Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Kolko pratim sta kazu u hrvatskoj, sporna je tolika krsiona para u bunar pored valjda prioritetnjih projekata.
@Alfons,
Ma da ga jebes i da je beton na jednoj strani ne moras buljiti na drugoj , a za pocitelj ne znam sta je fora, mozda cijena zaobilaska?
The 51st State wrote:Kolko pratim sta kazu u hrvatskoj, sporna je tolika krsiona para u bunar pored valjda prioritetnjih projekata.
Ovi iz ZG tvrde da bi Dubrovčani trebali sami financirati povezivanje juga Hrvatske,
a opet kad se gradio spoj Zg - Rijeka svi su zajedno financirali.
Nije to dobar stav.
Ako EU financira onda je OK što se tiče para, inače nije fer ostaviti Dubročane prometno loše povezane,
ipak su oni biser turizma.
karanana wrote:ja bih dao neum za nesto na jugu, ali realno govoreci na samom jugu to nema nikakve vrijednosti. vrijedi zupa dubrovacka do aerodroma. poslije toga je to tanko i bezveze s nicim vrijednim u pogledu razvoja i turizma. prevlaka i ta sranja, tu nista nema. meni je i neum odron, ali ipak je izgradjen i na ok mjestu.
Moze za, recimo Dubrovnik? Ili da jednostavno pripojimo Dubrovnik HB - u, pa nece biti ni potrebe za Peljeskim mostom.
Nije uopce bitno sta o mostu misle pojedini zagrepcani i sta je u Konavlima interesantno, jedino sto je bitno je pravilo/zakon EU da svaki teritorij EU mora biti povezan sa ostatkom unije.
I zato ce EU financirati gradnju mosta sa cca 3/4 potrebnih novaca.
dječak sa šibicama wrote:Nije uopce bitno sta o mostu misle pojedini zagrepcani i sta je u Konavlima interesantno, jedino sto je bitno je pravilo/zakon EU da svaki teritorij EU mora biti povezan sa ostatkom unije.
I zato ce EU financirati gradnju mosta sa cca 3/4 potrebnih novaca.
...to upućuje na zaključak da BiH neće nikad biti primljena u EU, jer ako hoće čemu onda gradnja pelješkog mosta?...u tom slučaju teritorij EU će biti povezan s ostakom unije preko bh. teritorija...
Glupa investicija. Od mojih para (ja zivim u EU i dajem doprinose EU kroz porez na moju platu) ce da prave most i da zagrade izlaz Bosne i Hercegovine na svjetske vode. To ne moze po medjunarodnim pomorskim pravima!
NE MOZE!
Neki bivsi hrvatski politicari ( sada starci) jamili jeftinu zemlju na Peljescu poslije rata i sada nakon 20 godina bi da se obogate, jer ako bude pejleski most skocice cijena zemlji na Peljescu. A hrvatska nacionalna masa klice ko telad za gradnju mosta (to kao fol neko nacionalno pitanje), tj navija da se ti strari politicari u penziji i njihovi unici obogate, hahhaaa.
Kriteriji po kojima se finansiraju projekti unutar EU su prvenstveno vezani za unustrasnju politiku EU. Spoljna politika pa i politike prosirenja ima jako mali uticaj na takve projekte.
Da su izabrali trajektnu vezu: ne bi znacilo da ce BiH biti primljena u EU, kao sto ni izbor mosta ne znaci da BiH nece biti primljena u EU.
Takodje nije tacno da 80 % cijene finansira EU. Most ce se finansirati iz zajednickih fondova EU u koje uplacuje i Hrvatska i to samo onim parama koje su namjejene za Hrvatsku.
Dakle: sve pare za P. most su Hrvatske.
Hrvatski problem je u tome sto trenutno ima na rapolaanju oko 400 mil € i sto ih moze lako izgubiti, jer nema pripremljenih projekata. Posto imaju spreman projakat za PM, jos od prije, HDZ-ov gradjevinski lobi gura ovaj most.
Hrvatakska, sto se tice finansiranja mosta, ima dva problema:
-trenutno je u velikim finansijskim problemim, da nema ni onih 20 % tj 100 mil. € koji su njena participacija;
-svi znanju da saobracajnice koje grade Hrvati kostaju dva puta skuplje od projektovanog tako da PM nece kostati oko 500 m € vec oko 750 m € ..
hrvatske race prca to sto prekoracenje ne moze finansirati iz fondova EU vec iz vlastitih sredstava..
jadransko jonska magistrala je medjunarodi projekat i ne zavisi od toga hoce li sve zmlje kroz koje ona prolazi biti u EU.
ja licno ne bih volio da ova magistrala prolazi ni blizu HUtova Bata, Popova polja i uopste kroz Hercegovinu. Neka je 5-15 km vazdusne inije od nas..
ako njome krene teretni transport iz EU prema grckoj, turskoj i dalje usrace nam se u eko i organik perspektive ..nek se dubrovcani drogiraju ugljen diosidom
dječak sa šibicama wrote:Nije uopce bitno sta o mostu misle pojedini zagrepcani i sta je u Konavlima interesantno, jedino sto je bitno je pravilo/zakon EU da svaki teritorij EU mora biti povezan sa ostatkom unije.
I zato ce EU financirati gradnju mosta sa cca 3/4 potrebnih novaca.
...to upućuje na zaključak da BiH neće nikad biti primljena u EU, jer ako hoće čemu onda gradnja pelješkog mosta?...u tom slučaju teritorij EU će biti povezan s ostakom unije preko bh. teritorija...
Prije ce se EU raspasti, nego ce BiH u nju uci.
BiH nije ni na pocetku tog puta, samo koliko stotina zakona treba promijeniti, samo za to treba nekoliko godina. Hrvatskoj je trebalo... da bi se ispunili uvjeti. A tek ostalo.
BiH nije ni na pocetku tog puta, samo koliko stotina zakona treba promijeniti, samo za to treba nekoliko godina. Hrvatskoj je trebalo... da bi se ispunili uvjeti. A tek ostalo.
S tim sto je hrvatska donosila po jedan zakon za citavu drzavu a bih mora umjesto jednog donijeti 14. Dakle hrvatski zakoni x 14.
Bih to nikad nece uspjeti, sa srbima i njihovim opstrukcijama ili bez.
BiH neće u EU.
Ne vidi se ni početak pristupnih pregovora.[/quote]
pristupni pregovor ti je prošle godine počeo,poslje merkelkine posjete.objavljivanje popisa je jedan od uvjeta EU..i zadovoljni su.raduju se kako BiH obavlja uvjete.2017 je kandidat..a sve to će se ubrzat,EU žuri da sve balkan zemlje primi radi NATO-RUSA konflikta.
dječak sa šibicama wrote:Nije uopce bitno sta o mostu misle pojedini zagrepcani i sta je u Konavlima interesantno, jedino sto je bitno je pravilo/zakon EU da svaki teritorij EU mora biti povezan sa ostatkom unije.
I zato ce EU financirati gradnju mosta sa cca 3/4 potrebnih novaca.
...to upućuje na zaključak da BiH neće nikad biti primljena u EU, jer ako hoće čemu onda gradnja pelješkog mosta?...u tom slučaju teritorij EU će biti povezan s ostakom unije preko bh. teritorija...
Prije ce se EU raspasti, nego ce BiH u nju uci.
BiH nije ni na pocetku tog puta, samo koliko stotina zakona treba promijeniti, samo za to treba nekoliko godina. Hrvatskoj je trebalo... da bi se ispunili uvjeti. A tek ostalo.
...a jel se slažeš da pelješki most ne bi trebalo gradit ukoliko bi BiH postala članica EU?...
U Sloveniji su uz autoputeve izgradili i naplatne rampe pa par godina poslije uveli vinjete i naplatne rampe zjape prazne. Mada, po meni je najbolja investicija bila tunel na ciglanama u Sarajevu, odnosno ogranak nadvožnjaka koji je nedovršen da se ne bi morao rušiti gradevinski fakultet.
Prve kilometre (30) autoputa u Sloveniji izgradili su godine 1972, kada su i poceli postavljati prve naplatne rampe, posljednju so postavili negdje u 2004, vinjete smo uveli sredinom 2008, sto znaci da, osim ove poslednje, stoje tamo duze od par godina. Naplatne rampe na autoputevima u Sloveniji ostaju zbog "klasicnog" naplacivanja cestarine za vozila teza od 3500kg, kada i ovo sprovedu na neki drugi savremeniji nacin, naplatne rampe ce se ukloniti u cjelini. https://sl.wikipedia.org/wiki/Avtocesta_A1 https://sl.wikipedia.org/wiki/Avtocesta_A2 http://www.dars.si/Dokumenti/Cestnina/N ... ne_37.aspx
Zeleni most wrote:Ma neka grade taj most, oni to hoce i oni ce to uraditi, mozemo se mi ovdje svi nasaditi na glave.
Mene interesuje nesto drugo u vezi Neuma.
Zasto BiH ne napravi umjetnu plazu u Neumu sa pratecim hotelima ??? Zasto bi bilo nemoguce ovako nesto napraviti u Neumu pa da se moze godisnji odmor i u BiH lijepo napraviti. MMF dijeli pare, kada moze za plate politicarima zasto ne i za turizam
Slika 1:
Slika 2: Poluotok koji pripada BiH
Slika 3: Umjetna plaza: Playa de las Teresitas - Tenerifa
Bolje da nista ne diraju. Priroda sama je 100x ljepsa a kad vidim dole arhitekturu i sve ostalo, isto vazi i za HR, hocu da povracam. Neum, vise podsjeca na klosarski kvart negdje u USA. Grafitiji, ono nadjidjano pa ni trotuara gore kod magistrale itd.
Zeleni most wrote:Ma neka grade taj most, oni to hoce i oni ce to uraditi, mozemo se mi ovdje svi nasaditi na glave.
Mene interesuje nesto drugo u vezi Neuma.
Zasto BiH ne napravi umjetnu plazu u Neumu sa pratecim hotelima ??? Zasto bi bilo nemoguce ovako nesto napraviti u Neumu pa da se moze godisnji odmor i u BiH lijepo napraviti. MMF dijeli pare, kada moze za plate politicarima zasto ne i za turizam
Slika 1:
Slika 2: Poluotok koji pripada BiH
Slika 3: Umjetna plaza: Playa de las Teresitas - Tenerifa
Zeleni most wrote:Ma neka grade taj most, oni to hoce i oni ce to uraditi, mozemo se mi ovdje svi nasaditi na glave.
Mene interesuje nesto drugo u vezi Neuma.
Zasto BiH ne napravi umjetnu plazu u Neumu sa pratecim hotelima ??? Zasto bi bilo nemoguce ovako nesto napraviti u Neumu pa da se moze godisnji odmor i u BiH lijepo napraviti. MMF dijeli pare, kada moze za plate politicarima zasto ne i za turizam
Slika 1:
Slika 2: Poluotok koji pripada BiH
Slika 3: Umjetna plaza: Playa de las Teresitas - Tenerifa
ne može država ništa jer je zemlja na poluotoku komplet privatno vlasništvo i to počesto 1/10, u katastru zavedena kao "pašnjak" dakle nije građevinsko zemljište
trebalo bi 20 godina da se riješe imovinsko-pravne zavrzlame da bi se išta moglo graditi
a ne znam u kojem ti vremenu živiš ali državna odmarališta su bila u titino vrijeme, ne može država graditi hotele i odmarališta
Zeleni most wrote:Ma neka grade taj most, oni to hoce i oni ce to uraditi, mozemo se mi ovdje svi nasaditi na glave.
Mene interesuje nesto drugo u vezi Neuma.
Zasto BiH ne napravi umjetnu plazu u Neumu sa pratecim hotelima ??? Zasto bi bilo nemoguce ovako nesto napraviti u Neumu pa da se moze godisnji odmor i u BiH lijepo napraviti. MMF dijeli pare, kada moze za plate politicarima zasto ne i za turizam
Slika 1:
Slika 2: Poluotok koji pripada BiH
Slika 3: Umjetna plaza: Playa de las Teresitas - Tenerifa
ne može država ništa jer je zemlja na poluotoku komplet privatno vlasništvo i to počesto 1/10, u katastru zavedena kao "pašnjak" dakle nije građevinsko zemljište
trebalo bi 20 godina da se riješe imovinsko-pravne zavrzlame da bi se išta moglo graditi
a ne znam u kojem ti vremenu živiš ali državna odmarališta su bila u titino vrijeme, ne može država graditi hotele i odmarališta
plus nije kompletal poluotok BH teritorija, vrh poluotoka i to malo ribarsko selo u uvali pripadaju RH