Demokratska fronta Željko Komšić

Post Reply
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#15126 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by JoseMujica »

znaš šta bi reko Safet Sušić na to:

Polahko boni u igri je još 30% neprebrojanih glasova
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#15127 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Iker C »

JoseMujica wrote:znaš šta bi reko Safet Sušić na to:

Polahko boni u igri je još 30% neprebrojanih glasova
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59302
Joined: 15/12/2008 16:53

#15128 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by ultima_palabra »

Ne vjerujem da bi Željko zabio takav autogol.
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#15129 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by sumirprimus »

kao da je nesto uradio u ovih zadnjih 15ak godina?
princip je isti...
User avatar
joint union
Posts: 3003
Joined: 31/01/2006 09:54

#15130 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by joint union »

madner wrote:Odmah da kazem: ako su tako glupi, zasluzuju kraj u jednom mandatu.
:thumbup:

Bas tako.
Ako DF moze to "istrpiti", najbolje bi bilo da odu u opoziciju.
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#15131 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by drug_profi »

@Banksy je vec sve rekla, a ja bih samo svoj osvrt na rezultate.

DF-u ne bih oprostio koaliciju sa SDA. Zapravo nevazno je da li bih ja oprastao, vec sto bi ih SDA tako zguzila da bi SDP izgledao kao njemacki SPD u poredjenju sa njima.

Koalicija sa SBB i HDZ samo pod uslovom da se prethodno utvrde ciljevi koji se zele postici i da se sve to potpise. Naravno, da se obezbjedi i vecina u domu naroda jer bez toga je sve uzalud.

SDP 2010.  nije prepoznao glasove Bosnjaka SBB-u i SDP-u kao zahtjev naroda za promjenama, pa su odlucili da spasu SDA potopa i krivicnih prijava. Za to su platili cijenu. DF sad treba da prepozna ovogodisnju poruku glasaca. Koja god da je


SDA ima samo jedan cilj, a to je vlast, po svaku cijenu. Ko god se tu upetlja sa njima biva sjeban i dokrajcen. Ko god se suprotstavi vidjece koliki napor ce trebati da ih se odvoji od sehare. I za to mozda nece biti dovoljne 4 godine.

Ako neko zamijeni SDA, mora smjeniti stranacku kontrolu drzavnih preduzeca, mora u menadzment ubaciti svoje ljude, mora snimiti stanje u kriticnim preduzecima pa tek onda praviti plan i traziti rjesenja.

Realno od vlasti bez SDA ne ocekujem mnogo. Najvise borbu sa opstrukcijama i na kraju malo ili nista rezultata. Također vlast sa SDA ne nudi nista dobro, to smo se vec uvjerili kroz decenije.

Jedino sto moze korisno izaci iz svega je moguce radjanje nove ljevice u BiH, i prociscavanje SDA kao stozerne stranke Bosnjaka.

 

Najvaznije je sta ce sada DF odluciti. Koalicija ali ne po svaku cijenu. Ovdje stranka kao DF nikad nece moci sama osvojiti vlast, pa cak ni uz prikljucenu neku hrvatsku stranku. Bosnjacki korpus je podijeljen i neka je do neke mjere. Smatram da je to put ka politickoj zrelosti. Ali to zasada iskljucuje pravu pobjedu na izborima.

Znaci koalicioni ugovor sa realnim i konkretnim ciljevima. Neka je jedan, ili dva, nebitno. Samo da se radi sa partnerom u tom smijeru do kraja. Onda bih prihvatio i SBB, ali ne i SDA jer ce SDA kad tad  podmetnuti nogu i sprijeciti promjene iz prostog razloga sto SDA ne zeli promjene. Njima je sve napravljeno potaman u ovom fildzanu kojim vladaju. Zaposljavanja bez konkursa, selektivna provedba zakona, nejednakost pred sudom itd.

Ako DF odluci biti opozicija, najpametnije je sto bi mogli uraditi jeste stvaranje predizbornog fronta za naredne izbore koji ce unaprijed izaci sa mandatarom entitetske vlade, ministrima i ciljevima takve vlade uz garanciju da nece koalicijama spasavati staru vlast.






...s tipfeler masine...
Last edited by drug_profi on 13/10/2014 13:59, edited 1 time in total.
north
Posts: 8041
Joined: 29/05/2010 23:00

#15132 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by north »

Nema puno izbora:
1. Opozicija - najbolja opcija za njegov rejting kod glasača koji mu kasnije donio još veću popularnost, ali bojim se malo vjerovatan
2. Koalicija sa SDA i HDZ
3. Kolalicija sa SBB i HDZ

Ne znam kakva je još matematika u opticaju, ali jeben mu je izbor za odlučiti..nije lako odbiti fotelje i moć....a nadam se da je svjestan šta takve igre donesu kasnije..pogleadti slike sinoć Zlaje i kompanije i sve je jasno..
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#15133 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Mister Yes »

HDZ i Čović konstantno trubi da će u koaliciju sa onim ko dobije najviše glasova kod Bošnjaka. To je njima osnova djelovanja da svaki narod bude zastupljen u vlasti onom strankom koja je dobila najviše glasova tog naroda. Plus ranija dobra iskustva saradnje sa SDA. Dakle SDA-HDZ koalicija je sigurnica. Trebaće im još samo jedna stranka za formiranje vlasti u Federaciji. SBB ili DF ili SDP. Svaka od ove tri stranke ima dva izbora:
1. ulazak u vlast zajedno sa SDA i HDZ
2. ostanak u opoziciji

Mislim da DF neće preživjeti da bude u opoziciji tako da su oni vjerovatni partner za SDA i HDZ
Last edited by Mister Yes on 13/10/2014 13:59, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#15134 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by madner »

Sta bi od price prije izbora, da samo SDA moze spasiti Bosnjake od HDZa? :D
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#15135 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by daddy-kool »

DF jedva čeka u vlast. Nisu se ljudi borili i zaduživali da ostanu u opoziciji?
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#15136 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Havatar »

daddy-kool wrote:DF jedva čeka u vlast. Nisu se ljudi borili i zaduživali da ostanu u opoziciji?
Cilj svake stranke je da udje u vlast (osim NS a koliko vidimo oni nisu presli cenzus).
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#15137 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by JoseMujica »

ultima_palabra wrote:Ne vjerujem da bi Željko zabio takav autogol.

jedan autogol je već bio...predizborna najava koalicije sa Tornjakom :roll:

moram reći da su mi ovo prvi izbori na kojima sam apstinirao...Tornjak mi je gori i od SDA
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#15138 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Mister Yes »

madner wrote:Sta bi od price prije izbora, da samo SDA moze spasiti Bosnjake od HDZa? :D
Ovako je bilo:
Samo SDP može spasiti od podjele.
SDA je dobar pregovarač kad se bude dijelilo :D
User avatar
MuaDib
Posts: 4056
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#15139 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by MuaDib »

Prema nezvaničnim podacima, situacija je slijedeća SDA 25%, DF 17%, SBB 16%, SDP i HDZ 10%...itd.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#15140 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by daddy-kool »

Havatar wrote:
daddy-kool wrote:DF jedva čeka u vlast. Nisu se ljudi borili i zaduživali da ostanu u opoziciji?
Cilj svake stranke je da udje u vlast (osim NS a koliko vidimo oni nisu presli cenzus).
Nekad je i očigledno potrebno naglasiti.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#15141 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by madner »

Moze se reci da je bio autogol, no sa druge strane je isto tako posten potez prema glasacima ako planira sa SBBom.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#15142 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by seln »

meho.mujic wrote:žalosno kako je ova ublehaška stranka usjpela uzeti ovoliko glasova.
nepismeni glasali za sda i sbb a polupismeni za df.
e pa vi polupismeni ste glasali za sbb, ako vam to dosad nije jasno biće vam jasno za koji dan.

vidimo se za 4 godine (ko preživi)
Fala, dodji nam jope...
The BEN10
Posts: 7674
Joined: 19/09/2011 09:03

#15143 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by The BEN10 »

http://izbori.ba/files/Glavni_report_tr ... a_501.html
http://izbori.ba/files/Glavni_report_tr ... a_400.html
Šifra Kandidat Broj glasova %
00090 SDA - STRANKA DEMOKRATSKE AKCIJE 198324 27.87
01182 SBB - FAHRUDIN RADONČIĆ 104298 14.66
01698 DEMOKRATSKA FRONTA-ŽELJKO KOMŠIĆ 90613 12.73
01743 HDZ BIH, HSS, HKDU BIH, HSP DR.ANTE STARČEVIĆ, HSP HERCEG-BOSNE 84538 11.88
00008 SDP-SOCIJALDEMOKRATSKA PARTIJA BIH 74570 10.48
00769 HDZ 1990 HRVATSKA DEMOKRATSKA ZAJEDNICA 28333 3.98
00001 BPS-SEFER HALILOVIĆ 25798 3.63
00004 STRANKA ZA BOSNU I HERCEGOVINU 24610 3.46
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59302
Joined: 15/12/2008 16:53

#15144 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by ultima_palabra »

Vlada KS - DF, SBB, NS, BPS? :mrgreen:
00090
SDA - STRANKA DEMOKRATSKE AKCIJE
31579 24.44
01698
DEMOKRATSKA FRONTA-ŽELJKO KOMŠIĆ
22378 17.32
01182
SBB - FAHRUDIN RADONČIĆ
21831 16.90
00008
SDP-SOCIJALDEMOKRATSKA PARTIJA BIH
11865 9.18
00877
NAŠA STRANKA
10402 8.05
00001
BPS-SEFER HALILOVIĆ
5987 4.63
00036
BOSS - BOSANSKA STRANKA-MIRNES AJANOVIĆ
4745 3.67
DeveIopment
Posts: 39
Joined: 13/10/2014 14:21

#15145 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by DeveIopment »

MuaDib wrote:Prema nezvaničnim podacima, situacija je slijedeća SDA 25%, DF 17%, SBB 16%, SDP i HDZ 10%...itd.
SDA+SDP+HDZ90+NEKE MANJE STRANKE mogu formirati u FBIH vlast bez DF-a, bez SBB-a i bez HDZ-a. Govorimo o matametickim mogucnostima.
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#15146 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by JoseMujica »

realno osnova za vlast u Pederaciju su SDA i HDZ

samo je pitanje ko je treći uz njih ili eventualno ako treba četvrti zbog broja ruku

ko hoće u vlast ide sa SDA i HDZ...sve mimo toga je majorizacija :D
User avatar
hornet
Posts: 403
Joined: 17/07/2009 19:34

#15147 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by hornet »

Kolko ja vidim DF+SBB imaju vise od SDA. Nemojte mi govoriti o izigravanju volje biraca, jer valjda i njihovi glasovi su volja naroda, ako te dvije stranke koaliraju SDA je mrtva. Sad padaju maske, i DF i SBB su dobili glasove na prici o promjenama prema tome koaliranje jedne od tih stranaka sa SDA je upravo izigravanje volje biraca. SDA se preuranjeno radovala.
weredsf
Posts: 3089
Joined: 22/09/2013 10:43

#15148 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by weredsf »

ultima_palabra wrote:Ne vjerujem da bi Željko zabio takav autogol.
Bojim se da o tome ne odlucuje Zeljko, kako Ameri kazu, a oni ih guraju sa SDA..
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#15149 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Corto Maltese »

Hoće li Valicon i Ipsos vratit pare Reufu?
Last edited by Corto Maltese on 13/10/2014 14:58, edited 1 time in total.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#15150 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Banksy »

hornet wrote: Kolko ja vidim DF+SBB imaju vise od SDA.
Teško. Na državnom i federalnom nivou SBB i DF neće moći izgurati većinu bez još jedne male stranke + Hrvati,
kantonalne su mjestimično moguće, ali opet treba neko mali, ali dovoljno jak za stabilnu koaliciju, SDP je notoran i preskup, a niko drugi nema dovoljno velike procente, teško,
SDA + SDP opet trebaju još jednu za stabilnu većinu, vrlo komplikovano ...
Post Reply