Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#14276 Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

I od mene takođe.
User avatar
dinoze77
Posts: 97
Joined: 01/10/2016 17:49
Location: Zenica

#14277 Re: Zeničani

Post by dinoze77 »

User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#14278 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

Šta to, kao riđobradi dolazio da priča sa njim? :roll:
User avatar
Amagon
Posts: 392
Joined: 12/07/2007 16:10
Location: Zenica-Sarajevo

#14279 Re: Zeničani

Post by Amagon »

*Gdje sve u Zenici primaju Eure? (koje prodavnice, pumpe, itd...?)

*Kakav je "kurs" kod onih "bankara" na Kamenitom mostu, je li istina da je isplatnije kod njih nego u banci zamjeniti neke apoene, i da li primaju kovanice?
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#14281 Re: Zeničani

Post by Freamon Lester »

http://www.zenicablog.com/mirsad-poljo- ... sugradana/
Mirsad Poljo nakon presude zbog saobraćajke – sutkinja Radošević je primjer poštenog rada, stidim se komentara nekih sugrađana – Mirsad Poljo, otac teško povrijeđene Sajjre, obratio se redakciji Zenicabloga sa zamolbom da dodatno prokomentira situaciju prije, tokom i nakon presude vozaču odgovornom za stradanje njegove kćerke. Prvi komentar Mirsad je dao u video izjavi NA LINKU OVDJE
– Nakon presude u Općinskom sudu imam ljudsku obavezu nakon niza negativnih komentara na račun sutkinje Sonje Radošević da se obratim sugrađanima, te objasnim stvari koje neki od njih ne znaju, a neki ne žele da razumiju, počinje svoju izjavu za naš portal Mirsad.
– Ja sam i nakon izlaska iz sudnice rekao da sam kao roditelj zadovoljan presudom gospođe Radošević i tu se, mislim, sva priča i komentiranje o visini kazne trebala i morala zaustaviti. Nažalost, došao sam u situaciju da na primjeru člana svoje porodice upoznam Krivični i druge zakone BIH, Federacije… Ono što sam uvjeren jeste da je sutkinja postupila u potpunosti primjenjujući sve ono što jedan profesionalac može u ovakvoj situaciji. Dio komentara se odnosio na visinu kazne, a ja sugrađane moram podsjetiti da su kazne, nekada i za teža djela, znala biti blaže. Meni nije u cilju niti ja dobijam bilo šta time da taj mladić provodi godine u zatvoru. To mojoj kćerki neće vratiti moć hodanja, neće ozdraviti brže, što taj mladić bude duže u zatvoru. Ponavljam – zadovoljan sam koliko je sutkinja profesionalno vodila slučaj od početka do kraja, nije dozvolila da bilo ko utječe na njenu profesionalnost kao sudije, navodi Mirsad i dodaje –
Zapriječena kazna za ovo krivično djelo je od šest mjeseci do tri godine i kad se tako pogleda, vidi se da je sutkinja uzela sve moguće argumente za i protiv prilikom donošenja presude. Građani treba da znaju ko donosi odluke kolike su kazne, zakone donose u parlamentu i svoj bijes, revolt zbog visina kazne trebaju usmjeriti prema izabranim zvaničnicima, koji donose zakonska rješenja. Sudije ih samo provode i ništa više, navodi.
Ono što je Mirsada Polju više pogodilo jeste komentari na društvenim mrežama koji nisu imali veze sa samim slučajem –
– Razočaran sam komentarima o jeziku, nacionalnosti, te bilo čim drugim što su navodili, vrlo često krijući se iza lažnih, anonimnih, profila bez fotografija i imena. Želio bih pogledati te ljude u oči i pitati ih – čime to oni imaju pravo da budu više frustrirani, više pogođeni od mene koji sam tom nesrećom svoj i život cijele moje porodice bio prinuđen okrenuti naglavačke? Zar nije poražavajuće da živim u gradu skrivenih nacionalista i fašista, kojima se ne sviđa jer neko priča ekavski, jer neko nije iste vjere ili nacije kao oni? Mene su, a i ja svoju djecu, usmjeravali i učili da smo svi jednako vrijedni, da svi imamo ista prava. Žalosno je pisati o ugroženosti, a istovremeno ugrožavati druge. Bio bih sretan kad bi ti lažni heroji, a ustvari kukavice sebe postavili u takvu situaciju, da se oni nađu na drugoj strani u drugom dijelu BiH ili susjednim državama. kako bi onda reagovali da ih neko vidi kao “drukčije”. Iako oni to nisu. Ponoviću, niko nema pravo na veći bijes, tugu ili žalost od mene ili moje porodice u ovom slučaju. Najmanje što nam trebaju jesu lažni izrazi saosjećanja, omotani fašističkim i nacionalističkim izljevima, i to prema osobi koja se pokazala kao vrhunski profesionalac, kazao je Poljo.
Ponovio je “da je jako zadovoljan sa presudom i profesionalnošću suda u ovom slučaju, jer se uvjerio da postoji pravna država i nepristrasni sud”.
– Osjećam moralnu obavezu, zbog fašističkih izljeva koji su se lažno predstavljali kao potpora mojoj porodici, da kažem – iako ne volim da ljude identificiram ovako, ali upravo zbog onakvih komentara, moram – mi živimo u našoj, Zenici svih nas, u Zenici u kojoj je moju Sajjru spasio jedan Mario, a moralnu satisfaksiju za preživljene povrede joj donijela jedna Sonja. Oni koji to ne žele da prihvate, oni nisu za našu Zenicu, rekao je na kraju Poljo
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65943
Joined: 03/08/2010 19:04

#14282 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Amagon wrote:*Gdje sve u Zenici primaju Eure? (koje prodavnice, pumpe, itd...?)

*Kakav je "kurs" kod onih "bankara" na Kamenitom mostu, je li istina da je isplatnije kod njih nego u banci zamjeniti neke apoene, i da li primaju kovanice?


ne znam da bilo ko prima eure
User avatar
Casual's
Posts: 6722
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#14283 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Svasta sam cuo i u vezi tog Mirsada i cijelog slucaja. Nije bas onako kako on govori, ali sve izgleda radi kako bi dobro naplatio od osiguranja. Mario uopste nije spasio djevojcicu. Jadna djevojcica, a i momak koji je udario bas njegovo dijete.
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#14284 Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

Ja mislim da je više kriv vozač kombija nego taj Baručija.
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#14285 Re: Zeničani

Post by Freamon Lester »

Casual's wrote:Svasta sam cuo i u vezi tog Mirsada i cijelog slucaja. Nije bas onako kako on govori, ali sve izgleda radi kako bi dobro naplatio od osiguranja. Mario uopste nije spasio djevojcicu. Jadna djevojcica, a i momak koji je udario bas njegovo dijete.
Sud je rekao svoje.
User avatar
Casual's
Posts: 6722
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#14286 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Freamon Lester wrote:
Sud je rekao svoje.
Mnogo neregularnosti je bilo u toku suđenja.
Nisu uzete nikakve okolnosti osim toga da je ovaj momak udario curicu, dok je vozio 10 km/h više od dozvoljenog, a udar se nije dogodio u bilizini pješačkog. To je najviše 2 godine uslovne.
Njegov problem je što nije kabadahija niti tatin sin.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#14287 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

Vozio je 25 km/h vise od dozvoljenog. Od djeteta je napravio trajnog invalida. Dobio je dvije godine zatvora jer je trajno upropastio zivot jedne djevojcice i njene porodice. Dobro je prosao.
miop
Posts: 1200
Joined: 13/10/2005 12:50

#14288 Re: Zeničani

Post by miop »

Evo vam referenduma u Zenici
"Što se tiče problema NK Čelik, ukoliko dugovanja budu 7-8 miliona, a što ćemo znati nakon revizije, uvest ću prvi referendum u Zenici. Svi vole Čelik, koji je simbol Zenice, a kada treba dati 1 KM niko ne da. Ja ću građane Zenice pitati da li će izdvojiti 7-8 miliona, zavisno kolika budu dugovanja, za NK Čelik pa neka se svi izjasne", dodao je Kasumović.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#14289 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Jimmy McNulty wrote:Vozio je 25 km/h vise od dozvoljenog. Od djeteta je napravio trajnog invalida. Dobio je dvije godine zatvora jer je trajno upropastio zivot jedne djevojcice i njene porodice. Dobro je prosao.
Jest on dobro prošao, ali kako sam čuo, nije bas ni on toliko kriv. Navodno je bio kamion parkiran na/uz cestu i dijete je samo izletilo iza kamiona.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#14290 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

Ne znam pojedinosti ali vjerujem da je uzeto u obzir da je poštovao ograničenje da bi nesreća bila spriječena ili bi posljedice bile daleko lakše. nije isto kada te udari auto koje se kreće 50 km/h i ono koje se kreće 75 km/h.
User avatar
Casual's
Posts: 6722
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#14291 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Jimmy McNulty wrote:Ne znam pojedinosti ali vjerujem da je uzeto u obzir da je poštovao ograničenje da bi nesreća bila spriječena ili bi posljedice bile daleko lakše. nije isto kada te udari auto koje se kreće 50 km/h i ono koje se kreće 75 km/h.
Prema vještačenjima (privatno + sudsko) nije vozio 75 km/h, niti je bilo kakvih tehničkih problema kod auta koji su utjecali na nesreću.
Kombi je bio parkiran/zaustavljen na traci, a djevojčica je istrčala iza istog, tako da je ovaj nije uopšte mogao skontati.
Čovjek udari 4 djevojke i dobije 500 KM kazne.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#14292 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

Nemoj pisat čovjek, slobodno napiši Tola. :D

Sutkinja je na izricanju presude rekla da je vještak utvrdio ili da je utvrđeno da je vozio 25 km/h preko ograničenja. Ako ona laže, lažem i ja.
evo video znači: https://www.facebook.com/Zenicablog/vid ... 637732802/
Kažu da je tehnički neispravno vozilo bilo (neispravan uređaj za kočenje) i plus govore da je vozio 75.1 km/h


I smatram da je jako pogrešno porediti jedan slučaj sa drugim, i Dražen Erdemović je ubio stotinu ljudi i izvukako se sa 5 god, da li ja sad trebam uraditi isto i reći ako je on mogao zašto ja ne mogu, zašto zakon važi za mene? Ili ako je to prebrutalno da ubijem makar dvoje ljudi iz koristoljublja kao onaj Delić iz Kaknja koji se izvukao.
User avatar
Casual's
Posts: 6722
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#14293 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Ma gledaj druže, glupo je da sud sad neke moralne vertikale pokazuje na momku koji je sasvim na mjestu i nije imao nikakvih problema sa zakonom ranije.
Istina je za tehnički, a momak je 6 dana prije nesreće isti prošao (što je i dokazivao). Međutim, vještak je rekao da tehnički uopšte nije uticao jer je samo problem bio to što se auto zaustavilo nešto drugačije nego je trebalo. Obzirom da je 50 ograničenje, i 10 tolerancija i još 10 tolerancija na mjerenje vještaka onda se ne može tvrditi da je vozio 25 više.
Dalje, on je cijelo vrijeme držao djevojčicu u naručju, a ne Mario kao što tvrdi otac (izjave svjedoka). Mario je samo naletio sa autom i odvukao je do hitne. Izgleda da je otac tu priču spucao kako bi ocrnio momka. Dalje, jedan jedini svjedok je rekao sve ovo što i ja pišem, i to im je prvi komšija koji je imao probleme zbog svog iskaza (od strane oca - kabadahije).
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#14294 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

Neću sad da ulazim dalje, fakat ne znam i nisam upućen. Ja isto sa sigurnošću znam samo da su je Mario i Porča ako se ne varam prevezli u hitnu jer su se slučajno zadesili tu. Možda i jest kako ti pišeš, ja sam ovo komentarisao lično na osnovu onoga što sam čuo tokom izricanja presude i vodio sam se time da Sud govori kompletnu istinu. To je sve...

Edit:
Sam otac kaže da je to bila nesreća koja se svima može dogoditi ali da je njemu zasmetalo samo što je valjda ovaj cijelo vrijeme pokušavao krivnju svalit na djevojčicu. Mislim da je zbog toga otac i lagao ako je već lagao. Uglavnom pravo zayebano ali nažalost neko mora odgovarati. Od mog druga brat je dobio godinu dana zatvora jer je vozeći caddy u rikverc udario dijete. Malog je odmah odvukao u bolnicu i otišao se prijavit u policiju. Nije bio pijan nit išta nego samo glupa nesreća. Dijete nažalost podleglo...neko mora zbog uništenog života odgovarati jbg.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#14295 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Amagon wrote:*Gdje sve u Zenici primaju Eure? (koje prodavnice, pumpe, itd...?)

*Kakav je "kurs" kod onih "bankara" na Kamenitom mostu, je li istina da je isplatnije kod njih nego u banci zamjeniti neke apoene, i da li primaju kovanice?
Ja nedavno mijenjao veci iznos, najbolje kod Jasarevica u mjenjacnici, 1.94xx dok oni na ulici racunaju 1.94 samo (ako se dobro sjecam).. u banci je vec provizija nego kod njega
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#14296 Re: Zeničani

Post by Norm »

miop wrote:Evo vam referenduma u Zenici
"Što se tiče problema NK Čelik, ukoliko dugovanja budu 7-8 miliona, a što ćemo znati nakon revizije, uvest ću prvi referendum u Zenici. Svi vole Čelik, koji je simbol Zenice, a kada treba dati 1 KM niko ne da. Ja ću građane Zenice pitati da li će izdvojiti 7-8 miliona, zavisno kolika budu dugovanja, za NK Čelik pa neka se svi izjasne", dodao je Kasumović.
...i ja bi tako znao rijesiti sve probleme, ali organizovanje referenduma kosta tako da ce cifra od 7-8 miliJoncica izaci na 15-16 miliJoncica odvojenih od nasih i usta nase djece...da bi pokrili dug koji su napravili celni (i oni oko njihA) ljudi Celika godinama ga potkradajuci...uzmite gospodo od njihovih imetaka i namirite dug Celika...ja da dajem marku a Seki i sinovi da caruju terenom...nece da moze, mozda se Celik voli ali nismo bas svi toliko glupi...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65943
Joined: 03/08/2010 19:04

#14297 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Casual's wrote:Svasta sam cuo i u vezi tog Mirsada i cijelog slucaja. Nije bas onako kako on govori, ali sve izgleda radi kako bi dobro naplatio od osiguranja. Mario uopste nije spasio djevojcicu. Jadna djevojcica, a i momak koji je udario bas njegovo dijete.


mario i jos jedan policajac su vrlo brzo poslije tog događaja bili na licu mjesta,ne sjecam se jesu li oni djevojcicu odvezli u bolnicu ili je hitna,ovaj momak je poslije tog dogadjaja sjedio kod mene u kancelariji,uplakan
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65943
Joined: 03/08/2010 19:04

#14298 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Casual's wrote:
Freamon Lester wrote:
Sud je rekao svoje.
Mnogo neregularnosti je bilo u toku suđenja.
Nisu uzete nikakve okolnosti osim toga da je ovaj momak udario curicu, dok je vozio 10 km/h više od dozvoljenog, a udar se nije dogodio u bilizini pješačkog. To je najviše 2 godine uslovne.
Njegov problem je što nije kabadahija niti tatin sin.

da,upravo to
Ci-Nick
Posts: 6882
Joined: 15/03/2015 17:38

#14299 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

Casual's wrote:
Freamon Lester wrote:
Sud je rekao svoje.
Mnogo neregularnosti je bilo u toku suđenja.
Nisu uzete nikakve okolnosti osim toga da je ovaj momak udario curicu, dok je vozio 10 km/h više od dozvoljenog, a udar se nije dogodio u bilizini pješačkog. To je najviše 2 godine uslovne.
Njegov problem je što nije kabadahija niti tatin sin.
Gledao na TV-u izricanje presude i prvo što primjećujem da momak izgleda skromno, ne vidim u njemu nikakvog divljaka.
Ne znam gdje se tačno desila nesreća ali onaj dio gdje su otpadi pa do pumpe Metalno je katastrofa, usko, nema trotoara, pješaci nepažljivi.
Tu je ograničenje 40 kmh.
User avatar
Casual's
Posts: 6722
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#14300 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Ci-Nick wrote:
Casual's wrote:
Freamon Lester wrote:
Sud je rekao svoje.
Mnogo neregularnosti je bilo u toku suđenja.
Nisu uzete nikakve okolnosti osim toga da je ovaj momak udario curicu, dok je vozio 10 km/h više od dozvoljenog, a udar se nije dogodio u bilizini pješačkog. To je najviše 2 godine uslovne.
Njegov problem je što nije kabadahija niti tatin sin.
Gledao na TV-u izricanje presude i prvo što primjećujem da momak izgleda skromno, ne vidim u njemu nikakvog divljaka.
Ne znam gdje se tačno desila nesreća ali onaj dio gdje su otpadi pa do pumpe Metalno je katastrofa, usko, nema trotoara, pješaci nepažljivi.
Tu je ograničenje 40 kmh.
50 je na dijelu gdje se dogodila. Momka mi je zaista žao jer je naletio na sudinicu koja iza sebe ima pofinu krimi priču, a i ovaj je angažovao medije putem poznanika. Niko nije snimao izricanje presude liku koji je ubio Sedina.

Večeras se sprema neka akcija izgleda. Par fordovih crnih kombija sam vidio u gradu, puni specijalaca.
Post Reply