Vijesti iz Tuzle

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1426 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Bolje ikad nego nikad!

23.03.2010.
Ministarstvo pravosuđa i uprave - prezentacija
Rješavanje komunalnih predmeta uz pomoć računara

Danas je u organizaciji Ministarstva pravosuđa i uprave Tuzlanskog kantona održana prezentacija elektronske manipulacije komunalnim predmetima u izvršnim odjeljenjima po vjerodostojnoj ispravi.
Image
Ministrica Mijatović
- Predsjednica Općinskog suda u Tuzli i ja smo bile pozvane u Općinski sud Sarajevo kao gosti i tom prilikom smo upoznate sa projektom koji je od strane slovenačkog predstavnika prezentiran i uspješno implementiran u Općinskom sudu Sarajevo. Nakon toga pozvala sam gospodina Dušana Špajzera da prezentira projekat i u Tuzlanskom kantonu. Sva iskustva koja budu prezentirana će biti od velike pomoći prilikom rješavanja ogromnog broja komunalnih predmeta kojima su sudovi zatrpani. To će biti velika pomoć komunalnim preduzećima da se izbjegne sudsko rješavanje tih predmeta, a da naši građani u konačnici sa svim ostalima na neki način budu zaštićeni, da ne dolazi do sudskih postupaka, a ako već dođe da se u što bržem vremenu riješi, rekla je ministrica pravosuđa u Vladi TK Jasminka Mijatović.

Projekat je danas prezentirao Dušan Špajzer, predstavnik firme Mikrografija doo Sarajevo koja je bila uključena u projekat rješavanja komunalnih predmeta u Općinskom sudu Sarajevo. U pitanju je oko miliona nerješenh prodmeta. Ponuđena rješenja bi mogla koristiti i drugim sudovima u Bosni i Hercegovini. Projekat je inače finasiran od strane kanadske Vlade, i za vrlo kratko vrijeme pokazali su se pozitivni rezultati.

Na današnjoj prezentaciji prisustvovali su predstavnici sudova sa područja Tuzlanskog kantona, tehničari informacijsko – komunikacijskih tehnologija, te lica koja obavljaju arhivske poslove u sudovima .

S.M.
(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34937
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1427 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Da, da...sramotno je mnogo, mnogo toga...mnogo vise od ove "sitnice".

Image
http://img42.imageshack.us/img42/8934/11avaz230310jasminkamuj.jpg

"Dnevni avaz", 23.03.2010.godine
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1428 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Život pored termoelektrane

Image

VIDEO :
http://www.slobodnaevropa.org/video/6382.html

Karcinom je vodeća bolest stanovnika opštine Lukavac koji žive nadomak tuzlanske termoelektrane.
Autor: Maja Nikolić
(Radio Slobodna Evropa)
Last edited by nevenkagaragic on 24/03/2010 19:47, edited 1 time in total.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1429 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Nisam bas sigurna...stavljati glavu utorbu?

Bolje i Afganistan nego ovo!

Izvor Tuzla-x/KalesijaOnline
Utorak, 23 Mart 2010 22:08

Kako piše Slobodna Bosna, Mehmed Đedović, pjesnik i romanopisac, dobitnik brojnih domaćih knjževnih nagrada, danas nezaposlen, donio je prošle sedmice odluku da aplicira za odlazak U Afganistan...
Image
- Godinama pokušavam dobiti bilo kakvo radno mjesto, ali je sve uzalud. Za osobe koje žele da se bave kreativnim poslom i da misle svojom glavom u našim čaršijama nema hljeba. Ja moram pronaći način da dostojanstveno prehranim porodicu i preživim ovo teško vrijeme. Zato sam spreman bilo šta raditi da bih zaradio i preživio. Vjerujte, bolje je u Afganistanu gdje se gine, nego ovdje. Tamo bar ubijaju brzo – ovdje to traje godinama, kazao je za SB rezignirano Đedović.

(tuzla-x.ba)
http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=123
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1430 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Osilio se, osilio...itekako! Kao i OSTALI...

Prenosimo: Vlast (ne) udara u glavu
objavljeno: 24. 03. 2010

Je li moguće da će se i tuzlanska politička vedeta, Jasmin Imamović, strmoglavi tamo gdje je većina naših rukovodilaca, i opštinskih i entitetskih i državnih — u blato sebičnosti, oholosti, neodgovornosti, čak i nezakonitosti…

Jasmin Imamović već deset godina obavlja dužnost opštinskog načelnika. S njim je Tuzla dalje ojačala imidž uspostavljen u vrijeme rukovođenja Selima Bešlagića, ispod čijeg skuta je i iznikao Imamović, u čijim mandatima se Tuzla dalje afirmisala kao demokratična, nacionalno tolerantna i prosperitetna sredina. Sam Imamović u javnosti slovi kao jedan od najuglednijih političara, s visokim rejtingom i među sugrađanima i u SDP-ovim stranačkim strukturama. U to sam se više puta uvjeravao komunicirajući s običnim ljudima, ali i s političarima. Uostalom, tri puta biti izabran na načelničku poziciju ne može se dogoditi svakome, nego samo uspješnim političarima koji iza sebe imaju povjerenje građana, ali i vrlo pozitivan imidž u javnosti.

Image

U posljednje vrijeme, međutim, iz više izvora stižu kritičke primjedbe na Imamovićev račun. Prosto ne mogu da vjerujem: spočitavaju mu se i nezakonitosti, kažu da manje no prije obraća i pažnju na nacionalni balans kojim se Tuzla dugo ponosi. Navodno je broj uposlenika nebošnjačke etnilčke pripadnosti napadno opao u Imamovićevom okruženju.

Osilio se Jasmin, udarilo mu u glavu deset godina vladavine, šta li?

Ne volim što to čujem. Spadam među one koji visoko cijene njegov načelnički, ali i ukupni politički angažman. No, ne mogu bez razmišljanja da pređem ni preko onoga što mi govore dobri tuzlanski poznanici, ozbiljni ljudi, koji su takođe iznenađeni Imamovićevim zaokretima i nekim packama kojim počinje da posipa svoju karijeru.

Jedan od njih ukazuje mi na vrlo konkretan primjer: Imamovićev odnos prema Amertičkom univerzitetu u BiH, jednoj od najperspektivinijih akademskih institucija u našoj zemlji, čiji fakulteti, pored Tuzle, djeluju i u Sarajevu, Banjaluci, Brčkom, a uskoro će biti formirani i u Mostaru. Radi se o privatnoj visokoškolskoj organizaciji u kojoj, odreda, predavačke poslove obavljaju američki profesori, dignitetni akademski djelatnici s kojim Američki univerzitet ima specijalne ugovore.

Zbog nečega se to Jasminu Imamoviću ne dopada, iako nema nikakvih konkretnih razloga zbog kojih bi mu trebalo smetati dalje razmahivanje ove institucije u njegovom gradu. No, nešto mu ipak smeta, toliko da se ne ustručava ni od miješanja u zakonodavne funkcije vlasti, koje mu službeno ne pripadaju, ali ga to ne spriječava da zloupotrebljava svoj načelnički uticaj.

Konkretno, Općina Tuzla, posredstvom Komisije za provođenja javnih konkursa, ucjenjuje ovih dana Američki univerzitet u Bosni i Hercegovini da odustane od tužbe radi odbijenice za plac na Trgu slobode. Na stranu to što je na ovom konkursu Američki univerzitet po svemu bio u prednosti nad drugim aplikantima; sad mu se “ispod žita” pokušava onemogućiti da svoje opravdano nezadovoljstvo dokaže na sudu, žaleći se na ispravnost opštinske odluke o pomenutom placu. Jer, Imamovićevi službenici ne žele da vrate Američkom univerzitetu novčani depozit od oko sto hiljada maraka, uplaćen tokom konkursne procedure, sve dok se oni pismeno ne obavežu da neće pokretati sudsku tužbu!

Da previše ne detaljišem: očito je da je opštinski načelnik zbog nečega uzeo na zub Američki univerzitet, te da ne preza ni od nezakonitih, pa i reketaških postupaka, kako bi mu na neki način naudio.

Nadam se da će ove moje primjedbe stići do tuzlanske javnosti, ali i do samog Imamovića. Bio bih jako razočaran da se ova storija nastavi onako kako je počela. Volio bih da Imamović shvati svoje pogreške, te da nastavi raditi onako kako je činio godinama, na zadovoljstvo građana. Ružno bi bilo da ga vlast ponese onako kako je ponijela mnoge prije njega, zbog čega su izgubili pozicije i ugled, a Bosna i Hercegovina perspektivne političare.

Jasmin Imamović jedan je od onih u koje smo se najviše uzdali. Zato mislim da ne bih bio jedini koji bi bio jako razočaran ako se i tuzlanska politička vedeta strmoglavi tamo gdje je većina naših rukovodilaca, i opštinskih i entitetskih i državnih — u blato sebičnosti, oholosti, neodgovornosti, čak i nezakonitosti.
(Vlastimit Mijović, www.mijovic.com)

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/pren ... a-u-glavu/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1431 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Aha, ko kaze da ne citaju? Bravo! Samo...mogli su se "dosetiti" i bez kritike.
Treba kritikovati non-stop (tako je bilo i sa Nacelnikom vezano za (NE)ciscenje snega).


Foto: Nakon teksta ˝Sram nas bilo!˝ uslijedila brza reakcija Komunalca
11:10, 24 Mart, 2010
Počeli sa uklanjanjem smeća iz korita rijeke Jala.

Image
Nakon što je TIP.ba u ponedjeljak, 24. marta objavio komentar ˝Sram nas bilo!˝ u kome se autor kritički osvrnuo na problem ˝bezobrzanog˝ bacanja otpada u rijeku Jalu, uslijedila je brza reakcija JKP ˝Komunalac˝ Tuzla. Pohvalno je to što reakcija nije došla u vidu saopćenja za javnost, u kome bi opravdavali svoj rad ili nerad, već u vidu konkretne akcije uklanjanja smeća iz korita rijeke Jala.

Većina ljudi se navikne na česte izvještaje o opasnostima kojima je izložen naš okoliš. Bili mi toga svjesni ili ne posljedice zagađenja odražavaju se na više područja našeg života. Zbog toga bi smo svi trebali biti zainteresirani za očuvanje čistoće našeg ˝doma˝ . Jer gdje bi smo drugdje mogli živjeti? Promjenom svojih navika, pozitivnim utjecajem na druge, možemo već sada pokazati da nam je stalo do našeg okoliša, zdravlja i grada u kome živimo.

(tip.ba)
http://www.tip.ba/2010/03/24/foto-nakon ... komunalca/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1432 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Da, krecemo (konacno)!

24.03.2010.
Započinje rekonstrukcija, adaptacija i dogradnja savremenog muzejskog objekta

Nakon 63 godine postojanja i rada Muzeja istočne Bosne započinje rekonstrukcija, adaptacija i dogradnja savremenog muzejskog objekta.
Odlukom Općinskog vijeća Tuzla 2004. godine objekat stare Interne bolnice u Kojšinu dodijeljen je na trajno korištenje Muzeju istočne Bosne. Objekat koji se nalazi u samom centru grada, u neposrednoj blizini historijskog jezgra grada, sa 2000 kvadratnih metara korisne površine sada će biti uređen na vrlo funkcionalan način

U novoj zgradi će biti obezbijeđeni uslovi za smještaj i prezentaciju više od 30.000 eksponata koji svjedoče o kontinuitetu života kroz sve prahistorijske i historijske periode, etničkoj raznovrsnosti i kulturnom bogatstvu Tuzle i Tuzlanskog kantona.

Danas je u Bosanskom kulturnom centru upriličena prezentacija Projekta adaptacije, rekonstrukcije i dogradnje objekta JU Muzej istočne Bosne, kao i potpisivanje Ugovora za izvođenje I faze radova između Muzeja i preduzeća Tehnograd d.o.o. Tuzla. Za cijeli projekat potrebno je 663.000 KM, a za prvu fazu 240.000 KM.

Image
http://img686.imageshack.us/img686/8148/muzejibos2.jpg

Prema riječima projektantice "Studia 2003" Ranke Sijerčić, koja je danas prezentirala projekat, imali su vrlo težak zadatak s obzirom na vrstu objekta. Radi se o jednom od najvećih muzeja na području bivše Jugoslavije. Rekonstrukcija će se raditi u tri etape, u zavisnosti od sredstava. Urađeno je ispitivanje cijelog objekta te je odlučeno da se jedan dio, koji je u veoma lošem stanju sruši i gradi ponovo. Baš od tog dijela i kreće realizacija ovog važnog Projekta.

Direktor preduzeća Tehnograd d.o.o. Tuzla, Ademir Mešetović, rekao je da radovi na rušenju dijela objekta počinju za sedam dana. Također je rekao da je teško govoriti o rokovima jer dinamika radova zavisi prije svega od mogućnosti obezbjeđivanja potrebnih sredstava.

Direktoroica Muzeja istočne Bosne, Vesna Isabegović, izrazila je svoje zadovoljstvo:

- Danas je poseban dan za zaposlene u Muzeju, a i naš grad i Kanton. Nakon 63 godine počinje da stvara krov nad glavom i smještaj za više od 30.000 eksponata. Dobićemo priliku da imamo stalne izložbe koje će pratiti kontinuitet života na prostoru istočne i sjeveroistočne Bosne, od prahistorije do savremenog doba.

Predviđeno je da se ulazni dio dogradi a glavni ulaz će biti okrenut prema sjevernoj magistrali tako da će biti povezan sa uređenim parkom u neposrednoj blizini.

Na današnjoj prezentaciji prisutan je bio i načelnik Općine Tuzla, Jasmin Imamović, koji je podsjetio na Odluku Općinskog vijeća Tuzla iz 2004. kojom je dodjeljen objekat, te je istakao važnost postojanja muzejskih objekata u jednom gradu, a u cilju čuvanja kulturno historijskog nasljeđa.

S.M.
(tuzlarije.net)

VISE SLIKA :
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34956
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1433 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Mozda nekoga zanima...

Festival "NEMA STAJANJA"
Izvor Tuzla-x
četvrtak, 25 Mart 2010 17:19

Ugodno iznenađenje za tuzlansku muzičku scenu. U petak, 26.04. održat će se festival mladih tuzlanskih bendova pod nazivom "NEMA STAJANJA".

Učesnici festivala su tri mlada benda koji će promovisati svoje autorske albume, na kojima rade dugo vrijemena. Nastupaju: METRO, FETUS, BRATSTVO JEDINSTVO, a gost večeri je grupa RETRO, koja će svirati obrade dobro poznatih domaćih i stranih hitova. Festival će se održati u hotelu "Tuzla", klub "Privilege", sa početkom u 20:00 h. Možda je upravo ovaj koncert početak muzičke revolucije, koja je ovom gradu itekako potrebna. Predlažemo da se i sami u to uvjerite.
Image

(tuzla-x.ba)
http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=123
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1434 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Eh...OPTIMISTICAN!?

Ilija Jurišić zdravstveno loš, ali psihički dobro

Izvor Tuzla-x/RTVTK
četvrtak, 25 Mart 2010 21:27

Zdravstveno stanje Ilije Jurišića je narušeno, ali psihički se dobro osjeća. - Ilija je prije nekoliko dana imao temperaturu 39,5 stepeni, koja se nakon nekoliko dana stabilizirala. Obavit će dodatne preglede, i snimiti pluća. Kada je u pitanju konzularna zaštita, ona će mu biti pružena u vidu pravne pomoći, i kontakta sa advokatima u pribavljanju dokumentacije za odbranu, istakao je Boriša Arnaut Ambasdor BiH u Srbiji. On dalje navodi da je Ilija Jurišić optimističan u pogledu svoje nevinosti, koju će uskoro nastaviti da dokazuje u drugostepenom postupku pred srbijankim pravosuđem.

(tuzla-x.ba)
http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=123
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1435 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Sto nije zapisano "nije" se ni desilo (kazu)?

Nove knjige: Male priče o velikom zlu
objavljeno: 25. 03. 2010

„Zapisi iz vremena zla” naslov je najnovije knjige novinara i publiciste Lazara Manojlovića o ratnim, ali i poslijeratnim zbivanjima u Bijeljini, koja autor vidi kao cjelinu. Ova autentična svjedočenja o, kako ih autor nazva, zbivanjima u jednom nevremenu zapisana su onako kako ih je on vidio, doživio i preživio.

Istina je oružje
“Dvije nesreće idu uvijek zajedno, a sreće nikada”, reći će Manojlović o svom svjedočanstvu i dodati: “Karakteristično je da se u ovom nevremenu prepliću ludilo i politika, s tim što ludilo ne proizvodi politiku, ali politika proizvodi ludilo”.
Image
smatra da je istina “jedino oružje kojim se možemo boriti protiv političkog ludila i nacionalnog bjesnila”, kaže Manojlović, posebno naglašavajući da u ovoj knjizi nije pisao “o krivici srpskog naroda, već o zlu srpskih izroda”.

Među žrtvama najbrutalnije torture tih srpskih izroda bio je i bijeljinski književnik Jusuf Trbić, koji je jedan od recenzenata Manojlovićeve knjige.

“Kada zatvori stranice ove knjige, čitalac će shvatiti ono što je autor oduvijek znao – da je istina vrednija od svega i da čovjek mora ostati uspravan bez obzira na cijenu koju će morati platiti zbog toga. A danas su takvi vrlo rijetki i zato je Lazar Manojlović, iznoseći ovu istinu, učinio mnogo i za svoj narod, jer onaj ko to učini, čuva svoj narod od stigme i generalisanja. Zato su ovakva svjedočenja važna za našu budućnost”, kaže Trbić.

Pravednik
Inače, profesor Lazar Manojlović rođen je 1934. godine u semberskom selu Velika Obarska i cijeli radni vijek proveo je u prosvjeti, uzgred se baveći književnošću i novinarstvom. Dobitnik je Nagrade za građansku hrabrost “Duško Kondor” za 2007. godinu, a 5. oktobra 2008. godine gradska vlada Padove proglasila ga je počasnim građaninom i Pravednikom medu narodima. (V. V., “Oslobođenje”)

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/nove ... likom-zlu/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1436 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Predizborna kapanja je pocela? Ko ce to izdrzati?

Prof. dr. Nedžad Ibrahimović: Tuzlom se upravlja nakaradno!

objavljeno: 25. 03. 2010
• Osnivač Naše stranke Danis Tanović nedavno je primijetio da u Tuzli ima dobrih stvari, ali da postoje i one loše koje Naša stranka može iskoristiti kako bi našla prostor za veći politički uticaj u ovom gradu. Koje su to loše stvari i kako ih iskoristiti? – prvo je pitanje u intervju koji je sarajevskom “Oslobođenju” dao prof. dr. Nedžad Ibrahimović, predsjednik Općinskog odbora Naše stranke u Tuzli.
...
(tuzlalive.ba)
Kompletan tekst :
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/prof ... nakaradno/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1437 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Tuzlanskoj trakavici se ne vidi kraj. Ko je kriv? "Sposobno" pravosudje?

Šesenam Ćosić svjedocima u aferi “Pravni fakultet” nudi imunitet

objavljeno: 25. 03. 2010
Image
Glavni kantonalni tužilac iz Tuzle, Šesenam Ćosić u večerašnjoj emisiji “Govorimo otvoreno” RTVTK obećao je imunitet svim svjedocima, koji u istrazi o aferi “Pravni fakultet” daju kvalitetne podatke i doprinesu podizanju optužnice protiv sarajevskih profesora, koje sumnjiče za seksualno iskorištavanje studentica i primanje mita.

Ćosić je naveo da je mali broj svjedoka spreman da svjedoči, zbog čega ova višemjesečna istraga nije privedena kraju. On je pozvao sve studente, koji imaju dokaze o umiješanosti profesorua u seks i korupcijskoj aferi na ovom fakultetu da im se jave, uz obećanje da njih,ukoliko su sudjelovali u kršenju zakona, neće krivično goniti.

Također je pozvao sve studente tuzlanskog univerziteta da im dostave dokaze o korupciji, uz obećanje da i njima nude imunitet ukoliko su profesorima davali mito.

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/sese ... -imunitet/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1438 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Da li bas...ili?

Foto: Stubovima protiv nesavjesnih vozača u Tuzli!

10:21, 25 Mart, 2010
Berbić:˝Želimo zaštiti pješake od nasrtaja automobila˝.

Image
Da bi se pješacima omogućilo nesmetano kretanje, a samim tim i povećala njihova sigurnost JP ˝Saobraćaj i komunikacije˝ Tuzla počelo je postavljenje stubova, u užem dijelu grada, kojima će se onemogućiti vozači da sa automobilima koriste površine koje su isključivo namijenjene za kretanje pješaka.

˝Služba za komunalne poslove Općine Tuzla u saradnji sa JP ˝Saobraćaj i komunikacije˝ i MUP-om TK je uvidjela da je kretanje pješaka na određenim mjestima krajnje ugroženo. Kako bi smo povećali sigurnost pješaka bit će postavljeno oko 500 stubova, koji su plave boje i sa logom grada Tuzla . Kompletna investicija, postavljanje i održavanje bit će u nadležnosti JP ˝Saobraćaj i komunikacije˝ Tuzla. Stubovi će biti postavljeni na lokacije koje se uglavnom nalaze u užem dijelu grada, od naselja Slatine do zgrade Općinskog suda u Tuzli. Na ovaj način omogućit ćemo pješacima nesmetanu pješačku zonu, te ćemo ih zaštiti od nasrtaja automobila˝, rekao je Aid Berbić u ime Službe za komunalne poslove, izgradnju i poslove mjesnih zajednica Općine Tuzla.

(tip.ba)
http://www.tip.ba/2010/03/25/tuzla-stub ... ih-vozaca/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1439 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

˝Gradovi su žrtve Kantona˝!

14:07, 25 Mart, 2010
TIP Intervju: Načelnik Općine Tuzla Jasmin Imamović.

Image
U intervjuu za Tuzlanski info portal, načelnik Općine Tuzla Jasmin Imamović govori o budžetu Općine Tuzla za 2010. godinu, otkriva planove i projekte koji će prioritetno biti realizovani tokom godine, ali i otvoreno govori o odnosu Kantona i Općine Tuzla.
...
(tip.ba)
Kompletan intervju :
http://www.tip.ba/2010/03/25/%cb%9dgrad ... ona%cb%9d/
Incub
Posts: 764
Joined: 16/04/2007 15:44

#1440 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Incub »

nevenkagaragic wrote:Tuzlanskoj trakavici se ne vidi kraj. Ko je kriv? "Sposobno" pravosudje?

Šesenam Ćosić svjedocima u aferi “Pravni fakultet” nudi imunitet

objavljeno: 25. 03. 2010
Image
Glavni kantonalni tužilac iz Tuzle, Šesenam Ćosić u večerašnjoj emisiji “Govorimo otvoreno” RTVTK obećao je imunitet svim svjedocima, koji u istrazi o aferi “Pravni fakultet” daju kvalitetne podatke i doprinesu podizanju optužnice protiv sarajevskih profesora, koje sumnjiče za seksualno iskorištavanje studentica i primanje mita.

Ćosić je naveo da je mali broj svjedoka spreman da svjedoči, zbog čega ova višemjesečna istraga nije privedena kraju. On je pozvao sve studente, koji imaju dokaze o umiješanosti profesorua u seks i korupcijskoj aferi na ovom fakultetu da im se jave, uz obećanje da njih,ukoliko su sudjelovali u kršenju zakona, neće krivično goniti.

Također je pozvao sve studente tuzlanskog univerziteta da im dostave dokaze o korupciji, uz obećanje da i njima nude imunitet ukoliko su profesorima davali mito.

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/sese ... -imunitet/
Promijeni i Sesenam pricu.
Nekoliko godina ranije gledajuci ga na tv-u,emisija uzivo (mislim na FTV bio je i Balijagic) je skretao paznju da su i ovi koji su davali mito pocinili krivicno dijelo. Sad se malo premotalo pa kao hajde dodjite dobicete imunitet. Vec tada Balijagic je lijepo govorio da od procesa nece biti nista.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1441 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Zanimljivo...moglo bi i ovo za Ginisa?

Minuta parkiranja 1 KM

Izvor Tuzlanski list/R. Abidović
Petak, 26 Mart 2010 06:54

Da li zbog kiše koja pada na parking aparate ili zbog neke druge greške, u utorak su građani Tuzle u ulici Pozorišna, minutu parkinga plaćali jednu marku. Na upit o čemu je riječ, na telefon koji je istaknut na automatima kao podrška, rekli su da ne znaju za taj problem, te da ostavim vozilo i niko ga neće dirati, ispričao nam je naš sagovornik.
Image

(tuzla-x.ba)
http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=123
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1442 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Oho...

26.03.2010.
Općinsko vijeće Tuzla
Usvojena Inicijativa za ukidanje kantona

Na jučerašnjoj sjednici Općinskog vijeća Tuzla usvojena je Inicijativa Parlamentu Federacije BiH za izmjenu Ustava FBiH u cilju ukidanju kantona.

Image
http://img707.imageshack.us/img707/2510/ov2503b.jpg

U više navrata načelnik Općine Tuzla Jasmin Imamović govorio je da je preglomazna državna administracija sa deset kantona, velikim brojem ministarstava predstavlja veliko opterećenje za državni budžet, da bi kantone kao prepreku ekonomskog razvoja Federacije trebali biti ukinuti.

- Znate li da je Tuzlanski kanton za posljednjih deset godina iz budžeta potrošio preko tri milijarde KM? Znate li da je od ovog iznosa, najveći dio prihoda tj. preko 1,5 mijarde prikupljeno od poreskih obveznika i građana Tuzle? Kada bi se ovom dodala sredstva fondova kojim raspolaže kanton, iznos bi bio daleko veći.
Šta je kanton za toliki naš novac izgradio u Tuzli? Po nama ništa ili skoro ništa.
Postavljam pitanje, kako bi građanima Federacije bilo kada ne bi bilo tih deset kantona. Samo u Federaciji BiH mi imamo 11 država sa ustavima, 11 premijera, preko 150 ministara, skoro 500 pomoćnika ministara, skoro 500 poslanika.
Znate li da bi, za slučaj ukidanja ovih država u državi, budžeti svih općina u Federaciji bili najmanje duplo veći i da bi budžet Federacije BiH bio više nego duplo veći
, izjavio je načelnik Općine Tuzla.

Uz Inicijativu Općinsko vijeće Tuzla je usvojilo i sljedeće zaključke:

- Općinsko vijeće Tuzla smatra da kantoni predstavljaju prepreku daljem ekonomskom razvoju Federacije BiH jer se ogromna sredstva koriste za glomaznu administraciju, naknade poslanicima i ministrima.

- Usvajanjem amandmana na Ustav Federacije BiH, kojim bi se ukinuli kantoni, omogućilo bi se Federaciji BiH i općinama, da se brže razvijaju i ulože sredstva u projekte razvoja.

- Ovlašćuju se predsjedavajuća Vijeća i Stručna služba Vijeća, da sačine zvaničan tekst zahtjeva-inicijative za donošenja Amandmana na Ustav Federacije BiH o ukidanju Kantona.

- Ovu inicijativu dostaviti Uredu Visokog predstavnika za BH i Specijalnog predstavnika EU i drugim međunarodnim organizacijama u BiH.

S.Mešić
(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34995
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1443 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Policajac iz Živinica slobodan nakon 25 godina

objavljeno: 26. 03. 2010

Vrhovni sud F BiH potvrdio je oslobađajuću presudu Kantonalnog suda Tuzla izrečenu policajcu Dušanu Vidoviću iz Živinica, kojeg su teretili za ubistvo počinjeno 1985.godine.

Pravosnažnom presudom, sada već penzionisani policajac Vidović, oslobođen je optužbi da je prekoračio nužnu odbranu kada je u ugostiteljskom objektu “karmen” pucao u nasilnog gosta Zijada Nurkića iz Živinica. Nurkić je, sa razbijenim grlićem flaše, krenuo prema Vidoviću, a ovaj je, iz straha za svoj život, pucao i usmrtio ga.

Vidović je već jednom prvostepenom presudom, koje je 1988.godine donio Okružni sud Tuzla bio oslobođen, ali je dvije godine kasnije Vrhovni sud BiH ukinuo tu presudu i postupak vratio na početak. Na ponovoljeno suđenje u Kantonalnom sudu Tuzla čekalo se 18 godina, kada je policajac i penzionisan.

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/poli ... 25-godina/

Da, TO je BH pravosudje...i meni nista cudno.
Pa i Ustavni sud (sudije) nam je za "primer"...

Ustavni sud BiH će omogućiti Krstanu Simiću da ostvari procesna prava
http://www.vijesti.ba/politika/7533-Ust ... prava.html
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1444 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Pocinje izgradnja "Avaz" - ovog objekta.
Znala sam odmah KO ce graditi (ko ce kome, nego svoj svome).

Image

"Tuzlanski list", 26.03.2010.godine
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1445 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Sudeci Po onome sto sam procitala na njegovom blogu, cini se da je Emir Dzambegovic napisao nesto zanimljivo i vredno.

26.03.2010.
Jučer u Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci „Derviš Sušić“
Održana promocija zbirke pjesama „Trg heroja“

Image
http://img708.imageshack.us/img708/867/emir5.jpg
Sinoć je u punoj sali biblioteke „Derviš Sušić“ predstavljena zbirka pjesama „Trg heroja“ Emira Džambegovića. Ispred organizatora BZK „Preporod“ Tuzla promociju je otvorila mr. sci. Jasna Hadžiselimović, a o poetici i kritičkom osvrtu autora prema stvarnosti u pjesamama, ali i esejima i kratkim pričama objavljivanim u književnim časopisima govorio je mr.sci. Fatmir Alispahić.

„Poseban kvalitet je u tome što pjesme ne pripadaju pjevanju, kojim su naši pjesnici, poput Džemaludina Latića, ulazili u sakralni prostor, nego pripada jednom urbanom, buntovnom odnosu. Takvo pjevanje nudi odgovor na pitanje „kamo ide ovaj svijet?“ i „ima li odgovora za ovaj haos ako taj odgovor nećemo tražiti u vjeri?“.“ – istakao je Alispahić.

Fahrudin Dino Međedović je ukazao da se u Džambegovićevim pjesmama dešava uvezivanje naizgled nespojivih svjetova i različitosti, pokatkad u postmodernističkom maniru.

„Te spojeve on prebacuje na komunikacijski nivo, na same sintagme, oneobičava ih i stvara nove kovanice, polusloženice koje imaju sliku u sebi. Taj komunikacijski jaz između različitih modela se da primjeniti na mnogim stihovima kao što su: „Princess krofne/ pakiraju ljepotom grad/u pokretnu modnu traku/ili ga pretvaraju u fan-klub Kosmoplitana/ ali šta hoće od mene““

U prijatnoj atmosferi, autor je pristunima pričao o neobičnom putu nastanka ove knjige, te zaželio da ona postane svjedok jednog vremena, uz nadu da će se na njega moći osvrnuti iz neke bolje i stabilnije društvene, pa i političke stvarnosti.
Press služba
BZK „Preporod“
(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=35000
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1446 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Hmmm...za ovo prvi put cujem. Dobro je.

Gradnja termoelektrane u Banovićima sve izvjesnija

Novinar: Emina Dubičić, Datum objave: 26.03.2010
Image
Nosilac projekta izgradnje Termoelektrane u Banovićima su Rudnici mrkog uglja Banovići, a na nedavno održanom Energetskom forumu u Sarajevu strane ambasade i kompanije su pokazale interes da budu strateški partneri u njenoj izgradnji. U narednom periodu Rudnici mrkog uglja Banovići bi trebalo da objave javni poziv za prikupljanje ponuda oko izgradnje termelektrane. Podsjećamo, termoelektrana u Banovićima bi bila snage 300 megavata i godišnje bi proizvodila 1.700 megavata struje. “Znači za odabir strateškog partnera koji želi da uđe s Rudnikom u partnerske odnose da bi došlo do gradnje tog objekta. Taj projekat je veoma izvjestan, “ rekao je za RTV Slon Vahid Hećo, ministar industrije, energetike i rudarstva FBiH.
(RTV Slon)
http://www.rtvslon.ba/index.php?option= ... 8&Itemid=1
leigh
Posts: 223
Joined: 26/03/2008 20:52

#1447 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by leigh »

nevenkagaragic wrote:Pocinje izgradnja "Avaz" - ovog objekta.
Znala sam odmah KO ce graditi (ko ce kome, nego svoj svome).
Znači da ne očekujemo da završe prije 2018. godine :D
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#1448 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by kmirsad »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1449 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

leigh wrote:
nevenkagaragic wrote:Pocinje izgradnja "Avaz" - ovog objekta.
Znala sam odmah KO ce graditi (ko ce kome, nego svoj svome).
Znači da ne očekujemo da završe prije 2018. godine :D
Mozda i hoce zavrsiti na vreme jer ne radi za trziste iz vlastitih sredstava. Neko drugi placa.
Naglasak na "KO" sam dala zbog :
1. Zavicajnih veza Saliha Sabovica i Fahrudina Radoncica (Sandzak) i
2. Salih Sabovic je EKSPRESNO napustio SDA cim je Radoncic osnovao svoju stranku.

Inace, "Giprom" se vec godinama ne pojavljuje na licitacijama, jer po Zakonu o javnim nabavkama podobne firme su samo one koje ispunjavaju uslove propisane zakonom, prvenstveno izmirene doprinose (PIO/MIO, zdravstveno) i poreze (direktne i indirektne).
A on, Salih Sabovic, je ipak "PONOSAN", kako pise u ovom tekstu!?
Pa eto, neka se ponosi...bolje bi bilo da je ponosan na ispunjavanje svojih obaveza.
Ocito je da mu niko ne "smeta" u njegovom "ponosnom" napredovanju...
Hmmm..."para vrti gde burgija nece".

Image
http://img718.imageshack.us/img718/60/13avaz270310avazovkonzo.jpg

"Dnevni avaz", 27.03.2010.godine
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1450 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Sinoć 26.03.2010.godine u Bosanskom kulturnom centru otvorena je samostalna izložba slika autora Amera Kapetanovića iz Sarajeva.



VISE :
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=35012
Post Reply