Sarajevski kafici nekad i sad...

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Doda37
Posts: 1699
Joined: 29/06/2007 23:11

#151

Post by Doda37 »

basta sljezove boje wrote:Nurija Palata, gastronomski genijalac

sjecam se da je mesa donosio kao da nas je 20 i da ja poslije predjela (maslenice) obicno nisam mogla nista vise jesti. A sjecam se i jednog restorana negdje kod Vrbanja mosta u ulicici kod danasnjeg OHR-a u podrumu gdje su Romi svirali starogradske i gdje je bila isto dobra klopa, kako se zvao ne mogu se sjetit. Kasnije je bio toliko posjecen da nije islo bez prethodne rezervacije

Cigani Pavlovici, mislim da se zvao Caribus ili tako nesto,bio vise puta :D
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#152

Post by pesak »

Dzokej, Djerdan, Slavuj...ihaaaa...84 ?Zvono... :D
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#153

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 10/02/2009 11:56, edited 1 time in total.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#154

Post by callmethebreeeze »

Nancy Drew wrote:
black wrote:
Nancy Drew wrote:Nurija Palata :thumbup: plaćalo se onako po procjeni, bez računa.

I zašto danas ne postoje takvi 'domaćinski' restorani u Sarajevu?
I gdje izvesti gosta a da se ne obrukaš?
Danas Sarajevo, nažalost, nema ni ovakve 'starinske' ni nove, šminkerske restorane.
Kad mi neko kaže Park prinčeva :roll:
...i 'urbani' restorani :lol: :lol:

nancy..ja mislim da se malo njih sjeca nurije..:D
ah, i ja kroz maglu :roll: :D

urbano :thumbup:

a mislim da je Nurija tu, živ i zdrav, al kome sad :-? za ove iz Expressa :roll: a srednja klasa svakako više i ne postoji :zzzz:
meni su se dveri jako dopali, ni avliji ne fali nista iako sam tamo bio prije tri godine.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#155

Post by basta sljezove boje »

Nancy, svaka cast na pamcenju :)

ti Stari krovovi su imali fin stimung, kamin u kojem je krckala vatrica, Romi koji rasturaju na tamburicama, dobra klopa ... je li Zvono bilo dzezerski kafic kod Estrade? Sjecam se i kafica Clou ili Cloe na Titovoj u jednom dvoristu, bio je popularan ~1991.
User avatar
In_side
Posts: 477
Joined: 18/12/2006 15:36
Location: SJJ/OSl/LIS

#156

Post by In_side »

water wrote:
Nancy Drew wrote:
In_side wrote: Ziv jasta radi , jos dugo godina ako bogda :-D
Imao je, koliko se sjećam, finog, fino vaspitanog, sina

Jedan od rijetkih koji je radio početkom rata, ima li bilijar još? :)
zar ne vidis da je In_side Dzemin sin :lol: :lol:
Kcerka :D :D :D
DUREX
Posts: 516
Joined: 10/05/2006 07:34
Location: Sarajevo - Centar

#157

Post by DUREX »

Nancy Drew wrote:Nurija Palata :thumbup: plaćalo se onako po procjeni, bez računa.

I zašto danas ne postoje takvi 'domaćinski' restorani u Sarajevu?
I gdje izvesti gosta a da se ne obrukaš?
Danas Sarajevo, nažalost, nema ni ovakve 'starinske' ni nove, šminkerske restorane.
Kad mi neko kaže Park prinčeva :roll:
E bravo... ja bas pokusavam da se sjetim imena, al' eto, ti se prva sjetila... :)

Mislim da je vec ranije postojala ovakva neka tema na forumu, vise, onako, sjecanje na neke sarajevske face koje su bile "inventar" jednog davnog vremena. Ali se i tu pricalo o kafanama, restoranima, klubovima iz tog perioda... I tada su mi se osjecaji mjesali kad citam i sjecam se, a bogami i sada... Jebote, pa kao da je bilo prije 1000 godina... i to ne radi vremena koje je proteklo. Vrijeme je najmanje ucinilo da mi sve to izgleda tako daleko. Jednostavno SVE se promijenilo... Pretumbalo... ili, da budemo konkretniji - otislo u 3 picke materine.

Mislim, vjerovatno tu ima subjektivnog osjecaja, malo nostalgije, a malo, bogami, i sto smo spucali tolike kuke u dupe, pa nam sada ovi "novi" mladi smetaju iz jednostavnog razloga - sto su oni mladi, a zajedno s njima smetaju am i mjesta u koja se kunu.... E, ali ipak ima tu neceg drugog... Ipak je ono Sarajevo, zakljucujuci sa godinom 92. bilo pravi GRAD u poredjenju sa ovim sto se sada zove Sarajevo... Ja stvarno landram svuda i ne izlazim puno manje nego kad sam bio "mlad i lud" u predratna vremena, ali mi sve ovo danas ne lici mnogo na onaj grad kojeg pamtim od prije rata...

Danas ljudi obicno kazu kako sarajevski kafici sluze uglavnom za pokazivanje vlastitog sminkeraja, kurcenja isl. a da sa gradskim ambijentom nemaju puno toga zajednickog, u cemu se ja uglavnom slazem... ali, toga je i prije bilo... ja jesam pripadao nekoj alternativnoj furci u to predratno doba, ali evo kad se samo sjetim te "sminkerske rute" pred sami rat, krenuvsi ulicom kraj Pozorista Mladih, BB, pa ljetna basta Arlekino, pa onda Kogo, pa sve do Sevkinog Bugatija, Piramide, pa nastavis dalje do S.O.S-a itd, nije mi ni blizu bila smetnja i nije izazivala odvratnost kao sto izazivaju ove kafancurine tipa Centrala itd. danas, a i tada su se kao i danas pokazivali i dokazivali tatini i mamini sinovi...
Nesto se VELIKO u svemu tome promijenilo. Ka gorem, naravno.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#158

Post by basta sljezove boje »

je li Arlekino Kishobran?
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#159

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 10/02/2009 11:54, edited 1 time in total.
DUREX
Posts: 516
Joined: 10/05/2006 07:34
Location: Sarajevo - Centar

#160

Post by DUREX »

basta sljezove boje wrote:je li Arlekino Kishobran?
Arlekino je bila ona velika basta ispred Pozorista Mladih... Sareni veliki suncobran. Pred sami rat je bas bila popularna... Sjecam se muzike uzivo, neki lagani rock, jazz ili slicno tome, uz stihove koje je govorio Miki Trifunov... (sad zamislite danasnje baste, npr. bastu Centrala i kako Miki recituje poeziju... :-D) Drzali su je Paja iz Pozorista Mladih, kasnije bio sa mnom u jedinici u ratu, glumac Faruk Sofic i jos jedan lik, ne mogu imena da se sjetim. Jedan od konobara bio je Raka koji danas on drzi Galeriju, jedan od rijetkih sarajevskih kafica danas u koji volim da odem.

Sjecam se da su ta ulica i pocetak Dalmatinske gdje je radio Kogo, konstantno bile zakrcene gomilom ljudi... Nakon rata je radila par godina, ali je drugacije izgledala, a i oko nje je niklo jos par basti.

U tom pojasu bio je BB, Arlekino, Kabare i Kogo.
Last edited by DUREX on 02/11/2007 18:55, edited 2 times in total.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#161

Post by basta sljezove boje »

hvala durex, nisam znala da je to imalo neko ime. Nego kad si vec spomenuo tu lokaciju ne mogu a da se ne sjetim legendarne Poshte. Nekako mi je bilo zao kad sam na mjestu stare dobre kafancure sa kockastim stolnjacima i metalnim pepeljarama u kojoj su se vodili zanimljiviji razgovori u ovom gradu ugledala djidjanu prodavnicu mobitela
User avatar
Doda37
Posts: 1699
Joined: 29/06/2007 23:11

#162

Post by Doda37 »

basta sljezove boje wrote:Nancy, svaka cast na pamcenju :)

ti Stari krovovi su imali fin stimung, kamin u kojem je krckala vatrica, Romi koji rasturaju na tamburicama, dobra klopa ... je li Zvono bilo dzezerski kafic kod Estrade? Sjecam se i kafica Clou ili Cloe na Titovoj u jednom dvoristu, bio je popularan ~1991.

Ako pricamo o istom restoranu, mali prozor na ulaznim vratima, silazilo se niz stepenice, pa lijevo...cigani Pavlovici svirali, vlasnik Sead Susic (Safetov brat), restoran se zvao Karibus, ja sam prethodno napisao Caribus, danas sam zvao prijatelja da provjerim!!
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#163

Post by pesak »

Eh..i Beograd je mnogo propao...pun nekih cudnih tipova...a da ne pricam na sta je licio za vreme ratova. /Mislim na tipove/. :sad:
Sarajevo je nekad bio fenomenalan grad. Zivahan, prijatan, pun druzeljubivih ljudi. Kafici na svakom cosku, i svuda se moglo uci, za razliku od Beograda , u kome su postojala mesta u koja je bilo tesko uci. Na pr. "Klub knjizevnika".. :roll: Nisu mi dozvoljavali da udjem par puta. Doduse, ja nisam ni zudela za njima, nego me vukla drugarica.
Leglo ZLA. To se posle videlo.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#164

Post by amrica »

basta sljezove boje wrote:hvala durex, nisam znala da je to imalo neko ime. Nego kad si vec spomenuo tu lokaciju ne mogu a da se ne sjetim legendarne Poshte. Nekako mi je bilo zao kad sam na mjestu stare dobre kafancure sa kockastim stolnjacima i metalnim pepeljarama u kojoj su se vodili zanimljiviji razgovori u ovom gradu ugledala djidjanu prodavnicu mobitela
Posta, to sam zaboravila, nije ni nalik na kafic, ali vrhunsko mjesto bilo. A tek konobari, sve sam ih znala, ali sjecam se samo jednog cudnog lika, decko se zvao (zove se) Ruzdija.
dinda
Posts: 7
Joined: 02/10/2007 07:43

#165

Post by dinda »

Pozdrav svima koji su dolazili u Stari sat 80-84te i u Estradu 84-89te Bilo je lijepo biti konobar u ta dobra stara vremena,dodao bih jos dvije kafanice Dzerdan i Dibek iz tog vremena.
User avatar
shana_majka
Posts: 2349
Joined: 25/10/2006 03:34

#166

Post by shana_majka »

dinda wrote:Pozdrav svima koji su dolazili u Stari sat 80-84te i u Estradu 84-89te Bilo je lijepo biti konobar u ta dobra stara vremena,dodao bih jos dvije kafanice Dzerdan i Dibek iz tog vremena.
@dinda,haj' sad lijepo "tivra" sve one pare shto si nas "zapalio". :D
Vozdra i bite!
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#167

Post by barby02 »

dinda wrote:i u Estradu 84-89te Bilo je lijepo biti konobar
:-D aaaaaaaa znamo se dakle :D
User avatar
shana_majka
Posts: 2349
Joined: 25/10/2006 03:34

#168

Post by shana_majka »

barby02 wrote:
dinda wrote:i u Estradu 84-89te Bilo je lijepo biti konobar
:-D aaaaaaaa znamo se dakle :D
...."Shminkeri se odvajaju od ostale raje"... :-) :D
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#169

Post by barby02 »

shana_majka wrote:
...."Shminkeri se odvajaju od ostale raje"... :-) :D
100 posto Rock'n' Roll :D
User avatar
shana_majka
Posts: 2349
Joined: 25/10/2006 03:34

#170

Post by shana_majka »

barby02 wrote:
shana_majka wrote:
...."Shminkeri se odvajaju od ostale raje"... :-) :D
100 posto Rock'n' Roll :D
http://www.youtube.com/watch?v=WWpkYHA8Qp8

Uzivaj!!! ;-)
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#171

Post by barby02 »

Hvala shana :-D
P.S. nigdje mene na ulici . . kako mene masi kamera :roll:
idem ombusmenu za vlastiti prostor :D
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#172

Post by pesak »

shana_majka wrote:
barby02 wrote:
shana_majka wrote:
...."Shminkeri se odvajaju od ostale raje"... :-) :D
100 posto Rock'n' Roll :D
http://www.youtube.com/watch?v=WWpkYHA8Qp8

Uzivaj!!! ;-)
Bas je divno ! :-D
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#173

Post by pesak »

dinda wrote:Pozdrav svima koji su dolazili u Stari sat 80-84te i u Estradu 84-89te Bilo je lijepo biti konobar u ta dobra stara vremena,dodao bih jos dvije kafanice Dzerdan i Dibek iz tog vremena.
Da. Bilo je bas lepo. :)
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#174

Post by basta sljezove boje »

sjecate li se kafica Roma na Grbavici? Tamo se cesto znao vidjeti nas estradni umjetnik Z. C. sa rajom. Slasticarnica Palma? Prvo je bila mala slasticarnica a onda se prosirila i na pokrajnji prostor, a na kraju i na ulicu. Vlasnici su je prekrasno uredili sa velikim slikama Ibrahima Ljubovica, pa je na kraju bila u fazonu Café-slasticarnice gdje se navecer nije moglo naci praznog stola. Mislim da su prvi u gradu imali kerefeke iz francuskih i njemackih slasticarnica, Banana Split, Mango, Kiwi, bilo je i neko pice koje se zvalo Kenijada. Konobarice su bile vecinom studentice i superljepotice, sjecam se Dijane koja je izgledala kao pravi top-model. Vlasnik Palme Shaban je uvijek isao od stola do stola i ljubazno pozdravljao raju, a i njegov brat Ejup. Palma je jedno od rijetkih mjesta koje je povratilo predratni flair. Vidim da se i Jadranka obnovila i bas mi je drago. Na Jasni kod opcine Stari grad u kojoj su djaci iz obliznjih skola provodili vise vremena nego u skoli sam nedavno vidjela tarabu. Na vratima je pisalo u stecaju
User avatar
shana_majka
Posts: 2349
Joined: 25/10/2006 03:34

#175

Post by shana_majka »

basta sljezove boje wrote:sjecate li se kafica Roma na Grbavici? Tamo se cesto znao vidjeti nas estradni umjetnik Z. C. sa rajom. Slasticarnica Palma? Prvo je bila mala slasticarnica a onda se prosirila i na pokrajnji prostor, a na kraju i na ulicu. Vlasnici su je prekrasno uredili sa velikim slikama Ibrahima Ljubovica, pa je na kraju bila u fazonu Café-slasticarnice gdje se navecer nije moglo naci praznog stola. Mislim da su prvi u gradu imali kerefeke iz francuskih i njemackih slasticarnica, Banana Split, Mango, Kiwi, bilo je i neko pice koje se zvalo Kenijada. Konobarice su bile vecinom studentice i superljepotice, sjecam se Dijane koja je izgledala kao pravi top-model. Vlasnik Palme Shaban je uvijek isao od stola do stola i ljubazno pozdravljao raju, a i njegov brat Ejup. Palma je jedno od rijetkih mjesta koje je povratilo predratni flair. Vidim da se i Jadranka obnovila i bas mi je drago. Na Jasni kod opcine Stari grad u kojoj su djaci iz obliznjih skola provodili vise vremena nego u skoli sam nedavno vidjela tarabu. Na vratima je pisalo u stecaju
@bashto, sa ovim i drugim postovima na temi, "natjerala" si me da malo promijenim mishljenje o Tebi ;-) :-D
Post Reply