Toyote su vrh... ja kad god preuzmem Landcruiserku i sa njom na teren po Vlasicu osmijeh na licu se pojavi....NediM17 wrote:@Travnicki & Optimist
Jeste Toyota, i ima permanentni pogon na svim tockovima.
Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- Travnički Noćni Šetač
- Posts: 3925
- Joined: 13/01/2006 20:48
- Location: Travnik
- Contact:
#12851 Re: Dolazi zima - zimske gume
- Optimus09
- Posts: 3717
- Joined: 27/11/2017 06:48
- Location: Berlin
#12852 Re: Dolazi zima - zimske gume
Presle su oko 30 hiljada i koristene 3-4 godine.Ide i i tehnicki pa pitam.Inace sam ove planirao koristit do jeseni pa mijenjati auto.Samim tim i nove gume.drug_profi wrote:Ah brate kad je takva situacija - vozis dok ima 4 mm sare ili dok ne vidis da ti proklizavaju i bez snijega. Nema univerzalnog pravila za zamjenu osim dotrajalosti gume. Ovo u vezi godina, sve zavisi kako je skladistena, jel vozena puno po vrucem asfaltu i sl.Optimus09 wrote:Imam tigar i starfire na autu.Koliko godina,odnosno kilometara bi mogle izdrzati,kad je vrijeme za zamjenu ?
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#12853 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nisam shvatio jel jedan set ljetnih jedan zimskih, ali vjerujem da je tako.
Ma neces sad gume kupovati ako ces mijenjati auto.
Ma neces sad gume kupovati ako ces mijenjati auto.
- Radio Sarajevo
- Posts: 2404
- Joined: 19/06/2014 12:48
#12854 Re: Dolazi zima - zimske gume
Odmah, čim ih kupišOptimus09 wrote:Imam tigar i starfire na autu.Koliko godina,odnosno kilometara bi mogle izdrzati,kad je vrijeme za zamjenu ?
- Radio Sarajevo
- Posts: 2404
- Joined: 19/06/2014 12:48
#12856 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pitanje za eksperte.
Imam Dunlop zimske gume, kupljene početkom novembra, i vožene u Holandiji cijelu zimu, te u Bosni tokom praznika, po snijegu. I dalje su praktično nove. Imam i ljetne koje su vožene jedno ljeto, Michelin, najskuplje moguće.
Sad je 21. februar, i već je 15ak stepeni vani. Prognoza za mart je uglavnom ista, od 3-4 stepena jutarnje temperature, do 12-13 tokom dana, nekad i malo više.
Eh sad, je li bolje čekati kraj marta, ili vratiti ljetne gume već sada?
Imam Dunlop zimske gume, kupljene početkom novembra, i vožene u Holandiji cijelu zimu, te u Bosni tokom praznika, po snijegu. I dalje su praktično nove. Imam i ljetne koje su vožene jedno ljeto, Michelin, najskuplje moguće.
Sad je 21. februar, i već je 15ak stepeni vani. Prognoza za mart je uglavnom ista, od 3-4 stepena jutarnje temperature, do 12-13 tokom dana, nekad i malo više.
Eh sad, je li bolje čekati kraj marta, ili vratiti ljetne gume već sada?
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#12857 Re: Dolazi zima - zimske gume
Čekaj kraj marta ili polovicu aprila.
-
Stari kenjac
- Posts: 516
- Joined: 23/10/2009 13:01
#12858 Re: Dolazi zima - zimske gume
imal dje kaka akcija zimskih guma, sad pred kraj sezone.
trebaju mi 205/60/16???
- tovarish
- Posts: 3786
- Joined: 26/05/2008 23:57
#12859 Re: Dolazi zima - zimske gume
Po zakonu moras do 15.4.Radio Sarajevo wrote:Pitanje za eksperte.
Imam Dunlop zimske gume, kupljene početkom novembra, i vožene u Holandiji cijelu zimu, te u Bosni tokom praznika, po snijegu. I dalje su praktično nove. Imam i ljetne koje su vožene jedno ljeto, Michelin, najskuplje moguće.
Sad je 21. februar, i već je 15ak stepeni vani. Prognoza za mart je uglavnom ista, od 3-4 stepena jutarnje temperature, do 12-13 tokom dana, nekad i malo više.
Eh sad, je li bolje čekati kraj marta, ili vratiti ljetne gume već sada?
A od 15.4 po volji.
Ja inace sacekam da prodju prvomajski praznici,pa onda mijenjam. Inace vrlo cesto početkom maja zna pasti malo snijega,pa ako se ja u tom trenutku nadjem na nekom planinskom prevoju, zimske su na autu da se ne sikiram bezze.
Mada je lani bilo bez snijeznih iznenadjenja i na takvom toplom vremenu,osjetio sam na autu da su gume malo nestabilne.Jbg,sve je rizik.
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8001
- Joined: 20/01/2011 11:10
#12860 Re: Dolazi zima - zimske gume
Zar je i u Holandiji od 15.4.?tovarish wrote:Po zakonu moras do 15.4.Radio Sarajevo wrote:Pitanje za eksperte.
Imam Dunlop zimske gume, kupljene početkom novembra, i vožene u Holandiji cijelu zimu, te u Bosni tokom praznika, po snijegu. I dalje su praktično nove. Imam i ljetne koje su vožene jedno ljeto, Michelin, najskuplje moguće.
Sad je 21. februar, i već je 15ak stepeni vani. Prognoza za mart je uglavnom ista, od 3-4 stepena jutarnje temperature, do 12-13 tokom dana, nekad i malo više.
Eh sad, je li bolje čekati kraj marta, ili vratiti ljetne gume već sada?
A od 15.4 po volji.
Ja inace sacekam da prodju prvomajski praznici,pa onda mijenjam. Inace vrlo cesto početkom maja zna pasti malo snijega,pa ako se ja u tom trenutku nadjem na nekom planinskom prevoju, zimske su na autu da se ne sikiram bezze.
Mada je lani bilo bez snijeznih iznenadjenja i na takvom toplom vremenu,osjetio sam na autu da su gume malo nestabilne.Jbg,sve je rizik.
- tovarish
- Posts: 3786
- Joined: 26/05/2008 23:57
#12861 Re: Dolazi zima - zimske gume
Za Holandiju ne znam,al' postoji mogucnost da se auto iz Holandije uveze u BiH,pa onda vrijedi ovaj nas datum.Dzontra_Volta wrote:Zar je i u Holandiji od 15.4.?tovarish wrote:Po zakonu moras do 15.4.Radio Sarajevo wrote:Pitanje za eksperte.
Imam Dunlop zimske gume, kupljene početkom novembra, i vožene u Holandiji cijelu zimu, te u Bosni tokom praznika, po snijegu. I dalje su praktično nove. Imam i ljetne koje su vožene jedno ljeto, Michelin, najskuplje moguće.
Sad je 21. februar, i već je 15ak stepeni vani. Prognoza za mart je uglavnom ista, od 3-4 stepena jutarnje temperature, do 12-13 tokom dana, nekad i malo više.
Eh sad, je li bolje čekati kraj marta, ili vratiti ljetne gume već sada?
A od 15.4 po volji.
Ja inace sacekam da prodju prvomajski praznici,pa onda mijenjam. Inace vrlo cesto početkom maja zna pasti malo snijega,pa ako se ja u tom trenutku nadjem na nekom planinskom prevoju, zimske su na autu da se ne sikiram bezze.
Mada je lani bilo bez snijeznih iznenadjenja i na takvom toplom vremenu,osjetio sam na autu da su gume malo nestabilne.Jbg,sve je rizik.
Al dobro si,ja zaboravio da je on u Holandiji.
-
NediM17
- Posts: 26439
- Joined: 05/11/2009 11:49
#12862 Re: Dolazi zima - zimske gume
Mozda na SX4 skinem 13og ili 14og aprila, sto pada subota, odnosno nedjelja. Ali ranije, jok.
- Radio Sarajevo
- Posts: 2404
- Joined: 19/06/2014 12:48
#12863 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ljeti se smije voziti sa zimskim gumama, a ne smije obrnutotovarish wrote:
Po zakonu moras do 15.4.
A od 15.4 po volji.
Ja inace sacekam da prodju prvomajski praznici,pa onda mijenjam. Inace vrlo cesto početkom maja zna pasti malo snijega,pa ako se ja u tom trenutku nadjem na nekom planinskom prevoju, zimske su na autu da se ne sikiram bezze.
Mada je lani bilo bez snijeznih iznenadjenja i na takvom toplom vremenu,osjetio sam na autu da su gume malo nestabilne.Jbg,sve je rizik.
Jest da za mene to ne vrijedi, ali onako kažem
Dakle, zakon vrijedi samo na jesen, ali ne i na proljeće.
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#12864 Re: Dolazi zima - zimske gume
Gledam danas na jednom autu zimske gume marke Laufenn.
Gdje uopce nadju pojedinci ove i neke slicne marke da kupe?

Gdje uopce nadju pojedinci ove i neke slicne marke da kupe?

-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#12865 Re: Dolazi zima - zimske gume
Zimi se smije voziti sa ljetnim gumamaRadio Sarajevo wrote: Ljeti se smije voziti sa zimskim gumama, a ne smije obrnuto.
Jest da za mene to ne vrijedi, ali onako kažem![]()
![]()
![]()
Dakle, zakon vrijedi samo na jesen, ali ne i na proljeće.
Druga stvar je jel pametno
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#12866 Re: Dolazi zima - zimske gume
Hankookov podbrend, imas ih svugdje kupitOptimist wrote:Gledam danas na jednom autu zimske gume marke Laufenn.
Gdje uopce nadju pojedinci ove i neke slicne marke da kupe?
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#12867 Re: Dolazi zima - zimske gume
Sigurnije je onda da se ljeti vozi na zimskim. 
-
Gray
- Posts: 4037
- Joined: 14/06/2005 02:47
#12868 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jučer sam vozio iz Banja Luke do Sarajeva, temperatura 22 stepena, tačno mi bilo žao zimskih guma. Ja ću ih vjerovatno skinuti pred kraj marta.
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#12869 Re: Dolazi zima - zimske gume
Onda nekad u aprilu krenes na isti put, i preko Vlasica te uhvati snijeg na ljetnim...Gray wrote:Jučer sam vozio iz Banja Luke do Sarajeva, temperatura 22 stepena, tačno mi bilo žao zimskih guma. Ja ću ih vjerovatno skinuti pred kraj marta.
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#12870 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja ih pred prvi maj skidam, posto ne mozes na red doci kad pocne april... moras cekati da se razidje.
-
Gray
- Posts: 4037
- Joined: 14/06/2005 02:47
#12871 Re: Dolazi zima - zimske gume
Optimist wrote:Onda nekad u aprilu krenes na isti put, i preko Vlasica te uhvati snijeg na ljetnim...Gray wrote:Jučer sam vozio iz Banja Luke do Sarajeva, temperatura 22 stepena, tačno mi bilo žao zimskih guma. Ja ću ih vjerovatno skinuti pred kraj marta.
Ne idem preko Vlašića, kako je spojen auto put Doboj-BL samo tuda idem, ali razumijem poentu ali mislim da su male šanse da će mi trebati u aprilu zimske gume.
- Travnički Noćni Šetač
- Posts: 3925
- Joined: 13/01/2006 20:48
- Location: Travnik
- Contact:
#12872 Re: Dolazi zima - zimske gume
Baš i nije...Optimist wrote:Sigurnije je onda da se ljeti vozi na zimskim.
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#12873 Re: Dolazi zima - zimske gume
Hoces reci da je sigurnije biti cijelu zimu na ljetnim?Travnički Noćni Šetač wrote:Baš i nije...Optimist wrote:Sigurnije je onda da se ljeti vozi na zimskim.
-
LikeLike
- Posts: 2301
- Joined: 10/09/2013 15:59
#12874 Re: Dolazi zima - zimske gume
Vjerovatno hoce reci da ni jedno ni drugo nije sigurno. Ja jedno ljeto vozio na zimskim i rekao nikad vise.Optimist wrote:Hoces reci da je sigurnije biti cijelu zimu na ljetnim?Travnički Noćni Šetač wrote:Baš i nije...Optimist wrote:Sigurnije je onda da se ljeti vozi na zimskim.
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8001
- Joined: 20/01/2011 11:10
#12875 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja sam vozio nekoliko ljeta Sava Eskimo ljeto-zima gume, nikakvih problema nisam imao.
