Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
burger_pasa
Posts: 408
Joined: 20/10/2013 15:36

#1376 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by burger_pasa »

Da je tá tvorevina jugoslavija bila ozbiljna drzava nikad ne bi iznjedrila genocidasku velikosrpsku politiku. Tá tvorevina je bila lazna, zasnovana na lazima, diktaturi i kreditima nesvrstanih Islamskih zemalja, koje su se u to vrijeme nasle izmedju Istoka i Zapada. U toj tvorevini su cetnike proglasavali partizanima, pa su ulice i trgove po njima nazivali. A da nepricamo o supljacima tipa saka golorukih partizana pobjedila do zuba naoruzane Njemacke divizije ...itd... Sreca pa je taj lazni sistem propao i nikad vise se ponoviti nece.
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#1377 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by PM72 »

burger_pasa wrote:Da je tá tvorevina jugoslavija bila ozbiljna drzava nikad ne bi iznjedrila genocidasku velikosrpsku politiku. Tá tvorevina je bila lazna, zasnovana na lazima, diktaturi i kreditima nesvrstanih Islamskih zemalja, koje su se u to vrijeme nasle izmedju Istoka i Zapada. U toj tvorevini su cetnike proglasavali partizanima, pa su ulice i trgove po njima nazivali. A da nepricamo o supljacima tipa saka golorukih partizana pobjedila do zuba naoruzane Njemacke divizije ...itd... Sreca pa je taj lazni sistem propao i nikad vise se ponoviti nece.
A sad ti je kao lijepo i dobro? :lol: A na čemu je zasnovana ova naša tvorevina? Na istini i demokratiji? Pa bolan ne bio,u Titinoj državi NIKAD novine nisu objavljivale kako će penzija početi da se djele- 8 ili 10 sljedećeg mjeseca niti si znao po kojem koeficijentu.Penzija je bila uvijek prvog u mjesecu jedino ako padne u nedjelju,djelili su je u petak.Ovi "tvoji" uzmu kredit pa podjele penzije i to je djele 15 dana.

Da si malo više vremena provodio s knjigom (i pravopis ti je "jača" strana :lol: ) ,znao bi kakve nebuloze valjaš o "šaci partizana" kojih je bilo na kraju II svjetskog rata skoro 800 000.Dakle,ne radi se o šaci nego o ogromnoj cifri.

Što se tiče "proglašavanja četnika partizanima",šta bogati rade ovi "tvoji"? SS oficirima daju imena škola,profašističke organizacije tipa MM proglašavaju humanitarnim organizacijama a vade papire kako im je dedo jal amidža bio u handžar diviziji ili u ustašama jer nije htio u partizane.Bijedno da ne može bijednije biti.

Ti navedi stotinu stvari koje nisu valjale u onoj državi a ja ću tebi 1 000 koje ne valjaju o ovoj sprdačini od sistema i zemlje.Uz opasku da nisi u stanju naći stotinu dobrih stvari koje sad valjaju a ja ću tebi opet naći 1 000 stvari koje su bile dobre u onoj državi.
User avatar
Leons
Posts: 1037
Joined: 16/08/2013 23:52

#1378 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Leons »

Glupo je porediti BiH sa Jugoslavijom jer ova druga nije imala polovinu drzave pod okupacijom kao sto je slucaj sa RSom napravljenom od strane JNA oruzja koju je svako finansirao.

Svi exyu narodi su zavrsili sa tom pricom samo jos jadni bosnjo place za vremenima hladnog rata, komunizma i diktatora. Nema sta, vrhunac nacionalne i drzavnicke svijesti. Slucajno dobili drzavu. Na crkotinama tvorevine.
User avatar
kamberovica polje
Posts: 4101
Joined: 28/01/2012 11:38

#1379 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by kamberovica polje »

Leons wrote:Glupo je porediti BiH sa Jugoslavijom jer ova druga nije imala polovinu drzave pod okupacijom kao sto je slucaj sa RSom napravljenom od strane JNA.

Svi exyu narodi su zavrsili sa tom pricom samo jos jadni bosnjo place za vremenima hladnog rata, komunizma i diktatora. Nema sta, vrhunac nacionalne i drzavnicke svijesti. Slucajno dobili drzavu. Na crkotinama tvorevine.
Upravu si nije imala polovinu okupiranu, imala je daleko više. Ko to brani ovoj drugoj neokupiranoj slobodarskoj polovici da napreduje?
User avatar
Leons
Posts: 1037
Joined: 16/08/2013 23:52

#1380 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Leons »

Nije bila uopste okupirana drzava, ne znam sto spinujes bez veze.
A ovom drugom dijelu - pa naslijedje komunizma. Nema sta drugo biti.
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#1381 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by JThomas »

jer ti tako kažeš?
User avatar
Leons
Posts: 1037
Joined: 16/08/2013 23:52

#1382 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Leons »

Nije nego se radi o istom sablonu i problemu s kojim se susrecu sve evropske postkomunisticke drzave..
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1383 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

piupiu wrote:
supercali wrote:Piupiu jest da nije tema al hoces ti na kafu?
:lol:

Priznaj koja sam na spisku? :mrgreen:
Prva jer si moderatorka
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#1384 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by JThomas »

Leons wrote:Nije nego se radi o istom sablonu i problemu s kojim se susrecu sve evropske postkomunisticke drzave..
jeste, baš slično stojimo ekonomski i u svakom drugom pogledu kao češka, slovačka, estonija, litvanija, latvija...

bolan, čitanje nije grijeh ni zločin...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1385 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by _BataZiv_0809 »

piupiu wrote:
supercali wrote:Piupiu jest da nije tema al hoces ti na kafu?
:lol:

Priznaj koja sam na spisku? :mrgreen:
Piupiu, reci mu cija si :oops:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52662
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1386 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Chmoljo »

Silvesterova.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1387 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by spreca »

supercali wrote: Prva jer si moderatorka
cvikas daso :lol: .....ja bi rekao bar da je druga :lol:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1388 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

_BataZiv_0809 wrote:
piupiu wrote:
supercali wrote:Piupiu jest da nije tema al hoces ti na kafu?
:lol:

Priznaj koja sam na spisku? :mrgreen:
Piupiu, reci mu cija si :oops:
Cija da je taj ce se pomjeriti nije zid
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#1389 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo Bosna »

Ovdje neki forumaši po defaultu napadaju bivšu državu, kao automatski ako braniš ono dobro u ex Yu, kao protiv si Bosne i slične reakcije na prvu i tvrdoglavo, bez sagledavanja poente.


Ovdje po n-ti put ponavljam, nije poenta domoljublje, masa je ovdje ljudi koji vole našu Domovinu BiH, oni stariji među nama nisu bježali iz Bosne, nisu je izdali i slično?


Niko barem ja to ne vidim iz postova ne kaže : "Bila je idealna Yuga", ne, imala je puno mana, manjak nacionalnih i vjerskih sloboda, to ponajbolje znamo mi Bošnjaci, da ne govorimo u ime drugih naroda ali i oni su sigurno u nekim segmentima bili uskraćeni, ponajviše po pitanju slobode vjere,nacionalnog izražaja, ali niko i ne tvrdi da je sve eto, "bilo idealno"...

Ovdje neki treba da se upitaju, ako oni koji se sječaju ex Yu, i bili punoljetni kada se zaratilo , pa bili vjernici, poput moje malenkosti ili ne, bili Bošnjaci poput mene ili pripadnici nekog drugog ex Yu naroda, bili članovi vladajuće SK partije ili ne poput mojih i mene, e ako mnogi i to različitih vjerskih, političkih, nacionalnih miljea i opredjeljenja kažu: "Bilo je bolje u mnogo čemu", zašto to kažu pa ljudi različitog porijekla , vjere i nacije, pa niko ih sada ne tjera da ne kažu ono što misle? Zato, neka oni koji brane tezu da nije bilo bolje, daju neki validan kontraargument?


Več smo istakli da teze da se sada voze bolja auta padaju u vodu jer su nebulozne, jer je prošlo oko 30-tak godina, da je bila bolja tehnika , nebuloza, to je neko drugo vrijeme, ali šta je sa stvarima koje su uporedive?


Opet se vračam na ono zašto se raspala, pa raspale su se si sve predhodne države i to sam več ebalorirao, je li neko može garantovati da če za 50-100 godina granice Evrope biti ovakve kakve su danas, pa progugljte malo povijest?


Ali ima stvarai koje su uporedive evo od 1965/ kao otprilike sada 2015 godina, 20 godina od kraja rata, pa tamo do neke 1990, do kada je ta država praktički i stvarno i postojala? Vjerske slobode, manje ali nije ti ni u Beogradu , Tomislavgradu ili Visokom, neko mogao razbiti gradu ako uđeš u džamiju ili katoličku bogomolju ili crkvu pravoslavnu, a da ne pričamo a danas, mogao si i onda imati problema, ako nisi bio član partije, više ako si bio , npr ako nisi bio u partiji a mlad si , ne bi bio baš "in " u raji, ako si bio mlađi i student i počesto išao u crkvu/katedralu/džamiju, mogao si biti prozvan na informativni, ali nisi se bojao da budala u ex Yu, gdje su u večini pravoslavni, katolici ili muslimani, tebi kao manjinskom vjerniku dođe pred bogomolju i razbije ti glavu?


Ili policija/milicija, eto bila sirova , prvo lupi pa traži ličnu, ali? Je li se sječa neko pšljački pošte, banak, obijanja stanova , razbojništava u ex Yu, to je bila rijtkost adanas je "normalna stvar", eto nije to samo specifičnost složeno uređene BiH, ni u Srbiji nije bolje, i u drugim ex Yu se to dešava.
Sloboda putovanja i života neupitna, hajde danas prošetaj kao omladinac gradom gdje si manjina a da potrefiš da nisi u samom centru grada i da naletiš na nacionalističke pojedince, a oni večina u tom gradu, ne bi se dobro proveo?


Onda, moglo se je to desiti,. ali ako ih identifikuju ne bi ni pomislili da nekoga pretuku ili uvrijede po vjerskoj i nacionalnoj osnovi, dakle imamo demokratiju ali poprilično , "na baterije"?


O ekonomskom životu valjda ne treba ni pričati, neki dan spomenuh termin "radionica" misleči na "cirkus" od termina koji se danas podrazumijeva, kao "kreativne radionice za mlade, kao mladi uče neke nove vještine govorništva", ili "radionice demokratije" i lisčne gluposti, jednom starijem rođaku prijeratnom rukovodiocu u BiH SOURU, koji nije bio član partije, a fakulteteski obrazovan? Kaže on meni kakve "radionice", pa u nas je radionicu, vodio diplomirani inžinjer i imala je, jedna od radionica 150 uposlenih i mi smo to zvali "radionica", a čak ne ni pogon? Danas bi to u BiH, Srbiji pa i u Hrvatskoj bio primjer," jake i uspješne " kompanije a tada nije bilo vrijedno ni spomena, pa o čemu mi ljudi pričamo ?

Eto BiH kao poharana , pa kao 20 godina po ratu, "ne može" napraviti jedne fabrike, kako treba? Je li Slovenija poharana, Hrvatska puuuno manje od BiH, pa zašto tamo ne veličaju toliko EU perspektivu i novu demokratiju ???
Last edited by Fudo Bosna on 24/08/2015 12:27, edited 1 time in total.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#1390 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by almir90 »

Ako SDP dođe na vlast bit ćemo opet Jugoslavija. :lol: :lol: :lol: :lol: Nema veze što su već bili, učili se jadni, nisu znali kako to funkcioniše. :zzzz:
User avatar
Leons
Posts: 1037
Joined: 16/08/2013 23:52

#1391 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Leons »

JThomas wrote:
Leons wrote:Nije nego se radi o istom sablonu i problemu s kojim se susrecu sve evropske postkomunisticke drzave..
jeste, baš slično stojimo ekonomski i u svakom drugom pogledu kao češka, slovačka, estonija, litvanija, latvija...

bolan, čitanje nije grijeh ni zločin...
Pa ne moramo svi u istoj situaciji u isto vrijeme biti. Ceska izvrsila lustraciju komunizma, Estonija najliberalnija ekonomski...
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#1392 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

Fudo Bosna wrote: Več smo istakli da teze da se sada voze bolja auta padaju u vodu jer su nebulozne, jer je prošlo oko 30-tak godina, da je bila bolja tehnika , nebuloza, to je neko drugo vrijeme, ali šta je sa stvarima koje su uporedive?
Bez ulaženja u bolje ili gore, ali da li ima neki način provjere prije evo dugo čekanog rezultata popisa koliko je onda bilo auta po glavi stanovnika, a koliko danas bez obzira na tehnička unapređenja, koliko kvadratnih metara po glavi stanovnika onda i danas ili kupovna moć onda i danas?
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#1393 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by JThomas »

Leons wrote: Pa ne moramo svi u istoj situaciji u isto vrijeme biti. Ceska izvrsila lustraciju komunizma, Estonija najliberalnija ekonomski...
ali sve je po istom šablonu, jelde?

za sve što valja zaslužno je samo i isključivo ono što se tebi sviđa, a za sve što ne valja samo i isključivo ono što se tebi ne sviđa. jer se tebi ne sviđa i jer ti tako kažeš. pa ni u crvenkapici stvari nisu tako crno-bijele.
User avatar
Dozer
Posts: 32992
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1394 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

@piupiu
Ma meni nisi ni u planu, al' svejedno - hajmo na fuka :D
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#1395 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

Fudo Bosna wrote: O ekonomskom životu valjda ne treba ni pričati, neki dan spomenuh termin "radionica" misleči na "cirkus" od termina koji se danas podrazumijeva, kao "kreativne radionice za mlade, kao mladi uče neke nove vještine govorništva", ili "radionice demokratije" i lisčne gluposti, jednom starijem rođaku prijeratnom rukovodiocu u BiH SOURU, koji nije bio član partije, a fakulteteski obrazovan? Kaže on meni kakve "radionice", pa u nas je radionicu, vodio diplomirani inžinjer i imala je, jedna od radionica 150 uposlenih i mi smo to zvali "radionica", a čak ne ni pogon? Danas bi to u BiH, Srbiji pa i u Hrvatskoj bio primjer," jake i uspješne " kompanije a tada nije bilo vrijedno ni spomena, pa o čemu mi ljudi pričamo ?
A robotizacija? U proizvodnji obuće.

Nekada...

Image

Danas...

Image
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1396 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

skupljac_zeljeza wrote:
Fudo Bosna wrote: Več smo istakli da teze da se sada voze bolja auta padaju u vodu jer su nebulozne, jer je prošlo oko 30-tak godina, da je bila bolja tehnika , nebuloza, to je neko drugo vrijeme, ali šta je sa stvarima koje su uporedive?
Bez ulaženja u bolje ili gore, ali da li ima neki način provjere prije evo dugo čekanog rezultata popisa koliko je onda bilo auta po glavi stanovnika, a koliko danas bez obzira na tehnička unapređenja, koliko kvadratnih metara po glavi stanovnika onda i danas ili kupovna moć onda i danas?
glupa ti je analogija
isto se moze onda reci i za ameriku norvesku monako svicarsku
koliko su auta imali onda koliko sada koliko korisnika interneta sada koliko onda i sl nebuloze
kvalitet zivota se ne gleda koliko je ko imao auta posebno ne u vremenima koja se ne mogu uporediti
Last edited by supercali on 24/08/2015 13:19, edited 1 time in total.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1397 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

skupljac_zeljeza wrote:
Fudo Bosna wrote: O ekonomskom životu valjda ne treba ni pričati, neki dan spomenuh termin "radionica" misleči na "cirkus" od termina koji se danas podrazumijeva, kao "kreativne radionice za mlade, kao mladi uče neke nove vještine govorništva", ili "radionice demokratije" i lisčne gluposti, jednom starijem rođaku prijeratnom rukovodiocu u BiH SOURU, koji nije bio član partije, a fakulteteski obrazovan? Kaže on meni kakve "radionice", pa u nas je radionicu, vodio diplomirani inžinjer i imala je, jedna od radionica 150 uposlenih i mi smo to zvali "radionica", a čak ne ni pogon? Danas bi to u BiH, Srbiji pa i u Hrvatskoj bio primjer," jake i uspješne " kompanije a tada nije bilo vrijedno ni spomena, pa o čemu mi ljudi pričamo ?
A robotizacija? U proizvodnji obuće.

Nekada...

Image

Danas...

Image
tvojom analogijom moze se reci da je bilo bolje ranije jer je vise ljudi bilo zaposleno i vise ljudi zaradjivalo dok je na gornjoj slici radilo 50 ljudi na donjoj rade 3 covjeka a 47 nezaposleno
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1398 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

Dozer wrote:@piupiu
Ma meni nisi ni u planu, al' svejedno - hajmo na fuka :D
ne mjesaj se gdje ti nije mjesto :D
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#1399 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

supercali wrote:
Dozer wrote:@piupiu
Ma meni nisi ni u planu, al' svejedno - hajmo na fuka :D
ne mjesaj se gdje ti nije mjesto :D
Što bi se vi svađali kada i ja mogu @piu izvesti na kafu i mirna Bosna. Tamam treba da približimo nekakve pojmove. :P
User avatar
Dozer
Posts: 32992
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1400 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Dozer »

Tehnika i tehnologija napreduju, tu nema nista sporno. Ali, ako je npr. proces pravljenja te obuce sada mehanizovan i automatizovan u odnosu na vrijeme od prije 30 godina, zasto se onda raspustena radna snaga nije prekvalifikovala i otovrila im se fabrika u kojoj ce proizvoditi te masine za proizvodnju cipela?
To se, inace, zove dugorocno planiranje, vizija, strategija, itd. ;)

I, ne dirajte mi pilence, ona i ja imamo da trunimo o ovim nekim 'vamo temama ;) :D
Last edited by Dozer on 24/08/2015 13:28, edited 1 time in total.
Post Reply