Vijesti iz Tuzle

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1451 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

TKT fest: Bogatstvo entuzijasta uprkos svemu

28.03.2010
Maja Nikolić
Image
http://img689.imageshack.us/img689/6552/d0b7f667738748ac879cb5c.jpg

U Tuzli je na svjetski dan teatra 27. ožujka započeto 8. TKT fest. I ovaj TKT fest bogat je predstavama poznatih redatelja iz BiH, Hrvatske i Srbije, čime će tuzlanski Teatar kabare bez obzira na teška vremena za kulturu zadržati status vodećeg u BiH. Zato se organiziranje TKT festa može nazvati kulturološkom avanturom i nakon osam godina.

Ipak, koliko god neprilike za kulturu bile veće, entiuzijasti poput glumaca u Teatru kabare Tuzla neće odustati od oživljavanja i njegovanja tatarske scene.

„Prepadaju nas sa svih strana, ali sadržaji koji u nama bujaju imaju još uvijek snage da se odupru takvim prepadima“, kaže Vlado Kerošević direktor Teatra kabare Tuzla.

Ovogodišnji TKT fest obilježavaju brojni premijerni projekti koji je Tetar kabare radio samostalno i u koprodukciji s drugim teatrima. Sve predstave koje će ove godine biti prikazane tijekom festivala su izuzetno različite po svojim stilsko znanstvenim utemeljenjima. Publika će moći uživati u estetski diferenciranim predstavama što će ostaviti traga u njihovom pamćenju, a čemu u prilog ide činjenica da je iz godine u godinu sve više posjetitelja TKT festa.

Predstava koja će na festivalu biti premijerno prikazana„Totovi“ autora Ištvana Erkenja, a u režiji Gorana Damjanca rađena je isključivo za otvaranje TKT festa, a govori o obitelji Tot iz jednog mađarskog sela. Njihov sin jedinac se bori u drugom svjetskom ratu, na ruskom frontu. On im piše da je uspio nagovoriti svog nervno rastojenog majora da dođe u goste kod Totovih na dvonedjeljno odsustvo, kako bi ovaj oporavio svoje živce u miru seoske idile.

Zauzvrat, major je njihovom sinu, zastavniku Tot Đuli, vojna pošta 707/7, obećao prekomandu s fronta u njegovu toplu bataljonsku kancelariju. Totovi, presretni zbog ovoga, vrše ’generalno spremanje’ kuće, dvorišta, pa i sela, kako bi se dobročinitelj njihovog sina osjećao što bolje kod njih. Ova groteskna tragikomedija postaje napeta kada obitelj Tot shvača kako majora nije lako ugostiti.

Temelji društva

Repertoar ovogodišnjeg TKT festa bogat je ne samo predstavama, od kojih se neke i premijerno izvode, več će tijekom festivala biti upriličena i izložba i umjetnička večer autora Srđana Vukadonovića povodom 100 godina rođenja Meše Selimovića. Upravo Teatar kabare Tuzla je tijekom osam godina na svojoj sceni postavljao najznačajnija djela ovog najvećeg bh. pisca.

„Budući da je teatar kabare jedan od tri kazališna ansambla u BiH koji su djela Meše Selimovića postavili na pozornicu, opredjelili smo se da se bavimo djelom Mše Selimovića. Ovaj pisac je grandiozan i jedna vrsta monomentalne književne građevine“, kaže Vukadinović.

Zbog teških financijskih uvjeta i zbog neprepoznavanja opstojnosti teatra u BiH, ove godine je bilo dovedeno u pitanje njegovo održavanje.

„Ovo sve što se događa dogoditi će se u inat svemu. Na žalost nisam pristalica te sintagme i tog značenja, nisam pristalica da se umjetnost radi iz inata, ali isto tako ne mogu se pomiriti s činjenicom da teatar koji gradimo sebi 35 godina bude spriječen i onemogućen vanjskim utjecajima”, kazao je umjetnički direktor TKT-a Vlado Kerošević.

”Kad vanjski uvjeti budu apslolutni u meni će postojati teatar koji će se realizirati u najužem krugu onih koje to bude zanimalo. Iz prostog razloga društvo u kojem umjetnost odumire kao najsofisticiraniji dio kulture nema nikakve šanse. Temelji tog društva su u velikoj krizi”, zaključuje Kerošević.

Tradicionalno, i ove godine izlazi monografija Teatra "Kabare" Tuzla pod nazivom "Cjelovitost teatarskog bića i Teatar 'Kabare'", koja zaokružuje jednu cjelinu teatarskih dešavanja i teatarskih događanja.
(Radio Slobodna Evropa)

Repertoar :
http://www.slobodnaevropa.org/content/t ... 95035.html
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1452 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Sve mi se cini da ce ih biti jos vise...nazalost.

Najviše samoubistava u Banjoj Luci, Bijeljini i Tuzli

Izvor SRNA
Nedjelja, 28 Mart 2010 09:14
Image

Od početka 2007. do kraja prošle godine u BiH se dogodilo 1 539 samoubistava, a najviše ih je izvršeno na podučju opština Banja Luka, Bijeljina, Tuzla i Doboj, pokazuju podaci ministarstava unutrašnjih poslova /MUP/ Republike Srpske /RS/ i Federacije BiH /FBiH/.

Na području ove četiri od 129 opština koje je obuhvatilo istraživanje "Nezavisnih novina" izvršeno je 248 samoubistava, što predstavlja 16 odsto od svih počinjenih samoubistava u BiH.

Na području opštine Banje Luke izvršeno je 81 samoubistvo, Bijeljine 58, Tuzle 57, a Doboja 52 samoubistva.

List piše da su u RS za posljednjih osam godina počinjena 2 264 samoubistva, od čega su u 25 slučajeva suicid izvršili maloljetnici. Prema podacima Federalne uprave policije, samo prošle godine na području FBiH sebi su život oduzela 234 lica.

Prema podacima kojim raspolaže MUP RS, osnovni motivi samoubistava su starost, strah od samoće i bolesti, nervno rastrojstvo, najčešće u kombinaciji sa osiromašenjem, socijalnim statusom i socijalnom neizvjesnošću, alkoholizmom, te osjećajem besperspektivnosti uopšte.

"Za maloljetna lica koja se odlučuju na ovakav korak karakteristični motivi se svode na nerazumijevanje i sukobe sa roditeljima, nesređene odnose u porodici, neuspjeh u školi i slično", rekla je Tijana Savić, službenik za odnose sa javnošću u Kabinetu direktora Policije RS.

Stručnjaci upozoravaju da su razmišljanja o samoubistvu prisutna kod gotovo 80 odsto depresivnih osoba.

(tuzla-x.com)
http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=111
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1453 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Jasmin Imamovic i dalje na tapetu.

OV Tuzla: Niko ne sme da dira Republiku Srpsku!
objavljeno: 29. 03. 2010

U povodu usvajanja inicijative Općinskog vijeća Tuzle, upućene Parlamentu Federacije BiH, kojom se traži izmjena Ustava FBiH i ukidanje kantona, dr. Muhamed Borogovac, saradnik Online glasnika Nacionalnog kongresa Republike BiH, objavio je komentar pod naslovom “Tuzlaci poručuju: Niko ne sme da dira Republiku Srpsku!”

Image

Tekst prenosimo u cijelosti:

“U više navrata nacelnik Općine Tuzla Jasmin Imamović govorio je da je preglomazna državna administracija sa deset kantona, velikim brojem ministarstava predstavlja veliko opterećenje za državni budžet, da bi kantone kao prepreku ekonomskog razvoja Federacije trebali biti ukinuti.

Postavlja se pitanje: Zašto su se Tuzlaci ograničili samo na Federaciju?! Zašto bi najglomaznija država u državi, i to još genocidom stvorena Republika Srpska uživala toliko poštovanje Tuzlaka, pa se vještački ograničavaju samo na prijedloge promjene ustava Federacije.

Svijet traži promjenu ustava cijele Bosne i Hercegovine, a sami Bošnjaci, ovaj put ne stari uobičajeni izdajnici iz “državnog” vrha, nego Jasmin Imamović iz baze, na ovaj način poručuje: “Niko ne smije dirati Republiku Srpsku, ona je starija i stabilnija od Kineskog zida.”

Da li je to Jasmin Imamović već Republiku Srpsku ispisao iz Bosne i Hercegovine? Možda se zato njegovo ime ne nalazi na onim potjernicama iz Srbije. Ne bi se čudili, jer ovim potezom, sami Bošnjaci se odriču pola Bosne i Hercegovine. Već sam ovaj prijedlog nanosi veliku političku štetu, tj. propagandnu pobjedu Republike Srpske u svijetu.” (Dr. Muhamed Borogovac)

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/ov-t ... ku-srpsku/
Incub
Posts: 764
Joined: 16/04/2007 15:44

#1454 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Incub »

nevenkagaragic wrote:Jasmin Imamovic i dalje na tapetu.

OV Tuzla: Niko ne sme da dira Republiku Srpsku!
objavljeno: 29. 03. 2010

U povodu usvajanja inicijative Općinskog vijeća Tuzle, upućene Parlamentu Federacije BiH, kojom se traži izmjena Ustava FBiH i ukidanje kantona, dr. Muhamed Borogovac, saradnik Online glasnika Nacionalnog kongresa Republike BiH, objavio je komentar pod naslovom “Tuzlaci poručuju: Niko ne sme da dira Republiku Srpsku!”

Image

Tekst prenosimo u cijelosti:

“U više navrata nacelnik Općine Tuzla Jasmin Imamović govorio je da je preglomazna državna administracija sa deset kantona, velikim brojem ministarstava predstavlja veliko opterećenje za državni budžet, da bi kantone kao prepreku ekonomskog razvoja Federacije trebali biti ukinuti.

Postavlja se pitanje: Zašto su se Tuzlaci ograničili samo na Federaciju?! Zašto bi najglomaznija država u državi, i to još genocidom stvorena Republika Srpska uživala toliko poštovanje Tuzlaka, pa se vještački ograničavaju samo na prijedloge promjene ustava Federacije.

Svijet traži promjenu ustava cijele Bosne i Hercegovine, a sami Bošnjaci, ovaj put ne stari uobičajeni izdajnici iz “državnog” vrha, nego Jasmin Imamović iz baze, na ovaj način poručuje: “Niko ne smije dirati Republiku Srpsku, ona je starija i stabilnija od Kineskog zida.”

Da li je to Jasmin Imamović već Republiku Srpsku ispisao iz Bosne i Hercegovine? Možda se zato njegovo ime ne nalazi na onim potjernicama iz Srbije. Ne bi se čudili, jer ovim potezom, sami Bošnjaci se odriču pola Bosne i Hercegovine. Već sam ovaj prijedlog nanosi veliku političku štetu, tj. propagandnu pobjedu Republike Srpske u svijetu.” (Dr. Muhamed Borogovac)

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/ov-t ... ku-srpsku/

Vidi nam Dr Muhameda.
Ovako je to kod nas kad se doktori bave politikom umjesto da se uhvate svoje profesije.
Buba k'o Maksim po diviziji.
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#1455 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by djulba »

Predizborna kampanja je uveliko započela, izvlači se iz konteksta šta kome godi. bezveze.
User avatar
Ivo Lola
Posts: 823
Joined: 18/04/2009 19:59

#1456 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Ivo Lola »

ma ovaj muhamed je odavno izgubljen
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#1457 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by kmirsad »

Ovaj načisto prolupo... nije ovo ni predizborna kampanja... sam ako se ne bori za počasno mjesto u Krekači... :-D
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1458 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Super! Svaka cast porodici Basic! Svi se drze na okupu, a ima ih...sve kuca do kuce.
To je jedina mesnica u kojoj se snabdevam. Meso uvek sveze, osoblje ljubazno, a i guzva je uvek jer se ne snabdevaju samo gradjani iz naselja. Cestitke Basicima!


29.03.2010.
Danas otvorena klaonica ˝Bašić˝

Image

Danas je u Ulici Veljka Lukića (put za Dokanj) upriličeno svečano otvaranje klaonice „Bašić“. Nakon dvije decenije obavljanja tradicionalne porodične mesarske djelatnosti, članovi porodice Bašić su otvaranjem savremene klaonice proizvodnju mesa podigli na evropski nivo.

Nedostatak kapaciteta i uslužne djelatnosti klanja životinja potakla je Bašiće da investiraju sredstva i otvore savremenu klaonicu smještenu na 700 kvadrata. Zahvaljujući razumijevanju općinskih službi, Ministarstvu poljoprivrede TK i Vetereniraskoj stanici, uspjeli su dobiti sve potrebne dozvole te je danas i svečano pušten u rad pogon za klanje.

Otvarajući ovaj objekat, načelnik Općine Tuzla Jasmim Imamović, čestitao je braći Bašić na otvaranju fabrike u ova krizna vremena.

Direktor Veterinarske stanice, Jasmin Ferizbegović, čestitao je na stavljanju u pogon novog klaoničkog obekta koji je usklađen sa standardima evropske legislative što građanima Tuzle i Tuzlanskog kantona garantuje ispravnu namirnicu.

Jedan od trojice braće suvlasnika, Ahmet Bašić, rekao je da je kapacitet jedne smjene od 8 sati 6 grla, a prema potrebi mogu raditi u tri smjene. Klaonica pruža usluge i drugim proizvođačima mesa, a u planu je i proširenje pogona kao i uređenje pristupnih puteva.
S.M.
(tuzlarije.net)
Vise slika :
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=35058
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1459 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Ah, eto njega opet medju nama, najverovatnije. No, nece biti usamljen...

Vrhovni sud FBiH Tomislava Petrovića proglasio neuračunjivim

16:19, 29 Mart, 2010
Odluka je konačna i ni jedna strana u postupku nema pravo na žalbu.
Image

Vrhovni sud Federacije BiH proglasio je Tomislava Petrovića (47) neuračunjivim i bit će upućen na obavezno liječenje. Petrović ostaje u pritvoru dok se ne steknu uslovi za izvršenje ove presude.

U presudi se navodi da je Petrović krivična djela koja mu se stavljaju na teret počinio u neuračunjivom stanju, jer boluje od paranoidne šizofrenije. Odluka Vrhovnog suda Federacije BiH je konačna i ni jedna strana u postupku nema pravo na žalbu.

Podsjećamo, Petrović je 29.maja 2008. godine u Gornjoj Lipnici kod Tuzle iz pištolja ubio Niku, Maru, Miju, Kaju Petrović, Dragicu i Ivu Markanovića, dok je teško ranio vozača autobusa Mursela Čolića. Apelaciono vijeće Vrhovnog suda Federacije BiH ukinulo je presudu Kantonalnog suda Tuzla, po kojoj je Petrović bio osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 40 godina. Još uvijek nije poznato gdje će Petrović biti upućen na liječenje, s obzirom da u Federaciji BiH ne postoji zdravstvena ustanova tog tipa.

(TIP/A.J.)
http://www.tip.ba/2010/03/29/vrhovni-su ... acunjivim/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1460 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Sve se vrti OKO profesora, kada li ce oni doci na red (ako uopste...)?

Jozo Banović nepravomoćno osuđen na dvije godine zatvora

16:15, 29 Mart, 2010
Banović danas pušten na slobodu.

Image

Jozo Banović, vlasnik ugostiteljskih objekata Motel Jet Star u Živinicama i Vila Sensi u Banovićima, osuđen je nepravomoćnom odlukom Kantonalnoga suda u Tuzli na dvije godine zatvora zbog krivičnog djela navođenje na prostituciju.

Kako je prenijela FTV Banović je danas pušten na slobodu jer je sud ocijenio da ne postoje razlozi za njegovo zadržavanje, a tužiteljstvo će na ovu odluku uložiti žalbu.

Podsjećamo, Jozi Banoviću, ugostitelju iz Živinica, u optužnici se na teret stavlja navođenje na prostituciju pet djevojaka od 2004. do 2009. Prema navodima iz optužnice, u Bavnovićevom motelu “Jet star” u Živinicama i “Vili Sensi” na izletištu Zlaća kod Banovića, od pet djevojaka, seksualne usluge su pružale i dvije maloljetnice, koje je Banović navodio na prostituiranje iako je znao da su u to vrijeme bile maloljetne.

Jozo Banović se dovodi i u vezu sa seks aferom na tuzlanskom odjeljenju Pravnog fakulteta u Sarajevu, jer su, navodno, upravo u njegovom objektu studentice pružale seksualne usluge profesorima, ali taj predmet se vodi odvojeno.

(TIP/FTV/FENA)
http://www.tip.ba/2010/03/29/jozo-banov ... e-zatvora/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1461 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Da, SVI SVE znamo...i ?
Izgleda za BH foteljase ne vazi ona "mozes kako hoces, ali ne dokle hoces". Bice da ce ovi danasnji ipak dokle hoce!


29.03.2010.
˝Gospođa ministarka˝ na sliku i priliku današnjih foteljaša

U prostorijama Narodnog pozorišta Tuzla danas je održana press konferencija u povodu premijernog izvođenja predstave Branislava Nušića "Gospođa ministarka" u režiji Sulejmana Kupusovića.

Image
http://img62.imageshack.us/img62/5314/pozoriste2903.jpg

Iako je prošlo sto godina od pisanja Nušićevog teksta, u današnjem vremenu kada u zemlji imamo veliki broj ministara i ministarki, tekst dobija još realniju dimenziju. Mnogi ministri i ministarke su slika i prilika Nušićeve "Ministarke" te se sa ovom predstavom Kupusović ruga sistemu i foteljašima kojima je vlast slatka.
Na današnjoj press konferenciji Kupusović se prisjetio riječi Meše Selimovića koji je rekao da postoje alkohol, kocka i vlast, od prva dva poroka čovjek i ima šanse da se oslobodi, a od vlasti nikada. Premijera će biti izvedena 1. aprila, na Dan šale, jer jedino što se još može jeste šaliti se na račun naših ministara.
U predstavi, čiju adaptaciju i režiju potpisuje Sulejman Kupusović, uz Melihu Fakić u ulozi ministarke igraju: Nermin Omić, Midhat Kušljugić, Elvira Aljukić, Adnan Omerović, Dušan Kolak, Jasminka Pašić, Edis Žilić, Nedim Malkočević, Milica Kerošević, Siniša Udovičić, Milenko Iliktarević, Dalibor Brkić, Besim Tufekčić i Nikolina Baškarad.
Kostimografiju i scenografiju uradila je Marijela Margeta, muziku je izabrala Meliha Fakić, a asistent režije je Dragan Krstić.
S.M.

(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=35060
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1462 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Hmmm... "od 2004.godine navodio djevojke na prostituciju"... cudo da je tek sada otkriven.
Ili je bio potreban jos jedan "Pedro"...umesto "uglednih" profesora?


Detalji presude Jozi Banoviću zbog navođenja na prostituciju

objavljeno: 29. 03. 2010
Image
Sudsko vijeće Kantonalnog suda Tuzla danas je ocijenilo da se u predmetu protiv Joze Banovića,kojem je izrečeno 2 godine zatvora, sa ublaženom kaznom može postići svrha krivično pravne sankcije, te da više ne postoje razlozi za zadržavanje u pritvoru u kojem se nalazio od 12.decembra prošle godine.

Pojašnjavajući presudu, kojom je Banović oglašen krivim da je od 2004.godine navodio djevojke na prostituciju, koja se odvijala u njegovom motelu “Jet star” u Živinicama i “Vili Sensi” na Zlaći kod Banovića, sudija Vildana Helić je navela da su odbačeni navodi iz optužnice da je Banović zaradu dijelio sa djevojkama. U optužnici je bilo navedeno da su djevojke od klijenata naplaćivale od 50 do 200 KM ili bi im Banović davao novac nakon obavljenog “posla”.

Ocijenjeno je da se Banovićeva korist ogledala u povećanju prometa od izdavanja soba. Uvidom u knjige gostiju, sudsko vijeće je zaključilo da je Banović zaradio najmanje 9.234 KM, koje je dužan platiti. S obzirom da zarada od ostalih ugostiteljskih usluga nije navedena u optužnici, to nije utvrđivano niti u sudskom postupku.

-Korisnici su bili poznatiji, viđeniji gosti iz Tuzlanskog kantonam direktori, profesori, načelnici,ali su , za one koji su insistirali na anonimnosti, navođene i šifre poput Toni, Glumac, Fočo-navela je sudija Helić.

Niko od klijenata nije svjedočio u postupku protiv Banovića, iako su mnogi od njih saslušani u istrazi. Imena uglednih klijenata su bila uredno ispisana u knjigama gostiju, a i djevojke su vodile svoju evidenciju.

Banoviću je na teret stavljeno navođenje na prostituciju pet djevojaka, od kojih dvije maloljetnice, ali je u sudskom postupku pominjan daleko veći broj djevojaka koje su seksualno zadovoljavale Banovićeve goste.

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/deta ... stituciju/
Incub
Posts: 764
Joined: 16/04/2007 15:44

#1463 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Incub »

Banovic je prosao za deset-tako se i ocekivalo.
Zaboravlja se da su neke djevojke bile maloljetne.
Vec je bio u pritvoru vise od 3 mjeseca,kasnije ce biti na izdrzavanju kazne oko 6 mjeseci i sve je zavrseno.
Legendarno TK Sudstvo i Tuzilastvo.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1464 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Priprema za novu sezonu.

30.03.2010.
Panonska jezera se spremaju za ljeto
Novi ulaz za novu sezonu

Image

Izgradnja centralne Istočne kapije kompleksa Panonskih jezera privodi se kraju. Kompleks će za predstojeću ljetnu sezonu biti spreman ranije nego inače s obzirom da i visoke temperature posljednjih godina dolaze već u maju mjesecu.
S.M.
(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=35080
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1465 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Na UKC-u Tuzla urađene četiri kadaverične transplantacije
17:00, 30 Mart, 2010
Pacijent iz Tuzle kojem je presađena jetra podlegao.

Image
Na Univerzitetsko kliničkom centru u Tuzli uspješno su obavljene četiri kadaverične operacije. Kako nam je potvrdio prof. dr. Dešo Mešić, uspješno su transplantirani kadaveri rožnjača i bubrega. Posljednje obavljene kadaverične transplantacije desile su se nakon godinu i po pauze, budući da porodice nekoliko osoba kod kojih je ustanovljena moždana smrt u proteklom periodu nisu bile saglasne za doniranje organa.

Nezvanično doznajemo da je porodica ženske osobe iz Srebrenice dala saglasnost za doniranje organa preksinoć, te da su transplantacije obavljane tokom jučerašnjeg dana, kao i da je pacijent iz Tuzle kojem je presađena jetra podlegao. Ostali pacijenti kojima su donirani organi, za sada su u stabilnom stanju.

(TIP/RTV TK/Foto:Ilustracija)
http://www.tip.ba/2010/03/30/na-ukc-u-t ... lantacije/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1466 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Građani Tuzle vraćat će kredite koje podiže Jasmin Imamović

objavljeno: 30. 03. 2010
U povodu nedavnih tvrdnji načelnika Tuzle, Jasmina Imamovića, da će u budžet, osim 42 miliona maraka, doći i 33 miliona maraka stranih sredstava, oglasila se Služba za odnose s javnošću općinskog odbora SDA, u čijem saopćenju se traži da se građanima položi račun o kreditima koje mimo njihovog znanja podiže aktuelna vlast. Tvrdnje iz saopćenja iznenađuju, jer je bilo za očekivati da će vijećnici iz reda SDA biti upućeni u to kako se puni budžet i o kakvim se kreditima radi.
Image

Saopćenje prenosimo u cijelosti:

“Načelnik Jasmin Imamović na posljednjoj sjednici Općinskog vijeća Tuzla rekao je: «Zadovoljan sam, ubjedljivom većinom smo usvojili budžet. Prošle godine smo imali 47 miliona KM, ove 42, ali smo obezbijedili još sredstva u iznosu od čak 35 miliona. Mi smo usvojili budžet od 42 miliona ali prema građanima idemo sa 77 miliona. Vrlo sam zadovoljan. Rekao sam da se ne bojimo recesije, ona je izazov, i evo vidite na šta sam mislio kada sam to rekao. I u godini koju su svi u svijetu proglasili najtežom budžetskom godinom, može da se postigne uspjeh ako se postigne harmonija i vrijedno radi».

Ne možemo biti zadovoljni ovakvim odgovorom. Lijepo zvuči kad se čita onima koje budžetski novac ne zanima. Građane Tuzle itekako zanima. SDA Tuzla upravo zbog toga insistira da građani moraju dobiti precizno objašnjenje o porijeklu i namjeni 35 miliona maraka, ali i rokovima do kada će sredstva biti utrošena, koja se žele predstaviti kao navodno povećanje budžeta Općine.

Na osnovu načelnikovih izjava možemo pretpostaviti da se radi o sredstvima apliciranim projektima od vlade Holadije, Mađarske, Češke te o sredstvima Elektroprivrede namijenjenim prijateljskom okruženju.

Pozivamo općinsku vlast da odgovori koliko su naš grad i građani Tuzle kreditno zaduženi. Građani Tuzle su žiranti za kredite koje podiže općinska vlast a da pri tome ne znaju ni koliki su iznosi zaduženja, kamate, pa čak ne znaju ni namjenu sredstava. Građani Tuzle imaju pravo znati kako se raspolaže njihovim novcem.

Pitamo se da li bi toplifikacija individualnih stambenih objekata u brojnim gradskim naseljima i rješenje problema kanalizacije u mjesnim zajednicama koje kanalizacije uopće nemaju bili, sa ekološkog aspekta, bolji načini da se potroše sredstva od ugradnje kolektora na rijeci Jali?, navodi se u saopćenju za javnost Službe za odnose s javnošću OO SDA Tuzla. (vi – js)
(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/grad ... -imamovic/

Hm...zar ne rece da je bespovratno? STA JE u stvari? Citiram :
"Ta dodatna 33 miliona KM obezbijedili smo od Vlade Republike Mađarske, Vlade Kraljevine Holandije, Svjetske banke, USAID-a, Vlade Republike Češke i jedinog domaćeg subjekta Elektroprivrede BiH. Radi se o bespovratnim sredstvima, o čistoj dobiti baziranoj na bazi rada i ideje. Kada je u pitanju izgradnja komunalne infrastrukture ova godina će biti rekordna. Tretman smeća, toplifikacija i kanalizacija će biti naši prioriteti u ovoj godini."
http://www.tip.ba/2010/03/25/%cb%9dgrad ... ona%cb%9d/

http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/tuzl ... -povecani/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1467 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Usvojen ili neusvojen...ovde su zakoni ionako (uglavnom) SAMO na papiru...

Usvojen Zakon o unutrašnjim poslovima

Novinar: Emina Dubičić, Datum objave: 30.03.2010

Tuzlanski kanton je prvi koji je dobio Zakon o unutrašnjim poslovima. Zakon je napravljen na prijedlog Ureda visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu i Policijske misije Evropske unije u BiH, koji su pozdravili njegovo usvajanje. Zakon, između ostalog reguliše izbor policijskog komesara. Zakon o unutrašnjim poslovima Tuzlanskog kantona je usklađen sa Evropskim standardima, kada je u pitanju sigurnost građana i organizacija unutar ministarstva unutrašnjih poslova. Zakonom se jedinstveno reguliše politička i finansijska nezavisnost rada policije.
Kada je u pitanju usvajanje ovog zakona u Skupštini Tuzlanskog kantona, poslanici su najviše primjedbi imali na način izbora komesara. Nezavisni odbor, koji će biti sastavljen od članova sa završenenom školom VII stepena iz oblasti pravnih, kriminalističkih i bezbebjednosnih nauka ili iz nekih drugih društvenih nauka, provodit će kompletnu proceduru izbora i od kandidata koji se prijave za mjesto komesara, bira 2 i šalje ih ministru unutrašnjih poslova. Ministar od dva kandidata bira jednog i šalje Vladi na usvajanje. A pod finasijskom neovisnošću se podrazmujeva da će komesar imati na raspolaganju upravljanje sredstvima, odnosno odlučivat će o nabavkama opreme, kriminalističke tehnike, vozila, edukacije i specijalizacije službenika policije.
Poslanici su usvojili i Zakon o izmjenama Zakona o sudskim taksama, čiji je osnovni cilj smanjenje sudskih taksi za poduzetnike. To ustvari znači da će se za uknjižbu vlasništva u narednom periodu plaćati 50 KM. Poslanici su usvojili i izmjenu zakona o nabavljanju, držanju i nošenju oružja, prema kojem će nadležne policijske uprave izdavati odobrenje za nabavku oružja osobama starijim od 18 godina, ukoliko im je odobrenje potrebno za zasnivanje radnog odnosa.

(RTV Slon)
http://www.rtvslon.ba/index.php?option= ... 8&Itemid=1
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1468 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Preteča panonskog jezera

Izvor Tuzla-x/F.A.
Image
http://img11.imageshack.us/img11/6154/112bnz7.jpg

Objavljujemo staru fotografiju Pinge 60-tih godina, na mjestu današnjeg panonskog jezera. Danas posmatrana, može se smatrati pravom pretečom panonskih jezera u Tuzli.

(tuzla-x.ba)
http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=123
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1469 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

I ovo je vezano za Tuzlu.

Autogol zbog Meše Selimovića

Izvor Tuzla-x/Hayat
Utorak, 30 Mart 2010 22:36
Image
http://img40.imageshack.us/img40/1850/55568214.png

U aprilu se obilježava 100 godina od rođenja Meše Selimovića, što je prilika za novu utakmicu njegovog svojatanja između BiH i Srbije. Naša zemlja sutra će postići autogol, jer jedinu novčanicu s likom ovog pisca komercijalne banke više neće primati. Centralna banka je prošle godine povukla iz opticaja novčanicu od 5 maraka.

"Zbog njene dotrajalosti, odnosno pohabanosti, koja je uslijedila zbog neprekidne upotrebe.“ - kaže Edis Kovačević, rukovodilac Odjeljenja trezora Centralne banke BiH.

Za razliku od naše zemlje, Srbija dobro igra uoči godišnjice rođenja Selimovića. Ministarstvo kulture te zemlje objavit će odabrana djela ovog pisca i snimiti film o njemu, a Srpska akademija nauka i umjetnosti organizuje naučni skup. Bh. predstavnici neće doći, jer Srbija mnogo politizuje Mešu Selimovića. To je bilo očigledno u pozivu koji je, između ostalih, dobio je i profesor Enver Kazaz, s Filozofskog fakulteta u Sarajevu.

"Stajalo je da se pozivaju naučnici sa prostora BiH, Republike Srpske, Srbije, Crne Gore. Ja sam odbio poziv zbog izjednačavanja Republike Srpske i BiH.“ – izjavio je profesor Kazaz.

Centralna banka BiH nije institucija koja bi trebalo da odgovara na poteze Srpske akademije nauka i umjetnosti, ali bh. građanima ipak nije svejedno što im sad preostaju samo kovanice od 5 maraka.

Utakmica svojatanja pisca mogla bi neočekivano brzo završiti. Za uvjerljivu pobjedu Srbije, potrebno je da još Narodna banka te zemlje dizajnira novu novčanicu, s likom Meše Selimovića. Kod nas su odustali.

"Nemamo u planu da izdajemo neke novčanice, tako da će o tome odlučivati organi Centralne banke, uz saglasnost Predsjedništva.“ – potvrdio je gospodin Kovačević, iz Centralne banke BiH.

Meša Selimović je prije 100 godina pisao da "nikad Bosna nije imala sreću da je moćni susjedi ostave na miru". On je samo 12 godina bio na novčanicama za oba bh. entiteta.

Emir Skenderagić

(tuzla-x.ba)
http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=123
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1470 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Tuzla pre sat-dva : smrklo se, grmi, seva, led...



31.03.2010.
Sunce ... kiša ... sunce ...

Danas je vrlo promjenjivo vrijeme. Osvanulo toplo i sunčano a nešto prije podne cijeli grad je zahvatila prolazna oluja uz vjetar i grmljavinu. Za vrlo kratko vrijeme sve je bilo mokro da bi se nakon pola sata razvedrilo.

U nastavku su slike snimljene u vremenskom intervalu od pola sata.
A.M.
(tuzlarije.net)

SLIKE :
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=35104
Last edited by nevenkagaragic on 31/03/2010 14:55, edited 1 time in total.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1471 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Cccc....lopovi se preorjentisali na sudije i tuzioce (posteno?)!

Srijeda, 31 Mart 2010 10:33

Provaljeno i u stan Ize Tankića

Image
http://img132.imageshack.us/img132/7253/izotankic.jpg

Nepoznati provalnici provalili su proteklog vikenda u stan Ize Tankića, sudije Odjeljenja dva za organizovani kriminal, privredni kriminal i korupciju pri Sudu BiH i donedavnog predsjednika Udruženja sudija BiH.

Tankić je izjavio za današnji "Dnevni avaz" da su kradljivci razvalili vrata od njegovog stana u Tuzli, ispreturali stvari i odnijeli štapove i ostali ribarski pribor i još neke sitnice.

"Nije ništa strašno, ali ne znam o čemu je riječ... Policija je obaviještena o svemu i obavljen je uviđaj. Nisam želio obavijestiti javnost o tome, jer sam čekao da policija uhapsi provalnike i da vidim koji je razlog u pitanju", rekao je Tankić.

On se slaže sa ocjenama da se ovaj upad može tumačiti i kao svojevrsna poruka, ali nije želio da daje posebne ocjene.

U Udruženju sudija BiH smatraju da je upad u Tankićev stan, kao i u slučaju glavnog tužioca Tužilaštva BiH Milorada Barašina, svojevrsno upozorenje.

Portparol Tužilaštva BiH potvrdio je da još nisu otkriveni provalnici u Barašinov stan.
(Srna)

(hayat.ba)
http://hayat.ba/vijesti/bih/19711-prova ... ize-tankia
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1472 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Pa to su znali i pre izricanja presude (i Kantonalni i Vrhovni sud)!
I? Sta sad? Zna se - na SLOBODU! A onda "Jovo nanovo"...lako moguce.


Tuzla: Ne znaju gdje smjestiti Tomislava Petrovića

Image
http://img199.imageshack.us/img199/2337/tomislavpetrovic.jpg

objavljeno: 31. 03. 2010
Nakon što je Vrhovni sud F BiH šesterostrukog ubicu Tomislava Petrovića iz Lipnice kod Tuzle prekjučer proglasio neuračunljivim i propisao mjeru obaveznog psihijatrijskog liječenja u zatvorenoj ustanovi, još uvijek se ne zna gdje će on biti smješten.

Kantonalni sud Tuzla ima obavezu da donese naredbu za smještaj i liječenje, te da Petrović u roku od 30 dana bude premješten iz KPZ Tuzla, gdje se trenutno nalazi, u adekvatnu zdravstvenu ustanovu.

-Sada vam niko ne može reći gdje će on biti smješten. Ja ću odmah, po prijemu odluke Vrhovnog suda F BiH, na koju više nema mogućnosti žalbe, izdati naredbu za smještaj Petrovića na šest mjeseci. Ali , mi nemamo ustanove gdje bi ga smjestili-pojasnila nam je sudija Kantonalnog suda Tuzla, Fetija Pašić, koja je u prvostepenom postupku Petrovića proglasila bitno smanjeno uračunljivim i osudila na 40 godina zatvora.

Direktor Psihijatrijske klinike UKC Tuzla, Izet Pajević kaže da je ova ustanova odlučna da pacijente poput Petrovića ne prima, jer oni nisu registrovani za prijem takvih pacijenata.

-Ne možemo prihvatiti nikakav rizik ni odgovornost za Tomislava Petrovića. Nezamislivo je da neko poput njega bude u takozvanoj civilnoj ustanovi, poput naše-izjavio je Pajević.

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/tuzl ... petrovica/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1473 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Eh, tako je to u BiH : drzave u drzavi...

Snižene takse za uknjižbu u zemljišne knjige i u sudski registar

10:28, 31 Mart, 2010
Građani TK u neravnopravnom položaju jer plaćaju veće iznose.

Image
http://img511.imageshack.us/img511/9240/snizenetaksezaupisuzeml.jpg

Nakon usvajanja novih zakona o sudskim taksama na snazi su različita rješenja u pojedinim kantonima u pogledu visine sudskih taksi, pa je očita i nepravedna neravnopravnost među građanima pojedinih kantona posebno u pogledu zemljišno-knjižnim postupcima. Tako npr. u Kantonu Sarajevo taksa za upis podataka u zemljišnu knjigu utvrđena u paušalnom iznosu bez obzira na vrijednost predmeta pravnog posla, a u Tuzlanskom kantonu visina sudske takse za istu vrstu uknjižbe određuje se prema vrijednosti predmeta i to u procentualnom iznosu od 0,1 posto, dok je minimalan iznos sudske takse za uknjižbu 50 KM, a maksimalan 50.000 KM.

Tako je očito da nije stvoren harmonizovan pravni okvir u cijeloj Federaciji Bosne i Hercegovine, a građani nejednako tretirani i u neravnopravnom položaju jer za iste postupke i radnje pred sudom plaćaju veće iznose sudskih taksi.

S obzirom da se Ministarstvu za pravosuđe i upravu TK javljaju brojni privrednici sa inicijativama za smanjenje sudskih taksi jer su u vrijeme ekonomske krize u cilju održavanja poslovanja, upućeni na kreditna zaduženja, a imajući u vidu visinu sudske takse za uknjižbu hipoteke i vlasništva koju smatraju previsokom i nepravednom, ove inicijative su opravdane, te su na jučerašnjoj sjednici usvojene izmjene tarifa. Tako će se ubuduće za žalbu ili prigovor protiv rješenja u zemljišno-knjižnim postupcima, umjesto dosadašnjih 50 KM plaćati 10 KM. Isto se odnosi i na prijavu u sudski registar.

Za rješenje o upisu osnivanja privrednog društva umjesto dosadašnjih 300 KM plaća se 200 KM, za rješenje o upisu prava vršenja spoljnotrgovinskog prometa, umjesto dosadašnje takse od 300 KM, sada se plaća 200 KM, za zahtjev za brisanje upisa iz sudskog registra, umjesto dosadašnjih 100 KM, ubuduće će se plaćati 50 KM, a za rješenje po zahtjevu za brisanje upisa umjesto dosadašnjih 100, sad je sudska tarifa 50 KM. Izmjenama sudskih tarifa za dostavljanje upisanih podataka radi obavljanja u službenom glasniku, plaća se 10 KM umjesto dosadašnjih 50 KM.

Za uknjižbu vlasništva u zemljišnu knjigu i uknjižbu hipoteke, zemljišnog duga ili doživotnog prava uživanja, trajnog prava korištenja, stvarnih služnosti i tereta, prava dugoročnog najma i zakupa, prava preče kupovine i realnih tereta umjesto dosadašnjih 0,1 posto vrijednosti vlasništva, sada se plaća50 KM, a uknjižba predbilježbe ili zabilježbe sa dosadašnjih 0,1 posto sada se naplaćuje paušalno u iznosu od 10 KM.

Za realizaciju Zakona nisu potrebna dodatna finansijska sredstva.

Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenim novinama TK.

(TIP/E.J.)
http://www.tip.ba/2010/03/31/snizene-ta ... -registar/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1474 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

ON u panici? Bolje bi mu bilo da se sakrije u misju rupu!

31-03-2010 02:00
Kačavenda u panici zbog javne tribine o islamu

Episkop zvorničko-tuzlanski Vasilije Kačavenda, upozorio je jučer da su na području opštine Maglaj "kulminirale prijetnje upućene vjernicima Srpske pravoslavne crkve" i pozvao nadležne da reaguju.Dramatičan apel

- Prijetnje su kulminirale u subotu, 27. marta, kada je na ulazna vrata parohijskog doma u Maglaju okačen poziv na tribinu na kojem je pisalo "Poziv u raj - poziv u dženet", te "Pozivamo vas na javnu tribinu o prelascima nemuslimana na islam". Ti pozivi ostavljeni su na ulaznim vratima većine pravoslavaca, ali i katolika u Maglaju i okolini, a ova provokacija ima još veću težinu jer je upućena pred najveći pravoslavni praznik Vaskrs - navodi se u pismu koje je Kačavenda uputio načelniku opštine Maglaj Mehmedu Mustabašiću.Kačavenda također navodi da se maglajski sveštenik Dalibor Đekić obratio glavnom imamu Medžlisa islamske zajednice Maglaj, Izudinu Kruški sa pitanjem da li je nešto preduzeo po ovom pitanju...

No, kako smo jučer saznali u Medžlisu Islamske zajednice Maglaj, oni nemaju ništa sa javnom tribinom "Poziv u raj", koju Kačavenda vidi kao "kulminaciju prijetnji pravoslavcima".

- Mi s tim nemamo ništa, što je potvrdio i naš imam Izudin Kruško. Koliko mi imamo saznanja, radi se o Udruženju "Poziv u raj" koje je u subotu boravilo u našem gradu. Sad, da li su oni stavljali te letke, te na taj način nekoga plašili, također nam nije poznato. Ne znamo uopće ni ko stoji iza te organizacije, niti odakle su, ali znamo da imaju svoju internet stranicu na kojoj pozivaju građane na javne tribine koje se tiču islama - rekli su nam jučer iz Medžlisa Maglaj.

Za razliku od predstavnika Medžlisa, maglajski načelnik Mustabašić nije želio pričati o ovoj temi...

Predavanja konvertita

Kada je, pak, riječ o Udruženju "Poziv u raj", na njegovoj internetskoj stranici www.pozivuraj.com navodi se je to "međunarodna organizacija čije je djelovanje usmjereno ka pozivanju čovječanstva u islam"...

- Naš tim se velikim dijelom sastoji od konvertita u islamu, ljudi koji su prethodno bili kršćani, hrišćani ili su imali neka druga religijska ubjeđenja. Veći broj naših predavača su također konvertiti, koji su se nakon povratka islamu posvetili izučavanju vjere, a zatim i pozivanju čovječanstva u ovu uzvišenu vjeru... - piše, između ostalog, na internetskoj stranici tog udruženja.

Koliko smo uspjeli saznati, do sada je javna tribina o prelascima nemuslimanima na islam održana u nekoliko bh. gradova, od Bihaća, Sanskog Mosta, Travnika do Sarajeva, a kako se navodi u pozivu na javnu tribinu, gosti predavači su konvertiti Sven Lau iz Njemačke, te Estatiosu Tsionis iz Grčke...
M. Aščić

(SAN)
http://www.san.ba/index.php?id=11040
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1475 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Nisu bebe tako vazne kao plate parlamentaraca?
Na parlamentarcima svet ostaje - jadni li su svi redom!


U Domu zdravlja Tuzla nedostaju vakcine za bebe!

Novinar: Dino Durmić, Datum objave: 31.03.2010
Image

Tvrdnje roditelja koji su kontaktirali našu redakciju sa namjerom da ukažu da u Domu zdravlja nema vakcina za bebe su tačne. Kako saznajemo u ovoj zdravstvenoj ustanovi za nabavku vakcina su zaduženi Ministarstvo zdravstva i Zavod za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona. To je bila sljedeća adresa gdje smo potražili odgovor na pitanje zbog čega nedostaju vakcine za redovan program vakcinacije. Kako saznajemo od direktorice Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona Nermine Mehinović, ovo je problem sa kojim su susreću već nekoliko godina. Kako ističe Mehinović, za redovan program vakcinacije i nabavku vakcina je zadužen Federalni zavod za javno zdravstvo, tako da, vakcine ne nedostaju samo na području Tuzlanskog kantona nego na nivou Federacije BiH. U narednom periodu će uložiti dodatne napore kako bi određena i dovoljna doza vakcina stigla do konačnog odredišta.

(RTV Slon)
http://www.rtvslon.ba/index.php?option= ... 7&Itemid=1
Post Reply