Grijanje na Inverter klima uredjaje [Procitati prvi post]

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#14051 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

@Benjamin1994 ne trazi problem gdje ga nema. Spusti taj termometar na pola visine zida i to ti je temperatura te prostorije. Prostor zraci tako sto sirom otvoris prozore 3 - 5 min. Na kipu samo hladis prostor, ne zracis. Taj br defrosta je ok, naspram vlaznosti zraka vani.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#14052 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

saiks wrote: 10/12/2021 09:03 Imate li problema sa suhim zrakom u prostorijama,kako se borite s tim?

Imam onaj uredjaj sto mjeri,pokaziva 50-55 vlaznost,ali vidim ujutru po nosu da je zrak suh
Isti problem imam. Vlaznost zraka u prostoriji je ok, medjutim izrazeno strujanje zraka u prostoru isusuje disajne puteve.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#14053 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

DadoMo wrote: 10/12/2021 08:34 Napokon sam spojio watmetar i na 3 stepena vanjske(sad ujutro) i postavljena na 30C, lmce vuče 1680 do 1706w. Ja sam pročitao ovdje da ona može i do 2000w ili je to pogreška?

Stavio ja unutrašnju 24 ili 30 nema nikakve razlike osim sto ispuh unutrašnje padne za koji stepen a klima vuče 1700.
Jučer je radila čitav dan i stavljena na 22. Kad sam se vratio poslje 7 sati u prostoru je bilo 21.5. Probao sam je staviti na 30 stepeni (vani bilo 8C) i vukla max 1605W.

Malo jeste bolje nakon par dana, brže dodje do 19.7 stepeni al meni idalje ovo izgleda slabo za ovu klimu.
Dali stvarno plina fali ili nešto nije ured sa njim ili je to njezin max? Ako je ovo max onda cu morat uzimat jaču klimu tj 14-sku jer hoću da kad stavim 24 unutra da bude barem 23 al u roku pola sata a ne par sati.....

Javite mi vaše mišljenje pa da znam kako da pregovaram dok je još friško.
Zivis u bunkeru druze. Nema to veze sa klimom, ona radi svoj posao. Povuci struje moze onoliko koliko pise na njoj a ne koliko je neko rekao na forumu.
Nema te klime koja ce bunker sa 15 stepeni za pola sata podici na 25.
Ne gasi tu klimu nikako! Za par dana imat ces ugrijan prostor i najmanju mogucu potrosnju na dnevnom nivou sto je moguce za taj prostor.
MikiB1
Posts: 35
Joined: 02/12/2021 11:54

#14054 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by MikiB1 »

piplica wrote: 10/12/2021 11:04
Ja se pored takvog nosa se ne bih oslanjao na vrijednosti koje pokazuje higrometar.
piplica je šeret koji nas baš zabavlja! :lol:
DadoMo
Posts: 24
Joined: 18/11/2021 15:06

#14055 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by DadoMo »

baho wrote: 10/12/2021 11:15
DadoMo wrote: 10/12/2021 08:34
Zivis u bunkeru druze. Nema to veze sa klimom, ona radi svoj posao. Povuci struje moze onoliko koliko pise na njoj a ne koliko je neko rekao na forumu.
Nema te klime koja ce bunker sa 15 stepeni za pola sata podici na 25.
Ne gasi tu klimu nikako! Za par dana imat ces ugrijan prostor i najmanju mogucu potrosnju na dnevnom nivou sto je moguce za taj prostor.
Postigla je temp od 22.5 a podesena na 24. Vanjska temperatura 9C a ona konstantno vuče 1KW. Ispade da je Nocria 14-ska stvarno vanzemaljska klima jer na ovo vanjskoj temp troši 600W a grije duplo veći prostor. Vec sam se raspitao da nadoplatim za drugu al od toga nema ništa neće da uračunaju staru al doci ce da provjeri plin.

Pitanje za znalce prije nego dodje da provjeri plin. Na klimi pise R410A 0,85Kg. Koliko bi na vagi trebalo pisati da je sve uredu i koji je minimum?
Naprijed zahvaljujem!
Last edited by DadoMo on 10/12/2021 13:39, edited 1 time in total.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#14056 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

piplica wrote: 10/12/2021 08:57 Je li to imamo novog Romima?
Ajde @piplica posto me prozivas, da ti detaljno objasnim kako stvari stoje.

Prosle godine sam radio izolaciju na kuci, i prije izolacije odlucio da postavim instalacije za 3 klime.
Nasao sam covjeka, on je dosao, postavio instalacije, ja mu platio i dogovorili kad kupim klime da dodje da ih ugradi i da mu platim ostatak. Ne znam tacno koliko je bila sama instalacija, ali sve ukupno po klimi bi bilo 180km.

Nakon par mjeseci, odlucim da kupim dva Hansola, a buraz U Crown. Obratim se tom istom koji je uradio instalaciju da vidim koliko bi bilo da kupim preko njega jer je rekao da moze biti povoljnije.
Taj isti lik mi odgovoro da je Hansol 1500km plus ostatak ugradnje.
Ja sam Hansole nasao preko druge firme za po 1250km, a U Crown cini mi se 1670km, tako da su me samo Hansoli izasli 500km jeftinije.

Kad sam postavljao instalaciju trazio sam od onog lika da stavi 3m jer sam to citao ovde na forumu i godinu dana prije nego sam kupio klime i dobro se informisao o nekim osnovnim stvarima. Iako je on imao namjeru da postavi duzinu instalacije samo koliko je potrebno kroz zid, ipak je ispostovao moj zahtjev bez problema.
Kad je trebalo da ugradim klime, trazio sam od onog lika da mi postavi antivibracione gumice i nosace za klime 18ke jer je Hansol po gabaritima i tezini kao ostale 18ke.
Na taj moj zahtjev, serviser je samo ponavljao to je 12ka.
Ja sam mu rekao da pise 12ka ali dimenzijama i tezinom je ista kao Sensira 50 ili Mitsubishi AP50 i da zelim vece nosace da ne bude klima previse primaknuta uz zid.
Na to moje insistiranje, taj isti serviser je rekao da sam ja njega uvrijedio i da ne zeli da mi ugradi klime i da nadjem nekog drugog.
Zasto je to njega toliko '' uvrijedilo'' i zasto za svoje pare ne mozes dobiti ono sto zelis to samo on zna.
Valjda ima posla pa mu se moze, a uz to zaposlen je u dobroj drzavnoj firmi, a to mu je dodatna djelatnost.
E sad ja sam u nezahvalnom polozaju jer niko nece da nastavlja tudji posao, a i serviseri se medjusobno znaju i nece namjerno da prihvate posao.
Trojicu koju sam nasao i zvao nisu htjeli, prihvatiti jer znaju ovog prethodnog, a on ih je ocigledno informisao vec da znaju ako budem zvao.
Firma kod kojih sam kupio klime nisu bili zainteresovani jer je vec neko radio prije njih, a i rade velike poslove po 1000 klima, tako da im nije u interesu posao od 3 klime.
Na kraju sam se obratio Deltronu, trazio od njih ko su ovlasteni serviseri i objasnio situaciju.
Oni su bili ljubazni i zamolili firmu od koje sam kupio uredjaje da ih i ugrade.
Kod njih je ugradnja 250km ali su mi eto priznali instalaciju pa sam platio po 200km.

Klime ugradjene u oktobru mjesecu. Nakon par dana koristenja primjetim problem da pri prvom paljenju klima radi 10min i ugasi se, nakon 10min opet se upali, pa za 10min opet se ugasi. Moram rucno da je ukljucujem itd.
Da ne duzim, pisao sam detalje.
Pitam ljude kako radi kod njih, pratim, provjeravam, prebacujem na I feel pa se klima ne gasi pri paljenju, ali ostaje ugasena poslije defrosta, zatim nakon nekog vremena pocne da duva hladan vazduh i spusti modulaciju na 90w a izduv 22c itd.

Preko jednog clana foruma dobijam broj od inzinjera iz Deltrona kojeg kontaktiram za problem. On mi telefonski odgovara neke stvari, ali sve je to vidi, trebalo bi itd.

Tako sam ja oktobar i novembar pratio, pitao je li rad klime ispravan ili nije.
Svakakvih odgovora sam dobijao. Da klima kad je znak u kucici radi prema sobnoj temperaturi, a kad je van kucice radi prema vanjskoj temperaturi :?
Kod nekih se gasi stepen preko zadate temperature, sa I feel nema offseta gasi se cim predje zadatu za 0.1c itd itd.
Nakon dva mjeseca obratio sam se ovim sto sam od njih kupio uredjaje ali su me oni kulirali i sta au oni vec sa Deltronom dogovorili, uglavnom poslali su mi servisera kojeg sam pitao za ugradnju, ali nije htio raditi zbog kolege koji je zapoceo posao.
Serviser dosao oko 15.12. mjerio ocitanje senzora i ustanovio da senzor ne pokazuje dobro. Izvukao senzor na drugo mjesto da se prati rad dok ne donese novi senzor. Nakon 7 dana dosao zamijenio senzor.
Rad klime ostao isti, o cemu sam ga obavijestio.
On je rekao da ce traziti novu elektroniku da se zamijeni jer moze biti i do nje.
Prolazi 15 dana niko ne dolazi, obracam se Deltronu, oni mi govore da ce doci serviser uskoro.
Nakon 23 dana dolazi serviser i prethodno pomenuti inzinjer iz Deltrona i mijenjaju elektroniku.

Normalno kako se vremenski uslovi mjenjaju i sam rad klime nije isti kad je vani 8c ili kad je - 5, a i problem sa gasenjem se ne desi uvijek. Evo jutros konkretno kod mene se klima ukljucila otisla do 1700w i vratila se ustabilila rad normalno. Ista klima kod roditelja ukljuci se i ugasi za 5min i tako par puta dok ja nisam otisao i prebacio je na I feel da se ne mrznu i cekaju kad ce klima proraditi.

U tom ganjanju i pracenju prosao je i januar i meni je vise od 4 mjeseca ganjanja, pracenja, pitanja i zvanja bio pun k... i nisam imao zivaca vise da ganjam bilo koga.
Klima nekad ko radi dobro, nekad ne radi pa je pojacaj, prebaci, povecaj fan i aj prodje dan.
Prosla zima, zaboravio se problem sve do sezone.
Oktobar i novembar klime radile solidno. Par puta bilo to gasenje, nije bilo par defrosta.
Kako je poceo decembar, hladnije i vlaznije vrijeme, problemi sve veci i sve cesci.
Klime se pale i gase po cijeli dan. Ujutru problem, nakon par gasenja rucno uspijem podesiti da ustabili rad, ali taman kad pocne raditi kako treba desi se defrost i onda opet prilikom paljenja klima pocne da se pali i gasi.
Nakon dva dana mucenja prebacim na I feel i klima se ukljuci, nema gasenja, radi dobro, sve dok ne ugrije prostor.

Juce vani 7c, klima ukljucena sa I feel. Radila na 400w idealno ravna linija, ugrijala prostor i pocela hladiti.
Pogledam mjerac potrosnja 90w, izmjerim izduv 21.5c, izmjerim usis 22c.
Daljinski se nalazi na 5m od klime sklonjen u stranu da izduv ne utice na ocitanje senzora.
Fan je na auto i vrti u najnizoj brzini.
I pored svega I feel ocitava 24c, pa je kasnije spalo na 23c.
Klima nema ogranicen minimum i ne moze da se ugasi nego duva hladno 21.5c na zadatih 23c.
Hladi da bi grijala. Ponasa se kao da je u auto modu gdje se smjenjuje grijanje, hladnjenje i ventilator.
Na 90w fakticki radi samo ventilator, ali je problem sto on ne smanjuje brzinu kao u monitoringu, pa se osjeca hladnoca.
Evo pa pogledaj je li to normalno
https://youtu.be/SUaJGadiZXY

Na pocetku nisam znao kako klime rade, sta je normalan rad a sta nije. Svako prica neku svoju pricu i tvrdi nesto sto nije provjerio.
Zbog svih zajebancija oko ganjanja i sistema kakav je kod nas da svako moze raditi sta hoce, a da ne odgovara i da se moras na glavu nasaditi da bi rijesio problem, odgadjao sam da ponovo ganjam i zalim se.
Na kraju ne znam ni kome da se zalim i sta mogu uraditi da rijese problem. Vec su zamijenili senzor i elektroniku pa je opet isto. Da zamijene i klimu ne vidim rjesenje jer imam jos jednu koja radi isto.
Je li moguce da ja uspijem kupiti dvije neispravne klime, a svi ostali ispravne?
Znam da vecina grije vece prostore pa problem sa niskom modulacijom ne mogu imati.

Nadam se da sad razumijes, moje pisanje i probleme, zasto sam se toliko raspitivao i odgadjao ponovno obracanje servisu,ali sam odlucio da konacno moram rijesiti problem.
Vec sam pisao Deltronu na fb, ali su me iskulirali, a koliko sam vidio sluzbeni mail nemaju istaknut.
Tako da mi ostaje da u ponedeljak licno odem i da se nerviram jer kod nas ne moze nista biti rijeseno tek tako.
User avatar
madesa
Posts: 4242
Joined: 26/07/2013 02:37

#14057 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by madesa »

nema sanse da si obje potrefio neispravne.
maks_rs
Posts: 347
Joined: 23/02/2013 15:57
Grijem se na: Pelet + Inverter

#14058 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by maks_rs »

madesa wrote: 10/12/2021 13:38 nema sanse da si obje potrefio neispravne.
Kako nema? Kod moderne elektronike izađu čitave serije proizvoda sa fabričkom greškom.
Kod telefona i televizora sam korisnik može apdejtovanjem firmvera riješiti većinu bugova a kod klima to ide teže jer se ne može odraditi u kućnim uslovima.
User avatar
madesa
Posts: 4242
Joined: 26/07/2013 02:37

#14059 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by madesa »

maks_rs wrote: 10/12/2021 14:31
madesa wrote: 10/12/2021 13:38 nema sanse da si obje potrefio neispravne.
Kako nema? Kod moderne elektronike izađu čitave serije proizvoda sa fabričkom greškom.
Kod telefona i televizora sam korisnik može apdejtovanjem firmvera riješiti većinu bugova a kod klima to ide teže jer se ne može odraditi u kućnim uslovima.
i to sto kazes :D
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5729
Joined: 04/08/2020 19:22

#14060 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

romim wrote: 10/12/2021 13:08
piplica wrote: 10/12/2021 08:57 Je li to imamo novog Romima?
Ajde @piplica posto me prozivas, da ti detaljno objasnim kako stvari stoje.

Prosle godine sam radio izolaciju na kuci, i prije izolacije odlucio da postavim instalacije za 3 klime.
Nasao sam covjeka, on je dosao, postavio instalacije, ja mu platio i dogovorili kad kupim klime da dodje da ih ugradi i da mu platim ostatak. Ne znam tacno koliko je bila sama instalacija, ali sve ukupno po klimi bi bilo 180km.

Nakon par mjeseci, odlucim da kupim dva Hansola, a buraz U Crown. Obratim se tom istom koji je uradio instalaciju da vidim koliko bi bilo da kupim preko njega jer je rekao da moze biti povoljnije.
Taj isti lik mi odgovoro da je Hansol 1500km plus ostatak ugradnje.
Ja sam Hansole nasao preko druge firme za po 1250km, a U Crown cini mi se 1670km, tako da su me samo Hansoli izasli 500km jeftinije.

Kad sam postavljao instalaciju trazio sam od onog lika da stavi 3m jer sam to citao ovde na forumu i godinu dana prije nego sam kupio klime i dobro se informisao o nekim osnovnim stvarima. Iako je on imao namjeru da postavi duzinu instalacije samo koliko je potrebno kroz zid, ipak je ispostovao moj zahtjev bez problema.
Kad je trebalo da ugradim klime, trazio sam od onog lika da mi postavi antivibracione gumice i nosace za klime 18ke jer je Hansol po gabaritima i tezini kao ostale 18ke.
Na taj moj zahtjev, serviser je samo ponavljao to je 12ka.
Ja sam mu rekao da pise 12ka ali dimenzijama i tezinom je ista kao Sensira 50 ili Mitsubishi AP50 i da zelim vece nosace da ne bude klima previse primaknuta uz zid.
Na to moje insistiranje, taj isti serviser je rekao da sam ja njega uvrijedio i da ne zeli da mi ugradi klime i da nadjem nekog drugog.
Zasto je to njega toliko '' uvrijedilo'' i zasto za svoje pare ne mozes dobiti ono sto zelis to samo on zna.
Valjda ima posla pa mu se moze, a uz to zaposlen je u dobroj drzavnoj firmi, a to mu je dodatna djelatnost.
E sad ja sam u nezahvalnom polozaju jer niko nece da nastavlja tudji posao, a i serviseri se medjusobno znaju i nece namjerno da prihvate posao.
Trojicu koju sam nasao i zvao nisu htjeli, prihvatiti jer znaju ovog prethodnog, a on ih je ocigledno informisao vec da znaju ako budem zvao.
Firma kod kojih sam kupio klime nisu bili zainteresovani jer je vec neko radio prije njih, a i rade velike poslove po 1000 klima, tako da im nije u interesu posao od 3 klime.
Na kraju sam se obratio Deltronu, trazio od njih ko su ovlasteni serviseri i objasnio situaciju.
Oni su bili ljubazni i zamolili firmu od koje sam kupio uredjaje da ih i ugrade.
Kod njih je ugradnja 250km ali su mi eto priznali instalaciju pa sam platio po 200km.

Klime ugradjene u oktobru mjesecu. Nakon par dana koristenja primjetim problem da pri prvom paljenju klima radi 10min i ugasi se, nakon 10min opet se upali, pa za 10min opet se ugasi. Moram rucno da je ukljucujem itd.
Da ne duzim, pisao sam detalje.
Pitam ljude kako radi kod njih, pratim, provjeravam, prebacujem na I feel pa se klima ne gasi pri paljenju, ali ostaje ugasena poslije defrosta, zatim nakon nekog vremena pocne da duva hladan vazduh i spusti modulaciju na 90w a izduv 22c itd.

Preko jednog clana foruma dobijam broj od inzinjera iz Deltrona kojeg kontaktiram za problem. On mi telefonski odgovara neke stvari, ali sve je to vidi, trebalo bi itd.

Tako sam ja oktobar i novembar pratio, pitao je li rad klime ispravan ili nije.
Svakakvih odgovora sam dobijao. Da klima kad je znak u kucici radi prema sobnoj temperaturi, a kad je van kucice radi prema vanjskoj temperaturi :?
Kod nekih se gasi stepen preko zadate temperature, sa I feel nema offseta gasi se cim predje zadatu za 0.1c itd itd.
Nakon dva mjeseca obratio sam se ovim sto sam od njih kupio uredjaje ali su me oni kulirali i sta au oni vec sa Deltronom dogovorili, uglavnom poslali su mi servisera kojeg sam pitao za ugradnju, ali nije htio raditi zbog kolege koji je zapoceo posao.
Serviser dosao oko 15.12. mjerio ocitanje senzora i ustanovio da senzor ne pokazuje dobro. Izvukao senzor na drugo mjesto da se prati rad dok ne donese novi senzor. Nakon 7 dana dosao zamijenio senzor.
Rad klime ostao isti, o cemu sam ga obavijestio.
On je rekao da ce traziti novu elektroniku da se zamijeni jer moze biti i do nje.
Prolazi 15 dana niko ne dolazi, obracam se Deltronu, oni mi govore da ce doci serviser uskoro.
Nakon 23 dana dolazi serviser i prethodno pomenuti inzinjer iz Deltrona i mijenjaju elektroniku.

Normalno kako se vremenski uslovi mjenjaju i sam rad klime nije isti kad je vani 8c ili kad je - 5, a i problem sa gasenjem se ne desi uvijek. Evo jutros konkretno kod mene se klima ukljucila otisla do 1700w i vratila se ustabilila rad normalno. Ista klima kod roditelja ukljuci se i ugasi za 5min i tako par puta dok ja nisam otisao i prebacio je na I feel da se ne mrznu i cekaju kad ce klima proraditi.

U tom ganjanju i pracenju prosao je i januar i meni je vise od 4 mjeseca ganjanja, pracenja, pitanja i zvanja bio pun k... i nisam imao zivaca vise da ganjam bilo koga.
Klima nekad ko radi dobro, nekad ne radi pa je pojacaj, prebaci, povecaj fan i aj prodje dan.
Prosla zima, zaboravio se problem sve do sezone.
Oktobar i novembar klime radile solidno. Par puta bilo to gasenje, nije bilo par defrosta.
Kako je poceo decembar, hladnije i vlaznije vrijeme, problemi sve veci i sve cesci.
Klime se pale i gase po cijeli dan. Ujutru problem, nakon par gasenja rucno uspijem podesiti da ustabili rad, ali taman kad pocne raditi kako treba desi se defrost i onda opet prilikom paljenja klima pocne da se pali i gasi.
Nakon dva dana mucenja prebacim na I feel i klima se ukljuci, nema gasenja, radi dobro, sve dok ne ugrije prostor.

Juce vani 7c, klima ukljucena sa I feel. Radila na 400w idealno ravna linija, ugrijala prostor i pocela hladiti.
Pogledam mjerac potrosnja 90w, izmjerim izduv 21.5c, izmjerim usis 22c.
Daljinski se nalazi na 5m od klime sklonjen u stranu da izduv ne utice na ocitanje senzora.
Fan je na auto i vrti u najnizoj brzini.
I pored svega I feel ocitava 24c, pa je kasnije spalo na 23c.
Klima nema ogranicen minimum i ne moze da se ugasi nego duva hladno 21.5c na zadatih 23c.
Hladi da bi grijala. Ponasa se kao da je u auto modu gdje se smjenjuje grijanje, hladnjenje i ventilator.
Na 90w fakticki radi samo ventilator, ali je problem sto on ne smanjuje brzinu kao u monitoringu, pa se osjeca hladnoca.
Evo pa pogledaj je li to normalno
https://youtu.be/SUaJGadiZXY

Na pocetku nisam znao kako klime rade, sta je normalan rad a sta nije. Svako prica neku svoju pricu i tvrdi nesto sto nije provjerio.
Zbog svih zajebancija oko ganjanja i sistema kakav je kod nas da svako moze raditi sta hoce, a da ne odgovara i da se moras na glavu nasaditi da bi rijesio problem, odgadjao sam da ponovo ganjam i zalim se.
Na kraju ne znam ni kome da se zalim i sta mogu uraditi da rijese problem. Vec su zamijenili senzor i elektroniku pa je opet isto. Da zamijene i klimu ne vidim rjesenje jer imam jos jednu koja radi isto.
Je li moguce da ja uspijem kupiti dvije neispravne klime, a svi ostali ispravne?
Znam da vecina grije vece prostore pa problem sa niskom modulacijom ne mogu imati.

Nadam se da sad razumijes, moje pisanje i probleme, zasto sam se toliko raspitivao i odgadjao ponovno obracanje servisu,ali sam odlucio da konacno moram rijesiti problem.
Vec sam pisao Deltronu na fb, ali su me iskulirali, a koliko sam vidio sluzbeni mail nemaju istaknut.
Tako da mi ostaje da u ponedeljak licno odem i da se nerviram jer kod nas ne moze nista biti rijeseno tek tako.
Ja sam prošle godine u zadnjem momentu odustao od kupovine te klime. A već sam pregovarao sa čovjekom da mi ugradi. Mislim da je Haso napisao nešto vezano za vibracije i ja odustao od te klime.

Ne znam jesi li pokušao zadati na neku maksimalnu temperaturu, i staviti na silent?
Ja sam uglavnom prošle godine tako radio. Ove godine samo sam je jednom ili dva puta upalio.

Image

Sada sam u potrazi za još jednom klimom, za kuću.
Ne znam šta kupiti?
Mislio sam opet gree lomo regular, ali ih slabo ima na tržištu. Dobio sam informaciju da bi trebalo biti sredinom januara.
Jedan je navodno imao na stanju, ali mi se nije svidjela cijena sa ugradnjom. :D
User avatar
piplica
Posts: 1750
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#14061 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

romim wrote: 10/12/2021 13:08 Tako da mi ostaje da u ponedeljak
Nisi se izjasnio koje godine?

Ovo se trebalo desiti 2 sedmice nakon ugradnje.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#14062 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@piplica ne bih te vise zadrzavao.

@-Chesterfield- bez obzira kako podesis kad pocne brljaviti slabo sta pomaze. Ukljucim je na 23c ona se zaleti i ugasi. Ja je dignem na 26c, kontam nece se ugasiti pa cu je smanjiti. Ona se zaleti par minuta i kao postigla 28c i ugasi se.
Sto se tice I feel i senzora na daljinskom to ne pise u manualu i nije problem da postigne zadatu temperaturu, vec je problem kad je postigne sto fakticki prestane da grije a ventilator vrti hladan vazduh.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#14063 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

DadoMo wrote: 10/12/2021 13:04
Postigla je temp od 22.5 a podesena na 24. Vanjska temperatura 9C a ona konstantno vuče 1KW. Ispade da je Nocria 14-ska stvarno vanzemaljska klima jer na ovo vanjskoj temp troši 600W a grije duplo veći prostor. Vec sam se raspitao da nadoplatim za drugu al od toga nema ništa neće da uračunaju staru al doci ce da provjeri plin.

Pitanje za znalce prije nego dodje da provjeri plin. Na klimi pise R410A 0,85Kg. Koliko bi na vagi trebalo pisati da je sve uredu i koji je minimum?
Naprijed zahvaljujem!
Nema veze sto je to "manji" prostor, vec koliko je pothladjen i koliki su mu toplotni gubitci. Po podatcima koje si nam dao ocigledno je da prostor itekako pothladjen i vjerovatno sa vecim gubitcima.
Ostavi tu klimu par dana da radi i tek onda ces znati na cemu si.
Ako na klimi pise da je punjenje 0,85kg, sta mislis koliko treba da pokazuje na vagi?
DadoMo
Posts: 24
Joined: 18/11/2021 15:06

#14064 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by DadoMo »

baho wrote: 10/12/2021 16:34
DadoMo wrote: 10/12/2021 13:04
Postigla je temp od 22.5 a podesena na 24. Vanjska temperatura 9C a ona konstantno vuče 1KW. Ispade da je Nocria 14-ska stvarno vanzemaljska klima jer na ovo vanjskoj temp troši 600W a grije duplo veći prostor. Vec sam se raspitao da nadoplatim za drugu al od toga nema ništa neće da uračunaju staru al doci ce da provjeri plin.

Pitanje za znalce prije nego dodje da provjeri plin. Na klimi pise R410A 0,85Kg. Koliko bi na vagi trebalo pisati da je sve uredu i koji je minimum?
Naprijed zahvaljujem!
Nema veze sto je to "manji" prostor, vec koliko je pothladjen i koliki su mu toplotni gubitci. Po podatcima koje si nam dao ocigledno je da prostor itekako pothladjen i vjerovatno sa vecim gubitcima.
Ostavi tu klimu par dana da radi i tek onda ces znati na cemu si.
Ako na klimi pise da je punjenje 0,85kg, sta mislis koliko treba da pokazuje na vagi?
Znaci ako pokaze ispod 0.85 nije u redu ili se moze tolerirati npr do 0.83?
I pitam zato sto neznam. Da znam nebi pitao 😉
player_
Posts: 1242
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#14065 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by player_ »

@romim Brate rjesavaj to kako znas i umijes dok imas garanciju evo pet nas jos ima istu klimu nikome se ne gasi kako si opisao... I ja svoju gasim navece i palim ujutro i nikako i feel ne koristim i roka sve dok je ne ugasim navece...
Btw cime si se to ti izolirao kad ugasis navece i ujutro imas 21.5 :mrgreen:
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#14066 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by stetoskop »

Možda grije na 27C ko i ja. :gunjastajl:
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#14067 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by romim »

@player_ imam grijanje na pelet koje sam uveo prije 5 godina. Prosle godine sam uradio izolaciju stiropor 10cm. Kuca je dupleks za burazom tako da je jedna strana unutrasnja.
Zidana termo blokom 25cm i 10cm stiropor. Stolarija pvc petokomorna, low e i argon. Imam prizemlje i dva sprata od cega se grije prizemlje gdje su roditelji i sprat gdje sam ja, a iznad sprat ispravljen ali nije opremljen i ne grije se i ne koristi.
Dok sam grijao samo na pelet, potrosnja je bila oko 3 ipo tone peleta, grijanje radilo od 07 00 do 22 00.
Prosle godine ugradjene klime i dva Hansola griju dnevne boravke od 25m2 i 37m2 u periodu od 07 00 do 18 00, a kotao na pelet radi od 18 00 do 21 00 ili 22 00 kako kad.
Za proslu sezonu potrosena tona ipo peleta, a racuni za struju za ukupnu kucu, dva domacinstva i dcije klime su bili 85km, 117km, 119km, 135km najveci u januaru.
Ove godine samo oktobar i novembar grijali samo na klime, a od decembra kombinujem klime po danu a uvece pelet.
A tim sto sam probao da vidim kako bi bilo da pored dnevnog boravka i kuhinje 37m2, grijem jos hodnik 2m2, sobu 11m2 i kupatilo 6,5m2.
Tako da sam grijao oko 55m2.
Moze se grijati i taj prostor, jedino je bilo malo, guravo jedan dan kad je vani bilo - 5c.
Racun za struju u oktobru veci za 60km u odnosu na septembar.
Grijem na temperaturu od 23c do 24c a ujutro kad ustanem u 07 00 bude oko 21c.
Na radijatorima imaju termo glave tako da mogu regulisati zeljenu temperaturu.
Zadovoljan sam potrosnjom klime i grijanjem, ali nacinom rada nikako nisam. Ne mogu je ukljuciti i, ostaviti nego je moram svako malo rucno podesavati.
User avatar
saiks
Posts: 1020
Joined: 12/11/2013 13:06

#14068 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by saiks »

piplica wrote: 10/12/2021 11:04
saiks wrote: 10/12/2021 09:03 Imate li problema sa suhim zrakom u prostorijama,kako se borite s tim?

Imam onaj uredjaj sto mjeri,pokaziva 50-55 vlaznost,ali vidim ujutru po nosu da je zrak suh
Ja se pored takvog nosa se ne bih oslanjao na vrijednosti koje pokazuje higrometar.
Onda higrometar laze?
Da onda kupim ovlazivac?
User avatar
saiks
Posts: 1020
Joined: 12/11/2013 13:06

#14069 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by saiks »

baho wrote: 10/12/2021 11:09
saiks wrote: 10/12/2021 09:03 Imate li problema sa suhim zrakom u prostorijama,kako se borite s tim?

Imam onaj uredjaj sto mjeri,pokaziva 50-55 vlaznost,ali vidim ujutru po nosu da je zrak suh
Isti problem imam. Vlaznost zraka u prostoriji je ok, medjutim izrazeno strujanje zraka u prostoru isusuje disajne puteve.
Sta je po tebi rjesenje onda? Kupiti ovlazivac?
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#14070 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by baho »

Rjesenje je naviknut se :lol:
Kupujem TP zrak voda ovih dana, tako da nece vise bit tih problema nadam se :)
User avatar
piplica
Posts: 1750
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#14071 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by piplica »

Rješenje je riješiti problem, ako ga ima, a ne navikavati se.
TotallyDifferent_Not
Posts: 110
Joined: 10/02/2021 21:18

#14072 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by TotallyDifferent_Not »

Da li se grijanje na plin u sa plaća po kvadratu ili? I da li je isplativije na 25m2 grijati se na plin ili na 16m2 u stanu bolje izolacije na struju
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#14073 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by emotivac »

https://www.olx.ba/artikal/45812383/gre ... verter-15/

Valja li čemu ova klima ? Ima li neko iskustva, al' baš s ovim modelom ? :thumbup:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5729
Joined: 04/08/2020 19:22

#14074 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by -Chesterfield- »

emotivac wrote: 11/12/2021 13:40 https://www.olx.ba/artikal/45812383/gre ... verter-15/

Valja li čemu ova klima ? Ima li neko iskustva, al' baš s ovim modelom ? :thumbup:
Ja mislim da je to u rangu gree lomo economical ili gree lomo pular.
User avatar
gentoo
Posts: 3354
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#14075 Re: grijanje na struju , da ili ne....?

Post by gentoo »

Meni se nakraju ispostailo da Azuri Supra radi solidno kad su manje temperature dosle. Neki dan sam zavrnuo radijator (ima samo vertikala u toj prostoriji) i grije fino.. Uglavnom se vrti 380-430W, temp 25, fan Auto. Ugasi se tu i tamo kad kao postigne temp ali ne traje dugo cca 4-7 min. Zanimljivo je da 2-3 min. prije nego se hoce ugasiti, smanji puhanje ali poveca temperaturu izduva, povuce 700-750W i onda se ugasi. Valjda da dodatno dogrije da se ne ishladi. Kineska logika :D. Potrosnja cca 10kw/24h neki dan kad se dnevna temp. vrtila oko 1-4 C
Post Reply