SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#12901 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zdruzdjo »

Black swan wrote:
ako ga uhvatis u stanu klepis ga stolicom puknes čekićem po ledjima i istjeras napolje i zakljucas vrata
ko ce te tuziti za sta?

ma jok ba u koljeno cekicem.
Sta je bilo? pa pao niz stepenice pa se udariJo.
User avatar
Truba
Posts: 93839
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#12902 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Truba »

svaka kuca ima cekic za meso
i pod pretpostavkom da grom ne udara u koprive za ocekivat je dundjerra provalnika a ne profica
zato cekicem udri
ako je niza spratnost kroz prozor izbacis gada
i negiras ikakav kontakt i pljacku :mrgreen:
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120394
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#12903 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by MOSALJOZE »

Ih koliko puta to murija kaže.Dođe mi u noćnoj takav šljam da čovjek nevjeruje.I ako ga prebiješ,zbodeš,ili pak iščekičaš :mrgreen: samo se odmakni,i bez svjedoka.

Ljudi koji su zatekli provalnike u stanu,prebili iste su izgubili na sudu sve i jedan.Nanošenje povreda i slično..
Hakiz
Posts: 48406
Joined: 30/07/2015 20:01

#12904 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Hakiz »

hladan.preminger wrote:
Hakiz wrote:
JThomas wrote:ma šta ja znam. eto vidi u americi gdje preovladava to zakonsko "stand your ground" rješenje - takvih je obračuna neuporedivo više. bude i grešaka, zaplate baštovani, bude i zloupotreba...srednjeročno i dugoročno promjena zakona sigurno utiče na ponašanje.
Tačno. Samo, kod nas je idiotsko rješenje na suprotnom kraju spektra. Naime, na primjer, ako bilder od 120 kg mišića krene da siluje djevojčicu od 45-50 kg, i koristi samo svoje tijelo, ruke kao oružje napada, ona nema pravo da pri odbrani koristi bilo kakvo sredstvo odbrane osim svog tijela. Ako koristi on će biti suđen za silovanje ili pokušaj, a ona će biti suđena zbog korištenja nerecipročne sile pri odbrani.

Po našem zakonu, legitimna odbrana je recipročna napadu, dakle, ako te neko napadne bez oružja nemaš pravo koristiti oružije (pa makar to bio kišobran, četka za kosu, kamen itd), iako fizičkom konstitucijom nemaš šanse da se odbraniš.

Pošteno bi bilo da ako te neko napadne smiješ koristiti sve šta možeš da se odbraniš. Jedino ograničenje može biti da moraš zaustaviti odbranu kada savladaš napadača. A u istrazi ili sudskom postupku, forenzikom, se treba utvrditi da li si prestao svoju odbranu kada si zaustavio napadača (što bi bilo zakonito) ili si nastavio i nakon što je napadač bio onesposobljen da nastavi napad pa si nepotrebno doveo to teških povreda ili smrti napadača (što bi bilo nezakonito). Doduše, to bi značilo da bi institucije morale profesionalno raditi što je, ipak, za njih previše. Lakše je zabraniti da se braniš nego utvrđivati jesi li se nelegitimno branio.
Blago rečeno, pišeš idiotluke. :run:
Krivični zakon FBIH:

Član 26.
Nužna odbrana
(1) Nije krivično djelo ono djelo koje je učinjeno u nužnoj odbrani.
(2) Nužna je ona odbrana koja je neophodno potrebna da učinitelj od sebe ili od drugog odbije istovremeni ili direktno predstojeći protivpravni napad, a koja je srazmjerna napadu.
(3) Učinitelj koji prekorači granice nužne odbrane može se blaže kazniti, a ako je prekoračenje učinio zbog jake razdraženosti ili straha izazvanog napadom, može se i osloboditi kazne.

I tako, idiotluke pišeš ti, blago rečeno.
Hakiz
Posts: 48406
Joined: 30/07/2015 20:01

#12905 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Hakiz »

drugi profil wrote:Ja bih potencirao i tačku 3.
Ako si očigledno fizički slabiji od napadača, logično je da si uplašen i razdražen.
Problem je što piše da se može kazniti manjom kaznom ili osloboditi kazne, a ne da mora. To, sa jedne strane, sudskom vijeću daje pravo da onoga ko je prekoračio nužnu odbranu u stanju straha i/ili razdraženosti kazni manjom kaznom od one koju je zakon propisao ili ga ne kazni uopšte, ali sudsko vijeće može tumačiti taj član na način da ne mora kazniti manjom kaznom ili osloboditi od kazne onoga ko je prekoračio nužnu odbranu u stanju straha i/ili razdraženosti, to jeste može tu osobu kazniti punom kaznom. Sud tumači zakon i donosi zadnju riječ.

Davno sam čitao vijest kako su u Njujorku odlučili da uvedu tzv "0 tolerance". To je značilo da ako je za neko djelo propisana kazna na primjer od 5 do 10 godina, svi koji su osuđeni za to djelo su kažnjavani na 10 godina. Nije bilo olakšavajućih okolnosti itd. Iako je zakon omogućavao blaže kazne itd, sudije nisu koristile te mogućnosti, sve koji su proglašeni krivim kažnjavali su najstrožijim propisanim kaznama. Sud tumači zakon.
hladan.preminger
Posts: 4455
Joined: 24/02/2011 12:06

#12906 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by hladan.preminger »

Hakiz wrote:
Krivični zakon FBIH:

Član 26.
Nužna odbrana
(1) Nije krivično djelo ono djelo koje je učinjeno u nužnoj odbrani.
(2) Nužna je ona odbrana koja je neophodno potrebna da učinitelj od sebe ili od drugog odbije istovremeni ili direktno predstojeći protivpravni napad, a koja je srazmjerna napadu.
(3) Učinitelj koji prekorači granice nužne odbrane može se blaže kazniti, a ako je prekoračenje učinio zbog jake razdraženosti ili straha izazvanog napadom, može se i osloboditi kazne.

I tako, idiotluke pišeš ti, blago rečeno.

To što ti nešto ne razumijes, ne znaci da možeš lupetati kao maxim po divziji.
KOnkretno ne kotaš to boldano i ono se nikad ne odvaja od drugih uslova (pored toga to je faktičko pitanje o kojem se donosi odluka u svakom konkretnom slučaju).
Srazmjer prema napadu ne podrazumjeva jednako sredstvo napad i odbrane, vec uslovno potencijalnu štetu prema zaštitinom objektu i to smrt ili teške tjelesne ozljede prema licu koje koje primjenjuje nužnu odrbranu ili koje to lice štiti nužnom odrbanom (djecu npr).
Ti si laik u ovom polju i to je uredu, ali prestani se praviti stručnjak i tumačiti nešto što ne kontaš.
U ta tri stava ulazi toliko puno drugih pravnih (npr. razuman čovjek) i logčkih te empirijskih instituta da su tomovi knjiga o tome napisani, ali ti to na forumu čaš posla rješiš.

Svaki put se pokajem kad repliciram na budalaštine.

PS. Ti se i dalje bavi pravom po forumu, a ja ću po sudnicama i sl.
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#12907 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by BadBoy »

hladan.preminger wrote:
Hakiz wrote:
Krivični zakon FBIH:

Član 26.
Nužna odbrana
(1) Nije krivično djelo ono djelo koje je učinjeno u nužnoj odbrani.
(2) Nužna je ona odbrana koja je neophodno potrebna da učinitelj od sebe ili od drugog odbije istovremeni ili direktno predstojeći protivpravni napad, a koja je srazmjerna napadu.
(3) Učinitelj koji prekorači granice nužne odbrane može se blaže kazniti, a ako je prekoračenje učinio zbog jake razdraženosti ili straha izazvanog napadom, može se i osloboditi kazne.

I tako, idiotluke pišeš ti, blago rečeno.

To što ti nešto ne razumijes, ne znaci da možeš lupetati kao maxim po divziji.
KOnkretno ne kotaš to boldano i ono se nikad ne odvaja od drugih uslova (pored toga to je faktičko pitanje o kojem se donosi odluka u svakom konkretnom slučaju).
Srazmjer prema napadu ne podrazumjeva jednako sredstvo napad i odbrane, vec uslovno potencijalnu štetu prema zaštitinom objektu i to smrt ili teške tjelesne ozljede prema licu koje koje primjenjuje nužnu odrbranu ili koje to lice štiti nužnom odrbanom (djecu npr).
Ti si laik u ovom polju i to je uredu, ali prestani se praviti stručnjak i tumačiti nešto što ne kontaš.
U ta tri stava ulazi toliko puno drugih pravnih (npr. razuman čovjek) i logčkih te empirijskih instituta da su tomovi knjiga o tome napisani, ali ti to na forumu čaš posla rješiš.

Svaki put se pokajem kad repliciram na budalaštine.

PS. Ti se i dalje bavi pravom po forumu, a ja ću po sudnicama i sl.
Ja mislim da ne postoji ni jedna druga profesija na svijetu o kojoj totalni laici sebi daju za pravo da palamude i tumače od prava. Ljudi hiljade godina pravne prakse, teorije i zakonodavstva svedu na jednu rečenicu i oni upravu.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#12908 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by julisiz es grant »

Nisam skonto iz teksta, hoće li ove kazne služiti istovremeno ili konsekutivno, šta kažu pravnici sa foruma?
User avatar
Haris.ba
Posts: 35296
Joined: 08/09/2005 20:08

#12909 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Haris.ba »

julisiz es grant wrote:
Nisam skonto iz teksta, hoće li ove kazne služiti istovremeno ili konsekutivno, šta kažu pravnici sa foruma?
Nije kod nas američki sistem. Biće im izrečena jedinstvena kazna. U biti ovo znači - doživotni zatvor, iako mi istoga nemamo. I to je jedino bitno.
archi_a
Posts: 11873
Joined: 11/12/2011 18:11

#12910 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by archi_a »

hladan.preminger wrote:
Hakiz wrote:
Krivični zakon FBIH:

Član 26.
Nužna odbrana
(1) Nije krivično djelo ono djelo koje je učinjeno u nužnoj odbrani.
(2) Nužna je ona odbrana koja je neophodno potrebna da učinitelj od sebe ili od drugog odbije istovremeni ili direktno predstojeći protivpravni napad, a koja je srazmjerna napadu.
(3) Učinitelj koji prekorači granice nužne odbrane može se blaže kazniti, a ako je prekoračenje učinio zbog jake razdraženosti ili straha izazvanog napadom, može se i osloboditi kazne.

I tako, idiotluke pišeš ti, blago rečeno.

To što ti nešto ne razumijes, ne znaci da možeš lupetati kao maxim po divziji.
KOnkretno ne kotaš to boldano i ono se nikad ne odvaja od drugih uslova (pored toga to je faktičko pitanje o kojem se donosi odluka u svakom konkretnom slučaju).
Srazmjer prema napadu ne podrazumjeva jednako sredstvo napad i odbrane, vec uslovno potencijalnu štetu prema zaštitinom objektu i to smrt ili teške tjelesne ozljede prema licu koje koje primjenjuje nužnu odrbranu ili koje to lice štiti nužnom odrbanom (djecu npr).
Ti si laik u ovom polju i to je uredu, ali prestani se praviti stručnjak i tumačiti nešto što ne kontaš.
U ta tri stava ulazi toliko puno drugih pravnih (npr. razuman čovjek) i logčkih te empirijskih instituta da su tomovi knjiga o tome napisani, ali ti to na forumu čaš posla rješiš.

Svaki put se pokajem kad repliciram na budalaštine.

PS. Ti se i dalje bavi pravom po forumu, a ja ću po sudnicama i sl.
Druže iz sudnice, odgovaraćeš i za izbijeni zub provalniku kojeg si zatekao i pretukao u svom stanu, ako on nakon što mu se presudi za provalništvo odluči da podnese tužbu protiv tebe, a što će mu u sudnici biti ponuđeno. To bi trebao da znaš ako hodaš po sudnicama. :mrgreen:
Takvo je zakonodavstvo i sudstvo kod nas danas. Jesam u pravu?
hladan.preminger
Posts: 4455
Joined: 24/02/2011 12:06

#12911 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by hladan.preminger »

BadBoy wrote: Ja mislim da ne postoji ni jedna druga profesija na svijetu o kojoj totalni laici sebi daju za pravo da palamude i tumače od prava. Ljudi hiljade godina pravne prakse, teorije i zakonodavstva svedu na jednu rečenicu i oni upravu.

Sad su dosli na red doktori, sa pojavom youtube sticanja diplome doktora kod mladih roditelja, kao npr. antivaxeri. :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 35296
Joined: 08/09/2005 20:08

#12912 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Haris.ba »

archi_a wrote:Druže iz sudnice, odgovaraćeš i za izbijeni zub provalniku kojeg si zatekao i pretukao u svom stanu, ako on nakon što mu se presudi za provalništvo odluči da podnese tužbu protiv tebe, a što će mu u sudnici biti ponuđeno. To bi trebao da znaš ako hodaš po sudnicama.
Takvo je zakonodavstvo i sudstvo kod nas danas. Jesam u pravu?
Zavisi. Ako provalnik krene bježati - biće kriv vlasnik stana, a ako provalnik izvrši napad, ili da naznake da napad predstoji - npr. krene prema vlasniku stana, neće (i opet treba mali milijun stvari gledati). Provalnik kojeg zatekneš u provali i koji krene prema tebi nije zaštićen ništa više nego ti.

Šta ti imaš mlatiti provalnika koji te ne napada? Zto što ti je provalio u kuću?

I to vezano za tužbu, može provalnik stvarno pokrenuti tužbu za štetu. Ali, to nije krivično djelo. Radi se o građanskoj parnici. I tu važe malo drugačija pravila.

Mučne su te situacije. I teško je ovako hipotetički. Bila je nedavno na Hajatu emisija sa likom iz zeničkog zatvora koji je sa još dvojicom ubio čovjeka tokom provale u kuću. Da se čovjek uspio spasiti i ubiti ih svu trojicu - zar neko stvarno misli da bi odgovarao? Stvar je što većina bi ovdje presuđivala provalnicima po šerijatu. A to nije smisao nužne odbrane.
Last edited by Haris.ba on 14/04/2017 09:50, edited 1 time in total.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#12913 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by julisiz es grant »

Haris.ba wrote:
julisiz es grant wrote:
Nisam skonto iz teksta, hoće li ove kazne služiti istovremeno ili konsekutivno, šta kažu pravnici sa foruma?
Nije kod nas američki sistem. Biće im izrečena jedinstvena kazna. U biti ovo znači - doživotni zatvor, iako mi istoga nemamo. I to je jedino bitno.
Pa zar nije jedinstvena kazna kod nas da se služi najviša od izrečenih kazni, a ove manje se samo "uklope" u nju?
I ima li kod nas ono da se može podnijeti molba na ranije puštanje, kad se odsluži određeni dio kazne (kao 2/3 u Hagu što je, recimo)?
hladan.preminger
Posts: 4455
Joined: 24/02/2011 12:06

#12914 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by hladan.preminger »

archi_a wrote:
hladan.preminger wrote:
Hakiz wrote:
Krivični zakon FBIH:

Član 26.
Nužna odbrana
(1) Nije krivično djelo ono djelo koje je učinjeno u nužnoj odbrani.
(2) Nužna je ona odbrana koja je neophodno potrebna da učinitelj od sebe ili od drugog odbije istovremeni ili direktno predstojeći protivpravni napad, a koja je srazmjerna napadu.
(3) Učinitelj koji prekorači granice nužne odbrane može se blaže kazniti, a ako je prekoračenje učinio zbog jake razdraženosti ili straha izazvanog napadom, može se i osloboditi kazne.

I tako, idiotluke pišeš ti, blago rečeno.

To što ti nešto ne razumijes, ne znaci da možeš lupetati kao maxim po divziji.
KOnkretno ne kotaš to boldano i ono se nikad ne odvaja od drugih uslova (pored toga to je faktičko pitanje o kojem se donosi odluka u svakom konkretnom slučaju).
Srazmjer prema napadu ne podrazumjeva jednako sredstvo napad i odbrane, vec uslovno potencijalnu štetu prema zaštitinom objektu i to smrt ili teške tjelesne ozljede prema licu koje koje primjenjuje nužnu odrbranu ili koje to lice štiti nužnom odrbanom (djecu npr).
Ti si laik u ovom polju i to je uredu, ali prestani se praviti stručnjak i tumačiti nešto što ne kontaš.
U ta tri stava ulazi toliko puno drugih pravnih (npr. razuman čovjek) i logčkih te empirijskih instituta da su tomovi knjiga o tome napisani, ali ti to na forumu čaš posla rješiš.

Svaki put se pokajem kad repliciram na budalaštine.

PS. Ti se i dalje bavi pravom po forumu, a ja ću po sudnicama i sl.
Druže iz sudnice, odgovaraćeš i za izbijeni zub provalniku kojeg si zatekao i pretukao u svom stanu, ako on nakon što mu se presudi za provalništvo odluči da podnese tužbu protiv tebe, a što će mu u sudnici biti ponuđeno. To bi trebao da znaš ako hodaš po sudnicama. :mrgreen:
Takvo je zakonodavstvo i sudstvo kod nas danas. Jesam u pravu?
Evo još jednog stručnjaka.

Da imas mentalni i obrazovni kapacitet da skontaš definiciju nužne odbrane vidio bi da to što ti pišeš i ono što ja pišem nemaju dodirnih tačaka.

S obzirom da legalno posjedujem oružje, ja znam sta bi uradio kada bi se našao u stanju nužne odbrane jer nisam sticao znanje od žena po brijačnicama i po forumu od raznih hakiza.
hladan.preminger
Posts: 4455
Joined: 24/02/2011 12:06

#12915 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by hladan.preminger »

Haris.ba wrote:
archi_a wrote:Druže iz sudnice, odgovaraćeš i za izbijeni zub provalniku kojeg si zatekao i pretukao u svom stanu, ako on nakon što mu se presudi za provalništvo odluči da podnese tužbu protiv tebe, a što će mu u sudnici biti ponuđeno. To bi trebao da znaš ako hodaš po sudnicama.
Takvo je zakonodavstvo i sudstvo kod nas danas. Jesam u pravu?
Zavisi. Ako provalnik krene bježati - biće kriv vlasnik stana, a ako provalnik izvrši napad, ili da naznake da napad predstoji - npr. krene prema vlasniku stana, neće (i opet treba mali milijun stvari gledati). Provalnik kojeg zatekneš u provali i koji krene prema tebi nije zaštićen ništa više nego ti.

Šta ti imaš mlatiti provalnika koji te ne napada? Zto što ti je provalio u kuću?

I to vezano za tužbu, može provalnik stvarno pokrenuti tužbu za štetu. Ali, to nije krivično djelo. Radi se o građanskoj parnici. I tu važe malo drugačija pravila.

Mučne su te situacije. I teško je ovako hipotetički. Bila je nedavno na Hajatu emisija sa likom iz zeničkog zatvora koji je sa još dvojicom ubio čovjeka tokom provale u kuću. Da se čovjek uspio spasiti i ubiti ih svu trojicu - zar neko stvarno misli da bi odgovarao? Stvar je što većina bi ovdje presuđivala provalnicima po šerijatu. A to nije smisao nužne odbrane.
Ma ne kotaju ili nece da skontaju ljudi to što im se govori. :-D
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#12916 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by BadBoy »

Ma naš nivo svijesti o pravu i pravnim stvarim je katastrofa, ljudi bukvalno misle da sudije treba da izađe na lice mjesta i odmah izrekne kaznu. Samo malo pročitajte komentare na forumu i ispod članaka kad god je naslov "pušten na slobodu".
zdruzdjo
Posts: 5921
Joined: 16/08/2009 00:27

#12917 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by zdruzdjo »

Black swan wrote:svaka kuca ima cekic za meso
i pod pretpostavkom da grom ne udara u koprive za ocekivat je dundjerra provalnika a ne profica
zato cekicem udri
ako je niza spratnost kroz prozor izbacis gada
i negiras ikakav kontakt i pljacku :mrgreen:
Ama ja zagalamio i on posao bjezati od straha i hop kroz prozor na trepavicu.

Dooobro uvijek postoji i ona varijanta pomogucnosti onesposobljavanja pa na trebevic lagano za neko drvo. Medo ili vuk ce vec obaviti svoje kad ogladni guzica.

Bio je neki low budget film prije rata kad liku neki white trash pokusa klepiti porsche-a. I ovaj ga osujeti a onda ugradi neprobojna stakla u auto i daljinsko zakljucavanje vrata sa vani neki bijesan audio sistem bez mogucnosti gasenja iznutra.
Dosao lik ponovo a onda ovaj ga zakljucao i pocelo maltretiranjeeee. Pustao mu da izgladni, odvrne death metal u autu do kraja.....
Ma milina.
archi_a
Posts: 11873
Joined: 11/12/2011 18:11

#12918 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by archi_a »

hladan.preminger wrote:
Evo još jednog stručnjaka.

Da imas mentalni i obrazovni kapacitet da skontaš definiciju nužne odbrane vidio bi da to što ti pišeš i ono što ja pišem nemaju dodirnih tačaka.

S obzirom da legalno posjedujem oružje, ja znam sta bi uradio kada bi se našao u stanju nužne odbrane jer nisam sticao znanje od žena po brijačnicama i po forumu od raznih hakiza.
Imam mentalni i obrazovni sklop da skontam sa kakvim krkanom vršim prepisku, te stoga ovdje završavamo.
:thumbup:
archi_a
Posts: 11873
Joined: 11/12/2011 18:11

#12919 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by archi_a »

Haris.ba wrote:
archi_a wrote:Druže iz sudnice, odgovaraćeš i za izbijeni zub provalniku kojeg si zatekao i pretukao u svom stanu, ako on nakon što mu se presudi za provalništvo odluči da podnese tužbu protiv tebe, a što će mu u sudnici biti ponuđeno. To bi trebao da znaš ako hodaš po sudnicama.
Takvo je zakonodavstvo i sudstvo kod nas danas. Jesam u pravu?
Zavisi. Ako provalnik krene bježati - biće kriv vlasnik stana, a ako provalnik izvrši napad, ili da naznake da napad predstoji - npr. krene prema vlasniku stana, neće (i opet treba mali milijun stvari gledati). Provalnik kojeg zatekneš u provali i koji krene prema tebi nije zaštićen ništa više nego ti.

Šta ti imaš mlatiti provalnika koji te ne napada? Zto što ti je provalio u kuću?

I to vezano za tužbu, može provalnik stvarno pokrenuti tužbu za štetu. Ali, to nije krivično djelo. Radi se o građanskoj parnici. I tu važe malo drugačija pravila.

Mučne su te situacije. I teško je ovako hipotetički. Bila je nedavno na Hajatu emisija sa likom iz zeničkog zatvora koji je sa još dvojicom ubio čovjeka tokom provale u kuću. Da se čovjek uspio spasiti i ubiti ih svu trojicu - zar neko stvarno misli da bi odgovarao? Stvar je što većina bi ovdje presuđivala provalnicima po šerijatu. A to nije smisao nužne odbrane.
Na istom.smo fonu Harise. Slažem se.
:thumbup:
Samo postoji jedan mali problem, problem dokazivanja da li je provalnik krenuo da te napadne ili da bježi. Znam iz iskustva. Peglao sam se po sudu 6 mjeseci sa krkanom. Ispalo je da je bolje da nisam zvao policiju. Bila je provala u podrum. Da sam ga barem smjestio u kolica, a ne samo okrnjio zubić. :roll:
hladan.preminger
Posts: 4455
Joined: 24/02/2011 12:06

#12920 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by hladan.preminger »

archi_a wrote:
hladan.preminger wrote:
Evo još jednog stručnjaka.

Da imas mentalni i obrazovni kapacitet da skontaš definiciju nužne odbrane vidio bi da to što ti pišeš i ono što ja pišem nemaju dodirnih tačaka.

S obzirom da legalno posjedujem oružje, ja znam sta bi uradio kada bi se našao u stanju nužne odbrane jer nisam sticao znanje od žena po brijačnicama i po forumu od raznih hakiza.
Imam mentalni i obrazovni sklop da skontam sa kakvim krkanom vršim prepisku, te stoga ovdje završavamo.
:thumbup:
Sad sam ja krkan što si ne razumiješ pravo. :arrow: add foe
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 79554
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#12921 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Velkoski »

Uš'o si mi na posjed? Imam pravo da te roknem.

Iznad je naveden najbolji način, koji savršeno djeluje u određenim državama.
archi_a
Posts: 11873
Joined: 11/12/2011 18:11

#12922 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by archi_a »

Krkan si zbog načina komunikacije sa forumašima. Što znači da si obični forumski miš.
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#12923 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Us and them »

18. 04 na suđenju za isplaniranu i brutalnu likvidaciju Dženana Memića svoj stav će iznijeti vještak Hamza Žujo

Image
hladan.preminger
Posts: 4455
Joined: 24/02/2011 12:06

#12924 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by hladan.preminger »

Us and them wrote:18. 04 na suđenju za isplaniranu i brutalnu likvidaciju Dženana Memića svoj stav će iznijeti vještak Hamza Žujo

Image

Tužilaštvo odredi vještačenje i onda ne uzima u obzir nalaz i mišljenje vještaka.

Radi se izjava u prizanju krivnje koja je suprotna materijalim dokazima.

Pa prvi zadatak suda je da provjeri postoje li dokazi koji potkrijepljuju krivnju ili koji je dovode u sumnju.

Samo priznanje nije autonomni dokaz za donošenje osuđujuće presude ako nema i drugih dokaza koji dokazuju krivnju.

Ovdje jebe lud zbunjenog.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5439
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey/Ronim ispod leda

#12925 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by oldtajmer »

Uhapšen; Pokušao pobjeći; Predat Tužilaštvu; Pritvoren; Pušten na slobodu; Ponovo određen pritvor; U bjekstvu; Uhapšen u Hrvatskoj; Izručen BiH; Produžen pritvor; Pušten na slobodu; Uhapšen.

Ovo je naime kratka hronologija slučaja kojim je bh. pravosuđe ''nadmašilo samo sebe''.
N1
i da neko ima povjerenje u pravnu drzavu,ma daj :lol:
sad je opet na redu pustanje
Post Reply