Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Juka Jebach
Posts: 858
Joined: 18/04/2017 22:53

#14851 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Juka Jebach »

ShnjaZZZ wrote: 31/12/2022 10:32 Došlo i meni vrijeme za promjenu metalnog ljubimca. Odmah da naglasim da nisam car enthusiast i da ne razumijem mnogo oko auta, znam zamijenit gumu, provjerit uljna mjesta, eventualno zamijenit sijalicu i akumulator. :mrgreen:

Budžet mi je cca 10 hiljada kaemova. Plafon. Uglavnom između 8, 8.5 - 10.

Auto koje kupujem mora biti automatik zbog člana porodice iz USA kojem ga dadnem na korištenje mjesec dana kad je u BiH.

Osim automatika volio bih da bude dizel i da nije karavan. Muka mi je od karavana, čitav život ih vozam.

Vidim da ovdje ima dosta ljudi koji znaju i razumiju se u auta pa koja bi vaša preporuka bila ko da sebi uzimate? :-D
Touran DSG sa 6 brzina je poprilicno dobar auto a mjenjac perfektan. Samo nemoj da je sa ilidze jer je rent a car za arape bio 100%
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#14852 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Leon16v »

ShnjaZZZ wrote: 31/12/2022 10:32 Došlo i meni vrijeme za promjenu metalnog ljubimca. Odmah da naglasim da nisam car enthusiast i da ne razumijem mnogo oko auta, znam zamijenit gumu, provjerit uljna mjesta, eventualno zamijenit sijalicu i akumulator. :mrgreen:

Budžet mi je cca 10 hiljada kaemova. Plafon. Uglavnom između 8, 8.5 - 10.

Auto koje kupujem mora biti automatik zbog člana porodice iz USA kojem ga dadnem na korištenje mjesec dana kad je u BiH.

Osim automatika volio bih da bude dizel i da nije karavan. Muka mi je od karavana, čitav život ih vozam.

Vidim da ovdje ima dosta ljudi koji znaju i razumiju se u auta pa koja bi vaša preporuka bila ko da sebi uzimate? :-D
Ne vidiš dobro :mrgreen:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#14853 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Nako ću nabacati šta ima na OLX kad se ubace tvoji filteri.

Nek raja koja ima iskustva kaže od čega treba bježati.


https://www.olx.ba/artikal/50567771/citroen-c4/

https://www.olx.ba/artikal/48981726/citroen-c5/

https://www.olx.ba/artikal/48691305/lan ... anje-2009/

https://www.olx.ba/artikal/40972473/alf ... -1-9-jtdm/

https://www.olx.ba/artikal/51079487/alf ... automatic/

https://www.olx.ba/artikal/50932836/peu ... automatik/


Pazi, svi su ovi prešli iznad 200000, što znači vjerovatno malo više inicijalnih troškova da si miran, plus možeš očekivati već neke stvari da polako se kvare.
User avatar
hopi
Posts: 7262
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#14854 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by hopi »

Uh vidi crne alfare što se šljašti
Još 2.4 đi-ti-di :thumbup:
Bezze što je automatik
User avatar
mk ultra
Posts: 24037
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#14855 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

Mercedes-Benz E 270 (9.800 KM)
https://www.olx.ba/r/43555652/82529

Mercedes-Benz E 270 (10.000 KM)
https://www.olx.ba/r/48291843/82529
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83515
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#14856 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by _BataZiv_0809 »

Ako ti je budzet 10 milja, gledaj auto do 8 milja.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#14857 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by RagibUzoriti »

bordo gandalf wrote: 30/12/2022 22:08
drug_profi wrote: 30/12/2022 22:02 Prijetnja tužbama za klevetu.
Pa nije kleveta ako se dokaze da je kilometraza vracena. Ja danas jednog passata provjerio, prodaje se sa trenutnih 250k na satu.

Image
Evo onako ovlas bacih pogled na ovaj izvjestaj,predpostavljam od CV.

I tu stoji navedena neka registrovana kilometraza vozila odprilike svakih 5 hiljada ili 3 puta u istoj godini.

Ja licno ne vjerujem u ovo.

Odakle CV crpi ove informacije?

Znam da zakon o zastiti licnih podataka u Skandinaviji ne dopusta osiguravajucim kucama da kilometraze vozila daju trecim licima,bez obzira na registrovanu stetu ili nesto drugo.

Konkretan primjer,3 puta tokom godine uradjen izvjestaj kilometraze. Jel ga to neko lupao svako 5 hiljada ili sta???
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#14858 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by RagibUzoriti »

[quote=Evolution_IV post_id=18568225 time=1672437448 user_id=448712]

hoda li iko od vas blizu granicnih prelaza i oko spedicija raznoraznih, ostavite se govana iz uvoza...uvoz jedino ako idete sami po auto ili da je bas malo preslo ili jos bolje benzinac...
[/quote]

Hos kupit? Da i ti napokon provozas pravo vozilo


:D :lol:
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 1711
Joined: 29/11/2022 19:46

#14859 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ShnjaZZZ »

_BataZiv_0809 wrote: 31/12/2022 12:41 Ako ti je budzet 10 milja, gledaj auto do 8 milja.
Nah, 10 milja se mogu istegnuti za auto, a podrazumijeva se da imam makar 1000 za troškove kakvi da su, bilo mali/veliki servis, bilo gume nove.

Hvala na prijedlozima, šaljite i dalje.

Touran mi je kul auto, jest da je malo poveliko ali meni lično to nije problem.

Citroeni su mi vrh ali su preeeskupi, jaran mi ima C5 i haos je skupa za moj novčanik. C4 ne znam kakav je.

Mercedesi su isto za mene u ovom trenutku previše i troškali i previše jaki.

Moja godišnja kilometraža je maksimalno oko 4-5 hiljada kilometara, većina gradska vožnja.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#14860 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Onaj C4 ima robotizovani manuelni, ja ne bih.
C5 je 3.0 i za te pare teško da valja.
Za Alfe nemam pojma kakve su ove.

Meni za date pare i kombinacija motor/mjenjač/godište/stanje najrealnije izgleda onaj 407 i dobra je kombinacija automatika i motora. Mada sve su to prilično izvozana auta pa su kvarovi realna stvar na svakom.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#14861 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by NediM17 »

Čemu onda dizel zbog 4-5.000 km godišnje?
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 1711
Joined: 29/11/2022 19:46

#14862 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ShnjaZZZ »

NediM17 wrote: 31/12/2022 13:29 Čemu onda dizel zbog 4-5.000 km godišnje?
Je li mi vjeruješ da ne znam? :|
Navika valjda jer čitav život vozim dizel.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#14863 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Uzmi benzinca, za te kilometre idealna opcija. Eventualno nekad ugraditi plin, mada na tu kilometražu, čak i sa ovom razlikom u cijeni nije toliko isplativo.

Kako god okreneš, pouzdanije, pogotovo na ovim kilometrima, nemaš DPF EGR i gluposti, a i jeftinije je održavanje.


https://www.olx.ba/artikal/39115712/ren ... automatik/

Ovo nije loš autić. A la Nissan Note i tako to. Praktično a nije preveliko.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 10216
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#14864 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by bordo gandalf »

RagibUzoriti wrote: 31/12/2022 12:44
bordo gandalf wrote: 30/12/2022 22:08

Pa nije kleveta ako se dokaze da je kilometraza vracena. Ja danas jednog passata provjerio, prodaje se sa trenutnih 250k na satu.

Image
Evo onako ovlas bacih pogled na ovaj izvjestaj,predpostavljam od CV.

I tu stoji navedena neka registrovana kilometraza vozila odprilike svakih 5 hiljada ili 3 puta u istoj godini.

Ja licno ne vjerujem u ovo.

Odakle CV crpi ove informacije?

Znam da zakon o zastiti licnih podataka u Skandinaviji ne dopusta osiguravajucim kucama da kilometraze vozila daju trecim licima,bez obzira na registrovanu stetu ili nesto drugo.

Konkretan primjer,3 puta tokom godine uradjen izvjestaj kilometraze. Jel ga to neko lupao svako 5 hiljada ili sta???
U izvjestaju ima kada je vozilo servisirano(ne pise sta je radjeno). I svaki datum servisa se poklapa sa datumom prikazane kilometraze.
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#14865 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Optimist »

NediM17 wrote: 31/12/2022 13:29 Čemu onda dizel zbog 4-5.000 km godišnje?
Zar uopce ima za kupiti benzinac automatik za 10k?
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#14866 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Optimist »

ShnjaZZZ wrote: 31/12/2022 13:35
NediM17 wrote: 31/12/2022 13:29 Čemu onda dizel zbog 4-5.000 km godišnje?
Je li mi vjeruješ da ne znam? :|
Navika valjda jer čitav život vozim dizel.
Amerikanac ce biti presretan

Kia Sorento (9.500 KM)
https://www.olx.ba/r/51079803/136978

A s ovim ces ti biti presretan. :D

Audi A4 (9.800 KM)
https://www.olx.ba/r/50420066/136978
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#14867 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by NediM17 »

Nema tu srece po ovim kriterijima sto je postavio, sve staro najmanje 15 godina sa 300.000 priznatih km.
husoboss
Posts: 964
Joined: 19/07/2012 22:22

#14868 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by husoboss »

RagibUzoriti wrote: 31/12/2022 12:47
Evolution_IV wrote: 30/12/2022 22:57
hoda li iko od vas blizu granicnih prelaza i oko spedicija raznoraznih, ostavite se govana iz uvoza...uvoz jedino ako idete sami po auto ili da je bas malo preslo ili jos bolje benzinac...
Hos kupit? Da i ti napokon provozas pravo vozilo


:D :lol:
Ako je onaj Golf cijenu u pp salji :-D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#14869 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

RagibUzoriti wrote: 31/12/2022 12:47

Hos kupit? Da i ti napokon provozas pravo vozilo


:D :lol:
sta je to :D

ako je vw, moglo bi da ga drljam zimi po prljavim i posoljenim cestama :D , a mazda da odmara u garazi 8-)
User avatar
B6Redhell
Posts: 7821
Joined: 25/12/2010 04:56

#14870 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by B6Redhell »

Naravno. Sol nemoze nista tenkovima. Dok azijske nakaze lahko procvjetaju. Treba ih drzati u garazama zimi :P. :wink:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#14871 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

ne nego mi jednog zao, a drugog ne bi bilo :lol:

tenkovi su volvo i saab sto se lima tice :izet:
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#14872 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

Doduše ove zime i nema posoljenih cesta, slabolimaši ne bojte se :D
User avatar
B6Redhell
Posts: 7821
Joined: 25/12/2010 04:56

#14873 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by B6Redhell »

Globalno zagrijavanje paše slabolimašima.
Da je bogdom koju deceniju prije. Opel bi bio gigant… :D
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#14874 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Qwerty1234 »

bordo gandalf wrote: 31/12/2022 16:36
RagibUzoriti wrote: 31/12/2022 12:44

Evo onako ovlas bacih pogled na ovaj izvjestaj,predpostavljam od CV.

I tu stoji navedena neka registrovana kilometraza vozila odprilike svakih 5 hiljada ili 3 puta u istoj godini.

Ja licno ne vjerujem u ovo.

Odakle CV crpi ove informacije?

Znam da zakon o zastiti licnih podataka u Skandinaviji ne dopusta osiguravajucim kucama da kilometraze vozila daju trecim licima,bez obzira na registrovanu stetu ili nesto drugo.

Konkretan primjer,3 puta tokom godine uradjen izvjestaj kilometraze. Jel ga to neko lupao svako 5 hiljada ili sta???
U izvjestaju ima kada je vozilo servisirano(ne pise sta je radjeno). I svaki datum servisa se poklapa sa datumom prikazane kilometraze.
Servisi, tehnicki pregledi, osiguranja.
Servis moze biti i zamjena sijalice, kao i ulja i filtera.

Sa cv izvjestaja mog auta se sve slaze sa servisnom.
User avatar
pesimist
Posts: 193
Joined: 20/03/2013 12:58

#14875 Koji bi ti auto kupio ?

Post by pesimist »

Pozdrav raja
Koji auto bi ti kupio u cijeni od 19 000 do 24 000 KM ?
Navedi preporuku ili svoje iskustvo zasto bas to auto.

Hvala svima
Post Reply