PC gamerske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Wheatly
Posts: 322
Joined: 26/06/2014 20:51

#151 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Wheatly »

Šta je najbolje uzeti do 250KM? (psu,gpu)
CPU je E6500, grafička da se može igrati NBA 2K15.
Bez kupi novi računar postova, uopće nije moj računar, već od druga.
Bosnian Dragon1
Posts: 1181
Joined: 29/07/2012 17:52

#152 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

sad kad stavim novu graficku jel potrebno da obaram sistem, radi novih drajvera i to ili nema potrebe za tim
User avatar
Arslan_11
Posts: 6436
Joined: 13/05/2011 21:17

#153 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Arslan_11 »

Ma jok samo deinstall stare, restart i nabaci nove.
Bosnian Dragon1
Posts: 1181
Joined: 29/07/2012 17:52

#154 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

za sta sluzi ovaj CrosFire kabal i ovaj gel uz njega, za spajanje dvije graficke?
Image
Image
Bosnian Dragon1
Posts: 1181
Joined: 29/07/2012 17:52

#155 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

Bosnian Dragon1 wrote:za sta sluzi ovaj CrosFire kabal i ovaj gel uz njega,neke bobice plasticne u kesi doslo, za spajanje dvije graficke?
Image
Image
Bosnian Dragon1
Posts: 1181
Joined: 29/07/2012 17:52

#156 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

i jos jedno pitanje stigla mi je graficka i napajanje medjutum nemam pojma kako da zamjenim, pogotovo napojnu jer mi je ventilator sa donje strane a kod ove stare je sprijeda kao sto se vidi na slikama
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
hopi
Posts: 5763
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#157 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by hopi »

redom
1. najbolje izbrisati stare drajvere i sve vezanu za grafu, restart i onda instalacija novih. Međutim meni su se nakon toga, iako sam sve uredno uradio pojavljivali artefakti - zelene kockice, ima nekih rješenja ali mi je bilo lakše reinstal windowsa i od tada sve radi kako treba, pa eto ako i tebi slučajno bude isto da znaš
2. kros fajer- povezivanje dvije grafičke
3. napojnu slobodno postavi, nema veze što je nova prema dole, tako je i kod mene bilo. Odvrni ta 4 šarafa sa napojne, izvuci staru, koliko vidim odgovaraju rupe od nove, mislim i šarafi da su isti. A grafičku- odvrni šaraf, pa ima jedan plastični dio kraj utora grafičke, njega povuci i možeš onda izvući grafičku, malo jače će trebati
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#158 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by BHCluster »

hopi wrote:redom
1. najbolje izbrisati stare drajvere i sve vezanu za grafu, restart i onda instalacija novih. Međutim meni su se nakon toga, iako sam sve uredno uradio pojavljivali artefakti - zelene kockice, ima nekih rješenja ali mi je bilo lakše reinstal windowsa i od tada sve radi kako treba, pa eto ako i tebi slučajno bude isto da znaš
2. kros fajer- povezivanje dvije grafičke
3. napojnu slobodno postavi, nema veze što je nova prema dole, tako je i kod mene bilo. Odvrni ta 4 šarafa sa napojne, izvuci staru, koliko vidim odgovaraju rupe od nove, mislim i šarafi da su isti. A grafičku- odvrni šaraf, pa ima jedan plastični dio kraj utora grafičke, njega povuci i možeš onda izvući grafičku, malo jače će trebati
:thumbup:

4. Ocisti prasinu! Pogotovo sa CPU Coolera.
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#159 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Nuke »

Bosnian Dragon1 wrote:sad kad stavim novu graficku jel potrebno da obaram sistem, radi novih drajvera i to ili nema potrebe za tim
Nema potrebe da reinstaliras OS. Skini DDU (Display Driver Uninstaller), pokreni ga u "safe mode", prati instrukcije na ekranu i skini stare drivere tako. Poslije toga, ugasi racunar (iskljuci napajanje iz uticnice), ubaci novu graficku, instaliraj nove drivere za tu graficku i to je to.
Bosnian Dragon1
Posts: 1181
Joined: 29/07/2012 17:52

#160 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

BHCluster wrote:
hopi wrote:redom
1. najbolje izbrisati stare drajvere i sve vezanu za grafu, restart i onda instalacija novih. Međutim meni su se nakon toga, iako sam sve uredno uradio pojavljivali artefakti - zelene kockice, ima nekih rješenja ali mi je bilo lakše reinstal windowsa i od tada sve radi kako treba, pa eto ako i tebi slučajno bude isto da znaš
2. kros fajer- povezivanje dvije grafičke
3. napojnu slobodno postavi, nema veze što je nova prema dole, tako je i kod mene bilo. Odvrni ta 4 šarafa sa napojne, izvuci staru, koliko vidim odgovaraju rupe od nove, mislim i šarafi da su isti. A grafičku- odvrni šaraf, pa ima jedan plastični dio kraj utora grafičke, njega povuci i možeš onda izvući grafičku, malo jače će trebati
:thumbup:

4. Ocisti prasinu! Pogotovo sa CPU Coolera.
sta vi koristite za ciscenje prasine, ja sam uzimao neki komprimirani zrak u boci ali nikakvog efekta nema
Nuke
Posts: 399
Joined: 29/02/2008 03:27
Location: Sarajevo

#161 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Nuke »

Bosnian Dragon1 wrote:
BHCluster wrote:
hopi wrote:redom
1. najbolje izbrisati stare drajvere i sve vezanu za grafu, restart i onda instalacija novih. Međutim meni su se nakon toga, iako sam sve uredno uradio pojavljivali artefakti - zelene kockice, ima nekih rješenja ali mi je bilo lakše reinstal windowsa i od tada sve radi kako treba, pa eto ako i tebi slučajno bude isto da znaš
2. kros fajer- povezivanje dvije grafičke
3. napojnu slobodno postavi, nema veze što je nova prema dole, tako je i kod mene bilo. Odvrni ta 4 šarafa sa napojne, izvuci staru, koliko vidim odgovaraju rupe od nove, mislim i šarafi da su isti. A grafičku- odvrni šaraf, pa ima jedan plastični dio kraj utora grafičke, njega povuci i možeš onda izvući grafičku, malo jače će trebati
:thumbup:

4. Ocisti prasinu! Pogotovo sa CPU Coolera.
sta vi koristite za ciscenje prasine, ja sam uzimao neki komprimirani zrak u boci ali nikakvog efekta nema
Ja imam mali kompresor, jer mi je dosadilo kupovati kompresovani zrak stalno. Ali to bi trebalo biti dovoljno. Skini cooler sa procesora i nekim ostrijim predmetom sastruzi naslage prasine i onda mozes zrakom to raspuhati. A onda mozes i da naneses novi sloj termalne paste (prije toga ocisti alokoholom cooler i procesor).
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#162 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by BHCluster »

Bosnian Dragon1 wrote:
BHCluster wrote:
hopi wrote:redom
1. najbolje izbrisati stare drajvere i sve vezanu za grafu, restart i onda instalacija novih. Međutim meni su se nakon toga, iako sam sve uredno uradio pojavljivali artefakti - zelene kockice, ima nekih rješenja ali mi je bilo lakše reinstal windowsa i od tada sve radi kako treba, pa eto ako i tebi slučajno bude isto da znaš
2. kros fajer- povezivanje dvije grafičke
3. napojnu slobodno postavi, nema veze što je nova prema dole, tako je i kod mene bilo. Odvrni ta 4 šarafa sa napojne, izvuci staru, koliko vidim odgovaraju rupe od nove, mislim i šarafi da su isti. A grafičku- odvrni šaraf, pa ima jedan plastični dio kraj utora grafičke, njega povuci i možeš onda izvući grafičku, malo jače će trebati
:thumbup:

4. Ocisti prasinu! Pogotovo sa CPU Coolera.
sta vi koristite za ciscenje prasine, ja sam uzimao neki komprimirani zrak u boci ali nikakvog efekta nema
Prilikom koristenja komprimiranog zraka u boci, bocu moras drzati ispravno tj da ti je plasticna cjevcica pod uglom od 90 stepeni sa komponentom koju cistis, a zrak ispustas postepeno.
Bosnian Dragon1
Posts: 1181
Joined: 29/07/2012 17:52

#163 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

Kako da update-ujem drivere za graficku nije mi dosao nikakav cd uz nju. Da potrazim na AMD-ovoj stranici?
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#164 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Odeš i razbiješ tog što ti je uvalio grafiku bRez CDa i drivera :lol:
Naravno da ćeš ih skinuti sa oficijelne jbt. Klikneš na prvi link, pa izabereš za koji sistem:
http://lmgtfy.com/?q=amd+driver

p.s.
Prije instalacije novih, skini DISPLAY DRIVER UNINSTALLER, pokreni ga i prati uputstva kako da obrišeš stare drivere (obavezno iz safe mode pokreni).
Wheatly
Posts: 322
Joined: 26/06/2014 20:51

#165 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Wheatly »

Da li iko koristi četku i ventilator za čišćenje kao ja? :D
11KM za jednu bocu zraka je preskupo. Na zapadu, možeš kupiti six-pack za toliko para.
Bosnian Dragon1
Posts: 1181
Joined: 29/07/2012 17:52

#166 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

avaks wrote:Odeš i razbiješ tog što ti je uvalio grafiku bRez CDa i drivera :lol:
Naravno da ćeš ih skinuti sa oficijelne jbt. Klikneš na prvi link, pa izabereš za koji sistem:
http://lmgtfy.com/?q=amd+driver

p.s.
Prije instalacije novih, skini DISPLAY DRIVER UNINSTALLER, pokreni ga i prati uputstva kako da obrišeš stare drivere (obavezno iz safe mode pokreni).
Uradio sam tako pokrenuo DDU , izvadio staru graficku ubacio novu upalio komp i radilo sve samo trebao skinut nove drajvere. Ali sam onda ubacio win 7 da oborim sistem i dosao do dijela gdje se formatira particija. Kad sam formatiro i klikno next pojavi se error; " setup was unable to use the existing system partitition because it does not contain the required free space.
Nidje veze jer pise 100gb of 100gb free i sad ne mogu podic sistem nit mogu koristit racunar
User avatar
ferratilis
Posts: 7399
Joined: 25/11/2013 16:48

#167 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by ferratilis »

Može li mi neko reći ima lis e gdje kupiti ovaj miš, MS WMO 1.1A, ne pitam za cijenu :D

Image
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#169 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Valja, skupo jeste, nema grafičku a i napojna je upitne snage...
Računaj još barem 300-400KM za grafičku i onda izađeš na cifru od 1500KM za šta možeš uzeti puno bolju konfiguraciju na piku.
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#170 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by artime »

Da li se hdd moze pregrijati u laptopu i biti uzrok topline koju ispusta? Gdje bih mogla najjeftinije ocistiti ventilator u Sarajevu? Sony Vaio VPCSB.
Hvala :D
User avatar
ferratilis
Posts: 7399
Joined: 25/11/2013 16:48

#171 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by ferratilis »

Prodajem Steelseries Siberia V2 Black slušalice, kupljene u Ingelu u Tuzli, pod garancijom 24 mjeseca

Cijena 140KM, ako ste zaniteresovani, javite se :)

Image
Bosnian Dragon1
Posts: 1181
Joined: 29/07/2012 17:52

#172 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

avaks wrote:Valja, skupo jeste, nema grafičku a i napojna je upitne snage...
Računaj još barem 300-400KM za grafičku i onda izađeš na cifru od 1500KM za šta možeš uzeti puno bolju konfiguraciju na piku.
meni je ova napojna cooler master 500w uz grafiku asus r7 260x 2 gb gddr5 OC, zasad radi bez problema
Bosnian Dragon1
Posts: 1181
Joined: 29/07/2012 17:52

#173 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

artime wrote:Da li se hdd moze pregrijati u laptopu i biti uzrok topline koju ispusta? Gdje bih mogla najjeftinije ocistiti ventilator u Sarajevu? Sony Vaio VPCSB.
Hvala :D
pozz, imas uniexpert na otoci gdje vrse servis a mozes predat imaju radnju na carsiji kod zelje pa onda salju na otoku na servis. Naplacuju 20KM ciscenje ako vec ne znas sama
Bosnian Dragon1
Posts: 1181
Joined: 29/07/2012 17:52

#174 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by Bosnian Dragon1 »

Bosnian Dragon1 wrote:
artime wrote:Da li se hdd moze pregrijati u laptopu i biti uzrok topline koju ispusta? Gdje bih mogla najjeftinije ocistiti ventilator u Sarajevu? Sony Vaio VPCSB.
Hvala :D
.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#175 Re: PC gamerske konfiguracije

Post by avaks »

Bosnian Dragon1 wrote:
avaks wrote:Valja, skupo jeste, nema grafičku a i napojna je upitne snage...
Računaj još barem 300-400KM za grafičku i onda izađeš na cifru od 1500KM za šta možeš uzeti puno bolju konfiguraciju na piku.
meni je ova napojna cooler master 500w uz grafiku asus r7 260x 2 gb gddr5 OC, zasad radi bez problema
Opet zavisi koja je u pitanju, je li ima ikakav 80+ certifikat i sl...
Ja vala svoju Asus 280x Top ne bih ni pokušavao na navedenoj ;)
Post Reply