Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post Reply
dibidus
Posts: 266
Joined: 15/02/2011 11:06

#1326 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by dibidus »

stari grad Visegrad wrote: Vjerujem da Niksicev brat sposoban kao Niksic premier. Ah zaposlio brata ma strasnno bezveze. Sve se zasniva na kontaktima, a ako su kontakti sposobni nema problema...
Niksicu molim te ne popustaj ovim rusiteljima BiH. Pa makar ne popustio jos 4 godine. Bices nas heroj. Mi smo izgubili 92-95 i tad je vrijeme stalo. Ne popustaj ovim svrab molim te.
Dakle SDP je nova vrsta religije. Covjek VJERUJE u SDP i sve njihove poteze.

A jadan nece da prizna da problem, na kraju krajeva, nije u tome sto je neko nekome brat vec u tome sto NICIM nije zasluzio tu poziciju.
Neko od novinara je vec pokazao kako se jednostavno moze provjeriti ko je ko. Odes na Google.
Mirsada Niksica NIDZE !
Odnosno, imaga ga koliko i svakog drugog slucajnog prolaznika.

Sjetih se sad slucaja brace Granic u Hrvatskoj. Nikad niko nije postavio problem nepotizma u njihovom slucaju jer su obojica bili INDIVIDUE za sebe i obojica su postigli zavidne reference u onome cime su se bavili.
Na kraju krajeva, bili su i u razlicitim strankama.

Zalosno je kad je nekome jedina referenca rodbinska veza.
User avatar
cappy_tempo
Posts: 2673
Joined: 24/08/2008 19:03
Location: SARAJEVO-X!

#1327 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by cappy_tempo »

znaci ako me gugl izbaci na facebooku ja sam dobar covjek i valjam za neki mocan posao,a ako me ne izbaci onda nisam ni za smetljara?

ajde sad nek mi neko objasni zasto se pljuje toliko po sdp-u,a vidjeh neki dan rijesise proteste za 5min, firme u federaciji precesljali uzduz i poprijeko i onda dodje neko i kaze ne valja? ja to ne mogu da skontam nikako pa ako kome nije mrsko da mi objasni to. da se razumijemo odma upratim po naslovima i nekim tekstovima sto sam citao.
User avatar
Šef
Posts: 1275
Joined: 05/11/2010 18:19
Location: retroseksualac

#1328 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Šef »

cappy_tempo wrote:znaci ako me gugl izbaci na facebooku ja sam dobar covjek i valjam za neki mocan posao,a ako me ne izbaci onda nisam ni za smetljara?

ajde sad nek mi neko objasni zasto se pljuje toliko po sdp-u,a vidjeh neki dan rijesise proteste za 5min, firme u federaciji precesljali uzduz i poprijeko i onda dodje neko i kaze ne valja? ja to ne mogu da skontam nikako pa ako kome nije mrsko da mi objasni to. da se razumijemo odma upratim po naslovima i nekim tekstovima sto sam citao.
To da li je MN dobar čovjek nije bitno. Bitne su njegove reference koje pokazuju da li zaslužuje da bude direktor javnog preduzeća. A njih nema. Ni na googlu ni bilo gdje drugo. Jer ih nema. Jedina referenca mu je što je BRAT.
Last edited by Šef on 25/08/2011 10:47, edited 1 time in total.
User avatar
cappy_tempo
Posts: 2673
Joined: 24/08/2008 19:03
Location: SARAJEVO-X!

#1329 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by cappy_tempo »

ma i ne znam ni koje taj covjek niti sam se intresovo nego mi zapade za oko "ni gugl ne zna za njega :D "

posto sam privatnik svidja mi se kako su poceli raditi i ako ovako nastave moglo bi se opet poceti klepati pare na poslovima :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 93828
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#1330 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Truba »

ne svidjaju mi se određeni potezi vlade
medjutim ponavljam
nakon brankovića i mujezinovića 4 godine neću nikoga kritikovati
samo da uštede koju paru da se ne zadužujemo dodatno
te da izbace ove s pipe za izvlačenje novaca na konto rata a nisu se borili niti su ranjeni bili
dibidus
Posts: 266
Joined: 15/02/2011 11:06

#1331 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by dibidus »

cappy_tempo wrote:znaci ako me gugl izbaci na facebooku ja sam dobar covjek i valjam za neki mocan posao,a ako me ne izbaci onda nisam ni za smetljara?
ajde sad nek mi neko objasni zasto se pljuje toliko po sdp-u,a vidjeh neki dan rijesise proteste za 5min, firme u federaciji precesljali uzduz i poprijeko i onda dodje neko i kaze ne valja? ja to ne mogu da skontam nikako pa ako kome nije mrsko da mi objasni to. da se razumijemo odma upratim po naslovima i nekim tekstovima sto sam citao.
Haj ne pravi se naivan matereti.
Znas ti dobro o cemu je ovdje rijec. Budi iskren pa priznaj kad bi ti rodjena kcer rekla da se udaje za nekog koga ne poznajes, ti bi se malo raspitao o kome je rijec i sigurno bi i na Googlu pogledao.

Osim toga SDP je dobio glasove upravo na toj prici da je drugaciji od ostalog sljama. I zato treba biti NEMILOSRDAN prema ovakvim njihovim potezima jer se ocigledno radi o HIPOKRIZIJI.
Nikome danas nije cudan nepotizam u SBiH, SDA, SNSD, HDZ...jer su te stranke na tome i zasnovane. SDP je tvrdio da je drzava za COVJEKA a ne za brata, suru, rodjaka...

Ovo sto sdp radi nije, koko to oni zele da objasne, nuzno politicko sredstvo vec klasicna IZDAJA glasackog tijela.

Ali pusti to sve, Sven Alkalaj je jos uvijek Ministar, Spiric premijer... zahvaljujuci SDP-u.
A, koliko znam, nisu im rodbina. To mi je bas cudno.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#1332 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by KatarinaKosaca »

skojotovski wrote:nazire li se to ljubav prema Saletu? :D i
Ne nazire. Nego, onako kako sam i napisala. Ljubav je nešto drugo. Nema veze sa tim.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#1333 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

poznanik wrote:
Alfons Kauders wrote:Proces revizije zasluzuje odvojenu temu, ali meni se cini da se Helez se igra se zivotom. Bez zajebancije i pretjerivanja - za te stvari trebaju muda do poda i jaka ledja. Prvo mozda i ima, ali drugo jok. Jednostavno je previse ljudi dio tala...
Pa šta treba, decenijama slijegati ramena i tolerirati javnu krađu od strane jednih i istih :shock:
Naravno da treba sprovesti reviziju u svim sektorima, oduzeti svaku bespravnu marku svima koji je koriste, čak i pokrenuti prijave zbog prevare za sve u lancu.
Bez drastičnih i odlučnih poteza ništa se ne može postići. Ako se zaista želi postići promjena...
Naprotiv, treba jos vise zasukati rukave... Ali nema politicke volje. Hrvatska nije bila u stanju da rijesi taj problem, a u poredjenju s nama je sredjena drzava.

Jednostavno je previse ljudi uslo u prava, bez ikakvog pokrica - pricamo o hiljadama ljudi, s porodicama desetinama hiljada glasaca. Uostalom, zato su i uvedeni tu, da glasaju...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#1334 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

Skijaš wrote:
Kaže Helez da od 15 timova čiji je zadatak da vrše reviziju, samo 4 tima rade svoj posao. Pošutaće neradnike iz ovog projekta i kad revizija krene punom parom, mi ćemo doći u poziciju da MMF-u posuđujemo lovu :-D

Siroki je najbolji primjer. Dva tima radila, ustanovili da je sve cisto... Treci tim otisao i skinuo 68 od 70 ljudi.

Ja sam skeptik, mislim da revizija nece biti ni blizu uspjesna kako neki ocekuju. Nazalost ne cuju se ni pravi borci i invalidi, koji radi stetocina imaju duplo niza primanja. Oni bi prvi trebali pruziti jasnu podrsku reviziji. Vjerovatno su oni u manjini - vise je laznjaka i njih vise cujemo.
gomilego
Posts: 411
Joined: 30/09/2010 13:58

#1335 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by gomilego »

Alfons Kauders wrote:Nazalost ne cuju se ni pravi borci i invalidi, koji radi stetocina imaju duplo niza primanja. Oni bi prvi trebali pruziti jasnu podrsku reviziji. Vjerovatno su oni u manjini - vise je laznjaka i njih vise cujemo.
Saopćenje za javnost Saveza dobitnika najvećih ratnih priznanja FBiH

Izjave i reakcije pojedinih boračkih udruženja - udruga o postupku revizije do sada ostvarenih prava po boračkim i drugim Zakonima su usmjerene isključivo u zaštiti onih koji su raznim manipulacijama i lažiranim dokumentima ta prava ostvarili.
Mi nosioci najvećih ratnih priznanja, iako smo pretrpjeli velike štete u prethodnim postupcima Parlamenta, Vlade FBIH, a posebno Odlukama prethodnog ministra, insistiramo na nastavku sveobuhvatne revizije i u punom obimu podržavamo sadašnje aktivnosti Ministarstva za boračka pitanja FBIH.
Samo objektivni spiskovi nosioca boračkih prava daju mogućnost za formiranje stabilnih budžetskih pozicija u budžetima Federacije, Kantona - Županija i sigurnost u isplati tih prava ostvarenih u prethodnim i narednim godinama.
Neargumentovane kritike i postupci pojedinaca kroz formu nekih boračkih udruga nesmiju pokolebati Ministra i njegove revizione timove jer bi u budućnosti imali neizvjesnu poziciju boraca ali i upitnost postojanja takvog ministarstva u Vladi FBIH.
Mi dobitnici najvećih ratnih priznanja FBIH očekujemo od Ministra Heleza i njegovih revizionih timova da istraju u objektiviziranju svih prava na svim nivoima koji proizilaze iz boračkih Zakona.
Posebno očekujemo ubrzanu izradu novih zakonskih prijedloga u kojima bi se izbrisala diskriminirajuća Odluka o cenzusu i naslednom pravu, a koja se isključivo odnosi i primjenjuje prema pripadnicima dobitnika najvećih ratnih priznanja Armije BIH i HVO BIH.

izvor: rtvtk.ba
:thumbup:
nakon kijamet minusa za kadrovsku politiku, ide jedan veliki plus za vladu
ivannn
Posts: 932
Joined: 14/06/2008 19:25

#1336 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ivannn »

Šef wrote:Država za supruga. :D

Skupština Elektroprivrede BiH će u četvrtak razmatrati imenovanje Davorina Koraća, supruga Lidije Korać, visokog funkcionera SDP-a, na poziciju člana Nadzornog odbora tog javnog preduzeća.

Vlada FBiH je podržala prijedlog Ministarstva industrije, energetike i rudarstva FBiH koje je Koraća predložilo, zbog čega je sjednica u petak čista formalnost. SDP sprema još jedan set svojih kadrova koje želi postaviti u različitim javnim preduzećima u FBiH koji su lojalni toj partiji.

Korać bi trebalo da bude jedan od šest novih članova Nadzornog odbora, a u odboru će provesti naredne četiri godine.

Davorin Korać široj javnosti nije poznat jer se do sada politički nije angažovao. On je ekonomista, a posljednjih petnaestak godina uglavnom je proveo u kompanijama koje se bave prodajom vozila. Prije rata je radio u opštini Neum i sarajevskoj "Hidrogradnji", a vrijeme neposredno pred rat i prvu ratnu godinu proveo je u MUP-u BiH.

Damir Mašić, član Predsjedništva SDP-a, juče je rekao da to pitanje nije za SDP nego za resorno ministarstvo.

U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva FBiH rečeno je da ne znaju ništa o tom imenovanju.

"Takve informacije nisam čula niti znam da li je to tačno. Ja sam se upravo vratila sa godišnjeg tako da ako je tako nešto i bilo, s tim nisam upoznata", rekla je zaposlena u tom ministarstvu koja se predstavila kao tehnički sekretar, ali ime i prezime nije navela.

Inače, Lidija Korać je ranije bila imenovana za ambasadora pri Misiji NATO u Briselu od strane Željka Komšića, koji je kao kandidat SDP-a izabran na poziciju hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Međutim, Centralna izborna komisija BiH osporila je to imenovanje zbog sukoba interesa u kojem se Koraćeva nalazila. Naime, CIK BiH je izrekla Koraćevoj zabranu imenovanja na bilo koju imenovanu funkciju u institucijama jer je utvrđeno da je bila u sukobu interesa na način da je u isto vrijeme bila na odgovornoj funkciji u jednom bh. dnevnom listu i na izbornoj funkciji u Skupštini grada Sarajeva, gdje je bila odbornik. Osim zabranom obavljanja djelatnosti, Koraćeva je kažnjena i sa 5.000 maraka.
nadam se da bar koji platformaš nema veliku familiju, ili da ima slabe rodbinske veze koje ne njeguje, jer običan "čovjek" će se načekati :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#1337 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Alfons Kauders »

gomilego wrote:
Alfons Kauders wrote:Nazalost ne cuju se ni pravi borci i invalidi, koji radi stetocina imaju duplo niza primanja. Oni bi prvi trebali pruziti jasnu podrsku reviziji. Vjerovatno su oni u manjini - vise je laznjaka i njih vise cujemo.
Saopćenje za javnost Saveza dobitnika najvećih ratnih priznanja FBiH

Izjave i reakcije pojedinih boračkih udruženja - udruga o postupku revizije do sada ostvarenih prava po boračkim i drugim Zakonima su usmjerene isključivo u zaštiti onih koji su raznim manipulacijama i lažiranim dokumentima ta prava ostvarili.
Mi nosioci najvećih ratnih priznanja, iako smo pretrpjeli velike štete u prethodnim postupcima Parlamenta, Vlade FBIH, a posebno Odlukama prethodnog ministra, insistiramo na nastavku sveobuhvatne revizije i u punom obimu podržavamo sadašnje aktivnosti Ministarstva za boračka pitanja FBIH.
Samo objektivni spiskovi nosioca boračkih prava daju mogućnost za formiranje stabilnih budžetskih pozicija u budžetima Federacije, Kantona - Županija i sigurnost u isplati tih prava ostvarenih u prethodnim i narednim godinama.
Neargumentovane kritike i postupci pojedinaca kroz formu nekih boračkih udruga nesmiju pokolebati Ministra i njegove revizione timove jer bi u budućnosti imali neizvjesnu poziciju boraca ali i upitnost postojanja takvog ministarstva u Vladi FBIH.
Mi dobitnici najvećih ratnih priznanja FBIH očekujemo od Ministra Heleza i njegovih revizionih timova da istraju u objektiviziranju svih prava na svim nivoima koji proizilaze iz boračkih Zakona.
Posebno očekujemo ubrzanu izradu novih zakonskih prijedloga u kojima bi se izbrisala diskriminirajuća Odluka o cenzusu i naslednom pravu, a koja se isključivo odnosi i primjenjuje prema pripadnicima dobitnika najvećih ratnih priznanja Armije BIH i HVO BIH.

izvor: rtvtk.ba
:thumbup:
nakon kijamet minusa za kadrovsku politiku, ide jedan veliki plus za vladu
Ovo Radjo? Tj njegovo udruzenje?

Ugodno sam iznenadjen, bez zajebancije
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#1338 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by prljavi Hare »

cappy_tempo wrote:znaci ako me gugl izbaci na facebooku ja sam dobar covjek i valjam za neki mocan posao,a ako me ne izbaci onda nisam ni za smetljara?

ajde sad nek mi neko objasni zasto se pljuje toliko po sdp-u,a vidjeh neki dan rijesise proteste za 5min, firme u federaciji precesljali uzduz i poprijeko i onda dodje neko i kaze ne valja? ja to ne mogu da skontam nikako pa ako kome nije mrsko da mi objasni to. da se razumijemo odma upratim po naslovima i nekim tekstovima sto sam citao.

Šta ti imaju objašnjavati?Ima ovdje ljubitelja preCednika,REISA,Fahra,trećega....nečega(više sam zaboravio i
kako se zove ta bajka :D ),a ti očekuješ da im je drag SDP?? :D

Ali valja durati "tamnicu unitarističkog konglomerata",
citiram-Rajko Vasić!
:lol: :lol: :lol:
rahmanjin
Posts: 1132
Joined: 21/08/2008 12:59

#1339 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by rahmanjin »

cappy_tempo wrote:znaci ako me gugl izbaci na facebooku ja sam dobar covjek i valjam za neki mocan posao,a ako me ne izbaci onda nisam ni za smetljara?

ajde sad nek mi neko objasni zasto se pljuje toliko po sdp-u,a vidjeh neki dan rijesise proteste za 5min, firme u federaciji precesljali uzduz i poprijeko i onda dodje neko i kaze ne valja? ja to ne mogu da skontam nikako pa ako kome nije mrsko da mi objasni to. da se razumijemo odma upratim po naslovima i nekim tekstovima sto sam citao.
Samo mozes li objasniti ovo precesljavanje firmi kako kazes, sta podrazumijevas pod tim?
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#1340 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ReD aka Socijalista »

Sve odluke sa današnje sjednice Vlade FBiH
SARAJEVO - Vlada Federacije BiH je, na današnjoj sjednici u Sarajevu obavezala preduzeća u kojima u kojima vrši ovlaštenja na osnovu većinskog državnog kapitala i javne ustanove u kojima Federacija BiH ima status osnivača da, u roku od 15 dana, posredstvom nadležnih ministarstava, utvrde i dostave Vladi FBiH informaciju koja će sadržavati popis svih ...

... zaposlenih primljenih u radni odnos bez objavljivanja javnog konkursa.

Ovakav zaključak Vlada FBiH donijela je na inicijativu federalnog premijera, nakon što je uočeno da je zapošljavanje bez javnog konkursa bilo naročito intezivirano tokom prošle i početkom ove godine.

UTVRĐEN NACRT PROSTORNOG PLANA ZA AUTOCESTU NA KORIDORU Vc

Federalna vlada je, uz prisustvo predsjednika FBiH Živka Budimira, danas utvrdila Nacrt prostornog plana područja posebnih obilježja od značaja za Federaciju Bosne i Hercegovine "Autocesta na koridoru Vc" i uputila ga Paralmentu FBiH.

Zadatak ovog prostornog plana je da definiše obuhvat neposrednog uticaja autoceste u kojem će se planerskim intervencijama regulirati prostorna organizacija značajna za gradnju i funkciju autoceste, objekata i zahvata od državnog, odnosno federalnog značaja.

Zakonska je obaveza da se prostorni planovi nižeg reda (kantonalni i općinski) usklađuju s postavkama ovog plana. Neopravdanim širenjem obuhvata nepotrebno bi se ulazilo u ingerencije lokalne zajednice, a opterećivala ingerencija federalnih organa vlasti.

Ova činjenica zahtijeva izbalansiran planerski pristup pri formulisanju obuhvata Plana, posebno u zonama gdje je prisutan kompleksan interes potencijalnih korisnika prostora.

Nešto ležerniji pristup u širenju obuhvata prihvatljiv je u područjima poljoprivrednog i šumskog zemljišta gdje se ne očekuje eventualna prenamjena ovog zemljišta inicirana lokalnim interesima, dok se, s druge strane, širenjem obuhvata omogućavaju manje korekcije planskih rješenja objekata autoceste uvjetovana rezultatima ekoloških i hidrogeoloških istražnih radova.

Obuhvat ovog plana generalno se sastoji iz tri prostorne cjeline. Prvu predstavljaju cestovna zemljišta koje čine površine zemljišta na kojim treba graditi autocestu i građevine za potrebe njenog održavanja i pružanja usluga vozačima i putnicima, te naplatu putarina.

Drugu čine površine zaštitnog pojasa na kojem važi poseban režim gradnje i uspostavlja se s ciljem zaštite autoceste i sigurnosti saobraćaja.

Treću cjelinu čine površine izvan zaštitnog pojasa autoceste do granice obuhvata plana tj. do granice neposrednog uticaja autoceste.

U skladu s prošlogodišnjom Odlukom Parlamenta FBiH o usvajanju Prostorne osnove Prostornog plana, a s ciljem utvrđivanja konačnog prijedloga trase na lokalitetu Blagaja i Počitelja, provedena su dodatna istraživanja i na bazi multikriterijalnih analiza odabrane najpovoljnije varijante trase, što je bila smjernica za razradu rješenja uvrštenih u Nacrt plana.

UREDBA O KAKVOĆI SIROVOG MLIJEKA

S ciljem usuglašavanja s legislativom na razini Bosne i Hercegovine, Vlada FBiH donijela je danas Uredbu o kakvoći svježeg sirovog mlijeka i načinu utvrđivanja cijene svježeg sirovog mlijeka.

Na ovaj način je, uz ostalo, propisano kako kravlje mlijeko mora imati najmanje 3,2 posto mliječne masti, ovčije četiri, a kozje 2,8 posto.

Cijenu litra mlijeka zadovoljavajuće kakvoće proizvođač i mljekara ugovaraju na temelju novčanih vrijednosti jedinica masti i bjelančevina. Uredba, također, detaljno propisuje i postupak ispitivanja kakvoće sirovog mlijeka.

POMOĆ RADNICIMA "AGROKOMERCA"

Cijeneći stanje u velikokladuškom „Agrokomercu“, Vlada Federacije BiH donijela je danas Odluku o raspodjeli sredstava tekućeg transfera „Subvencije javnim poduzećima - poticaj proizvodnji i prestrukturiranje industrije i rudarstva“, utvrđenih ovogodišnjim Proračunom FBiH Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije, kao pomoć radnicima ovog gospodarskog društva.

Riječ je o 129.000 konvertibilnih maraka koje će biti uplaćene na račun Centra za socijalni rad u Velikoj Kladuši koji će, na temelju dostavljenih popisa, isplatiti po 300 KM pomoći za 430 radnika „Agrokomerca“.

UTVRĐENA VISINA NAKNADE ČLANOVIMA UPRAVNIH I NADZORNIH ODBORA FEDERALNIH ZDRAVSTVENIH USTANOVA

Vlada FBiH donijela je danas Odluku o visini naknade za rad predsjednika i članova upravnih i nadzornih odbora zdravstvenih ustanova u vlasništvu Federacije BiH, odnosno jednog ili više kantona i FBiH zajedno.

S obzirom da ove naknade do sada nisu bile ujednačene i u nekim zdravstvenim institucijama su bile veće od propisa koje je usvojila Vlada, današnjom odlukom su ove nepravilnosti uklonjene.

Prema ovoj odluci, mjesečna naknada predsjedniku upravnog i nadzornog odbora federalne zdravstvene ustanove utvrđuje se u visini jedne prosječne neto plate isplaćene u FBiH u predhodna tri mjeseca, dok se članovima odbora iznos naknade utvrđuje u visini od 80 posto od iznosa mjesečne naknade predsjednika upravnog i nadzornog odbora.

Naknade se isplaćuju iz sredstava zdravstvene ustanove, a predsjednik i članovi upravnog i nadzornog odbora, koji imaju prebivalište izvan sjedišta federalne zdravstvene ustanove, imaju pravo na naknadu putnih troškova.

U obrazloženju ovakve odluke navodi se da je ona donesena s ciljem osiguranja ujednačenih kriterija i naknada u svim federalnim institucijama u oblasti zdravstva, što do sada nije bio slučaj.

O LISTAMA I CIJENAMA LIJEKOVA

Federalna vlada usvojila je Informaciju o listama i cijenama lijekova u FBiH koji se finansiraju na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.

Cilj Informacije je upoznavanje članova Vlade o potrebi provođenja hitnih aktivnosti na reviziji Liste esencijalnih lijekova neophodnih za osiguranje zdravstvene zaštite u okviru standarda obaveznog zdravstvenog osiguranja u FBiH, kao i na reviziji referalnih cijena za lijekove u cilju smanjivanja izdvajanja ograničenih finansijskih sredstava u kantonima, uz izjednačavanje dostupnosti stanovništva kvalitetnim, sigurnim provjerenim i ekonomičnim lijekovima u svim kantonima.

Vlada je usvojila nekoliko zaključaka koji bi trebali osigurati rješavanje gorućeg problema i riješiti probleme u sektoru farmacije na kantonalnom i federalnom nivou, s obzirom na to da navedena federalna lista lijekova i njihove cijene nisu revidirane od 2008. i 2007. godine.

SREDSTVA ZA PODRŠKU POVRATNICIMA

Federalna vlada je današnjom Odlukom usvojila Program utroška s kriterijima raspodjele sredstava Budžeta za 2011. godinu s transfera namijenjenog za podršku povratku iz Republike Srpske izbjeglica i prognanih osoba s područja Posavine u ukupnom iznosu od dva miliona konvertibilnih maraka.

Najveća stavka od 800 hiljada KM u ovoj raspodjeli je izdvojena za obnovu i izgradnju putne, vodovodne i kanalizacione infrastrukture, objekata zdravstvene zaštite, vjerskog, sakralnog, obrazovnog, sportskog i kulturnog karaktera i drugih objekata od značaja za širu društvenu zajednicu.

Ukupno se 700 hiljada KM izdvaja za pomoć u zapošljavanju povratnika u maloj privredi i poljoprivredi, a 500 hiljada za rekonstrukciju i obnovu individualnih stambenih objekata zajedničkog tipa stanovanja.

Prema utvrđenim kriterijima raspodjele za rekonstrukciju stambenih jedinica aplikanti za dodjelu pomoći trebaju izraziti namjeru za povratkom u ranija prebivališta, biti vlasnici stambene jedinice ili imati na nju stanarsko pravo uz uvjet da je ona neuslovna i da kandidati i članovi nihove uže porodice nemaju uslovna stambenu jedinicu u vlasništvu u drugim područjima BiH.

Posebni se kriteriji odnose na sadašnje uslove stanovanja kandidata za dodjelu pomoći, njihovo imovinsko stanje, invalidnost, status samohranih roditelja i staratelja, ili da se radi o šehidskim porodicama, demobilisanim nezaposlenim borcima, porodicama nestalih osoba i bivšim logorašima.

Donesena je i Odluka o usvajanju Programa utroška s kriterijima raspodjele za podršku implementacije održivog povratka izbjeglih i prognanih a područja regije Srebrenica u ukupnom iznosu od 1,48 miliona KM osiguranih u budžetu za ovu godinu.

Ova će se sredstva koristiti za obnovu i izgradnju putne, vodovodne i kanalizacione infrastrukture (1,2 miliona KM), a preostalih 248 hiljada KM za obnovu i izgradnju objekata zdravstvene zaštite, te objekata vjerskog, sakralnog, obrazovnog, sportskog i kulturnog karaktera kao i ostalih od opšteg značaja.

Usvojeni su i kriteriji raspodjele ovih sredstava za koja će moći aplicirati registrovani pravni subjekti koji će dodijeljenu pomoć koristiti u rješavanju problema i potreba povratničke populacije sa prostora općina Srebrenica, Bratunac, Zvornik, Vlasenica i Milići.

Odabir korisnika ove pomoći će se vršiti u skladu s propisanim, a raspodjela sredstava prema Planu povratka, obnove gradnje i razvoja održivog povratka u 2011. godini.

Za svako odobravanje sredstava za ove namjene će federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica donijeti posebnu odluku. Trećom današnjom odlukom usvojen je Program utroška sredstava s kriterijima raspodjele "Tekući transfer za programe podrške razvoja regije Srebrenica" utvrđenih Budžetom FBiH za 2011. godinu Federalnom ministarstvu raseljenih osoba i izbjeglica u visini od 3.000.000 KM.

Radi se o podršci sufinansiranju investicionih projekata koje pravni subjekti finansiraju iz vlastitih i kreditnih sredstava Razvojne banke FBiH, na prostoru Srebrenice, Bratunca, Zvornika, Vlasenice, Osmaka i Milića.

Kreditni projekt ima za cilj da pruži finansijsku podršku subjektima privrede i obrta kojima nedostaju finansijska sredstva radi pokretanja i realizacije svojih investicijskih projekata, a investiraju najmanje 20 posto vlastitih sredstava.

Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica osigurava nepovratna/grant sredstva u iznosu od 40 posto, a preostalih 40 posto od ukupne vrijednosti projekta osigurava Razvojna banka FBiH, kao kreditna sredstva.

Ovakvom odlukom Vlada FBiH i resorno ministarstvo žele da podstaknu i privuku snažnije privredne subjekte da investiraju u razvoj ovog kraja i otvaranju novih radnih mjesta.

IZVJEŠTAJ O POMOĆI RADNICIMA "KRIVAJE"

Vlada FBiH usvojila je danas Izvještaj Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije o utrošku sredstava dodijeljenih na ime pomoći radnicima privrednog društva „Krivaja“ d.o.o. Zavidovići. Za te svrhe do sada je, od ukupno odobrenih pola miliona konvertibilnih maraka, isplaćeno 499.820 konvertibilnih maraka.

IZVRŠENJE PLANA PRIVATIZACIJE

Na današnjoj sjednici je Vlada FBiH usvojila Izvješće o aktivnostima Agencije za privatizaciju u FBiH (APF) za prvo ovogodišnje polugođe, u tekstu što ga je usvojio Upravni odbor APF-a.

Kada je riječ o tzv. maloj privatizaciji, APF je u prvih šest mjeseci potpisao pet ugovora o prodaji imovine poduzeća iz svoje nadležnosti, dok je to urađeno u tri slučaja za poduzeća iz nadležnosti kantonalnih agencija za privatizaciju. Od ove prodaje ostvareno je ukupno 770.000 konvertibilnih maraka.

Kako se navodi u Informaciji, od 13,5 milijarda KM državnog kapitala opredijeljenog za privatizaciju do polovice ove godine, realizirana je prodaja 5,56 milijarda KM, odnosno 41,85 posto.

Od 1.450 poduzeća registriranih 1999. godine, u potpunosti je privatizirano 1.079, a djelomice 94.

STARA DEVIZNA ŠTEDNJA

U drugom ovogodišnjem kvartalu, Povjerenstvo za verificiranje stare devizne štednje je obradilo 428 zahtjeva, od čega je odbijeno 107, kaže se u Informaciji dostavljenoj Vladi FBiH.

Kada je riječ o 321 odobrenom zahtjevu, ukupna potraživanja štediša iznose 9.519.528,54 konvertibilne marke.

O SREDIŠTU ZA BORBENU OBUKU

Vlada FBiH je razmatrala i prihvatila Informaciju Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne odnose u vezi sa Središtem za borbenu obuku bivše Vojske Federacije Bosne i Hercegovine na području općina Glamoč i Livno.

Prije nego što se opredijeli za sljedeće aktivnosti, Vlada FBiH je zaključila da će od Ministarstva odbrane BiH tražiti izjašnjenje postoji li i dalje javni interes za korištenje nekretnina obuhvaćenih Odlukom o dopuni Odluke o izgradnji Središta za borbenu obuku.

INFORMACIJA O PASIVNOJ PODBILANCI

Danas prezentiranom Informacijom je Agencija za privatizaciju u FBiH (APF) upoznala Federalnu vladu sa stvarima, pravima i obavezama iz pasivne podbilance. APF je za poduzeća iz njezine nadležnosti u republikama bivše SFRJ evidentirala ukupno 248 stvari koje pripadaju našim kompanijama, od kojih se više od polovice nalazi u Hrvatskoj.

Kada je riječ o poduzećima iz nadležnosti kantona, evidentirano je 175 ovakvih nekretnina. Nakon što ju je usvojila, Vlada je zadužila APF da Informaciju dostavi Vijeću ministara BiH, Ministarstvu vanjskih poslova BiH, Ministarstvu financija i riznice BiH i Pravobraniteljstvu BiH.

STATUT FONDACIJE ZA POMOĆ U RJEŠAVANJU STAMBENIH PITANJA BORAČKIH POPULACIJA

Vlada FBiH je usvojila Statut Fondacije za pružanje pomoći u rješavanju stambenih pitanja pripadnika boračkih populacija. Radi se o neprofitnoj organizaciji osnovanoj radi pribavljanja novčanih i drugih sredstava za pružanje pomoći u rješavanju stambenih pitanja pripadnika boračkih populacija odbrambeno-oslobodilačkog rata: ratnih vojnih invalida, članova porodica šehida i poginulih boraca i demobilisanih boraca.

Fondacija je pravno lice i ima administrativnu, tehničku i finansijsku samostalnost u okvirima registrirane djelatnosti. Sjedište joj je u Sarajevu, a osnivač joj je Vlada FBiH. Imovinu joj čine novčana sredstva iz Budžeta FBiH i osnivački ulog, dobrovoljni prilozi i pokloni, te drugi prihodi stečeni u skladu sa zakonom i statutom.

ODGOVOR NA ZAHTJEV "EKO FORUMA"

Vlada FBiH razmatrala je danas zahtjev Udruženja građana "Eko forum" iz Zenice za dostavljanjem dijela podataka iz Ugovora o dokapitalizaciji "BH Steel Company" kojeg su "Arcelor Mittal" i Federalna vlada potpisali 2004. godine.

Zahtjev se odnosi na podatke o obavezama prema zaštiti okoliša, a Vlada je zadužila Federalno ministarstvo energije da "Eko forumu" učini dostupnim tražene podatke.

UBRZATI REALIZACIJU RAZVOJNIH PROJEKATA

Nakon što je na 12. sjednici razmatrala Informaciju o stupnju realizacije i planu razvojnih projekata u Federaciji BiH za razdoblje od 2011. do 2013. godine, Vlada FBiH je, na prijedlog Federalnog zavoda za programiranje razvoja danas donijela cijeli set zaključaka s ciljem poboljšanja stanja u ovoj oblasti.

Tako su federalna ministarstva obvezna kvartalno dostavljati Federalnom ministarstvu financija izvješća o svim pokazateljma bitnim za projekte čija je realizacija u tijeku.

Obveza je javnih poduzeća, kao implementatora projekata, kvartalna izvješća dostavljati nadležnim federalnim ministarstvima, a ona će jednom u pola godine (po potrebi i češće) o stanju realizacije projekata izvješćivati Vladu FBiH.

Jedan od zaključaka je i taj da će Vlada FBiH inicirati da Predsjedništvo BiH, u najkraćem roku, imenuje nedostajuće članove Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika, kako bi bili riješeni sporovi o lokacijama za gradnju infrastrukturnih objekata i otklonile nejasnoće u svezi negativnog utjecaja na kulturno-povijesno naslijeđe.

S ciljem izbjegavanja problema u svezi usuglašavanja sektorskih politika i konflikata u prostoru, nužno je što prije donijeti Prostorni plan FBiH, zaključila je Vlada. Među zaključcima su i oni koji se odnose na autocestu na koridoru Vc.

Tako je nadležno ministarstvo zaduženo izraditi strategiju financiranja preostalih dionica autoceste za koje nisu osigurana sredstva iz međunarodnih izvora.

PONIŠTENO RJEŠENJE

Vlada FBiH današnjim je Rješenjem usvojila žalbu P.P. „Assa“ sa p.o. Sarajevo i poništila Rješenje Ministarstva privrede Kantona Sarajevo od 20.10.2009. godine, te predmet vratila prvostepenom organu na ponovni postupak i odlučivanje.

Riječ je o predmetu koji se vodi u vezi s poslovnim prostorom u sarajevskoj ulici Kranjčevićeva br. 7, a za koji je Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo donijelo Rješenje u korist „Rudnap Group“ a.d. Republika Srbija, te time raskinulo Ugovor o korištenju ovog prostora zaključen između Gradskog sekretarijata za privredu i finansije Grada Sarajeva i firme "Assa".

ZAŠTITA OSOBA SA INVALIDITETOM BEZ DISKRIMINACIJE

Svi zakoni Federacije BiH koji tretiraju pitanja invaliditeta i koji su od značaja za osobe sa invaliditetom ubuduće će biti donoseni u skladu sa principima Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima osoba sa invaliditetom, Politike u oblasti invalidnosti u BiH i Strategije za izjednačavanje mogućnosti za osobe sa invaliditetom u Federaciji BiH (2011.-2015.), zaključila je danas Vlada FBiH.

U skladu sa Zaključkom Predstavničkog doma Parlamenta FBiH broj od 19.7.2011. godine, obavezani su predlagači zakona iz oblasti koje tretira Strategija da u njihovom obrazloženju daju mišljenje o usklađenosti zakonskog rješenja s ciljevima i mjerama ove strategije.

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike i Federalno ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambeno oslobodilačkog rata Vlada je zadužila da, u saradnji sa Federalnim ministarstvom finansija i organizacijama osoba sa invaliditetom, ratnih vojnih invalida i civilnih žrtava rata, pokrenu međusektorske aktivnosti iznalaženja modela zaštite osoba sa invaliditetom na principu nediskriminacije po osnovu nastanka invaliditeta, što je osnovni princip Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom.

PODRŠKA INICIJATIVI SARAJEVSKOG KANTONA

Vlada Federacije BiH podržala je danas inicijativu Kantona Sarajevo za kreditnim zaduženjem kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u iznosu do 16,5 miliona eura radi osiguranja sredstva za realizaciju Projekta izgradnje gradskih saobraćajnica.

Prihvatila je i informaciju o kreditu EBRD-a za ovaj projekt, kao osnovu za vođenje pregovora. Federalno ministarstvo finansija i Ministarstvo finansija Kantona Sarajevo će u Tim za pregovore o kreditu imenovati ovlaštene predstavnike, koji će Vladi FBiH dostaviti izvještaj o pregovorima i tekst usaglašenih ugovora sa EBRD-om.

Dalje procesuiranje ovog i svih ostalih zaduženja Kantona Sarajevo bit će uslovljeno okončanjem procedure oko supsidijarnog prenosa obaveza KJKP "Toplane" d.o.o. Sarajevo po kreditima između Ministarstva finansija i trezora Bosne i Hercegovine, Federalnog ministarstva finansija, Kantona Sarajevo i KJKP "Toplane" d.o.o. Sarajevo.

Vlada je zadužila Federalno ministarstvo finansija današnje zaključke dostavi EBRD-u i Ministarstvu finansija i trezora BiH radi provođenja dalje procedure u vezi s kreditnim zaduženjem.

FINASNIRANJE MALIH I SREDNJIH PREDUZEĆA

Federalna vlada donijela je Odluku kojom odobrava finansiranje malih i srednjih preduzeća na teritoriji iz drugih dijelova Bosne i Hercegovine, izvan Federacije Bosne i Hercegovine, putem kreditnih linija "Projekt poboljšanja pristupa malih i srednjih preduzeća finansijskim sredstvima" - EAF SME, na način i po postupku utvrđenim Kreditnim sporazumom o zajmu zaključenom između Bosne i Hercegovine i Međunarodne banke za obnovu i razvoj (IBRD), sporazumima o supsidijarnom finansiranju i projektnim dokumentima.

Pravo na korištenje sredstava imaju pravni subjekti koji će kroz realizaciju investicionih programa podržanih iz nevedenih kreditnih linija osigurati zapošljavanje najmanje dvije trećine povratničke populacije zadržavanjem postojećih i prijemom novih uposlenika.

IZMIJENJENA I DOPUNJENA UREDBA O ŠUMAMA

Federalna vlada donijela je danas Uredbu o izmjenama i dopunama Uredbe o šumama. Među novinama je i odredba po kojoj saglasanost na godišnji plan gospodarenja šumama, koji je korisnik šuma dužan dostaviti nakasnije do 30.11. tekuće za narednu godinu, daje Federalna uprava za šumarstvo u roku od 30 dana od dana prijema plana za šumskoprivredna društva koja imaju važeću šumskoprivrednu osnovu.

Za preduzeća koja nemaju važeću šumskoprivrednu osnovu saglasnost daje Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva uz prethodno pribavljenu saglasnost Federalne uprave za šumarstvo. Radovi predviđeni godišnjim planom gospodarenja ne mogu biti započeti bez saglasnosti Fedaralne uprave odnosno, Federalnog ministarstva. Usvojeni godišnji plan gospodarenja šuma, korisnik šuma je dužan u roku od 15 dana od dana usvajanja dostaviti kantonalnoj upravi, federalnoj i kantonalnoj šumarskoj inspekciji i jedinici lokalne samouprave na čijem području će se izvoditi radovi predviđeni godišnjim planom.

Na području FBiH poslove gospodarenja državnim šumama, do stupanja na snagu novog zakona o šumama, obavljaju šumskoprivredna društva (korisnici državnih šuma) koji su te poslove obavljali do momenta prestanka važenja zakona o šumama, kaže se u danas donesenoj Uredbi.

KADROVSKA RJEŠENJA

Na današnjoj sjednici Vlade FBiH su Dijana Bulić, Fahrija Delalić, Mario Kovačević, Jasmina Avdić i Harun Pindžo imenovani u prvu, a Aida Ćurić, Sanin Paćariz, Ezher Kubat, Veselinka Marjanović i Fadil Padalo u drugu Komisiju za verifikaciju računa stare devizne štednje.

Federalna vlada je dr. Zijada Hadžiomerovića imenovala za direktora Instituta za medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.
Image
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1341 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

Jesu li legitimne odluke Vlade FBiH, obzirom na sporni OHR Nalog na Odluku CIK-a iz marta ove godine?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1342 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by seln »

skojotovski wrote:
Šef wrote:Država za supruga. :D

Skupština Elektroprivrede BiH će u četvrtak razmatrati imenovanje Davorina Koraća, supruga Lidije Korać, visokog funkcionera SDP-a, na poziciju člana Nadzornog odbora tog javnog preduzeća.

Vlada FBiH je podržala prijedlog Ministarstva industrije, energetike i rudarstva FBiH koje je Koraća predložilo, zbog čega je sjednica u petak čista formalnost. SDP sprema još jedan set svojih kadrova koje želi postaviti u različitim javnim preduzećima u FBiH koji su lojalni toj partiji.

Korać bi trebalo da bude jedan od šest novih članova Nadzornog odbora, a u odboru će provesti naredne četiri godine.

Davorin Korać široj javnosti nije poznat jer se do sada politički nije angažovao. On je ekonomista, a posljednjih petnaestak godina uglavnom je proveo u kompanijama koje se bave prodajom vozila. Prije rata je radio u opštini Neum i sarajevskoj "Hidrogradnji", a vrijeme neposredno pred rat i prvu ratnu godinu proveo je u MUP-u BiH.

Damir Mašić, član Predsjedništva SDP-a, juče je rekao da to pitanje nije za SDP nego za resorno ministarstvo.

U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva FBiH rečeno je da ne znaju ništa o tom imenovanju.

"Takve informacije nisam čula niti znam da li je to tačno. Ja sam se upravo vratila sa godišnjeg tako da ako je tako nešto i bilo, s tim nisam upoznata", rekla je zaposlena u tom ministarstvu koja se predstavila kao tehnički sekretar, ali ime i prezime nije navela.

Inače, Lidija Korać je ranije bila imenovana za ambasadora pri Misiji NATO u Briselu od strane Željka Komšića, koji je kao kandidat SDP-a izabran na poziciju hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Međutim, Centralna izborna komisija BiH osporila je to imenovanje zbog sukoba interesa u kojem se Koraćeva nalazila. Naime, CIK BiH je izrekla Koraćevoj zabranu imenovanja na bilo koju imenovanu funkciju u institucijama jer je utvrđeno da je bila u sukobu interesa na način da je u isto vrijeme bila na odgovornoj funkciji u jednom bh. dnevnom listu i na izbornoj funkciji u Skupštini grada Sarajeva, gdje je bila odbornik. Osim zabranom obavljanja djelatnosti, Koraćeva je kažnjena i sa 5.000 maraka.
prode "neopazeno" ovaj text :D
Ma otkud....
svi koji su ispusili na izborima su ga licitirali po hiljadu puta.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1343 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by seln »

poznanik wrote:Jesu li legitimne odluke Vlade FBiH, obzirom na sporni OHR Nalog na Odluku CIK-a iz marta ove godine?
Ma jok. Tek kad Covic kaze "beli", onda ce biti legitimne. Ovo sto su do sada uradili, morace ponistiti, srusiti izgradjeno, lazne borce opet primiti na sadaku itd.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#1344 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

poznanik wrote:Jesu li legitimne odluke Vlade FBiH, obzirom na sporni OHR Nalog na Odluku CIK-a iz marta ove godine?
Da li sa tvog accounta piše više osoba?
poznanik wrote:@Klife, u zloupotrebi položaja ili ovlašćenja treba učestvovati, a djelo dokazati. Da je Nermin lobirao za Mirsada, da je bio u poziciji da predlaže, da je glasao... mogla bi mu se na teret staviti ovakva klasifikacija djela.

Ponavljam da nisam zagovornik SDP politike, niti imam ikakve koristi od pozicije Nermina Nikšića, i ako je prekršen zakon - prvi ću u redu stajati sa zahtjevom za smjenu. Ja mu ovdje ne vidim prekršaj, a jedino što zapažam u radu Nermina Nikšića je dosljednost Ekspozeu od prije nekoliko mjeseci. Federacija živi, nema socijalnih nemira, plaće i penzije se isplaćuju na vrijeme, najvjerovatnije i da neće biti novih MMF zaduženja, poljoprivrednici su takođe zadovoljni, itd. Dakle - stanje je zadovoljavajuće, obzirom na nepostojanje viših nivoa zakonodavne i izvršne vlasti.

I ne treba prečesto i revnosno slušati ili čitati ama baš svaki medij. Neki od njih, u nepostojanju adekvatne političke opozicije, uzimaju za sebe tu ulogu, i umjesto objektivnog novinarskog izvještavanja, najčešće pljuckaju i postaju "pera" poniženih politika i ideja. Nekad trebamo i sami donijeti zaključke...
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#1345 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by Skijaš »

poznanik wrote:Jesu li legitimne odluke Vlade FBiH, obzirom na sporni OHR Nalog na Odluku CIK-a iz marta ove godine?
Oni koji imaju sumnji u vezi sa legitimnošću entitetske Vlade, mogu riješiti svoje nedoumice obraćanjem Ustavnom sudu FBiH.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1346 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

poznanik wrote:Jesu li legitimne odluke Vlade FBiH, obzirom na sporni OHR Nalog na Odluku CIK-a iz marta ove godine?
ultima_palabra wrote:Da li sa tvog accounta piše više osoba?
@palabra, prije nego započneš postupak diskreditacije, toliko svojstven i uobičajen na ovom forumu za sve koji nemaju adekvatan odgovor, a vole biti pametni, potrudi se da pročitaš tekst koji quotaš, ali i da ga u potpunosti shvatiš, a ne, kao u postu iznad, da "iskačeš iz grmlja" i slavodobitno mašeš nekim mojim ranijim komentarom. Pucaš ćorcima, zar ne uviđaš :-) :(

Znaš li ti uopšte šta je legitimitet? Nije toliko sporan dosadašnji rad Vlade, bar nije alarmantan, koliko je sporan njen legitimitet.

Pisali smo na drugoj temi o Odluci CIK-a i Nalogu OHR-a, nađi tu temu pa zaključi sam zašto pitam za legitimitet. Uputa vrijedi i za sve druge pametnjakoviće koji me šalju Ustavnom sudu na traženje odgovora o legitimitetu Vlade :-)
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#1347 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

Nije to nikakvo iskakanje iz grmlja... ja da ne vjerujem u nečiji legitimitet, ne bih mogao ni hvaliti njegov rad. Jednostavno to je conditio sine qua non.

I ne znam zašto te vrijeđa to "slanje" Ustavnom sudu? U nalogu OHR-a jasno stoji da je on na snazi dok Ustavni sud ne odluči drukčije. Da bi došlo do tog odlučivanja, neko relevantan mora podnijeti prigovor... iz ovog se sam nameće odgovor na tvoje prvobitno pitanje.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#1348 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by poznanik »

ultima_palabra wrote:...I ne znam zašto te vrijeđa to "slanje" Ustavnom sudu? U nalogu OHR-a jasno stoji da je on na snazi dok Ustavni sud ne odluči drukčije. Da bi došlo do tog odlučivanja, neko relevantan mora podnijeti prigovor... iz ovog se sam nameće odgovor na tvoje prvobitno pitanje.
Nije tačno. Odluka CIK-a privremeno je suspenzirana Nalogom, dok Visoki predstavnik ne odluči drugačije. Apelacije Ustavnom sudu su podnijeli Krišto i Bevanda, ali su ih povukli, tako da niko ne čeka sudsko odlučivanje.

Nalog OHR-a je odlučivanje privremenog trajanja.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#1349 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

Svjestan činjenice da su najmanje dva zahtjeva u vezi s ustavnošću konstituirajuće sjednice Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine i određenih akata koje je donio Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine kao i Odluke o izboru predsjednika Federacije Bosne i Hercegovine i potpredsjednikâ Federacije Bosne i Hercegovine donesene 17. marta 2011. godine, podnesena Ustavnom sudu Federacije Bosne i Hercegovine, te da je na Ustavnom sudu Federacije Bosne i Hercegovine da se očituje u vezi sa svim takvim zahtjevima;

Konstatirajući da je, do očitovanja Ustavnog suda Federacije Bosne i Hercegovine po ovom pitanju, imperativ da se očuva stabilnost i funkcioniranje institucija, pruži pravna sigurnost, te da se osigura neometano funkcioniranje organa vlasti Federacije Bosne i Hercegovine za dobrobit svih njenih građana;
Odluka Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine donesena na njenoj 21. sjednici, održanoj 24. marta 2011. godine, kojom se utvrđuje da izbori za Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine nisu provedeni u svih deset kantona u skladu s odredbama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, te da nisu bili ispunjeni uslovi za njegovo konstituiranje, kao i svi postupci u vezi s navedenom Odlukom ovim se privremeno suspendiraju dok visoki predstavnik ne odluči drugačije.
I jedno i drugo je tačno... niti se Ustavni sud očitovao, niti je Inzko odlučio drugačije. Sve je jasno.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#1350 Re: Vlada FBiH (2011 - .........?)

Post by ultima_palabra »

Koridor Vc
Ugovor o izgradnji dionice Bijača-Kravice
Direktor JP Autoceste d.o.o. Mostar Ensad Karić i predstavnik Bh. konzorcija: Euroasfalt d.o.o. Sarajevo, ŽGP d.d. Sarajevo i Hidrogradnja d.d. Sarajevo potpisat će danas u Mostaru Ugovor o izgradnji autoceste na koridoru Vc, dionica Bijača - Kravice, najavljeno je danas iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.

Potpisivanju Ugovora, prisustvovat će premijer FBiH Nermin Nikšić, predsjednik Federacije BiH Živko Budimir, zamjenik premijera i federalni ministar prostornog uređenja Desnica Radivojević, federalni ministar prometa i komunikacija Enver Bijedić i predstavnici EBRD-a.
(Fena)
Evo pozitivne vijesti, otvara se novo gradilište, konačno malo dalje od Sarajeva i Zenice... domaće firme rade, a EBRD finansira što dosad nije bilo moguće :thumbup:
Post Reply