Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#1451 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by hercegovac_pravi »

Alfons Kauders wrote:
hercegovac_pravi wrote: A još je i žalosnije što dobar dio tih firmi u koje se upumpava lova, radi "mira u kući", nema nikakve perspektive za napredak. Zastarjeli proizvodni procesi, nekvalifikovana radna snaga a o meniđžmentu da i ne govorim. Jednostavno nisu opremljeni za današnju tržišnu utakmicu..
naravno... pa bili su konkurentni prije 20 godina, u zatvorenoj privredi... da si ih jos tad, u vrhuncu moci, pustio da posluju na slobodnom trzistu, propali bi ko grcka...

danas vrijede koliko i zemlja na kojoj su sagradjene - da imaju ikakve perspektive, davno bi ih neko kupio...
Takva nam je na žalost bila većina industrijskih kapaciteta. Jednostavno, nekonkurentno i zbog same strukture tih preduzeća neprilagodljivo modernim tržišnim principima poslovanja...
Da se razumijemo, bilo je tu i dooobrih izuzetaka ali bogami samo "kap u okeanu" i ništa drugo..
User avatar
Za i Protiv
Posts: 462
Joined: 26/09/2010 22:08

#1452 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Za i Protiv »

Alfons Kauders wrote:
madner wrote: Ma ja, ti nam ovdje sjebajes prosjek :x :D
i to zestoko...

doduse ja uredno placam porez na sve svoje prihode... :D to sto vecinu love zaradjujem po ugovoru o djelu i ugovoru o autorskom djelu nije moj problem :D

po zakonu, zna se... :D
O pa djes Nedzade, dugo te nije bilo :D
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#1453 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by vivaldi »

madner wrote:Ili kada bi oni koji zaradjuju par milja a prijavljeni su na minimalac bili prijavljeni na puni iznos
Ili kolika bi bila nezaposlenost kada bi oni koji nisu u BiH odjavili mjesto prebivalista, plus ovi na crno sto rade.
Dobro si se ovoga sjetio :thumbup: . Kada ovo uracunas, ispadne da prosjecna plata kod nas debelo prelazi preko hiljadu KM.

Italija je clanica grupe G7 najrazvijenih zemalja svijeta. Prosjecna plata u Italiji je oko 1.000 eura sto znaci da imaju jedva duplo vecu od nas. Ako se sjetis jos necega mozda ih sustignemo do veceras.

U rs-u je prosjecna plata veca nego u Srbiji. Srbija je pokupovala pola firmi u rs-u.

Nadam se da kroz ova dva primjera vidis besmislenost prosjecne plate na malom uzorku kao sto se kod nas radi jer otprilike polovina radno sposobnog stanovnistva nije obuhvacena statistkom.. Istina, niko tu ne laze, ali se vrlo lako manipulise.
madner wrote:Ali umjesto da nagadjamo vlada bi trebala sve to dovesti u red, inspekcije, inspekcije inspekcije.
Inspekcije jesu vazne, ali nisu najvaznije pitanje. sasvim sigurno ima gazdi koji iskoristavaju radnike do maximuma za bijedne pare i drze ih neprijavljenim, ali vecina firmi bi masovno otpustala radnike kada bi ih natjerali na prijavu jer to ne bi mogli isfinansirati.

Mora se imati cjelokupan plan rjesavanja tog pitanja jer nije rjesenje zatrpati zavode za zaposljavanje sa jos desetinama hiljada novih ljudi bez posla. Gazda otpusti radnika i boli ga tuki, ali vlast je nesto drugo - ona mora da vodi racuna o svima.
Alfons Kauders wrote:hercegovac_pravi je napisao/la:
A još je i žalosnije što dobar dio tih firmi u koje se upumpava lova, radi "mira u kući", nema nikakve perspektive za napredak. Zastarjeli proizvodni procesi, nekvalifikovana radna snaga a o meniđžmentu da i ne govorim. Jednostavno nisu opremljeni za današnju tržišnu utakmicu..


naravno... pa bili su konkurentni prije 20 godina, u zatvorenoj privredi... da si ih jos tad, u vrhuncu moci, pustio da posluju na slobodnom trzistu, propali bi ko grcka...
U pravu ste obojica, ali se za to sve mora napraviti plan rjesavanja i sanacije problema. Masovno otpustanje ne rjesava nista osim novih protesta pred zgradom vlade. Nije svakako rjesenje ni stipendirati gubitase do beskonacnosti, ali tu treba dobra analiza i plan za koga ima nade, kome skratit agoniju, a kako radnike spasiti propasti.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1454 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

vivaldi wrote: U pravu ste obojica, ali se za to sve mora napraviti plan rjesavanja i sanacije problema. Masovno otpustanje ne rjesava nista osim novih protesta pred zgradom vlade. Nije svakako rjesenje ni stipendirati gubitase do beskonacnosti, ali tu treba dobra analiza i plan za koga ima nade, kome skratit agoniju, a kako radnike spasiti propasti.
Mislim da su rijeci za kojima tragas "restrukturizacija privrede".

A to zahtjeva malo vise razmisljana i koordinacije nego sto smo imali do sada. Kada vidim da su nam celik i aluminium top izvozni proizvodi najezim se.

Da nema Preventa rekao bih da nema nade za ovu zemlju...
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#1455 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by vivaldi »

heckler wrote:Kada vidim da su nam celik i aluminium top izvozni proizvodi najezim se.
Zasto? Sta fali celiku i aluminijumu? Ipak su to neke preradjivene, nisu sirovine. Nije bas realno da nam izvozni adut budu softweri.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#1456 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

vivaldi wrote:
U pravu ste obojica, ali se za to sve mora napraviti plan rjesavanja i sanacije problema. Masovno otpustanje ne rjesava nista osim novih protesta pred zgradom vlade. Nije svakako rjesenje ni stipendirati gubitase do beskonacnosti, ali tu treba dobra analiza i plan za koga ima nade, kome skratit agoniju, a kako radnike spasiti propasti.
ne radi se o masovnim, neorganizovanim otpustanjima... davno je trebalo napraviti neki plan, da se ne zaposljavaju novi ljudi, da se onim koji su blizu penzije ponude otpremnine i uvezivanje staza itd... jednostavno je nemoguce da firme dan danas imaju skoro isto zaposlenih kao prije rata, a fakticki su propale, o tome se radi...

drzeci metar ljudi u propalim firmama i dijeleci sadaku svakih par godina vlast nikom nije ucinila uslugu, ni radnicima, ni firmama, ni sebi kao vlasniku... sve je radjeno da se kupe glasovi, a te firme i radnici na kraju dana nemaju nikakve motivacije da bilo sta konkretno urade, jer znaju da je vec prekasno... jedino im preostaje da se grebu i kupe mrve koje im bace

ima i relativno uspjesnih primjera, evo iz moje mahale npr. solana... i pored mora dugova, viska radnika i ostalih problema, solana je danas stabilna firma... ima nekih 150-200 zaposlenih manje nego prije, ali zato posluju ok i imaju redovne plate... vlast ne da im nije pomagala, vec ih je i zguzila par puta, a firma je privatizirana jos po markovicevom modelu... s druge strane imas nekoliko firmi u tz koje su potonule i nikad vise nece raditi, npr aida, guming, pa i dita, koju je prije nekoliko godina kupila lora... solana nije dobijala lovu od vlasti, nije masovno otpustala radnike vec cekala da se broj prirodno smanji penzijama, pa danas ulazu u nove pogone i posluju bolje nego ikad nakon rata, a bukvalno sto metara dalje imas firme koje su odavno pod kljucem, mada su imale bolje predispozicije da nastave poslovati od solane (npr. proguglaj aida i radnici aide ispred vlade tk, sve ce ti biti jasno)
User avatar
vee-jay
Posts: 9882
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: --- nisam vise ovdje ---

#1457 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by vee-jay »

Skijaš wrote:
seln wrote:
prolaz456 wrote:Ovo umjetno držanje na životu stalno istih poluprivatiziranih socijalističkih mastodonta nema smisla. Svakih 6 mjeseci Vlada prebacuje neka sredstva, daje neke garancije, odobrava neke grantove za pokretanje proizvodnje....prođe 6 mjeseci eto njih opet na ulicu...opet dva miliona KM....kome mažu oči više....ja sam za socijalnu pravdu ali se ne može očekivati da vlada bude investitor, kreditor i poduzetnik
E, jebi ga...dajte se dogovorite. Neki bacaju drvlje i kamenje, jer vlada "nece" da pomogne preduzecima, ti si striktno protiv pomoci...neko ce uvijek vikati na vladu.
Dobro on se bar potrudio, spomenuo je konkretan detalj i predložio da vlast manje interveniše kako bi slobodno tržište regulisalo problem, ma kako to bolno bilo po društvo. Većina kritičara se zadovolji običnim pljuvanjem tipa "godinu dana na vlasti a vidi kako nam je Nedime, šta nam ovo rade".
slobodno trziste je razlog za najvecu krizu od tridesetih proslog stoljeca i to evo vec deset godina.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1458 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

vivaldi wrote: Inspekcije jesu vazne, ali nisu najvaznije pitanje. sasvim sigurno ima gazdi koji iskoristavaju radnike do maximuma za bijedne pare i drze ih neprijavljenim, ali vecina firmi bi masovno otpustala radnike kada bi ih natjerali na prijavu jer to ne bi mogli isfinansirati.

Mora se imati cjelokupan plan rjesavanja tog pitanja jer nije rjesenje zatrpati zavode za zaposljavanje sa jos desetinama hiljada novih ljudi bez posla. Gazda otpusti radnika i boli ga tuki, ali vlast je nesto drugo - ona mora da vodi racuna o svima.
Potpuno pogresno. Trenutni sistem tjera firme da iskoristavaju radnike, jer imaju nelojalnu konkurenciju koja jos vise izrabljuje iste. Ukoliko bi zakon vazio za sve, imali bi manje nezaposlenih. Moguce je da bi se zaposleni preraspodjelili, ali za drzavu i radnike bi to bilo puno bolje. Da ne govorimo da bi time postali i puno bolja zemlja za ulaganje.

Ukoliko se neciji model poslovanja zasniva na tome da radnika placa 50% manje nego sto bi morao, nemam previse simpatija za istog.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#1459 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by vivaldi »

Alfons Kauders wrote: ne radi se o masovnim, neorganizovanim otpustanjima... davno je trebalo napraviti neki plan, da se ne zaposljavaju novi ljudi, da se onim koji su blizu penzije ponude otpremnine i uvezivanje staza itd... jednostavno je nemoguce da firme dan danas imaju skoro isto zaposlenih kao prije rata, a fakticki su propale, o tome se radi...
Slazem se skorz, ali sta sad? Vrijeme se ne moze vratiti. Glupo se sada vracati u proslost. Sve si u pravu. Ja bih dodao i nenormalno nabijanje plata budzetskim korisnicima pa smo maltene poslije prve donatorske konferencije, par mjeseci nakon rata imali plate vece nego bugari i rumuni sto je bio idiotizam jer je totalno nerealno, a jednom kad ih podignes svako smanjivanje dovodi do pobune - zato niko nije ni smanjivao.

Plan se nije napravio kada je trebalo, ali ga treba praviti sto prije - za nas je mozda kasno, ali bar za nasu djecu. Taj proces traje par decenija. Sa ovolikom administracijom i praznom kasom, mi nemamo sredstava za neki veliki fond koji bi omogucio alternativno rjesenje za one koji dobiju otkaz jer se tu radi o milijardama kojih nemamo.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#1460 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by vivaldi »

madner wrote:Potpuno pogresno. Trenutni sistem tjera firme da iskoristavaju radnike, jer imaju nelojalnu konkurenciju koja jos vise izrabljuje iste. Ukoliko bi zakon vazio za sve, imali bi manje nezaposlenih. Moguce je da bi se zaposleni preraspodjelili, ali za drzavu i radnike bi to bilo puno bolje. Da ne govorimo da bi time postali i puno bolja zemlja za ulaganje.

Ukoliko se neciji model poslovanja zasniva na tome da radnika placa 50% manje nego sto bi morao, nemam previse simpatija za istog.
A jebiga..i jesi u pravu i nisi u pravu. Nije lako preraspodjeliti ljude jer nema posla za sve. Jednostavno nema. Cak i ovo sto radi ima medju njima armija viska radnika i u proizvodnim i u neproizvodnim firmama ako su drzavne.

Sto se tice nelojalne konkurnecije zbog neplacanja doprinosa ona ti je ogledalo stvari u drzavi. Gazde ucjenjuju jer mogu, a mogu zato sto na jednu realno radno mjesto imas bar 5 kandidata. Neko ga mora popusit.

Da drzava stvori ambijent pa da imas godisnji priliv invesiticija od 2-3 milijarde koje otvaraju radna mjesta, onda bi sve manje i manje ljudi pristajalo da radi na crno jer bi imali relane sanse da nadju negdje drugo posao.

Medjutim drzava je toliki aparat koji zdere sam sebe da ne moze nista skupiti da stimulise investitore. Vrcenje u krug vec godinama...
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1461 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

vivaldi wrote:
madner wrote:Potpuno pogresno. Trenutni sistem tjera firme da iskoristavaju radnike, jer imaju nelojalnu konkurenciju koja jos vise izrabljuje iste. Ukoliko bi zakon vazio za sve, imali bi manje nezaposlenih. Moguce je da bi se zaposleni preraspodjelili, ali za drzavu i radnike bi to bilo puno bolje. Da ne govorimo da bi time postali i puno bolja zemlja za ulaganje.

Ukoliko se neciji model poslovanja zasniva na tome da radnika placa 50% manje nego sto bi morao, nemam previse simpatija za istog.
A jebiga..i jesi u pravu i nisi u pravu. Nije lako preraspodjeliti ljude jer nema posla za sve. Jednostavno nema. Cak i ovo sto radi ima medju njima armija viska radnika i u proizvodnim i u neproizvodnim firmama ako su drzavne.

Sto se tice nelojalne konkurnecije zbog neplacanja doprinosa ona ti je ogledalo stvari u drzavi. Gazde ucjenjuju jer mogu, a mogu zato sto na jednu realno radno mjesto imas bar 5 kandidata. Neko ga mora popusit.

Da drzava stvori ambijent pa da imas godisnji priliv invesiticija od 2-3 milijarde koje otvaraju radna mjesta, onda bi sve manje i manje ljudi pristajalo da radi na crno jer bi imali relane sanse da nadju negdje drugo posao.

Medjutim drzava je toliki aparat koji zdere sam sebe da ne moze nista skupiti da stimulise investitore. Vrcenje u krug vec godinama...
Vidis, opet se vrtimo oko statistike. Na jako jednostavno pitanje o % nezaposlenosti neces naci pravi odgovor.
Mi trenutno imamo cirka 150 000 ljudi koji rade na crno, i jos par desetina hiljada koji su u penziji a rade redovno.

Dakle ne govorim o preraspodjeli tih ljudi, niti o stvaranju jednog novog radnog mjesta. Kazem da trenutno ti ljudi dumpiraju cijenu rada te unistavaju konkurenciju koja radi posteno. Ja i ti imamo firmu koja proizvodi cackalice. Ja imam bolji proces, ti imas radnike na crno. Ko ce imati jeftiniji proizvod?

Stvori uslove za te investicije. Pravna drzava je razlog za uspjeh sjevernih zemalja koje imaju puno vece troskove rada od nas.
miop
Posts: 1200
Joined: 13/10/2005 12:50

#1462 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by miop »

ReD aka Socijalista wrote:Vlada FBiH
Podrška pokretanju proizvodnje u "Krivaji"
Vlada Federacije BiH donijela je na današnjoj sjednici u Sarajevu mjere čiji je cilj podrška pokretanju proizvodnje u "Krivaji" iz Zavidovića, a najavljene su i mjere čiji je cilj utvrđivanje odgovornosti za moguće nezakonite radnje u ovom preuzeću.
Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Erdalj Trhulj izjavio je na konferenciji za novinare kako je danas izmijenjena Odluka o usvajanju Programa utroška koji se odnosi na "Krivaju", s ciljem njenog usaglašavanja s rebalansom budžeta i zaključcima Vlade FBiH.

- U budžetu koji smo zatekli bilo je oko 900.000 KM za "Krivaju", a 1,1 milion za privatnu kompaniju Krivaja 1884. Novim budžetom ostavljena su dva miliona KM za rješavanje stanja i pokretanje proizvodnje u "Krivaji", naveo je Trhulj.

Usvajanjem ovih izmjena stekli su se uvjeti da se nakon toga usvoji i odluka o subvenciji "Krivaji" u iznosu od 400.000 KM.

Trhulj kaže da je time Vlada FBiH, premda pomalo sporo zbog kompliciranih procedura, ispunila svoje obećanje. A na upravi Krivaje je da, uz materijalne dokaze, izvijestio resorno minstarstvo o utrošku ovih sredstava.

Ministar je, također, predložio da Vlada FBiH danas stavi na dnevni red dodatnu informaciju o nezakonitostima u "Krivaji". Naveo je kako su radnici "Krivaje" iznijeli čitav niz argumenata na osnovu kojih postoje osnovane sumnje za pokretanje određenih krivičnih postupaka, te da će o ovim indicijama biti obaviješteno Federalno ministarstvo unutarnjih poslova "i da zaista oni koji su počinili takva djela i odgovaraju".

U trenutku dok je govorio Trhulj, sjednica je još bila u toku i Vlada se još nije bila izjasnila o ovom prijedlogu, ali se ministar nada da će ga Vlada podržati.
Image
Krivaja ima manje od 1.300 ljudi i ona mjesecima ne radi jer ima dugovanja koja prelaze 50-ak miliona KM.
Komentari radnika:
21.9.2011 17:51:05 | Neregistrirani korisnik []
26.septembra 2011.godine Kantonalni sud u Zenici će opravosnažiti STEČAJ nad "Krivajom"!!!

15.9.2011 20:19:10 | Neregistrirani korisnik []
Nije Balic istjerao Mujanovice iz Krivaje nego nova Vlada FBiH, na celu sa Nerminom Niksicem i ministar Erdal Trhulj.To su ljudi koji nisu htjeli nastaviti zapoceti kriminal oko Krivaje. Kakav Balic i bakraci, pa dovoljno je pametnom cuti to sto je Dzindo rekao da dok je on generalni njemu sindikat ni ne treba.

12.9.2011 16:37:49 | Neregistrirani korisnik []
Samo neka budale čekaju, neka šute, dočekat će biro za nezaposlene i stečaj.

10.9.2011 17:19:46 | Neregistrirani korisnik []
Eto vam Balić "spasilac"...Sada ste na ulici..

9.9.2011 19:39:55 | Neregistrirani korisnik [oksaaa]
Bige otjerale Ferida Balića na bolovanje, a on njih istjerao iz "Krivaje"!Baš zanimljivo, hahhhaa.Boga mi Ferid je laf...

7.9.2011 20:20:28 | Neregistrirani korisnik [krivaja]
Sindikat na čelu sa Feridom Balićem je napravio veliku stvar.Istjerali su braću Mujanović Bige iz "Krivaje"!Ferid Balić i sindikalisti oko njega su heroji radničke klase!Herojski sindikat se izborio protiv privatizacijske mafije!

7.9.2011 20:20:28 | Neregistrirani korisnik [krivaja]
Sindikat na čelu sa Feridom Balićem je napravio veliku stvar.Istjerali su braću Mujanović Bige iz "Krivaje"!Ferid Balić i sindikalisti oko njega su heroji radničke klase!Herojski sindikat se izborio protiv privatizacijske mafije!
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#1463 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Skijaš »

vivaldi wrote:Medjutim drzava je toliki aparat koji zdere sam sebe da ne moze nista skupiti da stimulise investitore. Vrcenje u krug vec godinama...
Stvar je u tom što nam treba visok stepen decentralizacije, ako nećemo da se FBiH transformiše u bošnjački entitet, a nećemo, onda se ne smije ići u slabljenje kantona. Može se recimo preimenovati ministarstva u uprave, jer sam taj termin "ministar" štetno djeluje na psihologiju likova koje se imenuje na te pozicije, ali generalno, lova i treba da bude na kantonalnom nivou jer se za interese Unsko-sanskog kantona recimo, Sarajevo nikad neće bolje brinuti od Bihaća.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1464 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

vivaldi wrote:
heckler wrote:Kada vidim da su nam celik i aluminium top izvozni proizvodi najezim se.
Zasto? Sta fali celiku i aluminijumu? Ipak su to neke preradjivene, nisu sirovine. Nije bas realno da nam izvozni adut budu softweri.
:lol: E jebiga sad. I izrezana gradja je "neka preradjevina", pa je opet bolje izvesti stolicu nego izrezan balvan.

Jedini razlog zasto Alumium u Mostaru postoji jer je SR BiH imala viskove elektricne energije koje nije mogla izvesti u ta doba vani pa je kroz proces proizvodnje Aluminiuma gdje udio struje igra odlucujucu ulogu izvozila struju na mala vrata. Proizvodnja Aluminiuma bez industruje koja ce taj aluminium koristiti je vrh gluposti.

Celik ne moram posebno ni spominjati. Prosetaj Zenicom da vidis perpesktivu te industrije.

Kao sto rekoh, da nema Preventa, Bekte iz Gorazda i Tesanjaca, rekao bih da nema nade za ovu zemlju.
Last edited by heckler on 22/09/2011 19:46, edited 1 time in total.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#1465 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by vivaldi »

madner wrote:Ja imam bolji proces, ti imas radnike na crno. Ko ce imati jeftiniji proizvod?
Nike americka firma, Adidas njemacka - a tene made in china. Kinezi imaju jeftinu radnu snagu, a ameri i svabe zive 10 puta bolje od njih.

Mi nemamo industriju da zaposlimo vecinu koja je radno sposobna. Da bi imao indsutriju potrebno je roknti u privredu bar 20-30 milijardi dolara, eura, maraka..da bi razvio industriju i nova radna mjesta.Ovo je sve presipanje iz supljeg u prazno.

Ja mislim da nije rjesenje da drzava koja sama ima bezbroj, bukvlano bezbroj viska radnika i kojekavih referanata za svaki kurac, inspekcijama gusi i ovo malo privrede.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#1466 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by vivaldi »

heckler wrote:I izrezana gradja je "neka preradjevina", pa je opet bolje izvesti stolicu nego izrezan balvan.
pa naravno da jeste. Ako imas finalni proizvod to je odlicno, ali to je do menadymenta tih firmi koji se moraju povezati sa svjetskim gigantima koji im jedini moguosigurati trziste,

heckler wrote:Proizvodnja Aluminiuma bez industruje koja ce taj aluminium koristiti je vrh gluposti.
ja mislim da nije glupost, ako ga izvozis.

Sto se tice struje, to sto izvozimo struju je ogledalo nase jadne industrije jer mi uospte ne proizvodimo puno struje, vec nemamo industrije pa imamo visak. Jebiga, kad vec nemas svoje industrije za struju i aluminijum onda bar izvozi za tudju.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1467 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

vivaldi wrote:
heckler wrote:I izrezana gradja je "neka preradjevina", pa je opet bolje izvesti stolicu nego izrezan balvan.
pa naravno da jeste. Ako imas finalni proizvod to je odlicno, ali to je do menadymenta tih firmi koji se moraju povezati sa svjetskim gigantima koji im jedini moguosigurati trziste,

heckler wrote:Proizvodnja Aluminiuma bez industruje koja ce taj aluminium koristiti je vrh gluposti.
ja mislim da nije glupost, ako ga izvozis.

Sto se tice struje, to sto izvozimo struju je ogledalo nase jadne industrije jer mi uospte ne proizvodimo puno struje, vec nemamo industrije pa imamo visak. Jebiga, kad vec nemas svoje industrije za struju i aluminijum onda bar izvozi za tudju.
Svi pricaju o tom silnom izvozu Aluminiuma a niko da bar spomene da su ti ljudi i najveci uvoznici u drzavi i da svaki sarajevski granap ima veci procenat efikasnosti i profita.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#1468 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by vivaldi »

heckler wrote:Svi pricaju o tom silnom izvozu Aluminiuma a niko da bar spomene da su ti ljudi i najveci uvoznici u drzavi i da svaki sarajevski granap ima veci procenat efikasnosti i profita.
U granapu radi 2 ljudi, a u aluminijumu 1.000. Jebote ti bi samo zatvarao firme. Ako izuzmes 3-4 najveca grada, u ostatku zemlje cijela mjesta su mahom vezana za jedna ili dva neka veca privredna subjetka. Ako i kad propadnu, cijelo mjesto izumire. Pola je vjerovatno vec izumrlo, ali ne treba bas nastaviti tim tempom.

Mora se i tome voditi racuna.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1469 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

Ko prica o zatvaranju? Ja pricam o restruktuiranju. Ako ce se proizvoditi Aluminium i zagadjivati okolis i subvencirati kroz jeftiniju struju onda taj isti Aluminum mora koristiti BH privreda. Bolje izvesti 10 hiljada tona aluminium tockova, raznih konstrukcija i ostalih pizdarija nego tih 130 hiljada tona koliko oni sirovine izvezu.

Mi ovako subvenciramo samo Njemacku privredu nista vise.

Da, tih 850 zaposlenih ima redovnu platu. Ali kolika je stvarna korist od toga? Ima i Bingo 2500 zaposlenih sa redovnom platom ali nema 12 MILIONA TONA CRVENOG MULJA koji ce nas jos 1000 godina jebati.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#1470 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by vivaldi »

heckler wrote:Ko prica o zatvaranju? Ja pricam o restruktuiranju. Ako ce se proizvoditi Aluminium i zagadjivati okolis i subvencirati kroz jeftiniju struju onda taj isti Aluminum mora koristiti BH privreda. Bolje izvesti 10 hiljada tona aluminium tockova, raznih konstrukcija i ostalih pizdarija nego tih 130 hiljada tona koliko oni sirovine izvezu.

Mi ovako subvenciramo samo Njemacku privredu nista vise.

Da, tih 850 zaposlenih ima redovnu platu. Ali kolika je stvarna korist od toga? Ima i Bingo 2500 zaposlenih sa redovnom platom ali nema 12 MILIONA TONA CRVENOG MULJA koji ce nas jos 1000 godina jebati.
Kakva je buducnost te firme to treba da smisli onaj ko je vlasnik iste. Sto se tice Binga i on prodaje Milka cokoladu, pa i on sufinansria i njemacku i svajcarsku i ...

Crven mulj se tamo slaze decenijama, ali to su nam u amanet ostavili oni koje sada vise nema smisla pominjati od druga tita pa nadalje.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1471 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by madner »

vivaldi wrote:
madner wrote:Ja imam bolji proces, ti imas radnike na crno. Ko ce imati jeftiniji proizvod?
Nike americka firma, Adidas njemacka - a tene made in china. Kinezi imaju jeftinu radnu snagu, a ameri i svabe zive 10 puta bolje od njih.

Mi nemamo industriju da zaposlimo vecinu koja je radno sposobna. Da bi imao indsutriju potrebno je roknti u privredu bar 20-30 milijardi dolara, eura, maraka..da bi razvio industriju i nova radna mjesta.Ovo je sve presipanje iz supljeg u prazno.

Ja mislim da nije rjesenje da drzava koja sama ima bezbroj, bukvlano bezbroj viska radnika i kojekavih referanata za svaki kurac, inspekcijama gusi i ovo malo privrede.
Adidas ima jos uvijek tvornicu i u Njemackoj :wink:

Dobro, svako ima pravo na svoje misljenje. Tvoje misljenje medjutim nema nikakvu teorijsku podlogu :D
Pa ti ljudi vec rade. Postoje ta radna mjesta. Postoji potreba za tim radnim mjestima. A ovi ostali koji su prijavljeni placaju tim firmama socijalno (kroz biro).
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1472 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

Primorac leti
Kako se i očekivalo, federalna Vlada je u četvrtak dala saglasnost NO HT Mostar da razriješi Vilima Primorca sa funkcije predsjednika uprave - direktora ovog javnog preduzeća, a istovremeno je data saglasnost za imenovanje Stipe Prlića za vršioca dužnosti na ovoj funkciji i to na period do šest mjeseci. No, saglasnost nije data za imenovanje Sanje Sabljić za v.d. direktora za pokretnu telefoniju HT Mostar.

EPHZ-HB prolongiran

Nezvanično saznajemo, saglasnost za Sabljićkino imenovanje osporio je HSP-ov ministar Vjekoslav Čamber. Sa jučerašnjeg dnevnog reda skinuta su i imenovanja u EPHZ-HB "iz proceduralnih razloga". A, nezvanično, razlog je što iz HSP-a nisu dostavili prijedlog za predsjednika uprave ovog preduzeća.
Vlada je, između ostalog, jučer razmatrala i izvještaj privrednih društava iz oblasti rudarstva za 2010. godinu. Konastatovano je da je proizvodnja uglja bila zadovoljavajuća jer je proizvedeno 6,35 miliona tona uglja, što je oko 96 posto od planiranog.
Od rudnika koji su u Koncernu, Banovići su u 2010. zadržali nivo poslovanja na razini iz 2009. godine. Poslovali su pozitivno ostvarivši dobit od 747.000 KM, a pozitivno je poslovao i rudnik Gračanica. Napredak je napravljen u rudniku Đurđevik, koji je iz negativnog poslovanja u 2009. kad je imao 2,3 miliona KM gubitka u 2010. godini ostvario dobit od 1,3 miliona KM. Napredak je ostvaren i u poslovanju rudnika "Abid Lolić". Najgora finansijska situacija je u rudniku Kreka, gdje je lani napravljen gubitak od 31 milion KM.
Interesantno je da je u ovom najvećem gubitašu plata direktoru najveća i lani je iznosila 4.680 KM. Rudnik Zenica je imao gubitak od 20 miliona KM u 2010, dok je rudnik Breza smanjio gubitak u odnosu na 2009. godinu sa 9,5 na osam miliona KM. Rudnik Kakanj je sa 3,8 miliona KM gubitka u 2009, a 2010. godinu završio je minusom od osam miliona.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#1473 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by heckler »

19. Sjednica
SUTRA RAZGOVOR S RUDARIMA

Vlada FBiH je, na današnjoj sjednici u Sarajevu, usvojila Izvještaj o poslovanju privrednih društava iz oblasti rudarstva za 2010.godinu u kojima ovo Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije vrši upravljačka prava po osnovu državnog kapitala i rudnika u sastavu Koncerna JP EP BiH DD Sarajevo.

Ocijenjeno je da je Vlada Federacije BiH u potpunosti izvršila obaveze za 2010. godinu prema Zakonu o finansijskoj konsolidaciji rudnika uglja u FBiH prema obračunatim a neuplaćenim javnim prihodima u periodu od 2009. do 2015. godine nad čijom realizacijom nadzor vrši Federalno ministarstvo energije rudarstva i industrije, pa je neophodno da stoga rudnici uglja redovno podnose izvještaje o sredstvima koja su im uplaćena i koja su transferisala nadležnim institucijama.

Nakon temeljite analize poslovnih rezultata, a uzimajući u obzir najnovije aktivnosti sindikata nekih rudnika uglja, Vlada FBiH je zaključila da se zajednički pod hitno razmotre sve relevantne informacije o stanju u rudnicima i Koncernu.Sastanak bi trebao biti održan već sutra, u prisustvu premijera FBiH, federalnog ministra energije, rudarstva i industrije, te generalnog direktora Elektroprivrede i Koncerna, direktora rudnika i predstavnika svih sindikata rudara.

PODRŠKA POKRETANJU PROIZVODNJE ZAVIDOVIĆKE “KRIVAJE”

Danas je Vlada FBiH donijela Odluku kojom se raspodjeljuje dio sredstava Tekućih transfera Federalnog ministarstva energije rudarstva i industrije "Subvencije javnim preduzećima - Konsolidacija Krivaja Zavidovići" utvrđenih Budžetom FBiH za 2011. godinu.

Riječ je o 400.000 KM namijenjenih pokretanju proizvodnje u ovoj kompaniji, o čijem je utrošku, uz materijalne dokaze, korisnik dužan izvijestiti resorno ministarstvo.

Inače, danas je izmijenjena ranije donesena Odluka o usvajanju Programa utroška sa kriterijima za raspodjelu sredstava Tekućih transfera Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije utvrđenih u Budžetu FBiH za 2011.godinu, s ciljem njenog usaglašavanja s rebalansom Budžeta za ovu godinu i zaključcima Vlade FBiH.

POTPORA OBNOVI VIJEĆNICE

Danas je donesena i Odluka kojom je iz “Tekuće rezerve Vlade FBiH“ iz ovogodišnjeg Budžeta odobreno 200.000 KM Federalnom ministarstvu kulture i sporta. Riječ je o sredstvima koja su namjenski prebačena na Tekuće transfere neprofitnim organizacijama -„Transfer za obnovu kulturnog i graditeljskog naslijeđa", kao podrška Gradu Sarajevu, u realizaciji treće faze obnove Vijećnice.

Sredstva odobrena Budžetom FBiH za 2011. godinu istom ministarstvu za ove namjene već su raspoređena po osnovu Odluke o Programu utroška sredstava sa kriterijima raspodjele usvojene od strane Vlade FBiH, a kako je neophodno završiti treću fazu radova u ugovorenom roku da ne bi došlo do kašnjenja u osiguranju sredstava kroz Program Predpristupne pomoći (IPA) Evropske unije u iznosu od 7 miliona EUR-a za četvrtu fazu radova, bilo je neophodno donijeti današnju odluku.

SREDSTVA ZA PENZIJE

Vlada FBiH je danas donijela Odluku po kojoj će se vršiti isplata razlike za septembar mjesec između najnižeg iznosa penzije ostvarene pod povoljnijim uvjetima i iznosa najniže penzije ostvarene po Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Sredstva za ove namjene osiguraće se u Budžetu FBiH za 2011. godinu, u okviru sredstava planiranih za finansiranje isplate penzija ostvarenih pod povoljnijim uvjetima. Procjena njihove visine sačinjena je na osnovu podataka Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje, a na bazi isplate penzija za mjesec august 2011. godine, prema kojima je penziju do iznosa najniže penzije od 310,73 KM, ostvarene po Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju, primilo 11.079 penzionera na osnovu propisa o povoljnijem penzionisanju, a za koju namjenu je za mjesec august bilo potrebno osigurati 470.000 KM.

UTVRĐEN NACRT ZAKONA O FINANCIRANJU
POSLOVA PREMJERE I USPOSTAVE KATASTRA NEKRETNINA

Vlada Federacije BiH je, na današnjoj sjednici , utvrdila i u parlamentarnu proceduru uputila Nacrt zakona o financiranju poslova premjere i uspostave katastra nekretnina.

Za ove potrebe se, kaže se u Nacrtu, osiguravaju sredstva iz Federalnog, te proračuna kantona i općina na kojem se izvode premjeri, zatim iz doprinosa od investicija za građevinske objekte i naknada za korištenje pokazatelja premjere i katastra nekretnina. Ukupna sredstva utvrđuju se kroz godišnje planove i sporazume o zajedničkom financiranju premjere i uspostave katastra nekretnina između Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove i kantona i općina na čijim se teritorijama izvode ove aktivnosti.

O RADU FEDERALNOG ŠTABA CIVILNE ZAŠTITE

Vlada FBiH donijela je danas Uredbu o izmjenama i dopunama Uredbe o Federalnom štabu civilne zaštite. Razlog je u potrebi regulisanja određenih pitanja koja se odnose na sastav Federalnog štaba civilne zaštite, kako bi se, bez promjene ukupnog broja njegovih članova, osiguralo što efikasnije vršenje funkcija Štaba.

Budući da je za komandanta Federalnog štaba civilne zaštite, predložen zamjenik premijera FBiH koji istovremeno obavlja i funkciju ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, nepotrebno je da još dva člana Štaba budu iz istog ministarstva. Istovremeno je predloženo da se u sastav Štaba imenuje predstavnik Federalnog ministarstva finansija, jer ono, nakon isteka mandata dosadašnjem komandantu, nije zastupljeno u ovom tijelu.

Predloženom uredbom, također su dopunjene nadležnosti Federalnog štaba civilne zaštite koje proizilaze iz Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća, koji je usklađen sa Okvirnim zakonom iz ove oblasti na nivou Bosne i Hercegovine.



PRIHVAĆEN ZAJAM OPEC-a

Vlada FBiH je danas donijela dvije odluke o prihvatanju zaduženja Federacije BiH po sporazumima o zajmu između Bosne i Hercegovine i OPEC fonda za međunarodni razvoj (OFID), koje će uputiti u Parlament FBiH.

U prvom slučaju riječ je o kreditu od 3.237.500 dolara namijenjenog realizaciji Projekta stambene obnove 700 stambenih jedinica koje će obuhvatiti stanove za oko 3.000 osoba.

U drugoj odluci radi se o 6.000.000 dolara vrijednom kreditu za realizaciju Projekta unaprjeđenja uslova života na selu.





ODLUKE IZ OBLASTI PROMETA I KOMUNIKACIJA

Vlada FBiH je danas donijela tri odluke finansijske prirode koje se odnose na oblasti iz nadležnosti Federalnog ministarstva prometa i komunikacija.

U prvoj Odluci riječ je o odobravanju izdvajanja 2.135.000 KM iz Budžeta FBiH za ovu godinu, koja će biti doznačena na transakcijski račun JP ŽFBiH d.o.o Sarajevo u svrhu plaćanja obaveza PDV-a pri realizaciji odobrenih međunarodnih kredita.

I druga danas donesena Odluka odnosi se na JP ŽFBiH d.o.o. Sarajevo, odnosno na reprogramiranje obaveza ovog preduzeća u iznosu od 2.500.000 KM po Odluci o odobravanju izdvajanja sredstava iz Budžeta FBiH za 2010. godinu Federalnom ministarstvu prometa i komunikacija. Propisano je da će JP ŽFBiH d.o.o. Sarajevo ova sredstva vratiti do 30.06.2012. godine uplatom na poseban namjenski transakcijski račun za povrat PDV-a na revolving osnovi, otvorenog u okviru Jedinstvenog računa Trezora i istovremeno utvrđena dinamika njihovog vraćanja po mjesecima. Odluka je donesena nakon tužbe koju je Federalno pravobranilaštvo podnijelo u ime Federalnog ministarstva prometa i komunikacija radi povrata 2,5 miliona KM doznačenih ovoj kompaniji po Odluci Vlade FBiH od 17. marta 2010.godine.

U trećem slučaju radi se o izmjenama i dopunama Odluke o odobravanju izdvajanja sredstava iz Budžeta FBiH za 2010. godinu ovom ministarstvu od 22.12.2010. godine, tako što će se, za iznos od 2.000.000 KM odobrenih za otplatu kredita domaćim finansijskim institucijama JP „B&H Airlines" d.o.o. Sarajevo", povećati udio Federacije BiH u kapitalu ove avioprijevozne kompanije. Na ovaj način omogućena je dokapitalizacija JP „B&H Airlines" d.o.o. Sarajevo, tako da i Turkish Airlines, strateški partner sa udjelom od 49 posto u kapitalu društva, može uplatiti svoj dio u gotovini da bi zadržao procenat učešća u kapitalu društva.

PRIHVAĆEN GRANT ŠVEDSKOG TRUST FONDA

Vlada FBiH je donijela Odluku kojom prihvaća grant namijenjen finansiranju izgradnje prečistača otpadnih voda u Mostaru u okviru Projekta “Zaštite kvaliteta voda" po Sporazumu o grantu Švedskog Trust Fonda zaključenog između Bosne i Hercegovine i Međunarodne banke za obnovu i razvoj u iznosu od 3.455.747 dolara.

Ova sredstva koristiće se za poboljšanje kvaliteta vode rijeke Neretve, putem priključivanja na centralni sistem prikupljanja otpadnih voda, korisnika iz centralnih dijelova doline Mostara i transporta otpadnih voda do postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda na dalji tretman.

Vlada FBiH je, također, dala saglasnost za zaključivanje Supsidijarnog ugovora između Bosne i Hercegovine i Federacije i podugovora između Federacije i komunalnog preduzeća zaduženog za realizaciju ovog projekta.

AGENT ZA PRUŽANJE USLUGA PO OSNOVU EMISIJE OBVEZNICA FBiH

Vlada FBiH je donijela Odluku o određivanju Registra vriednosnih papira u FBiH kao agenta za pružanje usluga po osnovu emisije obveznica Federacije BiH iz osnova ratnih potraživanja.

Odluka je donesena na osnovu odredbi Zakona o utvrđivanju i načinu izmirenja unutrašnjih obaveza FBiH prema kojoj Vlada FBiH, na prijedlog Federalnog ministarstva finansija, određuje agenta za pružanje usluga po osnovu emisije obveznica, s ciljem pojednostavljivanja procedura koje prethode isplatama i samom plaćanju dospjelih glavnica i kamata po emitovanim obeznicama iz osnova ratnih potraživanja. Na ovaj način stvaraju se uvjeti za pravovremeno (na dan dospijeća) plaćanje dospjelih obaveza vlasnicima obveznica na njihove račune, kako bi se eliminirali potencijalni zahtjevi za isplatu zateznih kamata, a istovremeno bi Federalno ministarstvo finansija bilo rasterećeno mnogobrojnih obaveza u vezi s ovim poslovima. Ovo ministarstvo će ugovorom sa Registrom vrijednosnih papira u FBiH bliže regulisati međusobne obaveze.
U Budžetu Federacije BiH planiraće se i osigurati sredstva potrebna za plaćanje naknade Registru vrijednosnih papira za vršenje ovih usluga.



SUFINANSIRANJE IZGRADNJE SPOMEN-OBILJEŽJA, MEZARJA I GROBALJA

Federalnom ministarstvu za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata današnjom je Odlukom Vlade FBiH odobrena upotreba 70.000 KM s transfera Budžeta FBiH namijenjenog sufinansiranju izgradnje spomen-obilježja, uređenju mezarja i grobalja. Pravo prijave na korištenje mogu ostvariti samo pravne osobe (udruženja/udruge koja okupljaju boračke/braniteljske populacije i vjerske ustanove), s razrađenim programima usmjerenim na realizaciju ciljeva proizišlih iz namjene ovih sredstava.

Sredstva će biti dodjeljivana na osnovu javnog poziva (oglasa) koji raspiše nadležni federalni ministar i koji će biti objavljen na internetskoj stranici Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata i u dnevnim novinama.



GODIŠNJE IZVJEŠĆE FONDACIJE OdRaz

Federalna vlada prihvatila je Godišnje izvješće o radu Fondacija za održivi razvoj -OdRaz za 2010. godinu.

Izvješće se odnosi na projekte podrške razvoju lokalnih zajedica, kulturno-povijesnog naslijeđa, ruralne infrastrukture i poboljšanja dostupnosti financijama za mala i srednja poduzeća.

OdRaz je protekle godine ostvario ukupan prihod od 5.799.294 konvertibilne marke, od čega se na sredstva iz Proračuna FBiH odnosi 5.219.127 KM.

Ukupan rashod veći je od prihoda i iznosi 5.896.018 KM.



O POSLOVANJU PRIVREDNIH DRUŠTAVA IZ OBLASTI IDUSTRIJE

Vlada FBiH je danas usvojila Izvještaj o poslovanju privrednih društava iz oblasti industrije za 2010.godinu u kojima ovo Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije vrši upravljačka prava po osnovu državnog kapitala.

Ocijenjeno je potrebnim nastaviti aktivnosti na stvaranju povoljnijeg ambijenta rada i poslovanja prije svega predlaganjem novih zakonskih rješenja, odnosno izmjena i dopuna postojećih.Također su sva društva koja su poslovala sa gubitkom u 2010 . godini obavezna napraviti sanacijski plan sa konkretnim zadacima u njegovoj realizaciji.



DUGOVANJA PREDUZEĆA NAMJENSKE INDUSTRIJE

Sukladno Zaključku Vlade FBiH od 27.7.2011.godine, a prema podacima koja su dostavila privredna društva namjenske industrije sa većinskim državnim kapitalom u Federaciji, Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije je na današnjoj sjednici prezentiralo dugovanja ovih društava po osnovu okončanih sudskih postupaka i sudskih postupaka koji su u toku, kao i podatke da li su i za koliko ova dugovanja umanjena sredstvima koja su im za tu namjenu raspoređena iz Budžeta FBiH.

Ukupan iznos obaveza za devet ovih društava ( Igman, Binas, Unis-Ginex, Pretis, BNT-TMiH, TRZ, Zrak, Vitezit i Pretis d.oo. Alatnica) po osnovu sudskih sporova na dan 30.6.2011. godine iznosio je 42.102.756,08 KM, od čega se na okončane sudske sporove odnosi 21.396.123,80 KM.

Do istog datuma je ovim društvima iz Budžeta FBiH i Pasivnog podbilansa- „irački dug“ dodijeljeno 31.457.886,54 KM, dok je iz ovih sredstava po sudskim presudama za tri privredna društva (Binas, BNT-TMiH i Zrak) uplaćeno za PIO/MIO 4.890.775,51 KM.



O REALIZACIJI ZAKLJUČAKA VLADE FBiH

Na današnjoj sjednici Vlada FBiH je razmatrala Informaciju Razvojne banke FBiH o
realizaciji obaveza po ugovorima o komisionim poslovima s Vladom FBiH, s posebnim osvrtom na komisione projekte realizirane u prošloj godini.

U Informaciji se ističe da je Banka, postupajući u skladu sa ugovorima o komisionim poslovima, a prema instrukcijama Federalnog ministarstva finansija, u periodu od 1.1.1999. do 6.9.2011. godine, izvršila uplatu prikupljenih sredstava u ukupnom iznosu od 81.778. 101,29 KM, od čega u 2011. godini 20.098.289,82 KM. Pored toga, u istom periodu, izvršen je revolving prikupljenih sredstava u visini od 12.636.411,65 KM.

U skladu sa odredbama ugovora o komisionim poslovima, Banka redovno izvještava nadležno Federalno ministarstvo finansija, putem mjesečnih izvještaja o naplati komisionih kredita, naplaćenoj naknadi, kompenziranim i prenesenim sredstvima, te stanju raspoloživih sredstava na računima projekata kod Banke.

MJERE ZA BORBU PROTIV ZLOUPOTREBE DROGA

U okviru priprema za donošenje Akcionog plana za borbu protiv zloupotrebe opojnih droga u Federaciji Bosne i Hercegovine, na bazi Akcionog programa donesenog na nivou Bosne i Hercegovine, Vlada FBiH je danas razmatrala i usvojila planirane poslove, odnosno obaveze koje se odnose na Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova.

Među 41 zadatkom koji se odnosi na FMUP su mjesečni koordinirajući sastanci komesara kantonalnih MUP-ova i direktora Federalne uprave policije s ciljem analiziranja problema i dogovora o načinu intenziviranja i ujednačavanja aktivnosti na teritoriji FBiH.

Predloženo je, između ostalog, da kantonalni MUP-ovi nastave testiranje vozača na psihoaktivne supstance, putem testera koje je FMUP nabavio i podijelio svim KMUP-ovima.

Među aktivnostima je i priprema programa edukacije iz oblasti zloupotrebe droga koji bi bio realiziran za pripadnike svih policijskih agencija na teritoriji FBiH. Prijedlog je da, neovisno od KMUP-ova, Federalna uprava policije preduzme mjere kontrole kada je riječ o nadzoru nad radom medicinskih praksi radi suzbijanja psihoaktivnih supstanci.

U cilju realizacije harmonizacije zakona o drogama i o lijekovima, Federalna uprava pollicije će, putem FMUP-a, odnosno Vlade FBiH, inicirati kod Ministarstva sigurnosti BiH, da se oformi radna grupa koja bi radila na ovom pitanju.

Radi regulisanja primjene pojedinačnih posebnih istražnih radnji, FUP će, kroz aktivnosti svojih specijaliziranih odjeljenja, izraditi posebne instrukcije ili pravilnike o postupanju i vršenju nadzora u određenim oblastima.

Vlada je, nakon današnje rasprave, imenovala Radnu grupa za izradu Akcionog plana borbe protiv zloupotrebe opojnih droga u FBiH u sastavu: Zlatko Čardaklija iz Federalnog ministarstva zdravstva ( predsjedavajući),Nermana Mehić-Basara federalni koordinator za borbu protiv narkomanije, Merima Pozderac iz Federalnog ministarstva finansija, Hidajet Halilović iz Federalnog ministarstva pravde, Damir Češkić iz Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova, Ahmet Dizdarević i Emira Slomović iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, Sanja Arnautović-Idžaković iz Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke, Iskra Vučina iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH ( članovi).

ODLUKA O KRATKOROČNOJ POZAJMICI

U cilju pravovremenog djelovanja, Vlada FBiH je danas donijela Odluku o odobravanju prijenosa sredstava sa posebnih namjenskih transakcijskih računa kako bi se izmirile obaveze koje dolaze na naplatu po osnovu stare devizne štednje.

Prijenos sredstava sa posebnih namjenskih transakcijskih računa u iznosu od 24.722.027,55 KM na transakcijski račun Federalnog ministarstva finansija koji je regulisan danas donesenom Odlukom, omogućava kratkoročnu pozajmicu na rok od 45 dana.

ODLUKE IZ OBLASTI OKOLIŠA I TURIZMA

Vlada FBiH je danas donijela odluke o usvajanju više programa utroška sredstava transfera Federalnog ministarstva okoliša i turizma, utvrđenih Budžetom FBiH za ovu godinu.

U prvom programu radi se o sredstvima u iznosu od 400.000 KM s “Transfera za sanaciju donjeg toka rijeke Trebižat, slapovi Kravice i Koćušte", a u drugom Programu o 300.000 KM „Transfera za sanaciju Počitelja'".

Treći Program vrijednosti 450.000 KM odnosi se na sredstva „Transfera za sanaciju korita i vodopada Plive - Jajce", a njima će se finansirati završetak radova na sanaciji desne obale i slapišta u podnožju vodopada (Bučnice).

U četvrtom Programu riječ je o sredstvima „Transfera za “Nacionalni park Una”", u ukupnom iznosu 500.000 KM .

Peti Program utroška odnosi se na sredstva utvrđena u Budžetu FBiH za „Akcioni plan strategije okoliša", u vrijednosti od 900.000 KM. Od toga se 500.000 KM raspodjeljuje za sufinansiranje Programa podrške boljem funkcionisanju upravljanja uspostavljenim zaštićenim područjima u Federaciji BiH, 150.000 KM za program izrade i publikovanja Crvene liste vrsta (flore, faune i gljiva) u Federaciji BiH, te 250.000 KM za program nabavke jedne automatske monitoring stanice za mjerenje kvaliteta zraka, kao dio mreže monitoring kvaliteta zraka od značaja za Federaciju BiH.

U šestom Programu riječ je o „Transferu za preventivna sredstva za akcidente u okolišu", u visini od 720.000 KM koja se raspodjeljuju tako da je, kao potpora projektu „Praćenje teških metala u zemljištu i biljkama na području općine Zenica ", namijenjeno 120.000 KM a za sufinansiranje programa u cilju zaštite okoliša 600.000 KM.

FINANSIJSKE ODLUKE

Vlada FBiH je, današnjom Odlukom, Federalnoj upravi civilne zaštite odobrila korištenje kumuliranih sredstava iz ranijih godina za fazu VIII Programa deminiranja u iznosu od 1,3 miliona KM.

Ova će sredstva biti iskorištena za nabavku mašina i opreme za deminiranje.

Vlada FBiH je donijela Odluku kojom Federalnoj upravi za inspekcijske poslove odobrava izdvajanje 100.000 konvertibilnih maraka budžetskih sredstava namijenjenih finansiranju pojačanog inspekcijskog nadzora „rada na crno".



KADROVSKARJEŠENJA

Za predstavnike Federacije Bosne i Hercegovine u Savjetodavnoj komisiji za dug na nivou Bosne i Hercegovine imenovani su: Ante Krajina, Mensura Kožo, Samir Bakić i Jasna Vukasović.

Data je prethodna saglasnost Nadzornom odboru JP Hrvatske telekomunikacije d.d. Mostar za razrješenje Vilima Primorca sa mjesta predsjednika Uprave, pošto prethodni Nadzorni odbor nije imao saglasnost Vlade FBiH za njegovo imenovanje. Istovremeno, Vlada je Nadzornom odboru JP Hrvatske telekomunikacije d.d. Mostar dala prethodnu saglasnost da se za vršioca dužnosti predsjednika Uprave-direktora ove kompanije imenuje Stipe Prlić na period do šest mjeseci.

Vlada je donijela Rješenje o postavljenju komandanta, načelnika i članova Federalnog štaba civilne zaštite. Za komandanta Federalnog štaba civilne zaštite postavljen je zamjenik premijera i federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Jerko Ivanković Lijanović, a za načelnika Štaba direktor Federalne uprave civilne zaštite Alija Tihić, te 19 članova Štaba.

Nakon što je razmotrila i prihvatila Izvještaj Konkursne komisije, Vlada FBiH je danas donijela Rješenje o imenovanju članova Upravnog odbora Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Imenovani su Vojimir Radojčić, Mujo Begić, Sanja Lizdek Radlović, Midhat Bjelošević, Ana Šimunović, Džemal Bašić i Ivan Perić.

Na današnjoj sjednici donijete su odluke o raspisivanju javnog konkursa za izbor i imenovanje članova Stručnog vijeća Agencije za nadzor osiguranja FBiH, kao i o kriterijima za njihov izbor i imenovanje. Također je imenovana šestočlana Komisija za provođenje postupka izbora kandidata.

Vlada FBiH je dala saglasnost Federalnom tužilaštvu za zapošljavanje dva nova federalna tužioca. Ovim se broj federalnih tužilaca povećava, sa dosadašnjih devet, na 11 izvršilaca. Cilj ovog povećanja je jačanje kontrole nad radom kantonalnih tužilaštava, te nadzora njihove efikasnosti.

Vlada je, također, imenovala i Radnu grupu u sastavu Ramiz Mehaković, Edita Kalajdžić, Srđan Mikić, Adnan Salkić i Adnan Zeković, koja ima zadatak da, u roku od 15 dana, predloži način finansiranja, kao i privremenog upravljanja za sedam kulturnih ustanova od značaja za Bosnu i Hercegovinu, dok to ne preuzmu nadležni organi države.

Jovana Marjanovića Vlada je na lični zahtjev razriješila dužnosti člana NO J.P. „Filmski Centar Sarajevo“ d.o.o.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#1474 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by VjecitiStudent »


KOD KOŽE: Uloga govna u bosanskoj ekonomiji

Piše: Boris Dežulović

Zvao me nekidan u dva iza ponoći Kožo da ispriča vic. Ima on taj običaj, zovne u gluho doba noći iz kafane da ispriča vic. Pa kaže, oćeš jedan ekonomski?

Elem, šetali Mujo i Suljo uz Miljacku i naišli na govno. "Bogati Suljo", stao Mujo, "bil ga ti pojeo za sto maraka?" Misli Suljo, "jest gadno, al malo se stisnem i imam sto maraka", pa hap! - pojeo govno i uzeo Muji stotku.
"Pravo me prešo, malo se potrpio i uzeo mi pare", misli se sad Mujo. "Baš me lijepo prešo", misli se i Suljo, "za stotku će cijelom Sarajevu pričat da sam pojeo govno!" Tmurnih lica tako šutke šetaju, kad odjednom naišli na još jedno govno. "A bil ti, Mujo", jedva dočekao Suljo, "pojeo ovo govno za sto maraka?" "Jašta bih!", jedva dočekao i Mujo, pa hap! - pojeo govno i uzeo od Sulje stotku.

Zadovoljni sad i mirni obojica, nastavili oni dalje, ali neki đavo ne da Sulji mira, sve u glavi nešto konta, pa se konačno okrene Muji: "Dan te jebo što smo glupi: i ti i ja pojeli po govno, a niko ništa nije zaradio!" "Nema ba veze", umirio ga Mujo, "važno da se pare okreću."

Džabe, eto, ekonomistima svi fakulteti i doktorati, džabe im sva stručna literatura, i Adam Smith i Milton Friedman, džabe im i Guy Sorman i Slavoj Žižek, cijelu liberalnu ekonomiju i koncept generiranja javne potrošnje objasnili Mujo i Suljo: jedite govna, važno je da se pare okreću.

Jednostavne strategije štednje i doktrine vađenja iz govana jedenjem istih dosjetili su se, recimo, i u Federaciji BiH. Federalni premijer Nermin Nikšić okupio tako svoje ministre za izlet u Tuzlanski kanton, pa se s kompletnom Vladom preko Karaule uputio - autobusom. "Kada smo išli u Goražde, išli su svi ministri, znate, petnaest ili dvadeset vozila, pa se stvori kolona i to, normalno, ljude iritira", objasnio je premijer. "S druge strane, autobus je puno ekonomičniji i efikasniji. I mogu vam reći da smo u ova dva-tri sata, koliko smo putovali, uradili dosta stvari."

Što su točno uradili u dva-tri sata u autobusu, premijer nije rekao, ali vjerujem da se obavilo posla za cijelu fiskalnu godinu. Podsjetilo me to na onu ratnu anegdotu - pričao mi Kožo da mu pričao Šahin da mu je ispričao Hodža - kad je Alija Izetbegović u Mostaru pitao komandanta Prve mostarske brigade Midhata Hujdura što im sve treba, a legendarni Hujka odgovorio da im treba svega, i pušaka, i municije, i minobacača, i topova, i granata. Alija onda rekao da mu sve to lijepo zapiše, ali kad je komandant Hujka krenuo pisati, stao mu jedan iz brigade tresti i ruku i tefter. "Šta to bolan radiš?", zaprepastio se Alija. "Ma ne sekirajte se, predsjedniče", umirio ga ovaj. "Hujka je prije rata bio kondukter u Autoprevozu, ne umije vam on pisat drugačije."

Tako se nekako, svoji na svome, moraju u autobusu osjećati i gospoda ministri, sve go predratni kokuz iz javnog saobraćaja. Drndaju se ministri, tresu i zapisuju u teftere, netko se sjetio da Vlada izda Konjuhu garancije za kredit kod Razvojne banke, lijepo oni tako zapričali, našla se odnekud i neka pohovana piletina i neko mlako pivo, sprijeda se, znate kako već ide, par njih sjatilo oko Branke Đurić pa prodaje mangupske folove, straga krenula pjesma, "u tunelu usred mraka", zaboravilo se do Kladnja i tko se, i što se, i gdje se uopće, pa kad se sat kasnije autobus našao pred Živinicama, povikao Ismet Trumić vozaču: "Majstore, ima izać!"

- Đe ćeš ti? - pogledao ga zgranuto premijer.
- Kako đe?, ja stigo kući.

- Halo, Ismete! - zamahao premijer zbunjenom Trumiću pred očima. - Ti si sad ba sekretar Vlade!
Izašli su tako članovi Vlade u Tuzli razdragani i veseli kao školska ekskurzija, samo se mahmurni ministar kulture Salmir Kaplan, kažu svjedoci, otresao mrmoreći sebi u bradu, "ja Audija i govana!"
Eto, kad već spomenuh - da se ne udaljim previše od teme - kad je nedavno GRAS-ov kontrolor u tramvaju na liniji broj 3 Ilidža - Baščaršija otkrio među sjedištima pravo pravcato ljudsko govno, nadigla se cijela sarajevska čaršija, tjednima su se kolumnisti iživljavali s nesretnim govnom, sve lamentirajući nad socijalnom slikom Bosne, u kojoj se gradskim saobraćajem voze samo govna, i naričući nad rudimentarnom bosanskom kulturom javnog saobraćaja, i javnog prostora uopće.

A samo mjesec dana kasnije međugradski autobus na liniji Sarajevo - Tuzla pun ministara, pa nikom ništa!
I još se premijer Nikšić hvali kako su mu "iz službe" rekli da se tom ekskurzijom uštedjelo tri-četiri hiljade maraka. Tanje demagogije - da sad ne ponavljam opet iste glagole i imenice - odavno nismo čuli. Osim ukoliko nakon saznanja "iz službe", federalna Vlada ne rasproda svih onih hiljadu službenih automobila, koliko ih po nedavnoj inventuri ima u voznom parku, i ne kupi pet-šest autobusa. Mada bi, koliko se bave ostatkom Federacije, slobodno mogli kupiti i tramvaj Ilidža - Baščaršija. Em im ne treba dalje, em su kontrolori iz "trojke" već navikli.

Dok je premijer Nikšić, uostalom, razdragan od ekskurzije objašnjavao novinarima spektakularne rezultate svog programa štednje, nitko nije ni primijetio kako je tiho, za autobusom, u Tuzlu stigao i premijerov službeni "passat". A u njemu premijerov vozač i - sad ćete reći da sam izmislio, a nisam - premijerov sako, košulja i kravata! Ne može, jasno, premijer obilaziti tuzlanske fabrike kao kakva fukara bez kravate, i još autobusom. Pa ispalo kao u pjesmi Dragiše Penjina o zlatnim danima boemskog Šapca, znate onu - "kad je deda lumpovao/na tri šora i dva smera/vozili su štap i šešir/dva posebna fijakera". Ili, kako bi to spjevao Dragiša da je živ, "Kad je Nermin lumpovao/sa budžetskim rebalansom/poslo sako limuzinom/a on pošo Centrotransom".

Koja je pak točno ušteda kad se ministri voze javnim saobraćajem, a njihova odijela i kravate tajnim službenim automobilima, vama - naravno - nije jasno, ali to je zato što se ne razumijete ni u liberalnu ekonomiju, ni u koncept javnog saobraćaja i tajne potrošnje. Dobro, ne razumijem ni ja, dosta je to sve zajedno komplicirano, ali znam da završava tako da vi pojedete govno, a nitko ništa ne uštedi.

Važno je jedino - to ste valjda shvatili - da se pare okreću.
:D
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#1475 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by vivaldi »

madner wrote:Dobro, svako ima pravo na svoje misljenje. Tvoje misljenje medjutim nema nikakvu teorijsku podlogu
Pa ti ljudi vec rade. Postoje ta radna mjesta. Postoji potreba za tim radnim mjestima. A ovi ostali koji su prijavljeni placaju tim firmama socijalno (kroz biro).
Tvoje misljenje ima teorijsku podlogu, a moje podlogu u praksi.

Evo nesto frisko od prije 2 dana:

Ekonomija i nauka | 20.09.2011
Epidemija nelikvidnosti zahvatila BiH

"Prema nekim podacima međusobna unutarnja dugovanja u BiH premašuju 20 milijardi konvertibilnih maraka. Tvrtke zato vrijeme međusobna potraživanja nastoje kompenzirati, no svi se slažu, kako to nije pravo put za suzbijanje nelikvidnosti, koja poprima zabrinjavajuće razmjere."

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15401569,00.html

Ako ti mislis ovo rijesiti inspekcijama, mislim da si siguran dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju dogodine.
Post Reply