Vijesti iz Tuzle

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1476 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Da, Jasmin Sarac je potpuno u pravu, no nista se nece promeniti.
Niko od NJIHOVIH bliznjih se nije nasao TAMO!


Slučaj Petrović

Datum: 31.03.2010 19:00
Autor: Jasmina Šarac

Image

Slučaj Tomislava Petrovića, monstruma iz Lipnice, kod Tuzle, koji je prije skoro dvije godine bez ikakvog povoda pobio šestero svojih komšija i rođaka, otvorio je problem smještaja zločinaca za koje se utvrdi da su neuračunljivi.

U našoj zemlji nema ustanove za ovakve osobe. Tuzlanski sud je u prvostepenom postupku Petrovića proglasio bitno smanjeno uračunljivim, kako bi ga mogao osuditi na zatvorsku kaznu, iako su dva od četiri tima vještaka eksplicitno navela da se radi o neuračunljivom ubici. Međutim, Vrhovni sud FBiH je angažovao peti tim vještaka, koji je nedvojbeno ukazao da se radi o paranoidnom šizofreničaru i da je u neuračunljivom stanju hladnokrvno pobio šest osoba. Na problem smještaja neuračunljivih ubica tuzlanske sudije, advokati, tužioci i ljekari ukazivali su odmah nakon masakra koji je počinio Petrović i da lipnička tragedija treba da bude poruka državnim organima vlasti da je dogorjelo do tabana.

Oni koji su pratili tuzlansko suđenje vjeruju da su sudije izbjegavanjem prihvatanja činjenice da je neuračunljiv pokušale izbjeći problem njegovog smještaja, koji je, ipak, isplivao dvije godine nakon masakra u Lipnici. A, državna vlast za te dvije godine nije pomakla prstom da pronađe rješenje za neuračunljive osobe. Da je bilo volje i osjećaja za postojanje problema, ne samo da se moglo započeti, već smo mogli imati izgrađenu ustanovu za liječenje osoba koje u neuračunljivom stanju počine krivično djelo. No, parlamentarcima je očito preče da se pobrinu o svojim penzionerskim danima. Da se slučajno neko od njihovih bližnjih našao u Lipnici 29. maja 2008. godine možda bi se i osvijestili i počeli razmišljati o bh. svakodnevici. Sada, ako Petrović ostane u zatvoru, zbog svog zdravstvenog stanja ima pravo da tuži BiH i naplati odštetu, jer mu nije omogućen adekvatan smještaj. I ubica ima svoja prava.

(Neavisne novine)
http://www.nezavisne.com/nezavisnistav/ ... rovic.html
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1477 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Zanimljivo.

Bh. blogeri se po prvi put okupljaju u Tuzli

Izvor Tuzla-x/Sarajevo-x
Srijeda, 31 Mart 2010 22:08

Image

Nekoliko aktivnih blogera iz bosanskohercegovačke blogerske zajednice odlučilo je 17. jula u Tuzli organizirati prvi susret bh. blogera. Ističu kako su blogeri danas postali jako bitan sloj društva, to su osobe koje se ne jedan način bave i građanskim novinarstvom i na koje se nerijetko poziva kao na izvor informacija.

"Burek blog ove godine organizuje četvrti Burek blog teniski turnir u Tuzli, te nam je namjera da se upravo tada okupe bh. blogeri. Planiramo prirediti skromnu zabavu na kojoj ćemo imati priliku da jedni druge upoznamo, razgovaramo, ali i da se dogovorimo o našem daljnjem djelovanju. Blogeri su danas veoma važni. Na zapadu se sve veći broj korisnika interneta okreće blogerima kao bitnom izvoru vijesti, a to i kod nas postaje praksa", kazao je bloger Emir Džambegović, inicijator okupljanja.

Na malu zabavu su dobrodošli svi blogeri. Kako kažu organizatori druženja, ugovoreni susret je izvrsna prilika za upoznavanje blogera, odnosno ljudi koji nesebično svoje tekstove objavljuju na blogovima i dijele informacije s drugima.

"Okupljanje bh. blogera je izvrsna prilika da se mi kao 'moć alternativnih medija' oglasimo nekom deklaracijom. Želimo da se obratimo medijima, predstavimo javnosti i ukažemo na značaj bloga", istakao je Džambegović.

Kako kažu organizatori, blogeri sa Burek bloga, zainteresiranost za prvi susret u Tuzli je velika. No, ipak žele još jednom pozvati sve bh. blogere, ali i one koji samo posjećuju blogove, da dođu tu noć u Tuzlu, upoznaju se sa svojim "kolegama" i bh. javnosti ukažu na značaj bloga kao alternativnog, ali vrijednog medija.

(tuzla-x.ba)
http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=123
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1478 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Steta sto je u pitanju turbo folk.

Ekskluzivno: Veliki folk spektakl na Tušanju u organizaciji Vesta Radija

20:07, 31 Mart, 2010
Nastup 25. juna u Tuzli potvrdilo više od 20 izvođača.

Image

Povodom izmjena u svojoj programskoj shemi i radijskom muzičkom profilu Vesta Radio iz Tuzle će u petak, 25. juna 2010. godine organizovati veliki koncertni folk spektakl ˝Večer balkanskih zvijezda˝ na stadionu Tušanj u Tuzli. Iz ove popularne tuzlanske radio stanice, najavljuju da će na jednom mjestu okupiti preko 20 najvećih folk zvijezda sa prostora ex Jugoslavije.

Ovim događajem Vesta Radio će označiti početak emitiranja novog radijskog programa koji će da obilježi puno zabave i dobre folk muzike.

Građanima koji su do sada pratili Vesta Radio može se činiti da je ovakva odluka menadžmenta stanice neočekivana, s obzirom da je ovaj popularni urbani radio do sada u svom programu emitirao isključivo muziku drugih pravaca kao što su pop-rock, jazz, fanky, house i slično. Šta se promijenilo?

˝Jednostavno smo došli u situaciju ili da zatvorimo radio stanicu ili da i mi u svom programu počnemo puštati turbo folk. Slušanost radio stanice sa dosadašnjom muzičkom slikom nije bila zadovoljavajuća i naši komercijalni sponzori i oglašivači su postavili svoje uvjete za nastavak saradnje s našom kućom. Dugo smo razmišljali i odlučili smo da napravimo jedan muzički rez, tako da će slušatelji Vesta Radija od 25. juna u našem programu moći uživati isključivo u turbo folk muzici˝, rekao je za TIP.ba šef marketing službe Vesta Radija Srđan Janjić i dodao:˝Izmjene u našoj programskoj shemi obilježit ćemo jednim velikim koncertnim spektaklom na stadionu Tušanj, gdje ćemo na jednom mjestu okupiti najveće folk zvijezde sa prostora ex Jugoslavije. Radi se o dosad neviđenom spektaklu na ovim prostorima jer su svoj dolazak u Tuzlu potvrdile najveće zvijezde, među kojima su Jelena, Seka, Aco, Dara i još nekoliko popularnih domaćih izvođača čija imena čuvamo kao iznenađenje.”

Teška ekonomska situacija, snažna konkurencija i neumoljivi uvjeti poslovanja na slobodnom tržištu opredijelili su menadžment ove popularne tuzlanske radio stanice da promijeni svoja dosadašnja muzička uvjerenja i konačno prigrli neizbježnu turbo folk kulturu.

(TIP)
http://www.tip.ba/2010/03/31/ekskluzivn ... ta-radija/
leigh
Posts: 223
Joined: 26/03/2008 20:52

#1479 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by leigh »

:D Aprilili
Incub
Posts: 764
Joined: 16/04/2007 15:44

#1480 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Incub »

Jeste bio 1. April ali kod nas je postalo sve moguce.
Tako i ostalim danima mozemo naci prvoaprilske sale.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1481 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Incub wrote:Jeste bio 1. April ali kod nas je postalo sve moguce.
Tako i ostalim danima mozemo naci prvoaprilske sale.
Slazem se. Moram priznati da nisam ni pomislila na prvoaprilsku salu s obzirom da nam vlasti svakodnevno serviraju mnogo gore "sale".
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1482 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

I koliko jos?
Spavaju li mirno?


"Adis Junuzović nije preminuo, Adisa su ubili"

Izvor Tuzla-x/Sarajevo-x
četvrtak, 01 April 2010 17:51
Image

Adis Junuzović 19-godišnji mladić iz Srebrenice preminuo je čekajući transplantaciju srca. Nije preminuo zbog toga što nije imao novca, preminuo je zbog onih "sposobnih" koji vode ovu državu i zahvaljujući kojima Bosna i Hercegovina ni do danas nije članica Eurotransplanta, i kako kaže Almir Čehajić Batko, "Adis nije preminuo, Adisa su ubili"...

Adisu Junuzoviću prije godinu dana dijagnosticirana je kardiomiopatija, odnosno teško oboljenje srčanog mišića. Bila je neophodna transplantacija srca i dobri ljudi su novac prikupili za svega sedam dana.

Almir Čehajić Batko, veliki humanitarac, mjesecima je putem svoje emisije na Radio Kameleonu, koju prenosi televizija OBN, doslovno molio da se pomogne mladiću čija je jedina želja bila ozdravljenje, mladiću koji je molio ljekare da mu spase život.

Batko je vrištao, urlao i molio, no oni koji su svojim zakonom doslovno ugasili jedan mladi život nisu ga čuli.

Prije nekoliko mjeseci Adis je uvršten na listu čekanja Eurotransplanta. No, s obzirom da BiH nije članica tog programa čekanje se odužilo. Adis je čekao, urađena mu je kateterizacija i biopsija, međutim, njegovo stanje se pogoršavalo.

Kako tvrdi Batko, doktor Mirsad Kacila je želio pomoći 19-godišnjem mladiću i ugraditi mu vještačko srce i pripremiti ga za operaciju, međutim to nije bilo moguće.

"Skupili smo novac, ovo je bila jedna od najuspješnijih akcija, no čekali smo pet mjeseci. Vrištao sam, molio sam da se pomogne. Ljudima koji žive vani je prosto nevjerovatno da naš zakon nije dozvolio da Adis ode na transplantaciju. U inostranstvu se djeca helikopterima izmještaju, za tamošnje ljekare je nedopustivo da dijete umre. Da je Adis umro zbog toga što nije bilo novca rekao bih da je preminuo, ali ovako, s obzirom da sam i sam ljekar mogu reći da je Adis ubijen", kazao je Batko.

Porodica Junuzović je iz Srebrenice. Sadeta, Adisova majka, u ratu je izgubila supruga, a još jedan njen sin je preminuo od srčanog oboljenja. Molila je da spase Adisa, međutim oni koji su trebali čuti vapaje majke još jednom su začepili uši i zatvorili oči.

U Bosni i Hercegovini ima još mnogo mladih osoba kojima je prijeko potrebna pomoć dobrih ljudi. No, novčana pomoć nije upitna koliko pomoć države da da svoju saglasnost, donese zakon i pristupi Eurotransplantu.

Ipak, za takvo nešto je potrebno sjesti pola sata i dogovoriti se, a to je teško. Kako većinom glasova usvojiti prijedlog u kojem nema riječi o povećanju njihovih plata?

Gospodo, pomislite da, ne daj Bože, jednoga dana i vaše dijete može biti u ovakvoj situaciji.

Pomislite na majku Sadetu Junuzović koja je preživjela genocid u Srebrenici, majku koja je izgubila jedno dijete i molila vas da joj spasite drugo. Stižu li do vas krici ranjenog majčinog srca?

Možda je vrijeme da zbog ovih mladih života koji se gube, jednom prestanete biti Srbi, Hrvati i Bošnjaci, i postanete ljudi.
(tuzla-x.ba)
http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=123
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1483 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

A gradjani (stanari "Cipelica" i drugi zaposleni) neka se "slikaju" i pisu peticije?

01.04.2010.
Uskoro
Parking kod Cipelića mijenja namjenu


Javni parking uz Jalu kod zgrade "Cipelići", koji je često bio gotovo prazan, od sada će biti korišten za potrebe MUP-a TK. Naime, zbog izgradnje Avazovog poslovno - stambenog kompleksa vanjski parking MUP-a TK je morao biti izmješten, što nam je potvrđeno i iz JKP Saobraćaj i komunikacije ali bez detalja o uslovima korištenja ovog parkinga.

Image
Stari parking MUP-a TK

Image
Parking kod "Cipelića"
S.M.
(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=35128
Incub
Posts: 764
Joined: 16/04/2007 15:44

#1484 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Incub »

U zadnjih desetak godina Jasmin je vukao odlicne poteze. Tuzla se uljepsala,izgradila...
Ovo sa parkinizma je velika greska,naplata,sad i uzurpacija ostalih "slobodnih"-bez placanja parkinga.
Nije Tuzla Berlin pa da se naplacuje i stanarima parking prostor.
Los potez Jasmine koji ce postepeno zasjeniti vecinu onih dobrih.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1485 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Sve po "naski"...

Tuzlanski aerodrom otvoren, aviona nema

objavljeno: 02. 04. 2010
Image

Međunarodni aerodrom Tuzla nakon jednipomjesečne pauze ponovo je otvoren, ali putnički avioni još uvijek nisu počeli slijetati.

-Redovne avio linije za Frankfurt i Istanbul, koje su do februara saobraćale iz Sarajeva preko Tuzle, neće biti ponovo uspostavljene, jer „BH airlines“ nije zainteresovan za to. Za sada ne znamo kada će biti uspostavljen redovni putnički saobraćaj- rekao nam je direktor tuzlanskog aerodroma, Enver Jukanović.

Direktor Jukanović je pojasnio da su ove dvije linije prije godinu dana bile uspostavljene na način da je Međunarodni aerodrom Tuzla pokrivao troškove slijetanja i uzlijetanja na tuzlansku pistu, iako nema predviđena sredstva za razvojnu komponentu. To ih je dovelo do ugrožavanja likvidnosti i nedostatka sredstava za državanje piste, te su privremeno zatvorilii aerodrom, nadajući se da će „BH airlines“ biti zainteresovan da u ljetnom redu letenja ima i neku liniju iz Tuzle.

-„Bh airlines“ kategorički je odbio da uspostavi liniju sopstvenoj režiji preko Tuzle, jer , kako su nam rekli, nisu zaduženi za razvoj aviosaobraćaja, niti žele snositi rizik-rekao nam je Jukanović.

Sa tuzlanskom turističkom agencijom „Golden tours“ su dogovoreni čarter letovi za ljetovanje u Tursku i Egipat, s tim da će „Međunarodni aerodrom Tuzla“ i ova agencija dijeliti rizik, ali i dobit od ostvarenog avio prevoza.

Menadžment tuzlanskog aerodroma vodi pregovore o uspostavljanju redovnih čarter linija, ali dok ne budu precizirani, ne žele govoriti o tom poslovnom potezu.

Zaposleni na tuzlanskom aerodromu posljednju platu su dobili za oktobar, a prema riječima direktora Jukanovića 460.000 KM, koliko je Vlada TK odobrila za ovu godinu, ne daje im nadu da će plate biti redovnije. Taj iznos može pokriti isplatu toplog obroka, račune za električnu energiju i materijalne troškove za normalno funkcionisanje aerodroma.

Ministar saobraćaj, trgovine i turizma TK, Zoran Milić je naveo da Vlada TK nije u finansijskoj mogućnosti da pomogne Međunarodnom aerodromu Tuzla i smatra da bi se i tour operateri trebali uključiti u oživljavanje tuzlanskog aerodroma.

Međutim, iz dosadašnjeg iskustva Međunarodnog aerodroma Tuzla očigledno je da niko ne želi snositi rizik za oživljavanje avio prevoza u Tuzli, iako tuzlanski aerodrom ima najbolji položaj u BiH, te je, kod loših vremenskih uslova, služio kao zamjena sarajevskom i mostarskom aerodromu.

Iako je prevoz avionima niskotarifnih aviokompanija trent u svijetu, direktor Enver Jukanović navodi da u BiH niko nije zainteresovan za saradnju s njima. On pojašnjava da te kompanije traže ukidanje rialiti taksi na avioprevoz, od kojih koristi ima jedino „Bh airlines“.(Nezavisne novine)

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/04/tuzl ... iona-nema/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1486 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Dobro jutro (neki jos nisu progledali)!
A ko je rekao da imamo pravnu drzavu?
I ovo je tipicno "po naski" (ruka ruku mije...)!


PRLJAVE RADNJE MUP-a TK

Novinar: Administrator, Datum objave: 02.04.2010
Image

Javnost se sjeća događaja od 30.03.2009. godine kada je poslanik u Skupštini Tuzlanskog kantona Refik Ahmedinović neovlašteno upao u službene prostorije RTV Slon i verbalno napao i izvrijeđao novinarku Editu Muharemagić. Nakon događaja Policija je po službenoj dužnosti obavila uviđaj i protiv g. Ahmedinovića pokrenula prekršajni postupak zbog narušavanja javnog reda i mira. Godinu dana kasnije sud zakazuje ročište, poziv da se kao svjedoci pojave dobijaju oštećena Edita Muharemagić, dva novinara RTV Slon koja su očevidci događaja i treći svjedok koji se nalazio u holu ispred službenih prostorija RTV Slon.

Nadali smo se da je ovo pravna država i da naša Policija štiti građane, a posebno novinare. Međutim, nekoliko dana prije suđenja u prostorije RTV Slon dolazi visoko pozicionirani službenik MUP-a Tuzlanskog kantona i od direktora i urednika kuće traži da razgovaraju sa oštećenom Editom Muharemagić i utiču na nju da se ne pojavi na suđenju. Naravno da nismo pristali na bilo kakve dogovore. Tražili smo fer i pošteno suđenje.

Dana 26.02.2010. godine u sudnici pred sutkinjom Maricom Grabovica pojavljuje se tužilac ispred MUP-a TK, oštećena Edita Muharemagić te tri svjedoka koje je Sud prethodno prihvatio. Međutim bez ikakvog objašnjenja, tužilac tj. Inspektor MUP-a TK Mirza Sarić odustaje od dva ključna svjedoka koji su očevidci događaja, sutkinja umjesto da odbije taj zahtjev, isti prihvata čime faktički rješavaju slučaj Refik Ahmedinović. Kao svjedok događaja ostaje samo osoba koja nije bila očevidac nego je iz hola ispred prostorija čula dešavanja. I kako sada stoji u presudi Refiku Ahmedinoviću se obustavlja postupak zbog nedostatka dokaza.

Da apsurd bude još veći, uvidom u sudski zapisnik potpuno je izostavljen dio u kojem treba da stoji da su se pojavili svi pozvani svjedoci, nema ni riječi o zahtjevu za izuzeće ključnih svjedoka niti činjenice da sutkinja prihvata odstranjivanje svjedoka. Zapisnik kreće od činjenice da su prisutni Tužilac tj inspektor MUP-a, oštećena novinarka Muharemagić i treći svjedok.

Takođe je zanimljiv podatak da je nekoliko mjeseci ranije Antikorupciona komisija Tuzlanskog kantona na čijem je čelu g. Ahmedinović vodila istragu po anonimnoj prijavi protiv Ministra MUP-a TK. Umjesto rezultata istrage na narednoj sjednici komisija samo objavljuje da neće provoditi istragu protiv Ministra, a nekoliko dana kasnije dešava se slučaj sa našom novinarkom kada Policija odustaje od ključnih svjedoka čime se obustavlja istraga protiv Ahmedinovića.

(RTV Slon)
http://www.rtvslon.ba/index.php?option= ... 5&Itemid=1
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1487 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Cuj, ne rade semafori...pa sta?
Kao da je to nesto novo...mozda ni u Njujorku ne rade?
E, ovo nije bas "po naski", vec tipicno (specijalitet) "po tuzlanski"


02.04.2010.
U udesu kod Merkatora

Povrijeđeno pet osoba

Danas oko 13 sati u Ulici Obala Zmaja od Bosne, u blizini TC "Merkator", dogodila se saobraćajna nezgoda u kojoj su učestvovala dva vozila, "Opel Tigra" (405-T-805), kojom je upravljao S.S. (1970) i "VW Passat" (974–K-893), kojim je upravljao Š.M. (1950).

U nezgodi su povrijeđena 4 saputnika u vozilu "VW Passat", i vozač "Opel Tigre", svi su preveženi u UKC Tuzla.

Image
http://img339.imageshack.us/img339/2671/sudar0204a.jpg



Na raskrsnici gdje se desio udes mjesecima ne rade semafori što dodatno otežava odvijanje saobraćaja.
A.M.
(tuzlarije.net)
Vise slika :
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=35155
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1488 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Bravo, bravo devojcice!
Sve cestitke Andrei Petkovic.


03-04-2010 02:00
Tuzlanka osniva političku stranku u Njemačkoj

Image

Rođena je prije 22 godine u Tuzli, zove se Andrea Petković i trenutno je na 44. mjestu svjetske rang-liste najboljih teniserki. Živi u njemačkom gradu Darmštadu, perfektno govori francuski, engleski, njemački..., kolumnista je uglednog lista Frankfurter Algemajne Cajtung... Teniski stručnjaci i svjetska štampa tvrde da će atraktivna Tuzlanka za godinu, dvije biti najbolja teniserka svijeta!

Njen otac i prvi trener Zoran bio je svojevremeno, uz Bobu Živojinovića, najbolji teniser bivše Jugoslavije. Ona je postala profesionalni teniser 2006. godine, kada je završila srednju školu. Krenula je odlično, osvojila je brojne turnire, a onda je u meču protiv Ane Čakvetadze u Australiji u januaru 2008. teško povrijedila ligamente pa je osam mjeseci odusustvovala s terena.

Andrea je jedan od najboljih studenata Fakulteta političkih nauka u Hagenu, a pravu senzaciju u Njemačkoj priredila je kada je najavila da će osnovati svoju političku stranku.

- Imam osjećaj da su osobe koje imaju od 25 do 40 godina zapostavljene od strane dvije najjače političke partije u Njemačkoj. Svojim angažmanom mogu probleme mladih staviti u centar pažnje njemačke javnosti. To će biti partija centra - izjavila je Andrea medijima i dodala da je borbenost stekla igrajući tennis.

- Na teniskom igralištu ne postoji mogućnost da se krivica prebacuje na drugoga. U svakom trenutku sam moraš dati stotinu odsto sebe. U protivnom se gubi - objasnila je ona.

Na pitanje novinara šta je, osim tenisa, interesira u životu, Tuzlanka je odgovorila:

- Rado bih vodila neku televizijsku političku emisiju. Najviše me interesira politika, samo ne znam koliko sam, ovakvog kova, podobna da budem političarka. Često znam ići glavom kroz zid što opet znači da mi diplomatske priče nisu jača strana.

(SAN)
http://www.san.ba/index.php?id=11101
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1489 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

nevenkagaragic wrote:Dobro jutro (neki jos nisu progledali)!
A ko je rekao da imamo pravnu drzavu?
I ovo je tipicno "po naski" (ruka ruku mije...)!


PRLJAVE RADNJE MUP-a TK

(RTV Slon)
http://www.rtvslon.ba/index.php?option= ... 5&Itemid=1
ZANIMLJIVI komentari na ovu vest, zar ne (videti na linku)?
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1490 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Tuzla danas.
Prvo Panonsko jezero se (izgleda) pocinje puniti.
Slapovi jos ne rade.

Image
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1491 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

nevenkagaragic wrote:Malo je reci da sam se uzasnula kad sam videla ove slike!
Nemam reci! Staro jezgro grada, uredjeno pre par godina, ponovo se prekopava zbog NOVOG objekta!
Jadno li izgleda ova soni bunar star ...koliko ono rece nacelnik Imamovic?
Definitivno...kompas je izgubio zauvek!


Urbicid usred Tuzle: Ko je dozvolio skrnavljenje Sonog trga?
objavljeno: 09. 03. 2010

http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/urbi ... onog-trga/
Da, tuzlalive.ba je nasao pravu rec za ovaj uzas : URBICID!

Jasmina Imamovica sam oduvek smatrala narcisom, sto on i jeste po mnogima, no ima jedna cudna koincidencija : na hrvatskom jeziku cvet NARCIS je SUNOVRAT!
Zar nije interesantno? Moja prva asocija : znate li onu pricu o kravi, dobroj muzari, puna muzlica mleka, a onda se krava ritne i sve prospe!
Eh, danas sam isla na Soni (bivsi) trg da se licno uverim kako izgleda urbicid koji nacelnik Tuzle provodi.
Nemam reci, osim fuj, fuj, fuj!
Pogledajte koliko je objekata zatvorio ovaj jedan buduci - urbicidni! Po celoj sirini (bivseg) trga, na ionako skucenom prostoru...
Neko treba DEBELO da odgovara za ovo! No, kako stvari stoje, to u Tuzli, pa i BiH sigurno necemo doziveti.

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1492 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Tuzla se zaista moze ponositi. Meliha Fakic je izvrsna glumica.
Nazalost, citam da su sledece predstave otkazane, zbog Melihine bolesti.
Zelim joj da sto pre ozdravi.


Ličnost dana Meliha Fakić

Gospođa ministarka

Fakić je odigrala jednu od životnih uloga u antologijskom Nušićevom tekstu prilagođenom vremenu u kojem živimo
04.04.2010. 07:10
Image
http://img163.imageshack.us/img163/7971/frontmeliha20fakic.jpg
Fakić: Prvakinja Tuzlanskog pozorišta

Foto: ArhivOdavno se jednoj pozorišnoj predstavi, barem u Tuzli, nije toliko aplaudiralo kao što je to bilo u četvrtak uvečer nakon što su se iza spuštene zavjese pojavili akteri premijerno izvedene Nušićeve "Gospođe ministarke" u režiji Sulejmana Kupusovića. Ovacijama su dočekani svi akteri predstave, a erupciju oduševljenja proizvela je sama "ministarka" u liku glumice Melihe Fakić.

Antologijski Nušićev tekst, prilagođen vremenu u kojem živimo s raznoraznim ministrima i ministarkama koji su obilježili posljednjih petnaestak godina naših života, upotpunjen briljantnom glumom sa samo njoj svojstvenim gegovima, Meliha Fakić je kroz najnoviju "ministarku" odigrala jednu od uloga koju će biti teško zaboraviti.

Glumica koja je u svojoj 22. godini života stekla diplomu Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu u klasi profesora Miralema Zupčevića, Meliha Fakić na daskama Narodnog pozorišta u Tuzli odigrala je na desetine izuzetno zapaženih uloga, za koje je dobila najznačajnija glumačka priznanja. Nekoliko puta je nagrađivana na pozorišnim festivalima, među kojima dva puta za nezaboravnu ulogu Ale Ivanove u predstavi "Kokoš".

Meliha Fakić rođena je u Tuzli, gdje i živi, a već pet godina je prvakinja Tuzlanskog narodnog pozorišta. Pored pozorišnih, ostvarila je i nekoliko filmskih uloga, kao i uloga u televizijskim serijama.

(Dnevni avaz)
http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/licn ... ministarka
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1493 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Cccc...odakle mu pistolj?

U pucnjavi teško ranjen mladić iz Lukavca

17:03, 4 April, 2010
Nakon svađe B.D.(29) iz Lukvca iz pištolja ranio D.D.(32) iz Lukavca.

Image

Dvadesetdevetogodišnji B.D. iz Lukvca u subotu je oko 21:30 sati u ulici 25. Novembar, ispred ugostiteljskog objekta ˝Milenium˝ u Lukavcu upotrebom vatrenog oružja teško ranio u predjelu desnog stopala tridesetdvogodišnjeg D.D. iz Lukavca. Kako doznajemo pucnjavi je prethodio verbalni sukob i tučnjava.

Nakon pucanjave B.D. se udaljio u nepoznatom pravcu. Povrijeđenom D.D. pomoć je ukazana u Univerzitetsko kliničkom centru u Tuzli, gdje su mu ljekari konstatovali teške tjelesne povrede. O događaju je obaviješten dežurni kantonalni tužilac Kenan Balić, a uviđaj na mjestu događaja obavili su službenici Odjeljenja kriminalističke policije PU Tuzla. Istraga je u toku.

(TIP/A.J./foto:ilustracija)
http://www.tip.ba/2010/04/04/lukavac-u- ... z-lukavca/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1494 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Balavci sa BMW-om!

Foto: Teška saobraćajna nesreća u tuzlanskom naselju Miladije

18:54, 4 April, 2010
Teško povrijeđen D.M. (26) iz Tuzle, pričinjena velika materijalna šteta.

Image
http://img687.imageshack.us/img687/9016/saobracajnanesreca.jpg

U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila danas oko 18:30 sati u ulici Husinskih rudara u tuzlanskom naselju Miladije, u neposrednoj blizini policijske stanice Zapad, D.M. (26) je zadobio teške tjelesne povrede i pričinjena je velika materijalna šteta.

Kako saznajemo na mjestu događaja, prema prvim nepotvrđenim informacijama, do saobraćajne nesreće je došlo kada je vozač automobila ˝BMW˝ (156-J-531), D.M., krećući se južnom magistralom iz pravca BKC-a, uslijed neprilagođene brzine uslovima i stanju na putu izgubio kontrolu nad vozilom i udario u automobil ˝VW Polo˝(A55-J-537) koji je bio parkiran na trotoaru. Tom prilikom vozač ˝BMW˝ D.M. zadobio je teške tjelesne povrede i sanitetom Hitne pomoći prevezen je UKC Tuzla. Uviđaj na mjestu događaja obavljaju službenici Odjeljenja kriminalističke policije PU Tuzla.

(TIP/A.J./Foto:S.J.)
SLIKE:
http://www.tip.ba/2010/04/04/foto-teska ... -miladije/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1495 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Jel` se ono davljenik i za slamku hvata?
Dzaba sve...od stare slave se ne zivi.
Poslednjim potezima je sve zabrljao!


JASMIN IMAMOVIĆ: SDA je protiv Tuzle!

Nedjelja | 04.04.2010.
Image
http://img179.imageshack.us/img179/6712/c91c0dfd54facdbdeeef078.jpg

"Ove godine SDA se obradovala što nam je budžet samo 42 miliona maraka, u odnosu na prošlogodišnjih 47 miliona. Pri tome nisu znali da smo mi iz stranih i nekih domaćih izvora, obezbijedili dodatna sredstva za projekte prema građanima, i to od 35 miliona maraka", rekao je Jasmin Imamović u intervjuu objavljenom u današnjem Oslobođenju. ** No links ** prenosi cijeli intervju

Čini se da je Tuzla svakim danom sve više marginalizirana u odnosu na ostale, veće, bosanskohercegovačke gradove. Primjetno je to kako u ekonomskom, tako i u političkom odnosu. Zbog čega je to tako?

- Tuzla je preporođen grad, koji se prema mjerljivim standardima, razvija brže i sigurnije od svih gradova u BiH. Zajedno sa mnom, Tuzlu vodi veliki tim eksperata iz različitih oblasti. Držimo se ideje Bosne, zajedničkog života, jednakih prava, antifašizma, stručnosti i zakonitosti. Za to smo meta nacionalista i njihovih tajkuna. Obasipaju nas čitavom serijom nevjerovatnih laži i uključuju državni sistem u rušenje Tuzle. Evo konkretnog primjera: Općine u Federaciji BiH učestvuju u raspodjeli PDV-a sa samo 8,5 posto, što je
najmanje u Evropi. Kada federalna Vlada raspoređuje taj prihod, ona prevarantski i tajno obezbjeđuje rast budžeta pretežno općinama u kojima je na vlasti SDA a oštećuje budžete onima u kojima SDA nije na vlasti i pri tome najviše oštećuje Tuzlu. Od 2006. godine, kroz smanjenje koeficijenata, smanjili su budžetske prihode: Tuzli 42 posto, Bihaću 39 posto, Mostaru 34 posto, a povećali prihod općinama gdje je na vlasti SDA i to: Zavidovićima 127 posto, Zenici 28 posto, Bugojnu 103 posto, Kalesiji 84 posto, Maglaju 120 posto i tako redom. Dakle, država nas organizirano ruši a mi se ne damo i uprkos tome se razvijamo brže od svih, zahvaljujući, prije svega zasluženom ugledu Tuzle i efikasnosti općinske administracije.

Ove godine SDA se obradovala što nam je budžet samo 42 miliona maraka, u odnosu na prošlogodišnjih 47 miliona. Pri tome nisu znali da smo mi iz stranih i nekih domaćih izvora, obezbijedili dodatna sredstva za projekte prema građanima, i to od 35 miliona maraka. Dakle, za bolji i udobniji život građana, mi ćemo ove godine, obezbijediti više nego ikada prije, odnosno 77 miliona maraka.

Tvrdi te da SDA, posredstvom federalnih vlasti, marginalizira Tuzlu?

- Naravno! Čitav sistem su stavili u tu funkciju. Oni upravljaju polugama sistema i koriste ga za svoje ciljeve. Očekujem da se to razobliči, s obzirom na to da je izborna godina i da se to spriječi. Ako bi SDPBiH ovladao Federacijom budite sigurni da se ovakve stvari ne bi dešavale. Nikada niko od nas ne bi do pustio da se uzme od građana jednog grada, a prebaci drugim.

Koliko je Ilija Jurišić žrtva te usamljene tuzlanske brige, odnosno nemara države BiH?

- Radi se o nadležnosti države! Tuzla je uradila sve što je mogla uraditi. Znači, ljudi u državnoj Vladi nisu shvatili da štiteći Iliju Jurišića štite sve građane BiH i pokazuju koliko su dobra ili loša vlast. Da su to shvatili oni sa da ne bi imali čitavu trakavicu problema sa Srbijom, uključujući i slučaj Ganić. Oni ne znaju da vladaju! Hapšenjem Ilije Jurišića oni nisu morali biti emocionalno pogođeni, ali su morali biti pametni i praktični vladari. No, oni nisu iskoristili ništa od zakonom propisanih mogućnosti, pa čak ni dogovor o reciprocitetu. I onda je jasno! Protivnik vidi da se ne braniš, pa ti ugrožava suverenost. Naši se vladari ne ponašaju kao vladari cijele BiH!

Pomenuli ste ovogodišnji budžet. Opozicija ističe da je Općina prezadužena i da Vi ne smijete objaviti podatke o stvarnom iznosu duga.

- Budžet Općine Tuzla zadužen je jedan posto. Zakonski maksimum zaduženja općina u Federaciji je deset posto. Mi nemamo nijedan komercijalni kredit. Radi se o povoljnim sredstvima, gdje je kamata minimalna ili je riječ o bespovratnim sredstvima. To ovaj budžet može da podnese. Sjetite se Tuzle prije samo osam godina. Redukcije vode, intenzivno slijeganje terena, historijska jezgra propada, grad presječen na sredini, sa juga, divljom deponijom i močvarom na mjestu sadašnjih slanih jezera, na sjeveru grad zatrpan divljim deponijama, grobljima automobila i neuređenim prostorima... Za samo osam godina i samo jedan posto zaduženosti budžeta, urađeno je mnogo toga. Riješen je problem redukcija vode nakon čitavih 70 godina, otklonjen je uzrok slijeganja koji je trajao 122 godine, najgora mjesta u gradu pretvorena su u najbolja mjesta u gradu, umjesto ranije prakse u vidu razvoja samo istočnog dijela grada, ravnomjerno razvijamo sjeverni, južni i zapadni dio grada. I još mnogo toga.

Otkud onda sve češće tvrdnje da se gradom upravlja nakaradno?

- Tu uvredljivu riječ "nakaradno" upotrijebio je profesor književnosti Nedžad Ibrahimović, koji je lokalni aktivista Naše stranke. U svom intervjuu on ne vidi niti jedan problem u entitetima i kantonima i lošoj vladavini nacionalista. Za njega je najveći problem u BiH način vođenja Tuzle. Po što mu je sva priča zasnovana na neistinama, omalovažavanju, vrijeđanju i neznanju, on se ne razlikuje od ostalih napadača na opštepriznati put i razvoj Tuzle. Ne vjerujem da on dijeli mišljenje uglednih ljudi iz te stranke, kao što su Danis Tanović, Dino Mustafić i drugi. Kao profesor književnosti morao bi znati da smo javne, u kameru izrečene, pohvale doživljavali i od velikog broja književnika i profesora, u čijem bi društvu Ibrahimović rado bio. Ibrahimović tvrdi da Tuzla nema prostorni plan a ona ga ima i on, normalno važi dok se ne donese novi. Sav sretan "razotkriva", kako će kao novi prostorni plan verifikovati neke prethodno izgrađene objekte. Znači, ne zna da je prostorni plan općinski propis i ne zna da takav propis ne može djelovati retroaktivno. Tvrdi da nismo obećali uređenje naplate na parkinzima a to smo uradili, te da nema ništa od obećanog zelenog vala. Opet neznanje i neistina! Obećali smo riješiti problem saobraćaja u kretanju i mirovanju. Parkinzi i naplata parkinga odnosi se na ovo drugo. Zeleni val se odnosi na ovo prvo. Obećanje se odnosi na rok od četiri godine, dakle do 2012. a tender za realizaciju tog obećanja već je u toku. Poznajemo se i mogao je pitati o svemu. Ovako se pokazao u lošem svjetlu, kao neznalica koji se svojim neznanjem još i razmeće. Vjerovatno nije imao vremena jer predaje književnost istovremeno u Tuzli i još nekoliko gradova širom BiH. Može li neko istovremeno predavati na toliko
fakulteta i pri tome biti posvećen poslu?
(Oslobođenje/dg)
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1496 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

A sta kazu gradjani (svojim komentarima) na ovu izjavu?

Alispahić: “Gradska uprava Tuzle bukvalno nagrđuje i uništava grad”!
objavljeno: 03. 04. 2010
(tuzlalive.ba)

http://tuzlalive.ba/portal/2010/04/alis ... tava-grad/
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1497 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by tranquil »

Čuj "Zapuštena srbijanska palanka", kao da mu je Emir Hadžihafizbegović pisao izjavu, on je sklon takvim poređenjima punim ljubavi prema istočnim susjedima ("prodali se za čabar užičkog kajmaka") :lol:

A daleko baš i nisu, Hadžihafizbegović i ovaj. Mislim, jedan od drugog, od realnosti jesu daleko. Iako više ne živim tamo, dolazim u Tuzlu dovoljno često da vidim da ni u kom slučaju ne odgovara opisu Fekalspahića Seniora. Ko god se žali na južnu magistralu, neka proba malo sarajevsku južnu, na potezu od OHR-a pa nadalje... Ako mislite da je tuzlanska vlast arogantna, barem vas niko nikada iz nje nije nazvao "ruljom", ili otišao na odmor na bliskom istoku dok je narod na ulicama tražio odgovore na pitanja.

Jeste, to što je Sarajevo u jadnijem stanju ne znači da tuzlanska vlast nije kriva za svoje propuste i da nije iznad kritike, ali postoje kritike i "kritike". Svaka vlast se MORA kritikovati, obaveza građana nije samo da glasaju nego i da stalno potsjećaju one koje su izabrani da moraju raditi ono za šta su izabrani, ali kada neki šute cijelo vrijeme, i propuštaju šansu da konstruktivnom kritikom učestvuju u javnom životu a onda se pojave u izbornoj godini da kao "zabrinuti građani" kažu odjednom kako "ništa to ne valja", takvu kritiku ne mogu vidjeti kao ništa drugo nego jeftino predizborno pljuvanje. Da je to prava kritika, javio bi se on i ranije, a ovako, samo je čekao da se nakupe minusi kod protivnika da bi se istresao u izbornoj godini. To NIJE konstruktivna kritika, to je jeftino politikanstvo. Da on stvarno misli dobro Tuzli, ukazao bi Jasminu na prvu grešku a ne mudro šutio i čekao do izbora. Bilo bi dobro kada bi se vlast u Tuzli promijenila NABOLJE i došla uprava koja će za Tuzlu biti bolja od sadašnje, ali nažalost ovakav umni sklop poput ovog lika iznad, koji se aktivira samo pred izbore a ostatak vremena je pasivan i čak ODBIJA da učestvuje u poboljšanjima jer samo sjedi i čeka tuđe greške - e takav sklop nikada ne može biti "bolja vlast" niti na jednom nivou, bez obzira na to ko je na vlasti. Takva opozicija je gora od najgore vlasti.

A da ne pominjem to da ovaj lik nikad i nikako ne može biti "obični građanin", on je javna ličnost do grla u politici već dvije decenije :D

Da rezimiram, ako Tuzla ne želi Imamovića, pošaljite ga u Sarajevo, a evo vama Behmen u paketu sa 4 načelnika općina, pa da vidite kada će se zakrpiti ulice, izgraditi parking prostor itd itd.

Ja bih se najradije zamrznuo i probudio na dan izbora, pa kako god bilo.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1498 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Nakon oca, evo i sina...Alispahica!
Tuzlaci za "primer"...


Alispahić: Sarajevo je apsolutni centar islamofobije na Balkanu!

Iza napada na reisa Cerića krije se cijeli sistem • Cilj je da se Bošnjaci obezglave
Autor: F. VELE04.04.2010. 09:17
Image
http://img704.imageshack.us/img704/3818/frontfatmir293.jpg
Alispahić: Opsesivno nasrtanje na vjerska osjećanja Bošnjaka

Sarajevo je apsolutni centar islamofobije na Balkanu, tvrdi u razgovoru za "Dnevni avaz" poznati tuzlanski novinar i književnik Fatmir Alispahić, autor knjige "Reisofobija", koja je tek izašla iz štampe.

Medijski plaćenici

Alispahić pojašnjava da je glavni grad BiH ovakav neslavni status dobio "zahvaljujući medijskim plaćenicima koji za velikosrpske i velikohrvatske račune Bošnjacima nameću krivicu, sumnju, nespokojstvo, kako bi samomržnju i islamofobiju prihvatili kao svoj nacionalni program".

- A ako Bošnjaci prestanu postojati kao muslimani, prestat će i kao Bošnjaci, a tada se i ova zemlja može drukčije zvati - kaže Alispahić.

On je godinu temeljito istraživao medijske napade na Islamsku zajednicu u BiH i reisu-l-ulemu dr. Mustafu ef. Cerića, a kako bi formirao svojevrstan katalog islamofobije sa više stotina konkretnih primjera vjerske netrpeljivosti i predrasuda prema islamu i vjerskom poglavaru Bošnjaka.

- Ova knjiga je spomenik islamofobima u Sarajevu, koji godinama šire vjersku netrpeljivost prema muslimanima, a svoj šovinizam sakrivaju iza slobode govora. Neko ko je u stanju da opsesivno nasrće na vjerska osjećanja ma koga, ne bi smio biti ni zapadni, ni regionalni partner, kao što su to često bivali urednici "Dana", "Slobodne Bosne", "Oslobođenja" i Federalne TV. U ovoj knjizi, kroz 28 poglavlja, oni su sami sebe zabilježili kao otpadnike od kulture dijaloga i kao podanike onog sistema koji je proizveo genocid nad Bošnjacima - smatra Alispahić.

Historijska paralela

Uvjeren je da iza napada na reisa Cerića stoji cijeli sistem, baš kao i u slučaju sistemskog podmetanja terorizma Bošnjacima. Na osnovu analize više od hiljadu brojeva magazina "Dani" i "Slobodne Bosne", kao i u programima FTV-a, tvrdi da je reis Cerić najnapadanija ličnost u BiH. Takav intenzitet i karakter napada, kaže on, nema se čime pravdati, izuzev proračunatom namjerom da se Bošnjaci obezglave i za instituciju reisu-l-uleme.

- I prije reisu-l-uleme Cerića bilo je sličnih pokušaja. Zanimljiva je paralela sa čuvenim reisom Džemaludinom ef. Čauševićem. Dao sam jedan širi historijski osvrt i pokazao kako su svi režimi nastojali, a često i uspijevali, da IZBiH svedu u okvire svoje netrpeljivosti prema islamu. Izuzetak je nekoliko ratnih i poratnih godina. Dejtonsko vrijeme je obnovilo stare bolesti, tako da danas državne institucije ponovo sponzoriraju nasrtaje na islamske vrijednosti. Kada reis Cerić brani IZBiH od ovakvih napada, onda se kaže da on napada slobodu govora. Ali, šovinizam i podstrekavanje vjerske mržnje ne mogu biti sloboda govora. Iza te zamjene teza stoje državne agencije i novinarske udruge - zaključuje Alispahić.

Selektivni napadi

Upravo da bi se shvatilo kako su napadi na IZBiH dio jednog ozbiljnog sistema koji najmanje želi dobro BiH i Bošnjacima, Alispahić je uspoređivao tretman IZBiH sa ostalim konfesijama.

- Reis Cerić je 35 puta dobio negativnu ocjenu u "Danima", a katolički i pravoslavni sveštenici nisu je dobili ni pet puta. Ni jedan kršćanski velikodostojnik nije bio predmet fotomontaža i ismijavanja, na naslovnicama i duplericama, kao reisu-l-ulema. U jednoj kolumni u "Slobodnoj Bosni" reisu-l-ulema Cerić je za pet godina 50 puta bio negativno tematiziran. Mnoštvo je sličnih usporedbi - navodi Alispahić.

Ističe i da su najzanimljiviji intervjui Adnana Silajdžića i Senadina Musabegovića u "Danima", koji su naslovljeni rečenicama koje oni uopće nisu kazali.

- To je nečuveno! Niz je intervjua u kojima su sagovornici izmanipulirani, jer se sugestivnim pitanjima, najčešće Vildane Selimbegović, tjeraju da jurišaju na reisa Cerića - dodaje Alispahić.
(Dnevni avaz)
http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/teme ... /komentari
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1499 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

??
05.04.2010.
Sarajlije obilježavaju 70 godina života Nijaza Alispahića

Image

Istaknuti bosanskohercegovački književnik, autor prestižnog proznog djela, pjesnik, scenarist, dramatičar, autor libreta za opere Hasanaginica i Aska i vuk Nijaz Alispahić u ovoj sezoni navršava 70 godina života.

Tim povodom u Foajeu Narodnog pozorišta Sarajevo u srijedu, 07.04.2010.godine u 12,00 sati održat ćemo Književnu matineju Nijaz Alispahić, godine, stvaralaštvo, uspjesi.Tom prigodom, uz prisustvo književnika Alispahića, o njegovom plodnom i raznovrsnom umjetničkom djelu govorit će pisci: Vojislav Vujanović i Gradimir Gojer. , navodi se u pozivu direktora Narodnog pozorišta Sarajevo prof.Gradimira Gojera.
S.M.

(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=35194
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1500 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Zanimljivo...tuzlanske univerzitetske dinastije...
Avdo se bas potrudio.
A sta ono bi nepotizam?


Prva zapovijed na Univerzitetu u Tuzli: Zaposli bližnjeg svog

Izvor Zurnal/Avdo Avdić
Ponedjeljak, 05 April 2010 11:23
Image

Po sličnom principu koji vlada na Sarajevskom univerzitetu, gdje je pravo na katedru postalo stvar porodične tradicije, na Univerzitetu u Tuzli se stvaraju prave akademske dinastije.

U porodici Ferhata Nožinovića vlada harmonija. Zbog čega su godinama svi članovi porodice stalno na okupu. Čak i kada su na poslu, na Fakultetu za tjelesni odgoj i sport Univerziteta u Tuzli. Glava porodice, Ferhat Nožinović, dugogodišnji je dekan. Doglavnica, mama Zumreta, predaje Metodiku nastave tjelesnog odgoja. Kćerka Amra predaje moderne plesove, dok njen bivši dečko, a sada muž, Edin Mujanović na istom fakultetu drži nastavu iz alpskog skijanja. Kćerka i zet su, naravno, diplomirali, magistrirali i doktorirali dok je Fakultetom upravljao tata Ferhat. U međuvremenu, Tata je otišao u penziju. I mama Zumreta će uskoro postati penzionerka. Pred Amrom i Edinom svijetla je budućnost. Smiješi im se funkcija dekana na Tatinom, odnosno Punčevom fakultetu. Koji se finansira iz Budžeta Tuzlanskog kantona.

Posao i za zeta

Slična je situacija i u porodici Čišić. Samo, oni su malo bolje raspoređeni. Rahmetli Faruk Čišić bio je dekan Defektološkog fakulteta. Njegova supruga Behija bila je šefica Odsjeka za socijalni rad odnovanog samo za nju. Kćerka Alma je prije sedam godina uplovila na Univerzitet. Profesor Faruk Čišić, na sjednici Senata Univerziteta u Tuzli, održanoj 29. oktobra 2003. godine, glasao je da profesorica bosanskog jezika Alma Čišić, inače njegova kćerka, bude izabrana na mjesto asistenta za predmet „Bosanski jezik“ na Filozofskom fakultetu u Tuzli. E, sada, pošto je kćerka bila neudata, red je bio da joj se pronađe i muž. Tako je, ubrzo, na Filozofskom fakultetu zaposlen i Milosav Čarkić. Isto prezime danas nosi i Alma Čišić, kći Faruka i Behije. I ona je danas doktor nauka.

Titula u miraz

I Mandžići dobro kotiraju na Univerzitetu u Tuzli. Akademik Enver Mandžić ima sina Kenana. Kenanov tata je ugledni profesor na Rudarsko geološkom fakultetu, pa je sasma logično da se i sin zaposli u istoj ustanovi. A pošto se Mandžić junior u avgustu 2005. godine vjenčao sa Ernom Kapidžić, i snahi se morao naći posao na Fakultetu. Zato je Senat u julu 2008. godine, kao poklon za tri godine uspješnog braka, poklonio Erni Mandžić Kapidžić zvanje asistenta za užu naučnu oblast „Inženjersko-geološke discipline“. I to na Fakultetu kojim je suvereno vladao svekar i akademik Enver Mandžić. I na kojem sada docentuje muž, sin i profesor Kenan Mandžić. Erni se baš posrećilo.

Na dekanovom putu

Isto bi se tako moglo posrećiti i zetovima Mirsada i Nusrete Đonlagić. Mirsad je prorektor, a supruga mu Nusreta redovna profesorica na Prirodno-matematičkom fakultetu. Kćerka Sabina magistar je ekonomije i asistira na predmetima koji imaju veze sa finansijama na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Tuzli. Druga kćerka, Jasmina se zove, asistira na Odsjeku za njemački jezik Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, kojim prorektuje Mirsad Đonlagić.

I, da, umalo da zaboravimo čuvenu dinastiju Latifagić. Gospođa Nihada bila je ministarka obrazovanja. U isto vrijeme prvi čovjek Univerziteta u Tuzli bio je njen muž Sadik Latifagić. Danas su oboje u penziji. Prije penzionisanja uspjeli su na pravi put izvesti kćerku Amru. Ona je danas profesorica na Tehnološkom fakultetu Javne ustanove Univerzitet u Tuzli. Pardon, Privatne ustanove Univerzitet u Tuzli.
(tuzla-x.ba)

Cudno, nestade tekst u trenu!!??? Zato ne mogu postaviti link.
Image
http://img338.imageshack.us/img338/7969 ... 410zap.png
Post Reply