Vijesti iz Tuzle

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1401 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Navijam za Almira...

Tuzla: U petak dodjela nagrade Društva pisaca TK
objavljeno: 18. 03. 2010

U Bosanskom kulturnom centru u Tuzli 19. ožujka bit će dodijeljena nagrada Društva pisaca Tuzlanske županije iz oblasti književnosti, književne kritike i znanosti o književnosti za djela objavljena u toj županiji tijekom 2009. godine.

Image

Na javni poziv prijavilo se 18 autora iz Tuzlanske županije koji su svoja djela objavili u 2009. godini, a odlukom žirija u užem izboru za nagradu su “Boa u kokošinjcu” autora Almira Alića, “Kako se crta sunce” Šime Ešića, “Hajde da opet šutimo” Zejćira Hasića, “Pod nebom majčine šamije” Mirzeta Ibrišimovića i “Molim te, zapiši” Jasmina Imamovića.

Cilj nagrade Društva pisaca TŽ, koja se dodjeljuje petu godinu za redom, je afirmacija autora s područja te županije čija djela imaju književno umjetničku vrijednost, a pobjednik će dobiti novčanu nagradu od 1.000 KM, javlja Fena.

Zlobnici navode da ozbiljne izglede da dobije nagradu ima načelnik Tuzle, Jasmin Imamović, koji je prema nezvaničnim informacijama obećao finansijsku pomoć Društvu pisaca TK, što je razlog da pojedini članovi Društva lobiraju za njegovu knjigu. (ri, nč)

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/tuzl ... pisaca-tk/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1402 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Pljuste saopstenja, tj. prepucavanja...

18.03.2010.
OO SDA Tuzla - saopštenje
Ko o čemu, načelnik o SDA

Povodom saopćenja SDP Tuzla i Načelnika Tuzle u kojem se, zbog inicijative poslanika iz SBiH o promjeni statusa domova zdravlja u TK, bez ikakvog razloga napada Stranka demokratske akcije u obavezi smo javnost upoznati sa sljedećim:

Svaki pokušaj nametanja rješenja koja idu na štetu građana Tuzle neće dobiti podršku SDA Tuzle. Želimo napomenuti kolege iz SDP-a, ako su zaboravili, da je Tuzla grad svih građana a ne SDP-ov i da je Dom zdravlja Tuzla jednako naš kao i njihov bez obzira što Načelnik suvereno vlada Domom Zdravlja već dugi niz godina. Isto tako Kanton i sve njegove institucije ne pripadaju SDA niti bilo kojoj drugoj stranci nego svima nama. Načelnik Imamović kao da ne živi u ovom gradu i ovoj državi već život posmatra negdje odozgo, sa velike visine.

Pozivamo ga da se spusti malo niže i da, umjesto da se toliko brine o SDA, kantonima i entitetima, radi posao Načelnika Općine. Između ostalog, pozivamo ga i da utiče na dr. Brigića kako bi Tuzlaci dobili kvalitetniju zdravstvenu uslugu u DZ Tuzla i da za veliki broj
pregleda ne čekaju mjesecima.

SDA nije ni pokrenula inicijativu o promjeni statusa domova zdravlja u TK već SBiH, niti je o toj inicijativi u SDA uopće raspravljano.

Mi znamo da Imamoviću nije lako jer su njegovi citati o Finskoj, Kranovima koji ne smiju stati, New Yorku, trgu u Firenci, fontanama, Vodovodu, Komunalcu i Centralnom grijanju postali predmet viceva među Tuzlacima.
Ali zato mu je uvijek pri ruci teza kako Tuzlu treba braniti od SDA koja će zatrpati jezera i porušiti fontane i trgove, Kantona koji hoće da uništi Tuzlu i raznih drugih imaginarnih neprijatelja Tuzle.

SDA će nastaviti braniti Tuzlu od pojedinaca koji su izgubili kompas i koji nakon silnih poskupljenja vode i centralnog grijanja, obećavaju poboljšanje komunalnih usluga, a u isto vrijeme umanjuju budžet Općine Tuzla za cijelih 24 miliona KM u odnosu na 2008. godinu. Znaju i oni a znaju i građani da od njihovih poboljšanja nema ništa i da je život u Tuzli sve skuplji i sve teži.


Zato molimo drugarice i drugove, a posebno Načelnika, da nam ne drže lekcije iz istorije Tuzle i potrebi ukidanja entiteta, nego da se potrude da nam svima, kao vladajuća stranka u Općini, obezbijede kvalitetniji život. Sve njihove inicijative koje mogu doprinijeti boljem i ugodnijem životu građana Tuzle, SDA Tuzla će nastaviti podržavati.
Služba za odnose s javnošću OO SDA Tuzla

(tuzlarije)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34854
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1403 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Svasta!

Načelnik zaboravio ključ, pa zvao policiju!
objavljeno: 18. 03. 2010

Stanari zgrade na Brčanskoj Malti, u kojoj na trećem spratu stanuje načelnik Tuzle, Jasmin Imamović, ispričali su kako je nedavno policija, noću, intervenisala da bi uhvatila nepoznate osobe, koje su uznemiravale prvog među “građanima jednakih prava” Tuzle.

Vijest je nezvanično potvrđena i u policiji, ali nije objavljena u biltenu dnevnih događaja. Otprilike, radilo se o slijedećem.
Image
Nakon što je sa suprugom i kćerkom došao u stan, Imamović je navodno čuo da neko hvata za kvaku ulaznih vrata i “lupka”, te je pozvao je policiju. Kad su došli, saznali su da je kuckao Imamovićev komšija čiji identitet nećemo otkriti, a poznat je policiji.

Prolazeći pored Imamovićevog stana, komšija je vidio na ulaznim vratima nešto zbog čega je htio pažnju skrenuti g. načelniku. Diskretno je pokucao želeći domaćina upozoriti na zaboravnosti, ali kako niko nije otvarao vrata, otišao je.

Načelnik je, prema priči stanara, čuo kuckanje i hvatanje za kvaku, ali nije smio otvoriti vrata, ne znajući ko je s druge strane i pozvao je snage reda i mira. Tek kad je došla policija, Imamović je saznao da je za cijelu uzbunu kriv on sam, jer je iz vrata zaboravio – izvuči ključeve! (dd, tl)

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/nace ... -policiju/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1404 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Kao sto sam i pretpostavila...
Po ko zna koji put : "tresla se gora...".
Hoce li iko biti sankcionisan za ovaj cirkus?


Na slobodi svi privedeni u aferi "Bratunac - Sreberenica"

Novinar: Dino Durmić, Datum objave: 18.03.2010
Image
Sudija Mensur Džonlić odbio je prijedlog Tužilaštva u Bijeljini za određivanje pritvora Mevli Manjić i Slavku Stojanoviću koji se terete za organizovanje prostitucije sa maloljetnom Romkinjom iz Bratunca. Portparol Tužilaštva Danka Prodanović potvrdila je da je prijedlog za određivanje pritvora odbijen, a obrazloženje sudije biće poznato tek sutra.
Tužilac u ovom slučaju Muris Šabić zatražio je pritvor za baku žrtve Mevlu Manjić koja je bila njen staratelj i za Slavka Stojanovića zbog osnova sumnje da su počinili krivično djelo trgovine ljudima radi vršenja prostitucije za koje je zaprijećena kazna od jedne do 12 godina zatvora. U zahtjevu je navedeno da bi njihovo puštanje na slobodu predstavljalo prijetnju za javni red i mir.U istrazi prostitucije sa maloljetnicom na području osoba među kojima su državni i opštinski funkcioneri, policajci, vjerski službenici, direktor i profesori Srednjoškolskog centra u Bratuncu.
Dan nakon privođenja pritvor je zatražen za dvije osobe, a ostalih 14 je nakon saslušanja pušteno na slobodu zbog nedostatka osnova za određivanje pritvora.Žrtva afere je maloljetna romska djevojčica, učenica Srednjoškolskog centra u Bratuncu, koja je u teškom zdravstvenom stanju zbrinuta u "sigurnoj kući" a starateljstvo nad njom preuzeo je nadležni Centar za socijalni rad. Izvor: SRNA

(RTV Slon)
http://www.rtvslon.ba/index.php?option= ... 7&Itemid=1
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1405 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Nisam osetila...

Manji zemljotres u Tuzli


Novinar: Administrator, Datum objave: 18.03.2010
Image
Večeras su aparati u Centru za seizmologiju, Federalnog hidrometeorološkog zavoda u Sarajevu, registrovali u 18 sati i 28 minuta zemljotres umjerene jačine 53 kilometra istočno od Sarajeva na području između Goražda i Rogatice. Magnituda potresa u hipocentru je iznosila 3,8 Richtera, a intenzitet u epicentru je bio V stepeni Merkalijeve skale. Prema preliminarnim podacima ovaj potres nije izazvao materijalnu štetu, a osjetio se na području istočne Bosne, a na području grada Sarajeva je bio intenziteta III stepena Merkalijeve skale. Zemljotres se osjetio i u Tuzli.

(RTV Slon)
http://www.rtvslon.ba/index.php?option= ... 4&Itemid=1
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1406 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Ne pratim sport, ali mozda nekog zanima ova vest.

Faik Muhić: Savez priznao krivicu, sada nude nagodbu
objavljeno: 18. 03. 2010

Sloboda je dobila satisfakciju na sjednici Arbitražne komisije NS BiH, kada je na ročištu po tužbi Slobode za neizlazak u Europu i izgubljenu dobit (Tuzlaci traže nadoknadu štete oko 606.000 maraka), potvrđeno da je greškom administracije Saveza klub iz Rudarske 2 ostao bez licence i nastupa u Evropskom kupu.

Saslušani su predstavnici Slobode, tajnik Ekrem Ibrić, član UO Zdeno Jurić i bivši sportski direktor Enes Mešanović, te bivši generalni tajnik NS BiH Munib Ušanović i dopredsjednik Drugostupanjske komisije za licenciranje Đorđe Starčević.
Image
(Faik Muhić – Sloboda zrtva mangupluka)

- Nepobitno je dokazano da je Sloboda pogreškom Saveza ostala bez Europe. Nije bila suspendirana, osvojila je 3. mjesto u ligi, a nije dobila licencu. Vještak ekonomske struke procijenio je da je Sloboda ostala bez dobiti oko 230.000 maraka, a mi držimo da sa svim drugim izgubljenim prihodima i troškovima, Savez treba klub obeštetiti najmanje s dvostrukim iznosom. Nisu uračunata TV i marketinška prava, premije igračima, dovođenje kvalitetnih nogometaša, posebne pripreme, prehrana i mnogo drugih stvari zbog kojih obeštećenje treba biti veće – izjavio je Slobodin odvjetnik Faik Muhić.

Krivicu Saveza u ovom slučaju, potvrdio je i v.d. generalnog tajnika, Jasmin Baković, koji je Tuzlacima ponudio nagodbu. Kako će ona izgledati, najvjerojatnije kompenzacijama raznih obaveza, doznat će se nakon sjednice Izvršnog odbora NS BiH, te UO Slobode.

Novo ročište pred Arbitražnim sudom najavljeno je za 12. travnja, kada bi se ovaj nesvakidašnji spor trebao okončati.

Podsjećamo, portal tuzlalive.ba u ljeto prošle godine prvi je izvjestio o podnesenoj tužbi i traženom obeštećenju. Još tada je odvjetnik Muhić tvrdio kako će sigurno na sudu dokazati da je Sloboda zahvaljujući jednoj nestatutarnoj odluci pojedinih ljudi iz Saveza ostala uskraćena za licencu, nastup u Evopskom kupu i velikoj dobiti.

- Sloboda je, bolje rečeno, žrtva mangupluka pojedinaca iz Saveza – rekao je Faik Muhić. (Za tuzlalive.ba: Miroslav Petrović, novinar Večernjeg lista i Sportskih novosti Zagreb)

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/faik ... e-nagodbu/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1407 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Razlicitost je oduvek lepota, mislim...

˝Ljepota različitosti˝ u Kući plamen mira u Tuzli

8:56, 19 Mart, 2010
Prihvatimo različitosti i uživajmo u njima.

Image
U organizaciji Udruženja građana “Kuća plamena mira” Tuzla u nedjelju 21.marta u prostorijama ovog udruženja u 12 sati bit će upriličena izložba “Ljepota različitosti”. Izložba je nastala rezultatom rada radionica koje se održavaju u Kući plamen mira sa djecom, dizajnom osoblja i pristiglih radova od građana, a sve sa ciljem da se da mali doprinos sedmici borbe protiv svih oblika diskriminacije koja se održava od 13. do 21. marta.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 21.mart Internacionalnim danom za eliminaciju svih vrsta rasne diskrimnacije. Ovaj dan je uspostavljen kao reakcija na ubistvo 69 demonstranata protiv apartheida u Sharpeville-u, Južnoj Africi 1960 godine. Apartheed je bio legalni sistem rasne segregacije sprovođen od Vlade Južne Afrike između 1948 do 1990. godine.

Ove godine od 13 do 21 marta, aktivisti iz čitave Europe, NVO, univerziteti, škole, opštine će organizovati hiljade aktivnosti kako bi doprinijeli promjenama u otvaranju uma i spremnosti građana da prihvate različitosti i uživaju u njima.

Diskriminacija i isključenje manjina ima značajan uticaj na društvo. Zasnovana je na govorima mržnje. Najčešće politički korišteni izrazi kao što su nacija, narod, religija, “mi”, “naši” i “nacionalni interes” okreću građane jedne protiv drugih. Aktovi neznanja, nepovjerenja i svih oblika mržnje stvaraju negativnu i nezdravu atmosferu za sve, bez obzira bili vi manjina ili ne. Moramo razbiti krug i krenuti laganim koracima jedni prema drugima.

(TIP/UG Kuća plamen mira Tuzla)
http://www.tip.ba/2010/03/19/%cb%9dljep ... a-u-tuzli/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1408 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

19.03.2010.
Bosanski kulturni centar
Održan koncert u znak sjećanja na Ibrila Bibića
Foto / Video

Sinoć je u Bosanskom kulturnom centru održan koncert pod nazivom „Sjećanje na Ibrila Bibića“. Inicijatori i organizatori koncerta bili su članovi Narodnog orkestra pod upravom Amira Softića.
Image
http://img100.imageshack.us/img100/8131/2h2jbq8.jpg
- Večeras smo ovdje da se sjetimo pjevačke legende, čovjeka koji je obilježio i naše živote u jednom periodu. Svi učesnici programa su njegovi prijatelji koji pripadaju jednom vremenu, trenutcima provedenim s njim i obrnuto, Ibril je pripadao njima – poručili su organizatori koncerta.

U jednoiposatnom programu su učestvovali: Narodni orkestar pod upravom Amira Softića, veterani GKUD „Bosna“, te vokalni solisti: Nedžad Salković, Muhamed Mujkanović, Zekija Suman, Safet Dedajić, Senad Gračić, Esad Kovačević i Muhamed Nalić-Hame.

”Djevojko moja iz Džindić mahale”, “Mog jarana život ne bi dug”, “Pozdravi je pozdravi”, “Se navali šar Planina”, samo su neke od pjesama koje su se sinoć našle na repertoaru tuzlanskih muzičara. Sve nabrojane pjesme su samo mali dio nekadašnjeg, kompletnog izvođačkog repertoara rahmetli Ibrila Bibića. Nastupili su i veterani GKUD “Bosna” koji se predstavili sa koreografijom “Vranjska svita”.

Tokom koncerta upriličena je i video projekcija nekoliko starih hitova rahmetli Ibrila Bibića, a među njima i pjesma “Tuzlu brane hiljade jarana” koja je obilježila period agresije na naš grad.

Bibić Ibril rođen je 10. 06. 1950. godine u Novoj Gradišci od oca Bibić Elmaza iz Sjenice i majke Ružice Perkučin-Filipović iz Kikinde. Rođen je kao dijete ljubavi na radnoj akciji na izgradnji puta bratstvo-jedinstvo. Svoje prve životne korake naučio je u Sjenici, da bi se već prije polaska u školu čitava porodica preselila u Tetovo, gdje je započeo svoje školovanje. U Skoplju pohađa gimnaziju i automehaničarski zanat. Taj period je ostavio značajan trag u njegovom umjetničkom radu, jer je već tada postao član romskog KUD-a, a bio je i član rok grupe kao vokalni solista. Kasnije će njegovo perfektno poznavanje makedonskog jezika na kojem se školovao uz izvanrednu muzikalnost biti jedan od prepoznatljivih momenata kada se spomene njegovo ime.

Od 1974 godine živi u Tuzli, gdje pohađa Višu saobraćajnu školu, gdje je 1977 godine zasnovao i sretnu porodicu sa suprugom Vezirom. U toj zajednici rodila su se i djeca Jasmina i Nedžad. U međuvremenu 1975 godine pristupa RKUD-u „Mitar Trifunović-Učo“ u Tuzli, čiji je član bio narednih 20 godina, sve do pogibije. To se može nazvati najznačajnijim i najuspješnijim periodom njegovog bavljenja muzikom. Pjevajući svoj omiljeni repertoar, obišao je nekoliko kontinenata. Koncerti po Evropi; Njemačka, Austrija, Švicarska, Francuska, Belgija, SSSR postali su sastavni dio njegovog života. Van granica Evrope nastupao je još u Alžiru, SAD-u i Kanadi. Jedno izvjesno vrijeme u periodu od 1987. do 1992., bio je i član grupe „Bijela lađa“ iz Tuzle. Za RTV Sarajevo je napravio niz snimaka koji su deponovani u arhivskoj građi i koji se povremeno mogu čuti na radijskim programima.

Bio je puno poznatiji kao pjevač, nego kao neko ko je svaki dan radio svoj redovan posao u „Umel montaži“ ili „Tuzlanskoj banci“. Od 1992 do 1995. godine bio je član umjetničke čete II korpusa ARBiH. Prvi odlazak na ratište na Majevici: nikada u životu se nije spremao za tako nešto. U jednom momentu, to je bilo 20.03.1995., samo prostruja vijest: „Poginu pjevač!“. I ostade muk, nevjerica. Ostadoše supruga Vezira, kćerka Jasmina i sin Nedžad i svi mi bez izuzetnog čovjeka i umjetnika.

Svi učesnici programa su njegovi prijatelji koji pripadaju jednom vremenu, trenucima provedenim s njim i obrnuto, Ibril pripada njima.
S.P.
(tuzlarije.net)

Vise slika i video zapisa :
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/viewnewnews.php?id=34863

Po mom izboru:
Zekija Suman...divna zena, bila profesorica Denisu, a razredna Igoru.
Izabrane numere i izvodjenje je za 5+.


User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1409 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

DOSADNI STE VISE!!!

19.03.2010.
OO SDP BiH Tuzla - saopštenje
Zašto se SDA osjeća prozvanom iako Imamović nije spomenuo ni jednu stranku?

Općinski odbor SDP BiH Tuzla daje punu podršku načelniku Općine Tuzla koji je u svom odgovoru na saopštenje Ministra zdravstva Vlade TK između ostalog spomenuo istinu da je Tuzlanski kanton kroz svoje budžete za poslednjih deset godina potrošio preko 3 milijarde KM, a da za te pare u Tuzli nije izgradio ništa ili skoro ništa, da samo preuzima ranije izgrađeno i privatizacijom javno pretvara u lično. Osim toga, spomenuo je istinu po kojoj bi, kada bi se ukinuli kantoni, budžeti općina bili duplo veći, a budžet Federacije BiH, više nego duplo veći nego sada. Zaista je nedopustivo da samo u Federaciji BiH imamo 11 država u državi, 11 premijera, 150 ministara, skoro 500 pomoćnika ministara i skoro 500 poslanika.

Iako načelnik u svom saopštenju nije spomenuo niti jednu stranku, prozvanom se osjetila SDA i uputila saopštenje kojim neistinama brani kanton i, naravno, napada Općinu Tuzla, načelnika i SDP BiH. To je logično, jer u armiji ministara, njihovih pomoćnika i poslanika, najviše je kadrova SDA. Ako bi se ukinuli kantoni, građanima Federacije bilo bi duplo bolje, ali kadrovi SDA bi ostali bez fotelja i enormno visokih poslaničkih paušala.

Budžet Općine Tuzla, kao i svih općina u Federaciji, manji je zbog slabog dotoka novca iz PDV-a, čemu je uzrok ekonomska kriza, loš rad Vijeća ministara, Vlade Federacije i postojanje kantona. Bez obzira na to, na predloženi budžet od 42 miliona KM, načelnik Općine Tuzla i nadležne općinske službe su svojim radom, obezbijedili preko 33 miliona KM izvan budžetskih sredstava, tako da će u razvoj Tuzle biti uloženo daleko više nego što bi SDA htjela. Dakle, u izgradnji komunalne infrastrukture Tuzle, i ova godina biće rekordna, bez obzira što to smeta SDA-u Tuzle.

Sekretarijat za informisanje
OO SDP BiH Tuzla

Vezani tekstovi:
Ko o čemu, načelnik o SDA
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/viewnewnews.php?id=34854
Odgovor načelnika Imamovića u povodu saopštenja ministra Musića
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/viewnewnews.php?id=34848

(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/viewnewnews.php?id=34869
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1410 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

KONACNO!

19.03.2010.
Danas u zgradi Vlade TK
Potpisan ugovor o rekonstrukciji petlje Šićki Brod

Predstavnici Federalne direkcije cesta i Konzorcija bh frmi danas su u prostorijama Vlade Tuzlanskog kantona potpisali Ugovor o rekonstrukciji petlje Šićki Brod. Rekonstrukcijom petlje u mnogome će se poboljšati putna povezanost grada Tuzle, te stvoriti preduslovi za kvalitetnije spajanje na magistralni put M-18 Orašje-Tuzla-Sarajevo.
Image
http://img260.imageshack.us/img260/1249/vladapetlja2.jpg

U svom obraćanju domaćin današnjeg sastanka premijer Tuzalsnkog katnona Enes Mujić je istakao zadovoljstvo današnjim potpisivanjem, te dodao da je rekonstrukcija Petlje veiki projekat koji doprinosi povezivanju Tuzle i Tuzlanskog kantona sa drugim centrima u Bosni i Hercegovini, ali istovremeno zbog svog položaja znači mnogo i za povezivanje opština u Tuzlanskom kantonu“.

S obzirom da je investitor projekta Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, odnosno Federalno ministarstvo komunikacija, Najil Šećkanović, Federalni ministar prometa i komunikacija je izrazio zadovoljstvo što konačno kreću radovi na rekonstrukciji petlje i deblokadi Tuzle i ovog dijal Tuzlanskog kantona. „Vlada Federacije BiH je još prije dvije godine obezbijedila finansijska sredstva za rekonstrukciju petlje i dionicu puta od petlje do bolnice u Kreki u Tuzli, ali zbog se zbog određenih problema nije moglo pristupiti realizaciji projekta.“ Istakao je ministar Šećkanović i dodao, „Današnje potpisivanje je istovremeno i najava potpisivanja i početka realizacije niza projekata u našem kantonu, a do maja mjeseca očekujemo i da ugovorimo niz projekata u vezi sa trasom puta Vc.“

Vrijednost ovog projekta iznosi 6,5 miliona KM, a izvođač radova je konzorcij bosanskohercegovačkih firmi kojeg čine CPM BH iz Lukavca, Integral iz Laktaša i Reveus iz Tuzle. U ime konzorcija ugovor je danas potpisao Dževad Bečić, direktor kompanije CPM BH.
„Ovo je samo prvi dio ukupnog projekta vrijednog oko 18 miliona konvertibilnih maraka. Federalna direkcija cesta već radi na stvaranju preduslova da uskoro potpišemo ugovore i pokrenemo realizaciju i drugog dijela koji podrazumijeva rekonstruciju i proširenje ceste od petlje Šićki Brod do bolnice u Kreki u Tuzli.“ Istakao je na press konferenciji Ljubo Pravdić, direktor Federalne direkcije cesta.

Kako je istaknuto na današnjem sastanku rok za završetak radova na rekonstrukciji petlje, koja podrazumijeva i izgradnju dodatnih, trenutno nedostajućih krakova je osam mjeseci od dana potpisivanja ugovora tako da je za očekivati da do kraja godine Tuzla dobije savremeni zapadni ulaz i izlaz iz grada.
Odjeljenje za informisanje

(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/viewnewnews.php?id=34876
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1411 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Cudno...bas mu ne daju mira?

Načelniku Živinica Hasanu Muratoviću ponovo prijete smrću
22:20, 19 Mart, 2010
Opet su u pitanju građevinski problemi i nezadovoljni sugrađanin.

Image

Načelniku Živinica Hasanu Muratoviću ponovo prijete smrću. Opet su u pitanju građevinski problemi i nezadovoljni sugrađanin. Muratovića je u četvrtak oko 12 sati na mobilni aparat nazvala osoba koja se predstavila kao Smail Breko iz Živinica i nakon kratke rasprave zaprijetila smrću njemu i njegovoj porodici.

Poučen prethodnim iskustvom, Muratović je poziv odmah prijavio policijskoj stanici u Živinicama. Njega je 19. novembra prošle godine u općinskoj zgradi hicima iz pištolja pokušao usmrtiti Edhem Šaran iz Živinica, a razlozi su također bili vezani za građevinske radove u centru grada. Šaran je u pritvoru i čeka na suđenje.

(TIP/FTV)
http://www.tip.ba/2010/03/19/nacelniku- ... ete-smrcu/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1412 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

20.03.2010.
Društvo pisaca Tuzlanskog kantona
Nagrada dodjeljena Zejćiru Hasiću

S.Mešić
(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34885
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1413 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Nazalost, koliko para - toliko muzike!
Mene su ucili da se "pokrivam koliko je jorgan dug".
Nadam se da ce ova (ako bude para) ova severna tribina biti zavrsena...bar je ugovorena, a ostalo?


20.03.2010.
Stadion ˝Tušanj˝
Naziru se nove tribine

Nema se mnogo za pokazati ali i ovo malo, tek naziranje budućih tribina, biće dovoljno da se obraduju svi oni koji željno očekuju da stadion "Tušanj" dobije novo ruho. Izgradnja ne ide onom brzinom koju su navijači očekivali ali u ovim teškim vremenima najvažnije je da gradilište ne miruje.
Image
http://img242.imageshack.us/img242/5923/tribine1.jpg

A.M.
(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34889
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1414 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

nevenkagaragic wrote:Nesto su mi uvek sumnjive "spektakularne" akcije.

Srebrenica: Hapšenja zbog prostitucije i trgovine ljudima

(Radio Slobodna Evropa)
http://www.slobodnaevropa.org/content/s ... 85184.html
Koje li farse, od drzavih institucija naravno.
Novinari ipak nisu na budzetu (i grbaci gradjana). KO im je dao podatke?


Akcija u Srebrenici pokazala niz slabosti društva i institucija

http://www.slobodnaevropa.org/content/h ... 88681.html
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1415 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

"Demokratija"..."ko se boji "vuka" (istine) jos..."

Svetlana Cenić: ˝Još jedan prilog o tome gde živimo…˝

21 Mart, 2010
Svaka čast državi, studentima i akademiji! A i Tuzli, na moju veliku žalost.
Image

Pre nekih dva meseca, Asocijacija studenata ekonomskog fakuklteta Tuzla i njihovi saradnici pozvali su me da održim predavanje na temu finansijska kriza u skopu konferencije na istoimenu temu. Nakon razmenjenih poruka, nikada se nisu javili! Konferencija je održana od 19. do 21, ovog meseca, a ja sam tek danas (jučer) dobila izvinjenje koje u celosti navodim u nastavku:

Subject: Isprika zbog Vašeg nedolaska

Poštovana gospođo Svetlana

Želim da Vam se izvinem i iskažem duboko žaljenje
što niste prisustvovali današnjoj konferenciji ekonomista.

Nažalost mi smo bili izloženi velikom pritisku i čak uslovljeni
da se konferencija neće održati ako Vi budete prisustvovali.


U moje lično ime,i u ime studenata ja Vam se izvinjavam
i iskreno se nadam da ćemo ipak uspjeti Vas dovesti u Tuzlu i da ćemo imati priliku da surađujemo sa Vama.

Nažalost danas politika upravlja svim pa i Univerzitetom,što je svakako pogubno.Iskreno se nadam da će ovu državu preuzeti ljudi Vašeg shvatanja i kompetencije.

Još jednom iskreno izvinjenje i nadam se da Vas nismo remetili
i razočarali.

S dubokim poštovanjem

Emir Hadžić
Ekonomski consultant
Tuzla

(TIP/ tekst i foto preuzet sa facebook stranice Svetlane Cenić)
http://www.tip.ba/2010/03/21/svetlana-c ... imo%cb%9d/

Vezane vijesti: Tuzla: Konferencija „Finansijska kriza u BiH”
http://www.tip.ba/2010/03/20/tuzla-poce ... iza-u-bih/

Konferencija mladih ekonomista o temi ˝Finansijska kriza u BiH˝
http://www.tip.ba/2010/03/19/konferenci ... h%CB%9D-2/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1416 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Dobar tekst...slike necu postaviti.
Ovo umesto vesti o Salku Zildzicu, ponovnom prvaku sveta u jednoj od "plemenitih" vestina.
Salko je dobar momak, ali ovi "sportovi" su meni fuj!


Pseći ljudi
Autor: Veselin Gatalo
Objavljeno: 16.03.2010 u 11:21

Dva od deset ljudi su u stanju mučiti i ubiti čovjeka na najgore moguće načine. Ja sam to otkrio sam, u ratu. A u ratu je čak 5 do 6 ljudi od njih 10, spremno na takvo nešto. Tako kaže psihologija. A sada je, bez obzira na to što je ljevica u BiH militantnija od desnice, ipak kakav – takav mir. A ljudi još uvijek muče druga živa bića. Čak odgajaju i djecu sposobnu da to rade.

Znam jednog koji sebe smatra moralnom vertikalom i ljubiteljem ljudi, a u ratu je šamarao vezane ljude. Jednog od najboljih predratnih prijatelja izložio je vatri, a potom ga prodao za 30 (trideset) vreća za spavanje. Znam drugog koji je, mrtav hladan, i nažalost još živ (a i poštovan od svog naroda), mirno izdavao naređenja za likvidacije i nimalo ga nije sram ni stid zbog toga. Čega se pametan stidi, budala se ponosi, vazda bilo i biće. Zapravo, previše takvih znam da bih vjerovao u ljude. A opet, nekako, vjerujem. Vjerujem u ljude jer se drukčije ne može ostati pri pameti. Možda mi je lakše, jer ni sam nisam neki dobar čovjek, kršio sam božje zapovijesti kao vuk ogradu od tora. I sad ponekad poželim ženu muža Monike Beluči.

Jednom sam imao vuka. Zapravo, poluvuka. Ili je on imao mene? Volio je ubiti pseto, onako, čisto što mu je bilo ćeif. Radio je to kad ja ne bih bio blizu. Ne bi ih mrcvario, tek bi ih ubio. Dođe do psa, iz čista mira ga napadne, pregrize mu vratnu žilu i ode svojim poslom. Znao je da to ne volim. Da niko to ne voli. Završio je tako što ga je neko, neko moj, otrovao staklom – materijom bez okusa i mirisa. Nisam pitao ko je, nisam čak bio ni ljut. Jer, tako je trebalo biti. Jesam, ja sam ga ubio, da ne bi umirao u mukama od unutrašnjeg krvarenja. Ali, tako je moralo biti. Zlo raditi, a dobru se nadati, to ne može. I oni psi koje je pobio, imali su gazde kao što je on imao mene. S tim što su oni vjerovatno zaslužili smrt manje od mog Akele.

Sinoć surfam cyberspace – om i naletim na jeziv članak, još jeziviji video – zapis. Jedan nesretni pas, naučen da mrcvari druge pse, polako ubija dobroćudnog rundova. Rundov, sav krvav, pokušava izvući nogu iz čeljusti nemani stvorene ljudskom rukom. Mladi nečovjek to snima kamerom, ne krije uživanje u mukama nesretne životinje. Bodri svog psa koji izgara od želje da udovolji svom gazdi, kida tetive nesretnog rundova dok ovaj ispušta krike slične ljudskim. Organizator ubijanja sa sigurne udaljenosti bilježi sve, sebi za uspomenu i na radost sebi sličnima. Narod koji ima ovakvu omladinu, ne treba da brine za svoju budućnost, neće je ni imati.

Mali je korak od ravnodušnosti prema tuđoj patnji do uživanja u njoj. Bez obzira da li se radi o psu, čovjeku, ženi ili djetetu. Nesretni rundov sa snimka Kemala Karovića, maloljetnog organizatora mučenja, pas je koji živi na ulici i samo nastoji dočekati idući dan, pas bez ogrlice i gospodara koji bi ga zaštitio ili mu barem prekratio muke i prekinuo svirepo iživljavanje. Dakle, nevažan pas. Kemal možda voli svog psa? Jer, zaboga, PitBull je pas stvoren za borbu, zar ne? Zašto mu ne udovoljiti? Nesretni rundov je bio samo kolateralna šteta na putu ka psećoj sreći, vjerovatno jedan od mnogih koji su poslužili svrsi.

Moja Vanda je borac, kao i svi belgijski ovčari. Lupoid je, bori se vučji, zagrize i otskoči. I opet. I opet. Kad vidi u ljudskim rukama oružje, kruži oko čovjeka brzinom komete, ne može se cijev zaustaviti na njoj. Kad je u bašći (provjerio s markirantom, prijateljem uzgajivačem njemačkih ovčara) napada dok čovjek ne ispusti oružje i ne sjedne, tad sjedi i drži uljeza na oku. A nisam je to učio. Što ti je reć genetika, a? Čeka jačeg i pametnijeg, onoga koji vlada stvarima, čeka mene da sredim situaciju i kažem joj šta dalje, da ide u boks ili da se odvezemo do grada, na kafu. Hm, jednom je ubila dobermana, još dok nije bilo ograde oko bašće. Ušao na njenu teritoriju, ona ga ubila. Da sam bio tu, ne bih joj dopustio da ide do kraja, čak ni da ga rani. Za to služe ljudi, da spriječe nepotrebnu patnju i smrt. Zato nas zovu humanoidima. Dobar ribar i ribi prekrati muke, da se ne guši na zraku. Dobar ribar vrati ribu u vodu ako je premala za jelo.

Sjetim se sitnih lopova i dilera, harmonikaša i kockara, bivših polupismenih legionara koji su vodili vojske i nakon rata sa orgazmičkim žarom pričali koliko su „oni“ vojnika izgubili u ratu. Znate, oni likovi koji u miru stoje iza taraba i puckaju pse na prolaznike, pritom se smijući podrugljivo i glasno. Licitiraju brojevima kao da je tu djecu njihova majka rodila, a ne tuđe matere, koje im danas ime proklinju. I oni su nekada bili tinejdžeri kao Kemal. Hm, ne bih se čudio da je poneki imao i svoga psa. I huškao ga na druge pse. Jer, kao što rekoh, mali je korak od ravnodušnosti prema tuđoj patnji i smrti do uživanja u njima. Mali je korak od psa do čovjeka.

(buka)
http://www.6yka.com/pseci-ljudi
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1417 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Svasta...i...koja luda upornost!

ZAPEO NA DRUGOJ GODINI
‘Lažni doktor’ ipak nije postao kirurg

Autor: Vanja Nezirović
Objavljeno: prije 9 h i 44 min
'Neautorizirano' Vanje Nezirović
Image
Boris Lajtner
http://img176.imageshack.us/img176/9886/pticar256466s1.jpg

Glavni protagonist skandala “lažni liječnik” iz 2000. godine, Siniša Ptičar, bivši Filipović, ipak nije postao doktor. Ptičar se, nakon što su ga kao 19-godišnjaka razotkrili zbog lažnog predstavljanja kao doktora u dvije zagrebačke bolnice, Sestre milosrdnice i Dubrava, preselio u Tuzlu gdje je upisao Medicinski fakultet, ali nije se maknuo dalje od druge godine.

Četiri godine pokušavao je završiti drugu godinu Medicinskog fakulteta u Tuzli te je na kraju odustao i više nije njihov student.

Dekan Farid Ljuca kaže da se Ptičar nije maknuo s druge godine te da nije uspio položiti ni jedan “medicinski” predmet.

- Položio je opće predmete na prvoj godini, ali nije uspio proći ni anatomiju ni fiziologiju - istaknuo je dekan Ljuca. Dodao je i da Ptičar nije položio ni neke ispite s prve godine fakulteta.

- Studentske godine 2007./2008. istekla su mu prava na našem fakultetu pa više nije student Medicine u Tuzli - kaže. Upozorava i da je Ptičar četiri godine “ponavljao” drugu godinu fakulteta.

- Medicina mu baš nije išla. Nadam se samo da se sada negdje ne pravi da je u Tuzli diplomirao medicinu?! - zabrinut je dekan Ljuca.

Podsjetimo da je “lažnog liječnika” Ptičara početkom siječnja 2001. prijavio Hrvoje Tomasović, bivši kirurg KB-a Sestre milosrdnice, u kojoj je Filipović volontirao. Policija je nakon toga utvrdila da je Filipović volontirao i u KB-u Dubrava, te da nije imao diplomu liječnika, već samo završenu srednju medicinsku školu. Komisija za unutarnji nadzor Kliničke bolnice Sestre milosrdnice tada je utvrdila da Filipović nije mogao ugroziti zdravlje ili život pacijenata jer ni jedan medicinski rad nije obavljao samostalno, već je isključivo obavljao poslove na razini srednje stručne spreme.

Prije završetka policijske istrage smijenjen je ravnatelj bolnice dr. Veljko Božikov, za kojega je utvrđeno da je izravno odgovoran što je Filipović upućen kao volonter na Odjel kardiokirurgije. Nakon bolničke istrage također je smijenjen dr. Petar Kirac, v.d. šefa kirurgije u Vinogradskoj bolnici.
(Jutarnji list)
http://www.jutarnji.hr/-lazni-doktor--i ... rg/647681/

Sta je ovima sa imenom "Sinisa"?
Slican slucaj se desio nedavno i u B.Luci.


Zvanično pranje ruku od lažnog hirurga
Autor: Darija Filipović
Objavljeno: 16.03.2010

Primer lažne diplome tobožnjeg hirurga Siniše Aleksića, koji je nepunih mesec dana asistirao na operacijama u Kliničkom centru u Banjaluci, nadležnima, izgleda, neće poslužiti ni kao opomena ni kao naravoučenije. Iako rukovodstvo zdravstvenih ustanova ima mogućnost da zatraži od Prosvetne inspekcije da proveri bilo koju diplomu koja im se učini sumnjiva, direktor KC Mirko Stanetić na pitanje hoće li to raditi ubuduće pri zapošljavanju novih zdravstvenih radnika, odgovara: „To nije mandat Kliničkog centra.“ Takođe, tvrdi da ranije nikada nisu proveravane diplome lekara jer „svako odgovara za svoja dela“.

„Ako neko donese diplomu o završenom fakultetu i uverenje o položenom državnom ispitu i licencu, bespredmetno je da se mi bavimo proveravanjem da li je neko završio fakultet ili nije. To nismo radili, niti treba da to radimo“, kaže Stanetić.

Iako je javnost bila poprilično šokirana saznanjem da je lažni lekar stažista mogao i da operiše pacijente da na vreme nije otkriven, čini se da bi se i u budućnosti mogli desiti ovakvi propusti. Naime, Prosvetna inspekcija RS proverava diplome samo po prijavi, a direktor KC Mirko Stanetić otvoreno kaže da se time ova ustanova neće baviti. Ostaje nejasno i to kako je Aleksić uopšte zaposlen, a da pri tome nije poznat ni doktorima koji rade u KC, ali i predaju na Medicinskom fakultetu u Banjaluci. Na pitanje da to prokomentariše, Stanetić odgovara da „ne zna i da to pitamo lekare“.

Da nije u redu da se koplja lome samo o leđa jednog čoveka, smatraju u Centru civilnih inicijativa jer kažu da „neko za ovaj propust mora odgovarati i u KC“.
„Nije problem samo u diplomi tog momka, problem je kako se dobija specijalizacija u RS, ko je dobija i kako se dolazi do radnog mesta? Ko su ti ljudi koji su ga zaposlili? Taj momak je svakako sebi upropastio život, ali to nije poenta. I dalje su na istim mestima ostali da sede oni koji će sutra kada se sve ovo zataška opet nekom fiktivnom lekaru dati da uđe u operacionu sali i da pogrešno leči čoveka“, navode u CCI BiH.

Oni smatraju da neko mora ostati bez posla ili biti bar suspendovan u KC, a ne da, kako navode, „Stanetić samo izađe pred javnost i kaže da bi zadavio momka koji je lažirao diplomu“.
Smatraju da ovo svima treba da bude nauk jer je reč o zdravstvenom sistemu i kadru koji leči ljude. Njima je posebno neverovatno da niko nije poznavao Aleksića, budući da studiranje na Medicinskom fakultetu dugo traje i da lekari sa KC predaju i na ovom fakultetu.

I u razgovoru sa nekim lekarima koji su hteli da ostanu anonimni smatraju da se desio ogroman propust u menadžmentu KC. Tvrde da su oni morali prilikom zapošljavanja da dostave mnogobrojne potvrde, iako su ih, s druge strane, svi znali jer su obavljali praksu u zdravstvenim ustanovama pre zaposlenja.
„Neshvatljivo je da niko nije pozvao Medicinski fakultet i proverio da li je neko završio fakultet. To je bar lako i to treba raditi ubuduće“, navode lekari.

Od 197 diploma poništene četiri

U Prosvetnoj inspekciji RS su nam odgovorili da inspektori prema zahtevu proveravaju zakonitosti sticanja i izdavanja diploma. Prošle godine, po zahtevu stranaka, inspekcija je proverila 197 diploma i uverenja o diplomiranju na visokoškolskim ustanovama. Zbog utvrđenih nepravilnosti u sticanju školskih isprava naloženo je visokoškolskim ustanovama da ponište četiri diplome. Međutim, u odgovoru nije precizirano o kojoj struci je reč niti su precizirali ko je zatražio proveru diploma.
Preuzeto sa http://www.blic.rs
(Buka)
http://www.6yka.com/zvanicno-pranje-ruk ... og-hirurga
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1418 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Vazan je publicitet, sta li?

Demant Emira Hadžića

Izvor Tuzla-x
Nedjelja, 21 Mart 2010 21:44
Objavljujemo demant Emira Hadžića u vezi informacija plasiranih u okviru vijesti oko nepojavljivanja Svetlane Cenić na Konferenciji mladih ekonomista u Tuzli.

Naime došlo je do neovlaštenog preuzimanja sadržaja sa društvenog portala Facebook, te do kalsične krađe podataka iz poruka koje sam lično i na privatnoj osnovi izmjenio sa gospođom Svetlanom Cenić.

Ovim putem želim da kažem da ASEF sa porukama koje su privatne nema ništa te da ni na koji način nisu uticali na MOJE stavove jer ja nisam član ni ASEF-a ni oragnizacionog odbora.

Molim bih da se ne izvlačite stvari iz konteksta kao što su to neovlašteno uradili pojedini mediji.

Napominjem da ASEF kao ni Ekonomski fakultet u Tuzli sa ovim nemaju ništa te ovim putem se jasno vidi da neki mediji ne rade svoj posao profesionalno.

Ovim putem čestitam ASEF-u na sjajnoj organizaciji uz želje da nastave sa dobrim radom.

S poštovanjem,
Emir Hadžić


(tuzla-x.ba)
http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=123
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1419 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

22.03.2010.
Fotoreportaža
Svjetski Dan voda obilježen na jezeru Šićki Brod

Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22. marta. To je ustanovljeno usvajanjem rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih naroda u decembru 1992 godine. Već 1993. godine prvi put je obilježen, a s vremenom je značaj ovoga praznika rastao. Pridajući značaj ovom datumu, UN želi podsjetiti na važnost zaštite vode i nedostatak vode za piće u mnogim zemljama svijeta, jer oko milijardu ljudi na Zemlji nema pristup sigurnoj pitkoj vodi.

Tim povodom članovi ribolovne sekcije “Kop Šićki Brod” u nedjelju su organizovali druženje na jezeru za članove i sve ostale iskrene zaljubljenike u prirodu.

- Drago mi je da se dosta građana odazvalo našem pozivu da dođu na jezero i provedu ugodan vikend sa nama. Po prvi put tu su i predstavnici opštine Tuzla, zatim smo ugostili predstavnike „Eko zelenih“, članove mjesnih zajednica, novinare i mnogobrojne građane. Druženje protiče uz roštilj, muziku i dobro raspoloženje – rekao je Senad Isaković – Roko, član ribolovne sekcije.

U sklopu druženja upriličena je i prezentacija jedrenja na jezeru

Sekcija “Kop Šićki Brod” već tri godine kontinuirano radi na očuvanju ovog dragulja pokoljenjima koja dolaze.

- Nekolicina naših članova mnogobrojim aktivnostima nastoji očuvati ovo jezero od uništenja, zaprljanja i od navodne ideje da se na ovom prostoru napravi odlagalište pepela za Termoelektranu Tuzla. Ta ideja je pokrenuta prije tri godine i toliko dugo traje i naša borba za jezero. Uspjeli smo barem malo da probudimo svijest ljudi od kojih je potekla ideja za odlagalište, te polako počinju da uviđaju da je ovo jedan veliki i predivan resurs koji bi vrlo brzo mogao, uz ulaganje sredstava, postati atraktivna turistička destinacija za građane Tuzle i šire okoline. Na jezeru postoji dosta pijeska koji bi se mogao iskoristiti za pravljenje šetališta oko jezera, ovaj veliki plato ima oko 100 dunuma slobodne zemlje i mogao bi se napraviti veliki park u kojem bi djeca, koja sve više vremena provode uz kompjutere, mogla uživati na čistom zraku, lijepom pejsažu, kupanju, a jedna od ideja je i dovođenje patki, labudova, zečeva i ostalih životinja – kazao je za Tuzlarije Senad Isaković.
Tokom dana organizovana je vožnja čamcem za najmlađe.

U ovoj godini, najznačajniji projekat koji su uspjeli realizovati članovi ribolovne sekcije „Kop Šićki Brod“ je nasipanje puta, u dužini od 300 metara, koji vodi do obala jezera. Radove uglavnom finansiraju sami.

Trenutno najveći problem je odvoz smeća sa obala jezera.

- Otišao sam u opštinu i podnio pismeni zahtjev da se odveze sedam tona smeća koje smo mi prikupili i odložili na platou iznad plaže. Kamara sa smećem stoji već tri godine, i svaki jači vjetar ponovo vraća smeće u jezero i onda ga nanovo čistimo – tvrdi Isaković.
Entuzijazam koji pokazuju članovi ovog društva može poslužiti kao primjer sličnim društvima, kao i svima građanima na području Tuzlanskog kantona, kako bi svi skupa dali svoj doprinos očuvanju i unapređenju okoliša.

S.P.
(tuzlarije.net)
Slike:
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34908
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1420 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Nista novo ni neobicno. Ovo je poznata prica vec godinama. Koja bedastoca!

22.03.2010.
Pisma čitalaca
Dobro upamtite psa lutalicu koji vas ujede!

Prije četiri godine pisali smo o slučaju Borka Ilića kojeg su u gradu napali psi lutalice. Nakon šoka od napada potražio je pomoć ljekara te se nemalo iznenadio kada su mu na Infektivnoj klinici UKC-a Tuzla rekli da pronađe psa koji ga je ugrizao, odvede ga veterinaru,drži ga izolovanog 15 dana kako bi se vidjelo da li je pas obolio od bjesnila.

Sudeći po pismu našeg čitaoca Nedžada M. nakon četiri godine izgleda da se ništa nije promijenilo na bolje. U nastavku je pismo koje prenosimo u cjelosti.

--------------------------------------------------------------------------------

Moja kćerka je u četvrtak oko 17,30 sati prolazeći na "rolama" ispred kina Centar napadnuta od strane grupe pasa lutalica i zadobila, na oko, dvije bezazlene ogrebotine.
Normalno,javljamo se ljekarima i procedura pocinje:
Nakon medicinskog tretmana saznajemo da bi trebali pronaći psa koji je napao dijete.
Znači, treba ga prvo pronaći negdje u gradu, zatim prepoznati, uhvatiti ga, pa onda narednih petnaest dana treba držati kod kuće i u međuvremenu mu tri puta vaditi nalaze u veterinarskoj stanici, naravno to se plaća 30 KM.

I šta sad?
Ako je zdrav poslije toga ga opet pustiti u grad da napadne neko drugo dijete. A ako je bolestan vjerovatno ga opet pustiti jer nema drugog riješenja.

A ako prilikom hvatanja i prevoza koga od ukućana opet ugrize onda nam je lakše jer je barem unvaćen pas ili bi ga mogli tretirati da je naš pa možda i neku kaznu zaradimo.

Preporučujem svim građanima Tuzle da nabave po jednu kućicu za psa i korpu za transport psa (zlu ne trebalo!)

(A ako to ne uradimo onda dijete treba da u roku od sedam dana primi vakcinu - koje već duže vremena nema)

S.M.
(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34910
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1421 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Kucno vaspitanje...pre svega!

Foto: Sram nas bilo!
9:35, 22 Mart, 2010
Najbolji primjer ljudske bahatosti, licemjerja i gluposti je rijeka Jala u Tuzli.

Image
Očito je da problem zagađivanja rijeka u BiH, nije samo puko ˝zvocanje˝ predstavnika nevladinih organizacija i osviještenih ljudi, nego problem s kojim će se Tuzla, ako se uistinu želi približiti europskim gradovima morati svakako ozbiljnije pozabaviti. Najbolji primjer ljudske bahatosti, licemjerja i gluposti je rijeka Jala u Tuzli.

I dok se 22.mart u svijetu obilježava kao Svjetski dan voda, kojim želi da se ukaže na važnost zaštite voda i njen nedostatak u mnogim krajevima svijeta, građani Tuzle ni najmanje ne mare za svoje riječno bogastvo. Možda je bolje reći za svoju sramotu, sramotu svih Tuzlaka i Tuzlanki. Jer kako drugačije objasniti ravnodušan odnos komunalne službe u našem gradu, ali što je najžalosnije i svih građana Tuzle spram velike količine razbacanog otpada u koritu rijeka Jale, koji već danima strši pored mosta kod RK Omega u Tuzli, ali i na drugim lokacijama.

Nikada prije nismo raspolagali sa više informacija o važnosti očuvanja okoliša. Pojedinci i organizacije koji se zalažu za očuvanje prirode također su brojniji nego ikad. Nikada prije nije se raspolagalo takvom tehnologijom koja nam može pomoći u rješavanju ekoloških problema. Pa ipak stanje se kako se čini samo pogoršava.
(TIP/A.J.)

SLIKE :
http://www.tip.ba/2010/03/22/foto-sram-nas-bilo/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1422 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

O da, "odmotavanje klupka"... sve se bojim...
U BiH se TO godinama "radi", pa...? Gde su rezultati?
Za nedodirljive NEMA suda, osim onog "kadija te tuzi - kadija ti sudi".


Općina Tuzla ucjenjuje AUBiH: Neće da vrate depozit od skoro 100.000 maraka!
objavljeno: 22. 03. 2010

Posredstvom Komisije za provođenja javnih konkursa , Općina Tuzla ucjenjuje Američki univerzitet u BiH da odustane od tužbe radi odbijenice za plac na Trgu slobode i o tome im dostavi dokaze u roku osam dana. U protivnom nadležni iz Općine prijete da neće vratiti depozit od 99.163,50 KM, koji je AUBiH uplatio konkurišući u oktobru prošle godine za kupovinu placa kod Kantonalne privredne komore.
Image
Radi podsjećanja, bitno je reći da je AUBiH prilikom kandidature za dodjelu neizgrađenog placa na Trgu slobode, na račun Općine uplatio 99.163,50 KM, jer je to bio jedan od uslova za javno nadmetanje za navedeno građevinsko zemljište. Bez obzira što je dao najpovoljniju ponudu, Općina nije dodijelila placa Američkom univerzitetu, jer je konkurs, po svemu sudeći, bio samo formalnost i raspisan je “za unaprijed poznato lice”.

Zbog tih okolnosti AUBiH se blagovremeno žalio Komisiji za provođenje javnog konkursa, ali je prigovor odbijen. AUBiH se obraćao žalbom i Općinskom vijeću Tuzla, ali je ponovo odbijen. U oba slučaja AUBiH se žalio nadležnim tijelima općine, a javne odgovore je davao načelnik Jasmin Imamović.

Nakon što je Općinsko vijeće zvanično odbilo prigovor, AUBiH se obratio Općini za povrat pomenutih sredstava. Umjesto da vrate nemalu sumu novca, stigla je ucjena. U njoj Amra Delalić, inače predsjednica Komisije za provođenje javnog konkursa za pomenuti plac, neistinito tvrdi da je zahtjev za povrat sredstava nepotpun i postavlja novi ultimatumni rok od osam dana. U obavijesti se od AUBiH traži:

“Da u spis predmeta (zahtjeva za povrat novca op.a.) dostavite izjavu o odricanju prava na pokretanje upravnog spora podnošenjem tužbe pred kantonalnim sudom u Tuzli , na Rješenje o odbijanju prigovora … za dodjelu neizgrađenog građevinskog zemljišta u državnom vlasništvu, donešeno od strane Općinskog vijeća”.

Osim toga od AUBiH se traži da u “predmet spisa” i to sa “najnovijim datumom” dostavi potvrdu Kantonalnog suda u Tuzli, “ da protiv pomenutog Rješenja o odbijanju prigovora nije pokrenut upravni spor”!?

U obrazloženju ove ucjene, očito iznervirani službenici Općine pozivaju se na tačku 9 pomenutog konkursa, koji glasi: “Učesnicima javnog konkursa, koji nisu izabrani kao najpovoljniji ponuđači, depozit će se vratiti nakon protoka roka za ulaganje prigovora na Zaključak Komisije za provođenje javnog konkursa, ukoliko isti nisu uložili pismeni prigovor na Zaključak”.

U tom stavu nema govora o eventualnoj tužbi. Pravo prigovora na Zaključak je iskorišćeno i nema više instance za prigovor, osim upravnog postupka. Zato je logično da Općina vrati navedeni novac. Ucjenom, praktično reketarenjem da se AUBiH odrekne prava na tužbu – zbog nezakonitog Zaključka na konkursu – Općina na čelu sa načelnikom Jasminom Imamovićem, želi građanima i pravnim licima osporiti ustavno pravo na tužbu.

Na taj način, izvršna vlast Tuzle i njen načelnik, po najboljoj recepturi boljševizma, stavlja se iznad zakonodavne, mada se u mnogim javnim istupima, kao u slučaju enormno isplaćenih iznosa za regres (samo načelnik Tuzle oko 2.300 KM), pozivaju na poštivanje zakona.

Da li su u ovom slučaju zabrinuti i činjenicom da se na sudu može početi odmotavati klupko istih nezakonitosti učinjenih na ranijim konkursima!? (RI, DT, tl)

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/opci ... 00-maraka/
Incub
Posts: 764
Joined: 16/04/2007 15:44

#1423 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Incub »

Jutro,
Ima li neko broj tel. ili email sudskog vjestaka gradjevinske struke u Tuzli?
Da ne otvaram novu temu.
Hvala.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1424 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Incub wrote:Jutro,
Ima li neko broj tel. ili email sudskog vjestaka gradjevinske struke u Tuzli?
Da ne otvaram novu temu.
Hvala.
Dobro jutro Incub. Ima, preporucujem Izic Nedzada - poslala broj na PP.

http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... 419&page=4
Incub
Posts: 764
Joined: 16/04/2007 15:44

#1425 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Incub »

Hvala na informacijama.
Poslao sam Vam pp.
Post Reply