Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#15426 Re: Zeničani

Post by belfy »

Ci-Nick wrote:
notsure wrote:
avenija wrote:Je li se pripisuje 846 tona dnevno uglja za zagrijavanje grada Mittalu ili JP Grijanje ?
Za odgovor na to pitanje treba nam materijalni bilans, koliko uglja Mittal potroši na proizvodnju tehnološke pare za svoje pogone, a koliko za grijanje grada? Je li ga ikad iko vidio? Možda ovdje ima kakav stari željezarac da nam otkrije tajnu?
Nekad davno kad sam radio u Čeličani II,.. sjećam se podatka da je samo iznad konvertora u procesu proizvodnje nastajala 100 m3 vrele vode ( 120 stepeni C ) na sat. Dakle nije bilo nikakve potrebe da željezara spaljuje ugalj za svoje potrebe.
Ugalj se spaljivao da se proizvede struja za potrebe željezare a para, topla voda je bila nusproizvod, pa je grijanje bilo bagatela.
I ovaj podatak o 40 puta više od domaćinstava je poprilično neozbiljan. Od Janjića do Banloza minimalno 5000 kuća loži ugalj ako je to u prosjeku 30 kg ( a mnogi lože u privatnim kotlovnicama i preko 100 kg dnevno ) to je 150 tona i tih 150 tona s obzirom na način loženja, na dimnjake koji su tako nisko zagađuje minimalno duplo više od Mittala.
ja sam poodavno pisao o ovome detaljnije. kotlovi celicane proizvode nesto manje od te kolicine, ali iza toga, u energetskom dijelu celicane su postojali (postoje i sada) paropregrijaci. mislim da im je kapacitet (zbirni) bio nesto oko 100t pare na sat, ali posto je jedan uvijek drzan kao rezerva (ili u remontu) izlaz je bio nesto oko 64t pare na 200C ili 250C (nisam siguran, ali sutra mogu provjeriti) sto je vise nego dovoljno za grad (tada), jer ako se dobro sjecam za grad je bilo potrebno nesto manje od 50t pri istim parametrima.

no, pri pokretanju integralne proizvodnje, Mittal je odlucio da mu se ne isplati ulagati 20 miliona u revitalizaciju toga, jer fabrika nema potrebe za tolikom kolicinom pare. ne znam da li je sada moguce na postojeci sistem pod istim uslovima izvesti nesto takvo, ali cjevovodi svi jos uvijek postoje i cudno je da nikada niko nije provjerio da li je to isplativije nego ulaganje u nove kotlove za grad... jedini je problem sto celicana sada ne radi u istom rezimu kao ranije, te ima barem 4-5 dana (nekada i vise) u mjesecu kada kotlovi ne rade. ne znam nacin na koji paropregrijaci tada rade i kakav izlaz daju, jer nisu u funkciji od kada sam ja tamo (a i dosta duze).
User avatar
nacho_
Posts: 754
Joined: 21/02/2008 23:03

#15427 Re: Zeničani

Post by nacho_ »

kamen spoticanja wrote: Ili da se opet samobanujem?
DA! Maslaš gore nego dofu, a forum zagađuješ više nego mittal Zenicu.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#15428 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

Casual's wrote:
kamen spoticanja wrote:
Casual's wrote:On je shupchina, ali nije veći od tvojih ako ćemo realno. Mislim da nije potrebno da mu se nabada na nos priča oko Mittala koji svakako ima neke turbulencije. Ipak da se on ugasi ne bi nešto mnogo osjetili na zraku, ali bi osjetili na ekonomiji. Mudrac je Fudo.

Ma gdje nije zelen, u rupe se pokupili nakon onih velikih protesta, od crvenih pozelenili.
Zeleni s najveci shupci i tu se slazemo
al od kad fudo nije zelen?
On kaže da nije nikad ni bio, a ovi mu fakat nisu mogli pronaći člansku u arhivi.
.
Nemoj me zajebavat
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#15429 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

nacho_ wrote:
kamen spoticanja wrote: Ili da se opet samobanujem?
DA! Maslaš gore nego dofu, a forum zagađuješ više nego mittal Zenicu.
:lol:
onda ces me trpit i dalje :mrgreen:
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#15430 Re: Zeničani

Post by Casual's »

kamen spoticanja wrote:
Nemoj me zajebavat
Obojica znamo koliko su vremena pokušavali pronaći FUDO<3SDA dokument da ga malo ubace na svoj Klix, pa su samo postavili onaj video i sebe sjebali. :izet:
Jebiga, natakario ih. Učenik postade učitelj.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#15431 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

Casual's wrote:
kamen spoticanja wrote:
Nemoj me zajebavat
Obojica znamo koliko su vremena pokušavali pronaći FUDO<3SDA dokument da ga malo ubace na svoj Klix, pa su samo postavili onaj video i sebe sjebali. :izet:
Jebiga, natakario ih. Učenik postade učitelj.
Lakse bi bilo da su sjetili kad je ono bio drzavni doministar ispred sda ili kad je bio predsjednik izbornog staba sda ili svasta nesto
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#15432 Re: Zeničani

Post by avenija »

@Kamen nemoj se ljutit druze ali si zagadio ovu temu .
Nismo mi ovdje ovce da nam drzis predavanja o politici , ko je Fudo i sta je itd itd ..
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#15433 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

avenija wrote:@Kamen nemoj se ljutit druze ali si zagadio ovu temu .
Nismo mi ovdje ovce da nam drzis predavanja o politici , ko je Fudo i sta je itd itd ..
To je od smoga :D
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#15434 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#15435 Re: Zeničani

Post by Casual's »

kamen spoticanja wrote:
Casual's wrote:
kamen spoticanja wrote:
Nemoj me zajebavat
Obojica znamo koliko su vremena pokušavali pronaći FUDO<3SDA dokument da ga malo ubace na svoj Klix, pa su samo postavili onaj video i sebe sjebali. :izet:
Jebiga, natakario ih. Učenik postade učitelj.
Lakse bi bilo da su sjetili kad je ono bio drzavni doministar ispred sda ili kad je bio predsjednik izbornog staba sda ili svasta nesto
Debili druze, ali znaju da ih može pokopati. Ipak su preko njega išli prljavi poslovi.

Valjda Eldin otjera ljigavca Kalušića, debila Nuhagića i revolveraša Šekija.
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#15437 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Je l' to Elmedin piše, SDA omladinac? :)
Shmeker
Posts: 254
Joined: 17/09/2011 15:39

#15438 Re: Zeničani

Post by Shmeker »

Ovi dok donesu neku odluku vjetrovi će odraditi svoje. Nakon 100 godina problema sa zagađenjem ovaj grad još uvijek nema pojma šta da radi svake godine kada dođe decembar. Mi smo generalno glup narod i ovo je jedino što zaslužujemo.
User avatar
nacho_
Posts: 754
Joined: 21/02/2008 23:03

#15439 Re: Zeničani

Post by nacho_ »

Pozivam sda, duvnjaka i @kamen spoticanja (ako to nije ista osoba :mrgreen: ) da povedu proteste protiv zagađenja. Učinite i vi jednom pravu stvar, nemojte samo kukumakati po forumima, portalima i fejzbucima.
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#15440 Re: Zeničani

Post by Casual's »

nacho_ wrote:Pozivam sda, duvnjaka i @kamen spoticanja (ako to nije ista osoba :mrgreen: ) da povedu proteste protiv zagađenja. Učinite i vi jednom pravu stvar, nemojte samo kukumakati po forumima, portalima i fejzbucima.
Joj zamisli žutog da nam je na forumu, to bi bilo pravooo veselo. :izet: :izet: :izet:

Gledam sad SO2, u Radakovu najgore, u Tetovu manje neg u centru i Bristu. :D :D :D
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#15441 Re: Zeničani

Post by avenija »

Tetovo oaza cistoce za Radakovo i Perin Han .. :D
Ljudi hajcaju od do , sta se nadje .

Evo konacno zelen displej sa S02 u 22 sata
Last edited by avenija on 26/12/2016 22:14, edited 1 time in total.
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#15442 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Casual's wrote:
nacho_ wrote:Pozivam sda, duvnjaka i @kamen spoticanja (ako to nije ista osoba :mrgreen: ) da povedu proteste protiv zagađenja. Učinite i vi jednom pravu stvar, nemojte samo kukumakati po forumima, portalima i fejzbucima.
Joj zamisli žutog da nam je na forumu, to bi bilo pravooo veselo. :izet: :izet: :izet:

Gledam sad SO2, u Radakovu najgore, u Tetovu manje neg u centru i Bristu. :D :D :D
Al' Klix je najjači, hladno postave naslov u Zenici alarmantno u Sarajevu bolje, a na linku rezultati : PM10 Ilidža i Bjelave 666 i 519 , Zenica centar i Brist 355 i 378. :D :D :D
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#15443 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

nacho_ wrote:Pozivam sda, duvnjaka i @kamen spoticanja (ako to nije ista osoba :mrgreen: ) da povedu proteste protiv zagađenja. Učinite i vi jednom pravu stvar, nemojte samo kukumakati po forumima, portalima i fejzbucima.
Necemo se vrijedjat :D
nego jesi ti bio na celu.kolone kad je rahmetlija stolovao u Zen'ci?
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#15444 Re: Zeničani

Post by Freamon Lester »

Image
User avatar
nacho_
Posts: 754
Joined: 21/02/2008 23:03

#15445 Re: Zeničani

Post by nacho_ »

kamen spoticanja wrote:
nacho_ wrote:Pozivam sda, duvnjaka i @kamen spoticanja (ako to nije ista osoba :mrgreen: ) da povedu proteste protiv zagađenja. Učinite i vi jednom pravu stvar, nemojte samo kukumakati po forumima, portalima i fejzbucima.
Necemo se vrijedjat :D
nego jesi ti bio na celu.kolone kad je rahmetlija stolovao u Zen'ci?
Došlo vrijeme da i vi iz sda budete magarci koji najglasnije njaču.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#15446 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

nacho_ wrote:
kamen spoticanja wrote:
nacho_ wrote:Pozivam sda, duvnjaka i @kamen spoticanja (ako to nije ista osoba :mrgreen: ) da povedu proteste protiv zagađenja. Učinite i vi jednom pravu stvar, nemojte samo kukumakati po forumima, portalima i fejzbucima.
Necemo se vrijedjat :D
nego jesi ti bio na celu.kolone kad je rahmetlija stolovao u Zen'ci?
Došlo vrijeme da i vi iz sda budete magarci koji najglasnije njaču.
:mrgreen:
dobra...a ti moras branit mittal :izet:
btw grad osigurao besplatan wifi u centru grada
dakle :thumbup:
Ci-Nick
Posts: 6887
Joined: 15/03/2015 17:38

#15447 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

avenija wrote:Tetovo oaza cistoce za Radakovo i Perin Han .. :D
Ljudi hajcaju od do , sta se nadje .

Evo konacno zelen displej sa S02 u 22 sata
S obzirom da živim u Radakovu pratim vrijednosti koje objavljuju i Radakovo je po pitanju SO2 rekorder a to nas ponovo vraća na privatna ložišta velikog broja kuća u Klopču i na Hamidi.
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#15448 Re: Zeničani

Post by Freamon Lester »

Sta ono ima u Radakovu, a da nema u Tetovu? Mozda najprometnija saobracajnica u drzavi?
User avatar
notsure
Posts: 1185
Joined: 31/07/2008 19:57

#15449 Re: Zeničani

Post by notsure »

Freamon Lester wrote:Sta ono ima u Radakovu, a da nema u Tetovu? Mozda najprometnija saobracajnica u drzavi?
Dim iz kotlovnica jame Raspotočje, Bingo, Alba spalionica, Metalno, Al-ex, Inpek i sve kuće u blizini.
Na to dodaj nedostatak strujanja zraka zbog visine zgrada u Radakovu, ono što dođe iz dimnjaka bolnice i Mittala, i eto.
Ci-Nick
Posts: 6887
Joined: 15/03/2015 17:38

#15450 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

Dovoljno je otvoriti Google map pa vidjeti koliko kuća imaju Klopče, Hamida i Lukovo Polje,..to je najgušće naseljen dio grada kada su u pitanju privatne kuće.
Post Reply