Vijesti iz Tuzle

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1576 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Samo neka inspekcije rade svoj posao!
Jos kad bi svi...


Kažnjeno 176 “divljih” taksista, oduzeto 56 registarskih tablica
objavljeno: 21. 04. 2010
Image
http://img163.imageshack.us/img163/2271 ... 00x192.jpg
U akciji suzbijanja nelegalnog taksi prevoza u Tuzlanskom kantonu, koja je započeta prije mjesec dana u skladu sa novim odredbama Zakona o saobraćaju BiH, kantonalna inspekcija je izdala 176 preksršajnih naloga i oduzela 56 registarskih tablica sa vozila kojima je na divlje vršen taksi prevoz.

Nove zakonske odredbe inspekciji omogućavaju da onim taksistima, koji uprkos novčanim kaznama iirečenim zabranama, nastave nelegalno tkasirati, oduzimaju automobile.

U Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove Tuzla kažu da su riješili problem taksista na crno, ali je ostao problem nelegalnog taksi prevoza, koji vrše fizičke osobe, a koje putnici naručuju telefonom. Taj problem je najizraženiji u Kalesiji, Srebreniku i Gradačcu.

-Takve osobe možemo sankcionisati samo kad postavimo mamca, jer putnici koje oni prevoze neće da svjedoče da su platili za prevoz-kaže istakao je Besim Duraković, direktor Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Tuzla i ističe da inspekcija i dalje radi u tri smjene kako bi oblast taksi prevoza bila dovedena u zakonske okvire.

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/04/kazn ... h-tablica/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1577 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

A gde su inspekcije? Eh, da je ovaj slucaj izuzetak...ali nije. Koliko poslodavaca u BiH isplacuje plate po zakonnu? Koliko ih placa doprinose za radnike (i to na zaradu, ne na minimalac)? Mislim da bi inspekcije imale pune ruke posla...!

Drastično smanjenje plata u Fisu u Bijeljini
Datum: 21.04.2010 18:46
Autor: Srna

BIJELJINA - Radnici trgovačkog centra "Fis" u Bijeljini, njih 190, suočeni su u posljednjih nekoliko mjeseci sa smanjenjem plata i do 50 odsto, a upozoravaju i da im poslodavac ne obračunava minuli staž u skladu sa zakonima RS.

Predsjednik Sindikata bijeljinske opštine Nebojša Andrić rekao je da je pokušao pisanim putem da stupi u kontakt s vlasnikom kompanije "Fis" iz Viteza Perom Gudeljem kako bi razmotrili novonastale probleme zaposlenih u Bijeljini, ali da nakon jednog pisma koje je dobio od Gudelja, pomaka nije bilo.

"Poslodavac radnicima smanjuje plate iz mjeseca u mjesec tako da danas najviša iznosi oko 300 KM. Bilo je toga i u ranijim godinama, ali intenzivirano je u posljednja tri mjeseca ove godine. Umanjenje plata, odnosno koeficijenta za njihov obračun je nedopustivo i zakonski neosnovano", kaže Andrić.

Napominjućši da je zaposlenima u "Fisu" od početka godine plata smanjena za 180 KM, Andrić dodaje da će Sindikat učiniti sve kako bi sva prava radnika bila ispoštovana, a kao krajnju mjeru naveo je podnošenje tužbe.

(Nezavisne novine)
http://www.nezavisne.com/ekonomija/vije ... ljini.html
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1578 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Nakon četrnaest godina
Crvena jabuka u Tuzli

Žera: Iz Tuzle ćemo poslati poruku ljubavi
Image
U sklopu turneje kojom obilježava 25 godina postojanja na muzičkoj sceni, u subotu 24.04.2010. godine, sa početkom u 20 časova, u Velikoj dvorani SKPC “Mejdan” biće održan koncert sarajevske grupe Crvena jabuka – rečeno je na današnjoj konferenciji za medije. Grupa je započela turneju koncertom u Sarajevu, a nakon gostovanja u SAD nastupili su u Beogradu, Splitu i na red je došla i Tuzla. Crvena jabuka posljednji put nastupila je u Tuzli 1996.godine.
- To je zapravo proslava 25. rođendana ovog benda, koji je mnogobrojnim hitovima ostao urezan na našoj muzičkoj sceni . Turneja je krenula iz Sarajeva i ispunila je sva naša očekivanja. Na svim održanim koncertima bilo je dosta emocija, nostalgije i lijepe zabave - rekao je Željko Kozina, u ime generalnog organizatora turneje Crvene jabuke.

Frontmen grupe Dražen Žerić Žera podsjetio je novinare na početak rada Crvene jabuke" 1985. godine, kada su se u Sarajevu okupili Dražen Ričl Zijo (gitara, glas), Aljoša Buha (bas gitara), Darko Jelčić Cunja (bubnjevi), Zlatko Arslanagić Zlaja (gitara) i on. Od tog vremena do danas zabilježili su velike uspjehe, objavili su brojne albume i održali nezaboravne koncerte.

- Na bini ćemo dati sve od sebe, tako da ćemo tuzlanskoj publici priprediti nezaboravno veče. Iz Tuzle ćemo poslati jednu lijepu poruku topline i ljubavi. Crvena jabuka je grupa koju slušaju sve generacije, tako će, nadam se, biti i u Tuzli – kaže Žera.

Na tuzlanskom koncertu članovi popularne grupe izvešće svoje najveće hitove, koji se nalaze i na nedavno objavljenoj Antologiji "Crvene jabuke" - "Da nije ljubavi", a predstaviće i aktuelni album „Volim te" na kome se nalazi 15 novih pjesama. Nastupit će u pojačanom sastavu, sa muzičkim virtuozima gitaristom Antom Gelom i poznatim kompozitorom i klavijaturistom Branimirom Mihaljevićem. Među gostima će biti i Enis Bešlagić, Ahmed al Rahim, popularni Antimon, koji će u duetu sa Žerom izvesti mega popularni hit "Jazz.ba".
SKPC “Mejdan”, subota 24.04.2010.godine, sa početkom u 20 časova. Ulaznice po cijeni od 10KM.
S.P.
(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=35541
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#1579 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

23.04.2010.godine Tuzla
Ispraćena tijela 34 žrtve rata iz Vlasenice

U prisustvu velikog broja prijatelja i članova porodica, u popodnevnim satima iz Komemorativnog centra u Tuzli ispraćeno su 34 tabuta s ekshumiranim tijelima vlaseničkih civilnih žrtava proteklog rata. Većina tijela pronađena je u masovnim grobnicama Ogradice i Pelemiš, te u nekoliko pojedinačnih grobnica.

Image

- Danas ovdje u Tuzli ispraćamo nevine duše, nevine ljude, koji su imali drugačije ime, od onih koji su ih ubijali. Treba li spominjati koliko dugo smo čekali ovaj trenutak, od nade i neizvjesnosti, a neizvjesnost je zamjenila ova surova istina, istina o onom što se dešavalo, zločin koji je počinjen prema čovjeku, Bošnjaku, genocid nad djecom, muškarcima i ženama. Nema aboliranja za one koji su počinili zlo, ne samo zbog žrtava, nego i zbog čovječanstva i istine. Pozivamo pravosuđe, da opravda svrhu svog postojanja, u korist nedužno ubijenih, koji pred svima nama, daju dugo tražena tijela kao neizbrisiv dokaz. Neka je vječni rahmet i mir njihovim dušama – rekao je Sakib Zubović, predsjednik SO Vlasenica.



Najmlađa žrtva je četrnaestogodišnji Edin Hamidović koji je ubijen u zloglasnom četničkom logoru Sušica, dok je najstarija žrtva 77-godišnji Kuljancic (Aljo) Redžo (1915 - 1992). Na ispraćaju je prisustvovao i Salko Hamidović, brat ubijenog dječaka Edina.

Image

Žrtve agresije će biti pokopane u subotu 24.aprila u 12:15 sati na šehidskom mezarju u Memorijalnom kompleksu Rakita, u prisustvu više hiljada ljudi.

Image

Iz 11 gradova Bosne i Hercegovine organiziran je besplatan prijevoz autobusima do Vlasenice i nazad. Polazak iz Tuzle je u subotu, 24.aprila u 08:30 ispred Komemorativnog centra Tuzla.

(Tuzlarije.net)

User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1580 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

"Divno"..."bravo" za Kantonalno tuzilastvo TK! Ova afera je vec gotovo zaboravljena...
Cemu ili kome zahvaliti? Intervencijama (Izo Tankic), nesposobnim (citaj pristrasnim) tuziocima na celu sa Sesenamom Cosicem? Doduse, sve je u "trendu", na nivou BiH.


Zbog presporog rada u predmetu Diploma, Kantonalno tužilaštvo Tuzla moralo dostaviti izvještaj Federalnom tužilaštvu
Image

Tuzla, 25.04.2010 - FTV
Zbog presporog rada u predmetu Diploma, koji se odnosi na seks i korupcijsku aferu na tuzlanskom odjeljenju Pravnog fakulteta Sarajevo, Kantonalno tužilaštvo Tuzla ovih dana je moralo dostaviti izvještaj Federalnom tužilaštvu. Ono će donijeti odluku o tome na koji način ubrzati predistražne radnje protiv nekoliko profesora koji su zloupotrijebili svoj položaj, ali i pojedinih tužilaca, sudija, advokata i studentica, za koje se sumnja da su umiješani u ovu aferu.


Istraživanje: Korupcija u BiH ostaje nekažnjena!
http://tuzlalive.ba/portal/2010/04/istr ... ekaznjena/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1581 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Ko kaze da ne vredi pisati?

Nema više "zone sumraka" u Solani

Izvor Tuzla-x.ba
Nedjelja, 25 April 2010 22:25
Image
http://img192.imageshack.us/img192/6317/40263223.png

Prije nekih sedam dana, na Tuzla-x.ba portalu smo pisali o popularnoj "zoni sumraka" u mjestu Solana, Tuzla. Kako su nam javili mještani ovog naselja, a u šta smo se kasnije i sami uvjerili, famozna turistička atrakcija je naprosto nestala. Ovim putem, u ime mještana, ali i ostalih građana, zahvaljujemo lokalnoj vlasti koja je uočila postojeći problem i hitro ga riješila.
http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=123
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1582 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Legende oduševile Tuzlake

0:10, 25 April, 2010
Beograđani u prepunom BKC-u Tuzla održali dvosatni koncert.

Image

Svojim starim ali i novim hitovima begradski bend ”Legende” u prepunom Bosankom kulturnom centru Tuzla održali su dvosatni koncert za pamćenje. Pjesmama Četrdesete, Uspomene, Moja si, Ne verujem i mnogim drugim ostavili su Tuzlake bez daha.

Prema riječima, gitariste i pratećeg vokala Lazara Marina, cilj benda ”Legende” je sticanje prijatelja i poznanstava širom svijeta. Večerašnjim koncertom beograđani su stekli mnoge prijatelje među raspjevanim Tuzlacima.
(TIP/A.S.)
SLIKE :
http://www.tip.ba/2010/04/25/legende-odusevile-tuzlake/

Isto vece u SKPC-u "Mejdan" koncert "Crvene jabuke"

User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1583 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

O Tuzlaku Mesi Selimovicu nikad dosta...
Na tuzlarijama redovno citam rubriku "Servisne informacije i malo tuzlarija" urednice S.M.
Tako lezerno, zanimljivo, citko, nikako novinarski suvoparno, S.M.svakodnevno "provede" svoje citaoce kroz Tuzlu.
Da ne bih kvarila ukupan utisak, procitajte njen tekst o Mesi - TUZLANSKOJ LEGENDI :

http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=35597
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1584 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Jos malo o VELIKOM TUZLAKU, Mesi Selimovicu...
Ovaj covek me oduvek fascinirao.
U mladosti sam se pitala kako je moguce da me toliko odusevi roman u kojem dijaloga gotovo i nema...
Mesa je jedan, neponovljiv, neprolazan i uvek aktuelan - veliki pisac i COVEK!


MEŠA SELIMOVIĆ: Pomalo svačiji, a opet samo svoj i ničiji!
Ponedjeljak | 26.04.2010.

Na današnji dan prije tačno jednog vijeka rodio se jedan od najvećih južnoslovenskih romasijera i pripovjedača Mehmed Meša Selimović. Saradnik BLIN MAGAZINA Đorđe Krajišnik vodi nas kroz život ovog izuzetnog čovjeka, koji je kako naglašava Krajišnik "prije svega svoj i veliki, a onda i srpski i bosanskohercegovački i šta ti ja znam čiji već..."

Image
Piše Đorđe Krajišnik

Sada već dalekog dvadeset šestog aprila 1910. godine u Tuzli je, u porodici Selimović, od majke Paše i oca Alije, rođen Mehmed Selimović. Nadimak Meša dobiće mnogo godina kasnije u svojim beogradskim studentskim danima, i taj nadimak će nositi do kraja života. Djetinjstvo i svoje osnovno-školske i gimnazijske godine Meša je proveo u rodnom gradu. Još u tim školskim danima on je pokazivao veliko interesovanje za knjigu, naročito je, kako je jednom prilikom rekao, bio opčinjen djelima Dostojevskog, kome se vraćao neprestano.

Prvi Mešini poetski i prozni radovi su objavljivani u tadašnjem gimnazijskom listu “Prvijenče”. Po završetku gimnazije, u jesen 1929. godine odlazi u Beograd, gdje se upisuje na studije Pravnog fakulteta. Nedugo zatim, već 1930. godine, i pored dobrog uspjeha na Pravnom fakultetu, uspisuje se na studijsku grupu Srpsko-hrvatski jezik i jugoslovenska književnost Filozofskog fakulteta u Beogradu. Tokom svojih studentskih dana igra fudbal u “BUSK-u” (Beogradskom univerzitetskom sportskom klubu), takođe svira harmoniku i gitaru. Diplomirao je 1934. godine i to srpskohrvatski jezik, jugoslovensku književnost, češki jezik, narodnu istoriju i ruski jezik. Po završetku studija Meša Selimović se vraća u rodnu Tuzlu gdje sve do početka Drugog svjetskog rata radi kao profesor u Realnoj gimnaziji.

Prve ratne godine Meša provodi u Tuzli, gdje 1942. godine zajedno sa svojom sestrom i srednjim bratom biva uhapšen zbog saradnje sa Narodno-oslobodilačkim pokretom, ali zbog nedostatka dokaza bivaju pušteni poslije četiri mjeseca. O tom hapšenju on će kasnije pisati u svom autobiografskom romanu “Sjećanja”. Nakon puštanja iz zatvora, u maju 1943. godine prelazi na oslobođenu teritoriju, postaje član KPJ-u i član Agitprop-a za istočnu Bosnu. Nakon toga postaje politički komesar Tuzlanskog odreda, a 1944. godine biva premješten u Beograd gdje do kraja rata obavlja značajne političke i kulturne funkcije. Između ostalog, nalazi se na dužnosti načelnika Odjeljenja za publikacije Komisije za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača. Takođe, tokom rata je bio aktivni saradnik, tada novopokrenutog, lista “Oslobođenje” gdje je pisao crtice, bilješke i reportaže o ratnim dešavanjima, a bio je i stalni saradnik lista “Front slobode”, organa Anztifašističkog fronata za istočnu Bosnu.
Image
U jeku ratnog vihora Meša Selimović se ženi, i već u junu 1945. godine rađa se njegova prva kćerka Slobodanka. Međutim, taj njegov brak neće dugo potrajati jer u ljeto 1945. godine u Beogradu upoznaje Daroslavu Darku Božić, kćerku Živorada Božića, divizijskog đenerala bivše jugoslovenske vojske. Već tada Selimović se zauvijek zaljubljuje, i uprkost osjećaju krivice i unutrašnjim kolebanjima Meša se odlučuje da napusti ženu i kćerku i seli se kod Darke. Jer, kako je govorio, nije više mogao zamisliti svoj život bez nje.

U decembru 1944. godine nakon oslobođenja Tuzle, Mešin stariji brat Šefkija, postavljen je za rukovodioca Odsjeka za raspolaganje zapljenjenom neprijateljskom imovinom. Među zapljenjenim stvarima nalazio se i jedan “solidan kućni nameštaj”. Kako je Šefkija očekivao dolazak svoje žene Dese, i budući da im je kuća bila posve opustošena i opljačkana,odlučio je da uzme jedan, najneophodniji, dio tog namještaja kako bi imao gdje smjestiti svoju porodicu. Međutim, nakon što je saznao za to komandant Trećeg partizanskog korpusa Vlado Popović zatražio je da se “zbog pljačke narodne imovine, Šefkija Selimović uhapsi”. Nakon hapšenja donesena je odluka, uz olakšavajuću okolnost da on potiče iz ugledne partizanske porodice, da mu se oduzmu vojni činovi i da bude poslat u jedinicu kao običan vojnik. Poslije puštanja iz pritvora Šefkiju su, dok je išao glavnom Tuzlanskom ulicom , vidjeli neki borci koji su odmah protestoivali u štabu Korpusa zbog njegovog puštanja na slobodu. Nakon ponovnog ispitivanja, odlučeno je da bude predat na vojni sud, vojni sud donosi odluku da Šefkija Selimović bude streljan, zato što je uzeo “krevet, ormar, stolicu i još neke sitnice”. Iz zatvora je bratu Meši poručio da je nevin, nakon toga je streljan, nikada se tačno nije saznalo kad je streljan i gdje je sahranjen. Ovaj događaj mnogo je pogodio Mešu Selimovića, i na svojstven način taj će događaj kasnije obilježiti gotovo cjelokupno Mešino književno stvaralaštvo. Jer, skoro svaki njegov roman biće protkan tom niti izgubljenog brata, njegove trauma izazvane tim gubitkom postaće glavna smjernica, osnovna nit vodilja, njegovog književnog stvaralaštva.

Kako je sam govorio, bilo je neophodno da prođe mnogo godina kako bi u njemu pravilno sazrela bol za izgubljenim. Kako ne bi govorio jezikom mržnje on je u svojoj dubini stvarao jednu veliku misao, koja je čekala trenutak svog potpunog sazrijevanja da bi izbila na površinu. To će se zaista i dogoditi čitavih dvadeset godina kasnije kada se pojavljuje njegov najznačajniji roman “Derviš i smrt”.

Pametni su ovo ljudi. Primaju nerad od Istoka, ugodan život od Zapada;
Nikuda ne žure, jer sam život žuri;
Ne zanima ih da vide šta je iza sutrašnjeg dana, doći će što je određeno, a od njih malo šta zavisi;
Zajedno su samo u nevoljama, zato i ne vole da često budu zajedno;
Malo kome vjeruju, a najlakše ih je prevariti lijepom riječi;
Ne liče na junake, a najteže ih je uplašiti prijetnjom;
Dugo se ne osvrću ni na što, svejedno im je šta se oko njih dešava, a onda odjednom sve počne da ih se tiče, sve isprevrću i okrenu na glavu, pa opet postanu spavači i ne vole da se sjećaju ničeg što se desilo, boje se promjena, jer su im često donosile zlo, a lako im dosadi jedan čovjek makar im činio i dobro;
Čudan svijet, ogovara te, a voli, ljubi te u obraz, a mrzi te, ismijava plemenita djela, a pamti ih kroz mnoge pasove;
Živi i nadom i sevapom i ne znaš šta nadjača i kada;
Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni - sve su to oni i sve između toga;
A povrh svega moji su i ja njihov, kao rijeka i kaplja i sve ovo što govorim, kao o sebi da govorim,
Meša Selimović


Godine 1947. Meša se ženi sa svojom velikom ljubavlju Darkom. Zbog razvoda sa svojom bivšom ženom i novog vjenčanja biva isključen iz članstva Komunsitičeke partije, a nemalo zatim dobija i otkaz s posla kojeg je do tada obavljao. Zbog te novonastale situacije, sa svojom suprugom, seli se u Sarajevo gdje postaje profesor u “Višoj pedagoškoj školi”. Po dolasku u Sarajevo počinje i Mešin plodonosni književni rad. Već iste godine, u izdanju sarajevske “Svjetlosti” objevljena mu je pripovijetka “Uvrijeđeni čovjek”, pored toga veoma je aktivan u tadašnjem književnom životu grada Sarajeva. Meša tih godina postaje stalni saradnik novopokrenutog književnog lista “Brazda”, u tom listu objavljuje niz radova o najznačajnijim bosanksohercegovačkim piscima, kao i radove drugog sadržaja, takođe, aktivno prati i sva druga dešavanja vezana za kulturu, kao što su pozorište, film i slikarstvo. Godine 1949. postaje član “Udruženje književika Bosne i Hercegovine”. Iste godine spletom čudnih okolnosti rukopis njegove knjige pripovijedaka pod nazivom “U oluji” koji je bio predat na štampanje, biva izgubljen u sarajevskoj “Narodnoj prosvjeti”. Napokon, 1950. godine u izdanju zagrebačke “Zore” izlazi njegova prva zbirka pripovijedaka pod nazivom “Prva četa”. Tih godina sarađuje takođe i sa beogradskim “Književnim novinama”, a izabran je i za docenta na katedri za književnost Filozofskog fakulteta u Sarajevu, gdje predaje nastavni predmet Romantizam.

Da je život ovog književnika bio obilježen raznim kontraverzanim stvarima pokazuje i to da Meša Selimović 1953. godine savim bezrazložno, i bez ikakvog dodatnog obrazloženja ostaje bez posla. On je ovako govorio o tome: “I onda se desila čudna stvar. Meni je otkazano povjerenje. Nikad nisam saznao zašto. Ja sam četiri godine bio bez posla, bez zaposlenja ikakvog, i vrlo teško sam živio sa porodicom. I te četiri godine sam radio razne poslove, koji nisu imali nikakve veze sa književnošću, da bih prehranio porodicu”. Ipak, poslije gotovo četiri godine, koliko je bio udaljen iz književnog i kulturnog života, Meša se ponovo vraća u kulturni život Sarajeva. Tokom 1957. godine postavljen je za direktora Drame Narodnog pozorišta u Sarajevu, gdje će provesti nepune četiri godine. Nakon toga postaje glavni i odgovorni urednik časopisa “Život”, a nedugo zatim i urednik IP “Veselin Masleša”. 1961. godine izlazi druga Selimovićeva knjiga pripovijedaka pod nazivom “Tuđa zemlja”, a nekoliko mjeseci kasnije izdavačko preduzeće “Svjetlost” objavljuje prvi roman Meše Selimovića “Tišine”. Iste godine postaje i glavni urednik “Svjetlosti”. A zatim dobija mjesto predsjednika Udruženja književnika Bosne i Hercegovine.

1962. godine za svoj roman “Tišine” dobija Šetoaprilsku nagradu grada Sarajeva. Narednih nekoliko godina Selimović je takođe obilježio aktivnim i plodonosnim književnim radom. Najznačajnije njegova ostvarenja u tom periodu jesu, roman “Magla i mjesečina” koji je izažao 1965. godine u izdanju IP “Svjetlost”, a godinu dana kasnije izlazi knjiga pod nazivom “Eseji i ogledi” u izdanju IP “Veselin Masleša”.

Napokon, godine 1966. Meša Selimović završava svoj najznačajniji roman “Derviš i smrt”. Ovaj roman predstavlja jedno od najznačajnijih književnih ostvarenja nastalo na jeziku jugoslovenskih naroda, u njemu je do izražaja došlo sve ono što je ovaj književnik godinama nosio u sebi. Kroz roman “Derviš i smrt” Selimović je izgradio jednu posve novu dimenziju tadašnjeg jugoslovenskog romaneskonog diskursa. Dao je jednu drugačiju sliku svijeta. Kroz lik Ahmeda Nurudina data nam je slika pojedinca u sukobu sa svojim Ja, koje izrasta iz njegove nemogućnosti da se suprostavi društvu koje mu svakodnevno postavlja nove ispite, na koje je veoma teško odgovoriti. A svemu tome doprinosi jedna porodična tragedija, gubitak brata koga je progutao sistem, kome Nurudin svojim duševnim stanjem i položajem ne uspjeva nikada u potpunosti da se odupre, pa čak ni onoga trenutka kada on postaje dio te mašine vlasti, kada on postaje mehanizam tog sistema. Lutajući između krajnosti, između neostvarene ljubavi iz prošlosti, koja ga poput utvare sve vrijeme prati i podsjeća na ono izgubljeno, i nemogućnosti suprostavljanja nedaćama sadašnjosti, Nurudin iz svjetla svog imena neprestano naginje da pređe na tamnu stranu, odnosno, da dospije u stanje potpunog pomračenja uma. Ipak, jakom vjerom on uspjeva održati svoj duh u prividnom stanju ravnoteže, ali u tom stanju on trajno ostaje duboko nesretan i izgubljen.

Sam Meša je za tok pisanja ovog romana rekao:” Ja nisam imao muka sa Dervišem. Išao je prilični lako. Pisanje mi je pričinjavalo radost... To je veliki dug romana, preko 400 stranica... Sve je bilo nakupljeno u meni i jednostavno je išlo”. Ovo nam samo može potvrditi činjenicu da su traume iz njegovog ličnog života odigrale značajnu ulogu u nastanku ovog romana, i da je gubitak brata ostavio snažan pečat na sve ono što je ovaj književnik kasnije radio. Ipak, on se na neki način u nekim svojim kasnijim pisanjima distancirao od takvih shvatanja. Povodom toga Selimović je rekao: “Nezahvalno je, nepotrebno i neukusno govoriti o događajima iz ličnog života koji su poslužili kao osnova za književno delo. Malo je uzeto iz moga ličnog života, a opet, sve što sam napisao - moje je lično iskustvo. Prema tome, ništa nije autobiografsko, naročito ako uzmem u obzir ne samo ono što sam neposredno doživeo, nego i ono što sam izvukao iz podsvesti, kao metapsihološki izvor. A, toga je mnogo, naročito u mojim docnijim delima, i gotovo bih rekao da se po toj osobenosti poistovećujemo s ličnostima koje nismo susretali. Na osnovi vlastitih skrivenih misli i osećanja može se ceniti vrednost književnog dela i moć prodiranja u ljudsku dušu. Naravno, najvažniji podsticaj za pisanje je iskustvo, sam život, moj i tuđ, najpre moj a, zatim, svačiji”.

Nakon romana “Derviš i smrt” Meša Selimović i dalje nastavlja svoj bogat književni život. Prvo se pojavljuje studija “Za i protiv Vuka” u kojoj iznosi neke bitne poglede vezane za rad Vuka Stefanovića Karadžića, i njegovu reformu Srpskog književnog jezika. Početkom februara 1967. godine jednoglasnom odlukom dobija NIN-ovu nagradu za najbolji roman u 1966. godini. Iste godine Narodno pozorište u Zenici postavlja na scenu predstavu “Derviš i smrt”, a nekoliko godina kasnije, tačnije 1974. godine, ovo književno djelo doživjeće i svoju ekranizaciju u režiji Zdravka Velimirovića. Naredne godine, u vrijeme kada su cijelom Europom, pa i Jugoslavijom bjesnili veliki studenstki nemiri, Meša dobija brojna priznanja za svoj rad. Prvo biva izabran za člana Izvršnog odbora “Sterijinog pozorja”, a nedugo zatim,u martu mjesecu iste godine, postaje dopisni član SANU-a (Srpske akademije nauka i umjetnosti), kao i redovan član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine. Krajem te godine dobija i Njegoševu književnu nagradu.
Image
Godine 1970. objavljen je roman “Tvrđava”. Ovaj roman uz prethodno pomenuti “Derviš i smrt” predstavlja najznačajnije književno ostvarenje ovog velikog pisca. “Tvrđava je svaki čovjek, svaka zajednica, svaka država, svaka ideologija”. Tvrđava je, kako je Meša govorio, djelo o Ahmetu Šabi. On želi da nađe most do drugih ljudi, želi sa sebe skinuti okove tvrđave, želi isplivati iz svoje pozicije u sjeni, doći među druge ljude, postati viđen i dostojan čovjeka. I onoga trenutka kada biva posve ponižen, i kada zbog svog zanesenog govora biva okaljan tuđim izmetom, on ne posustaje. I tada on želi naći put van iz svog začaranog kruga, iz svoje tvrđave. Jer, zna da mržnja može samo otrovati njegovo srce, i usljed teškog života on vjeruje u ljubav, i tom svojom vjerom uspjeva ostati vedar i čitog duha. I u tome i jeste suštinska razika između Ahmeta Šabe i Ahmeda Nurudina. Pa iako je radnja romana smještena u vrijeme 17. vijeka, situacije u koje dospjeva Ahmet Šabo su posve univerzalne i savim moguće i u našem, savremenom vremenu. Jer, sudbina glavnog junaka ovog romana jeste i sudbina svakog običnog čovjeka kada dođe u sukob sa društvom, ili u sukob sa sredinom u kojoj živi. I zaista, kada malo promislite o tome, i pogledate stvarnost u kojoj danas živimo, zar Vam se ne čini da svi mi pomalo ličimo na onog Ahmeta Šabu, da baš onoga kome govore “Lovi ribu Ahmete Šabo”?

Iste godine kada se pojavio roman “Tvrđava” u izdanju srajevske “Svjetlosti” izlazi i knjiga pripovijedaka “Djevoka crvene kose”. Kao i sabrana djela Meše Selimovića, takođe u izdanju “Svjetlosti”. Meša će 1970. godine dobiti još jedno značajno priznanje, a to je nagrada AVNOJ-a. Godinu dana nakon objavljivanja “Tvrđava” doživljava i svoju scensku izvedbu. Naime, sarajevsko Narodno pozoriše postavlja je i počinje izvoditi kao dramu u dva dijela. Te godine Meša Selimović postaje počasni doktor Univerziteta u Sarajevu. A već 1972. godine Selimović odlazi u penziju. Iz razloga neslaganja sa tadašnjim političkim rukovodstvom u Bosni i Hercegovini, koje je Selimović pokazivao na različite načine, kako svojim izjavama tako i svojim pisanjem, zajedno sa svojom porodicom napušta Sarajevo i odlazi živjeti u Beograd. Gdje će sve do smrti nastaviti živjeti i stvarati. U periodu od seljenja u Beograd pa neposredno do same smrti Meša je aktivno nastavio svoj književno i kulturno djelovanje. Prvo je 24. marta. 1974. godine izabran za redovnog člana SANU. Potom iste godine izlazi još jedan jako značajan roman pod nazivom “Ostrvo”. Dvije godine nakon tog ostarenja izlazi i autobiografski roman “Sjećanja” u kome nam Meša priča svoju životnu priču. U tom periodu je povodom tridesetogodišnjice aktivnog književnog rada, udruženje izdavača objavljuje Sabrana djela Meše Selimovića. Tih godina on je takođe započeo i rad na svom romanu “Krug”, nažalost, smrt ga je spriječila da dovede do kraja i to djelo. Ono je ipak, iz Mešinih neodvršenih rukopisa, posthumno objavljeno u izdanju “Beogradskog grafičkog zavoda”.

Meša Selimović je na svoj posljednji put otišao 11. jula. 1982. godine. Sahranjen je 14. jula u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu. I savim je sigurno, da je ovaj veliki romansijer zauvijek ostavio neuništivu tvrđavu sagrađenu svojim veličanstvenim djelima.

Međutim, da na ovim nečasnim balkanskim prostorima ništa nije sveto pokazalo se i na liku i djelu Meše Selimovića. I on je kao i mnogi drugi njegovi savremenici i književni saputnici bio žrtva pohlepnih nacionalističkih nemani, koje su se nemilosrdno još za njegovog života otimali o njegov lik i djelo, vršeći pri tome političko nasilje nad ovim velikim književnikom. Godinama se zaista mnogo raspravljalo o Meši Selimoviću, i danas ga prisvajaju i o njega se otimaju sa raznih strana. Kako bih ovom prilikom izbjegao bilo kakav lični sud o tome kome on zaista pripada, i da li on može bilo kome zaista pripadati, u nastavku ću dati nekoliko Selimovićevih ličnih razmišljanja u vezi toga:

Još u vrijeme kada se počelo javljati pitanje kojoj od jugoslovenskih literatura pripadaju pojedinii pisci srpskohrvatskog jezika, ja sam u više navrata pokušavao da se oduprem svakom uprošćenom razvrstavanju književnih stvaralaca prema nacionalnom, republičkom ili čak, pokrajinskom osnovu. Činilo mi se da su pisci i njihova dela nezaštićeno izloženi vanknjiževnim insistiranjima - svejedno da li nas neko prinudno izdvaja iz jedne, ili naknadno premješta u drugu, teritorijalnu književnost. U jednoj prilici bio sam prinuđen i da lično, napismeno, potvrdim ispravnost postupka istoričara književnosti koji me je uvrstio u svoju knjigu o poslijeratnoj srpskoj književnosti...”

"Potičem iz muslimanske porodice iz Bosne, a po nacionalnoj pripadnosti sam Srbin. Pripadam srpskoj literaturi, dok književno stvaralaštvo u Bosni i Hercegovini, kome takođe pripadam, smatram samo zavičajnim književnim centrom, a ne posebnom književnošću srpskohrvatskog jezika. Jednako poštujem svoje porijeklo i svoje opredeljenje, jer sam vezan za sve ono što je odredilo moju ličnost i moj rad. Svaki pokušaj da se to razdvaja, u bilo kakve svrhe, smatrao bih zloupotrebom svog osnovnog prava zagarantovanog Ustavom…"

Kako god bilo, Meša je nama ostavio u amanet neprocjenjivo bogatstvo, a mi treba da gledamo kako ćemo ga sačuvati, i kako ga neukaljati svojim bezumljem. Jer, kako je on govorio: “Mi smo ničiji. Uvijek smo na nekoj međi, uvijek nečiji miraz. Vjekovima mi se tražimo i prepoznajemo, uskoro nećemo znati ko smo. Živimo na razmeđi svjetova, na granici naroda, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi istorije kao na grebenu. Otrgnuti smo, a neprihvaćeni. Ko rukavac što ga je bujica odvojila od majke pa nema više ni toka, ni ušća, suviše malen da bude jezero, suviše velik da ga zemlja upije. Drugi nam čine čast da idemo pod njihovom zastavom jer svoje nemamo”.

Tako je govorio o nama malima, a on je prije svega svoj i veliki, a onda i srpski i bosanskohercegovački i šta ti ja znam čiji već.
(BLIN)
http://banjalukain.com/scena/pomalo_sva ... --c-iji~ex
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1585 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Nije nesto, al` hajde...tuzlansko je...ipak - cestitam jubilej.

26.04.2010.
U povodu 1000. broja najmlađe bh. novine i prve sa sjedištem u Tuzli
Prvih hiljadu brojeva Tuzlanskog lista

Jedina novina koju je Tuzla imala, sa različitom dinamikom izlaska, bila je „Front slobode“ s tradicijom dugom 65 godina. No, prije nekoliko godina ta se novina ugasila.

Image
Redakcija Tuzlanskog lista

U avanturu pokretanja novog lista, upustio se gospodin Vahid Ibrišimović okupivši mladu redakciju predvođenu iskusnim urednicima da pravi novinu koja će više značiti za život zajednice.

Tako se 24. januara 2007. godine rodio Tuzlanski list, prva dnevna novina sa sjedištem u Tuzli, a koja se prodaje diljem Bosne i Hercegovine.
Uz brojne teškoće na koje danas nailazimo u svom radu, polako nalazimo svoje mjesto na tržištu, ali i put do čitatelja. Postali smo novina koja otkriva, istražuje, analizira, ispravlja nepravdu, kažnjava krivce… Želja nam je da novina sama po sebi širi granice slobode u bh. medijskom prostoru, a Tuzlanski list se sa hiljadu brojeva nosi s tom teškom i, često, vrlo nezahvalnom zadaćom.

I tako, u dinamičnoj atmosferi, u redakciji, rokovima opterećeni, pred nama su događaji i teme koje zajedničkom energijom obrađujemo i, iz dana u dan, punimo stranice.

Sutra je novi broj i sve ispočetka. Jer, taj osjećaj listanja i čitanja novina na papiru ništa ne može zamijeniti.

Samo ih treba kupiti.

Redakcija Tuzlanskog lista


Uz čestitke u povodu vrijednog jubileja ekipa Tuzlarija želi Tuzlanskom listu da u dužini izlaženja premaši Front Slobode ali i bolju saradnju s našim portalom. Sretno!
(tuzlarije.net - S.M.)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=35619
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1586 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Nemojte mi zameriti, ne volim "skakati" po temama, a volela bih vam pokazati ovu zanimljivost koja nema veze s Tuzlom: Vrlo je interesantno, nisam imala pojma kako je nastao You Tube, a svi ga koristimo.

Image
http://img707.imageshack.us/img707/8922/8avaz2504105godyoutube6.jpg
"Dnevni avaz", 25.04.2010.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1587 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Ja sam za RED (rad i disciplinu). No, mislim da OV Tuzla konacno treba da resi dugogodisnji tuzlansi problem i zastiti gradjane od copora pasa lutalica. Zalosno je da gradjani (i to oni u godinama!) nabavljaju petarde kako bi nocu rasterali copore koji zavijaju - pravi horor. Usput, zar nije vreme pocistiti rizlu sa trotoara? Toliko o "komunalnom (ne)redu" u ovom gradu.
26.04.2010.
Na današnjoj sjednici Općinskog vijeća Tuzla
Usvojena Odluka o komunalnom redu
(tuzlarije)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=35615

-----------------------------------------------
R.I.P Jala ?

Izvor Tuzla-x.ba
Ponedjeljak, 26 April 2010 21:08
Image
Naslov je jedan od FB komentara građana Tuzle koji se po cijeli dan pitaju da li će se ukinuti kultno tuzlansko okupljalište "Jala". http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=114
Reakcije su se pojavile nakon današnje sjednice Općinskog vijeća Tuzla, na kojoj je nakon 11 godina donesena nova Odluka o komunalnom redu. Osnovni razloga za donošenje ove Odluke su negativne pojave u vidu konzumiranja alkohola, puštanja preglasne muzike, remećenje javnog reda i ugrožavanje imovine građana od strane nesavjesnih pojedinca.

Kako Tuzla-x.ba saznaje, problem konzumiranja alkohola na javnim mjestima se prvenstveno odnosi na šetalište Slana Banja i slučajeve vandalizma http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=181
na lokaciji Memorijalnog kompleksa na Slanoj Banji odnosno Aleji mladosti, gdje je ukopana tuzlanska mladost.
http://tuzla-x.ba/index.php?option=com_ ... Itemid=150

Dakle, prema našim saznanjima okupljalište "Jala" nije ugroženo. Sa druge strane, uvijek postoji bojazan da se zabrani okupljanje na ovoj popularnoj lokaciji. Stoga i ne čudi Facebook grupa "Ne dozvolimo Jasminu Imamovicu da nam zabrani okupljanje na Jali i na Banji" , http://www.facebook.com/login.php
koja je osnovana danas, a kao spontana reakcija građana na odluke Vijeća. Ko je zaista upravu, pokazat će vrijeme. Uzimajući u obzir da je izborna godina, teško da će vladajući SDP narušiti ionako slabo povjerenje javnosti u rad te stranke.
http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=123
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1588 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Pa da, svaka medalja ima dve strane...

Nastavljeno suđenje Edhemu Šaranu

14:32, 27 April, 2010
Optuženom za pokušaj ubistva načelnika općine Živinice.

Image
Saslušanjem svjedoka odbrane nastavljeno je suđenje Edhemu Šaranu, optuženom za pokušaj ubistva načelnika općine Živinice, Hasana Muratovića, te izazivanja opće opasnosti. Svjedokinja odbrane Senija Divijak je u svome svjedočenju naglasila kako mnoge odluke, koje je sprovodio načelnik Muratović, nisu bile u skladu sa odlukama Općinskog vijeća. „On je Zakon i Ustav u općini Živinice,” kazala je Divijak. Tako je Divjakova, nakon svjedočenja u ovom slučaju, poslije skoro 40 godina radnog staža u općini Živinice, dobila otkaz.

Senija Divijak, svjedokinja odbrane istakla je i činjenicu da u općini Živinice svi građani nemaju ista prava kao ni pristup načelniku Muratoviću. Dodala je da onaj ko nije za načelnika, postaje njegov neprijatelj. Što se tiče bespravno izgrađenih objekata na području ove općine, budući da je radila u Službi za geodetske i imovnsko-pravne odnose, svjedokinja je kazala da u Živinicama postoji veliki broj bespravnih objekata, ali joj nije poznato da je još neki, osim objekta optuženog Edhema Šarana srušen.

Divijak je rekla da je, nakon prvog svjedočenja dobijala i prijeteće poruke i pozive. Drugi svjedok odbrane Haris Šabanović, je vidno uplašen i zbunjen, rekao da u Živinicama vjerovatno ima nelegalno izgrađenih objekata, ali ne zna koliko. Također mu nije poznato da li je osim Šaranovog još neki srušen. Na osnovu dokaza iz Federalnog zavoda Penzijsko-invalidskog osiguranja, prema kojem je Šaran korisnik invalidske penzije, predsjednica Sudskog vijeća, Fetija Pašić, je iznijela podatak da je Šaranu određena dijagnoza organskog-mentalnog poremećaja. Pomenutu dijagnozu je potvrdio i vještak tužilaštva neuropsihijatar Nusret Prohić. Advokati odbrane Faruk Balijagić i Rifet Konjić su tražili još jedno vještačenje, kojim bi se utvrdilo da li je Edhem Šaran u trenutku kada je pucao u načelnika Muratovića bio uračunljiv, ali je predsjednica Sudskog vijeća odbila zahtjev uz obrazloženje da je vještak Prohić dovoljno obrazložio pitanje Šaranove uračunjlivosti. Nastavak suđenja zakazan je za 7. maj.
(TIP/RTVTK)
http://www.tip.ba/2010/04/27/nastavljen ... mu-saranu/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1589 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Ukinuti bespotrebne komisije...kakve koristi od njih, osim "trla baba lan da joj prodje dan" (te ga dobro naplati).
Davno je receno : ako hoces nesto SAKRITI - oformi komisiju.


Bučna rasprava načelnika Živinica i članova Komisije za borbu protiv korupcije

Novinar: Indira Arnaut, Datum objave: 27.04.2010

U nastavku pedeset osme sjednice, poslanici Skupštine TK nisu usvojili Izvještaj o radu Kantonalne agencije za privatizaciju, ističući da se Zakon o privatizaciji ne provodi kako treba. Bučna rasprava vodila se i oko zahtjeva načelnika Općine Živinice, Hasana Muratovića, da se preispita rad Komisije za borbu protiv korupcije. Iako nezadovoljni i Informacijom o stanju u oblasti kulture na području TK za 2009. godinu, poslanici su donekle imali sluha te su istu usvojili. Analizom onoga što je rečeno za govornicom od strane poslanika Skupštine TK, Izvještaj o radu Kantonalne agencije za privatizaciju morat će se doraditi te isti dostaviti na narednu sjednicu. Poslanici su tražili da u izvještaju stoje tačne analize, uspjesi i padovi, te sve ono što utiče na nepravilno proveđenje Zakona o privatizaciji na području TK.“ Mi smo smatrali da bi takav izvještaj bio preopširan i nismo htjeli opterećivati izvještaj dodatnim prijedlozima i mjerama“, istakao je Zijad Hasanhodžić, direktor Agencije za privatizaciju TK.

Posebna rasprava na sjednici se vodila oko zahtjeva načelnika Općine Živinice, Hasana Muratovića, da se preispita rad Komsije za borbu protiv korupcije. Načelnik je mišljenja da je Komisija izašla iz kruga svog djelovanja, iznoseći u javnost neprovjerene informacije o njegovom radu. „ Ja nisam tražio da se Komisija ukine, kako je to ovdje na nož dočekano, htio sam samo da se preispita rad i da se jasno kaže da li se u ovom slučaju krši Ustav“, pojašnjava Hasan Muratović, načelnik Općine Živinice. Članovi Komsije su istakli da ni u jednom momentu iako je protiv načelnika na njihovu adresu pristiglo bezbroj anonimih prijava, nisu ugrozili život načelnika niti su uticali na ono što mu se desilo. Sve prijave koje su pristigle prosljeđene su MUP-u TK, Tužilaštvu i Agenciji za istragu i zaštitu, te su od istih dobijeni odgovori.
“ Za govornicom sam pročitala jasno akte koje smo dobili od MUP-a TK i tužitelja koji su izjavili da su pokrenute istražne radnje protiv načelnika“, dodala je Azra Avdić, članica Komsije za borbu protiv korupcije TK. Jedino što su poslanici tokom današnje sjednici usvojili iako nezadovoljni onome što je u njoj napisano jeste Informacijom o stanju u oblasti kulture na području TK za 2009. godinu. Mišljenja su da se za kulturu ne izdvaja dovoljna te da sredstva nisu raspoređena onako kako bi trebala biti. Vlada TK godišnje za kulturu izdvaja blizu 4 miliona KM.
(RTV Slon)
http://www.rtvslon.ba/index.php?option= ... 4&Itemid=1
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1591 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Ako je to ova ministrica uzela u svoje ruke...bice, bice...

Tuzla: Rekonstrukcija kasarne sredstvima iz Saudijskog fonda

objavljeno: 27. 04. 2010
Ministrica obrazovanja, nauke, kulture i sporta TK, Mirzeta Hadžić Suljkić sastala se danas sa ambasadorom BiH u Saudijskoj Arabiji, Razimom Čolićem s kojim je razgovarala o rekonstrukciji kasarne „Husein kapetan Gradaščević“ u Kampus Univerziteta u Tuzli.

“Današnji sastanak pružio je uvid u do danas realizirne i poduzete aktivnosti kako bi se od Saudijskog fonda za razvoj obezbijedila sredstva u iznosu od 20 miliona KM, koja bi bila utrošena u adaptaciju, rekonstrukciju, dogradnju i prenamjenu postojećih objekata u objekte koji će ispunjavati zahtjeve Univerziteta u Tuzli i akademske zajednice.Kako je danas najavljeno, krajem mjeseca maja delegacija Saudijskog fonda za razvoj posjetit će Tuzlanski kanton i prostor bivše kasarne, te precizirati dogovore oko implementacije pomenutog projekta.

Podsjećanja radi,tokom 2009. godine Ministarstvo je uputilo incijativu za pokretanje aktivnosti oko okvirnog kreditnog zaduženja Tuzlanskog kantona u visini od 20.000.000,00 KM za potrebe visokog obrazovanja, koju je Vlada Kantona prihvatila na sjednici održanoj 8.10.2009. godine. Kasarna “Husein-Kapetan Gradaščević” je dodijeljena Vladi Tuzlanskog kantona za potrebe Univerziteta u Tuzli, pa će nakon adaptacije navedenog prostora Univerzitet imati na raspolaganju neophodan prostor za izvođenje nastavnog procesa” saopšteno je iz press službe Vlade TK.
(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/04/tuzl ... kog-fonda/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1592 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Cuj zabrana? Da se nije malo preteralo?
Nisam tamo nikada bila, ali ko moze zabraniti da dodjem na Jalu ja, ti, on, mi, vi, oni...?
Ponasanje na javnom mestu je nesto drugo. Propisi su propisi i oni se moraju postaovati (smece itd).


Na FB formirana grupa protiv zabrane okupljanja na Jali i Slanoj banji

objavljeno: 28. 04. 2010
U povodu odluke OV Tuzle o zabrani konzumiranja alkohola na javnim prostorima, reagovali su brojni članovi Facebooka koji su pokrenuli grupu pod nazivom “Ne dozvolimo Jasminu Imamovicu da nam zabrani okupljanje na Jali i na Banji”.

Image

Tokom popodneva i večeri grupi je, prema informacijama upućenih, pristupilo više od 3.500 posjetilaca ove popularne web stranice. U komentarima se uglavnom kritikuje odluka za koju se pretpostavlja da je uvod u zabranu okupljanja mladih u sada već kultnom sastajalištu pored Jale.

Prema nekim komentarima, prijedlog zabrane okupljanja i upotrebe alkohola na javnim mjestima potekla je iz kabineta općinskog načelnika, mada to nije potvrđeno tokom rasprave na sjednici Općinskog vijeća.

Masovno učlanjenje u spomenutu grupu na FB, u svakom slučaju predstavlja svojevrstan bunt “jalske raje” zbog pomanjkanja mjesta u Tuzli za okupljanje mladih, a na kojima neće biti izloženi pucnjavi, obračunima kriminalnih grupa i svakovrsnom maltretiranju. (ri, fb, ha)
(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/04/na-f ... noj-banji/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1593 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Novi proizvod iz tuzlanske pivare...cestitam! Domace je domace!

29-04-2010 02:00
Erster za probirljive

Image

Tu­zlan­ska pi­va­ra pred­sta­vi­la je no­vi brend pi­va Er­ster či­ja je proi­zvo­dnja kre­nu­la po­čet­kom go­di­ne u PET am­ba­la­ži od dva li­tra.

Ovih da­na kre­nu­la je i proi­zvo­dnja u bo­ca­ma od 0,33 li­tra kao i li­men­ka­ma od 0,50 li­tra. Pi­vo Er­ster proi­zvo­di se se po nje­ma­čkoj te­hno­lo­gi­ji i re­cep­tu­ri, a odli­ku­ju ga pit­kost, pu­no­ća i os­vje­ža­va­ju­ći okus zbog ka­ra­kte­ris­ti­čnog pe­ri­oda odle­ža­va­nja.

- Ka­da smo svo­je­vre­me­no ra­di­li pi­vo Gra­di­na, ono je do­bi­lo zla­tnu me­da­lju u Pa­ri­zu, me­đu­tim na­še trži­šte ni­je ga pri­hva­ti­lo zbog gor­či­ne. Po­uče­ni ovim is­kus­tvom i na osno­vu re­zul­ta­ta Tu­zlan­skog pil­sne­ra, ko­ri­go­va­li smo re­cept i na­pra­vi­li Er­ster pi­vo. Ono ima ne­što ma­nju ko­li­či­nu ek­stra­kta i al­ko­ho­la i ra­di se, ugla­vnom, o la­ga­nom pi­vu ko­je za­do­vo­lja­va kva­li­tet po nje­ma­čkom stan­dar­du - ka­že Mi­lo­mir Ko­jić, ru­ko­vo­di­lac od­sje­ka za proi­zvo­dnju pi­va u Pi­va­ri Tu­zla.

Di­re­ktor Tu­zlan­ske pi­va­re Adnan Ime­ro­vić ka­že da je Er­ster, u stva­ri, od­go­vor na kon­ku­ren­ci­ju ko­ja sa svih stra­na ula­zi na bh. trži­šte.

- Sa­da po­tro­ša­či­ma mo­že­mo po­nu­di­ti dvi­je op­ci­je. Je­dna je Tu­zlan­ski pil­sner ko­ji je ne­ka tra­di­ci­onal­na če­ška proi­zvo­dnja, a Er­ster bi tre­bao da pred­stav­lja ne­ku nje­ma­čku ver­zi­ju bo­san­skog pi­va. Ra­đen je po sa­vre­me­noj te­hno­lo­gi­ji iz Nje­ma­čke, po or­gi­nal­noj re­cep­tu­ri. Do­ma­ći struč­nja­ci kre­ira­li su sve, od re­cep­ta do di­zaj­na - ka­že Ime­ro­vić.
E. S.
(SAN)
http://www.san.ba/index.php?id=11495
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1594 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Nadam se da je "u cilju povecanja sigurnosti mladih"...

Foto: Počelo postavljanje ograde na Jali

10:14, 29 April, 2010
U cilju povećanja sigurnosti mladih Općina Tuzla odlučila postavit zaštitnu ogradu.

Image

Jala legendarno okupljalište tuzlanske urbane raje, mjesto sa kojeg praktično potiče tuzlanska urbana scena kao i drugi oblici ulične kulture, u narednom periodu doživjet će novo ruho. U cilju povećanja sigurnosti mladih Služba za komunalne poslove Općine Tuzla donijela je odluku o postavljaju zaštitne ograde na ovoj lokaciji na kojoj se vikendima zna okupiti i do 2.000 građana Tuzle.
(TIP/A.J.)
JOS SLIKA :
http://www.tip.ba/2010/04/29/foto-pocel ... e-na-jali/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1595 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

DVADESETSEDMOGODISNJak.....???

Za silovatelja iz Klokotnice određen jednomjesečni pritvor

Izvor Tuzla-x/RTV Slon
četvrtak, 29 April 2010 15:50
Image
Na prijedlog Kantonalnog tužilaštva Tuzla, danas je određen jednomjesečni pritvor za dvadesetosmogodišnjeg S.S. iz Klokotnice koji se sumnjiči da je izvršio silovanje četrnaestogodišnjakinje iz Doboj Istoka. Kako saznajemo u izjavi pripadnicima MUP-a TK, S.S. je rekao da je imao seksualni odnos sa maloljetnicom, međutim da prisile nije bilo. Nad maloljetnicom je urađen ginekološki pregled i utvrđeno je da je seksualni čin postojao, ali da se još radi na utvrđivanju činjenica vezano za taj slučaj. Kantonalno tužilaštvo Tuzla je već ranije zauzelo stav da će krivično goditi sve one koji stupe u seks sa osobama mlađim od 18. godina pozivajući se na konvenciju UN-a o pravima djeteta.

http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=123
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1596 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Ah...sve bajato...ponavljaju se STARE vesti.
Ili to novinari PODSECAJU pravosudne institucije?
Dzaba se trude...nekako uvek sve "pojede maca".


Četvrtak, 29. travanj 2010. 17:01

Sex afera u ženskom zatvoru: Ubojica Sanja Vuleta neformalna kraljica zahvaljujući vezi s direktorom

Image

"Zatvor je kao zatvor, ako želite nešto postići ili napredovati, morate podilaziti službenim licima i uzeti onaj tanjur koji vam serviraju. Morate ga pokusati. Ako ne igrate po njihovim pravilima, na dnu ste, bili u pravu ili ne", riječi su zatvorenice koja već sedam godina odslužuje kaznu u Kazneno-popravnom zavodu u Tuzli. Ostale su joj još tri. Detalje o njenom identitetu i razlozima izdržavanja kazne nećemo razotkriti kao niti o uvjetima u kojima smo stupili kontakt s njom. Posljednji put kada se javno pobunila protiv Uprave zatvora, dvadeset dana je provela u samici.

Nije jedina - od trideset i tri zatvorenice koliko ih trenutno broji žensko odjeljenje poluotvorenog tipa KPZ-a Tuzla, desetak njih pokušalo je preko svojih odvjetnika ili pismima nadležnim institucijama upozoriti na diskriminirajući tretman kojem su svakodnevno izložene. Prema njihovim tvrdnjama, izdržavanje kazne u mirnim uvjetima moguće je samo ukoliko povlađuju direktoru Hasanu Hodžiću. Napomenimo da je protiv Hodžića nedavno Antikorupcijska komisija Skupštine TK poslala prijavu Ministarstvu pravde Federacije BiH zbog osnovanih sumnji da "protežira pojedine zatvorenike-kriminalce, uzima mito i mobinguje osuđenice".

Ovako počinje tekst o mnogobrojnim skandalima koji potresaju Kazneno-popravni zavod u Tuzli, a o čemu piše u najnovijem broju sarajevski tjednik "Dani". Iznimno zanimljivi tekst iz ovog lista prenosimo u cijelosti:

PRIJETNJE I PROVOKACIJE

"Morate se spuštati ispod svakog nivoa da ne bi došlo do neželjenih efekata, morate biti poslušne. Ja sam to odbila i zato su uvjeti u kojima živim grozni. One koje pristaju postaju direktorove ljubavnice. Tijekom 2005. direktor je bio u ljubavnoj vezi s jednom osuđenicom (ime i prezime poznato redakciji; op.a), zbog čega su ispaštale druge zatvorenice. Obilazio je pojedinačno samo nju, a zauzvrat je ona mogla izlaziti na slobodu kad god je željela, jela je bolju hranu i donosili su joj u zatvor što god je željela. Svi su bili nezadovoljni i povrijeđeni time što su gledali, ali iz nekog straha ili gubitka pogodnosti su šutjeli. Ja to nisam mogla podnijeti i reagirala sam. Sazvala sam čitavu preodgojnu službu i u oči direktoru rekla da to ne može raditi na oči osuđenica i zatražila svoja prava. Nakon nekoliko dana, situacija se smirila i prestali su me maltretirati. Vraćena su mi prava poput toga da su me radno angažirali u jednoj od zatvorskih radionica a počela sam izlaziti i preko vikenda. Nažalost, s trećeg dopusta se više nisam vratila", priča naša sugovornica. U bijegu je zatrudnjela, ali je nakon poroda uhićena i vraćena na izdržavanje kazne.

"Od tog dana traje agonija i neizvjesnost. Direktor je bivšu osuđenicu zamijenio drugom ljubavnicom, dvadesetpetogodišnjom Sanjom Vuletom (osuđena u rujnu 2005. na deset godina zatvora zbog ubojstva Blaška Knezovića; op.a.). Direktor je redovno viđan s njom u Tuzli, a ona i druga djevojka sada upravljaju zatvorom. Kako opet nisam htjela da se povinujem prijetnjama direktora, u potpunosti su me izolirali. Pokušavala sam se obratiti direktoru sa zahtjevom da posjetim svoje dijete ili da mi ga dovedu. Direktorova ljubavnica mi je nekoliko puta prijetila da me direktor nikada neće primiti i da neću vidjeti svoje dijete. Stalno me je provocirala. Jednog dana je u meni kulminiralo i fizički sam je napala. Nisam je teško povrijedila, samo sam je htjela opomenuti da ne može raditi što hoće. Tada su me zatvorili u samicu s tri osuđenice, bile smo vezane nekoliko dana".

Osuđenica s kojom je naša sugovornica bila u samici također moli za anonimnost jer "mi valja još pet godina biti u ćuzi". Ona je, kao i veći broj zatvorenica, osuđena jer se "branila od nasilja u obitelji".

"Kako sam se vjenčala, tako sam počela dobivati modrice po licu. Bježala sam nekoliko puta od njega, ali bih se svaki put vraćala jer nisam imala novca, a valjalo je hraniti dijete. Nekad me je znao i prisilno vraćati kući. Jednog dana se opet vratio pijan kući. Tada sam uzela dijete i rekla da sada definitivno odlazim. Počeo je da galami i udara me. Uspjela sam se otrgnuti i trčati prema izlazu ali uhvatio me i lupao gdje god je stigao. Pogledala sam peglu koja mi je bila nadohvat ruke. Tada mi se smračilo. Uzela sam je i svom snagom ga udarila u glavu. Htjela sam samo da se obranim, da me prestane udarati. Ubila sam ga na licu mjesta".

Kaže da je jedno vrijeme "u zatvoru bilo fino", dok je direktor Hodžić bio upravnik KPZ-a Zenica. "Ali to je bilo kratko, jer je brzo premješten i vraćen. Od tada vrši pritisak na nas preko svojih 'miljenica'. Ako ne radite kako one kažu, odnosno ako im ne služite, zadnja ste rupa na svirali. Nemate nikakvih prava. Ugnjetavaju vas povazdan. Neke od nas su se bunile nekoliko puta i onda nam je postalo još gore. Odnedavno je nas 11 smješteno u podrum, gdje nema nikakvih uvjeta, ne možemo ni prespavati noć kako treba. Izolirane smo od svih. Prisiljene smo da sjedimo na klupama po cijeli dan, a kavu kuhamo sebi samo navečer. Posebno i jedemo, hrana nam je loša, nemamo pravo na telefon, potpuno smo odcijepljene od drugih. To što nam rade je nehumano. Nedavno su dolazili ovi iz Vijeća Europe što provjeravaju uvjete u zatvorima, i tada nas je direktor poslao 'na spavanje'. Izgleda kao da ne postojimo".

ZABRANJEN ULAZ

U priče naših sugovornica smo se isprva htjeli uvjeriti na licu mjesta, poslali smo zahtjev Ministarstvu pravde FBiH za dozvolu. Molili smo da razgovaramo sa zatvorenicama i direktorom Hodžićem. Pomoćnik ministra za izvršenje kaznenih sankcija Hidajet Trako nam je u jednoj rečenici odgovorio da nam se zahtjev odbija. Bili smo nemalo iznenađeni ovom odlukom, s obzirom da je potpisnica ovog teksta (Belma Bećirbašić, op. prir.) prije nekoliko godina posjetila žensko odjeljenje zatvora u Tuzli te da novinari nerijetko izvještavaju o zatvorskim uvjetima s lica mjesta. Poslali smo žalbu Instituciji ombudsmana BiH jer nam po Zakonu o slobodi pristupa informacijama nije odobren ulaz niti nam je obrazloženo zašto. Također smo obavijestili Helsinški odbor za ljudska prava, gdje nam je rečeno da je takva odluka Ministarstva "skandalozna s obzirom daje po pravilu ulazak u kazneno-popravne domove otvoren za javnost, odnosno za sve građane".

Usporedo smo uložili žalbu Ministarstvu. Mjesec dana kasnije, iz Ministarstva nam je stigao odgovor, s potpisom ministra pravde Feliksa Vidovića. Zahtjev nam je nanovo odbijen, jer "na osnovu Članka 155. Zakona o izvršenju kaznenih sankcija, Federalno ministarstvo pravde ima mogućnost uskraćivanja informacija ili odobravanje snimanja i posjeta kada se procijeni da bi to bilo nepoželjno zbog sigurnosti ili održavanja reda u ustanovi ili ako bi to štetilo ostvarivanju svrhe izvršenja kazne zatvora". Nadalje, objašnjava se daje "u aktualnoj situaciji došlo do narušavanja zavodske sigurnosti u odjeljenju gdje borave žene zatvorenice zbog postojanja neformalnih grupa koje pokušavaju djelovati u suprotnosti s institucionalnim tretmanom, odnosno sa provedbom pojedinačnog programa izvršenja kaznene sankcije, odnosno sa svrhom izvršavanja kazne zatvora".

Ministar, dakle, će facto priznaje da postoje problemi u ženskom odjeljenju kazneno-popravnog doma, ali pritom ne navodi zašto niti o tome obavještava javnost!?

DISKRIMINACIJA UPOSLENIKA

Međutim, navode osuđenica potvrđuju nam uposlenici KPZ-a Tuzla, koji su nas također zamolili za anonimnost iz razloga što "bi bili izloženi još većem mobbingu, kojeg svakodnevno trpi većina uposlenih".

"Što se tiče uvjeta na ženskom odjeljenju, oni su više-manje zadovoljavajući u pogledu smještaja, ishrane, higijene i aktivnosti zatvorenica. Međutim, diskriminacija je više nego očita. Naime, direktor je već duže vrijeme u ljubavnoj vezi sa zatvorenicom Sanjom Vuletom i svi uposleni to znaju. To je javna tajna naše ustanove. O tome smo obavijestili SIPA-u, krimolovce, ministarstvo, tužiteljstvo, NVO-e, itd. Sanja Vuleta je neformalna šefica ne samo ženskog odjela, već čitavog zatvora. Mi uposleni je u žargonu tako i nazivamo. Svako tko s njom stupi u konflikt, pada u nemilost direktora, koji onda vrši suptilne oblike odmazde. Npr., ako se Sanja Vuleta posvađa s nekom zatvorenicom, ili ako se neka zatvorenica usprotivi njezinom autoritetu, ona to prenese direktoru koji toj zatvorenici ukine, npr., izvanjske pogodnosti ili je izolira neko vrijeme. Njihovu vezu apsolutno nije teško dokazati jer svaki put kada ona ide na dopust, direktor je sačeka u autu par stotina metara od zatvora, iako je možda u zadnje vrijeme više oprezan, s obzirom da je upozoren od strane svojih zaštitnika iz ministarstva i policije. Mi smo pod konstantnim mobbingom direktora Hodžića. Svi uposlenici koji rade po zakonu, a ne po volji direktora su diskriminirani. Dotični se ponaša i odnosi prema većini uposlenika kao da je u pitanju njegova privatna firma, a najveći kriminalci koji su na izdržavanju kazne rade vani, dok u zatvoru samo prespavaju".

Jedan od službenika nam objašnjava da je počeo imati problema s direktorom upravo zato što je insistirao na provođenju zakona i propisa u radu sa zatvorenicima. "To direktoru ne odgovara, jer vrši pozitivnu diskriminaciju prema nekim zatvorenicima. Obično su ti zatvorenici visoko pozicionirani funkcionari, koji su osuđeni za zloupotrebu položaja, ili se radi o lokalnim tajkunima i mafijašima, koji su suđeni za utaju poreza ili slično. Direktor je njih non-stop nagrađivao izmišljenim dopustima za, npr., saniranje loše materijalne situacije u obitelji, iako se radilo o ekstremno bogatim osobama. Imate primjer bivšeg direktora Rudnika Banovići Mirsada Kukića koji je bio na izdržavanju kazne zatvora zbog zloporabe položaja. Njemu je Hasan Hodžić uz odobrenje Ministarstva omogućio da vrši tzv. izdvojeni rad. To konkretno znači da je Mirsad Kukić svaki dan išao u Rudnik Banovići na posao, dok je u zatvoru samo prespavao. Na sve te stvari sam ukazivao, a direktor od tada koristi sve načine da me omalovaži i govori nasilnicima, zatvorenicima, o meni kao o osobi koja im ne dopušta pogodnosti. Isto se dešava svim onim uposlenicima koji se usprotive ovakvom autokratskom načinu upravljanja".

DIREKTOR ZATVORA UPLETEN U LANAC TRGOVINE ŽENAMA?!

Ministar pravde FBiH Feliks Vidović još uvijek nije odgovorio na prijavu koju je dostavila Antikorupcijska komisija Skupštine TK, u kojoj se direktor Hasan Hodžić sumnjiči da "uzima mito za prijem zatvorskih stražara u radni odnos". Na posljednjem natječaju, prema navodima iz prijave, primljeno je 15 novih stražara. Dodaje se da je Hodžić, iako je u vrijeme prijava radnika bio raspoređen na dužnost direktora zatvora u Zenici, direktno odlučivao o tome tko će biti primljen!?

Naime, odlukom Ministarstva pravde obavljana je rotacija direktora zatvora, pa su tako u periodu od tri mjeseca Hodžić i direktor zatvora u Zenici Nihad Spahić zamijenili funkcije. S druge strane, 2. 11. 2009. godine Agencija za državnu službu obavijestila je Federalno ministarstvo pravde da je Hasan Hodžić ispunio uvjete za prestanak radnog odnosa. U skladu s Člankom 123 Zakona o izvršenju kaznenih sankcija FBiH, Agencija nalaže Ministarstvu da pokrene proceduru o razrješenju Hodžića. Međutim, Ministarstvo se oglušilo i na ovaj poziv. Prema našim dobro obaviještenim izvorima, Ministarstvu pravde ne odgovara odlazak Hasana Hodžića zbog podrške koju im je ovaj pružio nakon ubojstva Denisa Mrnjavca i eskalacije maloljetničke delikvencije.
U to vrijeme je bio veliki pritisak javnosti na ministra da se formira zatvor za maloljetnike. Hasan Hodžić je, što su zabilježili i mediji, obećao Ministarstvu da će raditi utjecaj da se upravo u Tuzli formira takva ustanova. Podsjetimo da je ministar Vidović pristao na njegovu "ponudu" te se u nekoliko navrata javno, medijski, hvalio kako je ovo pitanje riješeno. Zatvor još nije formiran. Pored toga, ime Hasana Hodžića nije nepoznato Tužiteljstvu TK. Naime, kada je prije nekoliko mjeseci uhićen Jozo Banović, vlasnik motela Jet Star u Živinicama i motela Vila Sensi u Banovićima, zbog krivičnog djela navođenja na prostituciju (osuđen na dvije godine zatvora), otkrilo se daje među "uglednim" osobama iz javnog života koji su koristili usluge Banovićevog motela, poput profesora Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu Zdravka Lučića, Bajre Golića i Fuada Saltage i - direktor KPZ-a Tuzla Hasan Hodžić. Njegovo ime se spominje u materijalnom dokazu - svesci u kojoj su maloljetnice, žrtve trgovine ženama, u koju je upleten Banović, evidentirale imena klijenata kojima su bile prisiljene pružati usluge u periodu od 2004. do 2009. godine. Direktor Hodžić je kao svjedok na Općinskom sudu Tuzla odbacio ove navode.

KRIMI POVIJEST TUZLANSKOG ZATVORA

Kazneno-popravni dom Tuzla prate skandali još i prije dolaska Hasana Hodžića na mjesto direktora 2001. Naime, on je zamijenio Mustafu Hasanbašića, koji je smijenjen (ali ne i procesuiran) zbog istrage Općinskog suda Tuzla o korupciji. Protiv Hasanbašića nikada nije podignuta optužnica, iako se tijekom istrage došlo do saznanja da je Uprava zatvora nezakonito potrošila 800.000 KM na dodjelu stambenih kredita. Zatvorski budžet se trošio na kupovinu mesa za 14 KM po kilogramu čime je zatvorski budžet zakidan za oko 70.000 KM godišnje; za mućke oko kupovine službenih automobila i niz drugih spornih nabavki; davanje novčanih pozajmica, koje su naknadno pretvarane u bespovratne kredite itd. Trošak je, naravno; išao nauštrb loših higijenskih uvjeta, oskudne ishrane i odijevanja zatvorenika, o čemu su tadašnju ministricu pravde Vlade TK Medihu Bakalović prvi izvijestili nezadovoljni službenici zatvora. Zahvaljujući njoj je i pokrenuta istraga, međutim, s obzirom daje mandat Kantonalnog ministarstva pravde ograničen nad zatvorom u odnosu na Federalno ministarstvo, istraga nikada nije privedena kraju. Tadašnji pomoćnik ministra za kazneno-popravne zavode Džemal Husić je u izvještaju samo napisao da je "obim investicija rješavanje stambenih problema prešlo mogućnosti KPZ-a, tako da je to išlo na štetu osoba koje su lišena slobode". Jedan od ključnih svjedoka u istrazi protiv "stambenog kriminala Uprave, sportaš i tadašnji zamjenik direktora Milenko Perkić, rekao je nakon što je Hasanbašić razriješen s dužnosti da se "situacija s dolaskom Hasana Hodžića u pogledu zloporabe položaja nije promijenila".
(Dnevnik.ba)
http://www.dnevnik.ba/index.php?option= ... Itemid=458

Sta se vec pisalo o desavanjima u tuzlanskom zatvoru ?
Nedavno (februar 2010.godine) :


http://img27.imageshack.us/img27/1302/9 ... anhodz.jpg
http://img685.imageshack.us/img685/8284 ... odzic8.jpg

Davne 2002.godine :
http://www.bhdani.com/arhiva/239/t23914.shtml
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1597 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Sigurno je sigurno : "uzdaj se use..."

Općina Kalesija i Sapna prve krenule u rješavanje divljih deponija

Novinar: Ramo Abidović,
Datum objave: 29.04.2010
Image
Nakon odluke Općinskog vijeća Lukavac, da u Huskićima ne žele regionalnu eko deponiju, općina Sapna i Kalesija su prve općine u TK koje su krenule u rješavanje problema divljih deponija. Odlukom Općinskog vijeća Kalesija donijeta je odluka o osnivanju Regionalne eko deponije na lokalitetu Crni Vrh u Republici Srpskoj zajedno sa općinama Sapna, Zvornik, Milići, Bratunac i Srebrenica, Osmaci, Šejkovići i Vlasenica.. Općina Kalesija u izgradnji Regionalne deponije Crni Vrh učestvuje sa sredstvima od 18 %, a vijećnici su jednoglasno podržali i odluku o kreditnom zaduženju općine Kalesija. Vrijednost cjelokupnog projekta iznosi preko 6 miliona maraka. Izgradnjom Regionalne eko deponije Kalesija dobija mogućnost i zapošljavanja većeg broja građana s obzirom da je druga po novčanom učešću u ovom projektu.
(RTV Slon)
http://www.rtvslon.ba/index.php?option= ... 8&Itemid=1
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1598 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Hmmm...IMT? Ovo me podseti na jednu pricu iz detinjstva - zasto se pop udavio?
Pa, spasioci su mu vikali DAJ pope ruku, umesto EVO TI pope ruka...


Čija je briga/nebriga izvorište mineralne vode "Kiseljak"

Novinar: Sabina Džibrić,
Datum objave: 29.04.2010
Image

Poznato izvorište mineralne vode u Kiseljaku, danas liči na sve osim na mjesto u kojem se nekada čekalo u redovima da biste je natočili. Ova voda se dugo nazivala i ljekovitom, no danas, koriste je samo rijetki kako mještani tako i prolaznici.Razlog je kako navode mještani Mjesne zajednice Kiseljak nebriga nadležnih da se ovo izvorište uredi kao što je nekada i bilo. Mineralna voda u Kiseljaku koju mještani nazivaju blagom Kiseljaka jer se često nazivala i ljekovitom vodom, postoji više od 150 godina.
Ovo mjesto je također bilo poznato kao mjesto za teferiče, dolazak turista, i slično.No, danas ovaj prizor koji se može vidjeti samo podsjeća na nekadašnje blago koje svakim danom sve više i više liči na mjesto za odlaganje otpada.Nekada, lijepo urađene pločice ovog izvorišta uglavnom su popucale, krovna konstrukcija koja pokriva izvor nikada nije renovirana, nekada se na betonu dok točite kiseljak moglo i sjediti a danas je teško i stojati blizu izvora.Šaht koji se nalazi u blizini izvora bez ikakve je zaštite i pun je taloga, kaže Meho Mehmedinović, mještanin Mjesne zajednice Kiseljak. Na sjednici općinskog vijeća Tuzla 2004. godine razmatra je informacija o izvorištu mineralne vode na Kiseljaku. Mirnes Ajanović, predsjednik Komisije za zaštitu ljudskih prava Općinskog vijeća Tuzla, kazao je da su tada donesene privremene odluke o privremenoj zabrani korištenja vode sa tog izvora.Međutim do njihove realizacije nije došlo, a kako ističe Ajanović, danas određeni privatnici tu vodu flaširaju i prodaju tu vodu, dok građani s druge strane tu vodu konzumiraju iako može uzrokovati određene probleme po njihovo zdravlje. Izgradnja i zaštita izvorišta mineralne vode također je bio jedan od projekata općine Tuzla za MZ Kiseljak.
Ovaj projekat kako doznajemo datira još iz 2006. godine, međutim do danas nije realizovan , iako je predviđeno da njegova realizacija bude završena 2007.godine. O ovome problemu bit će razmatrano i na sjednici Komisije za zaštitu ljudska prava općinskog vijeća Tuzla 5.maja a sve u cilju zaštite zdravlja građana, kao i običajnog prava mještana Kiseljaka , tuzlaka i ostalih građana da koriste ovu vodu. Iz Zavoda za javno zdravstvo TK odgovore po pitanju kontrole analize ovoga izvorišta donosimo u petak u našim informativnim emisijama.
(RTV Slon)
http://www.rtvslon.ba/index.php?option= ... 0&Itemid=1
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1599 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

A privreda? Hoce li se iko zasukati rukave i okusati se u tim "vodam"?
Koji su se sve namnozili (politicari) na novim, uzlaznim funkcijama...ko ce ih sve nahraniti...?


Izbori: Jasmin Imamović (ne)će predvoditi kantonalnu listu SDP-a!?

objavljeno: 30. 04. 2010
Image
http://img188.imageshack.us/img188/7972/61150656.png
SDP je prva stranka koja u Tuzli nominira nosioce listi za opće izbore. Iz dobro obaviještenih krugova KO SDP Tuzla procurila je vijest da će državnu i federalnu listu stranke u Tuzlanskom kantonu predvoditi prof. dr. Mirza Kušljugić i dr. Denis Bećirović.

Iz istih izvora se saznaje da je aktuelnog načelniku tuzle, Jasminu Imamoviću, ponuđeno da bude nosilac liste za Tuzlanski kanton. Još uvijek nije poznato, da li će to on prihvatiti, jer je još ranije izrazio aspiracije da bude nosilac državne lista za naredne izbore.

Kako se nezvanično saznaje, Imamović je nezadovoljan ponudom stranke da bude prvi na kantonalnoj listi, ali s obzirom da poredak na listama još nije definitivno utvrđen, on se još uvijek nada da će se okolnosti promijeniti, pa će možda “uskočiti” na listu i mjesto koje će zadovoljiti njegove ambicije.

Kako se u SDP-u “šapuće”, izgleda da i dr. Zlatko Lagumdžija smatra da se Jasmin Imamović treba pokazati i dokazati na kantonalnoj listi. Ko zna, možda mu neprikosnoveni šef uzvraća udarac, zbog toga što je Imamović, svojom kandidaturom za čelnika SDP-a BiH navodno pokušavao da ga “svrgne” sa liderske pozicije.

Ipak, koju minute prije izbora u SDP-u, kao što je poznato, Imamović je odustao da bude protukandidat Lagumdžiji. Možda ga je na to navela činjenica da je Lagumdžija u predizbornoj kampanji dobio podršku nekoliko desetina SDP-ovih mjesnih organizacija, a Jasmin Imamović je tada podržan samo u dvije.

Zbog unutarnjih odnosa u SDP-u, još se ne zna hoće li, ili neće Jasmin Imamović predvoditi kantonalnu listu stranke. To vjerovatno zna predsjednik Izbornog štaba SDP-a TK Ramiz Zahirović i oni koji revnosno podržavaju struju Zlatka Lagumdžije u Tuzli. (ea, sa, tly)
(tuzlalive)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/04/izbo ... stu-sdp-a/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1600 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Nista nas vise ne iznanadjuje...

Foto: Opljačkan muzej Istočne Bosne u Tuzli

9:10, 30 April, 2010
Isabegović: ˝Na sreću građana Tuzle eksponati nisu bili interesantni lopovima˝…

Image
Nepoznati razbojnik ili više njih je tokom noći provalilo muzej Istočne Bosne koji se nalazi u ulici Džindić Mahala u Tuzli. Tom prilikom ukradeni su određeni predmeti, kao i automobil u vlasništvu muzeja.

Kako doznajemo na mjestu događaja nakon pljačke muzeja, razbojnici su ukrali automobil ˝Renault Master˝ u vlasništvu muzeja koji je bio parkiran u neposrednoj blizini. Prema riječima direktorice muzeja Istočne Bosne Vesne Isabegović pljačka se dogodila pet dana nakon što je ukinuto obezbjeđenje muzeja. ˝Otuđeno je naše kombi vozilo, kopir aparat, fotografski aparat itd. Moram da kažem da u ovom objektu muzeja Istočne Bosne nalazi se jedan manji dio eksponata, jer znaju građani Tuzle da je muzej u izuzetno teškoj situaciji, da su eksponati smješteni na više mjesta u gradu. Na svu sreću i nas i građana Tuzle, kao i generacija koje dolaze eksponati nisu bili interesantni lopovima, vjerovatno zbog toga što ne mogu da ih prodaju i unovče˝, rekla je Isabegović. Uviđaj na mjestu događaja obavili su službenici Odjeljenja kriminalističke policije PU Tuzla. Istraga je u toku.
(TIP/A.J./A.S.)
JOS SLIKA :
http://www.tip.ba/2010/04/30/tuzla-ukra ... ijednosti/
Post Reply