Slucaj Ilije Jurisica pokazuje svu bedu BH pravosudja i odnosa drzave prema svojim gradjanima (a Ejup Ganic je nesto "posebno"?). Koji arsini, koji jad!
21-04-2010 02:00
Iliji Jurišiću treba minimum pravde!
Ilija Jurišić kolateralna je šteta nefunkcionisanja države Bosne i Hercegovine. Kaže to za "San" Sinan Alić, predsjednik Fondacije Istina, Pravda, Pomirenje iz Tuzle.
Katastofalno pravosuđe
Alić će biti danas u sudnici u kojoj pred Apelacionim sudom u Beogradu počinje trodnevna javna rasprava u predmetu Jurišić, kojeg je Vijeće za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu krajem septembra 2009. godine osudilo na 12 godina zatvora.
Jurišić je proglašen krivim zbog upotrebe "nedozvoljenih sredstava borbi" prilikom napada na kolonu 92. motorizovane brigade JNA 15. maja 1992. godine, slučaj "Tuzlanska kolona" ili "Brčanska malta". Alić srbijansko pravosuđe ocjenjuje kao katastrofalno, kaže da je pod snažnim uticajem politike i da je na predstojećoj javnoj raspravi moguće sve.
- Umjesto da odgovaraju oficiri JNA, JA, odnosno VRS, sudi se Jurišiću. Njemu treba minimum pravde, a nadamo se da će je biti u Vijeću suda. To način da spasu obraz pravosuđu Srbije - procjenjuje Alić.
Jurišić je, kaže naš sagovornik, sad u izuzetno lošem stanju, ima povišen šećer i krvni pritisak. Pred raspravu je i psihički uzbuđen. Njegovoj porodici je teško, jer sve dugo traje, stalno putuju na relaciji Tuzla - Beograd i nose Jurišiću lijekove.
U sudnici bi, tako je bar najavio, danas trebao biti i ambasador BiH u Srbiji Boriša Arnaut. Čini se da je država BiH tek ove godine počela konkretno reagovati u slučaju zatočenog Tuzlaka.
Budi se država BiH
Ambasador Arnaut i ministar vanjskih poslova BiH Sven Alkalaj su u martu ove godine posjetili Jurišića, što je ohrabrilo do tada zaboravljenog ovog Tuzlaka. Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH početkom 2010. uputilo je notu Evropskom komitetu za zaštitu protiv torture na osnovu kojeg je Jurišića posjetila delegacija Međunarodnog Crvenog krsta.
Poredeći slučajeve Jurišić i Ganić, Sinan Alić kaže da je slično to što su predmeti Tuzlanske kolone i Dobrovoljačke za koju se tereti Ejup Ganić, apsolvirani u Haškom sudu i vraćeni pravosudnim organima BiH. Identično je i to što Beograd smatra da je on nadležan za procesuiranje u oba slučaja.
Razlika je u tome što je predmet Tuzlanske kolone na Sudu BiH, kako Alić smatra, uslovno rečeno okončan, jer je istraga zaustavljena zbog pomanjkanja dokaza, a istraga u slučaju Dobrovoljačka još traje.
- Razlika je u tome što smo samo mi iz Fondacije prilikom hapšenja Jurišića rekli da je to nagovještaj traljavog i nikakvog odnosa države prema građanima. Kad se dogodio slučaj Ganić, onda se, uslovno rečeno, digla cijela država, obezbijeđena su sredstva na ovaj ili onaj način, svi su, i neka su, pohrlili u London. Da se tako reagovalo od početka u predmetu Jurišić, imali bismo povoljniju poziciju. Pokazalo se da država nema nikakav sistem kad je u pitanju zaštita njenih građana - ocjenjuje Alić.
M. Đurović
Svakome se može desiti
- Mi iz Fondacije konstantno upozaravamo bh. javnost da je nevin čovjek u zatvoru i da se to može dogoditi desetinama građana BiH koji su predmet istražnjih radnji Tužilaštva BiH ili Tužilaštva za ratne zločine Srbije ili Okružnog tužilaštava Bijeljine - napominje Sinan Alić.
Plaća Tuzla
Za sada je najvećio dio odbrane Ilije Jurišića plaćen sredstvima Općine Tuzla, te donacijama privrednika i nešto malo iz Tuzlanskog kantona. Novac uplaćuju i građani.
- Tuzlaci 1992. nisu branili samo Tuzlu, već čitav Kanton i državu BiH. Tad nam je trebao po jedan metak, a sad po jedna marka. Nadam se da će svi kojima smo uputili apele pomoći da ne ispaštaju ni Jurišić ni mnogi drugi protiv kojih su otvoreni sudski predmeti - kaže Sinan Alić.
(SAN)
http://www.san.ba/index.php?id=11368