Kupio bih nesto sa eBay-a

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#13501 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by un1ted »

Jao kada zbog ovog kašnjenja raji počne isticati rok za otvaranje casea :)
User avatar
nadžak
Posts: 2313
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#13502 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by nadžak »

nane81 wrote:Opet ja.

Pošiljka 17.2. pispjela u Sarajevo i otpremljena ka.. (trebalo bi pošti).

Image

Danas još uvijek nije u pošti.
Ne znam koga bih zvao da to pronađu. U pošti nije.
(u međuvremenu mi je stigla danas pošiljka koja je juče otpremljena iz Sarajeva).
Čekaj bolan, još to nije gotovo tamo. Kad ti bude pisalo nešto u smislu otprema pošiljke prema korisniku tada od idućeg dana ganjaj poštara.

Pogotovo ako ti je ta pošiljka na oko vrijednija pa ti je ostavili tamo za kontrolu da li treba na carinu ili ne.

Edit. Evo imaš gore drugi post na ovoj stranici od vješalice pa pročitaj redosljed mjesta gdje je pošiljka prošla.
User avatar
Filter
Posts: 8675
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#13503 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by Filter »

tanko dolaze paketici. mescini su bas nesta zasrali...
nane81
Posts: 77
Joined: 07/02/2017 13:48

#13504 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by nane81 »

un1ted wrote:Nafataj postara, vidi da nije ostavio kod komsija. Ako nije, u postu i pisi zalbu :)
Nije, oni su okej u pošti, znaju me svi. Znači kod njih kad stigne, uvijek piše otprema r (ili v) pisma iz centra pošta.
nadžak wrote: Čekaj bolan, još to nije gotovo tamo. Kad ti bude pisalo nešto u smislu otprema pošiljke prema korisniku tada od idućeg dana ganjaj poštara.

Pogotovo ako ti je ta pošiljka na oko vrijednija pa ti je ostavili tamo za kontrolu da li treba na carinu ili ne.

Edit. Evo imaš gore drugi post na ovoj stranici od vješalice pa pročitaj redosljed mjesta gdje je pošiljka prošla.
Gdje tamo?
Otpremljeno je iz Sarajeva. Da je otišlo na carinu, pisalo bi tako, pa onda na carini odlučuju šta će s tim...
Za primjer kako mi piše za pošiljku koja je stigla u poštu. Znači identično otprema prema...

Image
funeral blues
Posts: 1839
Joined: 08/02/2011 11:15

#13505 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by funeral blues »

Pozdrav,
Htio bih kupiti neku knjigu sa amazona ili ebay-a, cijena je oko 40$ + 4$ shipping. Zamolio bih za info o ovim nekim novima cakama oko carine, špeditera i to? Koliko bi iznosili dodatni troškovi?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#13506 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by un1ted »

100KM, koji KM gore dole :D :bih: Uhvati se kladionice ko ostala normalna raja...
funeral blues
Posts: 1839
Joined: 08/02/2011 11:15

#13507 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by funeral blues »

un1ted wrote:100KM, koji KM gore dole :D :bih: Uhvati se kladionice ko ostala normalna raja...
:D
Jbg, duplo jeftnije izadje neki crnobijeli print divlje pdf verzije.
User avatar
toniran
Posts: 354
Joined: 18/10/2011 09:14

#13508 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by toniran »

Zanima me dali je neko od vas narucivao nesto skuplje od 50 KM, ovih dana ??
I dali naplacuju sve ove troskove ako na paketu pise gift ??recimo hocu da narucim kacigu za motor koja kosta 87$, to je nekih 150 km plus carine 10 km .
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#13509 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by kafanski_covjek »

to ga jos "instaliraju"? :D
User avatar
toniran
Posts: 354
Joined: 18/10/2011 09:14

#13510 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by toniran »

KvaziExpert wrote:
toniran wrote:Zanima me dali je neko od vas narucivao nesto skuplje od 50 KM, ovih dana ??
I dali naplacuju sve ove troskove ako na paketu pise gift ??recimo hocu da narucim kacigu za motor koja kosta 87$, to je nekih 150 km plus carine 10 km .
carini se vrijednost robe, nevezano za način plaćanja :D odnosno da li je gotovina, trampa, gift,....
teško da će kaciga proći zbog veličine

Ma kontam da kazem da mi posalje samo kacigu bez kutije , upravo radi toga da nebih placao i trazio speditera . A cirinu bih svakako morao platit to znam , samo me interesuje ovaj spediter da li svaka roba preko 50 km podljeze speditiranju ?
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#13511 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by victom »

Ma kontam da kazem da mi posalje samo kacigu bez kutije , upravo radi toga da nebih placao i trazio speditera . A cirinu bih svakako morao platit to znam , samo me interesuje ovaj spediter da li svaka roba preko 50 km podljeze speditiranju ?
džaba ti to. onolika kaciga će otić na carinu 1000%. A onda automatski traže i špeditera , po novom.
Ako voliš rizik, naruči, pa čekaj ko i mi da riješe softver.
Ako si tip koji ide na sigurno, onda čekaj da se prvo riješi softver za desetak dana :lol: , pa naruči ko čovjek, da dođe sve sa kutijom.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:34, edited 2 times in total.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#13512 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by un1ted »

toniran wrote: Ma kontam da kazem da mi posalje samo kacigu bez kutije , upravo radi toga da nebih placao i trazio speditera . A cirinu bih svakako morao platit to znam , samo me interesuje ovaj spediter da li svaka roba preko 50 km podljeze speditiranju ?
Kaciga je velika, tako da ce sigurno na carinu.
jahac96
Posts: 475
Joined: 06/03/2012 14:18

#13513 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by jahac96 »

toniran wrote:Zanima me dali je neko od vas narucivao nesto skuplje od 50 KM, ovih dana ??
I dali naplacuju sve ove troskove ako na paketu pise gift ??recimo hocu da narucim kacigu za motor koja kosta 87$, to je nekih 150 km plus carine 10 km .
Carine ce ti izaci vise od 10KM racunaj odma nekih 30-35% na tu cijenu bez speditera (u nadi da ce se to rijesiti uskoro)
AS_sa wrote:Stavis u kovertu/kutiju i ispunis zutu uplatnicu trazi u posti, jedna posiljka manje gramaze izadje od 4,70 do 5,00 KM. Kupac plati postaru kada preuzme, tebi postar pare donese na tvoju adresu koju upises. Ako te detaljno interesuje napisi u PP pa cu ti objasniti detaljnije. :)
Haj posto si vidim upucen mozes li mi objasniti kakva je razlika ako saljem kao paket ili kao pismo, jer recimo ako je rijec o necemu sto je 1kg onda mi jeftinije izadje slati kao paket nego kao pismo gledajuci po kalkulatoru cijena na stranici poste
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#13514 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by vješalica »

funeral blues wrote:Pozdrav,
Htio bih kupiti neku knjigu sa amazona ili ebay-a, cijena je oko 40$ + 4$ shipping. Zamolio bih za info o ovim nekim novima cakama oko carine, špeditera i to? Koliko bi iznosili dodatni troškovi?
Knjiga bi trebala biti po atopi 5%
Ima uostalom da se pogleda koja je stopa zavisno od toga sta je u pitanju
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#13515 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by victom »

:sretan:
Last edited by victom on 13/02/2021 05:28, edited 2 times in total.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#13516 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by vješalica »

victom wrote:
vješalica wrote:
funeral blues wrote:Pozdrav,
Htio bih kupiti neku knjigu sa amazona ili ebay-a, cijena je oko 40$ + 4$ shipping. Zamolio bih za info o ovim nekim novima cakama oko carine, špeditera i to? Koliko bi iznosili dodatni troškovi?
Knjiga bi trebala biti po atopi 5%
Ima uostalom da se pogleda koja je stopa zavisno od toga sta je u pitanju
knjiga bi mogla biti 5% kad završe softver za 10-ak dana.
sa softverom ili bez njega ta stopa postoji od franje josipa vakta ;)
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#13517 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by victom »

:sretan:
Last edited by victom on 13/02/2021 05:28, edited 2 times in total.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#13518 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by vješalica »

victom wrote:
sa softverom ili bez njega ta stopa postoji od franje josipa vakta ;)
to je stopa za pravna lica.
Za internet kupovinu se do sada koristila jedinstvena carinska stopa od 10% ;)
a kad uspostvae softver, onda će se mijenjati. tako da ima veze sa softverom. ;)
:lol:

veze nemaš

ovo što si napisao hitno se isključi i ne javljaj

http://www.uino.gov.ba/download/Dokumen ... fa_BiH.pdf
epik
Posts: 2020
Joined: 10/05/2011 14:15

#13519 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by epik »

toniran wrote:Zanima me dali je neko od vas narucivao nesto skuplje od 50 KM, ovih dana ??
I dali naplacuju sve ove troskove ako na paketu pise gift ??recimo hocu da narucim kacigu za motor koja kosta 87$, to je nekih 150 km plus carine 10 km .
Ja sam kupio garaficku kartu koja je kostala 70$ paket nije otavaran, niti sam platio carinu, dosao je na adresu za 6 dana.... Na paketu je naznacen gift i vrijednost 20$ ....
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#13520 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by victom »

:sretan:
Last edited by victom on 13/02/2021 05:28, edited 2 times in total.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#13521 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by vješalica »

victom wrote:
Hajd sad piškit pa spavat.
Kada je u pitanju poštanski promet, iz citiranih Pravila jasno proizilazi da se jedinstvena carinska stopa od 10 % ad valorem, primjenjuje samo na robe koje se nalaze u pošiljkama koje šalju fizička lica iz inostranstva fizičkim licima u BiH, pod uslovom da carinska vrijednost robe koja podliježe plaćanju uvoznih dažbina ne prelazi 1.500 KM po pošiljci, ako su pošiljke povremene i sadrže robu isključivo namijenjenu vlastitoj upotrebi primaoca ili njegove porodice, a koja po svojoj vrsti i količini ne odražava bili kakav komercijalni interes, te da ih pošiljalac šalje primaocu bez bilo kakvog plaćanja. Kada nisu ispunjeni uslovi za primjenu jedinstvene carinske stope ili kada primalac pošiljke zahtijeva, obračun uvoznih dažbina vrši se po carinskoj stopi propisanoj u Carinskoj tarifi za tu robu.
:lol: :lol:
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#13522 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by victom »

:sretan:
Last edited by victom on 13/02/2021 05:28, edited 2 times in total.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#13523 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by boshniak »

Carina na sve pa i na knjige je trenutno 10% bez obzira ko salje (pravno ili fizicko lice) i knjige uglavnom pustaju bez carinjenja ako je rijec o 1-2 knjige, ako je vise ide carina 10% i ostali troskovi, to nije iz zakona ni iz nekih clanaka vec iz iskustva.
Saka
Posts: 2640
Joined: 25/02/2011 11:49

#13524 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by Saka »

Ma nije bitno šta piše u zakonu, do sada se primjenjivalo 10% na sve i završena priča. Od Nove godine nije 10% na sve ali moraš platiti špeditera. Tako da te citate okači mačku o rep, UINO radi kako im se kurcu ćefne.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#13525 Re: Kupio bih nesto sa eBay-a

Post by victom »

:sretan:
Last edited by victom on 13/02/2021 05:27, edited 2 times in total.
Post Reply