KURAN-O MUHAMMEDU

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#151 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by HardcoreMX »

šarf wrote:
šarf wrote:“Viđam ljude koji se prepiru oko vjere, a čovjek bi rekao da se u isto vrijeme takmiče tko će je se manje pridržavati”

Charles Montesquieu- Luis de Secondat (1689 - 1755)
šarf wrote: 1.Timoteju 6:4,5-"...ponosan je i ne razumije ništa, nego boluje od zapitkivanja i prepirki oko riječi. To dovodi do zavisti, svađe, pogrdnoga govora, zlonamjernog sumnjičenja,  žučnih prepirki o sitnicama u koje se upuštaju ljudi pokvarena uma,..."
pa ti sam sebe ovim tvojim citatima opisa, ukljucujuci i druge tvoje nikove... :wink:
trolas cak i sopstvenu temu... :roll:
User avatar
rocco_siffredi
Posts: 1510
Joined: 25/07/2015 14:13

#152 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by rocco_siffredi »

šarf wrote:2:30. A kada Gospodar tvoj reče melekima: "Ja ću na Zemlji namjesnika postaviti!" - oni rekoše: "Zar će Ti namjesnik biti onaj koji će na njoj nered
činiti i krv proljevati? A mi Tebe veličamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo." On reče: "Ja znam ono što vi ne znate."

Ovdje je naveden razgovor Gospodara i meleka,prije stvaranja čovjeka i prije grijeha.
Čovjek je postavljen na Zemlju prije nego što je učinio grijeh.
Kako meleci znaju da će činiti nered i krv proljevati?
Da već nije učinio grijeh možda?
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#153 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

O čemu se ovdje govori u citiranom ajetu?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#154 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Smrcak15 »

šarf wrote:O čemu se ovdje govori u citiranom ajetu?
tu meleci pitaju Allaha zasto ce da postavi na zemlji novo stvorenje a vidjeli su da dzinni koji su stvoreni prije covjeka imali velike ratove izmedju sebe i krv proljevali jedni drugima, pa zato se andjeli cude sto Allah planira da postavi namjesnika na zemlji koji ce isto tako izmedju sebe proljevati krv jedni drugima.
Last edited by Smrcak15 on 25/02/2018 00:25, edited 1 time in total.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#155 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Meleci kažu
"zar će ti namjesnik biti onaj koji će nered činiti...

a ne kaže onaj koji čini

dakle govori o budućnosti
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#156 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by HardcoreMX »

rocco_siffredi wrote:
šarf wrote:2:30. A kada Gospodar tvoj reče melekima: "Ja ću na Zemlji namjesnika postaviti!" - oni rekoše: "Zar će Ti namjesnik biti onaj koji će na njoj nered
činiti i krv proljevati? A mi Tebe veličamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo." On reče: "Ja znam ono što vi ne znate."

Ovdje je naveden razgovor Gospodara i meleka,prije stvaranja čovjeka i prije grijeha.
Čovjek je postavljen na Zemlju prije nego što je učinio grijeh.
Kako meleci znaju da će činiti nered i krv proljevati?
Da već nije učinio grijeh možda?
govori o prijasnim ljudskim vrstama, sto je nauka kao sto je i poznato arheoloskim dokazima i potvrdila...
Last edited by HardcoreMX on 25/02/2018 00:26, edited 1 time in total.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#157 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Smrcak15 »

šarf wrote:Meleci kažu
"zar će ti namjesnik biti onaj koji će nered činiti...

a ne kaže onaj koji čini

dakle govori o budućnosti
ja, i sta ???
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#158 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Za koga je zemlja stvorena?
Ko je na njoj trebao da živi?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#159 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Smrcak15 »

šarf wrote:Za koga je zemlja stvorena?
Ko je na njoj trebao da živi?
za ljude i dzine
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#160 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Smrčak pratiš li ono što piše Rocco?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#161 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Smrcak15 »

šarf wrote:Smrčak pratiš li ono što piše Rocco?
ja i??

ti sve na slogove, daj malo ubrzaj proces ba :-)
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#162 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by colt »

Kako mozete ulaziti u diskusiju sa ovim provokatorom (sarf). Trazi odgovore na glupa pitanja . Bog da je htio, dao bi svo znanje covjeku, ali koliko god covjek bio bistar i mudar, ima ono nešto Božije i sto se ne moze sve razumjeti. Covjekovo nije da propituje neke Bozije stvari nego da ga prihvata kao takvo. Recimo kako objasniti bezgrešno zacece . . .nije tvoje da pitaš kako, nego da ga prihvatis kao takvo i nemoj ispasti mudriji od Boga da ga pitas cistom logikom, kako !!!??. Klonite se glupiranja i odgovoranja ovom provokatoru sarfu . .
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#163 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Colt,prijatelju
nemoj onoga ,na čija pitanja ne možeš odgovoriti ,proglašavati provokatorom.
Znamo da postavljanje pitanja nije razlog da se nekoga optuži za nešto,ali kada se nema odgovora na ta pitanja tu nastaje problem.
Imaš i pristojnijih načina i riječi da kažeš svoje mišljenje.
User avatar
Zaitsev
Posts: 1943
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#164 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Zaitsev »

Just passing by... :D

Image
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#165 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by colt »

šarf wrote:Colt,prijatelju
nemoj onoga ,na čija pitanja ne možeš odgovoriti ,proglašavati provokatorom.
Znamo da postavljanje pitanja nije razlog da se nekoga optuži za nešto,ali kada se nema odgovora na ta pitanja tu nastaje problem.
Imaš i pristojnijih načina i riječi da kažeš svoje mišljenje.
Pa evo ja cu tebe sad isprovocirati i pitati o bezgresnom zacecu. . . Sta ti mislis da li je to po ljudskim razumima moguce ! Covjece, ne postavljaj pitanja na koje ljudski razum ne moze dati odgovor i ti trebas da prihvatis kao takvo. Zdravo za gotovo

I jos nesto. Meni se cini da si negdje napisao da je Kur an nepotreban jer je vec ranije napisano u drugim svetim knjigama. Kur an tim ponavljanjem samo potvrdio istinitost i da Allah nije laz i da je osnova svih vjera ista. To je isto da ti kazes neku cinjenicu a ljudi ti ne vjeruju a onda dodjem ja i potrvrdim tvoju cinjenicu. Onda se pitaj kako je nepismeni Muhamed a.s. sve to znao i ponovio sve to. .
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#166 mod-comment

Post by arzuhal »

šarf wrote:O čemu se ovdje govori u citiranom ajetu?
Reci mi da znam, pošto sam neki dan pometlao sve što nije u skladu s uvodnim postom i nazivom teme: da li je i dalje tema Kur'an o Muhammedu (odnosno Muhammed u Kur'anu) ili prelaziš na širu raspravu o Kur'anu za kojeg tvrdiš da je djelo Muhammeda, alejhi-selam? Da ne bude kasnije kako se dozvolilo da se tema raspline...
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#167 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Irsar »

rocco_siffredi wrote:
šarf wrote:2:30. A kada Gospodar tvoj reče melekima: "Ja ću na Zemlji namjesnika postaviti!" - oni rekoše: "Zar će Ti namjesnik biti onaj koji će na njoj nered
činiti i krv proljevati? A mi Tebe veličamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo." On reče: "Ja znam ono što vi ne znate."

Ovdje je naveden razgovor Gospodara i meleka,prije stvaranja čovjeka i prije grijeha.
Čovjek je postavljen na Zemlju prije nego što je učinio grijeh.
Kako meleci znaju da će činiti nered i krv proljevati?
Da već nije učinio grijeh možda?
Meleki, kao uostalom i sva stvorenja sa inteligencijom, posjeduju znanja. O nečemu, bilo čemu. Od tih znanja, za meleke, je i znanje o čovjeku, bar do određenog stepena. Stoga su i znali bar šta čovjek jeste, a to je da je čovjek nesavršeno stvorenje, sa svojom voljom i izborima, te sposobnošću i često sklonošću da griješi. Stoga su i lako mogli "predvidjeti" šta će čovjek činiti, te stoga su i rekli to što su rekli.

Naravno, to što su o čovjeku znali do određenog stepena ne znači da su znali dovoljno, stoga su i "ispravljeni" od Boga.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#168 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Irsar »

šarf wrote:Prva stvar je logika.Obavezno mora biti prisutna.
šarf wrote:Gore sam napisao da do istine dolazimo ako koristimo logiku.
Image

Istina i logika, jezik sam nam kaže, nisu iste stvari. :wink: Što je samo drugi način da se kaže da se može znati istina i bez upotrebe logike, ili čak bez da se logikom može "dokazati".

Ako smatraš suprotno, izvoli i logički dokaži da je logika jedini način spoznaje istine. Logički dokaži da bez logike nema istine. :wink:

Vjerujem da si čuo za pojam "aksiom". Trebam li dati definiciju aksioma? Jer se istinitost aksioma logički ne dokazuje, a opet su istiniti. :wink:
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#169 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by Irsar »

šarf wrote:Nečemu savršenom ništa se ne može oduzeti niti dodati.Nema potrebe.
Da.
Ako je Kuran savršen otkuda onda tolika potreba za hadisima?
Samim uzimanjem hadisa da bi se objasnilo neko vjerovanje ili postupak,znači da Kuran nije savršen.
Logika ti ne stoji. Nema Kur'an potrebu za hadisima, već čovjek ima potrebu da mu se istina "sažeta" unutar Kur'ana "raspakuje" u oblik njemu razumljiv; Kur'an, kao takav, je sam po sebi istina u potpunosti, to što su potrebni hadisi da se ta istina "prevede" u formu razumljivu čovjeku je druga stvar.

Naravno, nisu hadisi potrebni za sve što u Kur'anu stoji.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#170 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by šarf »

Irsar,neka si došao,nismo odavno razgovarali.

Na prethodnim stranama,mislim da je to Smrčak napisao ,da je u Kuranu za Muhammeda napisano da je nekoliko puta nešto pogriješio i da je zbog toga dobio i opomenu.Sjetio sam se jednog slučaja ,kada je nešto prekorio nekog slijepog čovjeka.
To što je u Kuranu napisano i to a nije sakriveno,pokazuje da je Muhammed bio iskren čovjek.
No to isto ne pokazuje da je to bila jedina pogreška,naravno nije ni bilo potrebno da piše svaku svoju grešku.

Ovim je primjerom Muhammed pokazao da i njegovi sljedbenici trebaju biti iskreni.

Irsar slažeš li se sa ovom logikom?
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#171 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by JVC »

rocco_siffredi wrote:I taj zakon je prestao da važi.
Došao je Muhammed i Ku'ran.
Sad uzmite taj zakon.
Kao što ste napustili zakon Jevreja,napustite i zakon kršćana.
Kada su Izraelci napustili Egipat pod vodstvom Mojsija, Bog je sklopio savez s njima u pustinji. Dao im je deset zapovijedi, zajedno s nizom drugih zakona, eticke i ceremonijalne. I kao sto Mojsije rece Ponovljeni zakon 27:26 "Proklet bio koji ne bude držao riječi ovoga Zakona i vršio ih!` - I sav narod neka reče: `Amen!" Deset zapovijedi i drugi zakoni stavili su odgovornost na Izraelce i predstavljeni su rijecima "Ti ces" ili "Ti neces".

Izlazak 24:4-8: "Tada Mojsije popiše sve riječi Jahvine. A ujutro podrani te podigne žrtvenik na podnožju brda i dvanaest stupova za dvanaest plemena Izraelovih. Zatim naloži mladim Izraelcima da prinesu žrtve paljenice i da žrtvuju Jahvi junce kao žrtve pričesnice. Mojsije uhvati krv; polovinu krvi ulije u posude, a polovinu izlije po žrtveniku. Prihvati zatim Knjigu Saveza pa je narodu glasno pročita, a narod uzvrati: "Sve što je Jahve rekao, izvršit ćemo i poslušat ćemo. Mojsije potom uzme krvi te poškropi narod govoreći: "Ovo je krv Saveza koji je Jahve s vama uspostavio na temelju svih ovih riječi."
Ono sto je vazno je napomenuti da je savez bio zapecacen prolijevanjem krvi na zrtveniku.

Odmah nakon toga Bog je pozvao Mojsija da izide na goru kako bi primio dvije kamene ploce sa zakonom i zapovijedima na njima, Izlazak 24:12. Znamo sta se desilo nakon sto se Mojsije vratio sa gore. Tokom svoje povijesti, Izraelci su nastavili krsiti savez. Okrenuli su se idolima, napustili Gospoda, krsili su zapovijedi i ubijali proroke. Odgovornost je bila na njima da se drze saveza koji se pokazao kao preveliki teret za ljudsku prirodu. Savez je postao teret kao sto je jedan od Isusovih ucenika kasnije i napisao: Djela apostolska 15:10 "Što dakle sada iskušavate Boga stavljajući učenicima na vrat jaram kojeg ni oci naši ni mi nismo mogli nositi?"
Stoljecima kasnije, kada je Izraelski narod tako mnogo prekrsio date zakone i kad je zavrsio u Asiriji, Babilonu itd Bog je u svom milosrdu ipak izjavio da ce uciniti novi savez i govorio kroz proroka tog vremena:

Jeremija 31:31-34 "Evo dolaze dani - riječ je Jahvina - kad ću s domom Izraelovim i s domom Judinim sklopiti Novi savez. Ne Savez kakav sam sklopio s ocima njihovim u dan kad ih uzeh za ruku da ih izvedem iz zemlje egipatske, Savez što ga oni razvrgoše premda sam ja gospodar njihov - riječ je Jahvina. Nego, ovo je Savez što ću ga sklopiti s domom Izraelovim poslije onih dana - riječ je Jahvina: Zakon ću svoj staviti u dušu njihovu i upisati ga u njihovo srce. I bit ću Bog njihov, a oni narod moj. I neće više učiti drug druga ni brat brata govoreći: `Spoznajte Jahvu!` nego će me svi poznavati, i malo i veliko - riječ je Jahvina - jer ću oprostiti bezakonje njihovo i grijeha se njihovih neću više spominjati.

Bog je obecao da novi Savez nece biti poput starog Saveza, jer ga njegov narod nije mogao drzati. Umjesto toga, ovaj put, Bog je u u svojoj milosti, obecao novi Savez koji ce On sam drzati odgovornim za njegovo ispunjenje. Pet puta je zapoceo obecanje s rijecima "Ja cu"
Bozje obecanje bilo je ispunjeno. Novi Savez, napravljen kroz Isusa. Hebrejima 7:16 jer Zakon nije ništa priveo k savršenstvu - a uvodi se bolja nada, po kojoj se približujemo Bogu.
Zato necemo i ne mozemo napustiti ovaj zakon, koji btw nije zakon "krscana" kako ti kazes, vec Jahvin.
Last edited by JVC on 25/02/2018 19:01, edited 2 times in total.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#172 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by sekerbay »

rocco_siffredi wrote:
šarf wrote:2:30. A kada Gospodar tvoj reče melekima: "Ja ću na Zemlji namjesnika postaviti!" - oni rekoše: "Zar će Ti namjesnik biti onaj koji će na njoj nered
činiti i krv proljevati? A mi Tebe veličamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo." On reče: "Ja znam ono što vi ne znate."

Ovdje je naveden razgovor Gospodara i meleka,prije stvaranja čovjeka i prije grijeha.
Čovjek je postavljen na Zemlju prije nego što je učinio grijeh.
Kako meleci znaju da će činiti nered i krv proljevati?
Da već nije učinio grijeh možda?
Odlično pitanje, jedno od najjačih.

Budući da u kur'anu imaju odgovori za sve stvari(Mi tebi objavljujemo Knjigu kao objašnjenje za sve), mora biti i u vezi ovoga :) samo gdje :)
Smrcak15 wrote:vidjeli su da dzinni koji su stvoreni prije covjeka imali velike ratove izmedju sebe i krv proljevali jedni drugima
Imaš li neki dokaz za ovo što govoriš, ono da baš to ciljaju?
Imaš li dokaz da su džini bili postavljeni za halife?
HardcoreMX wrote:govori o prijasnim ljudskim vrstama
Kako znaš da govori baš o tome? :)
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#173 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by JVC »

sekerbay wrote:
Smrcak15 wrote:vidjeli su da dzinni koji su stvoreni prije covjeka imali velike ratove izmedju sebe i krv proljevali jedni drugima
Imaš li neki dokaz za ovo što govoriš, ono da baš to ciljaju?
Imaš li dokaz da su džini bili postavljeni za halife?
Stani malo, pa zar nisu dzini stvoreni od vatre, a ne od krvi i mesa?
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#174 Re: KURAN-O MUHAMMEDU

Post by JVC »

šarf wrote:Citirat ću Kuran,pojasni mi.

2:29. On je za vas sve što postoji na Zemlji stvorio, zatim je Svoju volju prema nebu usmjerio i kao sedam nebesa ga uredio; On sve zna.

2:30. A kada Gospodar tvoj reče melekima: "Ja ću na Zemlji namjesnika postaviti!"
Prema hadisima Raj je bas u tom sedmom nebu. Ako je prvi covjek gore stvoren tj. u Raju, otkud zemlja i voda na njemu?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#175 Re: mod-comment

Post by arzuhal »

arzuhal wrote:
šarf wrote:O čemu se ovdje govori u citiranom ajetu?
Reci mi da znam, pošto sam neki dan pometlao sve što nije u skladu s uvodnim postom i nazivom teme: da li je i dalje tema Kur'an o Muhammedu (odnosno Muhammed u Kur'anu) ili prelaziš na širu raspravu o Kur'anu za kojeg tvrdiš da je djelo Muhammeda, alejhi-selam? Da ne bude kasnije kako se dozvolilo da se tema raspline...
Jesi li slučajno previdio moje pitanje ili namjerno ignorisao?
Post Reply