Ramazan, opet ;)

Rasprave o vjerskim temama.
Locked
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 28522
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#1576 Re: Ramazan, opet ;)

Post by BHF_Manijak »

Ne bih ionako radensku,konzumiram samo domace :mrgreen:
Nego,ubaci mi suhvu Zvizjedica Bogami,piti ili ne piti,"dis iz d kveščn" :mrgreen: ne odgovara za posljedice,hmm,ali haj` bez rizika nema ni dobitka 8-)
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12222
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#1577 Re: Ramazan, opet ;)

Post by mrtva kokoš »

BHF_Manijak wrote:
istocnjak wrote:
Splinter wrote:joj ljudi svaka vam cast...divim vam se kako mozete svaku noc ustati na sehur pa u djamiju na sabah meni vas je milina gledati na forumu :D :) meni to predstavlja bas problem...inace se trudim sto vise ispostiti ali sa ustajanjem nikako ne ide...ovo veceras ostao duze za compom pa cu tako i sehuriti inace tko zna, valjda je to sa godinama jos sam relativno mlad (vadiona :-D ) Selam svima...i Allah da vas nagradi...
Selam splinteru .... kako tvoji muridi slusaju ... Rafaelo, Donatelo i ostala raja ... :D
:lol: Sto iz tebe veceras i danas sipa,na hajr...malo ga mezete Shredder(hOptimus :mrgreen: ),Bibop i Rokstedi ali dobro je,ucerfio je on sve to,jelle Splinteru,nahorozio je on svoje kornjace na njih 8-)
@We selam istocnjak,nemoj se sikiras krenuli smo u nove pobjede protiv nepravde :-D ...ma jashta brate postavio sam im ceku na principovom...reci ejpril nek bude u pripravnosti i ona i turttles mobil :mrgreen: KAWABUNGA!!
istocnjak
Posts: 1314
Joined: 03/09/2008 23:58
Location: Virtualni dzemat :)

#1578 Re: Ramazan, opet ;)

Post by istocnjak »

zvjezdica_7 wrote:
istocnjak wrote: Kad se jednom napijes vratnicke vode ... ne saprate ni "Radenska tri srca" ... :D
Jel to iz iskustva? :D :D
Ma ja ... :lol:
User avatar
zvjezdica_7
Posts: 331
Joined: 09/02/2008 22:02
Location: In a galaxy far far away...

#1579 Re: Ramazan, opet ;)

Post by zvjezdica_7 »

istocnjak wrote:
zvjezdica_7 wrote:
istocnjak wrote: Kad se jednom napijes vratnicke vode ... ne saprate ni "Radenska tri srca" ... :D
Jel to iz iskustva? :D :D
Ma ja ... :lol:
:thumbup:
:lol: :lol:
User avatar
zvjezdica_7
Posts: 331
Joined: 09/02/2008 22:02
Location: In a galaxy far far away...

#1580 Re: Ramazan, opet ;)

Post by zvjezdica_7 »

Splinter wrote:[

@We selam istocnjak,nemoj se sikiras krenuli smo u nove pobjede protiv nepravde :-D ...ma jashta brate postavio sam im ceku na principovom...reci ejpril nek bude u pripravnosti i ona i turttles mobil :mrgreen: KAWABUNGA!!
A Kejsi Džouns? :-) :-) :lol: :lol:
istocnjak
Posts: 1314
Joined: 03/09/2008 23:58
Location: Virtualni dzemat :)

#1581 Re: Ramazan, opet ;)

Post by istocnjak »

zvjezdica_7 wrote:
Splinter wrote:[

@We selam istocnjak,nemoj se sikiras krenuli smo u nove pobjede protiv nepravde :-D ...ma jashta brate postavio sam im ceku na principovom...reci ejpril nek bude u pripravnosti i ona i turttles mobil :mrgreen: KAWABUNGA!!
A Kejsi Džouns? :-) :-) :lol: :lol:
Ma samo ti kad ti brat BHF i Splinter napadnu Vratnik sa nindja kornjacama bice vako, nako, ovo, ono

Selam odoh u mosque to pray. :D
User avatar
zvjezdica_7
Posts: 331
Joined: 09/02/2008 22:02
Location: In a galaxy far far away...

#1582 Re: Ramazan, opet ;)

Post by zvjezdica_7 »

istocnjak wrote:
Ma samo ti kad ti brat BHF i Splinter napadnu Vratnik sa nindja kornjacama bice vako, nako, ovo, ono

Selam odoh u mosque to pray. :D
:lol: :lol: :lol:

Selam dobri moj narode, odoh i ja. :D 8-)
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12222
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#1583 Re: Ramazan, opet ;)

Post by mrtva kokoš »

zvjezdica_7 wrote:
Splinter wrote:[

@We selam istocnjak,nemoj se sikiras krenuli smo u nove pobjede protiv nepravde :-D ...ma jashta brate postavio sam im ceku na principovom...reci ejpril nek bude u pripravnosti i ona i turttles mobil :mrgreen: KAWABUNGA!!
A Kejsi Džouns? :-) :-) :lol: :lol:
je li to ona novinarka :roll: ona je pocela da ruzno pise o meni i mojim kornjacama ne zelim da znam za nju...
dograbila se rezimskih novina ali neka pravda ce pobijediti, obecajem !! :lol: 8-) :zzzz:
User avatar
zvjezdica_7
Posts: 331
Joined: 09/02/2008 22:02
Location: In a galaxy far far away...

#1584 Re: Ramazan, opet ;)

Post by zvjezdica_7 »

Splinter wrote:
je li to ona novinarka :roll: ona je pocela da ruzno pise o meni i mojim kornjacama ne zelim da znam za nju...
dograbila se rezimskih novina ali neka pravda ce pobijediti, obecajem !! :lol: 8-) :zzzz:
Ama jok, to je onaj lik s palijom za hokej , on je u njihovoj ekipi :D :D
User avatar
Baghira
Posts: 1170
Joined: 04/09/2002 00:00

#1585 Re: Ramazan, opet ;)

Post by Baghira »

Ne stigoh s vama sehuriti...zadala se na posao bila :D

Da nam Allah s.w.t. i danasnji post olaksa i ako moze da ne bude 'nako vruce i sparno, ko jucer. :D Amin :)
istocnjak
Posts: 1314
Joined: 03/09/2008 23:58
Location: Virtualni dzemat :)

#1586 Re: Ramazan, opet ;)

Post by istocnjak »

arzuhal wrote:Predlažem da vas nekolicina otvori novu temu, nešta kao "Ašiklijski elif-be: Od Novog grada do Vratnika i nazad - ramazanija"...Obećavam da ću navrnut pođahkad :D
Selam brate ... e bas mi je zao sto ne mogu sa vama sehurati ali inshAllah prijavljujem se u petak i subotu all night long.
E sad vezano za ašik ture ... š'a mislis da mi ipak malo prosirimo izbor za naseg brata BHF-a, konkurs je otvoren i prihvatamo sve aplikacije from all over the world do Bajrama. Najbolja aplikantica more bit' bidne se usreci.

Pa bujrum ... "hit the road sisters" ... :D
istocnjak
Posts: 1314
Joined: 03/09/2008 23:58
Location: Virtualni dzemat :)

#1587 Re: Ramazan, opet ;)

Post by istocnjak »

istocnjak wrote:
zvjezdica_7 wrote:
istocnjak wrote: Kad se jednom napijes vratnicke vode ... ne saprate ni "Radenska tri srca" ... :D
Jel to iz iskustva? :D :D
Ma ja ... :lol:
Ograj'so od te vode birivaktile ... :D

zvjezdica_7 wrote: :thumbup:
:lol: :lol:
... vi'š me ba š'a pišem. :D
User avatar
zvjezdica_7
Posts: 331
Joined: 09/02/2008 22:02
Location: In a galaxy far far away...

#1588 Re: Ramazan, opet ;)

Post by zvjezdica_7 »

istocnjak wrote:
Ograj'so od te vode birivaktile ... :D


:lol:
Beli ti nije bila s halalom data :lol:
istocnjak
Posts: 1314
Joined: 03/09/2008 23:58
Location: Virtualni dzemat :)

#1589 Re: Ramazan, opet ;)

Post by istocnjak »

zvjezdica_7 wrote:
istocnjak wrote:
Ograj'so od te vode birivaktile ... :D


:lol:
Beli ti nije bila s halalom data :lol:
Haj' ti znaj ... mozda voda nije bila hlorisana ... :D
User avatar
zvjezdica_7
Posts: 331
Joined: 09/02/2008 22:02
Location: In a galaxy far far away...

#1590 Re: Ramazan, opet ;)

Post by zvjezdica_7 »

istocnjak wrote: Haj' ti znaj ... mozda voda nije bila hlorisana ... :D
:lol: :-) :lol: :-)
istocnjak
Posts: 1314
Joined: 03/09/2008 23:58
Location: Virtualni dzemat :)

#1591 Re: Ramazan, opet ;)

Post by istocnjak »

zvjezdica_7 wrote:
istocnjak wrote: Haj' ti znaj ... mozda voda nije bila hlorisana ... :D
:lol: :-) :lol: :-)
Elhamdulillah izgleda da ce danas biti lijepo vrijeme suncano. Evo izaberi sebi jedan istocnjacki sesir za opustanje. :D

Image

Samo lagano i opusteno ...
istocnjak
Posts: 1314
Joined: 03/09/2008 23:58
Location: Virtualni dzemat :)

#1592 Re: Ramazan, opet ;)

Post by istocnjak »

BHF_Manijak wrote:Ne bih ionako radensku,konzumiram samo domace :mrgreen:
Nego,ubaci mi suhvu Zvizjedica Bogami,piti ili ne piti,"dis iz d kveščn" :mrgreen: ne odgovara za posljedice,hmm,ali haj` bez rizika nema ni dobitka 8-)
Brate ... sta mislis da ti nadjemo jednu amidjicnu istocnjakinju. Bar ti rize nece faliti toga imaju na izvoz. :D
Last edited by istocnjak on 02/09/2009 12:09, edited 1 time in total.
User avatar
zvjezdica_7
Posts: 331
Joined: 09/02/2008 22:02
Location: In a galaxy far far away...

#1593 Re: Ramazan, opet ;)

Post by zvjezdica_7 »

BHF_Manijak wrote:Ne bih ionako radensku,konzumiram samo domace :mrgreen:
Nego,ubaci mi suhvu Zvizjedica Bogami,piti ili ne piti,"dis iz d kveščn" :mrgreen: ne odgovara za posljedice,hmm,ali haj` bez rizika nema ni dobitka 8-)
:thumbup:
istocnjak
Posts: 1314
Joined: 03/09/2008 23:58
Location: Virtualni dzemat :)

#1594 Re: Ramazan, opet ;)

Post by istocnjak »

zvjezdica_7 wrote:
BHF_Manijak wrote:Ne bih ionako radensku,konzumiram samo domace :mrgreen:
Nego,ubaci mi suhvu Zvizjedica Bogami,piti ili ne piti,"dis iz d kveščn" :mrgreen: ne odgovara za posljedice,hmm,ali haj` bez rizika nema ni dobitka 8-)
:thumbup:
Nista od toga @zvjezdice ... mislim da ce nakon svega sto sam napisao ... kad krene prema Vratniku ... ponijeti obavezno sa sobom jedan litar vode. Jer ako se gore napije vode od neke ... moze mu se Vratnik ovako prikazati:

Image

Sta ti mislis? :lol: ...

Suti ... ne dao dragi Allah dž.š.

Nece inshAllah mi se samo malo salimo da uljepsamo ove mubarek Ramazanske dane a nama ce brat BHF halaliti ... :-D
User avatar
ružmarin-a
Posts: 2262
Joined: 18/04/2009 23:01

#1595 Re: Ramazan, opet ;)

Post by ružmarin-a »

esselamu alejkum

privirih da šta poberem korisno, al...

vi se bre samo zafrkavate :-D

evo malo intermezzo
Bolest ogovaranja

Prenosi se da je jedan covjek kada je cuo da je jedan drugi covjek govorio lose o njemu, kupio poklona i otisao kuci tom covjeku i rekao : " Ja sam cuo da ti meni cinis dobro pa sam ja evo dosao da ti se zhvalim na ovaj nacin" . Covjek sav zabezeknut upita: " Kako mislis radim dobro ?" - " Pa eto tako, cuo sam da me ogovaras a znas da je nas Poslanik a.s. rekao da ce Allah dz.s. onome ko bude ostecen na dunjaluku , dati pravo na ahiretu da ode onome ko mu je stetu cinio pa ce mu uzeti dio njegovih sevapa ili ce na njega prebaciti jedan dio svojih grijeha, u promjeru kolika je steta ucinjena ". Zaista ovako kaze jedan hadis, pa zasto onda da tako olahko svoja dobra djela , za koja smo nekada veliki trud ulozili, dajemo drugima ili zasto da nosimo necije tudje grijehe. Zar nije bolje da ukrotimo svoj jezik i da pazimo sta govorimo. A zista je vrlo lahko uciniti ovaj grijeh. Covjek cesto nije ni svjestan kada je u razgovoru u drustvu , nego kada dodje kuci, sjeti se svojih rijeci pa pomisli : SubhanAllah, sta ja danas rece. Ali vec tada je kasno jer su to nasi vjerni pratioci, koji se ne odvajaju od nas, vec zabiljezili. Ili covjek ima obicaj reci : Da mi Allah ne upise u grijeh, ali moram reci da taj brat ili ta sestra..... "Kada sam (Poslanik a.s.) bio na miradzu , prosao sam pored jedne skupine ljudi koji su imali bakrene nokte i njima trgali svoja lica i grudi. -Ko su ovi ljudi, upitao sam Dzibrila, a on mi odgovori : - To su oni koji su jeli ljudsko meso - ogovarali druge ". (Ebu Davud) "Covjek odrezanog jezika, koji sijedi u uglu, gluh i nijem, bolji je od onoga koji ne moze da vlada svojim jezikom "- kaze jedna poslovica. Kao sto je zabranjeno ogovarati, zabranjeno je i slusati ogovaranje jer hadis kaze: "Onaj koji ogovara i koji slusa, drugovi su u grijehu ". (Taberi) Onaj koji cuje ogovaranje duzan je ga, na lijep i mudar nacin, prekinuti. " Ko zastiti cast svoga brata muslimana, Allah ce mu na Sudnjem danu zastiti lice od vatre" (Tirmizi) Ako covjek nije u mogucnosti da sprijeci ogovaranje, bolje mu je da napusti to drustvo dok oni cine taj grijeh. Samim tim sto je grijeh sjediti u tom drustvu, vrlo je opasno da se covjek sam upusti u ovu ruznu rabotu, jer sejtan navede, pa covjek zaboravi. A dusa je sklona cinjenu grijeha, pogotvo ovih, jer covjek udobno sjedi a rijeci same izlaze. Zato sto daleko od ovoga , ako si u drustvu sa nekim pa ta osoba pocne ogovarati nekog, sasjecaj to u korijenu, jer nama je duznost da naredjujemo dobro a da od zla odvracamo. Da nas Uzviseni Allah zastiti od ovog zla. Amin!
istocnjak
Posts: 1314
Joined: 03/09/2008 23:58
Location: Virtualni dzemat :)

#1596 Re: Ramazan, opet ;)

Post by istocnjak »

Amin ... meni je nijet nesto sasvim drugo ... :-D

Prenosi se u hadisima da je poslanik Muhammed s.a.v.s. rekao:

"Najbolji je onaj covjek od kojeg drugi ljudi imaju koristi i koji unosi radost u srca vjernika."

Trudim se uz Allahovu pomoc da ovaj hadis provedem u praksu ... :-D

Zaista mi se Allah dž.š. smilovao i podario da sam od koristi ljudima u stvarnom zivotu a vjernike cinim radosnim elhamdulillah, ako nista onda bar osmjehom. :-D
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#1597 Re: Ramazan, opet ;)

Post by HomeArt »

Meni sinoc nas dragi telekom zavrnuo pipu, vidim da je plaho druzenje bilo. :)
istocnjak
Posts: 1314
Joined: 03/09/2008 23:58
Location: Virtualni dzemat :)

#1598 Re: Ramazan, opet ;)

Post by istocnjak »

Nadjoh prelijep tekst na internetu vezano za prevazilazenje nevolja koje covjeka snadju za njegova zivota ...
pa evo da to podjelim sa vama:
Ibn Kajjim el-Dževzijje: Zadu-l-me'ad (Opskrba za ahiret)

U islamskim izvorima ovaj svijet (dunjaluk) imenovan je, između ostalog, i kao kuća kušnje (daru-l-ibtila'). To znači da je ljudski život jedan veliki ispit i da nema ljudskog bića koje, na izvjestan način, nema nekog iskušenja ili nevolje. O tome Kur'an časni kaže: Uzvišen je Onaj u čijoj je ruci vlast – On sve može! Onaj koji je dao (stvorio) smrt i život da bi iskušao koji od vas će bolje postupati. On je Silni, Onaj koji prašta. (El-Mulk,1-2) Kako se Allahov Poslanik, s.a.v.s., odnosio prema životnim nedaćama i iskušenjima? Šta je savjetovao ljudima koji su u životu izloženi brojnim nevoljama i musibetima? Šta raditi kada čovjek bude okupiran brigama i tugom zbog životnih nedaća i iskušenja? Čitaocima Novih horizonata prenosimo odgovore koje je ponudio istaknuti islamski učenjak Ibn Kajjim el-Dževzije u svom kapitalnom djelu Zadu-l-me'ad (Opskrba za ahiret). O tome čitajte u ovom i narednom broju, inša-Allah.

Uzvišeni Allah kaže: A ti obraduj izdržljive, one koji, kad ih kakva nevolja zadesi, samo kažu: „Mi smo Allahovi i mi ćemo se Njemu vratiti“. Njih čeka oprost od Gospodara njihova i milost; oni su na pravom putu (El-Bekare, 155-157). U hadiskom djelu Musned navodi se da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: „Nema toga kome Allah, ako ga pogodi nega nevolja, on na to kaže: 'INNA LILLAH VE INNA ILEJHI RADŽI'UN, ALLAHUMME'DŽURNI FI MUSIBETI VE AHLIF LI HAJREN MIHNA - Mi smo Allahovi i Njemu se vraćamo; Gospodaru moj, dodijeli mi nagradu zbog ove nevolje (musibeta) i ostavi mi nakon nje dobro', a da ga Allah ne nagradi zbog nevolje, ostavljajući mu dobro nakon nje.“

Ove riječi su najdalekosežniji lijek onome ko je pogođen nevoljom, najkorisniji na ovome i budućem svijetu. One sadrže dva veličanstvena načela s kojima će, ukoliko ih uistinu uspije potpuno shvatiti, čovjek prevladati svoju nevolju.

Prvo načelo je da čovjek zna da je on, zajedno sa svojom porodicom i imetkom, istinska svojina Uzvišenog Allaha koju On daje jedno vrijeme na korištenje čovjeku. Kada je uzme, onda je On (Allah Uzvišeni) samo povratio Sebi ono što mu suštinski i pripada. Također, čovjek je okružen s dva nebivanja: nebivanjem prije sebe i nebivanjem poslije sebe. Ono što čovjek posjeduje jesu dobra koja su mu na korištenje data samo jedno kratko vrijeme. Čovjek nije taj ko je sebe stvorio iz ničega, niti je on taj ko samog sebe od nedaća štiti nakon što je postao. Čovjek sam sebe ne održava u životu i na to on nema uticaj. On nema stvarne svojine. On se prema njoj ponaša po određenju svojstvenom čovjeku kojem se naređuje i zabranjuje, a ne na način svojstven posjedniku. Zato mu se ne dopušta da sa svojinom postupa osim u skladu sa zapovijedima stvarnog Posjednika.

Drugo načelo je da čovjek zna kako njegov put i završetak vodi k Allahu, istinskome Gospodaru, da mu je nezaobilazno da za sobom ostavi ovaj svijet i svome Gospodaru dođe sam, onakav kakvoga ga je Allah prvobitno stvorio, bez porodice, bez imovine i bez plemena, ali sa svojim dobrim i lošim djelima. Pa ako je čovjeku svojstven takav nastanak, takve ovlasti i takav završetak, kako ga može radovati nešto postojeće i žalostiti ga nešto izgubljeno. Da razmisli o svome početku i kraju, najbolji mu je lijek za nastalu bolest. Lijek se sastoji u tome da čvrsto zna da je ono što ga je zadesilo – nije ga moglo mimoići, kao i to da ono što ga je mimoišlo – nije ga moglo zadesiti.“2 Uzvišeni Allah kaže: Nema nevolje koja zadesi Zemlju i vas, a koja nije, prije nego što je damo, zapisana u Knizi, – to je Allahu, iustinu, lako – da ne biste vi tugovali za onim što vam je promaklo, a i da se ne biste previše radovali onome što vam On dade. Allah ne voli nikakve razmetljivce, hvalisavce (El-Hadid, 22-23).

Lijek je i to da se čovjek osvrne i razmisli o onome što ga je snašlo. Uvidjet će da ga je Allah poštedio s onolikim dijelom s kolikim ga je nevolja snašla, ili mu je ostavio bolji dio. Allah mu je - ukoliko on bude strpljiv i zadovoljan - za to iskušenje pripremio nagradu koja je mnogo veća od onoga što ga je zadesilo. Također, Allah Uzvišeni je, da je to htio, mogao nevolju učiniti i mnogo težom nego što ona jeste.

Lijek može biti i to da čovjek vatru svoje nevolje gasi razgaljivanjem koje ima tješenje nevoljama nevoljnika, da zna da svugdje ima briga... Ako pogleda desno, šta može vidjeti osim iskušenja, a ako se osvrne lijevo, šta može vidjeti osim tuge?! Kad bi pogledom obuhvatio sve ljude svijeta, vidio bi sve same ožalošćenike, bilo da žale što su izgubili nešto drago ili zato što su se suočili s nečim nepoželjnim. Shvatio bi da su ovosvjetske nevolje danji snovi, ili odlazeće sjenke jer, za svako malo što se nasmiješ, malo i otplačeš, za svaki dan u kojem se poraduješ, stanovito vrijeme se i rastužiš, ako malo uživaš, mnogo ti bude uskraćeno... Kuću gotovo ne ispuniš nikakvim dobrom a da u nju ne uneseš i iskušenje, ne dogodi se u njoj dan radosti, a da ne doživiš i dan žalosti. Ibn Mes'ud r.a. je rekao: „Za svaku radost postoji žalost. Kuća se ne ispunjava radošću a da se ne ispuni i žalošću.“ Ibn Sirin je rekao: „Rijetkost je da se nasmiješ, a da nakon toga ne otplačeš.“

Hind bint Nu'man je rekla: „Jednog jutra vidjela sam da smo mi najmoćnija i najbogatija porodica. Međutim, sunce gotovo da nije zamaklo, a vidjela sam nas i kao najslabije. Shvatila sam da Allah, dž.š., za svako ispunjenje dobrom, kuću čovjeka ispuni i iskušenjem.“

Neko ju je zamolio da to bolje objasni, a ona je odgovorila: „Jednog jutra smo osvanuli u takvom stanju da nije bilo Arapa koji ne bi želio doći do nas i za nešto nas zamoliti, zatim smo omrknuli u takvom stanju da nije bilo Arapa koji nam ne bi ukazao milost.“

Njena sestra, Hurka bint Nu'man, zaplakala je jednoga dana dok je bila moćna. Kad je upitana što plače, da je nije neko uznemirio, odgovorila je: „Nije niko. Ali, vidim veliko izobilje u svojoj porodici. Samo, rijetko se neka kuća ispuni radošću, a da se ne ispuni i žalošću.“

Lijek je da čovjek zna da tugovanje neće nevolju otkloniti, već će je povećati, a to vodi ka pogoršanju bolesti.

Lijek je i to da čovjek zna da je njegovo nestrpljenje u nedaćama i nezadovoljstvo sudbinom zapravo propuštanje velike nagrade koju je Svevišnji pripremio za strpljive i zadovoljne. To je u biti gore od samog iskušenja.

Lijek može biti i to da čovjek zna da tuga (zbog onoga što mu se desilo) raduje njegovog neprijatelja a rastužuje prijatelja, ljuti njegovoga Gospodara, veseli šejtana, isključuje nagradu i oslabljuje ga. Međutim, kada se strpi zarad Allahovog zadovoljstva, to ljuti šejtana i odbija ga razočaranoga. Time čovjek svoga Gospodara zadovoljava, prijatelja raduje, neprijatelja rastužuje, s braće skida teret, pokazuje im se snažan prije nego što ga počnu sažaljevati, a to je najveća postojanost i potpunost, koja ne dopušta (izbezumljeno) udaranje po licu, kidanje odjeće, proklinjanje zle sudbine i nezadovoljstvo onim što je određeno.

Lijek je i to da čovjek zna kakvo zadovoljstvo i radost donose strpljenje i očekivanje nagrade kod Allaha zbog nedaća koje su ga zadesile. U tome mu je dovoljna Kuća zahvalnosti (Bejtu-l-hamd) koja se gradi u Džennetu za one koji su zahvalni svome Gospodaru i koji, kad ih zadesi neki musibet, kažu: Inna lillah ve inna ilejhi radži'un – Mi smo Allahovi i Njemu ćemo se vratiti! Zato, neka pogleda čovjek i razmisli koja od nevolja je veća: ovosvjetska nevolja ili nevolja zbog neulaska u Kuću zahvalnosti u Vječnome Dežennetu. U Tirmizijevoj zbirci navodi se hadis Allahovog Poslanika koji glasi: „Ljudi će na Sudnjem danu žaliti što na prolaznom svijetu nisu bili u što većim nedaćama (iskušenjima) kad vide kakav sevap imaju oni koji su imali kušnje.“3

Neko iz prijašnjih generacija je rekao: „Da nije nevolja na ovom svijetu, na Sudnjem danu bismo se pojavili bez ičega.“

Lijek može biti i to da čovjek svoje srce osvježi smislom molbe Allahu da mu naknadi nekim nadomjeskom, a nadomjestak je moguć svemu osim Allahu, jer njemu nadomjeska nema, kao što je rečeno:

Sve što se izgubi nečim nadomjestiti možeš,

Jedino (vjeru u) Allaha kad izgubiš, nadomjestiti ne možeš.
User avatar
ružmarin-a
Posts: 2262
Joined: 18/04/2009 23:01

#1599 Re: Ramazan, opet ;)

Post by ružmarin-a »

:)
"Ubejdullah ibn Omer, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Kur’an i post zauzimat ce se za covjeka na Sudnjem danu. Post ce reci: ‘Gospodaru, ja sam mu zabranio hranu i ostale prohtjeve, pa mi dopusti da se zauzmem za njega.’” Kur’an ce reci: ‘Ja sam ga odvratio od nocnog spavanja, pa me ucini njegovim zagovornikom,’ i Allah ce im to dopustiti.”"
istocnjak
Posts: 1314
Joined: 03/09/2008 23:58
Location: Virtualni dzemat :)

#1600 Re: Ramazan, opet ;)

Post by istocnjak »

ružmarin-a wrote::)
"Ubejdullah ibn Omer, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Kur’an i post zauzimat ce se za covjeka na Sudnjem danu. Post ce reci: ‘Gospodaru, ja sam mu zabranio hranu i ostale prohtjeve, pa mi dopusti da se zauzmem za njega.’” Kur’an ce reci: ‘Ja sam ga odvratio od nocnog spavanja, pa me ucini njegovim zagovornikom,’ i Allah ce im to dopustiti.”"
Zaista sa radoscu ocekujem nocni namaz koji se klanja u nekim Sarajevskim dzamijama u zadnjih deset noci mjeseca Ramazana ... inshAllah.

To je je zaista neopisiv dozivljaj ljepote ... :-D
Locked