Jel` se ono davljenik i za slamku hvata?
Dzaba sve...od stare slave se ne zivi.
Poslednjim potezima je sve zabrljao!
JASMIN IMAMOVIĆ: SDA je protiv Tuzle!
Nedjelja | 04.04.2010.
http://img179.imageshack.us/img179/6712/c91c0dfd54facdbdeeef078.jpg
"Ove godine SDA se obradovala što nam je budžet samo 42 miliona maraka, u odnosu na prošlogodišnjih 47 miliona. Pri tome nisu znali da smo mi iz stranih i nekih domaćih izvora, obezbijedili dodatna sredstva za projekte prema građanima, i to od 35 miliona maraka", rekao je Jasmin Imamović u intervjuu objavljenom u današnjem Oslobođenju. ** No links ** prenosi cijeli intervju
Čini se da je Tuzla svakim danom sve više marginalizirana u odnosu na ostale, veće, bosanskohercegovačke gradove. Primjetno je to kako u ekonomskom, tako i u političkom odnosu. Zbog čega je to tako?
- Tuzla je preporođen grad, koji se prema mjerljivim standardima, razvija brže i sigurnije od svih gradova u BiH. Zajedno sa mnom, Tuzlu vodi veliki tim eksperata iz različitih oblasti. Držimo se ideje Bosne, zajedničkog života, jednakih prava, antifašizma, stručnosti i zakonitosti. Za to smo meta nacionalista i njihovih tajkuna. Obasipaju nas čitavom serijom nevjerovatnih laži i uključuju državni sistem u rušenje Tuzle. Evo konkretnog primjera: Općine u Federaciji BiH učestvuju u raspodjeli PDV-a sa samo 8,5 posto, što je
najmanje u Evropi. Kada federalna Vlada raspoređuje taj prihod, ona prevarantski i tajno obezbjeđuje rast budžeta pretežno općinama u kojima je na vlasti SDA a oštećuje budžete onima u kojima SDA nije na vlasti i pri tome najviše oštećuje Tuzlu. Od 2006. godine, kroz smanjenje koeficijenata, smanjili su budžetske prihode: Tuzli 42 posto, Bihaću 39 posto, Mostaru 34 posto, a povećali prihod općinama gdje je na vlasti SDA i to: Zavidovićima 127 posto, Zenici 28 posto, Bugojnu 103 posto, Kalesiji 84 posto, Maglaju 120 posto i tako redom. Dakle, država nas organizirano ruši a mi se ne damo i uprkos tome se razvijamo brže od svih, zahvaljujući, prije svega zasluženom ugledu Tuzle i efikasnosti općinske administracije.
Ove godine SDA se obradovala što nam je budžet samo 42 miliona maraka, u odnosu na prošlogodišnjih 47 miliona. Pri tome nisu znali da smo mi iz stranih i nekih domaćih izvora, obezbijedili dodatna sredstva za projekte prema građanima, i to od 35 miliona maraka. Dakle, za bolji i udobniji život građana, mi ćemo ove godine, obezbijediti više nego ikada prije, odnosno 77 miliona maraka.
Tvrdi te da SDA, posredstvom federalnih vlasti, marginalizira Tuzlu?
- Naravno! Čitav sistem su stavili u tu funkciju. Oni upravljaju polugama sistema i koriste ga za svoje ciljeve. Očekujem da se to razobliči, s obzirom na to da je izborna godina i da se to spriječi. Ako bi SDPBiH ovladao Federacijom budite sigurni da se ovakve stvari ne bi dešavale. Nikada niko od nas ne bi do pustio da se uzme od građana jednog grada, a prebaci drugim.
Koliko je Ilija Jurišić žrtva te usamljene tuzlanske brige, odnosno nemara države BiH?
- Radi se o nadležnosti države! Tuzla je uradila sve što je mogla uraditi. Znači, ljudi u državnoj Vladi nisu shvatili da štiteći Iliju Jurišića štite sve građane BiH i pokazuju koliko su dobra ili loša vlast. Da su to shvatili oni sa da ne bi imali čitavu trakavicu problema sa Srbijom, uključujući i slučaj Ganić. Oni ne znaju da vladaju! Hapšenjem Ilije Jurišića oni nisu morali biti emocionalno pogođeni, ali su morali biti pametni i praktični vladari. No, oni nisu iskoristili ništa od zakonom propisanih mogućnosti, pa čak ni dogovor o reciprocitetu. I onda je jasno! Protivnik vidi da se ne braniš, pa ti ugrožava suverenost. Naši se vladari ne ponašaju kao vladari cijele BiH!
Pomenuli ste ovogodišnji budžet. Opozicija ističe da je Općina prezadužena i da Vi ne smijete objaviti podatke o stvarnom iznosu duga.
- Budžet Općine Tuzla zadužen je jedan posto. Zakonski maksimum zaduženja općina u Federaciji je deset posto. Mi nemamo nijedan komercijalni kredit. Radi se o povoljnim sredstvima, gdje je kamata minimalna ili je riječ o bespovratnim sredstvima. To ovaj budžet može da podnese. Sjetite se Tuzle prije samo osam godina. Redukcije vode, intenzivno slijeganje terena, historijska jezgra propada, grad presječen na sredini, sa juga, divljom deponijom i močvarom na mjestu sadašnjih slanih jezera, na sjeveru grad zatrpan divljim deponijama, grobljima automobila i neuređenim prostorima... Za samo osam godina i samo jedan posto zaduženosti budžeta, urađeno je mnogo toga. Riješen je problem redukcija vode nakon čitavih 70 godina, otklonjen je uzrok slijeganja koji je trajao 122 godine, najgora mjesta u gradu pretvorena su u najbolja mjesta u gradu, umjesto ranije prakse u vidu razvoja samo istočnog dijela grada, ravnomjerno razvijamo sjeverni, južni i zapadni dio grada. I još mnogo toga.
Otkud onda sve češće tvrdnje da se gradom upravlja nakaradno?
- Tu uvredljivu riječ "nakaradno" upotrijebio je profesor književnosti Nedžad Ibrahimović, koji je lokalni aktivista Naše stranke. U svom intervjuu on ne vidi niti jedan problem u entitetima i kantonima i lošoj vladavini nacionalista. Za njega je najveći problem u BiH način vođenja Tuzle. Po što mu je sva priča zasnovana na neistinama, omalovažavanju, vrijeđanju i neznanju, on se ne razlikuje od ostalih napadača na opštepriznati put i razvoj Tuzle. Ne vjerujem da on dijeli mišljenje uglednih ljudi iz te stranke, kao što su Danis Tanović, Dino Mustafić i drugi. Kao profesor književnosti morao bi znati da smo javne, u kameru izrečene, pohvale doživljavali i od velikog broja književnika i profesora, u čijem bi društvu Ibrahimović rado bio. Ibrahimović tvrdi da Tuzla nema prostorni plan a ona ga ima i on, normalno važi dok se ne donese novi. Sav sretan "razotkriva", kako će kao novi prostorni plan verifikovati neke prethodno izgrađene objekte. Znači, ne zna da je prostorni plan općinski propis i ne zna da takav propis ne može djelovati retroaktivno. Tvrdi da nismo obećali uređenje naplate na parkinzima a to smo uradili, te da nema ništa od obećanog zelenog vala. Opet neznanje i neistina! Obećali smo riješiti problem saobraćaja u kretanju i mirovanju. Parkinzi i naplata parkinga odnosi se na ovo drugo. Zeleni val se odnosi na ovo prvo. Obećanje se odnosi na rok od četiri godine, dakle do 2012. a tender za realizaciju tog obećanja već je u toku. Poznajemo se i mogao je pitati o svemu. Ovako se pokazao u lošem svjetlu, kao neznalica koji se svojim neznanjem još i razmeće. Vjerovatno nije imao vremena jer predaje književnost istovremeno u Tuzli i još nekoliko gradova širom BiH. Može li neko istovremeno predavati na toliko
fakulteta i pri tome biti posvećen poslu?
(Oslobođenje/dg)