Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#15426 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by -LIBERO- »

Naša stranka neće glasati za izmjene i dopune Zakona o visokom obrazovanju
Share
Izlaganje Tarika Haverića u Skupštini Kantona Sarajevo.

Član 96 postojećeg Zakona o visokom obrazovanju utvrđuje minimalne uslove za izbor u nastavnička zvanja: pored ostalog, to su "najmanje tri naučna rada objavljena u priznatim publikacijama" za docenta, ili"najmanje pet naučnih radova objavljenih u priznatim publikacijama" za vanrednog profesora.

Član 100 istog zakona pobliže objašnjava šta su to "objavljeni naučni radovi" ili "priznate publikacije", pa kaže: sadržaj tih pojmova "preciznije se uređuje statutom visokoškolske ustanove". To znači da se zainteresiranima, koji sjede i odlučuju u naučno-nastavnim vijećima, pruža mogućnost da sami odrede koliko su uspješni. Ono što nije dopušteno studentima - da sami odlučuju o kriterijima ocjenjivanja i obimu znanja potrebnog za prolaznu ocjenu - očito je dopušteno njihovim nastavnicima. Tako se događa da se "priznatim publikacijama" proglašavaju dnevne novine, a "naučnim radovima" prikazi tuđih knjiga.

Za one koji ne prođu ni kroz tako rijetko pletenu mrežu, a i njih ima, član 101 predviđa da zapravo ne moraju objavljivati u priznatim publikacijama - dovoljno je da njihov rad, objavljen bilo gdje, recenzira najmanje dvoje recenzenata, najčešće njihovih kolega kojima će kandidat uzvratiti uslugu kada na njih dođe red.

Član 95 propisuje da se akademsko osoblje na univerzitetu - osim redovnih profesora - bira na određeni izborni period, po isteku kojeg se raspisuje natječaj za sva zvanja. To znači da nastavnici, ako ne zadovoljavaju uslove ili se na natječaj javi bolji kandidat, mogu ostati bez posla - što je uobičajena praksa u akademskim sredinama zemalja koje nam služe kao uzor. Ipak, nije poznat nijedan takav slučaj. Posao na Univerzitetu je doživotan.

To naravno ne znači da svi, apsolutno svi nastavnici zaslužuju mjesta koja zauzimaju, i da su potpuno kvalificirani za posao koji obavljaju, već da su pravne norme koje ova skupština grozničavo proizvodi primarno i sekundarno neefikasne. Drugim riječima, niti se njihovi adresati po njima ponašaju, niti ih vlast zbog toga sankcionira.

Ovaj Zakon je jedna takva norma. Osim što ne doprinosi ostvarenju integracije Univerziteta kao proklamiranog društvenog cilja, on izmjenama i dopunama koje su ponuđene uopšte ne dotiče ove flagrantne disfunkcionalnosti, i betonira postojeće stanje. Žao mi je što tome doprinose i predloženi amandmani Kluba poslanika SDP, koji jednu nekoć respektabilnu ustanovu kakva je bio Univerzitet u Sarajevu - koji se zbog toga i nalazi otprilike na dvijehiljaditom mjestu na nekim rang-listama svjetskih univerziteta - definitivno potvrđuju kao organizaciju za rješavanje statusnih pitanja uposlenika.

Zbog toga nećemo glasati za ovaj predlog.
Ok, razlozi. Ok, glasanje.
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#15427 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by JoseMujica »

univerzitet je izvor svakolikog zla koje nas je hebalo i neda nam ni dan danas prodihati.

biće bolje tek kad studetni pobacaju famaliju kroz prozore s fakulteta
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#15428 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by VjecitiStudent »

-LIBERO- wrote:Ok, razlozi. Ok, glasanje.
Slažem se, no zar nije Pedja bio u komisiji koja je predložila kritikovane izmjene?
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#15429 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by -LIBERO- »

Ja ne znam, eto pitaj ga :D . I mene bas interesuje sta se desavalo u toj komisiji. :D
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#15430 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Pedja Kojovic »

vjecitistudent

Ministar Marjanovic me zamolio da budem u komisiji koja ce pregledati ( i ocitovati se) primjedbe koje su dosle tokom javne rasprave.
Rekao sam mu da ne mislim da je to dobro/posteno s obzirom da mi necemo podrzati zakon koji ne vodi integraciji univerziteta i ne rjesava pitanja koja bitno uticu na kvalitet akademskog osoblja i nastave.
Insistirao je da bez obzira na to ucestvujem.
Pristao sam pod uslovom da komisija ima pravo da predlozi i odredjene zakljucke koje ce ministar iznijeti pred Skupstinu. Komisija je trajala, satima, danima, nocima i vjerujem da su neke neuralgicne odredbe, koje su blokirale neke akademske kadrove, rjesene na bolji nacin, ali zakon nije pronasao rjesenje za mnoge druge probleme.(Jedan clan zakona govori o administrativnoj i prostorno-resursnoj integraciji univerziteta, ali ne dira u pravni subjektivitet fakulteta)

Zakljucak koji sam predlozio i koji je komisija usvojila i proslijedila ministru je da ce ministarstvo u roku od 6 mjeseci izaci pred Skupstinu sa prijedlogom Zakona o Univerzitetu Sarajevo. Usvajanje tog zakljucka na jucerasnjoj Skupstini je
samovoljnim tumacenjem nekih procedura od strane predsjedavajuce "abortiran".


p.k.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#15431 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by veljaca »

Pedja Kojovic wrote:vjecitistudent

Ministar Marjanovic me zamolio da budem u komisiji koja ce pregledati ( i ocitovati se) primjedbe koje su dosle tokom javne rasprave.
Rekao sam mu da ne mislim da je to dobro/posteno s obzirom da mi necemo podrzati zakon koji ne vodi integraciji univerziteta i ne rjesava pitanja koja bitno uticu na kvalitet akademskog osoblja i nastave.
Insistirao je da bez obzira na to ucestvujem.
Pristao sam pod uslovom da komisija ima pravo da predlozi i odredjene zakljucke koje ce ministar iznijeti pred Skupstinu. Komisija je trajala, satima, danima, nocima i vjerujem da su neke neuralgicne odredbe, koje su blokirale neke akademske kadrove, rjesene na bolji nacin, ali zakon nije pronasao rjesenje za mnoge druge probleme.(Jedan clan zakona govori o administrativnoj i prostorno-resursnoj integraciji univerziteta, ali ne dira u pravni subjektivitet fakulteta)

Zakljucak koji sam predlozio i koji je komisija usvojila i proslijedila ministru je da ce ministarstvo u roku od 6 mjeseci izaci pred Skupstinu sa prijedlogom Zakona o Univerzitetu Sarajevo. Usvajanje tog zakljucka na jucerasnjoj Skupstini je
samovoljnim tumacenjem nekih procedura od strane predsjedavajuce "abortiran".


p.k.
Cijenjeni Pedja,

Pitanje na ovo povecano, imate li kakvu nadoknadu za tako naporne komisije ?

Hvala na odgovoru,

Veljaca,
s.r.
Pedja Kojovic
Posts: 2920
Joined: 26/02/2009 18:27

#15432 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Pedja Kojovic »

veljaca

Mislim da je nesto bilo predvidjeno, ali ne znam koliko.
(Ja sam se odrekao naknade i nisam ni saznao koliki je tacno iznos bio u pitanju. Sumnjam da je bio visok. 150km ?,200km ?).

Ucesce u radu redovnih komisija u KS i u Domu naroda se ne placa dodatno.
(Ja bio iznenadjen kada sam imenovan u 5 komisija, tek poslije sam shvatio zasto niko od delegata to ne zeli. Osim mozda revizorske u Domu naroda, nisam siguran).
Predsjedavajuci komisija imaju drugaciji "koeficijent" i to, koliko sam saznao iznosi par stotina maraka vise od naknade koju bi primali da nisu na toj poziciji.

p.k.
Albin Zuhric
Posts: 186
Joined: 24/12/2012 20:49

#15433 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Albin Zuhric »

Pozdrav,

Zelim samo obavijestiti one koje zanima, da Nasa stranka nije potpisala inicijativu/dogovor da se Zemaljski muzej pripoji Univerzitetu, iako je takva informacija izasla u medijima.

Sastanak je organizovan na inicijativu dopredsjedavajuceg u Opcini Centar (nije mi jasno zasto je bilo ko iz opcine ukljucen u proces koji bi se vodio na kantonalnom i drzavnom nivou), nije bilo nikakvih ozbiljnih obrazlozenja ili dokumentacije, i predsjedavajuca ili sefica kluba vijecnika NS (nisam siguran ciji su potpis trazili) nisu potpisale inicijativu.

Hvala.
User avatar
Paranoid
Posts: 3788
Joined: 21/12/2011 11:14
Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...

#15434 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Paranoid »

Albin Zuhric wrote:Pozdrav,

Zelim samo obavijestiti one koje zanima, da Nasa stranka nije potpisala inicijativu/dogovor da se Zemaljski muzej pripoji Univerzitetu, iako je takva informacija izasla u medijima.

Sastanak je organizovan na inicijativu dopredsjedavajuceg u Opcini Centar (nije mi jasno zasto je bilo ko iz opcine ukljucen u proces koji bi se vodio na kantonalnom i drzavnom nivou), nije bilo nikakvih ozbiljnih obrazlozenja ili dokumentacije, i predsjedavajuca ili sefica kluba vijecnika NS (nisam siguran ciji su potpis trazili) nisu potpisale inicijativu.

Hvala.
....još jedna letva je zakucana na vrata muzeja....aferim
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#15435 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by veljaca »

Pedja Kojovic wrote:veljaca

Mislim da je nesto bilo predvidjeno, ali ne znam koliko.
(Ja sam se odrekao naknade i nisam ni saznao koliki je tacno iznos bio u pitanju. Sumnjam da je bio visok. 150km ?,200km ?).

Ucesce u radu redovnih komisija u KS i u Domu naroda se ne placa dodatno.
(Ja bio iznenadjen kada sam imenovan u 5 komisija, tek poslije sam shvatio zasto niko od delegata to ne zeli. Osim mozda revizorske u Domu naroda, nisam siguran).
Predsjedavajuci komisija imaju drugaciji "koeficijent" i to, koliko sam saznao iznosi par stotina maraka vise od naknade koju bi primali da nisu na toj poziciji.

p.k.
Za pohvalu je ovo odricanje para za rad u komisijama ...

Evo brzo sracunah - 34 clana SKS * 5 komisija * 200 KM = 34.000 KM ..

Solidna cifra za neku pomoc ....

Veljaca,
s.r.
User avatar
webby-x
Posts: 2343
Joined: 18/12/2011 12:38

#15436 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by webby-x »

Lud i ponosan wrote:Na tragu @veljace, evo jedne preporuke za uvazenog Pedju K.:

Predlazem da drugi put uzmete tu naknadu, s obzirom da na to imate pravo, te da istu uplatite na racun nekog transparentnog humanitarnog Udruzenja (GuGu bazar, Dobro, Komsiluk,...), siguran sam da ce novac biti daleko produktivnije utrosen. I Vama svaka cast na tom gestu, pretpostavljam da je to bila praksa i do sada.
Tako je.
Ovako je naivno ostavio budžetlijama koji to
svakako potroše na guzovaču.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#15437 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by VjecitiStudent »

Albin Zuhric wrote:Pozdrav,

Zelim samo obavijestiti one koje zanima, da Nasa stranka nije potpisala inicijativu/dogovor da se Zemaljski muzej pripoji Univerzitetu, iako je takva informacija izasla u medijima.

Sastanak je organizovan na inicijativu dopredsjedavajuceg u Opcini Centar (nije mi jasno zasto je bilo ko iz opcine ukljucen u proces koji bi se vodio na kantonalnom i drzavnom nivou), nije bilo nikakvih ozbiljnih obrazlozenja ili dokumentacije, i predsjedavajuca ili sefica kluba vijecnika NS (nisam siguran ciji su potpis trazili) nisu potpisale inicijativu.

Hvala.
No zato ste vrlo poslušno digli rukicu da Poljine mogu dobiti izvorsku vodu za 7 miliončića.
Nije valjda i Danis gore plac kupio?
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#15438 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by JoseMujica »

Kupio je Dino "Kifla" superstudent
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#15439 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by sabina1 »

JoseMujica wrote:Kupio je Dino "Kifla" superstudent
Kako ?
Po zakonu.
KAKO ?
PO ZAKONU .

Ustvari nije to taj...... :roll:
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#15440 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by JoseMujica »

Princip je isti, sve su ostalo nijanse ;-)
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#15441 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Innovation »

G. Kojovicu, kako glasi prava informacija /mislim ovo sto ste izjavili za Agenciju Fena/?
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#15442 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by JoseMujica »

Lud i ponosan wrote:Na tragu @veljace, evo jedne preporuke za uvazenog Pedju K.:

Predlazem da drugi put uzmete tu naknadu, s obzirom da na to imate pravo, te da istu uplatite na racun nekog transparentnog humanitarnog Udruzenja (GuGu bazar, Dobro, Komsiluk,...), siguran sam da ce novac biti daleko produktivnije utrosen. I Vama svaka cast na tom gestu, pretpostavljam da je to bila praksa i do sada.
:thumbup:

ne viđoh ovo ranije.....al LiP je 100% u pravu

Peđa, ne odričite se tih naknada u komisijama jer na taj način novac ostaje u budžetu, na raspolaganju mojem Esu ili nekom sličnom delegatu.

Daleko je produktivnije uzeti taj novac i donirati nekom udruženju, organizaciji ili za liječenje nekog djeteta.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#15443 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by ultima_palabra »

Peđa i Tarik izgleda nagazili bandu da ih je zaboljelo :D Evo govna traže izvinjenje :-)
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#15444 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Co0l »

Ako ovi u skupstini sto su glasali za povecanje plata Pedju sad ne prebiju nece nikad :-D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#15445 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by ultima_palabra »

Co0l wrote:Ako ovi u skupstini sto su glasali za povecanje plata Pedju sad ne prebiju nece nikad :-D
Ali ne možeš vjerovati kakvi likovi sjede u ovoj skupštini... isto Čvorovići kad isljeđuju Jakovljevića :shock: :-)
baxul
Posts: 1884
Joined: 05/01/2004 00:00

#15446 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by baxul »

User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#15447 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by ultima_palabra »

Kaže ministar finansija: "dolazi ovdi na posao" :skoljka: :run:
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#15448 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by Co0l »

ultima_palabra wrote:
Co0l wrote:Ako ovi u skupstini sto su glasali za povecanje plata Pedju sad ne prebiju nece nikad :-D
Ali ne možeš vjerovati kakvi likovi sjede u ovoj skupštini... isto Čvorovići kad isljeđuju Jakovljevića :shock: :-)
Ma stoka neopjevana,pickaliimmaterina.
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#15449 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by -LIBERO- »

Pedja i Tarik....puna podrska, svaka cast....ako nista drugo, barem ste vas dvojica digli glas protiv tih nemoralnim povecanja primanja.

Grad, i kanton, se raspada po savovima, a ova nemoralna bagra dize sebi prihod. :x

Da puknes od muke. :x :x :x
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#15450 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imal

Post by veljaca »

Pedja - ovo danas je stvarno cudno ...

Hocu da vjerujem da je namjera bila postena, ali ne moze se negdje primjenjivati zakon ( na Domu naroda ) u svezi placa ( i koji se tebe tice ) a negdje ne ( SKS ) a koji se tebe ne tice ...

Ja ti , kao stariji od tebe, mogu reci da bih ja na tvome mjestu u stranci podnio ostavku na rad u SKS.

Da me sada ne bi napali ( a sigurno ce napasti pojedinci ) nisam protiv iznosenja istine i tjeranja pravde. I ja zivim u realnom sektoru i ja vam dajem platu.Treba onda govoriti o smanjenju plata i na vecem nivou, I ogorcen sam na vas SVE vise nego sto si ti ogorcen na one koje si spomenuo. ....

Jer u suprotnom mi to lici na: Lako je tudjim k..... gloginje mlatiti ...

Ja bih najvis evolio da propadne ovaj aranzman sa MMF-om da se onda neke stvari racsiste ...

Ti znas da smo ja i ti imalio dosta korektnu diskusiju i ovo moje shvati dobronamjerno ....

Veljaca,
s.r.
Locked