Evo ispod nesto sto je nacelnik Imamovic dobio prije 1,5 mjesec zajedno sa super dokazima da je na stetu Opcine izvrsena prevara teska 2.500 KM. Bas me zanima sta je preduzeo.
ODBOJKAŠKI SAVEZ FBIH (Fax 035/315-421)
n/r Predsjednik Saveza– Sead Nazibegović
Predsjednik Nadzornog odbora – Nijaz Alić
Cc: OPĆINA TUZLA
n/r Načelnik Jasmin Imamović
KANTONALNO TUŽILAŠTVO TUZLANSKOG KANTONA
n/r Kantonalni tužilac Mirzeta Begić (veza predmet br. Kta.1150/07)
Sarajevo, 28.12. 2009.godine
Predmet: Obavijest o zloupotrebi pečata (i memoranduma) OS FBIH i falsifikovanju potpisa Direktora takmičenja OS FBIH
Dana 17.09.2009.g sam Općini Tuzla podnio više zahtjeva za pristup informacijama u kojim sam tražio da mi se dostavi dokumentacija (tj. kopija iste) u vezi finansiranja ŽOK Tuzla iz budžeta Općine Tuzla tokom zadnjih nekoliko godina. U jednom od tih zahtjeva sam tražio da mi se dostave kopije dokumentacije koju je ŽOK Tuzla dostavljao Općini kao izvještaj o utrošku sredstava dobijenih iz općinskog budžeta za 2005. godinu.
Prije izvjesnog vremena sam putem pošte dobio obimnu dokumentaciju iz Općine Tuzla kojom je (dosta kompletno) odgovoreno na moje zahtjeve od 17.09.2009.g., a dokumentacija mi je dostavljena uz popratni dopis Općine Tuzla od 28.10. 2009.godine. U dokumentaciji koja se odnosi na 2005. godinu našlo se ukupno 5 odluka nadležnog općinskog organa o dodjeli budžetskih sredstava ŽOK-u Tuzla tokom 2005.godine i to u ukupnom iznosu od 25.500 KM. Među tim odlukama bila je i Odluka broj 10-14-8817 od 13.10.2005.g. u iznosu od 2.500 KM, a istu prilažem kao Prilog 1.
Uz Odluku broj 10-14-8817 bili su prikačeni/priloženi
- akt ŽOK Tuzla broj 58-08/05 od 12.12.2005.g. pod naslovom „Izvještaj o utrošenim sredstvima“ (taj akt priložem kao Prilog 2)
- (navodna) Faktura OS FBIH broj 132-09/05 od (navodno) 14.09.2005.g. koja iznosi 3.000 KM i naslovljena je na ŽOK Tuzla (tu fakturu prilažem kao Prilog 3)
Izvještaj o utrošenim sredstvima (Prilog 2, u daljem tekstu skraćeno: Izvještaj) potpisuje Alija Fatić (ovjeren je i pečatom ŽOK Tuzla), a u njemu se navodi sljedeće: „Iznos sredstava je usmjeren za plaćanje kotizacije za sezonu 05/06 Ito prvi dio“. Ispod još piše: „ - dostavljamo fakturu br. 132-09/05 iznos 3.000.00 km.“. I zaista, uz Izvještaj je bila priložena (navodna) faktura OS FBIH br. 132-09/05 (Prilog 3) naslovljena na ŽOK Tuzla. Naizgled sve izgleda pošteno, logično i zakonito, ali ta faktura OS FBIH je lažna (a time je lažan i Izvještaj), a sačinjena je kroz zloupotrebu pečata i memoranduma OS FBIH te uz falsifikovanje najmanje jednog potpisa. Ovom prilikom Vam prijavljujem, obrazlažem i dokazima potkrepljujem ovu zloupotrebu uz očekivanje da ćete poduzeti mjere koje ste kao odgovorna lica OS FBIH i Općine Tuzla dužni poduzeti u cilju zaštite finansijskih interesa i digniteta OS FBIH, odnosno javnih sredstava Općine Tuzla. Priložena dokumentacija je samo jedan od dokaza rada Alije Fatića „u interesu odbojke“ i njegovog izvornog (stvarnog) motiva za rukovođenjem i komandovanjem u OS FBIH.
Gdine Nazibegoviću, kao bivšem Direktoru takmičenja OS FBIH, Vama bi morale biti poznate sljedeće činjenice:
1. ŽOK Tuzla je u takmičarskoj sezoni 2005/06 igrao Žensku Premijer ligu BiH što je takmičenje koje organizuje i provodi državni odbojkaški savez tj. Odbojkaški savez Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: OS BIH). Dakle, samo i jedino je OS BIH trebao fakturisati i naplatiti kotizaciju ŽOK-u Tuzla za takmičenje u sezoni 2005/06 i to shodno Aneksu propozicija stalnih takmičenja OS BIH za takmičarsku 2005/2006. sezonu (prilaže se kao Prilog 4, u daljem tekstu: Aneks); ako pogledate član 1. (tačka 4.) Aneksa vidjećete da je OK Jelovica, Tuzla (tj. ŽOK Tuzla) u sezoni 2005/2006. igrao žensku Premijer ligu BiH (čak je osvojio i titulu prvaka BiH u toj sezoni);
2. Članom 6. Aneksa određeni su iznosi uplata (tzv. kotizacija) u fond zajedničkih troškova za sprovođenje takmičenja u takmičarskoj sezoni 2005/2006. sezoni, a naznačeni su i rokovi za plaćanje dijelova (jednakih, po 1.500 KM) kotizacije/uplate. Jasno je da je za sve klubove/ekipe naznačene u članovima 1. i 2. kotizacija za cijelu sezonu 2005/06 iznosila 3.000 KM za cijelu sezonu gdje se prvi dio/polovina trebala platiti do 15.09. 2005. godine, a drugi dio/polovina do 15.01. 2006. godine; prva faktura OS BIH na iznos 1.500 KM (prvi dio i polovina stvarne kotizacije OS BIH za sezonu 2005/06) je zaista ispostavljena na ŽOK Tuzla tokom augusta 2005. godine, a ovu fakturu je ŽOK Tuzla zaista i platio
3. OS FBIH uopšte nije trebao i smio (nije imao pravo) fakturisati bilo kakvu kotizaciju ŽOK-u Tuzla u 2005. i 2006. godini obzirom da taj klub tokom sezone 2005/06 nije igrao lige koje organizuje OS FBIH (tzv. federalne lige); međutim, Alija Fatić je sačinio lažnu i neosnovanu fakturu OS FBIH te na njoj (i u Izvještaju) lažno prikazao da prvi dio kotizacije ŽOK Tuzla za sezonu 2005/06 koji taj klub (kao) treba platiti u korist OS FBIH iznosi 3.000 KM; lažna faktura OS FBIH nikada nije ispostavljena niti plaćena u korist OS FBIH što se može provjeriti (ovo istinski preporučujem nadležnom Tužilaštvu, sa moje strane je već provjereno) uvidom u izvode sa žiro-računa ŽOK Tuzla (broj 1020130000001423 kod Union banke Sarajevo) i OS FBIH (broj 1020130000064667 kod Union banke Sarajevo)
Uostalom, kada se pažljivo pogleda lažna faktura (navodni) broj 132-09/05 može se uočiti jedan sumnjiv detalj koji upućuje na neistinitost te fakture. Sa desne strane pravougaonika (u kojem je otkucano ŽOK TUZLA) nalazi se tekst: „Broj: 132-09 / 05“, a ispod toga je navedeno „Tuzla, 14.09.2005. god.“. Međutim, ispod pravougaonika se nalazi tekst: „PREDMET: FAKTURA BR.256-12/05“. Dakle, ovdje imamo očito neslaganje u brojevima fakture što ukazuje na to da se Alija Fatić poslužio elektronskom verzijom stvarne fakture broj 256-12/05 iz decembra 2005. godine te je modifikovanjem (uz pomoć računara) iste kreirao lažnu fakturu broj 132-09/05 koju je kasnije ispotpisivao i ovjerio pečatom OS FBIH. Malo se tu zafrknuo pa je zaboravio promjeniti broj fakture napisan ispod pravougaonika. Da se opisano falsifikovanje desilo u decembru 2005. godine svjedoči i činjenica da je (vjerovatni) datum „Izvještaja o utrošenim sredstvima“ 12.12. 2005.godine.
Posebna priča su potpisi na fakturama gdje se sva tri puta potpisao Alija Fatić. Ispod „Fakturisao“ i „Kontrolisao“ se potpisao svojim modifikovanim potpisima (koje često koristi kada je svjestan da potpisuje nešto lažno, dok je ispod „Direktor“ falsifikovao (vrlo neuvjerljivo) potpis Seada Nazibegovića koji je u periodu 2005. - 2009. godine obavljao dužnost Direktora takmičenja OS FBIH, a trenutno je predsjednik OS FBIH. Gdine Nazibegoviću, ako ja griješim tj. ako je zaista ono ispod Direktor Vaš potpis, onda predlažem da se javite tužiteljici Begić i date joj izjavu po tom osnovu. Koliko ja znam (a pogledajte i Prilog 5), stvarni potpis (duga verzija) Seada Nazibegovića izgleda mnogo drugačije od onog potpisa ispod „Direktor“ na lažnoj fakturi iz Priloga 3.
Imao sam priliku da pročitam nekoliko megalomanskih zahtjeva Alije Fatića koje je podnio (u ime ŽOK Tuzla) prema budžetskim institucijama gdje je kod „planiranja“ (bolje reći nagargavanja) troškova ŽOK Tuzla uvećavao iste za 2-3 puta u odnosu na stvarne. U svim tim „planovima“ Fatić je prikazivao duple iznose troškova kotizacije u odnosu na stvarne troškove koji su mu (da apsurd i prevara budu veći) bili poznati u momentu sačinjavanja finansijskih planova koje je podnosio Općini Tuzla i resornom Ministarstvu Tuzlanskog kantona. Smatram da je i ovo što je Fatić uradio sa lažnom fakturom OS FBIH broj 132-09/05 (Prilog 3) i lažnim Izvještajem o utrošenim sredstvima (Prilog 2) sastavni dio tog kontinuiranog (sistemskog) varanja gdje se htjelo (a očito i uspjelo) Općini Tuzla predstaviti/ dokazati da kotizacija zaista iznosi 6.000 KM po sezoni (pa onda prvi dio kotizacije iznosi 3.000 KM) iako je u praksi stvarni iznos kotizacije bio duplo niži.
PITANJE ODGOVORNOSTI NADLEŽNIH IZ OPĆINE TUZLA
Osvrnuo bih se i na neodgovorno postupanje nadležnih iz Općine Tuzla tačnije iz Službe za opću upravu, društvene djelatnosti i zajedničke poslove na čelu sa Franjom Kovačevićem (znam da je preminuo prošle godine) koji je rukovodio tom Službom (on je potpisao svih 5 odluka kojima je ŽOK-u Tuzla u 2005. godini odobreno čak 25.500 KM). U nastavku skrećem pažnju na neke stvari/činjenice koje će možda nekog natjerati da se pozabavi pitanjem (disciplinske ili krivične) odgovornosti nadležnih iz pomenute Službe.
Kao prvo, ŽOK Tuzla nije dostavio nikakav dokaz da je Faktura broj 132-09/05 zaista (nekom) plaćena, a taj dokaz se obavezno morao tražiti.
Kao drugo, u članu IV Odluke br. 10-14-8817 stoji sljedeće: „Korisnik sredstava dužan je da u roku od 15 dana od dana realizacije programa da dostavi pismeni izvještaj ovoj Službi o namjenski utrošenim sredstvima sa dokumentacijom.“ Naznačeni rok nije ispoštovan mada je to relativno obzirom da ŽOK Tuzla nikada nije nikom ni uplatio 2.500 KM (pravdanih lažnim Izvještajem o utrošenim sredstvima i lažnom fakturom OS FBIH) pa se može reći da ŽOK Tuzla nije ni „realizovao program“ te bi morao Općini vratiti lažno pravdana budžetska sredstva (uvećano za zatezne kamate).
Nedostavljanje dokaza o plaćanja i nepoštivanje roka naznačenog u Odluci br. 10-14-8817 za općinare nije bio ni najmanji problem pa je ŽOK Tuzla i dalje (u narednim godinama) nastavio dobijati obilatu pomoć iz budžeta Općine Tuzla. Što je ta pomoć bila veća, rezultati ŽOK Tuzla su bivali sve gori i gori, a aktuelni položaj ŽOK Tuzla na tabeli Premijer lige BiH (zadnje mjesto, bez osvojenog seza u zadnjih 4-5 utakmica) je stvarno čudan kada se ima u vidu koliko je novca i drugih koristi (plaćanje dvorana za treninge i utakmice) ŽOK Tuzla dobio iz općinskog budžeta tokom 2009. godine. Sve bi vjerovatno bilo drugačije da se općinska sredstva koriste namjenski i u stvarnom interesu lubu, a ne za isplatu (bruto) plata, toplog obroka itd. članovima porodice Fatić. Ako ne vjerujete (i ne znate) da u ŽOK Tuzla ima zaposlenih (a znam i ko su zahvaljujući svojim izvorima u fondu PIO/MIO), pogledajte Bilans uspjeha ŽOK Tuzla za 2008. godinu (u koloni Prethodna godina su i podaci za 2007. godinu) što je Općini priložen uz aplikacijski obrazac koji je ŽOK Tuzla podnio Općini Tuzla u maju ove godine. Naći ćete tamo stavku Plaće i ostala primanja zaposlenih koja za 2008. godinu iznosi 39.289 KM. Ali, zato nigdje u megalomanskom (blago rečeno) planu troškova ŽOK Tuzla za 2009. godinu nećete naći da su planirani izdaci za plate i druga primanje zaposlenih.
Očekujem da će i Općina Tuzla poduzeti nešto konkretno po prijemu ove Obavijesti obzirom da je jasno da je u ovom slučaju Općina Tuzla prevarena i oštećena strana. Siguran sam da gdin Imamović kao diplomirani pravnik zna šta bi se u ovom konkretnom slučaju trebalo preduzeti (preko općinskog pravobranilaštva) i to prije nego nastupi zastara. Načelniče, budite sigurni da faktura iz Priloga 3 nije jedina lažna (i nikad plaćena) faktura koju je ŽOK Tuzla podvalio Općini (lažno) pravdajući trošenje općinskog novca. Sačinjavanje i ispostavljanje lažnih faktura je specijalitet Alija Fatića s tim da je Općina Tuzla još dobro i prošla kada se zna (i posjeduju dokazi) šta je Fatić radio ministarstvima za sport u Tuzlanskom i Zeničko-Dobojskom kantonu.
ZAVRŠNE PREDSTAVKE
Nadam se da ćete ozbiljno, savjesno i stručno razmotriti ovu Obavijest. Smatram da bi se (i bez podnešenih krivičnih prijava) Kantonalno tužilaštvo Tuzlanskog kantona trebalo zainteresovati za ovaj slučaj te istražiti finansiranje ŽOK Tuzla iz budžeta Općine Tuzla tokom zadnjih 10-ak godina.
S poštovanjem
Emir Mulić, Sarajevo
e-mail:
[email protected]
Prilozi:
1. Odluka Općine Tuzla broj 10-14-8817 od 13.10.2005.godine
2. akt ŽOK Tuzla broj 58-08/05 od 12.12.2005.g. pod naslovom „Izvještaj o utrošenim sredstvima“
3. (navodna) faktura OS FBIH broj 132-09/05 od (navodno) 14.09.2005.g. u iznosu 3.000 KM naslovljena na ŽOK Tuzla
4. Aneks propozicija stalnih takmičenja OS BIH za takmičarsku 2005/2006. sezonu (akt OS BIH br.
5. akt OS FBIH broj 418-02/07 od 20.02.2007.g. koji je zaista potpisao Sead Nazibegović
6. kopija moje lične karte (kao dokaz o identitetu)