Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#12626 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by golfiista »

bitanga_sa_otesa wrote:Image
Joj jes mi drago sto se Bitanga javio, citam ubijen nakav majstor za auta u Otesu ubog kurvaluka, prva asocijacija neodoljivo podsjeca na tebe :lol: nek si ziv i zdrav :thumbup:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#12627 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

ma to sam ja bio,pisem sad iz vlakova ,s nove ip adrese :lol: :lol: :lol:
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#12628 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by golfiista »

bitanga_sa_otesa wrote:ma to sam ja bio,pisem sad iz vlakova ,s nove ip adrese :lol: :lol: :lol:
:lol:
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#12629 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mk ultra »

Ono je limar bio, jel on golfove 1/2 vozao non stop? Ako je to taj
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#12630 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

amar1994 wrote:
jefferson wrote:
amar1994 wrote:fali attesa i symetrical AWD,al nisu premiJum pogoni :D
Symmetrical AWD nema veze sa praksom. To je marketinski trik Subarua. Audi ce otpuhat svaki moderni Subaru po snijegu. Ne samo to, VW sa Haldexom se pokazao boljim od Subarua po terenu gdje mogu izaci takvi auti.
Stari Subaru su imali djelomicnu mehanicku blokadu zadnjeg diferencijala, sto ih je u tom cjenovnom segmentu cinilo fakat unikatnim autima. Ti dani su proslost, i samo STi ima tu opciju danas. Takodje, program Subaruovog CVT-a je tkav da bilo kakvo iskopavanje iz snijega ili nekog blata moze da zavrsi sa slepanjem, jer ce ECU pri malo vecem naporu pokusati zastititi CVT od neke stete.
Pa i mislio sam na starije i novije top modele sa rucnim mjenjacima,kakav haldex ba,prednji pogon pa po potrebi salje snagu na zadnje tockove,mazda i vw/manji audiji to koriste=sranje u vecini tezih situacija ali svakako niko to ne voza ni po snijegu a ni blatu :thumbup:

nista bez LSD-a i mehanicke blokade aka 4WD :-D
Novi Subaru nema sa LSD osim u STi. Vecina danasnjih Subarua dolazi samo sa CVT.
Radili su u americi test Subaru Outback, VW Atlas, BMW X3, Audi allroad, Toyota RAV4.
Jedini Subaru zapeo na zadnjoj prepreci kod trika sa jednim tockom u zraku.
Ti dani kada je Subaru bio sinonim za AWD su daleka proslost.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#12631 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

jefferson wrote: Novi Subaru nema sa LSD osim u STi. Vecina danasnjih Subarua dolazi samo sa CVT.
Radili su u americi test Subaru Outback, VW Atlas, BMW X3, Audi allroad, Toyota RAV4.
Jedini Subaru zapeo na zadnjoj prepreci kod trika sa jednim tockom u zraku.
Ti dani kada je Subaru bio sinonim za AWD su daleka proslost.
moram li novi kupit :D ,vaki je isao svuda,blato snijeg sta god hoces al je i trosio 15l, 2.5 motor..

Image


ti dani su proslost jer ljude vise zabole za mehaniku pa tako i prave auta,to je jedna od posljednjih stavki koja se gleda,a subaru ko subaru bio i ostao ruzan i jeftinjast unutra :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#12632 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

kakolijeciti
Posts: 66
Joined: 31/07/2014 19:35
Contact:

#12633 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kakolijeciti »

Da ne čitam sada sve iz početka, zanima me jeli istina da je M+S zimska guma ako ima tu pahulju negdje na sebi? Mislim, dali prolazi kod kontrole prometa kao zimska guma, ili moram imati i lance uz nju?

Citiram "Oznaka zimskih guma mogu se neznatno razlikovati od proizvođača do proizvođača, no standard neki ipak postoji. Zimsku gumu ćete prepoznati po znaku sniježne pahulje u silueti planinskog masiva, dok će guma za sve sezone imati oznaku M+S (mud and snow)." Link na članak
User avatar
sime_cipol
Posts: 23407
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#12634 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sime_cipol »

Ako nema pahulje, nije zimska guma
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#12635 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by beni-bu-man »

kakolijeciti wrote:Da ne čitam sada sve iz početka, zanima me jeli istina da je M+S zimska guma ako ima tu pahulju negdje na sebi? Mislim, dali prolazi kod kontrole prometa kao zimska guma, ili moram imati i lance uz nju?

Citiram "Oznaka zimskih guma mogu se neznatno razlikovati od proizvođača do proizvođača, no standard neki ipak postoji. Zimsku gumu ćete prepoznati po znaku sniježne pahulje u silueti planinskog masiva, dok će guma za sve sezone imati oznaku M+S (mud and snow)." Link na članak
Image
ako nema nije zimska guma

Postoje dva zakonski važeća Pravilnika sa suprotnim odredbama o zimskoj opremi (Sl.glasnik BiH 13/07 i Sl.glasnik BiH 23/07). Sve dok se ne izvrši izmjena i usaglašavanje postojećih pravilnika, a prema uputi Ministarstva komunikacija i prometa BiH Sektora za transport, pod zimskom opremom podrazumijevaju se:
1. Pneumatici sa zimskim profilom na svim točkovima (dubina gazećeg sloja minimalno 4mm) ili
2. Pneumatici sa ljetnim profilom (dubina gazećeg sloja minimalno 4mm) i u priboru odgovarajući lanci koji se postavljaju na pogonskim točkovima u slučaju zimskih uslova.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#12636 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by condy »

kakolijeciti wrote:Da ne čitam sada sve iz početka, zanima me jeli istina da je M+S zimska guma ako ima tu pahulju negdje na sebi? Mislim, dali prolazi kod kontrole prometa kao zimska guma, ili moram imati i lance uz nju?

Citiram "Oznaka zimskih guma mogu se neznatno razlikovati od proizvođača do proizvođača, no standard neki ipak postoji. Zimsku gumu ćete prepoznati po znaku sniježne pahulje u silueti planinskog masiva, dok će guma za sve sezone imati oznaku M+S (mud and snow)." Link na članak
Cjelogodišnje gume nisu m+s gume.
Osim kod nas po bosanski :D ali zaboravi ovo.

Cjelogodišnja guma ima oznaku na sebi sunca i pahuljice.

Zimska guma ima oznaku m+s i znak pahuljice u silueti planinskog masiva. Znak pahuljice u silueti planinskog masiva, se mora označiti po evropskim regulativama na gumama, što piše i na onom tvom linku. Prije ove evropske regulative zimska guma je imala oznaku samo m+s. Sad i ova silueta planinskog masiva označava da su m+s gume posebno proizvedene i testirane za zimske uvjete.

Na ovom tvom linku je postavljena i slika.
Image

Cjelogodišnja guma kod nas zbog vremenskih uvjeta, jake zime, leda, i sl. nije prikladna, a i skupa je.
User avatar
drug_profi
Posts: 65415
Joined: 16/07/2012 16:00

#12637 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Cjelogodišnja, (all season) guma uopšte nije neprikladna za naše uvjete gradske vožnje.
I nije bitno skuplja od običnog seta.
Last edited by drug_profi on 10/01/2019 15:09, edited 1 time in total.
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#12638 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm »

Za cjelogodisnju gumu se moraju lanci nositi tokom cijele godine.
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#12639 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

amar1994 wrote:
joj i ti amare i modifikovana vozila
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#12640 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

kabal1337 wrote:
joj i ti amare i modifikovana vozila
sta je tu modifikovano osim mjeraca na tabli,to je 2.0T forester 170ks :wink:
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#12641 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

amar1994 wrote:
kabal1337 wrote:
joj i ti amare i modifikovana vozila
sta je tu modifikovano osim mjeraca na tabli,to je 2.0T forester 170ks :wink:
Subaru forester 2.5XT 600hp

citaj opis kanala
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#12642 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

kabal1337 wrote:
Subaru forester 2.5XT 600hp

citaj opis kanala
ma jasta cu ba,nasao video i stavio,kakve veze ima snaga sa gripom,ovo iz 2014 ocigledno nije 600ks :D
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#12643 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

posto nisam golfadzija al posto ode tema offtopic da stavim glupiranja i za njih
https://youtu.be/u9qqZLccRcI
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#12644 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

    amar1994 wrote:
    kabal1337 wrote:
    Subaru forester 2.5XT 600hp

    citaj opis kanala
    ma jasta cu ba,nasao video i stavio,kakve veze ima snaga sa gripom,ovo iz 2014 ocigledno nije 600ks :D
    Da li je 170ks ili 600 nema veze. Grip zavisi od guma a ne od toga kakav je AWD. Ja sam tipu pomogao da se izvuce iz snijega sa Land Cruiserom. 5.7 V8 ispod haube, 4WD o kojem ne treba raspravljati jel dobar, ali dzaba kad su gume bile lose.
    User avatar
    nivla
    Posts: 6570
    Joined: 12/01/2008 23:44

    #12645 Re: Dolazi zima - zimske gume

    Post by nivla »

    veceras od stupske petlje do energoinvesta klub ljubitelja starih i ljetnih guma, naravno da ne zaboravimo ljubitelja “prilagoditi voznju uslovima na putu”,na jedan kilometar jedno auto na tramvajskim sinama zavrsilo, jos 7 ucesce u nezgodama (ostetili ili osteceni)
    jefferson
    Posts: 14969
    Joined: 28/08/2007 05:31
    Location: U.S.A

    #12646 Re: Dolazi zima - zimske gume

    Post by jefferson »

    nivla wrote:veceras od stupske petlje do energoinvesta klub ljubitelja starih i ljetnih guma, naravno da ne zaboravimo ljubitelja “prilagoditi voznju uslovima na putu”,na jedan kilometar jedno auto na tramvajskim sinama zavrsilo, jos 7 ucesce u nezgodama (ostetili ili osteceni)
    Toga u svim zemljama ima. Ovdje gdje sam ja apsolutni prvaci u tome su vozaci Subarua, onda idu JEEP a onda oni americki pick-up.
    User avatar
    drug_profi
    Posts: 65415
    Joined: 16/07/2012 16:00

    #12647 Re: Dolazi zima - zimske gume

    Post by drug_profi »

    Ovo sto je pocelo padati popodne se iz nekog razloga ledi po cesti. Nije ugodno kad osjetis pod volanom da gume nemaju dobar grip, a moras preko 3 brda. Uglavnom, izgleda gore ngo sto jeste, ali potreban je pojacan oprez, malo jace odstojanje i nizi stepen prenosa.

    Bicu opet dosadan, ali allseason gume izasle veceras na Bjelave bez bitnih teskoca.
    Ovo pisem jer i sam nisam vjerovao da ce biti dovoljno dobre da se voze svaki dan.
    User avatar
    Sodom1
    Posts: 4886
    Joined: 15/05/2013 02:00
    Location: zivot je sranje

    #12648 Re: Dolazi zima - zimske gume

    Post by Sodom1 »

    Koja im je sezona? Nesto si govorio ali nisam upamtio :(
    User avatar
    drug_profi
    Posts: 65415
    Joined: 16/07/2012 16:00

    #12649 Re: Dolazi zima - zimske gume

    Post by drug_profi »

    Sodom1 wrote:Koja im je sezona? Nesto si govorio ali nisam upamtio :(
    OVe o kojima pricam su u prvoj zimi. GY Vector G2. Kcerka vozi.
    goshpar
    Posts: 278
    Joined: 21/12/2003 00:00

    #12650 Re: Dolazi zima - zimske gume

    Post by goshpar »

    Kupio sam Continental u januaru 2017, znaci prije dvije godine, ali vec sad osjecam kao da su se potrosile.

    Tesko je sad reci vukle su ovako ili onako kad su uslovi na cesti uvijek drugaciji, ali cini mi se da su puno bolje vozile prije. Ocekivao sam da ce moci izdrzati barem 3-4 zime.

    Napominjem da sam vozio prosjecno, nisam nesto puno prelazio i naravno vozio sam ih samo u zimskom periodu...
    Post Reply