Vaša porodica u WW2

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45817
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#151 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Chmoljo »

survivor wrote:izvinite ali šta ima to veze sa temom? svak ima svoju priču, nije tu bitno gdje se istina nalazi, to su priče iz prošlosti, iz drugog svijetskog rata.
molim vas prekinite.
poslušajte šta vam čovjek kaže. mudro zbori :)

EDIT: kako rekoh...
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#152 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Martinez_ »

LBVIEW wrote: Ti o stoljecima i feudalizmu a ja o par mandata i davanju legitimiteta na izborima jednoj zlocinackoj politicki,sorry nide veze. A ne vidim da iko smatra ustase dobrim, ljudi samo konstatiraju kako su na pocetku rata muslimanske milicije branile bosnjacka sela od ustanickih masa, u vrijeme ideoloske heterogenisti istih, sto je jedan od osnovnih razloga izostanka masovnijeg odaziva Bosnjaka u partizanski pokret, o cemu je svojedobno pisao prvoborac Pasaga Mandzic.
To uopšte nije primarni razlog slabog bošnjačkog odziva u partizanima. Slab odziv je rezultat kombinacije dva faktora:

- konzervativnosti muslimanske zajednice nespremne za komunističke novotarije
- toga što Bošnjaci, realno, nisu imali razloga da se dižu na ustanak protiv NDH. Pavelić njih nije stavio na listu za odstrel
User avatar
Seoskivaralica
Posts: 626
Joined: 25/03/2014 12:51
Location: Ni na nebu ni na zemlji

#153 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Seoskivaralica »

Pogodio si , a i Pavelić je mrzio srbe iz više ličnih nego političkih razloga( oj Bradino mora'ću te slikat' ne mogu te zaboravit' nikad')
Neise moji bili svukud , nane bile cure , doduše jedna neko vrijeme kurir u partizanima , bili joj u selu....

Dedo jedan , ha ha ha , alarahmetile , uvijek govorio , ČUVAJ GLAVU JEBO KAPU....počeo kao regrutovani domobran , pa zarobljen i postao partizan , pa zarobljen pa postao ustaša pa pobjegao pa ga švabe uhvate , pa kod njih najduže bio , pa pobjegne da ne ode u Rusiju , pa ga uhvate četnici pa jedva živu glavu spasi, jedan ga budući nosilac spomenice umal ne zakla....mislim toliko o partizanima , mnogim, ...recimo da je dedin brat bio komunjara i partizan , išao u Beograd na mitinge i to 30 tih....na dženazi mu falio kvorum....moš mislit, a nikakve koristi nije imao od tog . Međutim ovaj lik srbin postade ugledna ličnost.....a moj dedo ni od švaba nije ganjao penziju još mu neki ljudi to i sređivali u dojči..on neće pa neće...govorio nisam ja bio u njoj iz ćeifa nego iz muke....imam i iskaznicu mu iz njemacke vojske....

Drugi bio u partizanima i isto cijeli rat nema đe nije bio ali nikakve koristi nije od tog imao mimo onih ordenja i skupova boraca i to....radio kao trgovac cijeli život , alarahmetile , imao i neki dodatak na penziju ali tanko čini mi se....
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#154 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Brkooo »

Dedo prezivio Staljingrad, a nije bio Rus :kravata: :D
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#155 Re: Vaša porodica u WW2

Post by TheMule »

Pobjegli pred cetnickom kamom iz istocne bosne, dedu su mucili i ubili. Jedan dio porodice spasen zahvaljujuci Talijanima i Ustasama.
User avatar
astala_vistala
Posts: 1426
Joined: 17/11/2009 23:31
Location: Namibija

#156 Re: Vaša porodica u WW2

Post by astala_vistala »

Sa oceve strane,dedo prvo bio u NDH,posle toga sluzio na citavom istocnom frontu,u staljingradu zarobljen oslobodjen je 1951
inace bas je bilo cool imati dedu koji njemacki i ruski jezik govori kao maternji a zavrsio sam 4 razreda i vojnu akademiju :D
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#157 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 02:12, edited 1 time in total.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#158 Re: Vaša porodica u WW2

Post by KENJAC »

Moj sin nosi ime moga djeda. Od tate oca ! Prije dvije-tri godine sjedim u rodnom mjestu moga oca, i moj se sin igra sa nekom djecom. Odose do stola gdje su sjedili rodbina i neki jos poznanici jednog klinca sto se igro sa mojim sinom i nakon par minuta cujem da neko zove iz drustva za stolom. Pitaju "ciji je ovaj mali?" Moj -rekoh. A sta njemu dodje stari Komanudi? Komanudi su zvali moga djeda. Pradjed - rekoh ! Uh, jebem ti, neka me jeza prodje kad cuh njegovo ime, rece neki stariji cicica ! Znas, u onom ratu , tvoj djed je bio prilicno zajeban !!!
P.S. Kad su dosle "demokratske promjene" u nasem vrlom drustvu, prvi potez demokratske vlasti je bilo da ukinu njegovo ime jednoj ulici. A ja sam svakim danom sve vise ponosan na moga djeda.
BorikBL
Posts: 38
Joined: 08/02/2014 18:46

#159 Re: Vaša porodica u WW2

Post by BorikBL »

Djed sa mamine strane bio u cetnicima, istocna Hercegovina i istocna Bosna. Ubijen 1945, ubili ga Partizani.

Djed sa tatine strane je rodom iz okoline Gradiske, u Partizanima, veliki komunjara bio i ostao sve do svoje smrti. :) Gomila nekih ordena i medalja, a i imao je fin zivot na osnovu toga, plus sto je zavrsio skole, partija, ovo ono..

I dan danas baka odrzava njegovu biblioteku, dok sam bio klinac to mi je bilo zanimljivo. Milion stvari iz doba SFRJ. Nismo se bas nalazili 100% u ideoloskim razlozima, ali ga cijenim iz razloga zato sto je bio i ostao vjeran samo jednom idealu.
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#160 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Brkooo »

astala_vistala wrote:Sa oceve strane,dedo prvo bio u NDH,posle toga sluzio na citavom istocnom frontu,u staljingradu zarobljen oslobodjen je 1951
inace bas je bilo cool imati dedu koji njemacki i ruski jezik govori kao maternji a zavrsio sam 4 razreda i vojnu akademiju :D
mozda su nam dede sluzile u istoj brigadi/jedinici :D
putokaz1
Posts: 12575
Joined: 31/05/2014 23:56

#161 Re: Vaša porodica u WW2

Post by putokaz1 »

Razni rodjaci u raznim vojska ,dodje vojske mobilishe i odvede
Bilo je Partizanima,Nijemcima,>>Muslimanskim paravojskama>>,Ustashama...
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#162 Re: Vaša porodica u WW2

Post by llull »

Hm, oba djeda su drugi svjetski rat proveli kuci... mamin otac je kao tinejdzer javio se kao dobrovoljac u 1.S.R i bio na Krfu , tokom rata ranjen pa u drugom nije bio aktivan. Ocev otac bio kratko u partizanima do ranjavanja 1943. , tokom rata mu je stradala nekolicina rodjaka od strane Handzar Divizije u mjestu Brusnica na Majevici, dok je tatina starija sestra poginula od njemackog ili ustaskog granatiranja. Dijelic porodice je stradao i u Loparama ( svi koji su bili tamo znaju za poznatu lipu gdje je objeseno preko 100 ljudi , opet Handzar Divizija i nijemci ).
Rat zavrsio kao civil jer je ranjen u ratu, zahvaljujuci tom ucescu amidze su dobro prosli u bivsem sistemu, a realno i ja se ponosim svim antifasistima u porodici !
tm84
Posts: 169
Joined: 02/10/2012 00:03

#163 Re: Vaša porodica u WW2

Post by tm84 »

sa mamine strane, simpatizeri partizana i pred kraj rata aktivan u partizanima (prije toga djed bio u njemackom logoru, pa oslobodjen 1943)

sa tatine strane, aktivni partizani i komunisti (djeda ganjali i ustase i cetnici i talijani i nacisti, jer je bio ugledan covjek u orasju, dok jedna velika ulica danas u sarajevu nosi ime drugog mog pretka)

partizanska krv mi je i dalje u dusi, zahvaljujuci svojim precima... :D
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#164 Re: Vaša porodica u WW2

Post by SaraFina »

Ne znam kako bi to uvila pa da lijepo zvuči :)

Uglavnom partizani su bili dobri ljudi koji su nas oslobodili. Ustaše su bile dedo, dajdza i amidza od starog i tako.

Sarajevo tih godina. Šta ćeš ..
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4892
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#165 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Tvrtko II Kotromanić »

eno sad
bas svi se potrefili u crnom? :P

pitam jer to bas i nije bilo cesto
vecinom se islo u domobrane, kad te natjeraju naravno (govorim o sirim narodnim masama tamo prije '44,'45-e)
ne provociram, samo mi eto upalo u oci to "sarajevo tih godina"
User avatar
Filter
Posts: 8133
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#166 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Filter »

Tvrtko II Kotromanić wrote:eno sad
bas svi se potrefili u crnom? :P

pitam jer to bas i nije bilo cesto
vecinom se islo u domobrane, kad te natjeraju naravno (govorim o sirim narodnim masama tamo prije '44,'45-e)
ne provociram, samo mi eto upalo u oci to "sarajevo tih godina"
:mrgreen: dobar :thumbup:
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#167 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Danguba »

Kazu, bila cudna vremena ALI bas cudna.
Kako ko naidje tako te pljacka i pali i to sve radi ''saradnje sa neprijateljima''.
Djed imao cetiri sina i svu cetvoricu pokupio ''Svaba''. Razbacao ih po cijeloj Europi. Niko nista nije znao o njihovoj sudbini do kraja rata. Pojavljivao se jedan po jedan u razlicita vremena. Svi ranjavani a najstariji ostao bez ruke.
Prosli svu proceduru i nisu nikada ni za sta odgovarali niti bili sikanirani. Moj a.r. otac kao maloljetan zavrsio u Bochumu DE. Tu je bio u podoficirskoj skoli kada su Ameri oslobadjali taj dio. Bio ranjen u odbrani Bochuma...smjesten u bolnicu...dolaze Ameri da im saopste da su oslobodjeni i da mogu da idu gdje zele. Prvi put vidio crnca(vozac). :D Razmjijenjen u Lionu u Francuskoj gdje je bio sabirni centar. Vracen u YU sa stotinama drugih. Nikada nije imao problema zbog toga nego su ga iskoristili i odmah ga poslali na odsluzenje v.r. u JNA gdje su mu sve priznali i dali mu cin zastavnika. Kratko je radio u sluzbi jer su mu ispali drugi poslovi.
Samo najstariji amidza je imao njemacku penziju(nesto malo) kao odstetu a niko drugi nista.

p.s. prepricavam njegovu pricu: naidju svabe a mi bjezi u zbjegove. kada se vartimo ne zateknemo nista. taman se oporavimo, cujemo idu partizani a mi opet u zbjegove. vratimo se ono kao tornado da je prosao i to sve zato sto saradjujemo sa ''svabama''. jednom prilikom dosli su partizani blizu. poslali su svoje ljude da im se obezbijedi hrana. izmedju ostaloga trazili su od nekog domacina 5 ovaca od 11-12 koliko je imao. on jadan izabrao ali drugovi nisu bili zadovoljni izborom jer je medju tim ovcama bila jedna sa kracom nogom. ne lezi vraze hoce covjeka strijeljati ''zato sto ponizava partizane time sto im daje osakacene hajvane''. na molbu jednog uglednog covjeka koji im je objasnio da domacin stvarno nije imao lose namjere i da ovo nije prvi put da daje partizanima, pustise covjeka.

Kazu, bilo je svasta. :-)
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4892
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#168 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Tvrtko II Kotromanić »

ma taj rat je kod nas bio bas "show" :-) pogotovo kada stavimo obicnog covjeka u centar price
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#169 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Danguba »

pobjednici pisu historiju, vazda bilo. :komi:
User avatar
MindFreak87
Posts: 10
Joined: 11/09/2012 11:12

#170 Re: Vaša porodica u WW2

Post by MindFreak87 »

Moj otac mi prica kako su moji nana i dedo zivjeli u svojoj kuci u Brezi (naselje Kahve) (Kratko o Kahvama: To je jos od turskog vakta bila carina i mjesto za trgovinu, imalo han i sve) 1943 ulaze cetnici u brezu s vozom i u to selo a nana prica kako su se svi sakrili po stalama i podrumima a cetnici govoril: "izalazite necemo vam nista" u to sve je reagovala ova Muslimanska milicija i Zeleni Kadar, oni su krenuli iz pravca Breze iz naselja Župča i iz pravca naselja Vrbovik tako da su četnike otjerali u jednu udolinu gdje su ih sve pobili, to je fakticki vrhunac ratnih desvanja u Brezi bio, pored oslobođenja (kojeg formalno i nije bilo) jednostavno je ta muslimanska milicija preuzela komandu nad milicijskim sastavom u brezi pod organizacijom SFRY.

Eto tako. :)

Osmijeh zelenog kadra poslije pobijede: :mrgreen:
Pozz :-D
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#171 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Opetja033 »

Moji i sa jedne i sa druge strane nisu bili aktivni u vojnim formacijama, politicki bliski "autonomasima" Uzeir age Hadzihasanovica i ostacima JMO-a koji su se okupljali oko njega. Sa ponosom mogu reci da niko ko je nosio moje prezime nikada nije bio clan nijedne totalitarne stranke, pokreta ili formacije - bilo tokom II svj. rata ili nakon njega.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#172 Re: Vaša porodica u WW2

Post by sheilak »

SaraFina wrote:Ne znam kako bi to uvila pa da lijepo zvuči :)

Uglavnom partizani su bili dobri ljudi koji su nas oslobodili. Ustaše su bile dedo, dajdza i amidza od starog i tako.

Sarajevo tih godina. Šta ćeš ..
:D hahahhahha

mamin tata bio je od svoje 17. godine (`42. ili `43.) u partizanima. iako je trebao biti u ustasama. no, noc prije preplivao je vrbas i presao na drugu stranu. al iz cistog oportunizma, ne iz uvjerenja. :D

s tatine strane su se iz uvjerenja borili na njemackoj strani. no, jedan mu je stric zaveden kao zrtva jasenovca. iako se borio na njemackoj strani.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#173 Re: Vaša porodica u WW2

Post by sheilak »

BorikBL wrote:Djed sa mamine strane bio u cetnicima, istocna Hercegovina i istocna Bosna. Ubijen 1945, ubili ga Partizani.

Djed sa tatine strane je rodom iz okoline Gradiske, u Partizanima, veliki komunjara bio i ostao sve do svoje smrti. :) Gomila nekih ordena i medalja, a i imao je fin zivot na osnovu toga, plus sto je zavrsio skole, partija, ovo ono..

I dan danas baka odrzava njegovu biblioteku, dok sam bio klinac to mi je bilo zanimljivo. Milion stvari iz doba SFRJ. Nismo se bas nalazili 100% u ideoloskim razlozima, ali ga cijenim iz razloga zato sto je bio i ostao vjeran samo jednom idealu.
iz okoline gradiske? kod moje prijateljice, s kojom sam provela djetinjstvo (u bl i gradisci), skoro je identicna situacija. samo je kod nje djed s majcine strane bio u cetnicima, a s oceve u partizanima. i to joj se onda prenijelo i na roditelje, sto se dalo prepoznati u nekim stavovima, posebno u njihovim razmiricama. ali oboje su dobri ljudi svakako. tata joj je bio i jos uvijek je veliki pobornik komunizma i NOB-a i ideala koji se vezu s tim. to je prenio i na svoje kcerke.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#174 Re: Vaša porodica u WW2

Post by SaraFina »

sheilak wrote:
SaraFina wrote:Ne znam kako bi to uvila pa da lijepo zvuči :)

Uglavnom partizani su bili dobri ljudi koji su nas oslobodili. Ustaše su bile dedo, dajdza i amidza od starog i tako.

Sarajevo tih godina. Šta ćeš ..
:D hahahhahha

mamin tata bio je od svoje 17. godine (`42. ili `43.) u partizanima. iako je trebao biti u ustasama. no, noc prije preplivao je vrbas i presao na drugu stranu. al iz cistog oportunizma, ne iz uvjerenja. :D

s tatine strane su se iz uvjerenja borili na njemackoj strani. no, jedan mu je stric zaveden kao zrtva jasenovca. iako se borio na njemackoj strani.
Ma samo istinu Šejlić, nismo na ispitivanju nigdje.

:D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67525
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#175 Re: Vaša porodica u WW2

Post by _BataZiv_0809 »

Ponosni potomak nosilaca partizanske spomenice.
Post Reply