Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#12851 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Travnički Noćni Šetač »

NediM17 wrote:@Travnicki & Optimist

Jeste Toyota, i ima permanentni pogon na svim tockovima. :mrgreen:
Toyote su vrh... ja kad god preuzmem Landcruiserku i sa njom na teren po Vlasicu osmijeh na licu se pojavi.... :thumbup:
User avatar
Optimus09
Posts: 3717
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#12852 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimus09 »

drug_profi wrote:
Optimus09 wrote:Imam tigar i starfire na autu.Koliko godina,odnosno kilometara bi mogle izdrzati,kad je vrijeme za zamjenu ?
Ah brate kad je takva situacija - vozis dok ima 4 mm sare ili dok ne vidis da ti proklizavaju i bez snijega. Nema univerzalnog pravila za zamjenu osim dotrajalosti gume. Ovo u vezi godina, sve zavisi kako je skladistena, jel vozena puno po vrucem asfaltu i sl.
Presle su oko 30 hiljada i koristene 3-4 godine.Ide i i tehnicki pa pitam.Inace sam ove planirao koristit do jeseni pa mijenjati auto.Samim tim i nove gume.
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#12853 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Nisam shvatio jel jedan set ljetnih jedan zimskih, ali vjerujem da je tako.
Ma neces sad gume kupovati ako ces mijenjati auto.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#12854 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Radio Sarajevo »

Optimus09 wrote:Imam tigar i starfire na autu.Koliko godina,odnosno kilometara bi mogle izdrzati,kad je vrijeme za zamjenu ?
Odmah, čim ih kupiš :) :D :D :D
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#12855 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by UmaX »

Cim namontiras.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#12856 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Radio Sarajevo »

Pitanje za eksperte.

Imam Dunlop zimske gume, kupljene početkom novembra, i vožene u Holandiji cijelu zimu, te u Bosni tokom praznika, po snijegu. I dalje su praktično nove. Imam i ljetne koje su vožene jedno ljeto, Michelin, najskuplje moguće.

Sad je 21. februar, i već je 15ak stepeni vani. Prognoza za mart je uglavnom ista, od 3-4 stepena jutarnje temperature, do 12-13 tokom dana, nekad i malo više.

Eh sad, je li bolje čekati kraj marta, ili vratiti ljetne gume već sada?
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#12857 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Čekaj kraj marta ili polovicu aprila.
Stari kenjac
Posts: 516
Joined: 23/10/2009 13:01

#12858 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Stari kenjac »

imal dje kaka akcija zimskih guma, sad pred kraj sezone. :roll: trebaju mi 205/60/16???
User avatar
tovarish
Posts: 3786
Joined: 26/05/2008 23:57

#12859 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by tovarish »

Radio Sarajevo wrote:Pitanje za eksperte.

Imam Dunlop zimske gume, kupljene početkom novembra, i vožene u Holandiji cijelu zimu, te u Bosni tokom praznika, po snijegu. I dalje su praktično nove. Imam i ljetne koje su vožene jedno ljeto, Michelin, najskuplje moguće.

Sad je 21. februar, i već je 15ak stepeni vani. Prognoza za mart je uglavnom ista, od 3-4 stepena jutarnje temperature, do 12-13 tokom dana, nekad i malo više.

Eh sad, je li bolje čekati kraj marta, ili vratiti ljetne gume već sada?
Po zakonu moras do 15.4.

A od 15.4 po volji.

Ja inace sacekam da prodju prvomajski praznici,pa onda mijenjam. Inace vrlo cesto početkom maja zna pasti malo snijega,pa ako se ja u tom trenutku nadjem na nekom planinskom prevoju, zimske su na autu da se ne sikiram bezze.

Mada je lani bilo bez snijeznih iznenadjenja i na takvom toplom vremenu,osjetio sam na autu da su gume malo nestabilne.Jbg,sve je rizik.
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#12860 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

tovarish wrote:
Radio Sarajevo wrote:Pitanje za eksperte.

Imam Dunlop zimske gume, kupljene početkom novembra, i vožene u Holandiji cijelu zimu, te u Bosni tokom praznika, po snijegu. I dalje su praktično nove. Imam i ljetne koje su vožene jedno ljeto, Michelin, najskuplje moguće.

Sad je 21. februar, i već je 15ak stepeni vani. Prognoza za mart je uglavnom ista, od 3-4 stepena jutarnje temperature, do 12-13 tokom dana, nekad i malo više.

Eh sad, je li bolje čekati kraj marta, ili vratiti ljetne gume već sada?
Po zakonu moras do 15.4.

A od 15.4 po volji.

Ja inace sacekam da prodju prvomajski praznici,pa onda mijenjam. Inace vrlo cesto početkom maja zna pasti malo snijega,pa ako se ja u tom trenutku nadjem na nekom planinskom prevoju, zimske su na autu da se ne sikiram bezze.

Mada je lani bilo bez snijeznih iznenadjenja i na takvom toplom vremenu,osjetio sam na autu da su gume malo nestabilne.Jbg,sve je rizik.
Zar je i u Holandiji od 15.4.? :-D
User avatar
tovarish
Posts: 3786
Joined: 26/05/2008 23:57

#12861 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by tovarish »

Dzontra_Volta wrote:
tovarish wrote:
Radio Sarajevo wrote:Pitanje za eksperte.

Imam Dunlop zimske gume, kupljene početkom novembra, i vožene u Holandiji cijelu zimu, te u Bosni tokom praznika, po snijegu. I dalje su praktično nove. Imam i ljetne koje su vožene jedno ljeto, Michelin, najskuplje moguće.

Sad je 21. februar, i već je 15ak stepeni vani. Prognoza za mart je uglavnom ista, od 3-4 stepena jutarnje temperature, do 12-13 tokom dana, nekad i malo više.

Eh sad, je li bolje čekati kraj marta, ili vratiti ljetne gume već sada?
Po zakonu moras do 15.4.

A od 15.4 po volji.

Ja inace sacekam da prodju prvomajski praznici,pa onda mijenjam. Inace vrlo cesto početkom maja zna pasti malo snijega,pa ako se ja u tom trenutku nadjem na nekom planinskom prevoju, zimske su na autu da se ne sikiram bezze.

Mada je lani bilo bez snijeznih iznenadjenja i na takvom toplom vremenu,osjetio sam na autu da su gume malo nestabilne.Jbg,sve je rizik.
Zar je i u Holandiji od 15.4.? :-D
Za Holandiju ne znam,al' postoji mogucnost da se auto iz Holandije uveze u BiH,pa onda vrijedi ovaj nas datum. :wink:


Al dobro si,ja zaboravio da je on u Holandiji.
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#12862 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Mozda na SX4 skinem 13og ili 14og aprila, sto pada subota, odnosno nedjelja. Ali ranije, jok.
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#12863 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Radio Sarajevo »

tovarish wrote:
Po zakonu moras do 15.4.

A od 15.4 po volji.

Ja inace sacekam da prodju prvomajski praznici,pa onda mijenjam. Inace vrlo cesto početkom maja zna pasti malo snijega,pa ako se ja u tom trenutku nadjem na nekom planinskom prevoju, zimske su na autu da se ne sikiram bezze.

Mada je lani bilo bez snijeznih iznenadjenja i na takvom toplom vremenu,osjetio sam na autu da su gume malo nestabilne.Jbg,sve je rizik.
Ljeti se smije voziti sa zimskim gumama, a ne smije obrnuto :).

Jest da za mene to ne vrijedi, ali onako kažem :D :D :D

Dakle, zakon vrijedi samo na jesen, ali ne i na proljeće.
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#12864 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

Gledam danas na jednom autu zimske gume marke Laufenn.
Gdje uopce nadju pojedinci ove i neke slicne marke da kupe?

Image
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#12865 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

Radio Sarajevo wrote: Ljeti se smije voziti sa zimskim gumama, a ne smije obrnuto :).

Jest da za mene to ne vrijedi, ali onako kažem :D :D :D

Dakle, zakon vrijedi samo na jesen, ali ne i na proljeće.
Zimi se smije voziti sa ljetnim gumama
Druga stvar je jel pametno
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#12866 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

Optimist wrote:Gledam danas na jednom autu zimske gume marke Laufenn.
Gdje uopce nadju pojedinci ove i neke slicne marke da kupe?
Hankookov podbrend, imas ih svugdje kupit :mrgreen:
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#12867 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

Sigurnije je onda da se ljeti vozi na zimskim. :D
Gray
Posts: 4037
Joined: 14/06/2005 02:47

#12868 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Gray »

Jučer sam vozio iz Banja Luke do Sarajeva, temperatura 22 stepena, tačno mi bilo žao zimskih guma. Ja ću ih vjerovatno skinuti pred kraj marta.
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#12869 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

Gray wrote:Jučer sam vozio iz Banja Luke do Sarajeva, temperatura 22 stepena, tačno mi bilo žao zimskih guma. Ja ću ih vjerovatno skinuti pred kraj marta.
Onda nekad u aprilu krenes na isti put, i preko Vlasica te uhvati snijeg na ljetnim...
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#12870 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Ja ih pred prvi maj skidam, posto ne mozes na red doci kad pocne april... moras cekati da se razidje.
Gray
Posts: 4037
Joined: 14/06/2005 02:47

#12871 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Gray »

Optimist wrote:
Gray wrote:Jučer sam vozio iz Banja Luke do Sarajeva, temperatura 22 stepena, tačno mi bilo žao zimskih guma. Ja ću ih vjerovatno skinuti pred kraj marta.
Onda nekad u aprilu krenes na isti put, i preko Vlasica te uhvati snijeg na ljetnim...

Ne idem preko Vlašića, kako je spojen auto put Doboj-BL samo tuda idem, ali razumijem poentu ali mislim da su male šanse da će mi trebati u aprilu zimske gume.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#12872 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Travnički Noćni Šetač »

Optimist wrote:Sigurnije je onda da se ljeti vozi na zimskim. :D
Baš i nije...
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#12873 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

Travnički Noćni Šetač wrote:
Optimist wrote:Sigurnije je onda da se ljeti vozi na zimskim. :D
Baš i nije...
Hoces reci da je sigurnije biti cijelu zimu na ljetnim?
LikeLike
Posts: 2301
Joined: 10/09/2013 15:59

#12874 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by LikeLike »

Optimist wrote:
Travnički Noćni Šetač wrote:
Optimist wrote:Sigurnije je onda da se ljeti vozi na zimskim. :D
Baš i nije...
Hoces reci da je sigurnije biti cijelu zimu na ljetnim?
Vjerovatno hoce reci da ni jedno ni drugo nije sigurno. Ja jedno ljeto vozio na zimskim i rekao nikad vise.
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#12875 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

Ja sam vozio nekoliko ljeta Sava Eskimo ljeto-zima gume, nikakvih problema nisam imao.
Post Reply