Vijesti iz Tuzle

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1551 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

18.04.2010.
Foto reportaža
Održana petnaesta Vivičita

Image

U Tuzli je danas, po 15-ti put održana ulična trka Vivičita (Vivicitta) koja se već godinama održava u 40 evropskih i 10 svjetskih gradova u organizaciji talijanskog društva za sport UISP. Tehnički organizator tuzlanske trke je bio Atletski klub Sloboda Tehnograd uz pomoć Općine Tuzla, Policijske uprave Centar, Službe hitne pomoći i JU Gradski stadion Tušanj.

Za razliku od prethodnih godina kada je start bio na Brčanskoj Malti, ove godine start je bio kod Doma mladih. Trčale su se tri različite trke, osnovci i srednjoškolci u dužini 2 km, omladinci 4 km, a atletičari i rekreativci glavnu trku 12 km.

Ovogodišnja trka održana je pod geslom "Trčimo za pravdu", a kako je to danas izgledalo u Tuzli pogledajte na narednim fotografijama. Rezultate ćemo objaviti naknadno.
V.K. (tuzlarije.net)

VISE SLIKA :
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=35457
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#1552 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Gradsko kulturno umjetničko društvo "Bosna" iz Tuzle









User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1553 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

U svom stilu... sta bi drugo.
Dovoljno je samo "proviriti" na Soni trg, nista vise...


19-04-2010 02:00
Urbanisti poštuju propise, to me pokušavaju oblatiti plaćenici SDA

Image

Priče da godinama u Tuzli investitori dobijaju dozvole za određenu spratnost zgrada, a grade dva - tri sprata više od dozvoljenog, te da se novom gradnmjom unakazuje lice Sonog trga, prvi čovjek Tuzle Jasmin Imamović ocjenjuje najcrnjom predizbornom kampanjom.

Kaže da da je Tuzla otkako je na njenom čelu dobila sedam trgova i da su svi urađeni u skladu sa urbanističkom i građevinskom dozvolom.

- To su portali koji uveliko igraju za SDA i koji sve što drugi rade pokušavaju me oblatiti. To je tako oduvijek, a pogotovo sada kada se bliže izbori. Osim toga ti mediji ljudima ne daju prostor da takve stvari demantuju i oni koji ne znaju mogu ući u njihovu zamku. Soni trg je jedan od najljepših trgova u Bosni i Hercegovini i to mogu potvrditi svi oni koji prošetaju Tuzlom. Zavod za urbanizam u Tuzli je jedan od najuređenijih u BiH i to odgovorno tvrdim jer ljudi sve rade u skladu sa propisima - tvrdi Imamović.

Općina Tuzla kako ističe načelnik Imamović ne pravi namještaljke koje kako tvrdi tuzlanski portal počinju prije početka gradnje niti propisuju neke nemoguće uslove, a pogotovo ne mijenjaju, namjenu zemljišta prema «poznatom» kupcu.

- Nije istina da je promjenjena prvobitna namjena placa za Tehnološki park na Trgu slobode. To mogu pričati oni koji su neupućeni i to se vrlo lako može dokazati. I te priče kako je u Tuzli počinjen urbicid su čista izmišljotina. Neka kažu imenom i prezimenom koji je to arhitekt rekao da se zgrožava nad uređenjem Sonog trga. Nas su ljudi zvali i čestitali na tome kako smo uspjeli od Tuzle napraviti mjesto koje svi vrlo rado posjećuju upravo zbog trgova koji daju poseban pečat gradu. Sve što ti ljudi pričaju je stvar propagandne mašinerije i to građani Tuzle dobro znaju - kaže Imamović.
J.M.
(SAN)
http://www.san.ba/index.php?id=11330
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1554 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Zanimljivo...

Banovići: U Njemačkoj štampali knjigu o banovićkim unikatnim "ćirama"
Jedini primjerak knjige „Oskova - Banovići“, u kojoj je 36 umjetničkih, poklonili su Rudniku
Autor: N. MAKSIMOVIĆ 19.04.2010. 01:19

Image
http://img199.imageshack.us/img199/4312/71053853.png
Kurt, Jirgen i Klaus: Ova knjiga izraz je naše zahvalnosti
Foto: ArhivKlaus

Nosek (Nossek), Kurt Retagen (Rethagen) i Jirgen Hanelt (Jürgen Hanelt) iz Njemačke strastveni su zaljubljenici u lokomotive parnjače. Decenijama obilaze željezničke turističke destinacije u Evropi. Proputovali su Austriju, Italiju, Češku, Slovačku, Mađarsku, Poljsku, Belgiju, Englesku, Rumuniju...

Vrijeme je stalo

Protekle godine, na prijedlog prijatelja, također ljubitelja željezničkih rariteta, boravili su u banovićkom Rudniku. Svoje oduševljenje unikatnim „ćirama“ ovjekovječili su serijom umjetničkih fotografija koje su štampali u jednom- jedinom primjerku knjige naslovljenoj „Oskova- Banovići“ u kojoj je 36 umjetničkih kolor fotografija „ćira“, detalja pruge i ambijenta u kome voze, koje je snimio Nosek.

Knjigu su, u znak zahvalnosti za priušteni doživlja i ugođaj, ovih dana tokom druge, višednevne posjete Banovićima, uručili Dževadu Hodžiću, predstavniku Rudnika.

- Mislili smo da smo vidjeli sve što je vrijedno kada je riječ o željezničkim raritetima. Međutim, ono najvrjednije vidjeli smo ovdje na Oskovi i Brionima gdje je vrijeme stalo prije pola stoljeća. Uzani kolosijek, „ćire“ koje još voze ugalj, ambijent na željezničkoj rudničkoj stanici, vagoni, oblaci dima iz parnjača, mirisi umašćenih željezničkih uniformi, garava oznojena lica mašinovođa. Sve su to uspomene uz koje smo rasli, dočekujući naše očeve, djedove, komšije- govori oduševljeno Klaus, stručnjak za
računare u Folksvagenu.

Jirgen radi kao ton majstor u teatru, a u slobodno vrijeme vozi lokomotivu za koju je prošao obuku.

Drage uspomene

Ljubav prema lokomotivama naslijedio je od djeda koji bio mašinovođa na parnjači. Kurtu, diplomiranom arhitekti parnjače su opsesija.

- To nije samo običan hobi nego mnogo više, drage uspomene koje nosimo iz djetinjstva. Njemačka je, uz Englesku, kolijevka željeznica, mnogo je ljudi poput nas i ne vjeruju da ovako što postoji u Evropi. Svima preporučujemo, šaljemo fotose i našim prijateljima u svijetu. Ova knjiga izraz je naše zahvalnosti za radost koju su nam ovdje priuštili. To je zajednička odluka i zbog toga smo je štampali kao unikat, baš kao što su i ove parnjačekažu Jirgen i Kurt.
(Dnevni avaz)
http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/pano ... nim-cirama
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1555 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Prepoznatljivo, sve nam je u tom stilu...

"Zona sumraka" u Solani

Izvor Tuzla-x.ba
Ponedjeljak, 19 April 2010 10:42
Image
http://img192.imageshack.us/img192/4005/16gxns.jpg

Popularno nazvana "Zona sumraka" predstavlja dionicu puta u naselju Solana koja više od mjesec dana nema ulične rasvjete.
"Zona sumraka" predstavlja pravu turističku atrakciju, koja simolično razdvaja Solanu od Irca. Slučani prolaznik će sigurno ostati zatečen tuzlanskim "međuprostorom" u kojem se našao.
Pješacima preporučujemo da se klone ove "atrakcije", te pokušaju pronaći alternativi put prolaza.

Vise slika :
http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=123
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1556 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Stručno predavanje o reumatoidnom artritisu

Izvor Tuzla-x.ba
Ponedjeljak, 19 April 2010 10:31
Javna zdravstvena ustanova Univerzitetski klinički centar Tuzla i Hoffmann La Roche Ltd. Predstavništvo za BiH, organizuju danas u Kristalnoj dvorani Hotela Tuzla sa početkom u 18 sati, stručno predavanje na temu: Reumatoidni artritis.

Moderator stručnog sastanka je Dr. Mario Križić, mr.med.sci. šef Odjeljenja za reumatologiju Klinike za interne bolesti JZU UKC Tuzla koji će prezentirati rad na temu: Uvod u reumatoidni artritis.

Savremeno biološko liječenje reumatoidnog artritisa tema je predavanja Prof. dr Nemanje Damjanova, direktora Instituta za reumatologiju u Beogradu i Predsjednika Udruženja reumatologa Srbije. Prof. dr. med. sci. Suada Mulić-Bači, sa Odjeljenja ra reumatologiju Klinike za interne bolesti JZU UKC Tuzla izlagat će rad: Naša iskustva u liječenju reumatoidnog artritisa rituximab-om.

Predavanje će biti bodovano od strane Ljekarske komore Tuzlanskog kantona Tuzla.
http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=123

"Moderator stručnog sastanka je Dr. Mario Križić, mr.med.sci. šef Odjeljenja za reumatologiju Klinike za interne bolesti JZU UKC Tuzla koji će prezentirati rad na temu: Uvod u reumatoidni artritis."

Mario Krizic, "strucnjak" Interne klinike UKC-a Tuzla, PROKLET BIO!
Kad nisi znao, sto nisi pitao one koji znaju "mr.med.sci"?
Kolega ti je (i tvom "kompanjonu" Salihu Azapagicu) glasno i jasno rekao : "teski kardioloski slucaj"!
Secas li se Krizicu? Ti, reumatolog si odlucivao o zivotu i smrti mladica u 26-oj godini!
Oholi, sujetni reumatolog je presudio, ostali u lancu, drugi i treci dan su ga podrzali!
Aneurima aorte, Krizicu, aneurizma aorte je mozda mogla biti sprecena da ste ti i ostali bili lekari, umesto diletanti!
Mario Krizic, cuj me : zelim da te pogled mog mrtvog sina Garagic Denisa (secas li se Denisa?) prati dok si ziv!
Tebe i tebi slicne! Pravda za Denisa ce doci, veruj mi. Nije bitno kada i od koga!

http://nevenkagaragic.blogger.ba/arhiva/?start=40
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1557 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

A MUP u neposrednoj blizini (2-3 objektica)...ma nista zato...sve je to vec postalo uobicajeno.

Pucali iz pištolja u centru Tuzle

7:16, 19 April, 2010
Policija uhapsila S.H.(30) i N.K.(36), obojica iz Tuzle.

Image
Tridesetogodišnji S.H. i tridesetšestogodišnji N.K., obojica iz Tuzle, ispalili su više hitaca iz pištolja pola sata iza ponoći u ulici Turalibegova do br.4, u neposrednoj blizini ugostiteljskog objekta Mozart u centru Tuzle. Brzom intervencijm službenika policije PS Centa pomenuta lica su uhapšena.

Kako saznajemo u MUP-u TK nakon što su ispalili više hitaca S.H. i N.K. su se dali u bjekstvo. Policija ih je ubrzo sustigla i uhapsila. Pronađen je odbačeni pišotlj iz kojeg je pucano, a ispred obližnjeg ugostiteljskog objekta pronađene su tri čahure. Još uvijek nije poznat motiv za pucnjavu.

Nakon što su uhapšeni alkotestom kod S.H. i N.K. je utvrđeno prisustvo alkohola. Oni su zadržani u službenim prostorijama PS Centar. Pištolj i čahure će biti predmet vještačenja. O događaju je obaviješten dežurni kantonalni tužilac Mugdim Zulčić, a uviđaj na mjestu događaja obavili su službenici Odjeljenja kriminalističke policije PU Tuzla.

(TIP/A.J.)
http://www.tip.ba/2010/04/19/pucali-iz- ... tru-tuzle/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1558 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Dobro je, valjda im je krenulo.

Tuzlanska pivara izvozi na Kosovo
Datum: 19.04.2010 18:12
Autor: Fena

TUZLA - "Tuzlanska pivara" isporučila je prve količine svojih proizvoda na područje Kosova, saopšteno je iz tog preduzeća.

U "Tuzlanskoj pivari" kažu da je ulazak na tržište Kosova rezultat uspješnih pregovora s predstavnicima tamošnje firme "N.T. Barkos", krunisanih potpisivanjem dugoročnog ugovora kojim je predviđen izvoz kompletnog asortimana proizvoda "Tuzlanske pivare". Hariz Altumbabić, direktor sektora za marketing i robni promet u "Tuzlanskoj pivari", kaže da ugovor predviđa izvoz na Kosovo i distribuciju svih vrsta piva, sokova, te mineralnih i izvorskih voda.

Iz "Tuzlanske pivare" najavljuju skoro lansiranje na tržište novih proizvoda, kao odgovor na zahtjeve kupaca za širenjem proizvodnog asortimana.

(Nezavisne novine)
http://www.nezavisne.com/ekonomija/vije ... osovo.html
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1559 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Ko i kako ga brane, nije ni cudo...

19.04.2010.
U ovoj godini vjerovatno neće biti konačne odluke u predmetu Jurišić

U prostorijama Fondacije Istina Pravda Pomirenje, danas je održana press konferencija na kojoj je predsjednik Sinan Alić govorio o predstojećoj raspravi u Apelacionom sudu u Beogradu u predmetu Jurišić kao i problemima u finansiranju odbrane branitelja BIH - predmeti Jurišić, Smajić, Salihović.

Image
http://img228.imageshack.us/img228/6020/fipp1904.jpg

- Situacija Fondacije je trenutno takva da je bio doveden u pitanje monitoring rasprave pred Apelacionim sudom u Beogradu jer 4-5 mjeseci mi funkcionišemo samo sa simboličnom finansijskom podrškom. Zahvaljujući jednoj firmi, koja želi ostati anonimna, mi odlazimo u Beograd naredne sedmice i možemo da odemo i u ranije zakazanu posjetu Iliji Jurišiću. Apelocioni sud će zasjedati tri dana, a onda će se povući na neko vrijeme, zakonom nije limitirano na koliko. Pošto se ulazi u vrijeme godišnjih odmora, odluke vjerovatno neće biti ove godine.
Za konačnu odluku su vezani i sudski troškovi, bez konačne odluke nema sudskih troškova koji su trenutno oko 30.000 KM. Sada se ide na apelecioni sud što su novi sudski troškovi koji će se dodati onog trenutka kada presuda bude konačna.
Ne vjerujemo da će presuda Apelacionog suda biti konačna, bilo bi dobro zbog Ilije Jurišića i njegovog zdravstvenog stanja ali to se vjerovatno neće dogoditi
, rekao je Alić te dodao da je Ilija Jurišić zadnjih dvadesetak dana u izuzetno teškom zdravstvenom stanju. Uz probleme sa srcem, oticanjem ekstremiteta, hroničnim dijabetisom, visokim krvnim pritiskom, njegovo psihičko stanje također nije najbolje.

U drugom dijelu press konferencije Alić je rekao da je situacija oko finansiranja Fondacije teška i neizvijesna. Fondacija se ne može oslanjati samo na Općinu Tuzla, kako je to do sada bio slučaj, nego je potrebno apelovati na sve koji mogu odobriti određena sredstva. Naime, očekuju se optužnice za ljude iz Živinica, Banovića, Lukavca, Srebrenice, Fondacija nikome neće zatvoriti vrata ali se mora naći rješenje za stabilnije finansiranje sudskih troškova koji su izuzetno visoki. Prošle godine od Općine Tuzla odobreno je 100.000 KM plus 20.000 KM za organizovanje mitinga podrške Iliji Jurišiću, a od Vlade TK je dobijeno 10.000 KM.
Prve godine nakon osnivanja iz kantonalnog budžeta je odobreno 50.000 KM, druge 30.000 KM, a zatim 10.000 KM. To su neki od razloga zašto iz Fonadacije apeluju na sve koji mogu pomoći da pomognu.

- Kako smo ’92. skupljali po metak za odbranu grada tako bi sada trebali po marku za odbranu ljudi koji su optuženi od strane Srbije, rekao je Alić.
S.M.
(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=35476
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#1560 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by fukara_tz »

Identificirane još tri žrtve iz Vlasenice - Među žrtvama i 14-godišnji dječak Edin Hamidović

Danas je u Komemorativnom centru Tuzla obavljena identifikacija još tri tijela ubijenih sa područja opštine Vlasenica. Tijela su ekshumirana u masovnim grobnicama na području Vlasenice i Šekovića. Identifikovani su: Arnaut (Rifet) Fikret (1961-1992), Mekić (Smajo) Rizo (1937-1994) i četrnaestipogodišnji dječak Hamidović Edin iz sela Zaklopača.

Image

- Danas smo prisustvovali posljednjem zakazanom terminu identifikacija žrtava sa područja opštine Vlasenica. Najavljeno je održavanje sastanka sa dvije porodice što je rezultiralo potpisivanjem zapisnika o identifikaciji. U međuvremenu, jedna porodica četrnaestoipogodišnjek dječaka sa područja opštine Vlasenica, koji je bio zatočenik logora Sušica, je izrazila želju da izvrši i potvrdi identitet, kako bi tijelo dječaka bilo pokopano na mezarju Rakita 24.04.2010.godine. Konačna cifra pripremljenih tijela za planirani ukop je 34 – rekao je Dževad Begtašević, predsjednik Udruženja „Porodice žrtava rata Vlasenica 92-95“.

Salko Hamidović danas je iz Kladnja došao u Tuzlu, kako bi potvrdio identifikaciju svog četrnaestogodišnjeg brata Edina.



Vlaseničanka Fatima Arnaut, danas je došla da identifikuje sina Fikreta.



Nakon izvršenih identifikacija za 34 žrtve, Organizacioni odbor ovogodišnje dženaze zakazao je sastanak sa svim porodicama identifikovanih žrtava u srijedu u Vlasenici sa početkom u 12:00 sati. Na ovom sastanku porodicama će se predočiti plan za predstojeću dženazu i planirana ukopna mjesta. Ispraćaj identifikovanih i pripremljenih tijela za ovogodišnju dženazu obavit će se u petak 23. aprila u 17:00 sati ispred Komemorativnog centra u Tuzli.



Dženaza za 34 vlaseničke žrtve biće obavljena 24. aprila na mezarju Rakita u Vlasenici. Najstarija osoba koja će toga dana biti ukopana imala je 77 godina, dok je najmlađa imala tek 14.

(Tuzlarije.net)
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1561 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Da, poznata mi je ova lukavacka firma. "Menadzer"-u zelim i dalje puno uspeha u radu (a posebno sto su iz meni najdrazeg grada u BiH)..

Lukavački “Menadžer” jedina firma iz TK-a koja se predstavila na beogradskom Sajmu građevinarstva

Izvor Tuzla-x.ba
Utorak, 20 April 2010
Image
http://img171.imageshack.us/img171/2935/21ndr40.jpg

Više od 1000 izlagača se predstavilo na beogradskom 36. međunarodnom sajmu građevinarstva – “SEEBBE” koji je proteklog vikenda uspješno i okončan. Centralni sajam građevine u jugoistočnoj Evropi, koji je i član Međunarodne unije sajmova ove godine pod geslom "Osvajamo nove prostore" okupio je predsatvnike iz 29 zemalja, te osam nacionalnih izložbi.

Bosna i Hercegovina je imala osam izlagača koji su nastupali sa bh. predznakom, dok je nekolicina naših firmi koje imaju predstavništva u Srbiji, nastupilo pod imenima tamošnjih firmi. Jedini predstavnik Tuzlanskog kantona, kao privredno najjačeg dijela BiH bila je lukavačka firma „Menadžer“ d.o.o., regionalni lider u proizvodnji i ugradnji heksagonalnog i drugih žičanih pletiva koja se koriste za zaštitu i saniciju kosina u saobraćaju, te ostalim građevinskim granama.

- I ako smo i ranije bili prisutni i na srbijanskom tržištu, ostvarili smo veliki broj novih kontakata, koji će vjerujemo prerasti u poslovnu saradnju. Ugodno smo iznenađeni velikim interesovanjem za naše proizvode i usluge, te mnoštvom pohvala za kvalitet proizvoda, posebno heksagonalnog pletiva i gabiona, koje smo predstavili na našem izložbenom prostoru – rekla nam je Adrijana Ćudić, rukovodilac projekta predstavljanja „Menadžera“ na ovom sajmu.

Pored lukavačkog „Menadžera“ bh. predsatvnici na spomenutom sajmu su bili „Elvaco“ (Bijeljina), „Gafus Haus“ (Kotor Varoš), „Kompanija Bužanin“ (Šipovo), „Omega Paneli“ (Mostar), „Unis USHA“ (Višegrad), „Vektor Integra“ (Sarajevo) i „Drvoprodeks“ (Banja Luka).

http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=123
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1562 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Koje gluposti...da ugradim individualni vodomer, pa opet raziku (od svih sabranih) placam po clanu domacinstva. Kompas davno izgubljen, a logika - najslabija karika? A i OV se izgleda "pogubilo", ni sami ne znaju kako izvuci JKP "Vodovod i kanalizaciju" iz dugova. Krivca naravno nisu ni pokusali pronaci...
"Sve ce to narod pozlatiti"...po obicaju.


Je li ugradnja vodomjera predizborno zamazivanje očiju Tuzlaka?
18:40, 20 April, 2010
Zakon o potrošačima obezbjeđuje plaćanje samo potrošene vode.

Image

Nakon nedavnog poskupljenja vode u Tuzli i oštre reakcije građana, Općinsko vijeće je donijelo zaključak kojim se od JKP Vodovod i kanalizacija Tuzla traži da izmjeni pravilnik, kojim bi se omogućila ugradnja pojedinačnih vodomjera u stambenim zgradama, a čime bi se postiglo da građani plaćaju onoliko vode koliko potroše.

Međutim, saznali smo da bi i nakon izuzetno skupe ugradnje individualnih vodomjera, građanima na adrese stizali nekorektni računi i da se u suštini ništa ne bi promijenilo.

Tuzlaci su i prije posljednjeg poskupljenja vode plaćali previsoke račune. Kažu da su posljednji, za mjesec mart čisti bezobrazluk i prevara. Nakon snažne reakcije javnosti na poskupljenje, SDP i Stranka za BiH, koje su u Općinskom vijeću Tuzla izglasale ovakvu odluku, predlažu da tuzlanski vodovod izmjeni pravilnik i omogući građanima ugradnju individualnih vodomjera, kako bi plaćali stvarnu potrošnju. Međutim predsjednik BOSS-a Mirnes Ajanović smatra suprotno. „Članom 53. Općih uslova o isporuci vode je definisano da zgrade kod kojih su ugrađeni vodomjer, za svaki stan ili poslovni prostor glavni-obračunski vodomjer je van zgrade, a razlika potrošnje očitana na glavnom i internim vodomjerima se raspoređuje na sve stanove.
Dakle, ući će se u projekat nabavke vodomjera. Moraće se platiti projektna dokumentacija, pronaći izvođač radova koji će razroviti stan da bi se jedna ili dvije vertikale dovele do određenog vodomjera, platiti ugradnju jednog ili dva vodomjera jer će se plaćati potrošnja po vanjskom vodomjeru, a obračunavat će se potrošnja stanara i poslovnhi subjekata koji će trošiti vodu koliko im je volj”, kaže Ajanovi. On tvrdi da postoji još apsurda, poput Člana 48. o Općim uslovima isporuke vode. Prema njemu će građani i dalje plaćati vodu prema broju prijavljenih članova domaćinstva.
„Kakve logike ima mjerni instrument-vodomjer, koji neže mjeriti stvarnu potrošnju vode, nego koliko ima članova domaćinstva. To je apsurdn, i radi se o najmonstuoznijoj prevari”, kaže Ajanović.

U Udruženju za socijalno zbrinjavanje građana Tuzla procjenjuju, da će se naplata vode nakon poskupljenja sa postojećih 30, smanjiti na manje od 20 procenata. Podsjećaju još i da Zakon o potrošačima štiti građane i omogućava da plate samo količinu potrošene vode. „Općinsko vijeće Tuzla nema nikakve ingerencije da donosi bilo kakve odluke, jer one nisu „starije” od Zakona o potrošačima BiH”, kaže predsjednik Udruženja za socijalno zbrinjavanje građana Tuzla Sakib Čaušević.

Da li je priča o ugradnji individualnih vodomjera pranje ruku općinskih vijećnika zbog enormnog povećanja cijena vode, predizborna kampanja ili nešto treće, zaključite sami.

(TIP/RTVTK)
http://www.tip.ba/2010/04/20/je-li-ugra ... u-tuzlaka/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1563 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Ne znam koja je to tacno ulica, ali NIJE jedina svakako!

U noćnim satima proći kroz Bogumilsku ulicu pravi je pakao

Novinar: Indira Arnaut, Datum objave: 20.04.2010
Image

Klizišta, otvorena kanalizacija, loša rasvjeta, samo su neki od problema sa kojima se godinama suočavaju mještani Bogumilske ulice. Zbog lošeg puta i stalnog pucanja, nekoliko stambenih objekata je ugroženo. Svi problemi koji su nastali u posljednjih nekoliko godina, smatraju mještani Bogumilske ulice, rezultat su izgradnje Panonskih jezera. Ta investicija u velikoj mjeri je uticala na pomijeranje tla, što je dovelo do pokretanja klizišta te ugrožavanja kanalizacione mreže. Put u ovoj ulici, ističu mještani urađen je prije dvije godine, ali zbog loše urađenih odvodnih cijevi isti stalno puca i otežava saobraćaj. Ni rasvijeta nije na zavidnom nivo. Povremeno rade tri sijalice, te je u noćnim satima proć kroz ulicu, kažu mještani, pravi pakao.
U Službi za komunalne poslove općine Tuzla ističu da se mali broj kvarnih sijalica ne mijenja tako brzo, te se ti poslovi obavljaju sistematski.“ Zbog svega, nama je veći trošak otići gore, nego što sijalice i njihova zamjena košta“, ističe Aid Berbić iz Službe za komunalne poslove Općine Tuzla. Pitali smo i za rješavanje ostalih problema i evo kakav smo odgovor dobili. „ Mi ćemo nastojati da uradimo tu ulicu kada vremenski uslovi budu dozvoljavali „ rekao je Berbić. Ukoliko se problemi u ovoj ulice nerješe u što kraćem roku , mještani najavljuju radikalne poteze.

(RTV Slon)
http://www.rtvslon.ba/index.php?option= ... 1&Itemid=1
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1564 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Sta li su toliko navalili...? Pa zar nije kriminal u SVIM porama drustva?
"Sta se mrda iza brda"?


Građevinski kriminal ili legalna dogradnja etaža?

Novinar: Edita Muharemagic, Datum objave: 20.04.2010
(RTV Slon)
http://www.rtvslon.ba/index.php?option= ... 2&Itemid=1
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1565 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Dakle, "Panonika" vise nece biti na jaslama Opstine Tuzla? Doslo vreme da se osamostali...super i srecno!

Image
http://img684.imageshack.us/img684/9071 ... ika800.jpg

"Dnevni avaz", 20.04.2010.godine
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1566 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Tuzla se bas moze ponositi svojim umetnicima : likovnim, muzickim, pozorisnim...

Foto: Otvorena revijalna izložba Udruženja likovnih umjetnika TK

21:19, 20 April, 2010
Predstavljeno 45 autora sa preko 100 likovnih radova.

Image
U Galeriji Bosanskog kulturnog centra otvorena je revijalna izložba Udruženja likovnih umjetnika Tuzlanskog kantona. Na izložbi je predstavljeno 45 autora i članova Udruženja sa preko 100 radova. Izložbu je otvorio likovni umjetnik Ćamić Osmanović.

Ovo je već jedanaesta godina kako članovi Udruženja likovnih umjetnika izlažu u Galeriji BKC-a Tuzla. ”Drago mi je da imamo jednu ovakvu priliku da u našem gradu i našem kulturnom centru, jednim povodom okupimo 45 autora i koji se predstavljaju sa preko 100 radova koji su postavljeni u Galerijama Bosanskog kulturnog centra”, kazao je direktor Bosanskog kulturnog centra Tuzla Semir Fejzić. Fejzić se zahvalio svima onima koji pružaju podršku Udruženju likovnih umjetnika i umjetnicima, bilo da su amateri ili akademski slikari, naglasivši da Bosanski kulturni centar nastoji da održi dom kulture bez obzira na recesiju i bez podrške u budžetima.

Udruženje likovnih umjetnika TK je najveća regionalna asocijacija likovnjaka, koja svih ovih godina uspjeva da nesmanjenim intezitetom održava dinamiku izlagačke djelatnosti i veoma kvalitetnih i angažiranih izvangalerijskih aktivnosti. Neposustajanje u aktivnostima bavljenja kulturnom baštinom, ekologijom, urbanim kontekstom sredina u kojima djeluje, pokazalo je određenu zrelost udruženja kako po odabiru problema oko kojeg se angažuje tako i po krajnjim dosezima akcija koje animiraju.

Takvim ozbiljnim pristupom, svaki put otvarajući nove neistražene mogućnosti djelovanja, ULUTK-a je uspjevalo svoj kulturni aktivizam izvući izvan izlagačkih prostora i senzibilizirati javnost za probleme kojim se bavi, postajući relevantan faktor u društvu kada je u pitanju kultura shvaćena kao skup svih materijalnih i duhovnih vrijednosti nastalih kao posljedica materijalne i duhovne intervencije čovjeka u prirodi, društvu i mišljenju. Iz upravo takvog shvaćanja kulture, proizašao je koncept organizacije i djelovnja udruženja, kao ne čisto strukovnog, nego udruženja koje na najširoj kulturološkoj osnovi okuplja kreativne ljude, omogućuje im da svoju likovnu produkciju, ma kakva ona bila, shvate kao prije svega kulturni čin i komunikaciju među pojedincima i širom javnošću, osvježavajući vrijednost i smisao duhovnog i intelektualnog napora svakog od njih.
(TIP/A.S.)

Vise slika :
http://www.tip.ba/2010/04/20/foto-otvor ... etnika-tk/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1567 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Slucaj Ilije Jurisica pokazuje svu bedu BH pravosudja i odnosa drzave prema svojim gradjanima (a Ejup Ganic je nesto "posebno"?). Koji arsini, koji jad!

21-04-2010 02:00
Iliji Jurišiću treba minimum pravde!

Image
Ili­ja Ju­ri­šić ko­la­te­ral­na je šte­ta ne­fun­kci­oni­sa­nja drža­ve Bosne i Hercegovine. Ka­že to za "San" Si­nan Alić, pred­sje­dnik Fon­da­ci­je Is­ti­na, Prav­da, Po­mi­re­nje iz Tu­zle.

Katastofalno pravosuđe

Alić će biti danas u sudnici u kojoj pred Ape­la­ci­onim su­dom u Beo­gra­du po­či­nje tro­dne­vna ja­vna ras­pra­va u pre­dme­tu Ju­ri­šić, ko­jeg je Vi­je­će za ra­tne zlo­či­ne Okru­žnog su­da u Beo­gra­du kra­jem sep­tem­bra 2009. go­di­ne osu­di­lo na 12 go­di­na za­tvo­ra.

Jurišić je pro­gla­šen kri­vim zbog upo­tre­be "ne­do­zvo­lje­nih sred­sta­va bor­bi" pri­li­kom na­pa­da na ko­lo­nu 92. mo­to­ri­zo­va­ne bri­ga­de JNA 15. ma­ja 1992. go­di­ne, slu­čaj "Tu­zlan­ska ko­lo­na" ili "Brčan­ska mal­ta". Alić srbi­jan­sko pra­vo­su­đe ocje­nju­je kao ka­tas­tro­fal­no, kaže da je pod sna­žnim uti­ca­jem po­li­ti­ke i da je na pred­sto­je­ćoj ja­vnoj ras­pra­vi mo­gu­će sve.

- Umjes­to da od­go­va­ra­ju ofi­ci­ri JNA, JA, odno­sno VRS, su­di se Ju­ri­ši­ću. Nje­mu tre­ba mi­ni­mum prav­de, a na­da­mo se da će je bi­ti u Vi­je­ću su­da. To na­čin da spa­su obraz pra­vo­su­đu Srbi­je - pro­cje­nju­je Alić.

Ju­ri­šić je, kaže naš sagovornik, sad u izu­ze­tno lo­šem sta­nju, ima po­vi­šen še­ćer i krvni pri­ti­sak. Pred ras­pra­vu je i psi­hi­čki uzbu­đen. Nje­go­voj po­ro­di­ci je te­ško, jer sve du­go tra­je, stal­no pu­tu­ju na re­la­ci­ji Tu­zla - Beo­grad i no­se Ju­ri­ši­ću li­je­ko­ve.

U sudnici bi, tako je bar najavio, danas trebao biti i am­ba­sa­dor BiH u Srbi­ji Bo­ri­ša Ar­na­ut. Čini se da je država BiH tek ove godine po­če­la kon­kre­tno re­ago­va­ti u slučaju zatočenog Tuzlaka.

Budi se država BiH

Ambasador Arnaut i ministar vanjskih poslova BiH Sven Alkalaj su u mar­tu ove go­di­ne posjetili Ju­ri­ši­ća, što je ohra­bri­lo do tada za­bo­rav­lje­nog ovog Tuzlaka. Mi­nis­tar­stvo za ljud­ska pra­va i iz­bje­gli­ce BiH po­čet­kom 2010. upu­ti­lo je no­tu Evrop­skom ko­mi­te­tu za za­šti­tu pro­tiv tor­tu­re na osno­vu ko­jeg je Ju­ri­ši­ća po­sje­ti­la de­le­ga­ci­ja Me­đu­na­ro­dnog Crve­nog krsta.

Po­re­de­ći slu­ča­je­ve Ju­ri­šić i Ga­nić, Sinan Alić ka­že da je sli­čno to što su pre­dme­ti Tu­zlan­ske ko­lo­ne i Do­bro­vo­lja­čke za ko­ju se te­re­ti Ejup Ga­nić, ap­sol­vi­ra­ni u Ha­škom su­du i vra­će­ni pra­vo­su­dnim or­ga­ni­ma BiH. Iden­ti­čno je i to što Beo­grad sma­tra da je on na­dle­žan za pro­ce­su­ira­nje u oba slu­ča­ja.

Ra­zli­ka je u to­me što je pre­dmet Tu­zlan­ske ko­lo­ne na Su­du BiH, ka­ko Alić sma­tra, uslo­vno re­če­no okon­čan, jer je is­tra­ga za­us­tav­lje­na zbog pomanjkanja do­ka­za, a is­tra­ga u slu­ča­ju Do­bro­vo­lja­čka još tra­je.

- Ra­zli­ka je u to­me što smo samo mi iz Fon­da­ci­je pri­li­kom ha­pše­nja Ju­ri­ši­ća re­kli da je to na­go­vje­štaj tra­lja­vog i ni­ka­kvog odno­sa drža­ve pre­ma gra­đa­ni­ma. Kad se do­go­dio slu­čaj Ga­nić, on­da se, uslo­vno re­če­no, di­gla ci­je­la drža­va, obe­zbi­je­đe­na su sred­stva na ovaj ili onaj na­čin, svi su, i ne­ka su, po­hrli­li u Lon­don. Da se ta­ko re­ago­va­lo od po­čet­ka u pre­dme­tu Ju­ri­šić, ima­li bi­smo po­vo­ljni­ju po­zi­ci­ju. Po­ka­za­lo se da drža­va ne­ma ni­ka­kav sis­tem kad je u pi­ta­nju za­šti­ta nje­nih gra­đa­na - ocje­nju­je Alić.
M. Đurović

Svakome se može desiti

- Mi iz Fon­da­ci­je kon­stan­tno upo­za­ra­va­mo bh. ja­vnost da je ne­vin čo­vjek u za­tvo­ru i da se to mo­že do­go­di­ti de­se­ti­na­ma gra­đa­na BiH ko­ji su pre­dme­t is­traž­njih ra­dnji Tu­ži­laš­tva BiH ili Tu­ži­laš­tva za ra­tne zlo­či­ne Srbi­je ili Okru­žnog tu­ži­la­šta­va Bi­je­lji­ne - na­po­mi­nje Sinan Alić.

Plaća Tuzla

Za sada je naj­ve­ćio dio od­bra­ne Ilije Jurišića pla­ćen sred­stvi­ma Opći­ne Tu­zla, te do­na­ci­ja­ma pri­vre­dni­ka i ne­što ma­lo iz Tu­zlan­skog kan­to­na. No­vac upla­ću­ju i gra­đa­ni.

- Tu­zla­ci 1992. ni­su bra­ni­li sa­mo Tu­zlu, već či­tav Kan­ton i drža­vu BiH. Tad nam je tre­bao po je­dan me­tak, a sad po je­dna mar­ka. Na­dam se da će svi ko­ji­ma smo upu­ti­li ape­le po­mo­ći da ne ispa­štaju ni Ju­ri­šić ni mno­gi dru­gi pro­tiv ko­jih su otvo­re­ni sud­ski pre­dme­ti - kaže Sinan Alić.
(SAN)
http://www.san.ba/index.php?id=11368
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1568 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Ovu spodobu sam vec spominjala...brrr...fuj.
Kako ga neko uopste moze gledati, a kamoli slusati njegove "propovedi".
Ah, ovce - k`o ovce...


21-04-2010 02:00
U kakvoj je vezi vladika Kačavenda sa striperom

Image
http://img191.imageshack.us/img191/2381 ... jeclan.jpg
Beogradski striper Dejan Nestorović ne prestaje da iznenađuje javnost zbog stalnog otkrivanja nepoznatih detalja o vladiki Vasiliju Kačavendi iz Bijeljine, aktuelnom predsjedniku Međureligijskog vijeća BiH. Zbog toga se i u redovima Srpske pravoslavne crkve i u javnosti sve češće postavlja pitanje u kakvoj su vezi njih dvojica i ucjenjuje li striper vladiku? Odgovora još nema.

Nestorović medijima otkriva da ga vladika redovno obasipa poklonima - skupim odijelima, parfemima, nakitom, a dao mu je i 50.000 eura da plati školovanje u Rimu. Također otkriva i detalje o izuzetno raskošnom životu vladike uz objašnjenje da je Kačavendi „srce puno jer je neko prvi put rekao istinu o njemu".

- Odnos koji taj sveštenik ima sa striperom je sasvim nelogičan i klasičan je primjer ucjene za neke informacije, podatke, fotografije, možda nečega iz njihovog ličnog odnosa. Poznato je da su njemačke obavještajne službe otkrile na desetine desetine slučajeva u kojima su njihovi svećenici plaćali da se ne objave kompromitirajući podaci, u smislu da je bolje platiti nego da afera izađe u javnost.Mislim da je i ovdje riječ o tome - kazao je za beogradske medijeBožidar Spasić, vlasnik detektivske agencije.
(SAN)
http://www.san.ba/index.php?id=11371
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#1569 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by kmirsad »

Đukac je to žešči... znao sam ga puno prije rata... znali smo ponekad popiti piče u kojem kafiču... jednom smo se u Vladikinom dvoru žestoko napili onih njihovih popovskih vina... raja ga pazila... imao je najbolju HI-FI tehniku u Tuzli ... i hiljade LP-ja i kaseta... al đaba mu sve... ko fol ne smije u Tuzlu, nije siguran... a niko pakšua ne bi tako, da ne prlja ruke...
S čovjekom se poudaraš... papka samo pljuneš... fuj...
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1570 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

nevenkagaragic wrote:U svom stilu... sta bi drugo.
Dovoljno je samo "proviriti" na Soni trg, nista vise...


19-04-2010 02:00
Urbanisti poštuju propise, to me pokušavaju oblatiti plaćenici SDA
http://www.san.ba/index.php?id=11330
Ooooo...zanimljivih li komentara na ovu prenesenu vest ... a "finog" li misljenja o nacelniku Jasminu Imamovicu...
On nama kaže: Urbanisti poštuju propise, to me pokušavaju oblatiti plaćenici SDA!
objavljeno: 20. 04. 2010

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/04/naru ... enici-sda/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1571 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Jos malo...a pse lutalice da ne spominjem.
Kako samo nocu zavijaju...taj horor traje godinama (u "turistickom" gradu)


Okom kamere: Kante bez dna
objavljeno: 20. 04. 2010

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/04/okom ... e-bez-dna/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1572 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

A ovo su jadnici koji nisu na ulicama Tuzle, vec "zbrinuti" u tzv.azilu...

20.04.2010.
Predsjednica UG ”Opstanak” Nevenka Šabić
Da li je humanije sve pse u azilu uspavati?

(tuzlarije)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=35500
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1573 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Srecom, nasao se neko da bar malo pomogne ovim jadnim zivotinjama.
Na CIJU li je ovo sramotu? Sta kaze na ovo nacelnik Tuzle?


21.04.2010.
Doniran šljunak azilu za pse

Nakon što su jučer objavljenje najnovije slike na kojima se vidi teško stanje u azilu za pse na Paša Bunaru, gospodin Ismet Kuduzović uplatio je u Tuzla Kvarcu četiri kamiona šljunka za potrebe azila. Prema riječima predsjednice UG "Opstanak" Nevenke Šabić, pomoćnik načelnika Općine Tuzla Kemal Kurević obećao je da mogu očekivati da se popravi put do azila.

Image
S.M.
(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=35521
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1574 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Zanimljiv profesionalni duel!
Tuzilac Dijana Milic - svedok odbrane, a Mugdim Zulcic - tuzilac u predmetu!


Tužiteljica saslušana kao svjedok odbrane u procesu za ubistvo

Novinar: Indira Arnaut,
Datum objave: 21.04.2010
Image

“Nisu mi nudili novac i nikad to ne bi prihvatila“, kazala je tužiteljica Tužilaštva TK-a Dijana Milić, koja se na jučerašnjem suđenju Mikiju Hidanoviću i ostalima, optuženim za ubistva Fehima Alića i ranjavanja njegovog oca Emina, pojavila u svojstvu svjedoka odbrane.

Naime, na prethodnim ročištima svjedoci optužbe, najčešće članovi porodice oštećenih, tvrdili su da je Kadrija Mehičić, poznatiji kao Kadrija Lihvar, otac prvooptuženih Mikija i Jasmina Hidanovića, platio 150.000 eura tužiteljici Milić kako bi ona okončala slučaj u njihovu korist. Tužiteljica je te tvrdnje demantovala, dodajući da je optužnicu na Opšinskom sudu, koja je odbijena, zasnovala na do tada postojećim iskazima svjedoka.

U unakrsnom ispitivanju tužilac u ovom predmetu Mugdim Zulčić, inače šef odjela u kojem radi Dijana Milić, tražio je da ona odgovori da li je prilikom podizanja optužnice razmatrala iskaz Džemala Alića, koji je naveo da je Miki ubio Fehima, a da je Jasmin ranio Emina, što je suprotno optužnici koju je branila Milićeva. Tužiteljica je odgovorila da se slučaj desio davno i da se ne može sjetiti, a u njenu odbranu je stao i advokat optuženih Tomislav Ljubić izražavajući čuđenje kako tužilac može diskreditovati svoju kolegicu. Raspravu je prekinula sutkinja Fetija Pašić napominjući da se odbrana i optužba moraju vratiti na priču o konkretnom slučaju. Tužilac Zulčić je potom dodao da Dijana Milić ne zna ko je Džemal Alić, niti gdje je zapisnik o saslušanju tog svjedoka?!

Svoje iskaze jučer su dali i optuženi Miki i Jasmin Hidanović. Oni su priznali upotrebu vatrenog oružja, ali nisu željeli odgovoriti na pitanje u koga su pucali. Navodno je Miki uzeo pištolj od svoje majke i ispalio tri metka, a po tom je i Jasmin ispalio nekoliko metaka. Pored njih, svjedočioje i njihov otac Kadrija Mehičić, čiji se iskaz odnosio na pojašnjenje kamatarskih odnosa sa Edinom Pandžićem, zaposlenikom u privatnoj firmi Alića, zbog čijeg duga je i došlo do sukoba. Izvor: Oslobođenje
(RTV Slon)
http://www.rtvslon.ba/index.php?option= ... 5&Itemid=1

Zasto li je zanimljiv ovaj duel? Zbog "profesionalnog" bavljenja kancelarijskim tracevima i tuzioca Kantonalnog tuzilastva TK i VSTV-a. Nemaju preceg posla?
Radi podsecanja:


VSTV: Tužiocu Mugdimu Zulčiću opomena zbog uvreda na račun koleginice
objavljeno: 30. 11. 2009 (tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2009/11/vstv ... oleginice/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1575 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Eh Mesa Selimovic...moj omiljeni pisac i tuzlanski velikan! Mesa je bio pravi GOSPODIN!

21.04.2010.
Na press konferenciji u Općini Tuzla
Predstavljen Program obilježavanja 100 godina od rođenja Meše Selimovića

Danas je u zgradi Općine Tuzla održana press konferencija na kojoj je načelnik Općine Tuzla Jasmin Imamović izložio Program obilježavanja stogodišnjice rođenja književnika Meše Selimovića

Ovaj značajni datum Općina Tuzla obilježava zajedno sa Gradom Sarajevo, Akademojom nauka i umjetnosti BiH, PEN Centrom BiH i Muzejom književnosti i pozorišne umjetnosti BiH.

Image
Portret Meše Selimovića, rad akademskog slikara Edina Derviševića, od sada krasi kabinet načelnika Općine Tuzla.

Obilježavanje počinje u petak 23. aprila u 12 sati polaganjem cvijeća ispred biste Meše Selimovića i prigodnim muzičkim programom u organizaciji Gimnazije „Meša Selimovića“.

U subotu, 24. aprila u Međunarodnoj galeriji portreta, sa početkom u 19 sati održat će se razgovor „U susret stogodišnjici rođenja Meše Selimovića“. U razgovoru učestvuju: prof.dr. Enver Kazaz, dr. Alma Denić – Grabić, prof.dr.Andrew Wachel, dr. Davor Beganović i prof.dr. Srđan Vukadinović.

U nedjelju 25. aprila u Narodnom pozorištu Tuzla sa početkom u 19:30 biće izvedena predstava „Tvrđava“, koju je prema romanu Meše Selimovića režirao Sulejman Kupusović.

U ponedjeljak 26. aprila, sa početkom u 9:30 u velikoj Sali ANUBiH u Sarajevu, na dan rođenja Meše Selimovića, održat će se jednodnevni međunarodni naučni skup „Književno djelo Meše Selimovića“. Isti dan u 19:30 u Galeriji MAK u Sarajevu, predviđeno je otvaranje izložbe „Na putu do tvrđave – Život i djelo Meše Selimovića (1910 -2010)“.

Od 2.do 5. septembra 2010. godine održat će se jubilarni 10. Međunarodni književni susreti Cum grano salis i dodjela nagrade „Meša Selimović“ koja se dodjeljuje za najbolji roman objavljen u prethodnoj godini na jezičkom govornom području Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije.

Predstavnici Tuzle, Selimovićevog rodnog grada, i Sarajeva, grada u kojem je živio i gradio, pokušat će u dogovoru sa BH Poštom, postići saglasnost o dizajnu i puštanju u promet poštanske marke sa likom Meše Selimovića.

U zajednočkoj organizaciji „Forma Nuova“ Tuzla, IKD „ University press“ Sarajevo i „Mercator BiH“ Sarajevo, u Tuzli će se od 26. do 31. maja 2010. godine održati 1. Proljetni međunarodni festival knjige koji će biti posvećen Meši Selimoviću. Festival knjige održat će se u Merkator centru. Sajam će okupiti znatan broj domaćih i stranih izlagača iz oblasti izdavačke djelatnosti, grafičke industrije, kancelarijskog materijala i školskog pribora.
S.M.
(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=35511
Post Reply