+islam se radikalizuje( po Kokosindi KitUrevic)....podrzi malo Sisojku s pantovcakaHafis wrote:Super kvalifikacija. Da i ja probam:agent_zero wrote:Šta bh "hrvati" (čitaj: jugozapadni srbi) misle o Sarajevu:
Šta bh ''bošnjaci'' (čitaj sjeverozapadni turci) misle o Mostaru.
Nije loše. Imaš li još takvih da otvorimo takmiĆenje
Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#13101 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#13102 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Gotovo nam je sijelo. Tako piše u Berner Zeitung
-
kockakockica
- Posts: 1706
- Joined: 25/01/2017 14:47
#13103 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
arzuhal wrote:Na kraju će išćerat i Hrvatsku iz Unije, a nas nikad neće ni primit...I, voila, stiže Treća Jugoslavija...Makar da nešto Hrvati dobiju treće...
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#13104 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Daj sta originalnije...ovo ti uopste nije smijesno a i glupo je ...mozes ti to bolje......zaboravio si pitati jel to 'odze u mejtefu prico.....u zadnje vrijeme mejtef totalno zaboravioHafis wrote:Dobar večer. Za što ste se opredjelili?
Pa može jedna Velikošvicarska kuhinja sa oriđiđi SDA specijalitetima...ali bez orijentalnih začina. I normala - šopska salata.
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#13105 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Jebi ti to. Bolja je treba od one suhe Sebije 
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#13106 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Nedaj nam boze da je bila u njemackoj i punoljetna(odrasla)osoba za vrijeme Hicka....ma Hicko bi bio za nju mala maca.....ona je zivi vulkan fasizma,pogledaj joj onu razjarenu facu ili joj je neko ispod uvalio palac pa sad svrsavakockakockica wrote:arzuhal wrote:Na kraju će išćerat i Hrvatsku iz Unije, a nas nikad neće ni primit...I, voila, stiže Treća Jugoslavija...Makar da nešto Hrvati dobiju treće...
![]()
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#13107 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
to si u pravu.....picka i po za kakvu javnu kucu u Njemackoj ili OlandijiHafis wrote:Jebi ti to. Bolja je treba od one suhe Sebije
-
Novak20
- Posts: 15235
- Joined: 11/02/2014 18:55
- Location: Taboo(t) teme i brisani postovi
#13108 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Ja patetike.Alfons Kauders wrote:Zato i kazem da su kolektivno pukli i da nema nade.oakville wrote:
E nek su srušeni snovi o islamskoj unitarnoj BiH - dosta je bilo turskog zuluma, stop islamistima![]()
U međuvremenu, novi podaci govore o tome da i Hrvatska kao regionalna sila i lider daje svoj doprinos stabilizaciji regiona i smanjenju konflikta - s manje para i manje ljudi, manji su i problemi.![]()
https://www.24sata.hr/news/najgori-smo- ... trgnimo-seNajneslobodnija smo od svih tranzicijskih zemalja u EU. To je uzrok zašto i kapital i rad bježe iz Hrvatske. Dok je u privatnom sektoru posao izgubilo oko 150.000 ljudi, javni sektor je narastao. Uzmemo li u obzir i umirovljenja, u razdoblju 2010.-2016. je u javnom sektoru zaposleno gotovo 50.000 novih ljudi.
ako su se i predsjednica Grabar Kitarović i vlada Andreja Plenkovića nedavno sukobili.
Svatko sa svojim brojkama. Predsjednica je rekla da rekordno niska nezaposlenost od 170.000 ljudi na burzi ne daje pravu sliku jer su se ljudi odselili. Ministarstvo rada je uzvratilo podacima da je činjenica da je nezaposlenih najmanje od 1990. godine, a pohvalili su se i da je više od 1,5 milijuna osiguranika koji plaćaju doprinose, što je po njima pravi broj zaposlenih.
Obje istine su polovične. Činjenica je da su se deseci tisuća radno sposobnih odselili i da to utječe na pad nezaposlenih. Također je porastao i broj onih koji plaćaju doprinose, svakako i zato što se veći broj zaposlio tijekom predsezone.
To je dobro, ali činjenica je i da je Vlada uvela od ove godine obveze svima onima s povremenim, honorarnim radom da plaćaju zdravstveno i dopunsko, pa je i tako popravljena slika. Nastranu što su ti doprinosi premali da bi ikad imali iole pristojnu mirovinu. Kako god bilo, Hrvatska je redovito na začelju europske statistike kad se radi o stopi zaposlenosti, kojom se Vlada hvali. A s druge strane, ove godine se opet počeo povećavati broj javnih i državnih službenika i namještenika. Na kraju 2015. godine ukupno ih je bilo nešto više od 230.000. Već na kraju prošle godine taj broj je porastao za 1200. Na kraju lipnja, za državu je direktno radilo 232.240 ljudi. Tu ne spadaju zaposleni u svim državnim tvrtkama, po gradovima, općinama i županijama i svim njihovim poduzećima. To je još nešto više od 200.000 ljudi.
Hrvate u BiH vec cetvrt stoljeca indoktriniraju na ovaj nacin. Danas, kad postaje ocito da nece docekati silna obecanja o ujedinjenju s Hrvatskom, pristupu EU i slicno, to postaje ozbiljan problem, kako za Hrvate, tako i za HDZ.
Obecano im je da ce nas se rijesiti i dobiti etnicki i vjerski cist teritorij. Cetvrt stoljeca im se govorilo da je to jedini garant opstanka u BiH - da se potrebno "razgraniciti s muslimanima" ili ih fizicki ukloniti s odredjenih prostora, kako ne bi zagadjivali europsku kulturu i hrvatske gene.
Tako su odlucili odgajati svoju djecu i sad se ne mogu zaliti kad ta ista omladina napusti BiH zato jer nece da zivi s islamistima i teroristima. Naprotiv, to je samo logican slijed stvari.
HDZ ih je upravo tako naucio.
Nije BiH Hrvatima ništa obećano osim onog što je potpisano u Dejtonu prije 22 godine i na šta su pristali kao što su pristale druge dvije etnije. Ako traže da se radi očuvanja potpisanog u Dejtonu i svoje konstitutivnosti omogući izbor hrvatskih predstavnika u vlasti, u čemu je problem ? Hrvati su svjesni da bi gubitkom konstitutivnosti bili još brže otjerani rahat patnjom, pravnom nesigurnošću i ikebanama u vlasti izabranim od strane Bošnjaka. Ne traži se treći entitet nego pravo da biraju svoje pretstavnike i zajedno sa drugim, ravnopravno učestvuju u neophodnim izmjenama Ustava.
Onaj ko to ne dozvoljava, tjera Hrvate na okupljanje pod jednu kapu. Ne radi odlaska nego opstanka u zemlji koja je na žalost mnogih i njihova.
Omladina napušta ovu zemlju u potrazi za boljim standardom, normalnim životom i pravnom državom. Svim onim što BiH vlast ne može i neće da pruži. Ono što se godinama dešava Hrvatima sa putovnicom, uveliko je uzelo maha i kod drugih bez putovnice tako da nema mjesta radovanju dok najperspektivniji odlaze. Pametna djeca, neće da čekaju sadaku do tridesetpete ni da rade za šest stoja za gazde koje ne znaju šta će od sile.
Vjera, kultura, geni....besmislice su ali ih koristi politika da ne pitamo zašto nema posla, vode, čestite plate, pravne sigurnosti.........
I šta ti, Boga ti, znaš o odgoju djece ?
- Kejn
- Posts: 2630
- Joined: 24/09/2016 12:24
- Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu
#13109 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Ako vako nastave da zakuhavaju bgm. će do Pelješca morati i dalje plivat. Nejma rape za ćuprije.
-
BAK-eV
- Posts: 2647
- Joined: 17/10/2012 18:53
#13110 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Za sadasnje stanje ste sami krivi.Novak20 wrote:[
Ja patetike.
Nije BiH Hrvatima ništa obećano osim onog što je potpisano u Dejtonu prije 22 godine i na šta su pristali kao što su pristale druge dvije etnije. Ako traže da se radi očuvanja potpisanog u Dejtonu i svoje konstitutivnosti omogući izbor hrvatskih predstavnika u vlasti, u čemu je problem ? Hrvati su svjesni da bi gubitkom konstitutivnosti bili još brže otjerani rahat patnjom, pravnom nesigurnošću i ikebanama u vlasti izabranim od strane Bošnjaka. Ne traži se treći entitet nego pravo da biraju svoje pretstavnike i zajedno sa drugim, ravnopravno učestvuju u neophodnim izmjenama Ustava.
Onaj ko to ne dozvoljava, tjera Hrvate na okupljanje pod jednu kapu. Ne radi odlaska nego opstanka u zemlji koja je na žalost mnogih i njihova.
Omladina napušta ovu zemlju u potrazi za boljim standardom, normalnim životom i pravnom državom. Svim onim što BiH vlast ne može i neće da pruži. Ono što se godinama dešava Hrvatima sa putovnicom, uveliko je uzelo maha i kod drugih bez putovnice tako da nema mjesta radovanju dok najperspektivniji odlaze. Pametna djeca, neće da čekaju sadaku do tridesetpete ni da rade za šest stoja za gazde koje ne znaju šta će od sile.
Vjera, kultura, geni....besmislice su ali ih koristi politika da ne pitamo zašto nema posla, vode, čestite plate, pravne sigurnosti.........
I šta ti, Boga ti, znaš o odgoju djece ?
Necemo mjenjati ustavna rjesenja u skladu sa demografskim razvojem hrvatskog naroda.
Vratite se vas 350.000 u Posavinu, Krajinu i srednju Bosnu i sve je OK.
A ptpisana je i konstitutivnost svih recimo u Neumu ali tamo se blokira izgradnja luke, dzamije, hotela ciji su vlasnici Bosnjaci itd ...
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#13111 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Odvadi malo živ bio.BAK-eV wrote: A ptpisana je i konstitutivnost svih recimo u Neumu ali tamo se blokira izgradnja luke, dzamije, hotela ciji su vlasnici Bosnjaci itd ...
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#13112 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Ne može vodu osigurati u glavnom gradu a luku bi gradilo.
I šta veliš kume: blokiraju gradnju luke u Neumu
I šta veliš kume: blokiraju gradnju luke u Neumu
-
Novak20
- Posts: 15235
- Joined: 11/02/2014 18:55
- Location: Taboo(t) teme i brisani postovi
#13113 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Ja znam da nisam nikome ništa kriv. Ni za prošlo ni za sadašnje stanje.BAK-eV wrote:Za sadasnje stanje ste sami krivi.Novak20 wrote:[
Ja patetike.
Nije BiH Hrvatima ništa obećano osim onog što je potpisano u Dejtonu prije 22 godine i na šta su pristali kao što su pristale druge dvije etnije. Ako traže da se radi očuvanja potpisanog u Dejtonu i svoje konstitutivnosti omogući izbor hrvatskih predstavnika u vlasti, u čemu je problem ? Hrvati su svjesni da bi gubitkom konstitutivnosti bili još brže otjerani rahat patnjom, pravnom nesigurnošću i ikebanama u vlasti izabranim od strane Bošnjaka. Ne traži se treći entitet nego pravo da biraju svoje pretstavnike i zajedno sa drugim, ravnopravno učestvuju u neophodnim izmjenama Ustava.
Onaj ko to ne dozvoljava, tjera Hrvate na okupljanje pod jednu kapu. Ne radi odlaska nego opstanka u zemlji koja je na žalost mnogih i njihova.
Omladina napušta ovu zemlju u potrazi za boljim standardom, normalnim životom i pravnom državom. Svim onim što BiH vlast ne može i neće da pruži. Ono što se godinama dešava Hrvatima sa putovnicom, uveliko je uzelo maha i kod drugih bez putovnice tako da nema mjesta radovanju dok najperspektivniji odlaze. Pametna djeca, neće da čekaju sadaku do tridesetpete ni da rade za šest stoja za gazde koje ne znaju šta će od sile.
Vjera, kultura, geni....besmislice su ali ih koristi politika da ne pitamo zašto nema posla, vode, čestite plate, pravne sigurnosti.........
I šta ti, Boga ti, znaš o odgoju djece ?
Necemo mjenjati ustavna rjesenja u skladu sa demografskim razvojem hrvatskog naroda.
Vratite se vas 350.000 u Posavinu, Krajinu i srednju Bosnu i sve je OK.
A ptpisana je i konstitutivnost svih recimo u Neumu ali tamo se blokira izgradnja luke, dzamije, hotela ciji su vlasnici Bosnjaci itd ...
A ti koji ste vi, furaj svoj fazon. Mene ne persiraj.
- GeeTnT
- Posts: 5738
- Joined: 06/01/2015 10:15
- Location: ...u krompiru
#13114 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
..pa zar ne bi bilo super..ono u ratu je ero iskakao ispred konvoja kako bi namirio familiju...a uskoro bi mogao i piratstvom se baviti..Hafis wrote:Ne može vodu osigurati u glavnom gradu a luku bi gradilo.
I šta veliš kume: blokiraju gradnju luke u Neumu
-
BAK-eV
- Posts: 2647
- Joined: 17/10/2012 18:53
#13115 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Norvezani i Emiracani imaju vode u glavnom gradu!Hafis wrote:Ne može vodu osigurati u glavnom gradu a luku bi gradilo.
I šta veliš kume: blokiraju gradnju luke u Neumu
O cemu ti to?
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#13116 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
A to. O svakidašnjici i nepromjenjivoj budućnosti.BAK-eV wrote:Norvezani i Emiracani imaju vode u glavnom gradu!Hafis wrote:Ne može vodu osigurati u glavnom gradu a luku bi gradilo.
I šta veliš kume: blokiraju gradnju luke u Neumu
O cemu ti to?
https://www.klix.ba/vijesti/bih/sest-sa ... /170919071
Šest sarajevskih naselja do 20 sati neće imati vode, ViK ne može popraviti kvar na Kobiljoj Glavi
Vego, omaklo ti se u onom ushićenom postu nekakva blokada luke u Neumu, džamije, nekakvih hotela?
Pričamo li o Neumu u BiH, ili je to negdje Emirati, Norge?
- mO k3
- Posts: 34082
- Joined: 23/09/2009 14:16
- Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg
#13117 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Bogumi Hrvatska je zakuhala sa svim komsijama ...
Sta mi je jos smijesno , da ovi nasi bosanski katolici hrabro brane sve korakei poteze RH kao da im je to rodjena zemlja
Sta mi je jos smijesno , da ovi nasi bosanski katolici hrabro brane sve korakei poteze RH kao da im je to rodjena zemlja
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#13118 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Da i ja malo linkujem:
https://www.klix.ba/vijesti/bih/naciona ... /170919083
Nacional: OSA vodi specijalni rat protiv Hrvatske i prisluškuje Andreja Plenkovića
Ovo se pravo zavatrilo
https://www.klix.ba/vijesti/bih/naciona ... /170919083
Nacional: OSA vodi specijalni rat protiv Hrvatske i prisluškuje Andreja Plenkovića
Ovo se pravo zavatrilo
- SaraFina
- Posts: 24394
- Joined: 28/04/2014 20:32
- Location: Antananarivu
#13119 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
LOL jesmo moćni. Plenkija se prisluškuje 
To, to
To, to
- mO k3
- Posts: 34082
- Joined: 23/09/2009 14:16
- Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg
#13120 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
ima Da unisistimo RHSaraFina wrote:LOL jesmo moćni. Plenkija se prisluškuje
To, to
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#13121 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Ne znam u koja je doba ono etničko čišćenje u FBiH na krilima islamofobije. ima li kakvih pomaka? Nikakvih fermana o tome.
- Grean
- Posts: 9334
- Joined: 30/11/2013 19:47
#13122 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
I to kazu zbog mrtvog Tudjmana.ANALIZA Hrvatska predsjednica ugrozava sigurnost regije i EU
https://dnevni-list.ba/analiza-hrvatska ... gije-i-eu/
- SaraFina
- Posts: 24394
- Joined: 28/04/2014 20:32
- Location: Antananarivu
#13123 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Hafisaga, VI sad ako ne iskoristite ovu frku i ne uradite nešto, nećete nikad.
Meni je crnjak stvarno u tvoje ime da jednog hrvatskog političkog dužnosnika Kirba prisluškuje i prati tajkune.
Pa znači Kirba Čho-a može zatvoriti kad hoće zbog x,y razloga.
U sred kršćanske EU ovaj " bezobrazluk " islamista precjednica treba kazniti kakvom vojnom operacijom oslobadjanja do Ivan Sedla makar od muslića. " kijamtski dan "
Meni je crnjak stvarno u tvoje ime da jednog hrvatskog političkog dužnosnika Kirba prisluškuje i prati tajkune.
Pa znači Kirba Čho-a može zatvoriti kad hoće zbog x,y razloga.
U sred kršćanske EU ovaj " bezobrazluk " islamista precjednica treba kazniti kakvom vojnom operacijom oslobadjanja do Ivan Sedla makar od muslića. " kijamtski dan "
-
stari grad Visegrad
- Posts: 2215
- Joined: 23/03/2009 18:35
#13124 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Evo malo sale>
1. Katlocki fratar ne smije imati sex sa zenama
2. Odakle mu 250 000 km, mora da je jedan dio dobio od dobrovoljnih priloga za crkvu.
MODRIČA - Nezapamćen skandal potresa Katoličku crkvu u BiH, nakon što su tri osobe uhapšene i pritvorene zbog sumnje da su seks-snimcima ucijenjivale katoličkog sveštenika I. K. iz Modriče od koga su naplatile oko 250.000 KM da ne objave eksplicitne snimke njegovog seksa sa ženama.
1. Katlocki fratar ne smije imati sex sa zenama
2. Odakle mu 250 000 km, mora da je jedan dio dobio od dobrovoljnih priloga za crkvu.
- BHCluster
- Posts: 23465
- Joined: 13/09/2007 18:41
- Location: Time to get schwifty in here!
- Contact:
#13125 Re: Velikosrpska kuhinja sa HDZ-ovim specijalitetima
Blago onom koga Rusi brane i hrane.ZAŠTO RUSE BRINE HRVATSKO PITANJE: Ruski kapital ulazi u mostarski Aluminij i lukavačku Koksaru
Objavljeno: 24.08.2017.
Piše: Avdo Avdić
Ničim izazvan, ruski ambasador u BiH Peter Ivancov, obraćajući se u službenom glasilu HDZ-a BiH (Večernji list), ustvrdio je da „u Federaciji BiH postoji hrvatsko pitanje, te ga treba riješiti“. Da bi se motivi ove izjave bolje razumjeli, vratit ćemo se u ne tako daleku prošlost.
Februar 2017. godine. Hrvatske službe tada su zabilježile da su se u restoranu Konoba u Zagrebu sreli Josip Jurčević (direktor firme Energija d.o.o. Ploče), Ivan Vukadin, načelnik Općine Tomislavgrad, Branko Bago, načelnik Općine Posušje i nepoznata osoba ruskoga porijekla. Prema informacijama tih službi, na sastanku se razgovaralo o privatizaciji Rudnika boksita Posušje, kojeg bi trebali kupiti ruski investitori i to novcem „Sberbanke“. Rudnik iz Posušja, prema zvaničnim podacima, jedan je od glavnih dobavljača zvorničke Alumine, a koja potom svoj proizvod plasira u mostarski Aluminij. No, prava priča tek započinje kasnije.
PLIN ZA ALUMINIJ
Hrvatski biznismen Josip Jurčević, inače bivši obavještajac, čovjek je koji je neformalni ruski lobista u Federaciji BiH i Hrvatskoj. On je, prema zvaničnim izvještajima bezbjednosnih agencija, povezan sa ruskim državljanima Igorom Križajevim i Mihailom Zazhiginem. Upravo ova trojka, uspjela je stupiti u kontakt sa čelnicima HDZ-a BiH preko kojih nastoje povećati svoj ekonomski uticaj u Hercegovini.
Tako su na jednom od sastanaka održanim tokom marta i aprila ove godine dogovorili da mostarski Aluminij proces proizvodnje prebaci na plinske pogone, te da, koristeći terminale na području Ploča ruske kompanije povećaju svoj uvoz plina u BiH. Da su informacije ovih službi tačne dokazali su događaji iz jula ove godine. Uprava preduzeća Aluminij d.d. Mostar (kadrovi HDZ-a BiH), šalje Vladi Federacije BiH „inicijativu za ukidanje carine na nelegirani aluminij“.
„Zbog velike potražnje aluminija na svjetskom tržištu, Društvo smatra kao najbrži način podizanja proizvodnih kapaciteta pretapanje nelegiranog aluminija koji se obavlja u ljevaoničkim pećima koje pokreće gas što umanjuje troškove potrošnje električne energije“, pišu Vladi FBiH čelnici mostarske kompanije.
U svojoj inicijativi dodaju da „nelegiranog aluminija nema u dovoljnim količinama u zemljama EU. Velike količine su na tržištu Rusije i Azije“. Stoga, Aluminij predlaže da se ukinu carine na nelegirani aluminij koji bi trebao biti uvezen iz Rusije.
Tri dana poslije ovog dopisa, 19. jula 2017.godine, Vlada Federacije BiH usvaja zaključak kojim traži da se „uputi zahtjev Vijeću ministara BiH u kojem će se tražiti ukidanje carinske stope na nelegirani Aluminij“. Za ovaj zaključak, pored ministara iz HDZ-a BiH, glasali su i ministri iz SDA i SBB-a. Time je napravljen prvi korak da se ruskom kapitalu omogući ulazak u Aluminij d.d. Mostar kojim suvereno upravlja HDZ BiH.
ZOTOV U TUZLI
No, tu nije kraj priče. U istom danu kada je Čovićev Večernji list objavio intervju sa ruskim ambasadorom u BiH, koji je na dan objave intervjua posjetio Banja Luku i čelnike RS-a, premijer Tuzlanskog kantona Bego Gutić u svoje je odaje primio Jevgenij Zotova, ruskog biznismen na čelu Israeli Investment Group Balkan.
Kontroverzni ruski biznismen izrazio je želju da privatizira Global Ispad koksnu industriju u Lukavcu. Zotov je poznat kao čovjek kojem je predsjednik RS-a Milorad Dodik obećao prodati Rudnik Ljubija u Prijedoru, a prodaju je spriječila Narodna Skupština RS. Međutim, Zotov sada želi preuzme Koksaru u Lukavcu, jer su njeni vlasnici članovi porodice Mittal koji su, također, vlasnici Željezare u Zenici i Rudnika Ljubija.
S obzirom na to da se koks koristi za proizvodnju željeza, Zotov i njegovi saradnici mogli bi indirektno kontrolisati rad najmanje dvije kompanije u Federaciji BiH – zeničke Željezare i lukavačog GIKIL-a. I zato im je potrebna pomoć čelnika Vlade Tuzlanskog kantona. Već odavno čelnici SDA TK, predvođeni Mirsadom Kukićem imaju odlične odnose sa Dodikovim biznismenima.
Tako Rudnik Banovići ima milionske ugovore za zvorničkom Aluminom, a posljednji, potpisan u februaru ove godine, vrijedan je 16 miliona maraka. Sa zvorničkom Aluminom, kako smo već naveli, višemilionske ugovore sklopio je i Rudnik boksita Posušje, kojeg žele kupiti Rusi, te mostarski Aluminij koji traži oslobađanje uvoznih dažbina za ruski nelegirani aluminij.
Stoga ne treba čuditi što su na posljednjoj sjednici Zastupničkom doma FBiH, Mirsad Kukić i njegova stranačka kolegica Elzina Pirić mimo odluke Kluba SDA podržali dvije inicijative HDZ-a BiH. A zauzvrat su dobili da HDZ BiH podrži zaključak o gradnji Termoelektrane Banovići.
