Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1401 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

supercali wrote:
skupljac_zeljeza wrote:
Bez ulaženja u bolje ili gore, ali da li ima neki način provjere prije evo dugo čekanog rezultata popisa koliko je onda bilo auta po glavi stanovnika, a koliko danas bez obzira na tehnička unapređenja, koliko kvadratnih metara po glavi stanovnika onda i danas ili kupovna moć onda i danas?
glupa ti je analogija
isto se moze onda reci i za ameriku norvesku monako svicarsku
koliko su auta imali onda koliko sada koliko korisnika interneta sada koliko onda i sl nebuloze
kvalitet zivota se ne gleda koliko je ko imao auta posebno ne u vremenima koja se ne mogu uporediti
Po toj logici je i meni dobro, jer Bil Gejts i ja skupa imamo 80 milijardi dolara :D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1402 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

nazalost ti si ova nova generacija ultra kapitalista a mi smo komunisti ko i piupiu
ne ide to tako kako zamisljas skupljac
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#1403 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

Dozer wrote:Tehnika i tehnologija napreduju, tu nema nista sporno. Ali, ako je npr. proces pravljenja te obuce sada mehanizovan i automatizovan u odnosu na vrijeme od prije 30 godina, zasto se onda raspustena radna snaga nije prekvalifikovala i otovrila im se fabrika u kojoj ce proizvoditi te masine za proizvodnju cipela?
To se, inace, zove dugorocno planiranje, vizija, strategija, itd. ;)
Ne branim ja ovo jer bi bilo suludo, ali ima nešto što 'žulja' sve privrede i ne samo našu. Sony daje otkaze, Nokia daje otkaze....mnogi sele u Kinu sa komplet mašinama.
User avatar
Dozer
Posts: 32992
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1404 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

To je tacno. Ali - to se desava vec preko 20 godina. Razlog je cisto ekonomske prirode - jeftinija radna snaga, sto automatski znaci i manje troskove proizvodnje, samim tim i poslovanja, ali i - veci profit.
Sve je to cista ekonomska racunica, ni manje, ni vise od toga.

I nema to nikakve veze ni sa politicko-drustvenim sistemom. Kina je komunisticka, jebi ga...a svi se sele sa svojom proizvodnjom u nju... Kako sad to, kad su kapitalizam i demokratija vrh vrhova...?
Last edited by Dozer on 24/08/2015 13:33, edited 1 time in total.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1405 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

ali ako to zulja sve privrede ne mozes reci e vidis bolje je danas jer radi masina a vidi ranije 50 ljudi crncili da naprave neke tene ili ovo koliko je bilo auta tada koliko sada
ako cemo o autima onda pogledaj koliko je tada automobil kosta koliko sada
koliko je proizvedenotada vozila od strane autokompanija a koliko sada
jbg kad bi uporedjivao po tome bili bi bolji i od amerike iz tog perioda
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#1406 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

Dozer wrote: I nema to nikakve veze ni sa politicko-drustvenim sistemom. Kina je komunisticka, jebi ga...a svi se sele sa svojom proizvodnjom u nju... Kako sad to, kad su kapitalizam i demokratija vrh vrhova...?
A kako smije u jednoj komunističkoj zemlji biti tako jeftina radna snaga, zar se komunizam ne zalaže za prava radnika i protiv izrabljivanja radničke klase?
User avatar
Leons
Posts: 1037
Joined: 16/08/2013 23:52

#1407 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Leons »

JThomas wrote:
Leons wrote: Pa ne moramo svi u istoj situaciji u isto vrijeme biti. Ceska izvrsila lustraciju komunizma, Estonija najliberalnija ekonomski...
ali sve je po istom šablonu, jelde?

za sve što valja zaslužno je samo i isključivo ono što se tebi sviđa, a za sve što ne valja samo i isključivo ono što se tebi ne sviđa. jer se tebi ne sviđa i jer ti tako kažeš. pa ni u crvenkapici stvari nisu tako crno-bijele.
Pa manje vise sve sablonski. Pa nema sta drugo biti kontas frajeru jer BiH pored stotina politickih partija ne da nema na vlasti nego nema registrovanu niti jednu koja se zalaze za ekonomski liberalizam. A da ne pricam o necem po ceskom scenariju.
Sta ti to govori o stanju uma nacije?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1408 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

skupljac_zeljeza wrote:
Dozer wrote: I nema to nikakve veze ni sa politicko-drustvenim sistemom. Kina je komunisticka, jebi ga...a svi se sele sa svojom proizvodnjom u nju... Kako sad to, kad su kapitalizam i demokratija vrh vrhova...?
A kako smije u jednoj komunističkoj zemlji biti tako jeftina radna snaga, zar se komunizam ne zalaže za prava radnika i protiv izrabljivanja radničke klase?
nije komunisticka
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#1409 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

supercali wrote:ali ako to zulja sve privrede ne mozes reci e vidis bolje je danas jer radi masina a vidi ranije 50 ljudi crncili da naprave neke tene ili ovo koliko je bilo auta tada koliko sada
ako cemo o autima onda pogledaj koliko je tada automobil kosta koliko sada
koliko je proizvedenotada vozila od strane autokompanija a koliko sada
jbg kad bi uporedjivao po tome bili bi bolji i od amerike iz tog perioda
Pričamo o standardu. Kako je tada bilo u Frankovoj Španiji? Znaš li koliko se vremena čekalo u Yugi na jednog fiću ili jednog golfa? Uplatiš i čekaš. Zašto?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1410 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

skupljac_zeljeza wrote:
Dozer wrote: I nema to nikakve veze ni sa politicko-drustvenim sistemom. Kina je komunisticka, jebi ga...a svi se sele sa svojom proizvodnjom u nju... Kako sad to, kad su kapitalizam i demokratija vrh vrhova...?
A kako smije u jednoj komunističkoj zemlji biti tako jeftina radna snaga, zar se komunizam ne zalaže za prava radnika i protiv izrabljivanja radničke klase?
Samo sto 100 evra ne vrijedi isto u Zonghua i u Frankfurtu.
User avatar
Dozer
Posts: 32992
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1411 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

supercali wrote:ali ako to zulja sve privrede ne mozes reci e vidis bolje je danas jer radi masina a vidi ranije 50 ljudi crncili da naprave neke tene ili ovo koliko je bilo auta tada koliko sada
ako cemo o autima onda pogledaj koliko je tada automobil kosta koliko sada
koliko je proizvedenotada vozila od strane autokompanija a koliko sada
jbg kad bi uporedjivao po tome bili bi bolji i od amerike iz tog perioda
Grijesis.
Ne zulja to nikoga, ali pametne privrede se brzo prilagodjavaju. Kina ti je odlican primjer.

Sto se auta tice, vjerovao ili ne, cijena je skoro pa ista. Recimo, osnovni Golf 2 je 1990. kostao 22-24.000 DEM. Koliko danas kosta GOlf 7 s osnovnom opremom? Neznatno vise. Ista je stvar i sa svim ostalim autima, pri cemu treba u obzir uzeti da su mnogi proizvodjaci uradili upravo ono sto je vec receno - izmjestili svoje pogone u zemlje s jeftinijom radnom snagom, a onda podigli cijene, cime ostvaruju tzv. extra profit.

Koliko je ljudi bilo na planeti prije 30 godina, a koliko sada? Samim tim je jasno i da su potrebe i potraznja danas veci.

Zapravo, u vecini slucajeva broj ljudi u drzavi direktno utice i na brzinu ekonomskog razvoja. Najbolji primjeri su USA, Kina, Turska, Japan, itd.
Last edited by Dozer on 24/08/2015 13:45, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 32992
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1412 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

skupljac_zeljeza wrote:
Dozer wrote: I nema to nikakve veze ni sa politicko-drustvenim sistemom. Kina je komunisticka, jebi ga...a svi se sele sa svojom proizvodnjom u nju... Kako sad to, kad su kapitalizam i demokratija vrh vrhova...?
A kako smije u jednoj komunističkoj zemlji biti tako jeftina radna snaga, zar se komunizam ne zalaže za prava radnika i protiv izrabljivanja radničke klase?
Ne brkaj komunizam i socijalizam ;)
I opet kazem - politicki sistem nije apsolutno nikakva prepreka za ekonomski razvoj. To su zapadnjacke ublehe, americke prvenstveno, kojima oni, u stvari, pokusavaju uvesti svoju kontrolu na cijeloj planeti, upravljati svim resursima i kontrolisati sve. Moc je cudo...

A "izrabjivanje radnika" u Kini ti bas i nije slucaj. Vjeovatno nisi bio tamo, ja jesam, i to "izrabljivanje" nema nikakve veze sa - izrabljivanjem.
Jednostavno, i opet u skladu s ekonomskim principima, ponuda i potraznja diktiraju i cijenu. Kako je u Kini ponuda radne snage ogromna, samim tim je i cijena rada niza.
Last edited by Dozer on 24/08/2015 13:48, edited 1 time in total.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1413 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

skupljac_zeljeza wrote:
supercali wrote:ali ako to zulja sve privrede ne mozes reci e vidis bolje je danas jer radi masina a vidi ranije 50 ljudi crncili da naprave neke tene ili ovo koliko je bilo auta tada koliko sada
ako cemo o autima onda pogledaj koliko je tada automobil kosta koliko sada
koliko je proizvedenotada vozila od strane autokompanija a koliko sada
jbg kad bi uporedjivao po tome bili bi bolji i od amerike iz tog perioda
Pričamo o standardu. Kako je tada bilo u Frankovoj Španiji? Znaš li koliko se vremena čekalo u Yugi na jednog fiću ili jednog golfa? Uplatiš i čekaš. Zašto?
naravno da pricamo o standardu
ako vec pricas o standardu onda pricaj i o tome na kakvim temeljima je bila spanija a na kakvim juga
ovdje dolazimo do price koja je vec bila o kosarci

kad je barcelona cvjetala i mnogi intelektualci se dizali i postajali svjetski poznati na nasim prostorima nisu znali ni pisati a kamoli ostalo
eto jednog od razloga zasto se ne moze to porediti
onda uzmimo da smo bili u tampon zoni izmedju rusije i zapada itd itd
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1414 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

Dozer wrote:
supercali wrote:ali ako to zulja sve privrede ne mozes reci e vidis bolje je danas jer radi masina a vidi ranije 50 ljudi crncili da naprave neke tene ili ovo koliko je bilo auta tada koliko sada
ako cemo o autima onda pogledaj koliko je tada automobil kosta koliko sada
koliko je proizvedenotada vozila od strane autokompanija a koliko sada
jbg kad bi uporedjivao po tome bili bi bolji i od amerike iz tog perioda
Grijesis.
Ne zulja to nikoga, ali pametne privrede se brzo prilagodjavaju. Kina ti je odlican primjer.

Sto se auta tice, vjerovao ili ne, cijena je skoro pa ista. Recimo, osnovni Golf 2 je 1990. kostao 22-24.000 DEM. Koliko danas kosta GOlf 7 s osnovnom opremom? Neznatno vise. Ista je stvar i sa svim ostalim autima, pri cemu treba u obzir uzeti da su mnogi proizvodjaci uradili upravo ono sto je vec receno - izmjestili svoje pogone u zemlje s jeftinijom radnom snagom, a onda podigli cijene, cime ostvaruju tzv. extra profit.

Koliko je ljudi bilo na planeti prije 30 godina, a koliko sada? Samim tim je jasno i da su potrebe i potraznja danas veci.

Zapravo, u vecini slucajeva broj ljudi u drzavi direktno utice i na brzinu ekonomskog razvoja. Najbolji primjeri su USA, Kina, Turska, Japan, itd.
s tim da tih 22 hiljade maraka kad se danas preracuna ispada koliko?
ja ne znam to izracunati al ce se valjda naci neko da izracuna i kaze nam danasnju cijenu golfa dvice iz 1992-e godine
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#1415 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

_BataZiv_0809 wrote:
skupljac_zeljeza wrote:
Dozer wrote: I nema to nikakve veze ni sa politicko-drustvenim sistemom. Kina je komunisticka, jebi ga...a svi se sele sa svojom proizvodnjom u nju... Kako sad to, kad su kapitalizam i demokratija vrh vrhova...?
A kako smije u jednoj komunističkoj zemlji biti tako jeftina radna snaga, zar se komunizam ne zalaže za prava radnika i protiv izrabljivanja radničke klase?
Samo sto 100 evra ne vrijedi isto u Zonghua i u Frankfurtu.
Ne vrijedi....relativno, jer imaš berzu koja diktira cijelom svijetu vrijednost od nafte do lješnjaka, ali ostaje i dalje pitanje da li im je standard isti?
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#1416 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by PM72 »

skupljac_zeljeza wrote:
supercali wrote:ali ako to zulja sve privrede ne mozes reci e vidis bolje je danas jer radi masina a vidi ranije 50 ljudi crncili da naprave neke tene ili ovo koliko je bilo auta tada koliko sada
ako cemo o autima onda pogledaj koliko je tada automobil kosta koliko sada
koliko je proizvedenotada vozila od strane autokompanija a koliko sada
jbg kad bi uporedjivao po tome bili bi bolji i od amerike iz tog perioda
Pričamo o standardu. Kako je tada bilo u Frankovoj Španiji? Znaš li koliko se vremena čekalo u Yugi na jednog fiću ili jednog golfa? Uplatiš i čekaš. Zašto?
Fiću,škodu,ladu...mogao si dobiti odmah.Sve je ovisilo imaš li koga u Bosnaautu da te malo "pogura".Flaša dobrog pića ili ručak kod Gojka ili Stake je ubrzavalo stvar.Golfa si morao malo duže čekati (do tri mjeseca) i ne nasjedaj na priče kako se u Jugi fićo čekao kao trabant u Istočnoj Njemačkoj.Dnevno se proizvodilo do 70 golfova u TAS-u i bila je lista čekanja.Sad imamo liste čekanja samo za lijekove,operacije i slično.Sad narod nema para a u onoj nevaljastoj državi uplaćivali se novi golfovi.

Dozer,
Cijena golfa II 1990 iznosila je 23 000 DM.Dizel sa metalik bojom.Bezinac je bio do 18 000.Sada je najjeftinija verzija golfa oko 30 000 KM.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#1417 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

supercali wrote: naravno da pricamo o standardu
ako vec pricas o standardu onda pricaj i o tome na kakvim temeljima je bila spanija a na kakvim juga
ovdje dolazimo do price koja je vec bila o kosarci
Ograničio sam na Frankov period koji je bio po nekima fašistički, a nekima light fašistički. Mnogi se Španci tog dijela sjećaju s nostalgijom.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1418 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

skupljac_zeljeza wrote:
Ne vrijedi....relativno, jer imaš berzu koja diktira cijelom svijetu vrijednost od nafte do lješnjaka, ali ostaje i dalje pitanje da li im je standard isti?
Znaci ti tvrdis da je isto zivjeti u Sarajevu sa platom od 500 evra i u Frankfurtu? Jer imas berzu...
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#1419 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

PM72 wrote: Fiću,škodu,ladu...mogao si dobiti odmah.Sve je ovisilo imaš li koga u Bosnaautu da te malo "pogura".Flaša dobrog pića ili ručak kod Gojka ili Stake je ubrzavalo stvar.
Ovaj jedan moj prijatelj što ima i danas, a imao i onda auto školu priča mi da je čekao na fiću godinu dana. Sa namjenom za auto školu. Možda se nije sjetio Gojka, a rakije je imao.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1420 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

Moj tetak nedavno uzimao onaj novi Pežo crossover, 2008 model, tako nesto, cekao 4 mjeseca.
User avatar
Dozer
Posts: 32992
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1421 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

PM72 wrote:Dozer,
Cijena golfa II 1990 iznosila je 23 000 DM.Dizel sa metalik bojom.Bezinac je bio do 18 000.Sada je najjeftinija verzija golfa oko 30 000 KM.
Tacno. Ali, kako znamo, novac je samo jos jedna roba, i njegova nominalna vrijednost se mijenja. Ni 1.000 DEM 1955. nije bilo isto kao i 1.000 DEM 1988.
Da ne ulazimo sad u te racunice, inflacije, devalvacije, denominacije, itd. - Stvarna vrijednost Golfa 1990. i danas je, u sustini, ista ili vrlo slicna. Ali, profit proizvodjaca je danas, procentualno, veci nego onda. U tome je razlika.
Btw, Golf 7, nov, moze se dobiti za manje od 24.000 KM. Naravno, go k'o pistolj i s najslabijim motorom :)
Last edited by Dozer on 24/08/2015 14:01, edited 1 time in total.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#1422 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

_BataZiv_0809 wrote:
skupljac_zeljeza wrote:
Ne vrijedi....relativno, jer imaš berzu koja diktira cijelom svijetu vrijednost od nafte do lješnjaka, ali ostaje i dalje pitanje da li im je standard isti?
Znaci ti tvrdis da je isto zivjeti u Sarajevu sa platom od 500 evra i u Frankfurtu? Jer imas berzu...
Reci da berza ne utiče na izbor industrijske grane i njen uspjeh. A što se tiče odnosa između Sarajeva i Frankfurta, rado bih ja sa bosanskom platom kupovao u Njemačkoj.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1423 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

evo nasao a netu sto se tice dolara
22000 dolara iz 92-e danas bi to bilo 37460 dolara
ako uzmemo da je to priblizno isto znaci da bi osnovni golf bio 37460 maraka

evo nasao sam i koliki je bio kurs marke u odnosu na dolar u martu 92-e
1.66
kad se pretvori u dolare ispada da je to bilo 13253 dolara a danasnjih 22566 dolara
i kad to pretvorim u danasnje bh marke izadje cifra oko 39900 i jos nesto znaci 40000 treba da bude osnovni golf
a njegova cijena je?
User avatar
Dozer
Posts: 32992
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1424 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

Ne mozes to porediti na taj nacin :D Malo su kompleksnije te racunice.
Nebitno, da ne ulazimo u to.
Last edited by Dozer on 24/08/2015 14:04, edited 2 times in total.
burger_pasa
Posts: 408
Joined: 20/10/2013 15:36

#1425 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by burger_pasa »

PM72 wrote:
burger_pasa wrote:Da je tá tvorevina jugoslavija bila ozbiljna drzava nikad ne bi iznjedrila genocidasku velikosrpsku politiku. Tá tvorevina je bila lazna, zasnovana na lazima, diktaturi i kreditima nesvrstanih Islamskih zemalja, koje su se u to vrijeme nasle izmedju Istoka i Zapada. U toj tvorevini su cetnike proglasavali partizanima, pa su ulice i trgove po njima nazivali. A da nepricamo o supljacima tipa saka golorukih partizana pobjedila do zuba naoruzane Njemacke divizije ...itd... Sreca pa je taj lazni sistem propao i nikad vise se ponoviti nece.
A sad ti je kao lijepo i dobro? :lol: A na čemu je zasnovana ova naša tvorevina? Na istini i demokratiji? Pa bolan ne bio,u Titinoj državi NIKAD novine nisu objavljivale kako će penzija početi da se djele- 8 ili 10 sljedećeg mjeseca niti si znao po kojem koeficijentu.Penzija je bila uvijek prvog u mjesecu jedino ako padne u nedjelju,djelili su je u petak.Ovi "tvoji" uzmu kredit pa podjele penzije i to je djele 15 dana.

Da si malo više vremena provodio s knjigom (i pravopis ti je "jača" strana :lol: ) ,znao bi kakve nebuloze valjaš o "šaci partizana" kojih je bilo na kraju II svjetskog rata skoro 800 000.Dakle,ne radi se o šaci nego o ogromnoj cifri.

Što se tiče "proglašavanja četnika partizanima",šta bogati rade ovi "tvoji"? SS oficirima daju imena škola,profašističke organizacije tipa MM proglašavaju humanitarnim organizacijama a vade papire kako im je dedo jal amidža bio u handžar diviziji ili u ustašama jer nije htio u partizane.Bijedno da ne može bijednije biti.

Ti navedi stotinu stvari koje nisu valjale u onoj državi a ja ću tebi 1 000 koje ne valjaju o ovoj sprdačini od sistema i zemlje.Uz opasku da nisi u stanju naći stotinu dobrih stvari koje sad valjaju a ja ću tebi opet naći 1 000 stvari koje su bile dobre u onoj državi.
Niko nekaze da je danas dobro. I da je dobro, uvijek bi trebalo radit da bude jos bolje. Nasa BiH je jos uvijek okupirana od strane bolesnih cetnka i ustasa i to treba mijenjati, boriti se do sudnjeg dana da zemlja bude slobodna. Danasnja BiH je zasnovana na istini, barem u Bosnjackom dijelu drzave. Zasnovana je na istinitoj i pravednoj borbi protiv fasizma, nacionalizma, rasizma itd... kako srpskog, tako ihrvatskog. Sve je to dokumentovano i audio i video zapisom.
A eto i da je ta jugoslavija bila amerika, ona je nestala, nema je vise. Shvati covjece da je vise NEMA niti ce je ikad vise biti. Umjesto prizivanja neceg cega nema i tracenja vremena o necemu cega nema, pametnije je gradit i borit se za nasu BiH.
Post Reply