Vijesti iz Tuzle

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1326 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Stvarno? Da li je to uopste moguce...?

Indira H.Mehmedović: Nije bilo pritisaka u predmetu “Mujić”
objavljeno: 25. 02. 2010

Image

Predsjednica Kantonalnog suda Tuzla, Indira Hadžimehmedović na današnjoj press konferenciji je izjavila da sudije ovog suda u prošloj godini nisu bili izloženi nikakvim pritiscima koje se tiču rada na predmetima. Tvrdi da ni u slučaju premijera TK, Enesa Mujića, kojem se u Općinskom sudu Živinice sudi zbog zloupotrebe položaja dok je bio načelnik Banovića, nije bilo nikakvih telefonskih poziva i sugestija kako da odluče po žalbi.

Naime, Kantonalni sud Tuzla je prethodnih godina tri puta poništio osuđujuću presudu protiv premijera TK, kojom je u Općinskom sudu Živinice osuđen na uslovnu kaznu. Zanimljivo je da je biši predsjednik suda u Živinicama, Muhamed Tulumović izjavio da su bili izloženi političkim pritiscima da oslobode premijera.

Četvrta, oslobađajuća presuda, koju je donio novi predsjednik živiničkog suda, je također poništena, te se očekuje početak petog suđenja Enesu Mujiću.

Zanimljivo je da se na posljednju odluku po žalbi Kantonalnog tužilaštva Tuzla na oslobađajuću presudu čekalo više od godinu dana, iako bi taj predmet, s obzirom da je pokrenut prije pet godina, trebao biti prioritet.

Hadžimehmedović je danas objasnila da je razlog za jednogodišnje čekanje na dluku po žalbi to ” što su imali teških predmeta u radu”.

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/02/indi ... etu-mujic/
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1327 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Konacno i dobra vest! Melika Spahic je spasena!
Mlada majka ce ziveti i uzivati sa svojom bebom...


02.03.2010. u 09:04
Uspjela operacija Melike Spahić

Image

“Uspjeli smo!!!!!”, napisala je jučer Melika Spahić Edibu Kraviću, osnivaču Facebook-grupe za pomoć Meliki Spahić.
Za transplantaciju koštane srži prikupljeno 450.000 maraka, jučer je javljeno da je operacija uspjela. Njena poruka obradovala je sve koji su mjesecima pratili sudbinu ove mlade žene.
(tuzlarije)
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1328 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Ozbiljni ljudi ili...babe tracare?
Neko ipak "zaobilazi"...istinu.


Image
http://img90.imageshack.us/img90/9073/1avaz030310antikorupcko.jpg

"Dnevni avaz", 03.03.2010.godine
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1329 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Tuzla nema kino, ali eto, bice nesto...

“Na putu”, ipak, i u Tuzli

objavljeno: 03. 03. 2010

Image

Film sarajevske redateljice Jasmile Žbanić “Na putu” bit će prikazan i u Tuzli. Tuzlansku premijeru doživjet će 19.marta , a nakon toga će biti prikazivan još nekoliko dana, potvrđeno nam je u BKC Tuzla..

Projekcija ovog Jasmilinog ostvarenja već je počela i u mnogo manjim sredinama od Tuzle, a razlog kašnjenja je što, kao što Tuzlaci znaju, već dvije godine nemamo kino dvoranu.

Kino “Art” je zatvoreno jer Općina Tuzla nije željela sniziti mjesečnu zakupninu za salu u bivšem Radničkom univerzitetu.

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/na-p ... i-u-tuzli/
dasan
Posts: 75
Joined: 10/11/2009 08:03

#1330 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by dasan »

Tuzla konačno dobila kino, i to multiplex...samo pazite da ne zgazite jelena... :)

http://www.facebook.com/group.php?gid=3 ... 819&ref=mf



http://www.facebook.com/group.php?v=wal ... 3544749819
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1331 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Samo naivni mogu poverovati (jos naivnijim) izgovorima...
NEnamerna greska? Kako da ne! FUJ!


04.03.2010.
Pismo iz Ustavnog suda Srbije
Nepoznavanje latinice ili vrijeđanje BiH?

Jedna naša sugrađanka primila je službeno pismo iz Ustavnoga suda Republike Srbije na kojemu je ime naše zemlje, koje je sastavni dio adrese, napisano u kontekstu koji bi se mogao tumačiti kao uvredljiv.

Image

Federalna televizija kontaktirala je Ustavni sud Srbije gdje su rekli da je riječ o nenamjernoj tehničkoj pogrešci jednog od uposlenika, i to zbog lošeg poznavanja latiničnog pisma. Kazali su da su spremni uputiti izvinjenje osobi na čiju je adresu pismo stiglo. Kazali su i da nije bilo loše namjere te da preuzimaju odgovornost.

(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34607
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1332 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Razliciti arsini vlasti? KOJE vlasti?
Zar vlast u BiH nije svrha samoj SEBI ?!


Različiti aršini bh. vlasti

Image
Sa prosvjeda zbog presude Iliji Jurišiću, Tuzla, oktobar prošle godine, Foto: Maja Nikolić

04.03.2010
Maja Nikolić

Uhićenje Ejupa Ganića ponovno je na površinu izbacilo i slučaj Ilije Jurišića kojeg je srbijanski Sud za ratne zločine osudio na 12 godina zatvora u rujnu prošle godine. Slučaj bivšeg člana Predsjedništva Tuzla promatra i s one druge strane - osuđuje uhićenje, ali postavlja pitanje zašto država BiH na isti ovakav način nije reagirala u slučaju Jurišića.

Gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović smatra da je uhićenje Ejupa Ganića negacija suverenosti BiH. Mišljenja je da su državni organi bili efikasniji prije tri godine, kada je uhićen Ilije Jurišić, danas BiH ne bi imala slučaj Ejupa Ganića:

"Naša sadašnja vlast nije profesionalna, da čak kad je u pitanju slučaj Ilije Jurišića ima jedne drske nonšalancije. Dobro je da ovako reagira za onoga ko je bio član Predsjedništva. Jedna vlada koja dopusti da građani BiH ne dobiju slobodu kretanja, koja dopusti da se maltene kidnapuju ljudi, njeni državljani, pokazuje prije svega neprofesionalizam - da ne zna vladati. Vladati treba cijelom teritorijom BiH. Normalno je da se digla država na noge vezano za Ejupa Ganića, ali nije normalno da se nije digla država na noge vezano za Iliju Jurišića."

Da su državni organi postupili nezainteresirano prema Iliji Jurišiću potvrdili su nam i u Fondaciji Istina, pravda, pomirenje iz Tuzle.

Taj odnos opisao je Sinan Alić, predsjednik Fondacije iz koje su išli brojni zahtjevi prema svim relevantnim institucijama da se Ilija Jurišić hitno izruči Bosni i Hercegovini:

"Zvanični stav srbijanske politike od početka do danas je relativizirati sve ono što se dogodilo u BiH. Beograd Sarajevo ne drži za ozbiljnog partnera, i to je suština priče na relaciji Sarajevo - Beograd. Ali neshvatljivo je i neozbiljno da država svoje građane dijeli na one koji su u izvršnoj vlasti i neke obične smrtnike. U slučaju Ilije Jurišića država gotovo ništa nije preduzela, a u slučaju Ganića se diglo sve na noge. Dakle, sličan je princip trebalo primijeniti i u slučaju Jurišića."

Bešlagić ne smije iz BiH

Otkako je uhićen Ilija Jurišić u Beogradu, ratni načelnik Tuzle Selim Bešlagić nije izašao iz BiH jer je i on bio meta srbijanskog pravosuđa:

"Ja nisam ljubomoran ni na koga, ali smatram da svi građani, bez razlike na kojoj su funkciji, treba da imaju istu zaštitu prava."

Bešlagić sumnja da bi zvanični bh. organi u skorijoj budućnosti mogli spriječiti ovakva uhićenja i privođenja građana BiH:

"Nikada nije Nikola Špirić kao predsjedavajući Vijeća ministara zahtijevao postavljanje pitanja Srbiji u vezi Ilije Jurišića. Može se nešto uraditi, ali samo ukoliko se uključi sistem, a to znači da se koristi sporazum o pravnoj pomoći. Čini mi se da ćemo ponovo doživjeti razočarenje - jer puštanje Ejupa Ganića biće na intervenciju određenih ljudi iz BiH, ali to neće biti ono što trebaju građani BiH. Građani BiH trebaju pravnu državu koja će stati iza njih i koja će zaštititi njihova prava, bez razlike da li se radi o običnom čovjeku ili se radi o funkcioneru."

Sead Avdić, savjetnik u Ministarstvu vanjskih poslova BiH:

"Još se nisu ni osušili potpisi dva ministra pravde, Srbije i BiH, na sporazumu koji je potpisan nedavno između dvije zemlje, a Srbija je već prije toga planirala i organizirala ovo što se dogodilo u Londonu od strane sudskih organa Velike Britanije zato što su imali jednostrano izdatu potjernicu Republike Srbije za Ganićem."

Nesporno je da je Ilija Jurišić trebao pomoć države BiH, čiji je i građanin. Brojni državni zvaničnici iz ove zemlje su u posljednje tri godine, otkako je Jurišić u beogradskom pritvoru, boravili u Beogradu i zagovarali potrebu za dobrosusjedskim odnosima.

No, nitko od njih nije nikada posjetio Iliju Jurišića, niti se zainteresirao za njegov slučaj. Ministar pravde BiH Bariša Čolak je čak na dan presude Jurišiću boravio u Beogradu, ali se nije oglasio, niti došao vidjeti kako će se suđenje okončati.

(RadioSlobodnaEvropa)
http://www.slobodnaevropa.org/content/i ... 74776.html
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1333 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Transferi: Stečajni sudija Milan Godžirov prelazi u “Tuzlanski list” ?!

objavljeno: 05. 03. 2010

Stečajnom sudiji Općinskog suda Tuzla, Milanu Godžirovom ponuđeno je mjesto direktora “Tuzlanskog lista”, doznajemo od izvora bliskog pravosuđu. Godžirov još uvijek nije odgovorio na ponudu vlasnika ovog lokalnog lista, kojeg mjesecima unatrag potresa nezadovoljstvo novinara zbog neredovnih plata.

Kolege iz “Tuzlanskog lista” naslućuju da je Mirsad Nalić napustio mjesto direktora, jer ga već dva dana nema na poslu.
(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/tran ... nski-list/

Cudno...
Mozda ce biti uspesniji u "Tuzlanskom listu"?
Naime, samo ovaj jedan stecaj se razvlaci 6 godina, da ne spominjem druge...
Jos nije okoncao ovaj stecaj, a koliko znam za isti je sada zaduzen Igor Iveljic (sin tuzioca Ive Iveljica):

http://tuzlalive.ba/portal/2009/07/igor ... uda-tuzla/

No, "uspesan" (ne)rad BH pravosudja je poznat - nista novo .

Image
http://img242.imageshack.us/img242/9332 ... 9integ.jpg
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1334 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Intelektualci...?

Image
http://img341.imageshack.us/img341/8554 ... itajni.jpg

"Dnevni avaz", 07.03.2010.godine
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1335 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

"Diiivno"...

Image
http://img694.imageshack.us/img694/3606 ... autoex.jpg

"Dnevni avaz", 07.03.2010.godine
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1336 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Jos jednom "diiivno"...

Skandalozna odluka Vlade TK:Ministar odlučuje o izboru i smjeni komesara MUP-a TK

Image

objavljeno: 07. 03. 2010

Izbor policijskog komesara TK bit će političko pitanje i zavisit će od volje ministra unutrašnjih poslova, ukoliko Skupština TK usvoji prijedlog Zakona o unutrašnjim poslovima TK, kakav je Vlada TK prihvatila na posljednjoj sjednici.

Naime, u predloženom zakonu navedeno je da Nezavisni odbor sastavlja rang listu od dva kandidata, a da ministar odlučuje kojeg od te dvojice će za imenovanje predložiti Vladi TK .

Osim toga, Nezavisni odbor je nezavisan samo u nazivu, jer ga imenuje Skupština TK.Po dosadašnjoj praksi, iako se ne radi o stranačkim aktivistima, radi se o podobnim ljudima.

Osim toga, ministru unutrašnjih poslova daje se za pravo i smjenjivanje policijskog komesara, ukoliko on dobije negativnu ocjenu Nezavisnog odbora.

Da je prijedlog Zakona o unutrašnjim poslovima TK krojen prema mjeri političara, a ne prema struci, svjedoči i dio zakonskih odredbi koje se odnose na ovlasti ministra i dužnosti policijskog komesara. Naime, posljednju riječ o policijskim planovima i radu komesara imat će ministar, a ako se zna da se za ministre postavljaju osobe koje nikad nisu imale doticaja sa kriminalistikom i policijskim aktivnostima, već stranački podobne osobe, onda nije teško zaključiti da M UP TK, ukoliko ovaj Zakon bude usvojen, neće biti politički nezavisna policijska agencija.

U prijedlogu Zakona o unutrašnjim poslovima TK se navodi da je ministar, između ostalog, ovlašten da:

a) na prijedlog policijskog komesara donosi podzakonske propise i druge opće i

pojedinačne akte za koje je zakonom ovlašten;

b) vrši nadzor nad radom policijskog komesara;

c) utvrđuje politiku i prioritete po općim pitanjima sigurnosti u vezi sa policijom;

d) na prijedlog policijskog komesara usvaja plan policijskih poslova Uprave policije;

e) daje smjernice policijskom komesaru u vezi sa općim policijskim pitanjima


Sličan prijedlog zakona nedavno je predložio federalni ministar unutrašnjih poslova, Muhidin Alić, ali se direktor Federalne policije, Zlatko Miletić javno usprotivio tome, navodeći da se rado o zakonu kojim se oduzima nezavisnost rada policijskih službenika.

u Tuzlanskom kantonu za sada nema nikakvih reakcija na prijedlog ovog zakona, možda i iz razloga što je Vlada TK izdala saopćenje iz kojeg nije vidljivo da će rad policije ubuduće ovisiti o političarima, a ne o policijskim profesionalcima.

(tuzlalive.ba)
http://tuzlalive.ba/portal/2010/03/skan ... -mup-a-tk/
Incub
Posts: 764
Joined: 16/04/2007 15:44

#1337 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Incub »

Nevenka sretan Vam 8. Mart.
luxferre
Posts: 933
Joined: 25/07/2009 00:23

#1338 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by luxferre »

meni danas obili auto ispred gradine u tz....
a cujem da je ovaj vikend bilo mnogo razbojnistva....
Incub
Posts: 764
Joined: 16/04/2007 15:44

#1339 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by Incub »

Ma to obijanje ti je tradicija kod bolnice.
Obijaju vozila ljudima koji dolaze u posjetu.Prije dolazio policajac pa snimao kamerom sa krova bolnice-kao oni njega cekaju.Nikad se nista nije promijenilo.
Koliko je policija nesposobna pa to im se desava odmah iznad stanice.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1340 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Incub wrote:Nevenka sretan Vam 8. Mart.
Hvala, hvala Incub.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1341 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Mlad covek, zalosno, zalosno...

U stanu pronađen mrtav krim. inspektor Ervin Tanović iz Tuzle

Još uvijek nema zvaničnih informacija da li se radi o ubistvu ili samoubistvu.

Image

Dvadesetsedmogodišnji Ervin Tanović iz Tuzle, inače mlađi krim. inspektor u MUP-u TK pronađen je mrtav danas u 16:50 sati u svom stanu u zgradi Jupiter, koja se nalazi u Inžinjeriskoj ulici na br.14 u Tuzli. Još uvijek nema zvaničnih informacija da li se radi o ubistvu ili samoubistvu.

Od glasnogovornika Ureda policijskog komesara MUP-a TK Miralema Malkića doznajemo da je službenicima policije PS Centar oko 16:40 sati prijavljeno da se u Inžinjeriskoj ulici na br.14 na petom spratu čuo pucanj. ˝Po izlasku na mjesto događaja u stanu je pronađeno beživotno tijelo E.T.(27) iz Tuzle, inače službenika policije MUP-a TK. Smrt je u 17:10 sati konstatovao ljekar Hitne pomoći Doma zdravlja Tuzla. U toku je uviđaj nakon kojeg će biti poznat tačan uzrok smrti˝, rekao je Malkić.

Na mjestu događaja doznajemo da je tokom uviđaja kod Ervina pronađena smrtonosna rana od metka u predjelu glave, no još uvijek nema zvaničnih informacija o tome da li se radi o ubistvu ili samoubistvu. Iako su neki mediji objavili da je riječ o suicidu, takvu informaciju za sada nije mogao potvrditi dežurni kantonalni tužitelj Ivo Iveljić. ˝U toku je uviđaj i zaista je prerano govoriti da li se radi o ubistvu ili samoubistvu. Po završetku uviđaja, tj. sutra u jutarnjim satima, imat ćemo više informacija˝, izjavio je Iveljić.

Kako saznajemo Ervin Tanović je radio već godinu dana u MUP-u TK kao mlađi krim. inspektor. Za njega kolege imaju samo riječi hvale, a od komšije iz zgrade, sa kojima smo uspjeli razgovarati, kažu da je bio miran mladić i dobar komšija.˝Strašno, ne mogu da vjerujem da se to dogodilo. Neki kažu ubio se, neki da je ubijen….ne znam…u svakom slučaju je žalosno˝, rekao nam je jedan od komšija koji nije želio da mu otkrivamo identitet.

Uviđaj na mjestu događaja obavljaju službenici Odjeljenja kriminalističke policije PU Tuzla uz prisustvo kantonalnog tužitelja Ive Iveljića. Nakon obavljenog uviđaja bit će poznato da li je Ervin Tanović izvršio samoubistvo ili je ubijen.

(TIP/A.J.)
http://www.tip.ba/2010/03/07/u-stanu-pr ... -iz-tuzle/
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#1342 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by kmirsad »

Nevenka, čestitam vam dan žena , 8. mart... :-D

Image
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#1343 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by iz dna duše »

kmirsad wrote:Nevenka, čestitam vam dan žena , 8. mart... :-D

Image
Pridružujem se kmirsadovoj čestitci...Vi ste jedna hrabra i plemenita ŽENA...
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1344 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

iz dna duše wrote:
kmirsad wrote:Nevenka, čestitam vam dan žena , 8. mart... :-D

Image
Pridružujem se kmirsadovoj čestitci...Vi ste jedna hrabra i plemenita ŽENA...
Oh, bas podjoh zahvaliti kmirsadu, kad videh i cestitku iz dna duse.
Hvala vam puno, a forumasici iz dna duse takodje srecan Dan zena i hvala na lepim recima.
Licno mislim da je nas SVAKI dan.
Zena je stub porodice (tako ja mislim) i bez zena ne bilo nicega na ovoj zemaljskoj kugli.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1345 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Nasa stvarnost, nazalost.

Smajlović: Dževad Bečić me nakon 37 godina otjerao kao psa

Image

Izet Smaj­lo­vić 37 go­di­na, ra­dio je kao ma­ga­ci­ner u pre­du­ze­ću «Tu­zla­pu­te­vi». Od ma­ja 2009. go­di­ne pri­jav­ljen je u Slu­žbu za za­poš­lja­va­nje Tu­zlan­skog kan­to­na i mje­se­čno pri­ma 220 KM.

Ra­dni staž

- Iako sam ra­dio 37 go­di­na iz pre­du­ze­ća su me bu­kval­no otje­ra­li kao psa. Ura­dio je to pred­sje­dnik Nad­zor­nog odbo­ra Dže­vad Be­čić, ko­ji ve­dri i obla­či «Tu­zla­pu­te­vi­ma» - ka­že Izet Smaj­lo­vić.

Sa 30 go­di­na ra­dnog sta­ža iz pre­du­ze­ća je «no­gi­ra­na» i kva­li­fi­ko­va­na ku­ha­ri­ca Azra Ima­mo­vić, ko­ja je ot­kaz do­bi­la 31. de­cem­bra 2008. go­di­ne.

- Zbog neu­pla­će­nih do­pri­no­sa od 1998. go­di­ne pa do da­nas oko 30 ra­dni­ka se ne mo­že pen­zi­oni­sa­ti. Ka­da su nam uru­či­va­li ot­kaz, da­li su nam rje­še­nje i ot­pre­mni­ni, ko­ju ni­ka­da ni­smo do­bi­li. Ina­če, ve­ćin­ski vla­snik pre­du­ze­ća je slo­ve­na­čki «CPM», ali o sve­mu odlu­ču­je Dže­vad Be­čić. U po­slje­dnjih ne­ko­li­ko go­di­na ot­kaz je do­bi­lo oko 180 ra­dni­ka - ka­že Ima­mo­vi­će­va.

Ra­di­kal­ni­ji pos­tup­ci

Obes­prav­lje­ni ra­dni­ci tvrde ka­ko je ru­ko­vod­stvo ras­ki­da­lo ugo­vo­re s ra­dni­ci­ma na neo­dre­đe­no vri­je­me, da bi po­tom sklo­pi­li ugo­vor na odre­đe­no vri­je­me.

- Ra­di­li su to ka­ko ne bi bi­li u oba­ve­zi da is­pla­ću­ju ot­pre­mni­ne - ka­žu Smaj­lo­vić i Ima­mo­vi­će­va.

Ra­dni­ci «Tu­zla­pu­te­va» do­bi­li su uvje­ra­va­nja ka­ko će pre­mi­jer Enes Mu­jić, ubrza­ti pos­tu­pak pla­ća­nja za­os­ta­lih do­pri­no­sa, ali bar za sa­da kon­kre­tne akci­je iz Vla­de TK ni­je bi­lo.

- Pri­nu­đe­ni smo na ra­di­kal­ni­je pos­tup­ke. Čim po­čne ra­di­ti asfal­tna ba­za na Lju­ba­ča­ma, mi će­mo blo­ki­ra­ti pri­la­ze. Na­ma ne pre­os­ta­je ni­šta dru­go, jer fa­kti­čki ne­ma­mo od če­ga ži­vje­ti - za­klju­ču­ju Ima­mo­vi­će­va i Smaj­lo­vić.
E.S.

(SAN)
http://www.san.ba/index.php?id=10693
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1346 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Uzas, sta drugo reci?

08.03.2010.
Šta se to kopa na Sonom trgu?

Nakon više postavljenih pitanja od strane čitalaca "šta se to kopa na Sonom trgu", zavirili smo u našu arhivu i pronašli podatak da je u januaru 2009. godine na Kolegiju kod općinskog načelnika izložen Zaključak Komisije za provođenje javnog konkursa za dodjelu neizgrađenog građevinskog zemljišta namjenjenog za izgradnju poslovnog objektra „Kreativne industrije“ na Sonom trgu.

Na Sonom trgu planirana je izgradnja objekta sa isključivom namjenom za obavljanje poslova koji spadaju u kreativnu industriju na površini do 204 kvadratna metra. Od tri firme koje su se javile na Javni konkurs kao najpovoljniji ponuđač izabran je Senadin Ćosić iz Srebrenika čija je ponuda bila u visini od 220.888 KM.

Image
http://img189.imageshack.us/img189/5854/sonitrgmart.jpg

Da se radi upravo o tom objektu potvrdio nam je i Aid Berbić, zamjenik šefa Službe za komunalne poslove, uz napomenu da bi objekat trebao biti ugrubo dovršen i mreže uklonjene do kraja ljeta ove godine. Narednih dana saznaćemo i kako objekat treba da izgleda i kako se uklapa u izgled Sonog trga.
S.M.

(tuzlarije)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34665
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1347 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Konacno! Lakse ce se disati u Tuzli.

08.03.2010.
Na Gradini danas upriličena svečanost

UKC priključen na sistem daljinskog grijanja

Image
http://img203.imageshack.us/img203/756/ukcgrijanje3.jpg

U kotlani JZU UKC Tuzla danas je održana svečanost obilježavanja završetka projekta priključenja kompleksa Univerzitetsko kliničkog centra Tuzla na sistem daljinskog grijanja.

Memorandum o razumijevanju između UNDP-a i Općine Tuzla potpisan je 5. marta 2008. godine. Cilj ovog izuzetno važnog projekta bio je obezbijediti udobnije i čistije zagrijavanje kompleksa bolničkog prostora, pacijentima i osoblju UKC-a, obezbijediti kvalitetnije grijanje, te čišći zrak iznad Tuzle i okoline. Ovim projektom je toplificirano skoro 100.000 m² prostora. Prestanak rada bolničke kotlane predstavlja jedan od najvećih koraka općinske administracije ka postizanju zacrtanog cilja “Tuzla- energetski efikasan grad”.

U kotlani UKC-a prisutnima se obratio prof.dr. Elmir Čičkušić, generalni direktor JZU UKC Tuzla:

- Primarni zadatak naše ustanove jeste zaštita zdravlja stanovništva. Mi to i činimo vršenjem preko 3 miliona dijagnostičkih procedura, 30.000 operativnih zahvata godišnje, 50.000 hospitaliziranih pacijenata. Kroz našu ustanovu dnevno prolazi oko 8.000 osoba kojima treba obezbijediti čisto i uredno okruženje. Paraleno sa medicinskim procesima živi i funkcioniše složen sistem tehnološke podrške. Neophodno je da sa unaprijeđenjem medicinskih unaprijeđujemo i sve nemedicinske resurse. Jedino povezanost sa lokalnom zajednicom može dovesti do rezultata. Danas obilježavano završetak jedne faze projekta. Nakon ovoga slijedi priključenje i bolnice za plućne bolesti i tuberkolozu u Slavinovićima.

Načelnik Imamović podsjetio je na vrijeme kada je izgrađeno naselje Sjenjak kada je trebalo priključiti i UKC-e na sistem daljinskog grijanja.

- Danas 08.03.2010. godine, ostvaren je san od prije 25 godina, a to je priključenje UKC-a na sistem daljinskog grijanja što je eliminisanje kotlane na ugalj, koja je bila najveći aero zagađivač istočnog dijela grada. Sljedeći korak započinjemo u ovom istom mjesecu, a to je priključenje na sistem daljinskog grijanja Klinike za plućne bolesti u Slavinovićima.

Uspješna realizacija pomenutih projekata postaje još jedna značajna referenca koja dokazuje da je Općina Tuzla spremna za realizaciju projekata finansiranih iz međunarodnih izvora i predpristupnih fondova EU. Sredstva za finansiranje ovog projekta obezbijedili su Vlada Kraljevine Holandije putem UNDP-a, Općina Tuzla i Univerzitetsko klinički centar Tuzla.
S.M.
(tuzlarije.net)
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34669
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1348 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

09.03.2010.
Izgled objekta koji se gradi na Sonom trgu

Image
http://img163.imageshack.us/img163/1706/sonitrgkreativa2s.jpg

Vise na linku "tuzlarije.net":
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=34683
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1349 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

Malo je reci da sam se uzasnula kad sam videla ove slike!
Nemam reci! Staro jezgro grada, uredjeno pre par godina, ponovo se prekopava zbog NOVOG objekta!
Jadno li izgleda ova soni bunar star ...koliko ono rece nacelnik Imamovic?
Definitivno...kompas je izgubio zauvek!


Urbicid usred Tuzle: Ko je dozvolio skrnavljenje Sonog trga?
objavljeno: 09. 03. 2010

Urbicid koji aktuelna vlast vrši u centru Tuzle, nastavljen je izgradnjom poslovnog, i u svakom slučaju nepotrebnog objekta na Sonom trgu, nazvanog “Kreativna industrija”!?

Image

Investitor je izvjesni biznismen iz Srebrenika Senadin Ćosić, dok građevinske radove ne mareći puno za kulturno-povijesnu jezgru grada, obavlja srebrenička firma “Salamović” d.o.o., po arhitektonskim rješenjima firme “Atlant”, plac plaćen 220.000 maraka. Početak izgradnje je uslijedio 3. marta, a završetak se očekuje 4. decembra ove godine, piše na tabli postavljenoj na staklenoj plohi koja natkriva soni bunar kojim se prije stotinu i kusur godina crpila slanica i pravila so.

Sudeći po maketi objekta, objavljenoj na pojedinim tuzlanskim portalima bliskim Općini Tuzla, “Kreativna industrija” će nesumnjivo nagrditi krajolik, degradirati gradsko središte, po gababritima nadvisiti okolne stare zgrade, neke gurnuti u sjenu, a Soni trg pretvoriti u “izlog” dvije ružne zgrade – ove i sojeničkog muzeja (!), za koje niko pametan neće moći reći da su slijed tradicije i očuvanja stare gradske jezgre.

Arhitekti u Tuzli se snebivaju, stari Tuzlaci s antipatijama komentarišu najnoviji graditeljski “pothvat” usred grada, dok građani na svoj način komentiraju bezobrazluk gradskih urbanista i vijećnika:

- Za ovo je neko mlatnuo dobru lov u džep i briga ga što se grad nagrđuje! – rekla je starija Tuzlanka, nadvirujući se u iskopine budućih temelja “kreativne industrije”, objekta za koji nije sigurno da je dobio saglasnost vlasnika okolnih zgrada, pogotovo zbog blizine budućeg objekta. dakako, vjerujemo da ih niko za mišljenje i dozvolu nije ni pitao…

Projektant koji je zamolio da mu ne spominjemo ime, rekao je kako je konsterniran odlukom da se u ovom dijelu grada dozvoli izgradnja objekta sumnjive arhitektonske vrijednosti, zgrade u staklu, koja ni po čemu ne doprinosi očuvanju tradicionalnih vrijednosti objekata kakvi odavno postoje u staroj jezgri grada.

Kada je onomad u Soni trg svojevremeno uloženo milion maraka, gašenjem tadašnjeg parkinga, načelnik i svita oko njega tvrdili su da je Tuzla dobila lijep trg i da će on biti mjesto organizovanja muzičkih, kulturnih i drugih događaja, u kome centralno mjesto ima soni bunar još iz austro-ugarskog doba pronađen u dubini tla. Bunar je stavljen pod stakla, postavljene su i svjetiljke, da se vidi i noću, postavljena su diskretna svjetla i na tlo duž cijelog trga, ali su sada bageri dio trga razrovali sve do – temelja bunara!?

Očito je u Tuzli ponestalo prostora za izgradnju, pa su se placevi počeli prodavati i na gradskim trgovima. Dakako, čelnici grada uvjeravat će građane kako je sve odlučeno po zakonu, ali neće objasniti kako je moguće da se urbanističkim planom predvidi degradiranje gradske jezgre u ime podizanja imena rogobatnog naziva “kreativna industrija”.

Zar smo toliko slijepi, da ne vidimo kako se gradsko zemljište degradira, kako nas preplavljuju poluprazni tržni centri, kako nestaju parkovi na kojima niču zgradurine, kako nam javna komunalna preduzeća postaju praonice novca, i kako nas aktuelna vlast farba da ne trebamo gledati svojim, nego tudjim, njihovim očima.

Image

- Zapanjen sam i ne znam šta da mislim i radim. Ja ću svoj objekt prodati i time ću riješiti problem što mi ova nova zgrada zaklanja vidik i sunce. Ali, ko će građanima Tuzle objasniti ko je, zašto i u ime čega dozvolio da se u najljepšem dijelu starog grada diže zgrada koja se mogla podići bilo gdje drugo, a da ne uništava bosanski duh stare ćaršije. Veoma sam razočaran i žalostan – izjavio je vlasnik jednog od objekata u neposrednoj blizini buduće “kreaturne industrije”, koja niče skoro usred Sonog trga. (ri, tl, nč)
(tuzlalive.ba)

Pogledajte jos slika:
http://tuzlalive.ba/portal/2010/05/urbi ... onog-trga/
http://tuzlalive.ba/portal/2010/06/urbi ... as-vegasa/
Last edited by nevenkagaragic on 07/06/2010 06:37, edited 1 time in total.
User avatar
nevenkagaragic
Posts: 1475
Joined: 19/03/2008 20:55
Location: Tuzla
Contact:

#1350 Re: Vijesti iz Tuzle

Post by nevenkagaragic »

??

Image
http://img59.imageshack.us/img59/4130/7 ... svedok.jpg

"Dnevni avaz", 09.03.2010.godine
Post Reply