Izrael je opet pocinio zlocin!

Locked
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#13651 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by stakasa »

salik79 wrote:
insomnia78 wrote:Sto jest jest. Moše je donio prevagu. Nije nijsko zbog stava samog islama prema njima

Umalo da donese prevagu. Da ne bi Edvarda Kardelja i bosanskih drugova, da mu se suprotstave, velika je vjerovatnoca da bi bili dio srbije, u vidu pokrajine.
Ima li neki dokument, link, nesto gdje se vidi da bas Mosa Pijade ovo zagovara?
aratet
Posts: 3454
Joined: 26/07/2016 12:33

#13652 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by aratet »

TomANDJerry wrote:
derion wrote:U biti, ono što je M. Luther King rekao, je tačno i danas. Je li Izrael fenomenalna država bez greške? Nije. Čini li Izrael nepravdu protiv Palestinaca. Čini. Ugnjetavaju li vojnici Palestince na okupiranim područjima. Da.
Ipak, Izrael je kao državna tvorevina desetljećima ispred svojih arapskih susjeda po svemu: stepenu demokratije, ljudskih sloboda, progresivnih ideja, ulaganja u društvo, zdravstvo, školstvo, nauku...
Ne mora se biti ljubitelj Izraela da se čovjek složi sa ovim gore navedenim. S druge strane, Izrael pravi veliku nepravdu (ali ništa manju od arapskih zemalja i njihovog ciničnog odnosa) prema Palestincima, naročito kada je riječ o okupaciji i kontroli palestinskih područja na Zapadnoj obali. Ono što naši balkanski znalci zaboravljaju je to da je tamošnji konflikt izrazito komplikovan, jer je uključeno desetine zemalja i njihovih interesa. Ono što mi posebno smeta kada se sva kritika usredotoči isključivo na jednu stranu (često Izrael). A pogotovo kada veliki broj osporava postojanje Izraela kao države. Veliku odgovornost za današnje stanje snose još više arapske zemlje, kao i velike sile, ne samo Izrael.
Da se ja pitam, vratiti granice na 1967., priznati Državu Palestinu, arapske zemlje da priznaju Izrael i to je to. :) To bi se moglo uraditi da hoće SAD, Rusija, EU, Velika Britanija i Arapska Liga.

Image
Slazem se sa svime osim ovim da je rjesenje problema tako jednostavno ---- priznanje Palestinske drzave tek tako je bilo jednostavno mozda prije 30 godina , danas je to skoro nemoguce .... na zapadnoj obali imas preko pola miliona doseljenika koji su izgradili cijele gradove i naselja , ako Palestincima daš drzavu pitanje je sta ce biti sa tim ljudima. Imas opciju da ih vratis u Izrael znaci Izraelska vlada da ih prisili da napuste svoje kuce (jer je vecina i rodjena tu) i smjesti ih negdje u Izrael - to je skoro nemoguce naravno jer kako prebaciti toliki broj ljudi i koja vlada bi imala hrabrosti i politicke snage da donese takvu odluku. Sa druge strane ostaviti te ljude da zive u buducoj Palestinskoj drzavi bi znacili da cim se desi prvi napad na njih (vjerovatno u prvoj sedmici priznanja te drzave) Izrael bi reagovao i poslao svoje snage - to bi znacilo novu okupaciju i vjerovatno puno goru situaciju nego sto je sada. Ja bih volio vidjeti Palestinsku drzavu, ali iskreno ne vidim kako rijesiti ovaj gore problem (a to je samo jedan od nekoliko problema)
Za zapadnu obalu je lako. Oni bi mogli i opstati kao drzava, sta uraditi sa pojasom Gaze?
To maleno gusto naseljeno podrucje nebi moglo zivjeti od vlastite proizvodnje.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#13653 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by BHCluster »

aratet wrote: To maleno gusto naseljeno podrucje nebi moglo zivjeti od vlastite proizvodnje.
Tunel, napraviti luku, aerodrom i ostalu infrastrukturu...
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#13654 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by salik79 »

stakasa wrote:
salik79 wrote:
insomnia78 wrote:Sto jest jest. Moše je donio prevagu. Nije nijsko zbog stava samog islama prema njima

Umalo da donese prevagu. Da ne bi Edvarda Kardelja i bosanskih drugova, da mu se suprotstave, velika je vjerovatnoca da bi bili dio srbije, u vidu pokrajine.
Ima li neki dokument, link, nesto gdje se vidi da bas Mosa Pijade ovo zagovara?
U BiH Srbi su 1945. činili relativnu većinu (44,3% Srba, 30,7% Muslimana, 23,9% Hrvata), ali je BiH dobila status republike. Prijedlog Moše Pijade, da BiH dobije status pokrajine u Srbiji, Tito je uz podršku poltronskih srpskih komunista u svom štabu odbio.
http://www.intermagazin.rs/pod-izgovoro ... enja-srba/
Status federalne jedinice Bosna i Hercegovina je dobila tek 1945. godine, iako je nakon rasprave dio komunističkog vođstva, posebno Moša Pijade, koji nije bio ni Srbin, ni Hrvat, ni Musliman, smatrao da zbog srpske većine treba da bude pokrajina unutar Republike Srbije.
http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/porta ... -u-srbiji/
Pokrajinski komitet KPJ za BiH je jednoglasno i odlučno zastupao stav da Bosna i Hercegovina može imati samo status ravnopravne federalne jedinice u federativnoj Jugoslaviji. Moša Pijade, Milovan Đilas i Sreten Žujović su smatrali da BiH treba biti autonomna pokrajina, a ne federalna jedinica.
http://bosnjaci.net/prilog.php?pid=36381
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#13655 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by cyprus »

aratet wrote:Za zapadnu obalu je lako. Oni bi mogli i opstati kao drzava, sta uraditi sa pojasom Gaze?
To maleno gusto naseljeno podrucje nebi moglo zivjeti od vlastite proizvodnje.
Zašto ne bi moglo? Singapur nije mnogo veći, pa ima 5-6 miliona stanovnika i predstavlja jednu od najrazvijenijih država svijeta...

Nije problem u veličini teritorije, nego u blokadi... Ako bi Gaza mogla normalno saobraćati sa Zapadnom Obalom i ostatkom svijeta i ako bi se tenzije smirile, njeno funkcionisanje ne bi trebalo biti upitno... U toj perspektivi bi jedino pitanje vodosnabdijevanja škakljivo, i to za cijeli region... Ali gdje ima volje, ima i načina...
Last edited by cyprus on 17/01/2018 15:18, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#13656 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by stakasa »

Hvala Salik. Vidi Mose mater mu usta jebem
User avatar
славянин
Posts: 11277
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#13657 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by славянин »

stakasa wrote:Hvala Salik. Vidi Mose mater mu usta jebem
:lol: Narodne mase su cudo,gledaj ti rijecnika.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#13658 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by salik79 »

stakasa wrote:Hvala Salik. Vidi Mose mater mu usta jebem

Nema na cemu. Inace, sve je to uvezano i povezano:
In 1948 Pijade convinced Tito to allow those Jews who remained in Yugoslavia to emigrate to Israel. Tito agreed on a one-time exception basis. As a result, 3,000 Jews were allowed to emigrate from Yugoslavia to Israel on the SS Kefalos in December 1948. Among those was Tommy Lapid who became Deputy Prime Minister of Israel and is the father of Yair Lapid.[5]
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mo%C5%A1a_Pijade
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#13659 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by stakasa »

salik79 wrote:
stakasa wrote:Hvala Salik. Vidi Mose mater mu usta jebem

Nema na cemu. Inace, sve je to uvezano i povezano:
In 1948 Pijade convinced Tito to allow those Jews who remained in Yugoslavia to emigrate to Israel. Tito agreed on a one-time exception basis. As a result, 3,000 Jews were allowed to emigrate from Yugoslavia to Israel on the SS Kefalos in December 1948. Among those was Tommy Lapid who became Deputy Prime Minister of Israel and is the father of Yair Lapid.[5]
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mo%C5%A1a_Pijade
https://sh.wikipedia.org/wiki/Jevreji_u ... Dkoj_borbi

Evo s cim su ga zaduzili
Stari_demagog
Posts: 498
Joined: 28/12/2017 20:36

#13660 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by Stari_demagog »

Ne daju komunjare na svoje džaba ti. Erdogan diktator, ali Tito Majka Tereza. :lol:
aratet
Posts: 3454
Joined: 26/07/2016 12:33

#13661 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by aratet »

cyprus wrote:
aratet wrote:Za zapadnu obalu je lako. Oni bi mogli i opstati kao drzava, sta uraditi sa pojasom Gaze?
To maleno gusto naseljeno podrucje nebi moglo zivjeti od vlastite proizvodnje.
Zašto ne bi moglo? Singapur nije mnogo veći, pa ima 5-6 miliona stanovnika i predstavlja jednu od najrazvijenijih država svijeta...

Nije problem u veličini teritorije, nego u blokadi... Ako bi Gaza mogla normalno saobraćati sa Zapadnom Obalom i ostatkom svijeta i ako bi se tenzije smirile, njeno funkcionisanje ne bi trebalo biti upitno... U toj perspektivi bi jedino pitanje vodosnabdijevanja škakljivo, i to za cijeli region... Ali gdje ima volje, ima i načina...
Nazalost, Singapur je nesto sasvim drugo u odnosu na Gazu.

Sto se tice blokade, svejedno, i da se povuce blokada mora, veliki bi problem bio sto je kopneno blokiran, cisto sumnjam da bi i Egipat otvorio granicu.
Last edited by aratet on 17/01/2018 16:01, edited 1 time in total.
aratet
Posts: 3454
Joined: 26/07/2016 12:33

#13662 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by aratet »

Stari_demagog wrote:Ne daju komunjare na svoje džaba ti. Erdogan diktator, ali Tito Majka Tereza. :lol:
Pogledaj vakat u kojem je Tito bio na vlasti.
U nekim drzavama cak i na zapadu evrope smo imali fasiste na vlasti.
Stari_demagog
Posts: 498
Joined: 28/12/2017 20:36

#13663 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by Stari_demagog »

aratet wrote:
Stari_demagog wrote:Ne daju komunjare na svoje džaba ti. Erdogan diktator, ali Tito Majka Tereza. :lol:
Pogledaj vakat u kojem je Tito bio na vlasti.
U nekim drzavama cak i na zapadu evrope smo imali fasiste na vlasti.
Ma znam, kraljevi ste izgovora. Imaš i danas, evo Hrvatska, Poljska, Češka, Mađarska, Izrael sve države koje u miru uzgajaju fašizam pa nikom ništa.
aratet
Posts: 3454
Joined: 26/07/2016 12:33

#13664 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by aratet »

Stari_demagog wrote:
aratet wrote:
Stari_demagog wrote:Ne daju komunjare na svoje džaba ti. Erdogan diktator, ali Tito Majka Tereza. :lol:
Pogledaj vakat u kojem je Tito bio na vlasti.
U nekim drzavama cak i na zapadu evrope smo imali fasiste na vlasti.
Ma znam, kraljevi ste izgovora. Imaš i danas, evo Hrvatska, Poljska, Češka, Mađarska, Izrael sve države koje u miru uzgajaju fašizam pa nikom ništa.
U kojoj drzavi imas fasiste na vlasti?

Pricam o Franku, covjeku kome su najvecu pomoc u gradjanskom ratu davali Hitler i Musolini.

Problem fasizma ni dan danas nije u potpunosti pobijedjen, cak ni kod nas, imamo primjer da smo dali skoli ime po fasisti.
Last edited by aratet on 17/01/2018 16:05, edited 1 time in total.
Stari_demagog
Posts: 498
Joined: 28/12/2017 20:36

#13665 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by Stari_demagog »

aratet wrote: U kojoj drzavi imas fasiste na vlasti?

Pricam o Franku, covjeku kome su najvecu pomoc u gradjanskom ratu davali Hitler i Musolini.
Španije je Južna Evropa, a de facto u ovim državama nemaš fašiste, ali politika koju provode je de facto fašistička.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#13666 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by seln »

Stari_demagog wrote:
aratet wrote: U kojoj drzavi imas fasiste na vlasti?

Pricam o Franku, covjeku kome su najvecu pomoc u gradjanskom ratu davali Hitler i Musolini.
Španije je Južna Evropa, a de facto u ovim državama nemaš fašiste, ali politika koju provode je de facto fašistička.
Stvarno ne znam sta stav pro i contra Tita ima sa ovom temom.
Manite se off topica ili otvorite temu, iako mislim da vec postoje 2-3...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#13667 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by insomnia78 »

Siguran sam da 90% ovih “Hitler je rekao mogao sam pobiti sve jevreje ali sam ostavio odredjeni broj da vidite zasto sam ih ubijao” nema pojma ko je Moše Pijade a kamo li da znaju njegov stav o BiH. Kakav Moše, kakve picke materine
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#13668 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by babanovac »

cyprus wrote:
derion wrote:Image
Ima dosta ovakvih karata koje jednostavno lažu... Iz njih bi se nedvosmisleno dalo naslutiti da je 1967. godine postojala Palestina, što baš i ne odgovara istini...
https://goo.gl/images/zdLQoG

Zapravo, Izrael je '68, bio 2x veci nego je danas.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#13669 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by seln »

babanovac wrote:
cyprus wrote:
Ima dosta ovakvih karata koje jednostavno lažu... Iz njih bi se nedvosmisleno dalo naslutiti da je 1967. godine postojala Palestina, što baš i ne odgovara istini...
https://goo.gl/images/zdLQoG

Zapravo, Izrael je '68, bio 2x veci nego je danas.
Jebi ga, I Srbija je '93 bila duplo veca nego danas.
I Njemacka '42 je bila 5-6 puta veca...
tako je sa svima koji silom otimaju, ali prije ili kasnije ih svede na pravu mjeru.
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#13670 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by cyprus »

seln wrote:
babanovac wrote:
cyprus wrote:
Ima dosta ovakvih karata koje jednostavno lažu... Iz njih bi se nedvosmisleno dalo naslutiti da je 1967. godine postojala Palestina, što baš i ne odgovara istini...
https://goo.gl/images/zdLQoG

Zapravo, Izrael je '68, bio 2x veci nego je danas.
Jebi ga, I Srbija je '93 bila duplo veca nego danas.
I Njemacka '42 je bila 5-6 puta veca...
tako je sa svima koji silom otimaju, ali prije ili kasnije ih svede na pravu mjeru.
Slažem se...

Samo je onda jasno da je ovaj kartografski slijed, koji se stalno i svugdje postavlja:

Image

uzet vrlo selektivno, i ima za cilj da pokaže kako se Izrael kontinuirano širi i vremenom biva sve veći, što zapravo nije tačno...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#13671 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by seln »

cyprus wrote:
seln wrote:
Jebi ga, I Srbija je '93 bila duplo veca nego danas.
I Njemacka '42 je bila 5-6 puta veca...
tako je sa svima koji silom otimaju, ali prije ili kasnije ih svede na pravu mjeru.
Slažem se...

Samo je onda jasno da je ovaj kartografski slijed, koji se stalno i svugdje postavlja:

Image

uzet vrlo selektivno, i ima za cilj da pokaže kako se Izrael kontinuirano širi i vremenom biva sve veći, što zapravo nije tačno...
Stvar gledista...
o kojem Izraelu govorimo? O onom koji priznat u UN 1948? Taj je zauzimao polovinu danasnje teritorije.
O onom iz 1967? Slican je ovom danas, ali nije bilo naselja u Gazi i West Bank.
O ovom danas? Spoljne granice su mozda ostale iste, ali je posjed zemlje promijenjen silom. Zasto onda ne uracunati i Golan?
Cinjenica je: sva prica o pravu, legitimitetu, istoriji... sve je to bullshit.
Ovo je ona ista borba za "Lebensraum", koju su vec vodile Njemacka i Srbija. Sva politicka prica je samo pokusaj legitimiziranja otimacine.
Izrael se, ako ostane ova vlast i ova politika, nece zaustaviti dok ne uzme svaku stopu zemlje, a Palestince svede na "neki razuman broj", sto ce reci, na nekoliko egzota za neki rezervat, koji ce onda posjecivati turisti da kupe rukotvorine i upoznaju narodne obicaje.
Istu stvar je ucinila US of fucking A sa Indijancima. Istu stvar je pokusala Njemacka, a 50 godina kasnije i Srbija.
I ako to neko moze opravdavati na bilo koji nacin, pa makar se zvao Gideon Levi, onda je to kraj pravde i kakve-takve civilizacije.
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#13672 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by cyprus »

seln wrote:
cyprus wrote:
seln wrote:
Jebi ga, I Srbija je '93 bila duplo veca nego danas.
I Njemacka '42 je bila 5-6 puta veca...
tako je sa svima koji silom otimaju, ali prije ili kasnije ih svede na pravu mjeru.
Slažem se...

Samo je onda jasno da je ovaj kartografski slijed, koji se stalno i svugdje postavlja:

Image

uzet vrlo selektivno, i ima za cilj da pokaže kako se Izrael kontinuirano širi i vremenom biva sve veći, što zapravo nije tačno...
Stvar gledista...
o kojem Izraelu govorimo? O onom koji priznat u UN 1948? Taj je zauzimao polovinu danasnje teritorije.
O onom iz 1967? Slican je ovom danas, ali nije bilo naselja u Gazi i West Bank.
O ovom danas? Spoljne granice su mozda ostale iste, ali je posjed zemlje promijenjen silom. Zasto onda ne uracunati i Golan?
Cinjenica je: sva prica o pravu, legitimitetu, istoriji... sve je to bullshit.
Ovo je ona ista borba za "Lebensraum", koju su vec vodile Njemacka i Srbija. Sva politicka prica je samo pokusaj legitimiziranja otimacine.
Izrael se, ako ostane ova vlast i ova politika, nece zaustaviti dok ne uzme svaku stopu zemlje, a Palestince svede na "neki razuman broj", sto ce reci, na nekoliko egzota za neki rezervat, koji ce onda posjecivati turisti da kupe rukotvorine i upoznaju narodne obicaje.
Istu stvar je ucinila US of fucking A sa Indijancima. Istu stvar je pokusala Njemacka, a 50 godina kasnije i Srbija.
I ako to neko moze opravdavati na bilo koji nacin, pa makar se zvao Gideon Levi, onda je to kraj pravde i kakve-takve civilizacije.
Hm, 1948. godine je teritorija bila ista kao i 1967. (ako se ne varam), tako da ne znam odakle ti to "polovina današnje teritorije"...

Onda u ovom slijedu nedostaje šta je to bilo između 1967. i 1994. godine... Tada je Izrael kontrolisao čitavu Zapadnu obalu i čitavu Gazu (plus još Golan i Sinaj)... Nije bilo apsolutno nikakve palestinske teritorije...

Zapravo, prve palestinska teritorija u političkom smislu se javlja tek nakon sporazuma u Oslu 1994. godine, u vidu Palestinske samouprave... Nikada do tada nije postojala palestinska država... Ovo što je na trećoj karti označeno kao 'Palestinian land' je zapravo bilo pod upravom Jordana i Egipta... A to se u ovim 'analizama' prečesto prešućuje...

Naravno, većina nas se ovdje u suštini slaže... I ja smatram da Palestina mora dobiti normalnu državu i da se mora prostirati na Zapadnoj obali i Pojasu Gaze, bez Izraelskih zidova, punktova i nelegalnih naselja... Ja vjerujem da će se to u narednih 10-20 godine i desiti... Samo sam malo osjetljiv na iskrivljavanje činjenica, čega itekako ima i sa anti-izraelske strane... Zapravo, često mi se čini da u svemu ovom navijanju uopšte ne postoji pro-palestinska, nego isključivo anti-izraelska strana...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#13673 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by seln »

cyprus wrote:
seln wrote: Stvar gledista...
o kojem Izraelu govorimo? O onom koji priznat u UN 1948? Taj je zauzimao polovinu danasnje teritorije.
O onom iz 1967? Slican je ovom danas, ali nije bilo naselja u Gazi i West Bank.
O ovom danas? Spoljne granice su mozda ostale iste, ali je posjed zemlje promijenjen silom. Zasto onda ne uracunati i Golan?
Cinjenica je: sva prica o pravu, legitimitetu, istoriji... sve je to bullshit.
Ovo je ona ista borba za "Lebensraum", koju su vec vodile Njemacka i Srbija. Sva politicka prica je samo pokusaj legitimiziranja otimacine.
Izrael se, ako ostane ova vlast i ova politika, nece zaustaviti dok ne uzme svaku stopu zemlje, a Palestince svede na "neki razuman broj", sto ce reci, na nekoliko egzota za neki rezervat, koji ce onda posjecivati turisti da kupe rukotvorine i upoznaju narodne obicaje.
Istu stvar je ucinila US of fucking A sa Indijancima. Istu stvar je pokusala Njemacka, a 50 godina kasnije i Srbija.
I ako to neko moze opravdavati na bilo koji nacin, pa makar se zvao Gideon Levi, onda je to kraj pravde i kakve-takve civilizacije.
Hm, 1948. godine je teritorija bila ista kao i 1967. (ako se ne varam), tako da ne znam odakle ti to "polovina današnje teritorije"...

Onda u ovom slijedu nedostaje šta je to bilo između 1967. i 1994. godine... Tada je Izrael kontrolisao čitavu Zapadnu obalu i čitavu Gazu (plus još Golan i Sinaj)... Nije bilo apsolutno nikakve palestinske teritorije...

Zapravo, prve palestinska teritorija u političkom smislu se javlja tek nakon sporazuma u Oslu 1994. godine, u vidu Palestinske samouprave... Nikada do tada nije postojala palestinska država... Ovo što je na trećoj karti označeno kao 'Palestinian land' je zapravo bilo pod upravom Jordana i Egipta... A to se u ovim 'analizama' prečesto prešućuje...

Naravno, većina nas se ovdje u suštini slaže... I ja smatram da Palestina mora dobiti normalnu državu i da se mora prostirati na Zapadnoj obali i Pojasu Gaze, bez Izraelskih zidova, punktova i nelegalnih naselja... Ja vjerujem da će se to u narednih 10-20 godine i desiti... Samo sam malo osjetljiv na iskrivljavanje činjenica, čega itekako ima i sa anti-izraelske strane... Zapravo, često mi se čini da u svemu ovom navijanju uopšte ne postoji pro-palestinska, nego isključivo anti-izraelska strana...
Nije ista, u ratu 1967 (sestodnevni rat) se promijenilo.
To sta je kad bilo i sta je Izrael cizmom poklopio, nema nikakve veze. I sada Izrael moze u svako doba poklopiti citavu teritoriju.
Mi govorimo o onome sto je u skladu sa medjunarodnim pravom.
Zapravo, i Izrael i Palestina su trebali nastati paralelno, uzajamno se priznati i nastaviti "miroljubivu koegzistenciju".
Da je kojim slucajem Palestina bila vojno jaca, sad bi mogli pisati kako je neka izraelska teritorija u politickom smislu postala tek po dogovoru iz 1994. Ali mislim da bi u tom slucaju sadasnji prijatelji Izraela (i ovi na forumu, naravno) puuuno glasnije od "islamista i vehabija" trubili o nepravdi prema jevrejskom narodu kojem je oteta zemlje. A insomnia78 bi bio clan Irguna.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#13674 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by babanovac »

seln wrote:
babanovac wrote:
cyprus wrote:
Ima dosta ovakvih karata koje jednostavno lažu... Iz njih bi se nedvosmisleno dalo naslutiti da je 1967. godine postojala Palestina, što baš i ne odgovara istini...
https://goo.gl/images/zdLQoG

Zapravo, Izrael je '68, bio 2x veci nego je danas.
Jebi ga, I Srbija je '93 bila duplo veca nego danas.
I Njemacka '42 je bila 5-6 puta veca...
tako je sa svima koji silom otimaju, ali prije ili kasnije ih svede na pravu mjeru.
How - yes - no.
Ko je vojno potukao Izrael? Zasada, niko. Ali ipak su 2x manji. Lebensraum? Diplomatski, predali su teritoriju vecu od danasnjeg Izraela, u zamjenu za mir, za priznanje.
Svodjenje Palestinaca na "neki razuman broj"? Arapa danas, na teritoriju Izraela zivi vise, nego na istom teritoriju prije nastanka Izraela. Ne racunajuci PA teritoriju. I broj raste... U aparthejdskom, fasistickom, rasistickom Izraelu. U Egiptu, Iraku, Tunisu, Libiji, zivi, hmmm, koliko Jevreja?
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#13675 Re: Izrael je opet pocinio zlocin!

Post by babanovac »

seln wrote:
cyprus wrote:
seln wrote: Stvar gledista...
o kojem Izraelu govorimo? O onom koji priznat u UN 1948? Taj je zauzimao polovinu danasnje teritorije.
O onom iz 1967? Slican je ovom danas, ali nije bilo naselja u Gazi i West Bank.
O ovom danas? Spoljne granice su mozda ostale iste, ali je posjed zemlje promijenjen silom. Zasto onda ne uracunati i Golan?
Cinjenica je: sva prica o pravu, legitimitetu, istoriji... sve je to bullshit.
Ovo je ona ista borba za "Lebensraum", koju su vec vodile Njemacka i Srbija. Sva politicka prica je samo pokusaj legitimiziranja otimacine.
Izrael se, ako ostane ova vlast i ova politika, nece zaustaviti dok ne uzme svaku stopu zemlje, a Palestince svede na "neki razuman broj", sto ce reci, na nekoliko egzota za neki rezervat, koji ce onda posjecivati turisti da kupe rukotvorine i upoznaju narodne obicaje.
Istu stvar je ucinila US of fucking A sa Indijancima. Istu stvar je pokusala Njemacka, a 50 godina kasnije i Srbija.
I ako to neko moze opravdavati na bilo koji nacin, pa makar se zvao Gideon Levi, onda je to kraj pravde i kakve-takve civilizacije.
Hm, 1948. godine je teritorija bila ista kao i 1967. (ako se ne varam), tako da ne znam odakle ti to "polovina današnje teritorije"...

Onda u ovom slijedu nedostaje šta je to bilo između 1967. i 1994. godine... Tada je Izrael kontrolisao čitavu Zapadnu obalu i čitavu Gazu (plus još Golan i Sinaj)... Nije bilo apsolutno nikakve palestinske teritorije...

Zapravo, prve palestinska teritorija u političkom smislu se javlja tek nakon sporazuma u Oslu 1994. godine, u vidu Palestinske samouprave... Nikada do tada nije postojala palestinska država... Ovo što je na trećoj karti označeno kao 'Palestinian land' je zapravo bilo pod upravom Jordana i Egipta... A to se u ovim 'analizama' prečesto prešućuje...

Naravno, većina nas se ovdje u suštini slaže... I ja smatram da Palestina mora dobiti normalnu državu i da se mora prostirati na Zapadnoj obali i Pojasu Gaze, bez Izraelskih zidova, punktova i nelegalnih naselja... Ja vjerujem da će se to u narednih 10-20 godine i desiti... Samo sam malo osjetljiv na iskrivljavanje činjenica, čega itekako ima i sa anti-izraelske strane... Zapravo, često mi se čini da u svemu ovom navijanju uopšte ne postoji pro-palestinska, nego isključivo anti-izraelska strana...
Nije ista, u ratu 1967 (sestodnevni rat) se promijenilo.
To sta je kad bilo i sta je Izrael cizmom poklopio, nema nikakve veze. I sada Izrael moze u svako doba poklopiti citavu teritoriju.
Mi govorimo o onome sto je u skladu sa medjunarodnim pravom.
Zapravo, i Izrael i Palestina su trebali nastati paralelno, uzajamno se priznati i nastaviti "miroljubivu koegzistenciju".
Da je kojim slucajem Palestina bila vojno jaca, sad bi mogli pisati kako je neka izraelska teritorija u politickom smislu postala tek po dogovoru iz 1994. Ali mislim da bi u tom slucaju sadasnji prijatelji Izraela (i ovi na forumu, naravno) puuuno glasnije od "islamista i vehabija" trubili o nepravdi prema jevrejskom narodu kojem je oteta zemlje. A insomnia78 bi bio clan Irguna.
Izrael i Palestina, nazalost, nisu nastali istovremeno... Niko od arapske brace nije smatrao, da takvo nesto kao sto je Palestina treba da postoji.
U ratu 1948. godine, Izrael je okupirao 5% predlozene Palestine, Egipat 10%, ostatak je okupirao Jordan.
Da su kojim slucajem Arapi bili vojno jaci, danas bi govorili o Palestini kao mjestu gdje se zavrsio holokausta. Da su Arapi bili vojno jaci i dalje nebi bilo drzave Palestine na Bliskom istoku, Jerusalem bi bio u Jordanu, Jaffa u Egiptu, a Nazaret u Siriji.
Locked