Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Shmeker
Posts: 254
Joined: 17/09/2011 15:39

#14451 Re: Zeničani

Post by Shmeker »

Freamon Lester wrote:FK SDA na aparatima. SDA familija na aparatima zbog isteka ugovora na odredjeno. :izet:

Fudo ga ne vadi.

Za FK SDA mi dijelom nije zao. Svi su znali sta se desava, a niko nije nista poduzeo. Na kraju kada se ovaj NGG upalio to je vec bio kraj. Da ja od svojih para finansiram i pokrivam SDA kriminal nema sanse. Jedina varijanta ako bi svi prethodni rukovodioci NK Celika materijalno i krivicno odgovarali pa bi se onda i ja slozio da dio budzeta koji ja finansiram ide u tom pravcu. Ovako nikad necu pristati na to.
Dobro svi smo znali, niko nije nista poduzeo i sad treba da propadne klub? Pa sta je s grijanjem, zagadjenjem, Almy tenderima, zaposljavanju u JP... i sl. Pa i to smo svi znali i jesmo li nesto poduzeli? A sto se tice Fude ne bi se previse radovao tako rano. Sacekajmo prva imenovanja i prve konkretne poteze. Ako on bude "jebao" SDA, mijenjajuci te ljude sa svojim poltronima, meni se cini da cemo onda jedino mi biti jebani.
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#14452 Re: RE: Re: Zeničani

Post by Eborg »

clio_dci120 wrote:Po pozitivnim zakonskim propisima ne moze,zato donijeti zakon koji ce to omoguciti.

Svaka cast na vasim idejama, planu, sve je super razradjeno, fino, kulturno po p.s. prezentovano, ali eto ja sam licno misljenja da ne treba novac iz budzeta izdavjati ovim velikim profesionalnim klubovima.
U svoj ovoj prici, najvaznije je da su se pojavili novi momci, koji su imali hrabrosti iznijeti svoje ideje i stati iza svoga misljenja, iskreno mislim da bi bolje vi vodili ovaj grad nego sve dosadasnje vlasti.

Edit: sto se tice blokiranih racuna, neka se nadju sponzori koji bi isplatili dugovanja, zauzvrat im prepustiti dio upravljackih prava ili da sponzori dadnu pozajmice (sto sigurno nece, ali je ipak opcija), ili neka se procesuiraju odgovorni i od oduzete protupravno stecene imovinske koristi namire dugovanja.
Nece se nikad procesuirati, to svi znamo. Mozemo komotno zatvoriti tu temu.

Zasto mislis da ce neki famozni milioner bolje voditi klub nego ovi sada ako bi se to zakonom omogucilo? To je klasicna prica ljudi koji se loze na kriminalca Mamica i zive pod onom maksimom zatvaranja ociju: "Kradu i njihovi ali nose u Beograd i Zagreb, nas makar ukrade i ulozi u Sarajevu!"

Niti bi mi jedini proizvodili igrace u regiji koji bi ostvarivali takve milionske cifre (za sto treba 5-10 godina drasticnog ulaganja), niti se od kluba moze zaraditi u drustvu gdje je i 20 KM za dres sa pijace puno, niti bi klub imao benefita ako bi sav kajmak pokupile takve gazde. Sta je sa klubovima u Rumuniji, Bugarskoj, Bjelorusiji i slicnim drzavama koje se porede s nama - "jak covjek" uleti u klub, odigra 3 dobre sezone i povuce se sa pokupljenom lovom od igraca ostavljajuci rasulo da ga ova nasa ekipa ne bi znala ni nacrtati. A nama ce doci neki dobronamjerni gazda koji ce bacati milione i sve reinvestirati? Pa makar mi u BiH znamo kako je "kod privatnika". Zastitit ce sud i drzava? Hoce, kako nece, cak ce im se i sa foruma zaprijetiti.

Sve ove godine se sutilo, trpjelo, jela govna i pustao kriminal. A sada kada se zeli napraviti nesto normalno, iskreno, progresivno, jedinstveno i privlacno za djecu od 7 godina u omladinskom pogonu i penzionere od 77 na tribinama - svi su zabrinuti gradjani koji su izuzetno odgovorni i paze na budzet grada. A ne paze na sporne milione GGM-a, fantomski KTG, stotine hiljada zloupotrebe ALBA-e, milione ulupane u neefikasno grijanje itd.

Ko ima problem sa PREUSMJERAVANJEM sredstava koje KLUBU IONAKO IDU kako bi se stvorile pretpostavke da klub postane samoodrziv i u buducnosti NE DOBIJA VISE NI MARKE, onda definitivno fantazira vise od te NGG ekipe koju optuzuju za idealizam i nerealne prijedloge - "Ma daaaj, ovo je Bosna, poklopi se, ne moze toooo!"
wasabi
Posts: 216
Joined: 22/09/2015 22:59

#14453 Re: Zeničani

Post by wasabi »

Meni ovde ništa nije jasno što se tiće Čelika. Mi (grad) treba sada da vraćamo dugove kojie su napravili ljudi imenom i prezimenom, a kako Eborg kaže, znamo da se oni nikada neće procesuirati... jel vamo ovo para uši (ili oči) dok čitate...

Znači 2000 i neke godine Samir Škrgo kao dotadašnji perpsktivni turistički vodič (naježim se dok ovo pišem) dolazi na mjesto direktora Čelika kao pripravnik bez dana radnog staža (Pravnik) i nakon mjesec-dva direktorovanja diže kredit za stan. Kao žiranta za kredit naravno upisuje NK Čelik koji se svojom odlukom UO slaže sa tim. Znači lik se potpisuje sa jedne strane kao lice koja diže kredit, a sa druge potpisuje odluku o jemstvu kao ovlastena osoba od strane kluba. Lik izmiruje sve obaveze dok je radio kao direktor. Nakon što je dao ostavku ili su ga otjerali Škrgo više nije u mogucnosti da isplacuje kredit pa obavezu naravno preuzima klub i otplacuje mu stan. Da apsurd bude jos veci poslije isti taj direktor tuzi klub za dugovanja i na ime namirenja navodno dobija poslovni prostor. I sad nakon svega ja kao građanin treba preko kluba da namirim pare koje je on uzeo da rjesava svoje stambeno pitanje. Pa ko je tu lud?

O Nerminu Šabiću ne treba trošiti riječi. Nakon karijere odjednom preko noći ulazi u SDA, postaje viječnik i formira sportsku školu. O njegovim menađerskim sposobnostima sve je vec manje vise poznato. Terene za školu fudbala sredio je i opremio u isto vrijeme kada je vršeno ''postoličavanje'' Bilinog Polja. Zanimljivo. Da ne govorimo o fantomskim transferima Vedina Musića za kojeg se barem zna da je ušao na Koševu i onog ''čuda od djeteta'' iz Orašja koji nikada ni sekunde nije odigrao u Čeliku a kasnije je prodan negdje u Češku. (mrzi me sad traziti ime). Mi bi sad trebali vraćati i novac koji su Šaba i Musić lagano uzeli i sufinansirati pljačku tokom njegove vladavine.

Treba li pričati o Zaimu Mujezinoviću i njegovim ugovorima sa igračima gdje je na svakom stajala klauzula da se pola mora donirati nekom udruzenju za proizvodnju eurokrema u Umagu. Danas taj isti kao pravnik zastupa igrače koji tuže Čelik.

Koliko je puta samo saniran travnjak BP. Pitajte Begunića neka izvuče članke o tome koliko je puta prepisivao istu vijest. Ko je radio sanaciju? Pa naravno, Alba, ko će drugi... koliko je miliona ušlo u ovo javno preduzeče iz NS BiH, Opštine i Bog zna koga ko je sve plaćao zalijevanje trave... kad se samo sjetim kad uhvatiše malog Zlaju i one njegove sto su palili travu i kasnije priznaše da im je neko dao keš da zapale travnjak da bi se ponovo mogao sanirati...

Da rezimiramo. Znači mi bi trebali fino pustiti ove LOPOVE da i dalje rade šta rade i ne odgovaraju nikako. najbolje što ovaj Eborg kaže jebi ga oni su SDA i vjerovatno nikada neće odgovarati.Hajmo mi dati 400.000 KM naših para godiđšnje da se to vraća poreznoj .... jel ovo vama ljudi djeluje OK? Pa jebote evo trebam i ja rješavati stambeno pitanje, a ne bi bilo loše kada bi kanuo i jedan poslovni prostor... hajde da ja dignem kredit pa vi vračajte...

Na kraju nešto kontam hajde da im organizujemo svečanu akademiju i podjelimo plakete...daćemo im dožovtnu kartu za svečanu ložu...
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#14454 Re: Zeničani

Post by Eborg »

Sami rekoste da je taj NGG jedini stao i cvrsto progovorio o nekim stvarima u gradu po prvi put. Zasto sada neko ne progovori o tome sto sada ti govoris, pojede govno, zrtvuje karijeru i ugrozi zivot kao ti momci i progovori?

Mislis da je placanje zaostalih doprinosa cistacicama i tehnicarima u klubu koji ne mogu da se lijece ili odu u penziju veci zlocin od sahranjivanja Celika gdje za sva vremena Skrgi i Sabicu dajes za pecat da su sigurni? Zasto taj isti Zaim Mujezinovic mjesecima Boga moli samo da se klub ugasi kao sto to SDA i zeli i da sve ode niz vodu? Zasto Zaim zeli upravo ono sto ti predlazes?

Zasto ti nije smetalo 400.000 KM za plate igracima da ih popiju u Tenu i Libertasu a smeta ti 400.000 KM za odblokiranje racuna po promisljenom i izvodivom planu? Nije ti smetalo 400.000 KM Senadu Sarajlicu da se izdrkava a smeta ti 400.000 KM planski uloziti u korake koji klub oporavljaju? Ne smeta ti danas 400.000 KM koje Arnel Kalusic sa Sekijem i svojim debilima rasparcava na zensku kosarku i nekakve na silu fudbalere po sumnjivim racunima a smeta ti da taj novac ide transparentno na racune Poreske uprave FBiH i da ne dotakne klub?

Ja sam prvi za to da se klub sto prije skine sa grbace grada i da se NIJEDAN profesionalni sport u Zenici ne finansira iz budzeta. Omladinski pogoni da, profesionalni sport (citaj: Dinamo i Zagreb i ta veza) - NIKADA! Ali ako je taj isti grad godinama unistavao i pljackao sve nas, ako smo svi znali sta se od nasih para placaju stanovi i ruckovi a nismo poduzimali nista - reci mi zasto KLUB koji nam je u silnom desantu pokvarenosti, primitivizma i kriminala ostao kao vezivna tacka sa nasim kontinuitetom kao grada - treba unistiti? Zasto se niko ne buni na apsolutno nerealno bacanje para na obnovu stadiona, Zenicani ionako najmanje idu na utakmice. Je li pecenje janjadi, prodavanje kineskog skarta i 10-tak buradi pive vrijedno mizernih 10.000 KM iznajmljivanja stadiona?

Kada imamo priliku da kazemo svima: "Jebemo vam majku sad, evo makar smo u zadnjoj ligi i jedemo govna ali makar nam ne mozete nista, jebemo vam rumene seljacine iz stranke u pakas, svoji smo i Zenicani i svojoj djeci nesto gradimo kada vec nemamo pristup ostalom!", ti predlazes: "Zaime, ne sekiraj se. Ugasit cemo ga i miran si. Nece se nista raditi u klubu, za par mjeseci prohodaj carsijom, sve ce se zaboraviti. A bit ce i novi Celik pa se ukljuci ispocetka."
wasabi
Posts: 216
Joined: 22/09/2015 22:59

#14455 Re: Zeničani

Post by wasabi »

Eborg wrote: Mislis da je placanje zaostalih doprinosa cistacicama i tehnicarima u klubu koji ne mogu da se lijece ili odu u penziju veci zlocin od sahranjivanja Celika gdje za sva vremena Skrgi i Sabicu dajes za pecat da su sigurni? Zasto taj isti Zaim Mujezinovic mjesecima Boga moli samo da se klub ugasi kao sto to SDA i zeli i da sve ode niz vodu? Zasto Zaim zeli upravo ono sto ti predlazes?
Prvo čistačice i ostali uposlenici su BUDALE i sami su sebi krivi što rade da im se uplačuje staž. Da li bi ti radio u firmi gdje ti ne uplaćuju staž godinama? Kakve to veze ima sa ovim što sam ja gore pisao. Moj je stav da napravljene dugove trebaju vratiti (milom ili silom) ljudi koji su ih napravili i finasijski se okoristili, a ne građani ovog grada čija su sredstva već jednom pokradena.
Eborg wrote: Zasto ti nije smetalo 400.000 KM za plate igracima da ih popiju u Tenu i Libertasu a smeta ti 400.000 KM za odblokiranje racuna po promisljenom i izvodivom planu? Nije ti smetalo 400.000 KM Senadu Sarajlicu da se izdrkava a smeta ti 400.000 KM planski uloziti u korake koji klub oporavljaju? Ne smeta ti danas 400.000 KM koje Arnel Kalusic sa Sekijem i svojim debilima rasparcava na zensku kosarku i nekakve na silu fudbalere po sumnjivim racunima a smeta ti da taj novac ide transparentno na racune Poreske uprave FBiH i da ne dotakne klub?
Molim te samo mi navedi gdje sam ja to u svom postu pisao da mi to ne smeta. Upravo sam i napisao obratno. Smetalo mi je vazda i još uvijek mi smeta što se NAŠE pare koriste za finansiranje svega što si nabrojao. SMETA MI da se koriste za ponovno saniranje PLJAČKE i refinansiranje dugova. naveo sam ti primjer Samira Škrge.
Eborg wrote: Ja sam prvi za to da se klub sto prije skine sa grbace grada i da se NIJEDAN profesionalni sport u Zenici ne finansira iz budzeta. Omladinski pogoni da, profesionalni sport (citaj: Dinamo i Zagreb i ta veza) - NIKADA! Ali ako je taj isti grad godinama unistavao i pljackao sve nas, ako smo svi znali sta se od nasih para placaju stanovi i ruckovi a nismo poduzimali nista - reci mi zasto KLUB koji nam je u silnom desantu pokvarenosti, primitivizma i kriminala ostao kao vezivna tacka sa nasim kontinuitetom kao grada - treba unistiti? Zasto se niko ne buni na apsolutno nerealno bacanje para na obnovu stadiona, Zenicani ionako najmanje idu na utakmice. Je li pecenje janjadi, prodavanje kineskog skarta i 10-tak buradi pive vrijedno mizernih 10.000 KM iznajmljivanja stadiona?
Sam sebe demantuješ. U prvoj svojoj rečenici kažeš da i ti NISI za to da se profesionalni klubovi finansiraju iz buđeta da bi poslije pričao kako je to neminovno da bi opstao i mene optužuješ da aminujem neke pljačke. Druže moj ja upravo SUPROTNO želim da istaknem. Ja jednostavno više ne želim da se NAŠIM PARAMA finasira rupa bez dna.
Eborg wrote:Kada imamo priliku da kazemo svima: "Jebemo vam majku sad, evo makar smo u zadnjoj ligi i jedemo govna ali makar nam ne mozete nista, jebemo vam rumene seljacine iz stranke u pakas, svoji smo i Zenicani i svojoj djeci nesto gradimo kada vec nemamo pristup ostalom!", ti predlazes: "Zaime, ne sekiraj se. Ugasit cemo ga i miran si. Nece se nista raditi u klubu, za par mjeseci prohodaj carsijom, sve ce se zaboraviti. A bit ce i novi Celik pa se ukljuci ispocetka."
Nije mi jasna konotacija ovih psovki. Šta se ja (mi) imam dokazivat kakvim ''rumenim'' seljačinama? Hoćeš da kažeš da je satisfakcija u tome da ja stanem pred Nermina Šabića i kažem mu: ''Jebem ti Šaba sve! Čelik će opstati! Igramo zadnju ligu!'', a on se u sebi smije i misli:''Samo ti jebi šta hoćeš, ja sam klepio miliončić tvojih para i boli me đon koju ligu igraš! Jebe mi se za Čelik, imam svoju školu''. Ako je tebi to satisfakcija onda OK.

Iskreno meni bi bila satisfakcija da ga vidim kako kmeći iza rešetaka zajedno sa Zaimom i jedno 4 crnca oko njih. S druge strane da mu djeca žive u Makovima (gdje drugo) bez struje i vode i decenijama vračaju što im je ''babo'' pokrao.

Jesi li ti pročitao šta sam ja napisao? Gdje sam ja to napisao da bih volio da se Zaim ne sikira. Iskreno bih volio da ga zatvore bar 10 godina ako mu se dokaže krivica.
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#14458 Re: Zeničani

Post by Eborg »

@wasabi: Da bi se klub skinuo sa grbače grada mora mu se omogućiti da zaradi. Da bi zaradio treba razvijati igrače, privlačiti veće sponzore i eventualno igrati evropska takmičenja (recimo kao Zrinjski, ne govorimo sada o Partizanu, Dinamu i slično). Da bi mogao to raditi trebaju mu odblokirani računi. Da bi se odblokirali računi moraš vratiti dugove koje sam klub neće NIKADA moći zaraditi u kešu. To jednostavno ne ide tako.

Ponavljam ti još jednom - u situaciji kada je sve katastrofa i kada se mora podvući crta, vidjeti dugovanja i pokušati ih sanirati da bi se izbjeglo gašenje kluba i kada PRVI put postoji provodiv i iskren plan da se nešto takvo i uradi - ti želiš da se novac povuče? Šta će tih pišljivih 400.000 KM promijeniti u kvaliteti zeničkog života? Možemo svake godine promijeniti tezge na pijaci i govoriti kako se unapređuje gradski duh i kvalitet života?

Tebe to ne zanima i to je OK. Ali glumiti odgovornog građanina zarad lova na vještice koji se NEĆE DESITI NAŠOM VOLJOM je nebulozno. Je li korektno da ja kažem sada da me boli kita za vas debile koji se patite sa grijanjem jer sam ja od tog sistema odustao prije ravno 15 godina okrećući se alternativi koja mi se do sada isplatila? Želim da se 45 miliona KM našeg novca ne troši u rupu bez dna jer grad ne treba da finansira novi projekat gradskog grijanja, imate ovo što imate, ja nisam za to da se tako troše sredstva? Pušiš Kasumovićevu priču do kosti o referendumima i vraćanju 8 miliona KM Čelika (a traži se vraćanje 2.5 miliona KM) te zato si kao protiv svega.

Može eto da se Čelik ugasi te i svi ostali profesionalni klubovi preko noći pa da im se ne omogući nikakva šansa prilagodbe ali ako se ukine i reforma grijanja, ko vas jebe kad ste šutili tolike godine pa je došlo da se mora praviti iz temelja novi sistem. Ja sam odgovorni građanin, nije grad tu da troši pare na rezultate tuđe nesposobnosti i kriminala glede grijanja. Može tako?
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#14459 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Ma misljenje par forumasa ne mijenja nista, ako mi mislimo da ne treba pare iz budzeta izdvajati za Celik, to ne znaci da vi necete uspjeti sa svojom incijativom.

Nisam ni ja na gradskom grijanju, ali sam svjestan da je grijanje od opceg interesa za ovaj grad, ne moze se porediti problem grijanja sa Celikom. Kao i problem cuka i sl. Imaju problemi cije je rjesavanje od opceg interesa za normalno funkcioniranje osnovnih zivotnih aktivnosti u gradu, a to svakako problem Celika nije.

Mislim da se kasno pojavila incijativa, trebale su malo starije generacije navijaca i simpatozera to pokrenuti, jednostavno ste se u svoj toj prici vi kasno pojavili. Sada da grad vraca nagomilane dugove koji su nastali usljed brojnih dugogodisnjih kriminalnih radnji i ne brige, nije ni to uredu, kao sto nije uredu ni sto je dosada to radjeno, jer su i odgovorni unutar gradskih struktura znali sta se desava u Celiku. Ako se ugasi nece odgovorni biti procesuirani, ali isto tako ni ako ne bude, tako da dodje to haman na isto. Za puno veci privredni kriminal u javnim preduzecima nikada nije niko odgovoarao, a kamo li za jedan Celik da ce odgovarati. Volili bi svi da je drugacije, ali to je nazalost zalosna realnost.
Licno, moje misljenje da grad ne treba finansirati Celik se bazira samo na tome da ima puno vecih problema u cije rjesavanje treba usmjeriti novac, ne stavljam se ja na na ciju stranu, niti ngg-a niti neke politicke opcije, nije trebalo ni prije davati novac i prvom prilikom treba isti i uskratiti. Nema to veze sa tim ko bi upravljao klubom, da ne mislis da sad mislim da grad ne treba davati novac zato sto klib ne vodi politika, nisam.clan ni jedne partije.
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#14460 Re: Zeničani

Post by Casual's »

clio_dci120 wrote:Pa ne moze se bas porediti problem cuka sa Celikom...problem cuka se moraju rjesavati zbog sve opce sigurnosti u gradu, da bi se zastitili zivoti stanovnika Zenice, a posebno najmladjih. Ako se Celiku ukine lova iz budzeta, nece niko smrtno stradati, a ako se problem cuka ne rjesava dovode se u opasnost zivoti gradjana. Eh, druga je prica sto su implementirana zakonska rjesenja koja su zastitu cuka dovela na nivou iznad zastite socijalno ugrozenih kategorija stanovnista. Samo sam misljenja da bi se svi profesionalni klubovi trebali sami izdrzavati, a sav novac iz budzeta usmjeriti na zadrzavanje omladine u ovom prilicno ekonomski propalom gradu.
Može se itekako porediti.
Ti kažeš da je ok izdvajati 1.000.000 za lutalice, a može se izdvajati 5.000 i to sve radi 10 ljudi iz Šape ? Nije ok pomagati simbol grada sa 400.000 ?
Klub osnovan 1945. bi gasio zbog politike SDA koju niko nije javno ocrnio do NGG-a? Klub koji je odgojio masu ljudi, sklonio sa ulice ?

Čime zadržati omladinu, tako što će im se oduzeti i ono malo događaja u gradu?
10 godina je Huso govorio o toj sumi koju grad izdvaja, pa niko riječi rekao nije. Svi će oni odgovarati.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#14462 Re: Zeničani

Post by commendatore »

clio_dci120 wrote:Naprave jednog Dzeku i dva tri slabija igraca i eto para...ali ko zna koliko potencijalnih novih Dzeka nije dobilo sansu zbog stela za igranje u prvom timu ili nemaju uopste novca da olate clanarinu da treniraju i da kupe opremu..
Vi Sa Vis ovog - znam da su ti namjere iskrene i dobre ali ovo je smijurija - Dzeko nikad ne bi dozivio zvjezdane staze da ga u Zelji nisu proglasili škartom pa da ga prodaju pošto poto.... Da sam ja Dzeko ne bih ni BIH ni Sarajevo ni videom pogled'o..... nista mu nije dao sistem..... prodali su ga za nov Passat....

Preko druge ruke znam za jedan slucaj da je jedan potentan talentirani bivsi igrac Celika koji je trebao da bude fudbalska nada i trebao da zaigra za neku "bezveznu" Hertu iz Berlina bio ucijenjen za 100 000 maraka da mu Celik da otpusne papire kako bi se realizovao transfer.... jer je bagra namirisala lovu..... radi sad u mljekari.... zalosno je to.... Celik je klub kurtona okolo i unutra.... nekad je mozda i bio institucija - sad mu/im zelim da propadne - jer je neciji zivot upropasten zbog kurtona.... uopste zelim da propadne i drzava pa se mozda od nule nesto i napravi..... ovako vise nista ne ide.....
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#14463 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Casual's wrote:
clio_dci120 wrote:Pa ne moze se bas porediti problem cuka sa Celikom...problem cuka se moraju rjesavati zbog sve opce sigurnosti u gradu, da bi se zastitili zivoti stanovnika Zenice, a posebno najmladjih. Ako se Celiku ukine lova iz budzeta, nece niko smrtno stradati, a ako se problem cuka ne rjesava dovode se u opasnost zivoti gradjana. Eh, druga je prica sto su implementirana zakonska rjesenja koja su zastitu cuka dovela na nivou iznad zastite socijalno ugrozenih kategorija stanovnista. Samo sam misljenja da bi se svi profesionalni klubovi trebali sami izdrzavati, a sav novac iz budzeta usmjeriti na zadrzavanje omladine u ovom prilicno ekonomski propalom gradu.
Može se itekako porediti.
Ti kažeš da je ok izdvajati 1.000.000 za lutalice, a može se izdvajati 5.000 i to sve radi 10 ljudi iz Šape ? Nije ok pomagati simbol grada sa 400.000 ?
Klub osnovan 1945. bi gasio zbog politike SDA koju niko nije javno ocrnio do NGG-a? Klub koji je odgojio masu ljudi, sklonio sa ulice ?

Čime zadržati omladinu, tako što će im se oduzeti i ono malo događaja u gradu?
10 godina je Huso govorio o toj sumi koju grad izdvaja, pa niko riječi rekao nije. Svi će oni odgovarati.

Ne kažem nigdje da je ok izdvajati milion za cuke. Ali normalno je da grad izdvoji sredstva za rješavanje tog problma. Svakako treba uraditi i na tom polju reviziju. A Sapi i sl. organizacijama ( koje primaju inostrane donacije) isto ne treba davati novac iz budžeta,ukolilo se isti daje. Omladinuzadrzati zapošljavanjem za normalne uslove.
commendatore wrote:
clio_dci120 wrote:Naprave jednog Dzeku i dva tri slabija igraca i eto para...ali ko zna koliko potencijalnih novih Dzeka nije dobilo sansu zbog stela za igranje u prvom timu ili nemaju uopste novca da olate clanarinu da treniraju i da kupe opremu..
Vi Sa Vis ovog - znam da su ti namjere iskrene i dobre ali ovo je smijurija - Dzeko nikad ne bi dozivio zvjezdane staze da ga u Zelji nisu proglasili škartom pa da ga prodaju pošto poto.... Da sam ja Dzeko ne bih ni BIH ni Sarajevo ni videom pogled'o..... nista mu nije dao sistem..... prodali su ga za nov Passat....

Preko druge ruke znam za jedan slucaj da je jedan potentan talentirani bivsi igrac Celika koji je trebao da bude fudbalska nada i trebao da zaigra za neku "bezveznu" Hertu iz Berlina bio ucijenjen za 100 000 maraka da mu Celik da otpusne papire kako bi se realizovao transfer.... jer je bagra namirisala lovu..... radi sad u mljekari.... zalosno je to.... Celik je klub kurtona okolo i unutra.... nekad je mozda i bio institucija - sad mu/im zelim da propadne - jer je neciji zivot upropasten zbog kurtona.... uopste zelim da propadne i drzava pa se mozda od nule nesto i napravi..... ovako vise nista ne ide.....
Vjeruj da i ja isto ovo često kažem u zadnje vrijeme! Neka sve propadne, pa krenuti od nule.
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#14464 Re: RE: Re: Zeničani

Post by Eborg »

clio_dci120 wrote:Ma misljenje par forumasa ne mijenja nista, ako mi mislimo da ne treba pare iz budzeta izdvajati za Celik, to ne znaci da vi necete uspjeti sa svojom incijativom.

Nisam ni ja na gradskom grijanju, ali sam svjestan da je grijanje od opceg interesa za ovaj grad, ne moze se porediti problem grijanja sa Celikom. Kao i problem cuka i sl. Imaju problemi cije je rjesavanje od opceg interesa za normalno funkcioniranje osnovnih zivotnih aktivnosti u gradu, a to svakako problem Celika nije.

Mislim da se kasno pojavila incijativa, trebale su malo starije generacije navijaca i simpatozera to pokrenuti, jednostavno ste se u svoj toj prici vi kasno pojavili. Sada da grad vraca nagomilane dugove koji su nastali usljed brojnih dugogodisnjih kriminalnih radnji i ne brige, nije ni to uredu, kao sto nije uredu ni sto je dosada to radjeno, jer su i odgovorni unutar gradskih struktura znali sta se desava u Celiku. Ako se ugasi nece odgovorni biti procesuirani, ali isto tako ni ako ne bude, tako da dodje to haman na isto. Za puno veci privredni kriminal u javnim preduzecima nikada nije niko odgovoarao, a kamo li za jedan Celik da ce odgovarati. Volili bi svi da je drugacije, ali to je nazalost zalosna realnost.
Licno, moje misljenje da grad ne treba finansirati Celik se bazira samo na tome da ima puno vecih problema u cije rjesavanje treba usmjeriti novac, ne stavljam se ja na na ciju stranu, niti ngg-a niti neke politicke opcije, nije trebalo ni prije davati novac i prvom prilikom treba isti i uskratiti. Nema to veze sa tim ko bi upravljao klubom, da ne mislis da sad mislim da grad ne treba davati novac zato sto klib ne vodi politika, nisam.clan ni jedne partije.
Ali ako ne dajes Celiku onda neces dati ni OKK, ZKK, RK, OK itd. Ne mozes svima ostaviti finansiranje a Celiku (NK) uskratiti. Kako javni interes nije odrzavanje sporta i fiskulture u gradu, pa to je jedna od osnovnih nadleznosti grada.

NK Celik jedini ima potencijal da se skine sa grbace grada. I kada se trazi da mu se pruzi ta sansa SAMO NASTAVKOM DOSADASNJEG FINANSIRANJA DOK SE TO NE RIJESI, odmah je problem i svi se bune.

A nisu se bunili 20 godina? Bit cemo jedini grad u bivsoj Jugoslaviji sa takvom politikom, grad mislilaca i finansijskih reformista kao da smo Singapur?

Tih 400.000 KM nista ne mijenja u Zenici. Nista. Ali nam ili oporavlja klub ili ubija jedan od najvecih simbola, da ne kazem barem 30-tak radnih mjesta i kakvu-takvu zabavu u ionako mrtvom gradu.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#14465 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

To onda ne bi bio ni Čelik, ni simbol grada Zenice, ni onaj klub za koji je većina nas živjela, uz koji smo odrasli, kojeg smo pratili širom Jugoslavije i po raznim selima Bosne, to ne bi bio onaj klub zbog kojeg smo plakali kada je ispadao iz savezne u republičku ligu, ne bi bio ona institucija zbog koje smo bježali iz škole samo da bi nam izmamio suze na lice: bilo radosnice bilo one tužne krokodilske kada smo gubili od Sašk Napretka. Ako se ovaj Čelik ugasi, mene ali i armiju drugih ljudi neki novi nogometni klub koji treba predstavljat Zenicu i Zeničane nikada neće vidjet. Čelik nije SDA, Samir Škrgo, Zaim Mujezinović i Šeki Adilović, Čelik je Ilija Marković, Slavko Trbojević, Jure Primorac, Zdenko Mazauek, Rašo Bačevina, Mehmed Haramandić i Milivoje Ćelić. Čelik je Alojz Renić, Jasmin Hajduk, Mehmed Buza, Senad Brkić, Fadil Talić, Mujo Mujkić, Enes Bešić. Čelik je Crkvice, Radakovo, Odmut, Blatuša, Tetovo. Čelik nije 11 mjesto Premijer Lige BiH nego dvostruki osvajač Mitropa Kupa, pobjednik Intertoto kupa, trostruki osvajač lige BiH i dvostruki osvajač Kupa BiH. Čelik nije njegova zatvorena skupština krembila nego je Čelik Zenica, Čelik su Zeničani, Čelik je 70 godina ponosa, slave i tradicije. Čelik je važniji i od mene i od tebe i od 50 zaposlenih omladinaca i od 4000 yebenih kerova. Čelik smo svi mi!!!



:bih:
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#14466 Re: Zeničani

Post by Eborg »

Ljubim te gdje ti je najdraze, to je to!
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#14467 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Jimmy McNulty wrote:To onda ne bi bio ni Čelik, ni simbol grada Zenice, ni onaj klub za koji je većina nas živjela, uz koji smo odrasli, kojeg smo pratili širom Jugoslavije i po raznim selima Bosne, to ne bi bio onaj klub zbog kojeg smo plakali kada je ispadao iz savezne u republičku ligu, ne bi bio ona institucija zbog koje smo bježali iz škole samo da bi nam izmamio suze na lice: bilo radosnice bilo one tužne krokodilske kada smo gubili od Sašk Napretka. Ako se ovaj Čelik ugasi, mene ali i armiju drugih ljudi neki novi nogometni klub koji treba predstavljat Zenicu i Zeničane nikada neće vidjet. Čelik nije SDA, Samir Škrgo, Zaim Mujezinović i Šeki Adilović, Čelik je Ilija Marković, Slavko Trbojević, Jure Primorac, Zdenko Mazauek, Rašo Bačevina, Mehmed Haramandić i Milivoje Ćelić. Čelik je Alojz Renić, Jasmin Hajduk, Mehmed Buza, Senad Brkić, Fadil Talić, Mujo Mujkić, Enes Bešić. Čelik je Crkvice, Radakovo, Odmut, Blatuša, Tetovo. Čelik nije 11 mjesto Premijer Lige BiH nego dvostruki osvajač Mitropa Kupa, pobjednik Intertoto kupa, trostruki osvajač lige BiH i dvostruki osvajač Kupa BiH. Čelik nije njegova zatvorena skupština krembila nego je Čelik Zenica, Čelik su Zeničani, Čelik je 70 godina ponosa, slave i tradicije. Čelik je važniji i od mene i od tebe i od 50 zaposlenih omladinaca i od 4000 yebenih kerova. Čelik smo svi mi!!!

:bih:
Kerove porokaš, imaš 40 nezadovoljnih. Čelik ugasiš, imaš 20 000 nezadovoljnih?
Bujrum Fuade.
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#14468 Re: Zeničani

Post by avenija »

Do januara bi trebali biti pusteni filteri i na pogonu Aglomeracija . Investicija od 6 miliona KM.
Jedna jako pozitivna vijest .
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#14469 Re: Zeničani

Post by Casual's »

avenija wrote:Do januara bi trebali pusteni filteri i na pogonu Aglomeracija . Investicija od 6 miliona KM.
Jedna jako pozitivna vijest .
I duplo atraktivnija fontana (od prethodne) je gotova za 10 dana. :izet: :izet: :izet: :D
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#14470 Re: Zeničani

Post by commendatore »

Casual's wrote:
avenija wrote:Do januara bi trebali pusteni filteri i na pogonu Aglomeracija . Investicija od 6 miliona KM.
Jedna jako pozitivna vijest .
I duplo atraktivnija fontana (od prethodne) je gotova za 10 dana. :izet: :izet: :izet: :D
treba raji sklanjat hranu koja bi se mogla bacit zbog neupotrebljavanja kod fontane pa da barem stagod gladnog stanovnistva nahrani kad vec mermer sa pumpama i diznama od pola miljona nije jestiv
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#14471 Re: RE: Re: Zeničani

Post by channel10 »

Eborg wrote:
clio_dci120 wrote:Ma misljenje par forumasa ne mijenja nista, ako mi mislimo da ne treba pare iz budzeta izdvajati za Celik, to ne znaci da vi necete uspjeti sa svojom incijativom.

Nisam ni ja na gradskom grijanju, ali sam svjestan da je grijanje od opceg interesa za ovaj grad, ne moze se porediti problem grijanja sa Celikom. Kao i problem cuka i sl. Imaju problemi cije je rjesavanje od opceg interesa za normalno funkcioniranje osnovnih zivotnih aktivnosti u gradu, a to svakako problem Celika nije.

Mislim da se kasno pojavila incijativa, trebale su malo starije generacije navijaca i simpatozera to pokrenuti, jednostavno ste se u svoj toj prici vi kasno pojavili. Sada da grad vraca nagomilane dugove koji su nastali usljed brojnih dugogodisnjih kriminalnih radnji i ne brige, nije ni to uredu, kao sto nije uredu ni sto je dosada to radjeno, jer su i odgovorni unutar gradskih struktura znali sta se desava u Celiku. Ako se ugasi nece odgovorni biti procesuirani, ali isto tako ni ako ne bude, tako da dodje to haman na isto. Za puno veci privredni kriminal u javnim preduzecima nikada nije niko odgovoarao, a kamo li za jedan Celik da ce odgovarati. Volili bi svi da je drugacije, ali to je nazalost zalosna realnost.
Licno, moje misljenje da grad ne treba finansirati Celik se bazira samo na tome da ima puno vecih problema u cije rjesavanje treba usmjeriti novac, ne stavljam se ja na na ciju stranu, niti ngg-a niti neke politicke opcije, nije trebalo ni prije davati novac i prvom prilikom treba isti i uskratiti. Nema to veze sa tim ko bi upravljao klubom, da ne mislis da sad mislim da grad ne treba davati novac zato sto klib ne vodi politika, nisam.clan ni jedne partije.
Ali ako ne dajes Celiku onda neces dati ni OKK, ZKK, RK, OK itd. Ne mozes svima ostaviti finansiranje a Celiku (NK) uskratiti. Kako javni interes nije odrzavanje sporta i fiskulture u gradu, pa to je jedna od osnovnih nadleznosti grada.

NK Celik jedini ima potencijal da se skine sa grbace grada. I kada se trazi da mu se pruzi ta sansa SAMO NASTAVKOM DOSADASNJEG FINANSIRANJA DOK SE TO NE RIJESI, odmah je problem i svi se bune.

A nisu se bunili 20 godina? Bit cemo jedini grad u bivsoj Jugoslaviji sa takvom politikom, grad mislilaca i finansijskih reformista kao da smo Singapur?

Tih 400.000 KM nista ne mijenja u Zenici. Nista. Ali nam ili oporavlja klub ili ubija jedan od najvecih simbola, da ne kazem barem 30-tak radnih mjesta i kakvu-takvu zabavu u ionako mrtvom gradu.
Nisi mi nikako jasan. Mozes li malo bolje ovo boldirano pojasniti ako nije problem? Sta je to, kad su i dalje isti ljudi u klubu i kad se radi po starim zakonima, odnosno statutu?
Last edited by channel10 on 19/11/2016 13:06, edited 1 time in total.
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#14472 Re: Zeničani

Post by Casual's »

commendatore wrote:
Casual's wrote:
avenija wrote:Do januara bi trebali pusteni filteri i na pogonu Aglomeracija . Investicija od 6 miliona KM.
Jedna jako pozitivna vijest .
I duplo atraktivnija fontana (od prethodne) je gotova za 10 dana. :izet: :izet: :izet: :D
treba raji sklanjat hranu koja bi se mogla bacit zbog neupotrebljavanja kod fontane pa da barem stagod gladnog stanovnistva nahrani kad vec mermer sa pumpama i diznama od pola miljona nije jestiv
aha
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#14473 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Casual's wrote:
avenija wrote:Do januara bi trebali pusteni filteri i na pogonu Aglomeracija . Investicija od 6 miliona KM.
Jedna jako pozitivna vijest .
I duplo atraktivnija fontana (od prethodne) je gotova za 10 dana. :izet: :izet: :izet: :D
Hoce li na proljece raditi remont fontane/a, kad preko zime popucaju cijevi :D
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#14474 Re: Zeničani

Post by Casual's »

channel10 wrote:
Casual's wrote:
avenija wrote:Do januara bi trebali pusteni filteri i na pogonu Aglomeracija . Investicija od 6 miliona KM.
Jedna jako pozitivna vijest .
I duplo atraktivnija fontana (od prethodne) je gotova za 10 dana. :izet: :izet: :izet: :D
Hoce li na proljece raditi remont fontane/a, kad preko zime popucaju cijevi :D
Jok, obložene su zaštitama i imaju garanciju 10 godina. 8)
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#14475 Re: RE: Re: RE: Re: Zeničani

Post by Eborg »

channel10 wrote:
Eborg wrote:
clio_dci120 wrote:Ma misljenje par forumasa ne mijenja nista, ako mi mislimo da ne treba pare iz budzeta izdvajati za Celik, to ne znaci da vi necete uspjeti sa svojom incijativom.

Nisam ni ja na gradskom grijanju, ali sam svjestan da je grijanje od opceg interesa za ovaj grad, ne moze se porediti problem grijanja sa Celikom. Kao i problem cuka i sl. Imaju problemi cije je rjesavanje od opceg interesa za normalno funkcioniranje osnovnih zivotnih aktivnosti u gradu, a to svakako problem Celika nije.

Mislim da se kasno pojavila incijativa, trebale su malo starije generacije navijaca i simpatozera to pokrenuti, jednostavno ste se u svoj toj prici vi kasno pojavili. Sada da grad vraca nagomilane dugove koji su nastali usljed brojnih dugogodisnjih kriminalnih radnji i ne brige, nije ni to uredu, kao sto nije uredu ni sto je dosada to radjeno, jer su i odgovorni unutar gradskih struktura znali sta se desava u Celiku. Ako se ugasi nece odgovorni biti procesuirani, ali isto tako ni ako ne bude, tako da dodje to haman na isto. Za puno veci privredni kriminal u javnim preduzecima nikada nije niko odgovoarao, a kamo li za jedan Celik da ce odgovarati. Volili bi svi da je drugacije, ali to je nazalost zalosna realnost.
Licno, moje misljenje da grad ne treba finansirati Celik se bazira samo na tome da ima puno vecih problema u cije rjesavanje treba usmjeriti novac, ne stavljam se ja na na ciju stranu, niti ngg-a niti neke politicke opcije, nije trebalo ni prije davati novac i prvom prilikom treba isti i uskratiti. Nema to veze sa tim ko bi upravljao klubom, da ne mislis da sad mislim da grad ne treba davati novac zato sto klib ne vodi politika, nisam.clan ni jedne partije.
Ali ako ne dajes Celiku onda neces dati ni OKK, ZKK, RK, OK itd. Ne mozes svima ostaviti finansiranje a Celiku (NK) uskratiti. Kako javni interes nije odrzavanje sporta i fiskulture u gradu, pa to je jedna od osnovnih nadleznosti grada.

NK Celik jedini ima potencijal da se skine sa grbace grada. I kada se trazi da mu se pruzi ta sansa SAMO NASTAVKOM DOSADASNJEG FINANSIRANJA DOK SE TO NE RIJESI, odmah je problem i svi se bune.

A nisu se bunili 20 godina? Bit cemo jedini grad u bivsoj Jugoslaviji sa takvom politikom, grad mislilaca i finansijskih reformista kao da smo Singapur?

Tih 400.000 KM nista ne mijenja u Zenici. Nista. Ali nam ili oporavlja klub ili ubija jedan od najvecih simbola, da ne kazem barem 30-tak radnih mjesta i kakvu-takvu zabavu u ionako mrtvom gradu.
Nisi mi nikako jasan. Mozes li malo bolje ovo boldirano pojasniti ako nije problem? Sta je to, kad su i dalje isti ljudi u klubu i kad se radi po starim zakonima, odnosno statutu?
Preusmjeravanje finansiranja ide paralelno sa novim statutom. Naravno da stara ekipa mora da leti i da se od tog momenta posluje 100% po zakonu, da se prati i svaka marka od ulaznice i cipsa, o javnim sredstvima da i ne govorim.

Dok se ne otplati cca. 2.5 miliona KM poreskog duga, transe grada od cca. 400.000 KM ne idu klubu vec Poreskoj upravi FBiH ili banci i sl. (dakle 2-10 godina, ovisno koja zakonska opcija bude na raspolaganju radi otpisivanja kamata sto je moguce).

Uz otpisivanje nekih dugova prema javnim preduzecima (tipa prema vodovodu ili grijanju kroz prebijanje sponzorstvima), doslo bi se na neku manju cifru koja ne blokira klub i koju klub moze rjesavati sam tokom narednih godina.

I onda pocinje procedura skidanja kluba sa grbace grada i vise se nece davati 400.000 KM profesionalnom dijelu vec mozda 100.000 KM omladinskoj skoli da ista okuplja gradsku (i seosku) djecu i proizvodi nove igrace za klub tako direktno smanjujuci njegove sportske troskove a povecavajuci eventualne prihode glede transfera (top 5 klubova nase zemlje obicno pravi godisnje transfere u iznosu od 100-300 hiljada EUR).
Post Reply