Svasta...i...koja luda upornost!
ZAPEO NA DRUGOJ GODINI
‘Lažni doktor’ ipak nije postao kirurg
Autor: Vanja Nezirović
Objavljeno: prije 9 h i 44 min
'Neautorizirano' Vanje Nezirović

Boris Lajtner
http://img176.imageshack.us/img176/9886/pticar256466s1.jpg
Glavni protagonist skandala “lažni liječnik” iz 2000. godine,
Siniša Ptičar, bivši Filipović, ipak nije postao doktor. Ptičar se, nakon što su ga kao 19-godišnjaka razotkrili zbog lažnog predstavljanja kao doktora u dvije zagrebačke bolnice, Sestre milosrdnice i Dubrava, preselio u Tuzlu gdje je upisao Medicinski fakultet, ali nije se maknuo dalje od druge godine.
Četiri godine pokušavao je završiti drugu godinu Medicinskog fakulteta u Tuzli te je na kraju odustao i više nije njihov student.
Dekan
Farid Ljuca kaže da se Ptičar nije maknuo s druge godine te da nije uspio položiti ni jedan “medicinski” predmet.
- Položio je opće predmete na prvoj godini, ali nije uspio proći ni anatomiju ni fiziologiju - istaknuo je dekan Ljuca. Dodao je i da Ptičar nije položio ni neke ispite s prve godine fakulteta.
- Studentske godine 2007./2008. istekla su mu prava na našem fakultetu pa više nije student Medicine u Tuzli - kaže. Upozorava i da je Ptičar četiri godine “ponavljao” drugu godinu fakulteta.
- Medicina mu baš nije išla. Nadam se samo da se sada negdje ne pravi da je u Tuzli diplomirao medicinu?! - zabrinut je dekan Ljuca.
Podsjetimo da je “lažnog liječnika” Ptičara početkom siječnja 2001. prijavio
Hrvoje Tomasović, bivši kirurg KB-a Sestre milosrdnice, u kojoj je Filipović volontirao. Policija je nakon toga utvrdila da je Filipović volontirao i u KB-u Dubrava, te da nije imao diplomu liječnika, već samo završenu srednju medicinsku školu. Komisija za unutarnji nadzor Kliničke bolnice Sestre milosrdnice tada je utvrdila da Filipović nije mogao ugroziti zdravlje ili život pacijenata jer ni jedan medicinski rad nije obavljao samostalno, već je isključivo obavljao poslove na razini srednje stručne spreme.
Prije završetka policijske istrage smijenjen je ravnatelj bolnice dr.
Veljko Božikov, za kojega je utvrđeno da je izravno odgovoran što je Filipović upućen kao volonter na Odjel kardiokirurgije. Nakon bolničke istrage također je smijenjen dr.
Petar Kirac, v.d. šefa kirurgije u Vinogradskoj bolnici.
(Jutarnji list)
http://www.jutarnji.hr/-lazni-doktor--i ... rg/647681/
Sta je ovima sa imenom "Sinisa"?
Slican slucaj se desio nedavno i u B.Luci.
Zvanično pranje ruku od lažnog hirurga
Autor: Darija Filipović
Objavljeno: 16.03.2010
Primer lažne diplome tobožnjeg hirurga Siniše Aleksića, koji je nepunih mesec dana asistirao na operacijama u Kliničkom centru u Banjaluci, nadležnima, izgleda, neće poslužiti ni kao opomena ni kao naravoučenije. Iako rukovodstvo zdravstvenih ustanova ima mogućnost da zatraži od Prosvetne inspekcije da proveri bilo koju diplomu koja im se učini sumnjiva, direktor KC Mirko Stanetić na pitanje hoće li to raditi ubuduće pri zapošljavanju novih zdravstvenih radnika, odgovara: „To nije mandat Kliničkog centra.“ Takođe, tvrdi da ranije nikada nisu proveravane diplome lekara jer „svako odgovara za svoja dela“.
„Ako neko donese diplomu o završenom fakultetu i uverenje o položenom državnom ispitu i licencu, bespredmetno je da se mi bavimo proveravanjem da li je neko završio fakultet ili nije. To nismo radili, niti treba da to radimo“, kaže Stanetić.
Iako je javnost bila poprilično šokirana saznanjem da je lažni lekar stažista mogao i da operiše pacijente da na vreme nije otkriven, čini se da bi se i u budućnosti mogli desiti ovakvi propusti. Naime, Prosvetna inspekcija RS proverava diplome samo po prijavi, a direktor KC Mirko Stanetić otvoreno kaže da se time ova ustanova neće baviti. Ostaje nejasno i to kako je Aleksić uopšte zaposlen, a da pri tome nije poznat ni doktorima koji rade u KC, ali i predaju na Medicinskom fakultetu u Banjaluci. Na pitanje da to prokomentariše, Stanetić odgovara da „ne zna i da to pitamo lekare“.
Da nije u redu da se koplja lome samo o leđa jednog čoveka, smatraju u Centru civilnih inicijativa jer kažu da „neko za ovaj propust mora odgovarati i u KC“.
„Nije problem samo u diplomi tog momka, problem je kako se dobija specijalizacija u RS, ko je dobija i kako se dolazi do radnog mesta? Ko su ti ljudi koji su ga zaposlili? Taj momak je svakako sebi upropastio život, ali to nije poenta. I dalje su na istim mestima ostali da sede oni koji će sutra kada se sve ovo zataška opet nekom fiktivnom lekaru dati da uđe u operacionu sali i da pogrešno leči čoveka“, navode u CCI BiH.
Oni smatraju da neko mora ostati bez posla ili biti bar suspendovan u KC, a ne da, kako navode, „Stanetić samo izađe pred javnost i kaže da bi zadavio momka koji je lažirao diplomu“.
Smatraju da ovo svima treba da bude nauk jer je reč o zdravstvenom sistemu i kadru koji leči ljude. Njima je posebno neverovatno da niko nije poznavao Aleksića, budući da studiranje na Medicinskom fakultetu dugo traje i da lekari sa KC predaju i na ovom fakultetu.
I u razgovoru sa nekim lekarima koji su hteli da ostanu anonimni smatraju da se desio ogroman propust u menadžmentu KC. Tvrde da su oni morali prilikom zapošljavanja da dostave mnogobrojne potvrde, iako su ih, s druge strane, svi znali jer su obavljali praksu u zdravstvenim ustanovama pre zaposlenja.
„Neshvatljivo je da niko nije pozvao Medicinski fakultet i proverio da li je neko završio fakultet. To je bar lako i to treba raditi ubuduće“, navode lekari.
Od 197 diploma poništene četiri
U Prosvetnoj inspekciji RS su nam odgovorili da inspektori prema zahtevu proveravaju zakonitosti sticanja i izdavanja diploma. Prošle godine, po zahtevu stranaka, inspekcija je proverila 197 diploma i uverenja o diplomiranju na visokoškolskim ustanovama. Zbog utvrđenih nepravilnosti u sticanju školskih isprava naloženo je visokoškolskim ustanovama da ponište četiri diplome. Međutim, u odgovoru nije precizirano o kojoj struci je reč niti su precizirali ko je zatražio proveru diploma.
Preuzeto sa
http://www.blic.rs
(Buka)
http://www.6yka.com/zvanicno-pranje-ruk ... og-hirurga