Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post Reply
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11041
Joined: 20/10/2006 22:02

#151 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by chuchumbamayumbe »

Unaprijed se izvinjavam ako je off topic (nema potrebe otvarati posebnu temu), ali nađoh za prikladno da pitam učesnike ovih događaja nešto u vezi juna 1992 i područja Trnova i okolice. Koliko ima istine, a koliko laži u izvještajima srpske strane o navodnim zločinima počinjenim od strane ARBiH na tom području? Posebno se pominju Ledići, zatim ubistvo sveštenika iz Trnova pucnjem u usta, itd...
Vjerovatno niko sa strane ARBiH neće priznati da se to desilo (ako se zaista desilo), a očekujem da se jave i ovi sa druge strane.
Znam naslov teme i period dešavanja, i nisam trol.
:)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#152 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by poznanik »

VjecitiStudent wrote:Opet je malo nejasno, ok, vezista je upao na njihov kanal i ispricao im svasta nesto, no ko onda dojavi postavi sa Lupoca naredbu o povlacenju?
Upao u "komunikacijski sistem"... Sasvim slučajno, pronađena je "žica" poljskog telefona, veza između posade na Lupoču i njihove komande i dalje valjda. Naš vezist je presjekao tu komunikacijsku vezu i sa srpskom komandom razgovarao kao srpski vojnik s Lupoča, a s druge strane, sa srpskom vojskom na Lupoču razgovarao kao njihov pretpostavljeni iz komande. Na kraju im je "izdao" naredbu za povlačenje sa položaja.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#153 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by poznanik »

chuchumbamayumbe wrote:Unaprijed se izvinjavam ako je off topic (nema potrebe otvarati posebnu temu), ali nađoh za prikladno da pitam učesnike ovih događaja nešto u vezi juna 1992 i područja Trnova i okolice. Koliko ima istine, a koliko laži u izvještajima srpske strane o navodnim zločinima počinjenim od strane ARBiH na tom području? Posebno se pominju Ledići, zatim ubistvo sveštenika iz Trnova pucnjem u usta, itd...
Vjerovatno niko sa strane ARBiH neće priznati da se to desilo (ako se zaista desilo), a očekujem da se jave i ovi sa druge strane.
Znam naslov teme i period dešavanja, i nisam trol.
:)
Daleko je to od zbivanja na ovoj temi, post treba prenijeti ovdje http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 49&t=79105
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11041
Joined: 20/10/2006 22:02

#154 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by chuchumbamayumbe »

poznanik wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Unaprijed se izvinjavam ako je off topic (nema potrebe otvarati posebnu temu), ali nađoh za prikladno da pitam učesnike ovih događaja nešto u vezi juna 1992 i područja Trnova i okolice. Koliko ima istine, a koliko laži u izvještajima srpske strane o navodnim zločinima počinjenim od strane ARBiH na tom području? Posebno se pominju Ledići, zatim ubistvo sveštenika iz Trnova pucnjem u usta, itd...
Vjerovatno niko sa strane ARBiH neće priznati da se to desilo (ako se zaista desilo), a očekujem da se jave i ovi sa druge strane.
Znam naslov teme i period dešavanja, i nisam trol.
:)
Daleko je to od zbivanja na ovoj temi, post treba prenijeti ovdje http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 49&t=79105
Slažem se, nema problema. :thumbup:
Kurir Operativnog
Posts: 43
Joined: 05/03/2011 21:45

#155 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Kurir Operativnog »

poznanik wrote: Na kraju im je "izdao" naredbu za povlačenje sa položaja.
pa mogao im je odmah izdati komandu!
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#156 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by poznanik »

Kurir Operativnog wrote:
poznanik wrote: Na kraju im je "izdao" naredbu za povlačenje sa položaja.
pa mogao im je odmah izdati komandu!

Bilo bi previše prozirno, srpski položaji na Lupoču su bili izuzetno dobro utvrđeni, opisao sam ranije da su rađeni mehanizacijom po propisima, "školski", i srpska vojska je vjerovala u svoju borbenu moć i podršku artiljerije. Siguran sam da bi svako, imalo inteligentan, odmah posumnjao u neku takvu naredbu.

Da srpska vojska nije napustila položaj na ovakav način - prevarom, sumnjam da bismo prošli bez žrtava i relativno jednostavno ušli u posjed ovog brda, niti bi borbe završile za samo dan i po. Ali, bilo bi i mnogo više žrtava na srpskoj strani, ko zna, možda bi svi bili pobijeni, bili su u čvrstom okruženju, a mi smo imali otvorenu komunikaciju s našom logistikom, mogli smo izdržati više vremena, a i naši osmatrači su se nalazili na stijenama Treskavice iznad, tako da smo ostvarivali kompletan nadzor nad ovim položajem.

Mnoge srpske porodice bi trebale biti zahvalne našem vezisti...
Dudajev
Posts: 18
Joined: 06/07/2011 07:07

#157 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Dudajev »

Poznanik;
Svakako je za pohvalu tvoj trud i pristup temi u kojoj do u tancine opisujes sopstveno ucesce, ali sam nasao za shodno da te korigujem i ujedno podsjetim:
naime cijelo vrijeme pominjes kao pretpostavljenu k-du maticne jedinice tj. bbbrigade OG-1, i tu dovodis u koliziju sebe , a i druge,
rik-e , na prostorima Bjelasnice-Treskavice je bilo u nadleznosti OG-1 od marta 94 pa do pocetka aprila 95, te sva desavanja iz tog perioda su vezana za tu formaciju u cijem ste organskom sastavu svakako i vi bili.
Od aprila 95 z/o preuzima 14. divizija a na mjesto K-danta se postavlja Zaim Imamovic te sve daljne aktivnosti su djelo i odgovornost divizije i njene k-de.
Ovdje hocu samo da se pojasni uloga i ucinak u vrijeme OG-a i u vrijeme formirane divizije kao i samih k-di, cisto da se zna ko i sta je ucinio po tom pitanju.
Ti u svojim postovima uporno i na samom kraju rata pominjes OG i dovodis ime k-danta Z.Imamovica u vezu sa istom, sto nije tacno jer kad je OG-1 dejstvovala Zaim je boravio u Gorazdu.
A koliki je ucinak dala OG , a koliki divizija i sa kojim snagama,e o tome bi mogli diskutovati, te ko je bolji i sposobniji bio u rik-u, tom operacijom.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#158 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by poznanik »

Žao mi je ako je moja greška u nazivu „operativne komande“ uznemirila tuđe emocije, i ja se zbog toga izvinjavam. Greška će biti ispravljena.
Dudajev
Posts: 18
Joined: 06/07/2011 07:07

#159 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Dudajev »

poznanik wrote:Žao mi je ako je moja greška u nazivu „operativne komande“ uznemirila tuđe emocije, i ja se zbog toga izvinjavam. Greška će biti ispravljena.
Ma nema nikakvih emocija nego ja sam prije pisao o tome kakva je uloga bila donosenjem odluke o formirsnju divizija, te sta se je sve izgubilo, a sta dobilo sa istim.
Mada ruku na srce 14 je i uradila "nesto" prvenstveno zahvaljujuci tvojoj jedinici, za razliku one u Sarajevu, Nisicima, a da nepominjem "dabakl" one u Maglaju gdje je jedini "usph" postrojavanje i paradiranje iste od formiranja do kraja rata na celu joj sa "paraderom " Ajnadzicem sto je posle i isti nagradjen preuzimanjem prvog korpusa !
A za srebrenicku Naserovu da i ne govorim te Bahtinu u GZ, to nit je mijesto niti tema!
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#160 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by kv99 »

@poznanik

Spomenuo si da su borci ABIH zalazili u cetnicku teritoriju radi osmatranja itd. Da li ste i kakve mjere vi poduzimali da bi sprijecili cetnike da to isto urade ? Da li je bilo patrola, zasjeda , osmatrackih mjesta, zabrane kretanje u pojedinim mjestima i vremenskim intervalima ( da bi se lakse moglo razlikovati ko je ko ) u cilju da bi se oni zaustavili od upada u dubinu ?

Da li ti je bilo poznato da li su postojale jedince ili neki drugi nacin za prikupljanje izvidjackih podataka na taktickoj / operativnoj osnovi npr jedince koje su davale podatke rahmetli Imamovicu ili njegovom stabu na nivou potrebnim za njegovo planiranje tj divizijski nivo ? Spomenuo si da je tvoja jedinica imala izvidjace koji su osmatrali pojedine tacke na vasem pravcu djelovanja ali da li su postojale jedince koje su isle dublje u teritoriju, vrsile osmatranje duze vremena i na sirem podrucju tj da stvore "sliku" neprijateljskih snaga na sirem i dubljem podrucju ? Da li ti je poznato kako se stvarala "slika " polozaja neprijatelja na tom sirem podrucju ili se sve svelo na vizualni pregled sa prvih linija odbrane/ medjuzone ?
User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#161 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by branimir stulic »

Sjecam se da je dio moje jedinice bio zakovan najmanje 6 sati jer je bio u dodiru sa neprijateljem koji se predstavio kao da je jedinica ARBiH... Uvjeravanje tipa: HAjte vamo naši smo... i sl. je trajalo najmanje 4 sata. Imalo smo nekoliko ranjenih ali smo se izvukli iz te pizdarije. Kasnije su nasi bacaci ocistili taj prostor.. I danas nisam siguran ko je bio sa druge strane. Po svemu sudeci bili su Beli vukovi....jer su nase zvali po imenima. A cesto smo bili jedni naspram drugih.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#162 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by kv99 »

branimir stulic wrote:Sjecam se da je dio moje jedinice bio zakovan najmanje 6 sati jer je bio u dodiru sa neprijateljem koji se predstavio kao da je jedinica ARBiH... Uvjeravanje tipa: HAjte vamo naši smo... i sl. je trajalo najmanje 4 sata. Imalo smo nekoliko ranjenih ali smo se izvukli iz te pizdarije. Kasnije su nasi bacaci ocistili taj prostor.. I danas nisam siguran ko je bio sa druge strane. Po svemu sudeci bili su Beli vukovi....jer su nase zvali po imenima. A cesto smo bili jedni naspram drugih.
Zasto ste misli da bas Bijeli Vukovi znaju vasa imena ?
User avatar
argyle
Posts: 1911
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#163 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by argyle »

branimir stulic wrote:Sjecam se da je dio moje jedinice bio zakovan najmanje 6 sati jer je bio u dodiru sa neprijateljem koji se predstavio kao da je jedinica ARBiH... Uvjeravanje tipa: HAjte vamo naši smo... i sl. je trajalo najmanje 4 sata. Imalo smo nekoliko ranjenih ali smo se izvukli iz te pizdarije. Kasnije su nasi bacaci ocistili taj prostor.. I danas nisam siguran ko je bio sa druge strane. Po svemu sudeci bili su Beli vukovi....jer su nase zvali po imenima. A cesto smo bili jedni naspram drugih.





User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#164 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by poznanik »

kv99 wrote:@poznanik

Spomenuo si da su borci ABIH zalazili u cetnicku teritoriju radi osmatranja itd. Da li ste i kakve mjere vi poduzimali da bi sprijecili cetnike da to isto urade ? Da li je bilo patrola, zasjeda , osmatrackih mjesta, zabrane kretanje u pojedinim mjestima i vremenskim intervalima (da bi se lakse moglo razlikovati ko je ko) u cilju da bi se oni zaustavili od upada u dubinu ?

Da li ti je bilo poznato da li su postojale jedince ili neki drugi nacin za prikupljanje izvidjackih podataka na taktickoj / operativnoj osnovi npr. jedince koje su davale podatke rahmetli Imamovicu ili njegovom stabu na nivou potrebnim za njegovo planiranje tj divizijski nivo ? Spomenuo si da je tvoja jedinica imala izvidjace koji su osmatrali pojedine tacke na vasem pravcu djelovanja ali da li su postojale jedince koje su isle dublje u teritoriju, vrsile osmatranje duze vremena i na sirem podrucju tj da stvore "sliku" neprijateljskih snaga na sirem i dubljem podrucju ? Da li ti je poznato kako se stvarala "slika " polozaja neprijatelja na tom sirem podrucju ili se sve svelo na vizualni pregled sa prvih linija odbrane/ medjuzone ?

Na oslobođenim teritorijama nije bilo zabrane kretanja. Na područjima pod kontrolom moje brigade bilo je i nekoliko naseljenih sela, i u njima se život odvijao gotovo normalno, tako da je bilo nemoguće sprovesti sličnu zabranu.

Krajem '94, a posebno '95. godine, na bjelašničko-treskavičkom ratištu učestvovale su mnoge vojne jedinice, neke čak i izvan sastava 1. Korpusa, i u pojedinim fazama rata ovdje se okupljao ogroman broj vojnika. Neprijatelj je znao za ove aktivnosti, i sasvim je moguće da je slao pojedince ili manje grupe svojih izviđača u zadatke prikupljanja informacija o našim položajima, namjerama itd. Brdsko-planinsku liniju, kakva je bila naša, nije bilo moguće potpuno zatvoriti, bilo bi to besmisleno jer bi moralo biti angažovano jako mnogo vojnika. Mi, takođe, nismo minirali zemljište ispred naših položaja, jer bi i to bilo besmisleno, obzirom da tada nismo vodili odbrambene aktivnosti već napadačke.

Moja brigada je u svom sastavu imala samostalni izviđačko-diverzantski vod, sastavljen od boraca koji su prije rata živjeli na ovim područjima, ili na područjima koje smo namjeravali osloboditi, i svi su izuzetno dobro poznavali teren. Komandir im je bio raniji šumar, tako da su "žmireći" mogli prolaziti naše i neprijateljske linije bez bojazni od otkrivanja. Mnogo puta su to i radili, sjetimo se i akcije neutralisanja većeg broja srpske vojske i oficira na Pandurici, duboko u neprijateljskoj teritoriji, dok je linija razgraničenja bila još na Igmanu. Osim njih, i mi smo dobijali zadatke izviđanja, posebno nekoliko dana prije samih akcija, a najčešće su ta izviđanja vodili komandiri odjeljenja, tako da smo, uglavnom, znali za planirane aktivnosti.
Sjećam se jednog našeg borca - u to vrijeme nižeg oficira, koji je samostalno, samionicijativno, odlazio u izviđanje neprijateljske teritorije. Ostajalo je nekad i po par dana tamo, nosio je pušku sa snajperom, ali se jednog dana nije vratio, navodno - stradao je od mine. To je bilo u vrijeme borbi na Hojti.

Paralelno s ovakvim načinom prikupljanja informacija o položajima i snazi neprijatelja, informacije smo dobijali i od IFOR-a, ali je ta linija obavještavanja išla preko više komande, preko Korpusa. Iz ovog zaključujem da su, analogno tome, oficiri IFOR-a prosljeđivali i VRS informacije o nama, možda čak i detaljnije, obzirom da im s naše strane nije bio zabranjen pristup u našu zonu odgovornosti.

Vrijedne informacije pružali su nam i "trgovci" i ostali, koji su odlazili u Goražde preko Grepka. Mi smo, nakon osvajanja Lupoča i čišćenja terena poslije, u jednom šumarku, u blizini sela Miljanovići, našli zakopanu ogromnu količinu hrane: francuskih i američkih "lanč" paketa, graha, leće, ulja, čak i svježih jabuka, i sl. što dokazuje da su linije bile itekako propusne.
User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#165 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by branimir stulic »

kv99 wrote:
branimir stulic wrote:Sjecam se da je dio moje jedinice bio zakovan najmanje 6 sati jer je bio u dodiru sa neprijateljem koji se predstavio kao da je jedinica ARBiH... Uvjeravanje tipa: HAjte vamo naši smo... i sl. je trajalo najmanje 4 sata. Imalo smo nekoliko ranjenih ali smo se izvukli iz te pizdarije. Kasnije su nasi bacaci ocistili taj prostor.. I danas nisam siguran ko je bio sa druge strane. Po svemu sudeci bili su Beli vukovi....jer su nase zvali po imenima. A cesto smo bili jedni naspram drugih.
Zasto ste misli da bas Bijeli Vukovi znaju vasa imena ?
MA samo pretpostavka. . Dan danas ne znam ko je bio nasuprot. Mislim da nisu nasi jer ni jedna jedinica nije prijavila gubitke ni ranjene na tom prostoru. Ali kad su jednog naseg ranili onda smo mi raspalili po njima...ko ga j.be... A sto se tice Belog vuka ponekad mi se cini da smo pratili jedni druge... gdje god smo bili poslani oni su bili na suprotnoj strani... lovili smo vezu i mi njima i oni nama.. od Nisica do Treskavice..
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#166 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by kv99 »

poznanik wrote:

Vrijedne informacije pružali su nam i "trgovci" i ostali, koji su odlazili u Goražde preko Grepka. Mi smo, nakon osvajanja Lupoča i čišćenja terena poslije, u jednom šumarku, u blizini sela Miljanovići, našli zakopanu ogromnu količinu hrane: francuskih i američkih "lanč" paketa, graha, leće, ulja, čak i svježih jabuka, i sl. što dokazuje da su linije bile itekako propusne.
Ovo u vezi zakopane hrane , da li je to znak da su to pripremili ranije , prije nego sto su izgubili teritoriju, kao logisticka "baza" za svoje izvidjace ili diverzante ? Da li ste pronalazili ili culi za takve slucajeve na drugim mjestima , da je zakopavana hrana na takav nacin ?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#167 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by poznanik »

kv99 wrote:
poznanik wrote: Vrijedne informacije pružali su nam i "trgovci" i ostali, koji su odlazili u Goražde preko Grepka. Mi smo, nakon osvajanja Lupoča i čišćenja terena poslije, u jednom šumarku, u blizini sela Miljanovići, našli zakopanu ogromnu količinu hrane: francuskih i američkih "lanč" paketa, graha, leće, ulja, čak i svježih jabuka, i sl. što dokazuje da su linije bile itekako propusne.
Ovo u vezi zakopane hrane , da li je to znak da su to pripremili ranije , prije nego sto su izgubili teritoriju, kao logisticka "baza" za svoje izvidjace ili diverzante ? Da li ste pronalazili ili culi za takve slucajeve na drugim mjestima , da je zakopavana hrana na takav nacin ?
Zakopana hrana se nalazila 10-tak m od lokalnom makadamskog puta, u šumarku, a u blizini sela koje je bilo već dugo vremena do tada pod kontrolom RS. Iskop je bio dubine oko 1 m, a u njemu se nalazila hrana koja je uredno upakovana u zasebne vreće i sl. Jabuke su bile svježe, jeli smo ih odmah, ostala hrana se činila kao da je tu nedavno dopremljena.

Ja zaista ne znam čije je to sve bilo, možda neko drugi više zna. Za organizaciju takvog skladišta trebalo je možda i 10-tak ljudi.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#168 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by poznanik »

@Sarajmen, kakve veze imaju tvoje postavljene fotografije sa ovom temom?
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#169 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by riko-ga »

Sarajmen wrote:Grebak , Bijela lijeska, Sinanovići...sve je to područje Treskavice zar ne?

:wink:
Jos samo da si ispod svake fotke bar stavio malo objasnjenje.Ko gdje kad???
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#170 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by poznanik »

Sarajmen wrote:Da se na sjeme ne doda i bar malo zemlje, teško da bi šta izniknulo od :D... ptica. 8-)
Čini se da nepotrebno "truješ" ovu temu, trolaš...osim toga, sumnjam u tvoje navode o lokaciji sa fotki u postu iznad, i mislim da nisu u vezi sa bjelašničko-treskavičkim ratištem.
kotace
Posts: 147
Joined: 01/06/2008 11:33

#171 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by kotace »

@Sarajmen :thumbup: super fotke,mada sumnjaju neki, u tvoje navode o lokaciji :lol: .Nego ,smijel neko po joju da je na prvoj slici ,Palma de Grebak ? :bih: btw ,i zadnje dvije su M r a k
User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#172 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by branimir stulic »

Meni je fakat zao sto nisam nosio aparat... iskreno na pamet mi nije palo.. Iz rata koliko znam samo smo jednom fotografirani na Kozljenu kada smo se skupili oko vatre (mislim da smo tada svi spavali) i da je to izaslo u nekim armijskim novinama. Ali snimali su nas za onu Arijaninu emisiju, kao napad na agresorske polozaje na Treskavici. U stvari mi smo samo "inscenirali" napad... a najebali su pripadnici 101 koji su imali logor ispod nas i koji nisu o tome pojma imali. Kasnije smo culi da je bilo bjezanije iz logora.
Ah. da. Kasnije je to prikazano na TV kao jedna od pobjeda Armije BiH,Mislim da je emisija bila Snaga Bosne, tako nesto.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#173 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by mahalas505 »

Da li neko moze opisati kako je doslo do zarobljavanja grupe pripadnika 2BB brigade na Treskavici?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#174 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by poznanik »

mahalas505 wrote:Da li neko moze opisati kako je doslo do zarobljavanja grupe pripadnika 2BB brigade na Treskavici?
Ne mogu opisati kako je došlo do zarobljavanja, ali mogu spomenuti razlog:

Djelomično zahvaljujući Hilmi Kovaču, tadašnjem k-dantu 2. brdske brigade (s Vratnika, Kovača, Hladivoda i oklnih mjesnih zajednica), ranijem kapetanu sistema veze JNA iz podzemnog objekta u Žepi, koji je kratko vrijeme prije tog događaja od Sabita Puškara - Puške preuzeo komandovanje brigadom, i njegovom naredbom za slanje neiskusnih momaka u bespuće Treskavice, ne bi li se dodvorio k-di Korpusa, a djelomično i samim neiskustvom te grupe boraca, jer su jednostavno zalutali na Treskavici.

Poslije je Kovač ponovio svoje k-dovanje slanjem jedne čete vojnika u sastav 1. Bošnjačke brigade, prilikom njenog formiranja, jer k-da 1. Korpusa nije mogla sastaviti brigadu od boraca koji su svojim prebivalištem gravitirali područjem Igmana, Treskavice, odnosno Trnova, Kalinovika i naseljenih mjesta u tom regionu. Razlog je u činjenici da je najveći broj vojsno sposobnog ljudstva već pripadao 4.mtrb iz Hrasnice, u kojoj je jedino interventni vod djelovao u borbama. Svi ostali, izuzetno sposobni muškarci samo su čuvali rovovske položaje, a u slobodno vrijeme trgovali...
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#175 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by mahalas505 »

poznanik wrote:
mahalas505 wrote:Da li neko moze opisati kako je doslo do zarobljavanja grupe pripadnika 2BB brigade na Treskavici?
Ne mogu opisati kako je došlo do zarobljavanja, ali mogu spomenuti razlog:

Djelomično zahvaljujući Hilmi Kovaču, tadašnjem k-dantu 2. brdske brigade (s Vratnika, Kovača, Hladivoda i oklnih mjesnih zajednica), ranijem kapetanu sistema veze JNA iz podzemnog objekta u Žepi, koji je kratko vrijeme prije tog događaja od Sabita Puškara - Puške preuzeo komandovanje brigadom, i njegovom naredbom za slanje neiskusnih momaka u bespuće Treskavice, ne bi li se dodvorio k-di Korpusa, a djelomično i samim neiskustvom te grupe boraca, jer su jednostavno zalutali na Treskavici.

Poslije je Kovač ponovio svoje k-dovanje slanjem jedne čete vojnika u sastav 1. Bošnjačke brigade, prilikom njenog formiranja, jer k-da 1. Korpusa nije mogla sastaviti brigadu od boraca koji su svojim prebivalištem gravitirali područjem Igmana, Treskavice, odnosno Trnova, Kalinovika i naseljenih mjesta u tom regionu. Razlog je u činjenici da je najveći broj vojsno sposobnog ljudstva već pripadao 4.mtrb iz Hrasnice, u kojoj je jedino interventni vod djelovao u borbama. Svi ostali, izuzetno sposobni muškarci samo su čuvali rovovske položaje, a u slobodno vrijeme trgovali...
Cuo sam razne rekla/kazala verzije, zato bih htio da saznam ako je neko bio gore kad se to desavalo i koja jedinica vrs je izvrsila zarobljavanje. A ovo sto si napisao je tacno, i od nesposobnosti komandira, do totalnog nepoznavanja terena i samog nacina ratovanja na sirokom prostoru od te grupe sto je poslana gore na Treskavicu.
Znam da su ovi sto su bili zarobljeni pravo nastadali prvo u Kalinovniku, a kasnije i u Foci.
Post Reply