Kruzni tok

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#151 Re: Kruzni tok

Post by mali_milojica »

Seawolf wrote:
mali_milojica wrote:Naravno da smijes, samo nije fer prema drugim učesnicima u saobraćaju. :D
A kako bih prema drugim učesnicima u saobraćaju ispao fer, ako bih se dva puta tokom voženja kroz kružni tok prestrojavao, prvo iz vanjske u unutrašnju, a potom iz unutrašnje u vanjsku traku.

Ulica Put mladih Muslimana ima samo jednu saobraćajnu traku za voženje u jednom smjeru. Prema pravilima prestrojavanja, iz nje u kružni tok mogu ući samo u vanjsku traku i u nju iz kružnog toka mogu izaći samo iz vanjske trake.
Smetnuo sam s uma da navedena ulica ima samo jednu traku :D
Seawolf
Posts: 7795
Joined: 14/06/2012 22:59

#152 Re: Kruzni tok

Post by Seawolf »

IcedFlame wrote:
Seawolf wrote:Kada ulazim automobilom u novi kružni tok u Hrasnom, iz ulice Put mladih Muslimana i pravim puni krug kroz kružni tok, da bih izašao u istu ulicu, samo u suprotnom smjeru, da li smijem sve vrijeme kroz kružni tok voziti vanjskom (desnom) saobraćajnom trakom?

Ako ne smijem, u skladu sa kojom odredbom Zakona je tako definisano?

Hvala.
Istom onom odredbom zbog koje postujes horizontalnu signalizaciju.
Koliko sam vidio (barem iz Safeta Hadzica), i lijeva i desna traka imaju ocrtano za koje su izlaze.
Put mladih Muslimana niti ima lijevu i desnu traku za kretanje u jednom smjeru, niti ucrtanu horizontalnu signalizaciju za usmjeravanje i prestrojavanje.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#153 Re: Kruzni tok

Post by mahalas505 »

Seawolf wrote:Kada ulazim automobilom u novi kružni tok u Hrasnom, iz ulice Put mladih Muslimana i pravim puni krug kroz kružni tok, da bih izašao u istu ulicu, samo u suprotnom smjeru, da li smijem sve vrijeme kroz kružni tok voziti vanjskom (desnom) saobraćajnom trakom?

Ako ne smijem, u skladu sa kojom odredbom Zakona je tako definisano?

Hvala.
Nije nigdje definisano u zakonu da ne smijes voziti vanjskom(desnom) trakom, niti postoji signalizacija na doticnom kruznom toku koja to zabranjuje.

Kad smo kod doticnog kruznog toka kad se ulazi u kruzni tok iz pravca npr. Grbavice i izlazi u pravcu Bosmala, horizontalna signalizacija nije u sihronizaciji sa horizontalnom signalizacijom unutar samog kruznog toka.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20704
Joined: 12/08/2013 12:51

#154 Re: Kruzni tok

Post by insaneinthebrain »

:mrgreen: :izet:

Image
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#155 Re: Kruzni tok

Post by insomnia78 »

Imas takvih po Fr kolko hoces
Image
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3560
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#156 Re: Kruzni tok

Post by JavierBosnia »

https://www.youtube.com/watch?v=Q66aZQgAEs0&t=1592s

Evo na 22:50 covjek rece da nema zakonske odredbe koja brani i da je ispravno i dopusteno napraviti cio krug vanjskom trakom u kruznom toku?
Ili je to ipak samo dopusteno, a ne ispravno?
Odnosno nije zakonski regulisano, jer ko ce dokazati odakle si se ukljucio
User avatar
van Basten
Posts: 7552
Joined: 21/09/2006 02:59

#157 Re: Kruzni tok

Post by van Basten »

Uz rizik da otvorim Pandorinu kutiju :oops: al da priupitam:
Na bihamkovoj stranici za voznju po CG i Albaniji stoji da u kruznom toku prednost ima vozilo koje ulazi u kruzni u odnosu na auto koje je vec u kruznom. Da li je neko u praksi ovo provjerio u tim zemljama, da li je to zaista tako?
NediM17
Posts: 21881
Joined: 05/11/2009 11:49

#158 Re: Kruzni tok

Post by NediM17 »

van Basten wrote:Uz rizik da otvorim Pandorinu kutiju :oops: al da priupitam:
Na bihamkovoj stranici za voznju po CG i Albaniji stoji da u kruznom toku prednost ima vozilo koje ulazi u kruzni u odnosu na auto koje je vec u kruznom. Da li je neko u praksi ovo provjerio u tim zemljama, da li je to zaista tako?
Pa ne mogu da vjerujem da to stoji na bihamk stranici. Pravila ponasanja u kruznom toku i u CG i u Albaniji su potpuno ista kao i kod nas, dakle prednost ima vozilo koje je u kruznom toku. Uostalom prati znakove i sve ce ti se samo kazati. Ovo naravno provjereno vise puta osobno. E sad jedino dajem promil sanse da se od lani nesto promijenilo, u sta ne vjerujem.
Mada, generalno u Albaniji saobracajne propise malo ko postuje. U Tirani od tri trake naprave pet, nazovi autoputevi se ne naplacuju niti su ogradjeni, pjesaci pretrcavaju preko njih, izleti lola iz njive s magarecom dvokolicom pravo na autoput i slicno. Dakle, otvoriti cetvere oci.
megaribi1
Posts: 763
Joined: 21/09/2016 21:51

#159 Re: Kruzni tok

Post by megaribi1 »

NediM17 wrote:
van Basten wrote:Uz rizik da otvorim Pandorinu kutiju :oops: al da priupitam:
Na bihamkovoj stranici za voznju po CG i Albaniji stoji da u kruznom toku prednost ima vozilo koje ulazi u kruzni u odnosu na auto koje je vec u kruznom. Da li je neko u praksi ovo provjerio u tim zemljama, da li je to zaista tako?
Pa ne mogu da vjerujem da to stoji na bihamk stranici. Pravila ponasanja u kruznom toku i u CG i u Albaniji su potpuno ista kao i kod nas, dakle prednost ima vozilo koje je u kruznom toku. Uostalom prati znakove i sve ce ti se samo kazati. Ovo naravno provjereno vise puta osobno. E sad jedino dajem promil sanse da se od lani nesto promijenilo, u sta ne vjerujem.
Mada, generalno u Albaniji saobracajne propise malo ko postuje. U Tirani od tri trake naprave pet, nazovi autoputevi se ne naplacuju niti su ogradjeni, pjesaci pretrcavaju preko njih, izleti lola iz njive s magarecom dvokolicom pravo na autoput i slicno. Dakle, otvoriti cetvere oci.
Kada sam polagao vozački i za raskrsnice sa kružnim tokom je važilo da prednost ima vozilo sa desne strane, što bi značilo vozilo koje ulazi u kružni tok. Ali, i tada su na svim kružnim tokovima (nije ih bilo puno: Mostar, Banjaluka i Ljubuški) neobavezno stavljani znakovi na ulazu u kružni tok "Raskrsnica s putom s prvenstvnom prolaza", pa je na taj način prednost dobivalo vozilo u kružnom toku.

Danas je postavljanje znaka obavezno. Današnji zakon u BiH kaže
Član 50
(4) Prilikom reguliranja prometa na raskrižju s kružnim tokom,potrebno je regulirati promet tako da vozila u kružnom toku imaju prednost prolaska

Teoretski, ako putar nije poštovao ovu odredbu i postavio znak važilo bi staro pravilo. Moguće je da u Albaniji ima vište takvih kružnih raskrsnica bez znaka izvrnutog trokuta na ulazu,
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3560
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#160 Re: Kruzni tok

Post by JavierBosnia »

Pa kad bi auto koje ulazi imalo prednost, kruzni tok bi izgubio smisao i doslo bi do zagusenja za minutu
shandrprcSA
Posts: 9806
Joined: 23/02/2013 08:16

#161 Re: Kruzni tok

Post by shandrprcSA »

NediM17
Posts: 21881
Joined: 05/11/2009 11:49

#162 Re: Kruzni tok

Post by NediM17 »

Da ne bi dalje palamudili postoji nesto sto se zove horizontalna i vertikalna signalizacija, prati znakove. Ja jos ne naidjoh ni u CG ni u Albaniji na kruzni gdje vozila koja ulaze u njega imaju prednost. Postoje znakovi na ulazu u kruzni koji kazu da nailazis na put s pravom prvenstva. Ako znakom nije naznaceno onda vrijedi pravilo desne strane, i sto rece Javier onda kruzni tok gubi svoj smisao.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#163 Re: Kruzni tok

Post by Travnički Noćni Šetač »

van Basten wrote:Uz rizik da otvorim Pandorinu kutiju :oops: al da priupitam:
Na bihamkovoj stranici za voznju po CG i Albaniji stoji da u kruznom toku prednost ima vozilo koje ulazi u kruzni u odnosu na auto koje je vec u kruznom. Da li je neko u praksi ovo provjerio u tim zemljama, da li je to zaista tako?
Ja bio u Crnoj Gori prošli vikend... prebrisali mi se snimci ali evo slika sa google maps kružnog toka u Budvi:

Image
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#164 Re: Kruzni tok

Post by commendatore »

to znaci da ovaj pokazan ispod trokuta okrenutog prema dole ima prednost na 12h kruznog toka
User avatar
basicm
Posts: 10617
Joined: 16/01/2012 21:38

#165 Re: Kruzni tok

Post by basicm »

shandrprcSA wrote:
Sto si svirao ovdje?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#166 Re: Kruzni tok

Post by seoBIH »

Koliko ja vidim, ovaj sto snima je u prekršaju. Moraš pustiti vozila iz obje trake, ne samo one u koju ulaziš. Prema tome, snimak bi na sudu bio dovoljan da kaze da si uzeo prvenstvo.
User avatar
muha_sa
Posts: 128805
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#167 Re: Kruzni tok

Post by muha_sa »

seoBIH wrote:Koliko ja vidim, ovaj sto snima je u prekršaju. Moraš pustiti vozila iz obje trake, ne samo one u koju ulaziš. Prema tome, snimak bi na sudu bio dovoljan da kaze da si uzeo prvenstvo.
kod nas je pravilo da što brže ufuraš u kružni-nema veze što vec neko vozi kružnim
User avatar
Edin H.
Posts: 47275
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#168 Re: Kruzni tok

Post by Edin H. »

muha_sa wrote:
seoBIH wrote:Koliko ja vidim, ovaj sto snima je u prekršaju. Moraš pustiti vozila iz obje trake, ne samo one u koju ulaziš. Prema tome, snimak bi na sudu bio dovoljan da kaze da si uzeo prvenstvo.
kod nas je pravilo da što brže ufuraš u kružni-nema veze što vec neko vozi kružnim
Dobro pravilo :D je li smijes izbiti levata unutar kruznog toka :D
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#169 Re: Kruzni tok

Post by Travnički Noćni Šetač »

seoBIH wrote:Koliko ja vidim, ovaj sto snima je u prekršaju. Moraš pustiti vozila iz obje trake, ne samo one u koju ulaziš. Prema tome, snimak bi na sudu bio dovoljan da kaze da si uzeo prvenstvo.
Pošto slabo poznajem ovu odredbu je li moguće navesti član ZOBS-a koji ovo definiše ?
Throttle
Posts: 13142
Joined: 10/06/2016 12:35

#170 Re: Kruzni tok

Post by Throttle »

Pa piše da moraš propustiti vozila u kružnom toku. Imas i obrnuti trokut na ulazu u kruzni. Teoretski moras propustit sve-bar ja tako mislim. Prakticno ako si u desnoj svi gledaju vanjsku a ako si u lijevoj gledas i unutrasnju i vanjsku.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#171 Re: Kruzni tok

Post by seoBIH »

(4) Vozač koji ulazi vozilom na put koji je saobraćajnim
znakom označen kao put s prvenstvom prolaza dužan je da
propusti sva vozila koja se kreću tim putem.
Bas zbog toga da ne bi nagađali da li izlaziš ili ne, postoji zakon koji kaže da moraš sve propustiti.
User avatar
Edin H.
Posts: 47275
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#172 Re: Kruzni tok

Post by Edin H. »

Throttle wrote:Pa piše da moraš propustiti vozila u kružnom toku.
Mislim da ta rijec nema znacenje u BiH :oops:
User avatar
van Basten
Posts: 7552
Joined: 21/09/2006 02:59

#173 Re: Kruzni tok

Post by van Basten »

E hvala na rijesenoj dilemi, i pretpostavio sam da je greska na stranici bihamka.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#174 Re: Kruzni tok

Post by Travnički Noćni Šetač »

Supr je ovaj razgovor, dopada mi se korektna razmjena mišljenja i volio bih da korektno napravimo konstruktivnu raspravu...
...
Da pogledamo sa ovog snimka taksistu za jedan momenat...

- ne vidim desni žmigavac ( možda slabo vidim) a ako ga nije dao onda je to kršenje člana 37 ZOBS-a
- očigledno je da je preduzeo radnju promjene saobraćajne trake pa onda i skretanja , a da se prethodno nije uvjerio da to može izvesti na bezbjedan način jer je vozilo u desnoj traci moralo da uspori / stane radi njegovog manevra, čime je prekršio član 36. ZOBS-a
- ne vidim oznake na kolovozu pa ne mogu biti siguran da li iste postoje, a ako ne postoje onda je ovdje iz krajnje lijeve trake dkrenuo desno što je kršenje člana 48. ZOBS-a ( ponavljam ne vidim oznake na kokovozu pa ovo zadnje možda i nije prekršaj) ...
...
...
...
seoBIH wrote:
(4) Vozač koji ulazi vozilom na put koji je saobraćajnim
znakom označen kao put s prvenstvom prolaza dužan je da
propusti sva vozila koja se kreću tim putem.
Bas zbog toga da ne bi nagađali da li izlaziš ili ne, postoji zakon koji kaže da moraš sve propustiti.
Za ovaj slučaj , odnosno ukoliko ovo vrijedi za obe saobraćajne trake imam par nejasnoća:
- ako je 5 vozila u unutrašnjoj trci kružnog toka i nijedno u vanjskoj, da li to znači da e ne smijem uključiti u vanjsku iako izlaim odmah na slijedećm izlazu
- da li je onda besmisleno što ja na Stupskoj petlji kada vidim da se neko uključuje iz grada pređem u lijevu saobraćjnu traku da mu ostavim prostor za uključenje , jer po ovome bez obzira u kojoj sam traci on mora da me propusti iako nam se putanje ne ukrštaju...
- da li je onda besmisleno što ja na petlji na autoputu kad vidim da se neko uključuje pređem u lijevu saobraćajnu traku da mu ostavim prostor za uključenje, jer po ovome bez obzira u kojoj sam traci on mora da me propusti iako nam se putanje ne ukrštaju...

- ili ipak nije oduzimanje prednosti ako se uključim u saobraćajnu traku u kojoj nema drugih vozila...
...
Ponavljam nije zezanje niti provokacija, stvarno bih volio čuti razmjenu mišljenja po ovom pitanju...
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#175 Re: Kruzni tok

Post by channel10 »

Meni se cini da su oba vozila izbacila zmigavac i sve je po ps-u, osim ove "kamere" koja pravi prekrsaj ovakvim ulaskom u kruzni tok.
Post Reply