Vijesti iz Tuzle

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1376 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Incub wrote:Jutro Nevenka,
Ima li nekih novih vijesti iz Tuzle?
Dobro jutro Incub.
Nista posebno, osim provala, a gorela je i stara opstinska baraka kod novog BIT centra (renovirani objekat nekadasnjih inspekcija).
Jedino sto je (meni) interesantno je ovo :


Subvencioniranje centralnog grijanja od strane Termoelektrane

Izvor Tuzla-x
Subota, 13 Mart 2010 16:28
Klub vijećnika Narodne stranke Radom za boljitak, u Općinskom vijeću Tuzla, pokrenuće inicijativu da se nadležne službe u općinskoj administraciji više založe na naplati ekoloških šteta koje grad trpi, zbog rada Termoelektrane.

U najkraćem, potrebno je postupiti po Zakonu o zaštiti okoline, koji Elektroprivreda BiH, kada je u pitanju tuzlanska Termoelektrana, godinama uporno zaobilazi, te uz mrvice ogromnog profita koje izdvaja za ekološke štete, gomila dugove prema Tuzli i njenim građanima.

Vijećnici Stranke za boljitak će predložiti Vijeću da se od Elektroprivrede, ako štete nije moguće naplatiti u novcu, zatraži neka vrsta ugovornog odnosa u vidu kompenzacije, za štete koje proizvodnjom struje i sagorijevanjem ogromnih količina uglja nanosi Termoelektrana. Prema tome, Termoelektrana bi morala smanjiti cijene pare isporučene Centralnom grijanju, odnosno građanima kao krajnjim potrošačima ove energije. Činjenica više u pogledu opravdanosti takvog razmišljanja je manja cijena grijanja u nekim gradovima FBiH, iako oni ne trpe stalno zagađenje i kvalitetu zraka izazvanim radom termoenergetskih postrojenja.

Konačno, moglo bi se pristati i na subvencije troškova grijanja od strane Termoelektrane, ako ne za sve, onda za pojedine, posebno kategorije građana s povećanim socijalnim potrebama, i na taj način nivelisati dugove po osnovu Zakona o zaštiti okoline.
http://www.tuzla-x.ba/index.php?option= ... Itemid=123
User avatar
ProS
Posts: 675
Joined: 19/09/2004 23:23

#1377 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by ProS »

novinari u tz :lol:
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1378 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Eh, zasukali bi oni da nisu sve rasprckali...

12-03-2010 02:00
Zasučite rukave i isplatite nam naših pet zarađenih plaća

Image

Iako, su dan ra­ni­je ure­dno na­ja­vi­li pro­te­sno oku­plja­nje is­pred zgra­de Vla­de Tu­zlan­skog kan­to­na, ra­dni­ci Ru­dni­ka kreč­nja­ka «Vi­je­nac» iz Lu­kav­ca ju­čer ni­su raz­go­va­ra­li sa re­sor­nim mi­nis­trom Se­hu­di­nom Ogra­še­vi­ćem.

Mi­nis­tar ni­je do­šao

- Mi­nis­tar ni­je do­šao na po­sao, ta­ko da su vam po­ru­či­li da mo­že­te raz­go­va­ra­ti sa nje­go­vim za­mje­ni­kom - ka­za­la je u obra­ća­nju oku­plje­nim ra­dni­ci­ma Ka­ta Ive­ljić, pred­sje­dni­ca gran­skog Sin­di­ka­ta he­mi­je i ne­me­ta­la.

No, ra­dni­ci ni­su htje­li ču­ti za pre­go­vo­re sa Ogra­še­vi­će­vim po­mo­ćni­kom.

- Ne­ka do­đe na po­sao, jer pri­ma «de­be­lu» pla­ću, dok mi od no­vem­bra ni­smo do­bi­li ni mar­ku! - ne­go­do­va­li su oku­plje­ni ra­dni­ci.

Ra­dni­ci Ru­dni­ka kreč­nja­ka «Vi­je­nac» pot­crta­va­ju ka­ko je nji­ho­vo pre­du­ze­će u sto­pos­to­tnom vla­sniš­tvu Tu­zlan­skog kan­to­na, te da od aktu­el­ne vlas­ti tra­že hi­tno rje­ša­va­nje pro­ble­ma.

- Tra­ži­mo da nam is­pla­te za­os­ta­le pla­će, i po­ru­ču­je­mo ka­ko ra­dni­ci ni­su pro­tiv pri­va­ti­za­ci­je Ru­dni­ka, ako će taj po­sao bi­ti obav­ljen na pra­ve­dan na­čin.

Te­žak ži­vot

Go­di­na­ma obe­ća­va­ju da će Ru­dnik bi­ti pri­va­ti­zi­ran, a mi sve te­že i te­že ži­vi­mo. Na­ši pro­ble­mi su kul­mi­ni­ra­li ka­da je pri­va­ti­zi­ra­na «Fa­bri­ka so­de», ko­ja nam je du­go­va­la oko dva mi­li­ona KM. U tom je po­slu učes­tvo­va­la ta­daš­nja pos­ta­va Vla­de TK. Sto­ga ne­ka aktu­el­na vlast za­su­če ru­ka­ve i ri­je­ši pro­ble­me 224 ra­dni­ka Ru­dni­ka kreč­nja­ka «Vi­je­nac» - na­po­mi­nju lu­ka­va­čki ra­dni­ci.

Tre­ba re­ći ka­ko je ju­čer za­sje­da­la i Vla­da TK, a na sje­dni­ci ni­je bi­lo mi­nis­tra Ogra­še­vi­ća. Pod­sje­ća­nja ra­di mi­nis­tar Ogra­še­vić je ne­da­vno klju­če­ve slu­žbe­nog auto­mo­bi­la dao svom po­zna­ni­ku, dok je on u to­ku ra­dnog vre­me­na bio u je­dnoj lu­ka­va­čkoj ka­fa­ni. Ko zna, mo­žda je i ju­čer, u vri­je­me ra­dni­čkih pro­tes­ta, Ogra­še­vić bio za ka­fan­skim sto­lom.
E. Sko­kić

(SAN)
http://www.san.ba/index.php?id=10754
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1379 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Nije vezano za Tuzlu, ali jeste za sve nas u BiH.
Naravno da nisu SVI isti, ali skoro...
Kakvih sve likova nema u najvisim PRAVOSUDNIM institucijama!
A Branko Peric...on je posebna prica.


Image
http://img130.imageshack.us/img130/4648/9san13i140310bakiroperi.jpg

"SAN", 13. i 14.03.2010.godine
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1380 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Cujem da ce u toku maja i juna u BKC-u gostovati Josipa Lisac, Gabi Novak i Tereza Kesovija.
Ovo su stvarno IMENA, dive koje sam slusala 70-tih godina (kao srednjoskolka), a koje i dan danas nastupaju.
LEGENDE. Da se malo podsetimo...





User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1381 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

"Veselo..."

14.03.2010.
Željezničari štrajkuju već četvrti dan
Potpuno zaustavljen željeznički saobraćaj prema jugu zemlje

Već četvrti dan štrajkuju željezničari, potpuno je zaustavljen željeznički saobraćaj prema jugu, a niko iz vlasti zbog toga ne reaguje. U Čapljini je sve blokirano. Štrajkači su jučer očekivali generalnog direktora Željeznica Federacije koji im je, navodno, obećao doći i s njima razgovarati. No, od njegovog dolaska nije bilo ništa.

Radnici ne vjeruju da će uprava realizovati dogovor o kreditu kojim bi se omogućila isplata potraživanja. Iz Uprave kažu da radnicima do ponedjeljka, kada se premijer vraća u zemlju, ne mogu ništa reći. Štrajkači u Čapljini su dodatno revoltirani najavom da će protiv sedam radnika biti podnesene prekršajne prijave.

Željezničarima u Čapljini jučer su se pridružile i kolege u Sarajevu i Tuzli. Njih pedesetak u Sarajevu blokirali su prugu u naselju Rajlovac te time onemogućili odvijanje željezničkog saobraćaja. Na području Tuzle održan je dvosatni štrajk upozorenja u kojem su učestvovali predstavnici dva sindikata izvršnog osoblja i tehničko-kolske službe. Vozne kompozicije su bile zaustavljene u Kreki i Lukavcu. Tako će, kažu, biti i u narednim danima.(FTV)

(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34770
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1382 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Jedan jedini je Mesa!
S uzivanjem sam ga citala i jos uvek citam po ko zna koji put.


14.03.2010.
Od 26.marta do 26. oktobra 2010
Obilježavanje ˝Godine Meše Selimovića˝

Na inicijativu Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine – Odjela za humanističke nauke, 16.10.2009. održan je inicijalni sastanak organizatora i suorganizatora u obilježavanju stogodišnjice rođenja velikog bh. Književnika Meše Selimovića.

Image
Meša Selimović
http://img171.imageshack.us/img171/2677/mesaselimovic7.jpg

Idejni začetak ovog, za kulturu i umjetnost BiH izuzetno važnog projekta, je Akademija nauka i umjetnika BiH, a suorganizatori su PEN Centar BiH i gradovi Sarajevo i Tuzla. Obilježavanje „Godine Meše Selimovića“ je od 26. marta do 26. oktobra 2010.

U subotu, 24. aprila 2010. godine u Tuzli će se održati Razgovori o Meši uvod u jednodnevni međunarodni naučni skup zakazan u Sarajevu 26.aprila. Razgovare o Meši vodiće poznati književni teoretičar, profesori i slavisti: Enver Kazaz i Alma Denić Grabić iz BiH, Davor Beganović iz Njemače i Andrew Wachtel iz SAD.
U nedjelju 25. aprila 2010. u Narodnom pozorištu Tuzla biće izvedena predstava „Tvrđava“ koju je po romanu Meše Selimovića režirao Sulejman Kupusović.
U ponedjeljak 26.aprila, na dan rođenja Meše Selimovića, Akademija nauka i umjetnosti BiH će, zajedno sa suorganizatoria: PEN Centrom, Gradom Sarajevo i Općonom Tuzla, u svojim prostorijama upriličiti jednodnevni međunarodni naučni skup o književnom djelu Meše Selimovića, na kojem će učestvovati književni teoretičari iz cijelog svijeta.

Gosti međunarodnog naučnog skupa u Sarajevu su: Renate Lachmann, Angela Richter, Robert Hodel i Davor Beganović iz Njemačke, Darinka Signid Volkl iz Austrije, Keith Doubt i Andrew Wechtel iz SAD, Zoran Milutinović iz Engleske, Macieja Falski iz Poljske, Zvonko Kovač i Ivan Majić iz Hrvatske i dr.
Od 2.do 5. septembra 2010 godine održaće se jubilarni 10. Međunarodni književni susreti Cum grano salis i dodjela nagrade „Meša Selimović“ koja se dodjeljuje za najbolji roman objavljen u prethodnoj godini na jezičkom govornom području Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije. Čitav program Književnih susreta biće u znaku proslave stogodišnjice rođenja velikog književnika Meše Selimovića.
Predstavnici Tuzle, Selimovićevog rodnog grada i Sarajeva, grada u kome je živio i radio, pokušat će, u dogovoru sa BH Poštom, postići suglasnost o dizanju i puštanju u promet poštanske marke sa likom Meše Selimovićem.

S.M.
(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34768
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1383 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Konacno! Bilo je krajnje vreme da astronomske cene stanova padnu.
Nadam se da nece i kvalitet...


Image
http://img688.imageshack.us/img688/7628/10avaz140310gradnjautz6.jpg

"Dnevni avaz", 14.03.2010.godine
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#1384 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Alfons Kauders »

bogumil-8 wrote:
Alfons Kauders wrote:
seln wrote:Ali raja glumi nojeve i gura glavu u pijesak uz standardno opravdanje da su Jasmin i SDP bolji od SDA. Jesu, ali to ne znaci da se njihove gluposti ne trebaju kritikovati.
Ko ima više gluposti (SDP ili SDA)? Ko raspolaže sa većim fondom državnih finansijskih sredstava (opštinska ili kantonalna vlast)? Ko neće da "pravi fabrike" (opštinska ili kantonalna vlast)? Ko rasprodaje državne firme (opština ili kanton)? Ko ima većinu u kantonu (SDP ili SDA)? Ko ima više uticaja na privrednu situaciju na kantonu? Ko ima veću zakonodavnu vlast?
Ipak, za sve je "kriv" Jasmin Imamović, jer, on bi mogao i više i bolje. Kantonalci (SDA) ne mogu više i bolje (jer ne umiju i neće). I to su vijesti iz Tuzle!
SDA, SDA, SDA, SDA, SDA... :D

Ali vidis care, ja nisam glasao za SDA, vec za SDP :D

Od njih sam ocekivao puno vise, a docekao sam mudo.

Tuzlanski SDP je nedavno sve kriticare opstinske administracije nazvao placenicima, kriminalcima i nekulturnim primitivcima, ukljucujuci nas koje smo glasali za njih.

E pa serem se ja na stranku kojoj je jedini argument sto nije gora od SDA (kao da je to neki problem) i na stranku koja pljuje svoje glasace. Moj glas su izgubili za sva vremena.
User avatar
Vainglorious
Posts: 204
Joined: 07/06/2008 22:14

#1385 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Vainglorious »

Image

Tuga!
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1386 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Imamović: Dom zdravlja Tuzla je vlasništvo svih Tuzlaka

8:37, 15 Mart, 2010
Danas odluka o nižim cijenama parking prostora u Tuzli.

Image
Na dnevnom redu današnje sjednice kolegija općinskog načelnika Tuzle je odgovor na zahtjev Ministarstva za zdravstvo Tuzlanskog kantona kojim resorni ministar Asim Musić od načelnika traži da nadležnost Doma zdravlja Tuzla pređe na kantonalni nivo. “Dom zdravlja Tuzla su gradili svi građani Tuzle samodoprinosom i Dom zdravlja Tuzla je vlasništvo svih 170.000 Tuzlaka.

Mi ćemo u ponedjeljak dati jasan odgovor i izjasniti se o ovoj poslaničkoj inicijativi o mogućnostima promjene osnivačkih prava domova zdravlja”, rekao je općinski načelnik Jasmin Imamović u petak najavljujući današnju sjednicu kolegija.

Danas će članovi kolegija općinskog načelnika donijeti odluku smanjenju cijena parking prostora u Općini Tuzla, kao i odluku o ovogodišnjem budžetu i odluku o njegovom izvršenju.
(TIP/E.J.)
http://www.tip.ba/2010/03/15/imamovic-d ... h-tuzlaka/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1387 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

15.03.2010.
Vlastitim radom do održivog povratka
Plastenička proizvodnja povrća

Image
http://img28.imageshack.us/img28/7729/og9lj4.jpg

U oktobru mjesecu prošle godine britanska humanitarna organizacija „Muslim Aid“ pokrenula je vrijedan projekat za povratničku populaciju u mjestu Konjević Polje.

Na zakupljenoj parceli od četrnaest dunuma postavljena su tri plastenika ukupne površine 1050m2. U plastenicima je zasađeno 150 kilograma luka i 10.000 struka salate. Na površini od dvanaest dunuma zasijana je pšenica, a ostatak prostora zauzimaju pomoćni objekti i montažna kuća za stanovanje. Projekat koji je još u razvoju i napredovanju pomogla je i austrijska organizacija “Bauern Helfen Bauern” donacijom montažne kućice od 24m2. Do sada je u ovaj projekat uloženo oko 60.000KM. Brigu o uzgoju povrća vode povratnici Senad Omerović (nosilac projekta) i Safet Rizvić, radnik u plastenicima.

„Odlučili smo da se organiziramo i živimo od rezultata svoga rada. Na početku smo iskopali bunar, uradili kanalizaciju, doveli tehničku vodu, postavili montažnu kućicu i ostale pomoćne objekte. Nakon postavljanja plastenika krenuli smo sa proizvodnjom zdrave hrane. Početkom mjeseca februara izašli smo na tržište, uspjeli smo isporučiti sav proizvedeni mladi luk, a prodaja salate je u toku. Naši kupci su obični ljudi, trgovci i prodavači na pijacama. U planu je registracija poljoprivrednog dobra u Zvorniku, kako bi mogli da dobijemo subvencije“ rekao je za Tuzlarije Senad Omerović.

U plastenicima su trenutno zaposlena dva radnika, s tim da se povremeno angažuju povratnici koji pomažu pri sadnji povrća, kopanju kanala, dovozu đubriva i obavljanju radova sa mehanizacijom.

„U našim plastenicima sve je urađeno po propisima, od obrade zemljišta do zametanja i sazrijevanja plodova . Cilj projekta je da se na ovom prostoru razvije velika zadruga gdje bi posla bilo za dosta mladih ljudi. Povratnici su spremni da žive od svoje zemlje i od svog rada, uz podršku države i lokalnih vlasti” navodi Omerović.

U narednom periodu vrijedni povratnici planiraju da modernizuju plastenike uvođenjem grijanja, da prošire proizvodnju, kao i da zaposle još radne snage. Plastenici se nalaze uz magistralni put Zvornik – Vlasenica u mjestu Konjević Polje, nedaleko od skretanja za Cersku.

Tuzlaci u posjeti

Tokom vikenda grupa građana iz Tuzle, koja realizira humanitarne akcije za povratnike, uz pratnju prijatelja iz OŠ “Sjenjak”, obišla je plastenike u namjeri da vide kako ide proizvodnja i da se pazari.

“Mi već nekoliko godina organizujemo humanitarne akcije za povratnike u Podrinje. Jedan od vidova pomoći s naše strane je i kupovina domaćih proizvoda od povratnika. Svi dogovori odvijaju se na forumu Tuzlarija, a onda uslijedi realizacija. S obzirom da smo od ranije upoznati sa plasteničkom proizvodnjom u Konjević Polju, odlučili smo da posjetimo naše prijatelje i da kupimo salatu koju oni proizvode. Cijene proizvoda su više nego prihvatljive. Za jedan kilogram salate potrebno je izdvojiti 2KM, ukoliko uzimate na karton cijena je 1,70KM po kilogramu. Mi smo zajedno sa učiteljicama iz OŠ “Sjenjak” pazarili oko 25 kilograma salate “ – rekao je jedan od organizatora humanitarnih akcija.

Nakon povratka u Tuzlu, salata je podijeljena svim članovima foruma Tuzlarija koji doniraju sredstva za realizaciju humanitarnih akcija. A kako smo saznali, većina njih je već probala salatu i više su nego zadovoljni.
S.P.

(tuzlarije)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34775
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1388 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Otimacina! Na gotovo je najlakse!
Cime li se Kanton bavi...ccc!


15.03.2010.
Energično protiv osnivanja ˝Kantonalnog doma zdravlja˝

Kolegij kod općinskog načelnika danas je upoznat sa Zahtjevom Ministarstva zdravstva TK za izjašnjavanje o poslaničkoj inicijativi o mogućnostima promjene osnivačkih prava domova zdravlja.
U nastavku pedest prve sjednice Skupštine Tuzlanskog kantona, Ministarstvu zdavstva Tuzlanskog kantona upućena je poslanička inicijativa u kojoj se Ministarstvo zdravstva TK zadužuje da sačini informaciju o mogućnostima promjena osnivačkih prava domova zdravlja na način da Kanton preuzme osnivačka prava i osnuje Kantonalni dom zdravlja sa jedinstvenom organizacijom.

Načelnik Općine Tuzla Jasmin Imamović rekao je da je neprijatno iznenađen, čak šokiran ovom inicijativom kojoj se, kako je naglasio, energično protivi. Imamović smatra da su kantoni sa tako velikim brojem ministarstva zlo, te da se ne može ni sjetiti šta su za sve ove godine uradili. Osim „školice“ (Gimnazija Ismet Mujezonović, op.a) ne zna da su izgradili i jedan drugi objekat.

Image
http://img52.imageshack.us/img52/4348/neprijatnoiznenadj.jpg
Neprijatno iznenađen pismom ministra Musića

- Samo rade na privatizaciji javne imovine ili preuzimanju upravljanja nad objektima koju su napravili građani Tuzle. Škole, osnovne i srednje, fakultete, a sada evo vrhunac je i da hoće Dom koji je osnovan prije 80 godina, uz koji su izgrađene i 24 ambulante. Dom zdravlja koji su građani gradili samodoprinosima i sada je njima naumpalo da se, vjerovatno zbog usko stranačkih kadrovskih pitanja, Dom zdravlja proglasni kantonalnim. Mi to dopustiti nećemo, kao načelnik se ovome energično suprotstavljam, isto će se dogoditi i na Vijeću. Nadam se da nećemo doći u poziciju da tražimo od građana Tuzle da nas podrže i da ih pozivamo na građansku neposlušnost, ljutito je izjavio načelnik Općine Tuzla Jasmin Imamović.

Općina Tuzla kao osnivač JZU Dom zdravlja sa poliklinikom „Dr. Mustafa Šehović“ Tuzla energično se protivi inicijativi kojom se građanima Tuzle oduzima pravo na zdravstvenu zaštitu.
Ustavom Federacije Bosne i Hercegovine propisano je da u izvršenju svojih nadležnosti svaka općina poduzima sve potrebne mjere u cilju osiguranja prava i sloboda utvrđenih u članovima II A. 1. do 7. što uključuje i prava svih osoba na teritoriji FBiH na zdravstvenu zaštitu.
Javnu zdravstvenu ustanovu Dom zdravlja sa poliklinikom „Dr. Mustafa Šehović“ Tuzla izgradili su građani Tuzle sredstvima samodoprinosa, a svake godine se u Budžetu Općine Tuzla planiraju sredstva za modernizaciju opreme i poboljšanje rada ove zdravstvene ustanove. Dugogodišnjim ulaganjima općine Tuzla u razvoj i modernizaciju opreme, JZU Dom zdravlja Tuzla sa poliklinikom Dr“ Mustafa Šehović“ postala je ustanova sposobna odgovoriti na sve zahtjeve građana Tuzle i niko nema pravo oduzeti građanima Tuzle ono što su vlastitim sredstvima generacije stvarali, navodi se između ostalog u Izjašnjenju o pomenutoj poslaničkoj inicijativi, kojeg potpisuje načelnik Imamović.

U Zahtjevu za izjašenjenje kojeg je potpisao ministar zdravstva u Vladi TK Asim Musić, između ostalog je navedeno: Da bi Ministarstvo zdravstva pristupilo realizaciji i dostavljanju odgovora na navedenu inicijativu mišljenja smo da bi se prethodno o navedenoj inicijativi trebali odrediti osnivači domova zdravlja tj. Općinska vijeća.

O svemu će biti riječi na jednoj od narednih sjednica Općinskog vijeća Tuzla.
S.M.

(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34791
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1389 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Sad ce on na ulicu. Ah, jedan manje ili vise...

Rezultati novog vještačenja: Ubica Tomislav Petrović neuračunljiv

objavljeno: 15. 03. 2010
Image
http://img269.imageshack.us/img269/6826/petrovictl1.jpg

Tim vještaka na čelu sa Abdulahom Kučukalićem danas je na ročištu u vrhovnom sudu FBiH konstatovao da je lipnički monstrum Tomislav Petrović ubistva počinio u neuračunljivom stanju, a federalni tužilac je izmijenio optužnicu, doznaje TuzlaL!VE.ba. Konačnu odluku da li će Petrović završiti u zatvoru ili nekoj od bolnica, Vrhovni sud F BiH donijet će krajem ovog mjeseca.

Kučukalić je potvrdio da Petrović boluje od paranoidne šizofrenije, što su mu i ranije dijagnosticirali vještaci iz Tuzle, Banjaluke i Sarajeva, ali da nije mogao da upravlja postupcima 29.maja 2008.godine kada je pobio šestero svojih rođaka i komšija.

Vrhovni sud F BiH je ranije poništio presudu Kantonalnog suda Tuzla zbog povreda krivičnog postupka, kojom je Petrović, kao bitno smanjeno uračunljiva osoba, osuđen na 40 godina zatvora.

Prvostepenom presudom Petrović je osuđen na ukupno 150 godina i tri mjeseca zatvora, odnosno jedinstvenu zatvorsku kaznu od 40 godina zbog ubistva rođaka i komšija Nike i Mare Petrović i Dragice Markanović u gradskom autobusu i ubistvo Ive Markanovića i supružnika Mije i Kaje Petrović u njihovim porodičnim kućama u koje je ispalio ukupno 22 hica, te pokušaja ubistva vozača autobusa Mursela Čolića.

Presuda je donesena na osnovu prvog vještačenja koje je uradio tim na čelu sa Alijom Sutovićem iz Tuzle. Sutović je još u istrazi konstatovao da je Petrović bio bitno smanjeno uračunljiv,drugii tuzlanski tim vještaka na čelu sa Nusretom Prohićem nije bio jedinstven u ocjeni uračunljivosti, dok su timovi iz Sarajeva i Banjaluke, na čelu sa Slobodanom Logom i Milanom Stojakovićem Petrovića proglasili neuračunljivim.

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/rezu ... racunljiv/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1390 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Preracunali se u startu?

Novo sniženje cijena parking prostora u Tuzli

14:07, 15 Mart, 2010
Smanjenje cijena iznosi od 35 posto do 50 posto.

JKP „Saobraćaj i komunikacije” Tuzla za 10 mjeseci rada i 30 zaposlenih bilježi rezultate na kojima su danas upućene čestitke od općinskog načelnika Jasmina Imamovića. Direktor ovog preduzeća Vedran Lakić danas je prezentovao prijedlog kojim se po drugi put, otkako je počeo sistem naplate, snižavaju cijene parking karti.

Image
http://img514.imageshack.us/img514/4922/novecijene.jpg

Kao što se može zaključiti cijene karti će se sniziti u prosjeku za oko 35 posto, odnosno u rasponu od 6,25 posto za stanarsku mjesečnu kartu zone “1″, do 58,33 posto za rezervisano godišnje mjesto zone “0″. Kako je rečeno, sniženje cijena je planirano nakon detaljnije analize, uzimajući u obzir cjelokupnu finansijsku situaciju u svijetu i BiH.

Kolegij načelnika Tuzle usvojio je ovu odluku, te će je uputiti Općinskom vijeću Tuzla na usvajanje. Prema riječima direktora Lakića građani su zadovoljni načinom upravljanja parkiralištima, te izražavaju želju za uspostavljanjem novih parking prostori, jer tako omogućavaju veću bezbjednost za sve učesnike u saobraćaju.

Podsjećamo da JKP “Saobraćaj i komunikacije” Tuzla upravlj sa 36 javnih parkirališta, odnosno 1.645 parkirnih mjesta na kojima se vrši naplat parkiranja putem 43 savremena parking sata, te putem naplatnih rampi na dvije lokacije - plato preko puta Panonskih jezera i parkiralište ispred Merkatora.
(TIP/E.J.)
http://www.tip.ba/2010/03/15/novo-snize ... a-u-tuzli/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1391 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

E, tako Miroslave Petrovicu. Nacelnik se malo preracunao...

Tužilaštvo: Protiv Petrovića nema prijave za reket!

objavljeno: 15. 03. 2010
Nakon policije Tuzlanskog kantona, i Kantonalno tužilaštvo je potvrdilo da protiv uglednog tuzlanskog novinara, Miroslava Petrovića, nije podnesena krivična prijava za iznudu ili neko drugo krivično djelo.

Image

U odgovoru na dopis novinara Petrovića, koji je zahtijevao da Kantonalno tužilaštvo provjeri i obznani da li je protiv njega bilo kada podnesena prijava za bilo kakvo počinjeno krivično djelo, oglasio se glavni kantonalni tužilac, Šesenam Ćosić.

“Provjerom kroz upisnike KT i KTA u 2009. godini do 15.03.2010. godine, Vi niste prijavljeni kao izvršilac krivičnog djela”, naveo je tužilac Čosić.

Načelnik Tuzle Jasmin Imamović, odgovarajući na pisanje portala www.tuzlalive.ba o urbicidu na Sonom trgu, 10. marta u emisiji “Akcenti dana” Vesta radija i na portalu tog radija www.tip.ba, neutemeljeno i neprovjereno optužio je novinara Petrovića da ga “već dvije godine pritišće” da bi iznudio zaposljenje člana svoje porodice u Općini, te da je član grupe koja “po nalogu ruši sve što je dobro urađeno u Tuzli”!?

Petrović je u odgovoru na grozomorne i nebulozne optužbe rekao da nikada od Imamovića nije tražio bilo šta, pa ni da mu člana porodice zaposli u Općini, te da je posljednji čisto službeni kontak s Imamovićem imao prije skoro tri godine. Još je kazao kako Imamović bezočno laže, podmeće, te da iz njemu nepoznatih razloga već nekoliko puta u odabranim medijima vrši njegov javni odstrel i to za probleme koji su isključivo posljedica loših poteza Imamovića i njegovih saradnika, kao i pojedinaca iz općinske administracije.

Petrović je o Imamovićevim uvredama i klevetama obavijestio nadležne novinarske organizacije, CIK i RAK, kao i neka diplomatska predstavništva, a poduzet će i druge korake s ciljem zaštite ličnog i profesionalnog digniteta, osobne i sigurnosti svoje obitelji, s obzirom da je načelnikove optužbe za “reket” doživio i kao poziv Imamovićvim istomišljenicima da se obračunaju sa svima koji ne misle kao Imamović i vlast koju on predstavlja. (tl, ri, av)

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/tuzi ... -za-reket/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1392 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Predizborna kampanja, sta li?

16.03.2010.
Saopštenje za javnost Ministarstva zdravstva
Poštujemo stav Kolegija načelnika ali ne razumijemo reakciju

Image
Ministar Musić
U povodu izjašnjenja Kolegija i izjave Načelnika općine Tuzla, a u vezi sa poslaničkom inicijativom koja se odnosi na status domova zdravlja u Tuzlanskom kantonu dužni smo javnost obavijestiti o sljedećem:

Ministarstvu zdravstva Tuzlanskog kantona krajem 2009. godine upućena je Inicijativa poslanika u Skupštini Tuzlanskog kantona kojom je ovo Ministarstvo zaduženo da sačini Informaciju o mogućnostima promjena osnivačkih prava domova zdravlja na način da Kanton preuzme osnivačka prava i osnuje „Kantonalni dom zdravlja“.
U skladu sa članom 98. Zakona o organizaciji organa uprave u FBiH, organi uprave dužni su, između ostalog, organu zakonodavne vlasti odgovarati na pitanja i inicijative.
Kako kantonalni organi, pa tako i Ministarstvo zdravstva, o svim pitanjima koja se direktno ili indirektno tiču lokalnih zajednica, u svojim postupcima traže stavove nadležnih općinskih organa, tako je učinjeno i u ovom slučaju.

Na adrese svih općinskih vijeća upućen je Zahtjev da se izjasne o navedenoj poslaničkoj incijativi. Niti jednom riječju u ovom Zahtjevu nije iznošen niti pozitivan niti negativna stav Ministarstva zdravstva o ovoj incijativi.
Ministarstvo zdravstva Tuzlanskog kantona će na osnovu izjašnjenja općinskih vijeća sačiniti traženu informaciju i uputiti je Skupštini Tuzlanskog kantona.
Poštujemo stav Kolegija općinskog Načelnika kojim se ne prihvata prenošenje osnivačkih prava sa općine na Kanton kada je u pitanju Dom zdravlja Tuzla, ali ne razumijemo razloge za reakciju kakva je pratila ovo Izjašnjenje.

Ostavit ćemo građanima da cijene razloge zbog kojih načelnik Imamović umjesto jednostavnog odgovora „da ne podržava podnesenu inicijativu“ ide tako daleko da najavljuje poziv na građansku neposlušnost i unaprijed najavljuje kakvu će odluku donijeti Općinsko vijeće Tuzle.
Ono što je neprihvatljivo je skandalozna izjava gospodina Imamovića kako se ovom inicijativom građanima Tuzle oduzima pravo na zdravstvenu zaštitu. Podsjećamo da je građanima pravo na zdravstvenu zaštitu utvrđeno Zakonom o zdravstvenoj zaštiti i Zakonom o zdravstvenom osiguranju i niti jedan pojedinac, nikakva inicijativa niti bilo koja institucija pojedinačno ovo pravo ne mogu oduzeti. Pozivamo Načelnika Tuzle da sa ovakvim neutemeljenim i netačnim izjavama ne stvara konfuziju u javnosti.
Skupština, Vlada i Ministarstvo zdravstva Tuzlanskog kantona u saradnji sa svim zdravstvenim institucijama i ustanovama, te općinama, kao osnivačima domova zdravlja, uspostavili su jedan od najorganizovanijih sistema zdravstva u BiH.
Taj sistem je za nas iznad svake politike.
Pozivamo Načelnika općine Tuzla da zajedno unapređujemo taj sistem u interesu naših građana jer od stalne priče o tome kako su kantoni zlo ne možemo imati nikakve koristi osim jeftinih političkih poena ili preusmjeravanja pažnje javnosti sa nekih drugih problema.
Vjerujemo da načelnik Imamović dobro zna da niti jedan Dom zdravlja, pa tako ni Dom zdravlja Tuzla, ne može funkcionisati niti pružati kvalitetnu zdravstvenu zaštitu građanima izvan sistema zdravstvene zaštite. Taj sistem čini 13 domova zdravlja, UKC Tuzla i Opća Bolnica Gračanica, Banja Ilidža i kantonalni Zavod zdravstvenog osiguranje i Zavod za javno zdravstvo.
Podsjećamo Načelnika općine Tuzla da se ovaj sistem finansira skoro u cijelosti sredstvima Zavoda zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona, prikupljenih po osnovu doprinosa.
Dom zdravlja Tuzla po ovom osnovu je u prošloj godini od Kantonalnog zavoda zdravstvenog osiguranja dobio oko 17 miliona KM.
Zbog toga očekujemo konstruktivnu saradnju, a ne jeftinu politizaciju po svaku cijenu.

Ministar dr. Asim Musić

(tuzlarije)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34805
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1393 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Do pijace se vec dugo ne moze proci, a izgleda-jos cemo se nacekati.

Ulica Tabašnice prioritet u sanaciji ulica i puteva

Novinar: Indira Arnaut, Datum objave: 16.03.2010
Image
http://img689.imageshack.us/img689/7479/slika2011.jpg

Na mail redakcije informativnog programa RTV Slon stiglo je pismo sa fotografijama gledatelja Adnana M. na kojima se vidi katastrofalno stanje ulice Tabašnice i prostora oko velike pijace. Adnan M., a vjerujemo i ostali gledatelji koji posjećuju veliku pijacu te prolaze kroz ulicu Tabašnice pitaju se da li je ovo centar grad, dokle će vozači voziti po ovakvim putevima, te da li nadležni uopšte znaju da ovaj problem ? U nadležnoj službi provjerili smo kada će početi sanacija ove ulice.
U Službi za komunalne poslove Općine Tuzla znaju za problem te ističu da će ulica Tabašnice biti prioritet u sanaciji puteva i ulica na području općine Tuzla.” Mogu obećati da će ulica Tabašnice biti prioritet. Svjesni smo da je to veliki problem i da se već duže vrijeme ova ulica nalazi u lošem stanju, ali želimo da dođe lijepo vrijeme i da to uradimo kako trebe, a ne da se dodatno moraju vršiti intervencije”, istakao je Aid Berbić iz Službe za komunalne poslove Općine Tuzla.
Kroz Tabašnice prije zime prošao je sistem daljinskog grijanja za zgradu Barok i objekte koji će u narednom periodu biti građeni na toj lokaciji. U ulici Tabašnice tokom zime rađeni su i drugi poslovi.Prema projektnoj dokumentaciji u ulici Tabašnice neće se raditi tzv. improvizacije, nego će se ići na uređenje i pravljenje novih parking prostora koji će biti u skladu sa onim objektima koji su tu već izgrađeni.

(RTV Slon)
http://www.rtvslon.ba/index.php?option= ... 9&Itemid=1
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1394 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Nesto su mi uvek sumnjive "spektakularne" akcije.

Srebrenica: Hapšenja zbog prostitucije i trgovine ljudima

Image
Srebrenica
Ažurirano posljednji put: 16.03.2010 20:02
Mirna Sadiković

U Bratuncu i Srebrenici provedena je akcija MUP-a RS u kojoj je uhapšeno više lica, među kojima i Ćamil Duraković, zamjenik načelnika Općine Srebrenica, koji je, kako prenosi FTV, večeras pušten na slobodu.

Kako se navodi u saopštenju MUP-a RS, uhapšena lica se sumnjiče za krivična djela trgovine ljudima, prostituciju, obljubu nad nemoćnim licem i obljubu zloupotrebom položaja.

Iako je prema nepotvrđenim informacijama jutros bio priveden i saslušan i ministar sigurnosti BiH Sadik Ahmetović, on je opovrgao tvrdnje o hapšenju, te izjavio za RSE da je dovođenje njega u vezu sa seksualnim zlostavljanjem jedna velika podvala.

Ahmetović je, kako kaže, obaviješten od direktora policije da treba dati izjavu o tome da li poznaje maloljetnicu na osnovu čijih izjava je akcija i izvedena. On je kategorički odbio svoju umiješanost u cijeli slučaj:

''Imam informaciju da se privode ljudi u Srebrenici i Bratuncu zbog djevojčice kojoj sam ja prošle godine davao stipendiju. Iz tog razloga ja ću sada dati izjavu da sam bio jedan od ljudi koji je davao stipendiju, ne samo njoj. Nisu me hapsili, ja ću dati izjavu, vidjeću šta je predmet izjave."

Na pitanje da li je upoznat da je djevojčica smještena u sigurnu kuću, da je seksualno zlostavljana i da je dala izjavu o zlostavljačima, Ahmetović kaže da je dovođenje njega u vezu sa seksualnim zlostavljanjem jedna velika podvala:

„Ima izjava vjerovatno djevojčice. Treba provjeriti pod kojim okolnostima je ona dala tu izjavu, ko ju je instruirao da da takvu izjavu, da li je cijena svega ovoga što ja radim da budem osuđen na jedan linč bez ikakve potrebe zbog samo jedne moje želje kroz cijeli život kako živim da pomognem. Vrijeme i instituucije ove zemlje će vjerovatno na kraju reći šta je prava istina.“

Uhapšeno više policajaca

Načelnik Opštine Osman Suljić izjavio je da je ubijeđen u nevinost svog zamjenika, te ocijenio da je jutrošnja akcija pretjerana:

„Ono što me razočaralo kao čovjeka i načelnika je to da je angažovano nenormalno puno policije, da se to dešava u instituciji lokalne zajednice - Opštine i da je uznemirilo kompletno građane ove opštine, ne samo Bošnjake, i da su mu nadležni MUP i nadležni organi poslalo poziv da se javi bilo gdje i po bilo kojem pitanju, vjerujem da bi se dobrovoljno odazvao.“

Ministar unutrašnjih poslova RS Stanislav Čađo potvrdio je da je uhapšeno i nekoliko policajaca:

„Obradom je obuhvaćeno više lica. Ja moram reći da među njima, nažalost, ima i pripadnika MUP-a, dakle policije RS i ja moram izraziti razočarenje tom činjenicom. Naravno, ovo ne znači završetak sveukupnih poslova koji se tiču ove akcije. U ovom trenutku vam ne mogu reći o broju, mjestima, lokacijama ili slično.“

Naš dopisnik iz Srebrenice Sadik Salimović javlja kako je uhapšen direktor škole koju je maloljetnica pohađala, kao i nekoliko nastavnika.

U Bratuncu su privedeni Nikola Rankić, direktor Srednjoškolskog centra, i profesori Milivoje Veselinović, Miloš Mitrović, Rade Ostojić i Ljubiša Jovanović. Prema prvim saznanjima, uhapšen je i Mirsad Huseinović, imam iz jednog bratunačkog sela.

Za seksualne usluge plaćali od 20 do 300 maraka

Cijeli slučaj pokrenut je nakon što je maloljetna Romkinja M.M. iz bratunačkog naselja Rakovac pronađena pod uticajem narkotičkih sredstava, nakon čega je smještena u Sigurnu kuću. Ona je navela spisak osoba koje su je seksualno iskorištavale, u čemu je, kako kaže, posredovala njena nana, koja je također danas uhapšena.

Dopisnik RSE iz Bijeljine Sadik Pazarac saznao je informaciju više od pripadnika CJB Bijeljina, koji su vodili ovu akciju:

"Po policijskim nalazima, seksualno iskorištavanje maloljetnice traje od 2006. godine do 5. februara ove godine. Pojedinci su za seksualne usluge plaćali žrtvinoj nani od 20 do 300 maraka, a neki su prijetnjama i ucjenama dolazili do tih usluga."

U prvim reakcijama na današnja hapšenja prvo se oglasio Regionalni odbor SDA Srednje Podrinje, Zvornik. Ne želeći stavljati istragu u ovom slučaju pod sumnju, članovi Regionalnog odbora SDA kažu da je simptomatično da se u ovoj akciji razotkrivanja lanca navodno osumnjičenih za trgovinu ljudima ponovo koriste oprobane metode koje, osim eventualnog razotkrivanja počinilaca krivičnih djela, podrazumijevaju i medijsku satanizaciju pojedinaca i pokušaj stvaranja spektakla u akcijama policije po nalogu pravosudnih institucija.

Indikativno je da su kamere Radio-televizije RS bile u pratnji policijskih službenika, te da je teatralno hapšenje Durakovića, zamjenika načelnika Općine Srebrenica ispred sjedišta općinske administracije u Srebrenici ponovljeno kako bi kamere RTRS-a snimile cijelu scenu, stoji u saopštenju Regionalnog odbora SDA Srednje Podrinje.

(Radio Slobodna Evropa)
http://www.slobodnaevropa.org/content/s ... 85184.html
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1395 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Nazalost...o ovom gorucem problemu BH politicari nemaju kad razmisljati...

Radnici u zaraćene zemlje odlaze zbog novca i posla

Image
http://img191.imageshack.us/img191/6073 ... ca0d79.jpg
''Iračanke'', zgrade u Lukavcu u kojima živi većina mladih nakon povratka iz Iraka, Fotografije uz tekst: Maja Nikolić
16.03.2010
Maja Nikolić
Almir Biković (32), iz Lukavca kod Tuzle, poginuo je u raketnom napadu talibanskih pobunjenika na američku bazu koja se nalazi u afganistanskom gradu Bagramu. Napad se desio u ponedeljak 15. marta, u ranim jutranjim satima, kada je teške povrede dobilo još pet radnika u ovoj bazi.

Dolaskom pred kuću obitelji Bikovića koji je poginuo u vojnoj bazi Bagram u Afganistanu zatkeli smo muk i nevjericu.

Almirova majka se ne može pomiriti s činjenicom da joj sina više nema, a otac Salih koji je prije par dana izašao iz bolnice gdje je ležao zbog infarkta, ponovno nije dobro.

Susjedi obitelji Biković također u šoku, a za Almira imaju samo riječi hvale:

„Bio sam mu vaspitač, profesor, nastavnik. Bio je takvo dijete - odrastao je tu u zgradi da ga nismo primjećivali kako je bio lijepo dijete i dobro.“

Najveći strah u početku

U zaraćenim zemljama je preko 3.000 mladića iz Lukavca. U ovom malom gradiću čak ima i jedna zgrada nazvana „Iračanka“ jer su upravo u njoj većinu stanova kupili ovi mladići. U zaraćenim zemljama četri godine je bio i Lukavčanin Zlatan Omerović. Godine traženja posla i brojne odbijenice primorale su ga da ode:

„Prvi motiv je novac jer ovdje nemaš posla, a imaš porodicu, imaš neke obaveze koje moraš platiti, prema državi i prema svima. I onda, naravno, ukaže ti se jedna prilika da zaradiš relativno velike količine novca za kratko vrijeme. To je ona glavna vodilja. I svi mi odemo tamo s namjerom da riješimo prvo neka osnovna, egzistencijalna pitanja.“

Ta surova stvarnost, bez novca i posla, u mladima odagna i strah, kaže nam Zlatan:

„Najveći strah je u početku, prilikom samog odlaska. Najteže je otići jer ne znaš gdje ideš i šta te očekuje. A kasnije isto kao i sve drugo u životu - navikneš je jednostavno. Što se posla tiče, isto je rutina. Uglavnom 12 sati dnevno se radi i, kao što kaže naš narod, ušteliš se za sedam dana i onda je sve to rutina. Opasnosti što se tiče, i to već pređe u naviku, kad odsvira vrijeme, ti moraš da ustaneš - i onda čučni, sjedi, pa šta ti bog da.“

Prije godinu i pol dana u Afganistanu je poginuo Lukavčanin Nedim Nuhanović. Njegov otac Redžo Nuhanović kaže da je tek nakon njegove pogibije saznao kakvo je stvarno stanje u bazama u kojima je Nedim bio:

„Svi oni kažu da je idealno, da se ne puca, a kasnije sam čuo, poslije toga kad sam vidio neke koji su došli i neće više da idu, kažu granate padaju, ti kampovi nisu tvrđave neke, spava se u šatorima negdje. U dolini su kampovi, a sa brda može se kamenjem gađati, a ne granatama.“

Načelnik Općine Lukavac Dževad Mujkić također je pogođen ovom tragedijom. Smatra da mladi olako odlaze u rizična područja, a razlog tome je, prema njegovom mišljenju, to što je upravo jedna od američkih baza bila u Dubravama kod Tuzle, gdje su mladići već radili:

„Ima jedan veliki broj naših ljudi koji je radio za američke firme. Oni su se pokazali kao dobri, kao sposobni, kao vrijedni. I kad su ovi promijenili lokaciju, onda je vjerovatno nekakav prirodan izbor pao na njih. Međutim, svakako se treba zapitati jesu li to naši propisi takvi da se to tako lako može otići. Trebalo bi preispitati vjerovatno i uslove pod kojima se tamo može ići.“

Niko me nije podržavao

Jedan od kandidata koji nije želio otkriti identitet rekao nam je da mu je jedina želja da bude primljen:

„Zato što ovdje se prijavljujem na konkurse, ali nema nikakvih šansi da me neko zaposli, uvijek su neke štele.“

RSE: Bojiš li se?

„Pa ovako kad čujem da je bilo neke pucnjave, ili da je neko poginuo malo me strah, ali nije pretjerano.“

RSE: Za koje poslove si se prijavio?

„Magaciner, kuhar, vodoinstalater, stolar.“

RSE: Kako su tvoji roditelji reagirali i uopće obitelj?

„Niko me nije podržavao. Svi mi govore šta ćeš tamo, ovdje imaš sve, nemoj tamo. Pogotovo kad kad je ovaj momak poginuo još me više odgovaraju.“

Iako se u medijima gotovo svakodevno pojavljuju informacije o stradanjima u ovim zemljama, iz BiH za 300 predviđenih radnih mjesta prijavilo se oko 5.000 kandidata. Posljednja tragedija ih nije uplašila i oni i dalje, bosanski rečeno, traže štele da dobiju ovaj nimalo lak posao.

(Radio Slobodna Evropa)
http://www.slobodnaevropa.org/content/l ... 85483.html
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1396 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Rekoh li ja...predizborna kampanja pocela?

17.03.2010.
KO i OO SDP BiH Tuzla - saopštenje
Najoštrija osuda pokušaja otimanja Doma zdravlja

Opštinski odbor SDP BiH Tuzla najoštrije osuđuje pokušaj otimanja Doma zdravlja Tuzla od strane SDA ministra u Vladi TK Asima Musića. Smatramo da je krajnje nemoralno i bezobrazno tražiti od građana Tuzle da ono što smo svojim sredstvima gradili prepustimo nekom drugom nivou vlasti i nekom ministru koji je za vrijeme svog mandata jedino pokušao izaći iz anonimnosti u medicinskoj nauci ( što mu naravno nije uspjelo). Sada bi kada mu ističe mandat htio sebi ili nekom drugom stranačkom kolegi (SDA) obezbijediti direktorsku poziciju i upravljanje imovinom građana Tuzle. Gospodo iz vladajuće oligarhije, i ako je od vas previše je. Građani Tuzle će se ovome i svakom sličnom pokušaju odlučno suprotstaviti svim demokratski dozvoljenim sredstvima.

Podsjećanja radi Dom zdravlja Tuzla su građani Tuzle gradili samodoprinosom još prije mnogo godina, ali isto tako građani Tuzle su od svojih sredstava (iz budžeta opštine Tuzla) izgradili u sklopu tog Doma zdravlja još 24 područne ambulante, velikom broju doktora obezbijedili stanove i uslove za školovanje.Tuzlanski Dom zdravlja je jedan od najboljih u BiH i njime se ponose građani Tuzle. Stoga vas još jednom pozivamo da objasnite građanima zašto od nastanka kantona pa do danas u Tuzli niste izgradili ništa ili skoro ništa i kada ćete napokon početi raditi nešto drugo osim otimanja imovine građana Tuzle.

Ovo je još jedan dokaz da su kantoni bespotrebni i beskorisni. Mi u SDP BiH Tuzla ćemo se i dalje zalagati za njihovo ukidanje a kako bi smo vratili građanima Tuzle ono što ste do sada uzeli i obezbijedili našim građanima bolji i ugodniji život u svom gradu.

Sekretarijat za informisanje
KO i OO SDP BiH Tuzla

(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34818
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1397 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Evo i hitnog odgovora prethodnima...

17.03.2010.
KO SDA TK - Saopštenje za javnost
Neprimjerena i iznenađujuća reakcija SDP-a

Povodom neprimjerene i iznenađujuće reakcije SDP-a koja se odnosi na poslaničku inicijativu vezanu za status domova zdravlja u TK, građanima i cjelokupnoj javnosti želimo pojasniti slijedeće:

Poslaničkom inicijativom koju je podnio poslanik Stranke za BiH g. Mehmed Suljkanović zaduženo je Ministarstvo zdravlja TK da sačini informaciju o mogućnostima preuzimanja osnivačkih prava nad svim domova zdravlja Tuzlanskog kantona u cilju osnivanja jedinstvene javne ustanove pod nazivom JU „Kantonalni dom zdravlja“.

Postupajući po toj inicijativi Ministarstvo zdravlja TK-a je bilo u zakonskoj obavezi izjasniti se o istoj. Uvažavajući sadašnju nadležnost općina po ovom pitanju kao i važnost konsultacija sa jedinicama lokalne samouprave, Ministarstvo je o tome zatražilo mišljenje od svih općinskih vijeća i načelnika sa područja TK. Tek nakon dobijanja mišljenja i stavova iz općina, nadležno Ministarstvo, Vlada i Skupština TK-a će razmotriti inicijativu i o istoj zauzeti svoje stavove koji će, to je sasvim sigurno, biti u potpunosti usklađeni s interesima i pravima građana kao i jedinica lokalne samouprave.

S toga čude nervozna saopćenja SDP-a o stvarima koje kantonalni organi vlasti još uvijek nisu razmatrali niti su o njima zauzeli bilo kakav stav.

SDA će se i dalje zalagati da građani Tuzle i Tuzlanskog kantona, između ostalog, imaju što kvalitetniju i efikasniju zdravstvenu zaštitu.

Služba za odnose sa javnošću KO SDA TK

(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34831
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1398 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Jos malo o predmetu "vruce teme".

Kakvi su uslovi u Službi hitne medicinske pomoći?

Novinar: Dino Durmić, Datum objave: 17.03.2010
Image

U odnosu na ostale službe u JZU Dom zdravlja Tuzla, Služba hitne medicinske pomoći je u nezavidnom položaju. Stara oprema, oskudan i nepromijenjen enterijer, samo dio te slike. Da li će se i kada raditi na rekonstrukciji i uređenju Hitne pomoći u Tuzli, pitali smo nadležne. I po onoj narodnoj, nikom ne trebalo! Ne daj Bože, da zatreba, ali veliki broj građana općine Tuzla, barem jednom se našao u Službi hitne medicinske pomoći.
U kakvikm uslovima radi ova služba i kakva joj je opremljenost. Načelnik ove službe kaže da je to komplikovano pitanje i da sve treba razdvojiti. Uzimajući u obzir da je prostor Službe Hitne medicinske pomoći građen u sedamdesetim godinama, dio je pripao Specijalističkoj službi ortopedije. Sva ulaganja u prostor i opremu Službe hitne medicinske pomoći, morat će sačekati. Naime, u planu je novi projekat i adaptacija prostora kojim se baš i ne mogu pohvaliti, uporedimo li ga recimo sa Službom porodične medicine, gdje je opremljenost i prostorna i ona druga na zavidnom nivou. Ugodna čekaonica, ljubazno osoblje, žive boje na zidovima, časopisi za čitanje, uređene ordinacije. A u Službi Hitne medicinske pomoći ?
– Mi smo svjesni da spoljašnji izgled nije u redu i da su gotovo sva vrata oštećena, ali... Trebali bi već početkom aprila početi sa uređenjem objekta ortopedije koji trebamo, prema obećanjima direktora preuzeti – kaže dr. Dušan Pavlović. Kako ističe dr. Pavlović ovo je jedina služba koja radi 24 sata i svih 365 dana u godini. U estetski izgled nije mnogo ulagano, ali s druge strane ulagano je u kadar i opremu, osam specijalista urgentne medicine je trenutno zaposleno u ovoj službi, dok je još pet ljekara na specijalizaciji. U posljednjih pet godina iz sredstava JZU ''Dom zdravlja'' i sredstava koje obezbjeđuje općina Tuzla oprema se nabavlja kontinuirano. Formiran je i opremljen Kantonalni edukacioni centar, kako bi se doškolovali svi uposlenici Službi Hitne medicinske pomoći. U svakom slučaju, uposleni u ovoj službi dnevno intervenišu i pregledaju nekoliko stotina pacijenata i svih onih kojima je pomoć potrebna. No, kada će ova Služba biti renovirana i u potpunosti dostupna pacijentima. U unutrašnjosti ove službe, u nekim segmentima, kao da je vrijeme stalo. I na kraju, sve druge službe možemo birati, ali hitna pomoć je ta koja skoro svakom od nas nekad zatreba bili mi ministri, novinari ili prodavci - tamo smo svi isti.

(RTV Slon)
http://www.rtvslon.ba/index.php?option= ... 0&Itemid=1
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1399 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Stiglo je novo vozilo u Dom zdravlja Tuzla!

17.03.2010.
Služba hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Tuzla
Preuzeto još jedno sanitetsko vozilo

Ispred Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Tuzla danas je izvršena primopredaja sanitetskog vozila kupljenog sredstvima Doma zdravlja.
Image
http://img143.imageshack.us/img143/4365/sanitet1703a.jpg

- Posljednjih nekoliko godina stavili smo značajan akcenat na opremanje Službe. Iz godine u godinu nabavljamo po dva, dobro opremljena sanitetska vozila. Dva vozila svake godine koštaju nas oko 250.000 KM. Svjesni smo da Službu i njen kvalitet čine oprema i ljudi, zato vršimo i edukaciju osoblja tako da imamo obučene specijaliste urgentne medicine, a četiri naša ljekara su još uvijek na specijalizaciji. Pomoć se pruža tamo gdje je potrebno, sanitetsko vozilo je opremljeno sa svim mogućim sadržajima potrebnim za pružanje pomoći na terenu. Ovaj put smo nabavili i jedno specijalno sjedalo sa transport bolesnika niz stepenice.
Prema tome, vozilima smo izvanredno opremljeni, edukovani smo, a očekujemo i proširenje prostora Službe hitne medicinske pomoći iseljenjem ortopedske ambulante, rekao je danas dr. Kasim Brigić, direktor Doma zdravlja Tuzla.

Do kraja godine će biti nabavljeno još jedno vozilo, a prije par mjeseci je i Općina Tuzla za potrebe Doma zdravlja nabavila jedno specijalno sanitetsko vozilo.

S.M.
(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34823
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1400 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Da, bas jutros gledam ovo iz kancelarije...

17.03.2010.
Rušenje i izgradnja
U Kazan mahali uskoro novi stambeno poslovni objekat

Image
http://img651.imageshack.us/img651/2899/dim1a.jpg

Image
http://img21.imageshack.us/img21/7118/dim3i.jpg

Na slikama forumaša Tuzlarija vidi se rušenje objekta u Ulici Kazanmahala te najava za izgradnju stambeno poslovnog objekta.
A.M.
(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34829
Post Reply