Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
akcid
Posts: 1904
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#15726 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by akcid »

JoseMujica wrote:...nije mi sekunde drago što su profesori u politici.....dugoročno će to imati loše posljedice po visoko obrazovanje i po društvo, kao što je već imalo početkom 80-tih i 90-tih...politika je tada vrvila od "pameti", a nemremo se pohvaliti da smo pametno završili.

Nema se šta dodati, bravo! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#15727 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by veljaca »

JoseMujica wrote:ne prećerujemo vjeruj mi... krenula je priča od Haverića, al nije on ni izvor modela rada, ni najgori primjer....daleko od toga...otišli smo možda u generalnu i OT diskusiju

divu ovo
To da će Zetra večeras biti dupke puna i da već danima među fanovima finalista ovog show programa vlada euforična gorznica, nema nikakve sumnje, ali da se zbog finala ZMBT-a skraćuje čak i nastava u pojedinim bh. srednjim školama, e to već poprima odlike stanja sa kojim obrazovanje nema nikakve veze.
profe u vlade - učenici u talente...što ti je konkomitantnost :D društvene regresije
:thumbup:

Ni sta dodati a ni oduzeti ....

Btw - herr Jose i ja se slazemo po ovom pitanju. Ne slijedimo slijepo jedan drugog po drugim temama ... :mrgreen: nismo partijski placenici ...
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#15728 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Pedja Kojovic »

okto

Na sva ova pitanja sam odgovorio i u intervju koji sam tom prilikom dao i koji je, ukoliko se ne varam, neko prenio i na ovaj forum, par stranica ranije.
Ukoliko nakon sto procitate moje odgovore na slicna pitanja imate dodatnih ja cu vam rado odgovoriti.
(Da, moj, kao i svih drugih poslanika, pausal je smanjen za oko 300km)

p.k.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#15729 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by veljaca »

Lud i ponosan wrote:
JoseMujica wrote:ne prećerujemo vjeruj mi... krenula je priča od Haverića, al nije on ni izvor modela rada, ni najgori primjer....daleko od toga

divu ovo
To da će Zetra večeras biti dupke puna i da već danima među fanovima finalista ovog show programa vlada euforična gorznica, nema nikakve sumnje, ali da se zbog finala ZMBT-a skraćuje čak i nastava u pojedinim bh. srednjim školama, e to već poprima odlike stanja sa kojim obrazovanje nema nikakve veze.
profe u vlade - učenici u talente...što ti je konkomitantnost :D društvene regresije
:lol:

Mene zaista plaši ova omladina, a posebno oni koji tu omladinu usmjeravaju. No, hajmo mi malo pričati o ukidanju RS-a, to je malo manje stresno. :D

Jasno je meni o čemu vi pričate i sa time se slažem. Aktivna profesorska uloga u politici je dugoročno porazna za ovo društvo i u tome nema nista sporno.
Samo, odbacite argument o obimu posla u Skupstini Kantona i ja cu vam aplaudirati. :D
Ja na ovu izjavu ocekujem reakciju nekog od poslanika. Jedini koji moze na ovo reagirati je cijenjeni Pedja ....

Pedja ..... reakcija .... :idea:

Veljaca,
s.r.
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#15730 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Innovation »

Pedja Kojovic wrote:lud i ponosan

.
Ja nisam zaposlen u SKS nego u Domu naroda.
NIsam dobio platnu listu za ovaj mjesec - oko 20-tog - i ne znam da li je i tamo doslo do povecanja.
Ukoliko jeste ja cu razliku u odnosu na stara primanja dati u fond koji od iste takve razlike skupljaju nasi vjecnici u OV Centar - za projekte koje oni "guraju".



Sasvim je moguce da su mnogi poslanici i vjecnici podrzali ovu odluku ne znajuci da ce ona u konacnici rezultirati ovim neopravdanim i, po meni, nemoralnim povecanjem. Ali to ne mora biti kraj. Sasvim je u redu reci pogrijesili smo, predlagac je - a u tome su neki vrlo vjesti - "sakrio" ovo povecanje iza nerazumljivih kolumni brojeva i pravnog zargona, itd. - i sada donijeti odluke koje ce korigovati stanje.

p.k.
Ruzno je sjediti u najvisem Federalnom zakonodavnom organu i ne znati koje je Zakone, odluke i zakljucke donio taj organ. Pogotovo sto se ovo odnosi na Zakon o placama i naknadama, donesenom prije vise od godinu dana.
Zar Vi ocekujete neku novu platu? Platu koju primate, dobivate po tom donesenom Zakonu /vise od godinu dana/, a drugaciju necete dobiti dok se ovaj Zakon ne izmjeni.

Ponovo se pozivate na nepostojecu odluku i optuzujete mnoge poslanike i vjecnike da su ne znajuci donijeli istu, a u stvari se radi o primjeni zakonskih odredbi, kao i u slucaju Vase plate i pausala. Kada bi se detaljno upoznali sa ovom problematikom, shvatili bi da je doslo do smanjenja plata u 2013.g. u odnosu na 2012. g.
Ja vjerujem da Vi ovo sve znate.
Ako je 35 zastupnika dobilo umanjeni pausal za 300 KM, a 11 profesionalnih zastupnika dobilo povecanje plate/kako Vi kazete /za 700 KM, da li prostom matematikom vidite u ovome neku ustedu?

Ukoliko Vas ne "smaram" bilo bi mi drago da mi odgovorite konkretno?
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#15731 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Pedja Kojovic »

veljaca

Zaista ne znam tacno koliko sati radim, jer ne postoji radno vrijeme a ja ne vodim evidenciju.
Moja supruga (kad me "napada" sto sam se prihvatio ovoga) kaze da radim najmanje 12 sati dnevno.
(Istina, uglavnom sam sebi mogu odrediti kada cu raditi - prijepodne ili popodne, radni dan ili vikend).
Moj licni utisak je da ako ovo radis kao sto ja radim onda tesko mozes raditi jos nesto, a da kvalitet jednog od dva posla ne trpi. (Naravno, moguce je pri tome da ja ovo ne radim na najefikasniji nacin, izmedju ostalog jer ne prihvatam sugestije da se fokusiram na jednu ili dvije teme, a da na ostatku materijala ne gubim vrijeme da se ne mora citati bas sve, da je za neke odluke dovoljna informacija iz medija, itd.).


Ali poenta je ja mislim u sljedecem...
MIslim da bi na odredjenim nivoima vlasti (opstina, kanton) mandat trebao imati obiljezja
gradjanskog aktivizma i da bi vjecnicima&poslanicima trebalo biti dopusteno da i dalje rade svoj posao.
Mislim da bi princip po kojem ne mozes biti vjecnik/poslanik i raditi ono sto si radio (Ukoliko ne postoji sukob interesa naravno) proizvelo najmanje jednu stetnu posljedicu; kvalitetni ljudi se ne bi kandidovali jer ne zele napustiti posao kojim se bave.

Sto se tice visih nivoa vlasti, nemam jasan stav, odnosno, cini mi se da su argumenti pro et contra skoro balansirani.
Mislim da je sadasnji sistem, koji dopusta dvije vrste "radnog" odnosa, korektan.

Politicko udruzivanje odnosno pripadnost politickoj stranci je, po meni, neotudjivo gradjansko pravo koje se moze ograniciti samo u izuzetnim, jasno obrazlozenim, slucajevima. Ja zaista nemam problem sa politickim opredjeljenjem bilo kojeg drzavnog sluzbenika SVE DOK to ne mogu "pogoditi" iz nacina na koji radi svoj posao.

p.k.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#15732 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by veljaca »

Innovation wrote:
Pedja Kojovic wrote:lud i ponosan

.
Ja nisam zaposlen u SKS nego u Domu naroda.
NIsam dobio platnu listu za ovaj mjesec - oko 20-tog - i ne znam da li je i tamo doslo do povecanja.
Ukoliko jeste ja cu razliku u odnosu na stara primanja dati u fond koji od iste takve razlike skupljaju nasi vjecnici u OV Centar - za projekte koje oni "guraju".



Sasvim je moguce da su mnogi poslanici i vjecnici podrzali ovu odluku ne znajuci da ce ona u konacnici rezultirati ovim neopravdanim i, po meni, nemoralnim povecanjem. Ali to ne mora biti kraj. Sasvim je u redu reci pogrijesili smo, predlagac je - a u tome su neki vrlo vjesti - "sakrio" ovo povecanje iza nerazumljivih kolumni brojeva i pravnog zargona, itd. - i sada donijeti odluke koje ce korigovati stanje.

p.k.
Ruzno je sjediti u najvisem Federalnom zakonodavnom organu i ne znati koje je Zakone, odluke i zakljucke donio taj organ. Pogotovo sto se ovo odnosi na Zakon o placama i naknadama, donesenom prije vise od godinu dana.
Zar Vi ocekujete neku novu platu? Platu koju primate, dobivate po tom donesenom Zakonu /vise od godinu dana/, a drugaciju necete dobiti dok se ovaj Zakon ne izmjeni.

Ponovo se pozivate na nepostojecu odluku i optuzujete mnoge poslanike i vjecnike da su ne znajuci donijeli istu, a u stvari se radi o primjeni zakonskih odredbi, kao i u slucaju Vase plate i pausala. Kada bi se detaljno upoznali sa ovom problematikom, shvatili bi da je doslo do smanjenja plata u 2013.g. u odnosu na 2012. g.
Ja vjerujem da Vi ovo sve znate.
Ako je 35 zastupnika dobilo umanjeni pausal za 300 KM, a 11 profesionalnih zastupnika dobilo povecanje plate/kako Vi kazete /za 700 KM, da li prostom matematikom vidite u ovome neku ustedu?

Ukoliko Vas ne "smaram" bilo bi mi drago da mi odgovorite konkretno?
Posto ja volim matematiku:

35 * 300 = 10.500 KM - manje
11 * 700 = 7.700 KM - vise

Kada se ovo sredi: 10.500 - 7.700 = 2.800 KM USTEDE ....

Mislim da sam ovo dobro sracunao .... :D ( pod uslovom - da se kao i nasi politicari ogradim - da sam imao tacne ulazne elemente od forumasa "Innovation" ) ...........

Veljaca,
s.r.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#15733 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by veljaca »

Pedja Kojovic wrote:veljaca

1. Zaista ne znam tacno koliko sati radim, jer ne postoji radno vrijeme a ja ne vodim evidenciju.
Moja supruga (kad me "napada" sto sam se prihvatio ovoga) kaze da radim najmanje 12 sati dnevno.
(Istina, uglavnom sam sebi mogu odrediti kada cu raditi - prijepodne ili popodne, radni dan ili vikend).
Moj licni utisak je da ako ovo radis kao sto ja radim onda tesko mozes raditi jos nesto, a da kvalitet jednog od dva posla ne trpi. (Naravno, moguce je pri tome da ja ovo ne radim na najefikasniji nacin, izmedju ostalog jer ne prihvatam sugestije da se fokusiram na jednu ili dvije teme, a da na ostatku materijala ne gubim vrijeme da se ne mora citati bas sve, da je za neke odluke dovoljna informacija iz medija, itd.).


Ali poenta je ja mislim u sljedecem...
2. MIslim da bi na odredjenim nivoima vlasti (opstina, kanton) mandat trebao imati obiljezja
gradjanskog aktivizma i da bi vjecnicima&poslanicima trebalo biti dopusteno da i dalje rade svoj posao.
Mislim da bi princip po kojem ne mozes biti vjecnik/poslanik i raditi ono sto si radio (Ukoliko ne postoji sukob interesa naravno) proizvelo najmanje jednu stetnu posljedicu; kvalitetni ljudi se ne bi kandidovali jer ne zele napustiti posao kojim se bave.

3. Sto se tice visih nivoa vlasti, nemam jasan stav, odnosno, cini mi se da su argumenti pro et contra skoro balansirani.
Mislim da je sadasnji sistem, koji dopusta dvije vrste "radnog" odnosa, korektan.

4. Politicko udruzivanje odnosno pripadnost politickoj stranci je, po meni, neotudjivo gradjansko pravo koje se moze ograniciti samo u izuzetnim, jasno obrazlozenim, slucajevima. Ja zaista nemam problem sa politickim opredjeljenjem bilo kojeg drzavnog sluzbenika SVE DOK to ne mogu "pogoditi" iz nacina na koji radi svoj posao.

p.k.
Hvala na odgovoru :thumbup:

Samo bih ga malo prokomentarisao:

1. pusti suprugu, ista je kao moja - one su ljubomorne na nas ... :mrgreen: Drago mi je sto si rekao da ako radis kao ti ( a svi bi morali raditi tako ) da jedan posao trpi ... :thumbup:

Mislio sam komentarisati i ov 2. 3. i 4. ali nekom drugom prilikom.

Veljaca,
s.r.
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#15734 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by JoseMujica »

Peđa time se stvara siva zona u kojoj se nemreš uhvatiti ni za šta i totalna relativizacija smisla profesionalizma u javnoj upravi.....zamisli državnog službenika iz Kantona koji je istovremeno i poslanik u skupšćini...ne ide nikako jelde? ..isto je i sa nastavnim osobljem, medicinarima, koji su faktički državni službenici jer ih država plaća.

bilo bi pošteno u takvim slučajevima da ljudi odluče da li će u politiku ili u državnu službu
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#15735 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by udrch »

nadam se da ti supruga u posao ne ubraja forumanje i pisanje bloga..
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#15736 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Innovation »

Lud i ponosan wrote::lol: :lol:

Pitanje nije bilo upuceno meni, pa cu onda napisati nesto za sebe.

Povecanje ne znaci USTEDA! Ja zaista ne znam sta tu ima nejasno i dokle ce se pojedinci praviti budalama...

USTEDA JESTE smanjenje pausala i to pozdravljam. Ali, USTEDA nije POVECANJE PLATA i TO NIKADA ne moze biti.

Po logici SDA-ovaca, sad bi bilo dobro otpustiti 700 radnika GRAS-a, a onda ovim koji su preostali podici platu za 500 KM i to bi u konacnici bila usteda. I to treba pozdraviti.

Pojedinci zaista misle da se obracaju ovcama.
Znala sam da cete se Vi prvi javiti. :)
Da nesto razjasnimo. Ko je upotrijebio izraz "povecanje"?
To je bilo uskladjivanje placa i naknada sa Federalnim zakonom /sto je bilo obaveza Kantona/ iz 2011.g.

Ovo sto g. Kojovic aludira na g. Kozadru da nesto "skriva" moze mu protumaciti neki drugi /mozda bolji ekonomista/ ako on ne shvata te izraze i brojeve, sto i sama smatram da je tesko upratiti, ako nisi iz te struke.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59304
Joined: 15/12/2008 16:53

#15737 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by ultima_palabra »

Ma Kozadri je lako, on dolazi "ovdi" na posao :mrgreen:
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#15738 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Pedja Kojovic »

innovation

Procitajte sve moje postove na tu temu na ovom forumu od prvog dana, zatrazite podatke o glasanju u parlamentu FBIH Dom naroda, procitajte stenograme s te sjednice (ili recimo samo onaj sa sjednice o MMF aranzmanu).
(Koliko poslanika ima SKS po vasoj racunici?).
Neki ljudi kada vide plakat o rasporodaji na izlogu misle da ce kupovinom ustedjeti obecanih 50% i ne razmisljaju da bi neulaskom u prodavnicu ustedjeli 100%.

Ali sve je to nebitno.
Evo ja cu reci da sam i ja glasao za to i da sam pogrijesio, da ne znam, da nisam adekvatan poslanik i da sam spreman preuzeti odgovornost za to, ali da se to koriguje. Par stranice ranije sam "osudio" potez vjecnika NS-a iz Opstine Centar koji su obecali da ce povecanje svojih pausala usmjeriti na neke svoje socijalne projekte. Ja ne mislim da je to u redu. To je, po meni, bavljenje humanitarnim radom tudjim parama. To su pare radnika u realnom sektoru i ako drzavi nisu potrebne za pruzanje neke usluge gradjanima ili izgradnju necega sto je od drustvenog znacaja treba ih ostaviti onome ko ih je zaradio - pa neka radnik, koji je vlasnik tog novca, odluci sta ce s tim novcem.

Ono sto je bitno i sto cesto ponavljam.
Socijalne i ekonomske reforme bez kojih ce u pitanje doci egzistencija drzave BiH moci ce sprovesti samo ona politicka snaga koja ce moralni autoritet u javnosti steci upravo svojim odnosom prema sebi odnosno svojoj poziciji na vlasti.

Potpuno sam uvjeren u sljedece...
Da je Vlada KS maksimalno smanjila izdatke na plate, vozni park, reprezentacije i eliminisala druge i mnogobrojne nepotrebne
troskove njena pregovaracka pozicija sa sindikatima bi bila takva da bi imala moralno pravo zahtijevati i od njih da smanje svoje zahtijeve.

p.k.
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#15739 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Innovation »

Veljaca, za ovo 700 KM nisam ni ja sigurna. Tako je rekao g. Kojovic.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#15740 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Pedja Kojovic »

udhrc

Pisanje bloga je moj izvjestaj i dio je posla.
To mi priznaje
Ali forumanje mi ne priznaje.

p.k.
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#15741 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by udrch »

onda OK..
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#15742 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Innovation »

[quote="Pedja Kojovic"]innovation


(Koliko poslanika ima SKS po vasoj racunici?).

35 zastupnika
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#15743 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Innovation »

Mozda mislite na funkcije Predsjedavajuce i njenih zamjenika /zar nemaju i oni pausal/i nalaze se na spisku zastupnika.
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#15744 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by -LIBERO- »

udrch wrote: evo ponovo provjerio, piše ovo:
Biračko mjesto: 083B000, sa naznakom: Upisani ste u Centralni birački spisak za glasanje na biračkom mjestu Lično (u općini iz 1991. godine za općinu iz 1991. godine)

http://sdasa.ba/?page_id=175

nema ti ovdje ovih Mulića..nekoliko ljudi znam površno, nikoga lično..ja uglavnom znam konkretne ljude, ove iz politike izbjegavam, svejedno što vi uporno me gurate u članstvo..
Drug Udrch, znam da idemo u off, al' cisto da ne ostane nedoreceno, il' nedaj Boze da neko ne kaze da se bavimo lazima i tako to... :D

Drugi red, izrazito plava kravata. ;-)
http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-a ... 8951_o.jpg

Posto je sada i zvanicno teski off, eventualni nastavak mozemo preko PP, il' na nekoj od adekvatnijih tema. :thumbup:

Poz.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#15745 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by veljaca »

Lud i ponosan wrote:
Innovation wrote: Znala sam da cete se Vi prvi javiti. :)
Da nesto razjasnimo. Ko je upotrijebio izraz "povecanje"?
To je bilo uskladjivanje placa i naknada sa Federalnim zakonom /sto je bilo obaveza Kantona/ iz 2011.g.

Ovo sto g. Kojovic aludira na g. Kozadru da nesto "skriva" moze mu protumaciti neki drugi /mozda bolji ekonomista/ ako on ne shvata te izraze i brojeve, sto i sama smatram da je tesko upratiti, ako nisi iz te struke.
Taj izraz se vjesto izbjegao upotrijebiti, upravo zbog te price koju plasirate.
Ja Vam sad postavljam jedno pitanje:

a ) Da li otpustanje 500 radnika GRAS-a, a onda povecanje plate preostalim radnicima za 700 km predstavlja ustedu?

I drugo pitanje:

b) Zasto ministar Kozarda nije odgovorio potvrdno na upit Kojovica i drugih poslanika, vec negativno? Kako je vec bilo o tome rijeci, poslanici su trazili pojasnjenje tih cifara, kako to Vi gore savjetujete, te su dobili odgovor da to ne znaci povecanje plata.

E sad, pretpostavljam da je i Kozarda mislio na konacni iznos, svjesno presućujući ove "detalje" o kojima raspravljamo.

c) I jos jednom cu ponoviti, USTEDA NIJE POVECANJE PLATA.
Nije direktno upuceno meni, ali cu pokusati da odgovorim na ovo pod a)

Da bi se korektno i tacno odgovorilo ( a ne politikantski ) trebalo bi to "nabaciti na papir i sracunati". Ja cu poci od pretpostavke da GRAS ima 1700 radnika ( ne znam tacan broj - ovo pretpostavljam ) : ako se otpusti 500 ostaje 1200 ( u matematici nema politike )- Trebalo bi znati kolika je bila plata tih 500 radnika a kolika je bila plata preostalih 1200.
Pretpostavimo da je prosjecna 1.200 ( opet kazem ne znam tacan iznos )- Pod ovim prtpostavkama slijedi ono sto je tacno ( matematski ):
- otpustenih 500 * 1.200 = 600.000 KM smanjenje
- preostalih 1.200 * 700 povecanje = 840.000 KM povecanje.

Egzaktno je matematski dokazano ( ako su ulazne pretpostavke tacne ) da bi sa ovim tvojim predlogom - to ne bi predstavljalo ustedu ....

pod b) moras pitati Kozadru ... zasto nije ....

pod c ) koliko po tebi zvucalo ovo tacno, da USTEDA NIJE POVECANJE PLATE, ono moze biti. Jednostavno ako si prije toga imao vece druge rashode, koje si eliminisao ovim povecanjem - TO JE USTEDA .... Nadam se da si shvatio. Evo primjer, osoba X je imala platu 1.000 KM, uz to jos privilegija 500 KM, a ti ukines te privilegije i povecas platu na 1.100 KM ali si smanjio njegovo "kostanje"za 500 KM - sto u konacnici daje USTEDU 500 KM.
Vidis kako nekada i povecanje plate nekome, a SMANJENJE ostalih rashoda toga, moze dovesti do USTEDE ....

Btw - sve se moze "nabaciti" na papir, razni brojevi i onda POLITIKANTSKI pokusati dokazati svoju tezu. Politicari to odlicno rade ..

BBtw - Cijenjeni Pedja :thumbup: , ako sam ti i na cemu zahvalan, zahvalan sam ti sto polako i ja shvatam neke politicke poteze, i ko zna mozda jednog dana zamjenimo mjesta - ja u klupe SKS a ti u realni sektor ..... :mrgreen:
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#15746 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by veljaca »

Lud i ponosan wrote:^^

Nisam ni ja vodio racuna o ciframa, ali je pitanje imalo svoju svrhu, vjerujem da je to tebi jasno. Da malo korigujem i objasnim poentu... Dakle:

1700 radnika x 1200 = 2.040.000,00 KM.
1200 radnika x 1600 = 1.920.000,00 KM.
-----------------------------------------------
Ušteda: = 120.000,00 KM


U konačnici otpustanje 500 radnika je dovelo do ustede, naravno, bez obzira sto je plata povecana za 400 km preostalim zaposlenicima.


Ja sam tehnicko lice i tvoje pitanje je bilo:
Lud i ponosan wrote: a ) Da li otpustanje 500 radnika GRAS-a, a onda povecanje plate preostalim radnicima za 700 km predstavlja ustedu?
Dakle:

1700 radnika x 1200 = 2.040.000,00 KM.
1200 radnika x 1900 = 2.280.000,00 KM.
-----------------------------------------------
Povecanje: = 240.000,00 KM

Znaci, otpustanje 500 radnika sa povecanjem ostalim plate za 700 KM, SAMO PO TOME OSNOVU - ne bi dovelo do ustede .....

Ponavljam tehnicko sam lice, volim matematiku i morao sam reagirati .... Zna ovo Cijenjenji Pedja :thumbup: - koliko smo on i ja vodili diskusija kada su brojke konkretne u pitanju ranije a ne o ovom povecanju plate i smanjenju pausala .... :D

I da dodam osim plate rashodi mogu biti znatno veci. A to je u primjeru GRAS-a .... Znaci, POVECANJE PLATA ne mora znaciti i povecanje troskova nekog preduzeca ..... evo da dodam samo i jedan primjer iz ljudskih resursa, povecanjem plata radnici se stimulisu da vise rade donesu veci prihod preduzecu, koji moze biti daleko veci od ovog njihovog povecanja plata. ( naglasavam RADNICI a ne neradnici ). Znaju to dobri menadzeri- Zato postoji i stimulativni dio plate ....
Last edited by veljaca on 12/04/2013 22:06, edited 1 time in total.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#15747 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by veljaca »

Lud i ponosan wrote:^^

Jasno je to meni sve, ali poenta je bila sasvim druga. Mozemo i o toj temi raspravljati, ali nije ovo pravo mjesto. :D

Moja greska sto nisam postavio adekvatne brojke, vec sam lupio cifre bez prethodne provjere. :-D
:thumbup:

OK je .....
Ja po prirodi kada vidim konkretne brojke - volim ih analizirati ... To je jace od mene ...
Nije ovo nista licno protiv tebe, nadam se da to shvatas .... :-D
mikasa
Posts: 536
Joined: 15/12/2008 22:35

#15748 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by mikasa »

Kandidat Redni broj Broj glasova %
RADELJAŠ ESED 1 1359 18.97
KOJOVIĆ PREDRAG 4 1004 10.30
FAZLIJA NEDŽAD 39 3218 6.39
SRNA SEGMEDINA 2 6686 13.27
MAŠOVIĆ AMOR 1 15892 42.50
KONAKOVIĆ ELMEDIN 19 3088 8.26
ADEMOVIĆ KENAN 1 4130 11.47
RAĐO DŽEVAD 3 3618 10.04
E moje Sarajevo..... Radeljas je 2010 imao vise glasova od Pedje
mikasa
Posts: 536
Joined: 15/12/2008 22:35

#15749 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by mikasa »

Lud i ponosan wrote:^^

Danas sam i ja analizirao te brojke... i dozivio sam blagi šok.
Amor Masovic - 15-ak hiljada glasova... :thumbup:
ili recimo skok Fazlije sa zadnjeg, 39-og mjesta na listi, na 3-4 mjesto i ulazak u Skupstinu
User avatar
dado100
Posts: 46
Joined: 29/01/2013 14:29

#15750 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by dado100 »

mikasa wrote:
Kandidat Redni broj Broj glasova %
RADELJAŠ ESED 1 1359 18.97
KOJOVIĆ PREDRAG 4 1004 10.30
FAZLIJA NEDŽAD 39 3218 6.39
SRNA SEGMEDINA 2 6686 13.27
MAŠOVIĆ AMOR 1 15892 42.50
KONAKOVIĆ ELMEDIN 19 3088 8.26
ADEMOVIĆ KENAN 1 4130 11.47
RAĐO DŽEVAD 3 3618 10.0
E moje Sarajevo..... Radeljas je 2010 imao vise glasova od Pedje
Kada bi se analizirao ucinak, doprinos, kvalitet rada, pa i kvalitet osobe u Skupštini kantona u vecini slucajeva je obrnuto proporcionalan broju glasova koji su pojedinci dobili.
Locked