim kasnjenjem od jednog dana do jedne sedmice ( kad ovi uganjaju snimak sa razmjene ). Znam sigurno da kada cujem da se negdje nesto desilo ( pucanje bombe, poplava, rusenje aviona, vojni udar i ostala sranja ili neka lijepa vijest vazna za regiju, kontinent ili svijet ), da cu to moci upratiti u toku dana u njihovom programu, po mogucnosti sa live javljanjem i nekim gostom koji ce to prokomentarisati ( dati neku analizu ). I stvarno mi je svejedno da li ce to uraditi Mirjana sa lica mjesta ili njen kolega sa englisha ( pracen izvrsnim simutanim prevodom bez kasnjenja i igranja gluhih telefona ). Meni kao prosjecnom gledaocu sasvim dovoljno.
Za sve ostale "vazne" vijesti" tipa: premijer federacije svecano presjekao vrpcu na otvaranju novih asfaltiranih mjesta za kontejnere, dodo zaprijetio odvajanjem pisija, nacelnik opcine prisustvovao mijenjanju zastitne gumice na cesmi u mjesnoj zajednici, ministar sporta i kulture igrao basketa sa rajom na lokalnom igralistu etc. imam nase lokalne televizije. Lp
-
cancel
- Posts: 481
- Joined: 11/07/2006 22:56
#1581 Re: Al Jazeera Balkans
Ti stvarno misliš da su to najvažnije vijesti u zemlji u kojoj živiš? U zemlji koja je financijski, gospodarski, politički, društveno .. ma u gotovo svakom pogledu da ne kažem gdje, ti misliš da su ovakve vijesti koje si gore naveo jedine o kojima se može pričati u informativnim emisijama? Ja sam siguran da nisu, i ako je Al Jazeera toliko "kvalitetna" kao što tu neki stalno pišu - onda svojim reportažama može to i dokazati. Ne samo u slučaju BiH, već i Hrvatske i Srbije. Ja vidim brdo važnih vijesti o kojima pričaju lokalne tv kuće - sa druge strane AL Jazeera takve vijesti potpuno ignorira, njoj je bitnije da nam prikaže svako mjesto u Iraku gdje je toga dana odjeknula bomba, ili što je kakav taliban objavio na svojoj youtube stranici. Gledajući AJB vijesti stekne se dojam da imaju zadaću dnevno snimiti po jednu reportažu (maksimalno dvije ako je nešto jako bitno) iz HR, SR i BiH i to je to, ispunili smo kvotu dalje filamo sa stranim (najčešće bliskoistočnim) vijestima. Ako u ove tri zemlje u svakoj ima po jedna vijest dnevno da se objavi - onda blago nama, stvarno nam med i mlijeko teće u zemlji a mi ni sami toga nismo svjesni.archi_a wrote:Za sve ostale "vazne" vijesti" tipa: premijer federacije svecano presjekao vrpcu na otvaranju novih asfaltiranih mjesta za kontejnere, dodo zaprijetio odvajanjem pisija, nacelnik opcine prisustvovao mijenjanju zastitne gumice na cesmi u mjesnoj zajednici, ministar sporta i kulture igrao basketa sa rajom na lokalnom igralistu etc. imam nase lokalne televizije. Lp
Što se dokumentaraca tiče - nemam ništa protiv njih, ali ako se kanal zove news onda vijesti moraju biti na prvom mjestu a ne dokumentarci. Izračunaj koliki postotak u njihovom programu zauzimaju dokumentarci a koliko vijesti - premijerne, ne one koje po 100x jedne te iste vrte u krug (ma zapravo i kad bi i te reprizne zaračunao opet bi rezultat bio poguban)
-
archi_a
- Posts: 11872
- Joined: 11/12/2011 18:11
#1582 Re: Al Jazeera Balkans
Nadam se da si samo previdio navodnike ( " vazne " = sarkazam ). Uostalom, stvarno nemam namjeru gledati bilo koji news kanal 24 sata dnevno, tako da ti ne mogu reci koliko vijesti tokom emitovanja repriziraju. Mislim da i njihova ciljna grupa nisu osobe koje gledaju tv od budjenja do trenutka kada krenu na pocinak.. Necu biti niciji potparol ali cu reci da sam kod njih vidio dosta interesantnih priloga. Obradili su oni dosta u ovih 2 - 3 godine, i pozitivnih i negativnih prica. Pored vijesti pogledam i biznis emisiju, poneki kontekst ( mada mislim da u pola sata i tri gosta ne moze se tu puno toga obraditi ), sportski magazin. Ako mi je nesto interesantno pogledam i istrazim dalje ako mi nisu dali dovoljno informacija. Meni ok. Ali da ih sada ismijavam, ne pada mi na pamet. Kako god, jedna pozitivna prica i dobro nam dosli.
- BHF_Manijak
- Posts: 28524
- Joined: 02/03/2009 23:21
- Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo
#1583 Re: Al Jazeera Balkans
Kakav postotak AJB dokumentaraca koje je ona uradila? Pa oni ih ne rade nego otkupljuju. Nijedan dokumentarac nije u produkciji AJB vec drugih produkcijskih kuca, koje ureda dokumentarac i prodaju ga AJB-u. Tako ide sistem. Lopta, ona Bahina prica o Zmajevima itd... Svi su uradjeni u produkcijskim kucama, tipa Refresh, i prodati AJB-u.
-
cancel
- Posts: 481
- Joined: 11/07/2006 22:56
#1584 Re: Al Jazeera Balkans
@archi_a
I jesam shvatio kao sarkazam, no i odgovorio sam ti kako tvojem sarkazmu i ismijavanju domaćih problema (odnosno vijesti) na razinu otvaranja hidranata nema mjesta jer u ovoj zemlji ima itekako važnijih problema od onoga na što si ti insinuirao, problemi koji nikako nisu za sarkastično ismijavanje o hidrantima. Ako je AJB toliko "kvalitetna" kuća kako neki ovdje pišu - trebala bi se malo više pozabaviti tim problemima kad već nosi taj "balkans" naziv iza imena.
Što se tiče "ja ne gledam kanal cijeli dan pa mi je ok da 116x prikazuju jedne te iste vijesti", sa tvojeg pogleda je to možda ok, no sa pogleda neke kvalitete koja se silom želi pripisati ovom kanalu - to nije ok. Baci pogled na bilo koji strani news kanal pa pogledaj koliko puta vrte jedne te iste vijesti, koliko imaju live emisija svih mogućih vrsta, kako izgleda satnica tih kanala - i vidjet ćeš da se to itekako razlikuje od onoga na AJB. Oni premijerno prikažu jedne vijesti poslijepodne i te iste vrte do kraja dana, samo sa drugim voditeljem. Na taj način BHT, PINK, FTV mogu sutra otvoriti svoj news kanal - i imat će 100% više materijala od AJB. Ali jbga, ni BHT ni FTV ni PINK nemaju bogatog vlasnika da im sredi skupe studije i pokupuje hrpu stranih dokumentaraca, ono na čega se svi i pale kod AJB i zašto im je tako "super".
@BHF_Manijak
I mislim na dokumentarce koji su rađeni za AJB. Da li je u pitanju njihova ili vanjska produkcija - nije bitno. Takav dokumentarac (film ili serija) koja se radi po narudžbi za određenu TV kuću košta jedno 20x više nego kada se kupi neki strani već gotovi. Dakle kroz te "domaće dokumentarce" i domaće priloge(reportaže) govorimo čisto o tome koliko ta TV kuća zapravo ulaže u svoj program.
I jesam shvatio kao sarkazam, no i odgovorio sam ti kako tvojem sarkazmu i ismijavanju domaćih problema (odnosno vijesti) na razinu otvaranja hidranata nema mjesta jer u ovoj zemlji ima itekako važnijih problema od onoga na što si ti insinuirao, problemi koji nikako nisu za sarkastično ismijavanje o hidrantima. Ako je AJB toliko "kvalitetna" kuća kako neki ovdje pišu - trebala bi se malo više pozabaviti tim problemima kad već nosi taj "balkans" naziv iza imena.
Što se tiče "ja ne gledam kanal cijeli dan pa mi je ok da 116x prikazuju jedne te iste vijesti", sa tvojeg pogleda je to možda ok, no sa pogleda neke kvalitete koja se silom želi pripisati ovom kanalu - to nije ok. Baci pogled na bilo koji strani news kanal pa pogledaj koliko puta vrte jedne te iste vijesti, koliko imaju live emisija svih mogućih vrsta, kako izgleda satnica tih kanala - i vidjet ćeš da se to itekako razlikuje od onoga na AJB. Oni premijerno prikažu jedne vijesti poslijepodne i te iste vrte do kraja dana, samo sa drugim voditeljem. Na taj način BHT, PINK, FTV mogu sutra otvoriti svoj news kanal - i imat će 100% više materijala od AJB. Ali jbga, ni BHT ni FTV ni PINK nemaju bogatog vlasnika da im sredi skupe studije i pokupuje hrpu stranih dokumentaraca, ono na čega se svi i pale kod AJB i zašto im je tako "super".
@BHF_Manijak
I mislim na dokumentarce koji su rađeni za AJB. Da li je u pitanju njihova ili vanjska produkcija - nije bitno. Takav dokumentarac (film ili serija) koja se radi po narudžbi za određenu TV kuću košta jedno 20x više nego kada se kupi neki strani već gotovi. Dakle kroz te "domaće dokumentarce" i domaće priloge(reportaže) govorimo čisto o tome koliko ta TV kuća zapravo ulaže u svoj program.
- escobar__
- Posts: 9981
- Joined: 07/06/2010 22:48
- Location: 🇪🇺
#1585 Re: Al Jazeera Balkans
Ti si tol'ko naporan lik da je to nevjerovatno... Dežuraš na temi i čekaš da neko napiše komentar proAJB, da ti imaš o čemu piskarat. Popusti ba više, AJB emituje program, N1 još uvijek ne. 
-
cancel
- Posts: 481
- Joined: 11/07/2006 22:56
#1586 Re: Al Jazeera Balkans
ček, ček ... jel to reče lik koji spava na BH Telecom temi?
ne brini, još mi puuuno poruka treba da prestignem tvoje licitanije tamo

- BHF_Manijak
- Posts: 28524
- Joined: 02/03/2009 23:21
- Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo
#1587 Re: Al Jazeera Balkans
Pa nisu to naruceni dokumentarci. Recimo da je onaj Bahin o reprezentaciji mog'o isto tako zavrsiti na BHT-u, FTV-u. Ljudi urade i ponude, dakle nije to nikakva narudzba Al Jazeere!
Ti ako si sposoban mozes uraditi dokumentarac i prodati im. Ti uporno ponavljas kao da su oni to narucili. Pa nije pizzeria jebo ga ti. Ocigledno ne shvatas ako i na koji nacin to funkcionise, ok, nisi u tom fachu, ali onda ne pisi kao da znas.
Ti ako si sposoban mozes uraditi dokumentarac i prodati im. Ti uporno ponavljas kao da su oni to narucili. Pa nije pizzeria jebo ga ti. Ocigledno ne shvatas ako i na koji nacin to funkcionise, ok, nisi u tom fachu, ali onda ne pisi kao da znas.
-
archi_a
- Posts: 11872
- Joined: 11/12/2011 18:11
#1588 Re: Al Jazeera Balkans
Koliko ja znam, a mislim da znam ponesto
, svi veliki svjetski news kanali imaju ovakvu formu. Dakle, top teme koje obradjuju i prate cijeli dan i rezervu u takozvanom breaking-u i developing story. Onaj koga interesuje izdvojit ce vrijeme za gledanje. Ne znam sta bi imao da kaze jedan amerikanac za cnn ili jedan britanac za bbc koji tokom cijelog dana u zadnjih godinu dana vrte Libiju, Egipat, Avganistan, Iran, Ukrajinu, a evo i Gazu u zadnjih mjesec. Veoma malo vijesti iz njihovih maticnih zemalja, osim ako se ne radi o nekoj eksploziji ili masovnom ubistvu u nekoj skoli, ostalo je tek poneki izvjestaj o ekonomiji i nafti te o kretanjima trzista dionicama i nekretninama, naravno uz neizostavnu vremensku prognozu u trajanju od min. 5 minuta na svaki sat. (interesantno zvuci info da im je vremenska prognoza najgledaniji termin emitovanja i zato joj pridaju toliko paznje). Dakle od svih globalnih ili regionalnih news kanala se ocekuje pracenje top vijesti iz svijeta. Trenutno najkrvavija zarista su ona sa kojima i Ajb zapocinje svoje vijesti i koja nazalost vecini pocinje da ide na zivce jer smo generalno postali hladni na krv, smrt i ubistvo pa nam i smeta to gledati, jer nam dosadi.
Tako smo i mi nazalost posmatrani ocima svijeta 92-95. Sve vazne dogadjaje koji su se desili, kada govorimo o Balkanu, ja sam gledao na ovoj televiziji. I mislim da sam dobro informisan. Ono sto mi se svidja je da mi nijednog trenutka nisu pokusali servirati zakljucak nego su mi ponudili cinjenice iz svakog ugla i pustili me da sam donesem zakljucak. To mi se stvarno svidja. E sad, mozda bih ja volio da oni udju u raspravu, razglabanje i sravnavanje racuna sa korumpiranim politicarima, banditima, korumpiranim sluzbenicima, mafijom ali to definitivno nije nesto sto bi moglo da udje u news shemu. To je vise za neki zaseban termin, nekog zasebnog talkshow-a nekog zasebnog news magazina- nazovi ga kako hoces. Da li ce i hoce li ikada do takvog projekta doci, ostaje da vidimo. Ovo sto za sada imaju rade korektno i cisto bez previse uvijanja. To je dakle moje misljenje a ja ostavljam tebi da imas svoje misljenje i ja to postujem. Ono sto mi smeta je da ti u svojim postovima hvalis, podrzavas i pomalo "uzdizes" projekat kanala koji jos nije ni zapoceo sa radom , na ustrb ovog kanala koji egzistira nekih 3 godine. Ako si kao kolega uposlenik istog, reci cu ti da to nije fer i da u konacnici niceg dobrog u tome neces imati. Putevi se preplicu i nikad se ne zna gdje ce ko zavrsiti, a na kraju se sve sazna. Dakle, to nije kolegijalno, kolega.
lp
- navedeni
- Posts: 1114
- Joined: 24/12/2013 02:10
#1589 Re: Al Jazeera Balkans
Al Jazeeri ne može niko prigovorit!
-
cancel
- Posts: 481
- Joined: 11/07/2006 22:56
#1590 Re: Al Jazeera Balkans
Ne guraj se u "fach" koji očito ne znaš kako funkcionira, zvuči krajnje smiješno. Šta po tebi je Milić u Alhemiji Balkana se onako šetko i snimo po Balkanu a kasnije nutko to svojoj kućoj i molio Boga da im to proda? Šta još ovdje neću pročitatiBHF_Manijak wrote:Pa nisu to naruceni dokumentarci. Recimo da je onaj Bahin o reprezentaciji mog'o isto tako zavrsiti na BHT-u, FTV-u. Ljudi urade i ponude, dakle nije to nikakva narudzba Al Jazeere!
Ti ako si sposoban mozes uraditi dokumentarac i prodati im. Ti uporno ponavljas kao da su oni to narucili. Pa nije pizzeria jebo ga ti. Ocigledno ne shvatas ako i na koji nacin to funkcionise, ok, nisi u tom fachu, ali onda ne pisi kao da znas.
AL Jazeera otkupljuje svoje emisije i dokumentarce na dva načina - prvi je da otkupi već gotov proizvod neke strane ili domaće produkcije. Postotak takvih dokumentaraca je najveći jer i njihova cijena je najniža. Drugi način je da sami osmisle svoju emisiju/dokumentarac i plate određenoj produkcijskoj firmi da to po njihovoj zamisli urade za njih, kroz medije ćeš to čuti da ga nazivaju kao "njihovim dokumentaracem" iako produkcijski kad bi gledali nije njihov, ali je urađen za njih, oni su ga osmislili i oni su njegovi autorski vlasnici. Jedna epizoda ovog prvog otkupljenog već gotovog dokumentarca iznosa 500tinjak eura (jer cijenu produkcije zapravo plaća sototinu kanala na kojima se dotični pušta, ne samo AJB), dok cijena ovog drugog naručenog tipa Alhemije se po epizodi kreće oko 20 000 eura jer svu produkciju i eksluzivitet zapravo plaća AJB. Na isti način funkcioniraju i kuće tipa BHT, HRT, RTL i slične. Za HRT recimo možeš točno na njihovim stranicama i vidjeti kolika je cijena po epizodi jednog "naručenog dokumentarca".
Tako da nemoj se provaljivati "ja u tom fachu" ovo-ono i slične gluposti jer zvuči smiješno
Nemam ništa sa N1, a i ne znam zaista gdje sam u zadnjim svojim postovima na ovoj temi pohvalio njihov rad. Na temelju ljudstva koje su zaposlili i plana programa koji su iznijeli u medijima na njihovoj temi sam izrazio nadu, zapravo želju da budu bolji od AJB čiji mi se rad ne sviđa, i to je sve.archi_a wrote:Ono sto mi smeta je da ti u svojim postovima hvalis, podrzavas i pomalo "uzdizes" projekat kanala koji jos nije ni zapoceo sa radom , na ustrb ovog kanala koji egzistira nekih 3 godine. Ako si kao kolega uposlenik istog, reci cu ti da to nije fer i da u konacnici niceg dobrog u tome neces imati. Putevi se preplicu i nikad se ne zna gdje ce ko zavrsiti, a na kraju se sve sazna. Dakle, to nije kolegijalno, kolega.lp
Ono što želim od AJB je da bude više poput drugih stranih news kanala tipa BBC News, Sky News, FOX News, France24. Treba baciti pogled koliki postotak domaćeg programa imaju ti TV kanali, kakve emisije imaju, kakve teme sve obrađuju... i na kraju, koliki im postotak cjelokupnog programa otpada na strane dokumentarce, čisto da vidimo da li je to "normalno" što radi AJB. Uglavnom, jako mali. I dok ti strani news kanali imaju svoje jutarnje news programe, razno razne debate svako malo, čitanje dnevne štampe ma stotinu čuda - našoj AJB je plafon napraviti 45min vijesti i to ponavljati 8x do kraja dana uz hrpe dokumentaraca i reprize ono malo emisija što sami naprave. To nije news kanal. N1, kojeg si sam sada spomenuo pa da se referiram na njega, barem u najavama nudi pravi news kanal kako bi on i trebao izgledati - i zato sam ih i pohvalio na njihovoj temi. Svojevremeno sam "hvalio" i AJB, dok nisu pokazali da se zapravo ne namjeravaju pomaknuti sa početka i evoluirati u pravi news kanal. Oni još uvijek programski kao da su prekjučer krenuli sa radom.
- MarcusM
- Posts: 55
- Joined: 21/10/2013 15:19
#1591 Re: Al Jazeera Balkans
Apsolutno si u pravu. Nažalost, ovdje ima nekih ljudi koji smoriše svojim, često nelogičnim, kritikama. Pretpostavljam da su to bivši uposlenici koji sada bacaju ljagu na AJB gdje su dobili otkaz. A svim normalnim ljudima je ogromna razlika između AJB i ostalih kanala na BHS jezicima. Kvalitetom i ozbiljnošću tema AJB potpuno zasjeni ostale. A strane news stanice? Samo znam da su BBC i CNN pokazale takvu neprofesionalnost i maloumnost u pokrivanju Gaze, da ih više ne gledam, niti otvaram stranice. Bye.navedeni wrote:Al Jazeeri ne može niko prigovorit!
- BHF_Manijak
- Posts: 28524
- Joined: 02/03/2009 23:21
- Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo
#1592 Re: Al Jazeera Balkans
Pa upravo je Alhemija uradjena na drugi nacin, o cemu pricas covjece?! Radio ju je Milic, u saradnju sa produkcijskom kucom. Poenta je da dokumentarace ne radi AJB. To sto se uradi "po njihovoj narudzbi", ne znaci da ga oni rade, sto i sam potvrdjujes sa Alhemijom.cancel wrote: Ne guraj se u "fach" koji očito ne znaš kako funkcionira, zvuči krajnje smiješno. Šta po tebi je Milić u Alhemiji Balkana se onako šetko i snimo po Balkanu a kasnije nutko to svojoj kućoj i molio Boga da im to proda? Šta još ovdje neću pročitati![]()
AL Jazeera otkupljuje svoje emisije i dokumentarce na dva načina - prvi je da otkupi već gotov proizvod neke strane ili domaće produkcije. Postotak takvih dokumentaraca je najveći jer i njihova cijena je najniža. Drugi način je da sami osmisle svoju emisiju/dokumentarac i plate određenoj produkcijskoj firmi da to po njihovoj zamisli urade za njih, kroz medije ćeš to čuti da ga nazivaju kao "njihovim dokumentaracem" iako produkcijski kad bi gledali nije njihov, ali je urađen za njih, oni su ga osmislili i oni su njegovi autorski vlasnici.
-
cancel
- Posts: 481
- Joined: 11/07/2006 22:56
#1593 Re: Al Jazeera Balkans
Jel ti pratiš sebe u svojim mislima što kažeš, što želiš reći itd?BHF_Manijak wrote:Pa upravo je Alhemija uradjena na drugi nacin, o cemu pricas covjece?! Radio ju je Milic, u saradnju sa produkcijskom kucom. Poenta je da dokumentarace ne radi AJB. To sto se uradi "po njihovoj narudzbi", ne znaci da ga oni rade, sto i sam potvrdjujes sa Alhemijom.![]()
ja napišem:
ti kontriraš da to nisu nikakvi naručeni dokumentarciTakav dokumentarac (film ili serija) koja se radi po narudžbi za određenu TV kuću ...
ja ponovno kažem da to jest njihova naruđba prema vanjskoj produkcijskoj kući, a ti zatim sam sebe poklopiš da to ipak jesu naručeni dokumentarciPa nisu to naruceni dokumentarci. Ljudi urade i ponude, dakle nije to nikakva narudzba Al Jazeere!
o jbte, daj se odluči više što misliš jesu li ti dokumentarci naručeni ili nisuTo sto se uradi po njihovoj narudzbi
Dakle da rezimiramo. Al Jazeera za dokumentarce koji su AUTORSKI U NJIHOVOM VLASNIŠTVU (tipa Alhemije) plaća usluge strane produkcijske firme i nakon otkupa ti dokumentaci su potpuno u njihovom vlasništvu. Takvi dokumentarci u programu su rijetki jer sav produkcijski teret plaća Al Jazeera, dakle u pitanju su pare. Sa druge strane, strani dokumentarac koji otkupe od recimo BBC-a NIJE NjIHOV, ni autorski nemaju nikakav doticaj sa njime jer je riječ o već gotovom proizvodu koji oni samo otkupe za jedno/dva/deset emitiranja - no cijena takvog dokumentaca je jedno 40x jeftinija od onog "naručenog".
Nisam nikada mislio da je ovo toliko "zamršeno" i da treba u tri poruke pojašnjavati.
-
vazdagazda
- Posts: 52
- Joined: 18/12/2006 21:39
#1594 Re: Al Jazeera Balkans
kakve veze ima tko snima dokumentarac. AJ kamerman ili Refresh kamerman. Alkhemija je AJ produkcija i ne pricajte smjesne stvari vise ovdje. Vlasnistvo ne odredjuje tehnika nego um sto ce reci AJ osmislila, scenaristicki i produkcijski obradila a onda pak uzela produkcijsku ekipu da ima da snimatelja, svjetlo, ton, auto da to sve posnimi. Pa kaj bi drugo trebalo biti nego AJ uradak.
Malo su dosadni i malo su previse filmski, malo su Bliski Istok i vidi se da ima uredjivackih pritisaka. Ne valjaju im Izvrsni producenti i menadzeri. Budete me se jedan dan sjetili kaj sam vam povedala
Malo su dosadni i malo su previse filmski, malo su Bliski Istok i vidi se da ima uredjivackih pritisaka. Ne valjaju im Izvrsni producenti i menadzeri. Budete me se jedan dan sjetili kaj sam vam povedala
-
wolf07
- Posts: 1718
- Joined: 29/08/2010 02:44
#1595 Re: Al Jazeera Balkans
Po ko zna koji put - zbog cega vam je bitno ko je snimio neki dokumentarac, valjda je poenta u tome da to neko emituje, i ako je dokumentarac dobar onda, sto se mene tice, svaka cast i onom ko je snimio i onome ko emituje. Pored nasih ostalih TV kuca dobri dokumentarci mogu da se simaju svaki dan oni i dalje vole da otkupe 100-200 kg indijskih serija i rokaj brale!!! A sto se tice vaznosti emitovanih sadrzaja u news segmentu, pa zar vi stvarno mislite da su nasi politicari toliko bitni pa da im se pruzi vise od 4-5 min u pola sata informativnog programa. I to im je puno!!! A to sto neko misli da je recimo Vucic jako bitan tip jer pravi dramaticne pauze dok govori, pogledom kruzi po auditoriju, naglasava neke gluposti tipa - ja ne pristajem na ultimatume i sl. ma to je cista smijurija! Zato i jeste vaznije kad neko kihne u Vasingtonu, Berlinu, Briselu, Moskvi nego citava konferencija za stampu nasih demagoga koji dube na glavi cim neko baci neku mrvicu.
-
cancel
- Posts: 481
- Joined: 11/07/2006 22:56
#1596 Re: Al Jazeera Balkans
Kvaliteta određenog kanala (što nacionalnog, što onoga koji pretendira da izađe van granica običnog kablovskog "play-lista kanala") prije svega se očituje u kvalitetnom domaćem sadržaju. Taj sadržaj po minuti emitiranja je u prosijeku 20x skuplji od onog stranog, taj sadržaj je uglavnom uvijek i najgledaniji na TV kanalima (ako je iole kvalitetno urađen). Al Jazeera kao TV kuća iza koje stoji masni kapital, tv kuća koja nikako ne želi biti najobični kablovski "play-lista kanal" (ubaci hrpu stranog sadržaja pa nek se vrti!), kanal koji pretendira na neku gledanost - MORA ciljati i proizvoditi upravo taj domaći sadržaj. Ako se pogleda malo po medijima, forumima i sl - najveći uspjesi ovog kanala su upravo vezani za emisije koje su autorski njihovo vlasništvo, jedino na taj način se on koliko-toliko uspio "istaknut", i upravo zato je bitno kako ti kažeš "tko je snimio dokumentarac".wolf07 wrote:Po ko zna koji put - zbog cega vam je bitno ko je snimio neki dokumentarac, valjda je poenta u tome da to neko emituje, i ako je dokumentarac dobar onda, sto se mene tice, svaka cast i onom ko je snimio i onome ko emituje.
Najlakše je otkupiti hrpu stranih dokumentaraca, osobito ako si u kablu taj sadržaj je vrlo jeftin. No ozbiljan kanal treba nešto i sam proizvesti, u slučaju Al Jazeere - povećati taj udio. U suprotnom značaj tog kanala će ostati mizeran, neprimjetan, jedan u nizu kablovskih kanala (a po gledanosti čak ni tamo ne briljiraju, oko 100tog mjesta su u Hr).
- sabina1
- Posts: 8203
- Joined: 24/11/2010 20:44
- Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
- Contact:
#1597 Re: Al Jazeera Balkans
Nebitno.cancel wrote:Kvaliteta određenog kanala (što nacionalnog, što onoga koji pretendira da izađe van granica običnog kablovskog "play-lista kanala") prije svega se očituje u kvalitetnom domaćem sadržaju. Taj sadržaj po minuti emitiranja je u prosijeku 20x skuplji od onog stranog, taj sadržaj je uglavnom uvijek i najgledaniji na TV kanalima (ako je iole kvalitetno urađen). Al Jazeera kao TV kuća iza koje stoji masni kapital, tv kuća koja nikako ne želi biti najobični kablovski "play-lista kanal" (ubaci hrpu stranog sadržaja pa nek se vrti!), kanal koji pretendira na neku gledanost - MORA ciljati i proizvoditi upravo taj domaći sadržaj. Ako se pogleda malo po medijima, forumima i sl - najveći uspjesi ovog kanala su upravo vezani za emisije koje su autorski njihovo vlasništvo, jedino na taj način se on koliko-toliko uspio "istaknut", i upravo zato je bitno kako ti kažeš "tko je snimio dokumentarac".wolf07 wrote:Po ko zna koji put - zbog cega vam je bitno ko je snimio neki dokumentarac, valjda je poenta u tome da to neko emituje, i ako je dokumentarac dobar onda, sto se mene tice, svaka cast i onom ko je snimio i onome ko emituje.
Najlakše je otkupiti hrpu stranih dokumentaraca, osobito ako si u kablu taj sadržaj je vrlo jeftin. No ozbiljan kanal treba nešto i sam proizvesti, u slučaju Al Jazeere - povećati taj udio. U suprotnom značaj tog kanala će ostati mizeran, neprimjetan, jedan u nizu kablovskih kanala (a po gledanosti čak ni tamo ne briljiraju, oko 100tog mjesta su u Hr).
AJB je trenutno odlična , iznadprosječna i bez konkurencije.
-
StupskaBitanga
- Posts: 14873
- Joined: 20/12/2006 16:59
#1598 Re: Al Jazeera Balkans
Apsolutno
Od silnog mulja i blata u kojem se sve televizije u BiH valjaju AJB je za njih dar s neba
Niko ne osporava da imaju mušica i da neke stvari treba korigovati obzirom na budžet kojim raspolažu ali i ovo sada je dobro samo kada bi u novoj tv sezoni krenuli sa bržim tempom bili bi još jači
Od silnog mulja i blata u kojem se sve televizije u BiH valjaju AJB je za njih dar s neba
Niko ne osporava da imaju mušica i da neke stvari treba korigovati obzirom na budžet kojim raspolažu ali i ovo sada je dobro samo kada bi u novoj tv sezoni krenuli sa bržim tempom bili bi još jači
-
wolf07
- Posts: 1718
- Joined: 29/08/2010 02:44
#1599 Re: Al Jazeera Balkans
AJ ni u Srbiji ni u Hrvatskoj ne moze biti gledana televizija iz jednog daleko trivijalnijeg razloga nego sto je udio domace proizvodnje u ukupnom programu. Naime, uvjeren sam da se radi o najobicnijoj averziji prema svemu sto je makar u prizvuku islamsko i tu mi je svaki drugi mudraluk cisti visak. Ljudi nece, ne vole, i ne podnose bilo sta sto je arapsko/islamsko (osim novca i nafte) i tu je kraj price.cancel wrote:Kvaliteta određenog kanala (što nacionalnog, što onoga koji pretendira da izađe van granica običnog kablovskog "play-lista kanala") prije svega se očituje u kvalitetnom domaćem sadržaju. Taj sadržaj po minuti emitiranja je u prosijeku 20x skuplji od onog stranog, taj sadržaj je uglavnom uvijek i najgledaniji na TV kanalima (ako je iole kvalitetno urađen). Al Jazeera kao TV kuća iza koje stoji masni kapital, tv kuća koja nikako ne želi biti najobični kablovski "play-lista kanal" (ubaci hrpu stranog sadržaja pa nek se vrti!), kanal koji pretendira na neku gledanost - MORA ciljati i proizvoditi upravo taj domaći sadržaj. Ako se pogleda malo po medijima, forumima i sl - najveći uspjesi ovog kanala su upravo vezani za emisije koje su autorski njihovo vlasništvo, jedino na taj način se on koliko-toliko uspio "istaknut", i upravo zato je bitno kako ti kažeš "tko je snimio dokumentarac".wolf07 wrote:Po ko zna koji put - zbog cega vam je bitno ko je snimio neki dokumentarac, valjda je poenta u tome da to neko emituje, i ako je dokumentarac dobar onda, sto se mene tice, svaka cast i onom ko je snimio i onome ko emituje.
Najlakše je otkupiti hrpu stranih dokumentaraca, osobito ako si u kablu taj sadržaj je vrlo jeftin. No ozbiljan kanal treba nešto i sam proizvesti, u slučaju Al Jazeere - povećati taj udio. U suprotnom značaj tog kanala će ostati mizeran, neprimjetan, jedan u nizu kablovskih kanala (a po gledanosti čak ni tamo ne briljiraju, oko 100tog mjesta su u Hr).
A sto se tice kvaliteta programa mene kao gledaoca iskljucivo interesuje STA SE EMITUJE!!!! Uopste me ne zanima ko je napravio ovoaj ili onaj programski sadrzaj. Time ne zelim da umanjim vrijednost tog dijela posla ali to jednostavno nije u mojoj sferi interesovanja. To bi bilo isto kao kad bi ja nekom prijatelju prigovarao na njegovoj rodjendanskoj zabavi jer je kupio rodjendanski kolac umjesto da ga sam napravi! Poenta je KAKAV je kolac a ne ko ga pravi.
- It_is_a_Leclerc
- Posts: 19223
- Joined: 23/05/2012 23:51
- Location: Osmatračnica
#1600 Re: Al Jazeera Balkans
Nije AJB kriva što je prosječan konzument programskog tv sadržaja u BiH popriličan kreten sa pažnjom vinske mušice, kome je nemoguće zadržati pažnju na nečemu što se ne tiče njegove guzice. Sad bi AJB umjesto fantastičnih dokumentaraca o događajima, ljudima, kulturama, širom svijeta, trebala emitirati priče o bosanskohercegovačkoj društvenoj žabokrečini ?! Evo mene silno zanima zašto se Afrika suočava sa nestašicom morfija, ko uništava najveću svjetsku močvaru, ko su ljudi koji proizvode nešto u ovoj državi, šta o nekim stvarima misle Novak Đoković, Mirza Teletović i dr. sportske zvijezde, i naprosto me zaboli šta o svemu misle Mirsad Kebo, Bakir Izetbegović ili Dušanka Majkić.
