Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#126 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by daxon »

Praćenje situacije iza sebe pomoću retrovizora u svakom slučaju, međutim, postoji dio koji retrovizori ne pokrivaju, tzv. "mrtvi ugao", drugim riječima, situacija kada vozilo iza sebe ne uočavaš u retrovizorima, a niti u bočnim staklima pored sebe, sve dok ne okreneš glavu malo unazad. Inače, nekada mnogo ranije, pogled nazad bio je još obaveznij, jer većina automobila nije ni imala desni retrovizor, a naročito ga nisu imale "Fiće", "Stojadini" ... koji su nekad bili najčešća vozila za obuku.
Još da napomenem, npr. u Njemačkoj, Holandij, a vjerovatno i u ostalim EU zemljama, prestrojavanje bez provjere "mrtvog ugla", siguran je uslov za neprolazak vozačkog ispita.
SportLux
Posts: 133
Joined: 15/10/2012 12:15

#127 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by SportLux »

Ima ono malo ogledalce sto se zaljepi na retrovizor i sluzi za mrtvi ugao.
Meni je doslo na autu kad sam kupio i korisno je a fino i izgleda kao da je fabricko.
Zux
Posts: 906
Joined: 30/03/2005 22:03

#128 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Zux »

Potpuno je logicno provjeriti mrtvi ugao brzim pogledom, pobogu ko vozi po gradu morao je bar jednom skontati sta je mrtvi ugao :-?

Sta me nervira? OMG :D :-)

Ponajvise bezobrazluk i krkanluk nasih vozaca koji je dosegao vrhunac. Gledanje samo sebe u saobracaju, a za ostale me boli racQ. Divljanje po gradu sa uvaljivanjem bez zmigavca, naglo kocenje ne bi li se popeo na trotoar, ne paljenje zmigavca kod skretanja, ne pracenje ili neprepoznavanje saobracajnih znakova (strasno je koliko ima takvih), ili kad zasere i zamalo te opali npr pokusajem prestrojavanja posred mene i jos se svadja... Pa onda prespora voznja u gradu, koja je cesto uzrok guzve, a ne broj auta, recimo tri debila u 3 trake voze 45 ili cak i manje. Kretanje na semaforu nakon sto se zeleno dobro otkiseli, zar je toliki problem pratiti semafor i kad se upali zuto ubaciti u brzinu i krenuti na zeleno na vrijeme? Ostavljanje auta na pola ceste, na pola trotoara, nasred trotoara, bilo gdje gdje nije oznacen parking duze od 10 sekundi. Sve ovo i jos gomila toga mi se desi svaki dan, ali bas svaki u ovom gradu. Zasto je problem postovati propise, znakove, zakone, druge ucesnike? Je li ti ljudi imaju osjecaj da su nekog zajebali kad npr ne upale zmigavac pa mu ego naraste, "ja pametan", ili kad iz trake za pravo skrene lijevo da ne ceka, a svi ostali debili dok cekaju.

Sta je razlog? To je za dublje analize. Svakako saobracajno neznanje i nekultura kao osnova, ali to je vise za psihoanalize zasto su ljudi rastrojeni, isfrustrirani i nadasve vrlo agresivni. Cim izadjem na ceste van BiH to je potpuno druga prica, ljudi uglavnom postuju propise, nisu divlji, normalno se saobracaj odvija koliko je to objektivno moguce.
2001
Posts: 201
Joined: 24/06/2012 12:31

#129 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by 2001 »

Vezano za nerviranje...manje-više sve je rečeno (žmigavci, pravo prvenstva,itd.) ali eto, ponavljalo se ili ne, naglašavam (generalno i specifično) ono što mi iritira ganglije!

Papanluk, primitivizam, neznanje, nesposobnost, "ćuning-vozilice" ("spušćano" toliko da mravima udara u glavu, "zatamnito naprijed 384.5% a nazad 425%", "četverostruki solunari fi 120mm"...itd.) jer je direktno povezano s vozačem! Poseban naglasak stavljam na "dimne zavjese" koje nastaju iza svakakvih "harabatija"...kad takve vidim, poželim da ih komplet recikliram na licu mjesta...s vozačem naravno a audio snimak njihovog smrtnog vriska, obavezno puštati polaznicima auto-škola, da im slučajno u budućnosti, takvo nešto ne padne na pamet! :D
Eh da...."Makbel" protekt-gume na autu od 30.000KM, pravljenje vjerskog objekta "kićenjem" centralnog retrovizora i ručice mjenjača, kineske Xenon-e, "sipanje za cenera",...ne mogu više...trebao bi mi čitav dan da nabrajam...

Kad se samo sjetim...lijepo Sarajevo i vožnja istim, netom prije rata...mjesta za parking uvijek i svugdje,
bez obzira na doba dana, dio grada i slično, pazi sad ovo; taksisti skoro pa normalni :lol: a sve ovo danas je dno-dna... :roll:

P.S.
Nažalost, ogromna većina na koju se sve ovo odnosi...niti pišu, niti čitaju ove naše komentare! ;-)
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#130 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by sorcerer »

@2001 bravo sve receno u jednom postu :lol: :lol: :lol: moze lock :bih:
User avatar
Qler
Posts: 23745
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#131 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Qler »

ja se ne okrecem kada idem u rikverc, jednostavno nije mi navika, vozim na retrovizore...
The BEN10
Posts: 7600
Joined: 19/09/2011 09:03

#132 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by The BEN10 »

daxon wrote:Još da napomenem, npr. u Njemačkoj, Holandij, a vjerovatno i u ostalim EU zemljama, prestrojavanje bez provjere "mrtvog ugla", siguran je uslov za neprolazak vozačkog ispita.
Ima još jedna jako bitna situacija koja se ne može vidjeti na retrovizoru: voziš se krajnjom lijevom/desnom trakom i probaš se prebaciti u srednju, a istovremeno to radi čovjek koji se vozi krajnjom desnom/lijevom stranom (dakle na suprotnim ste stranama). To ni na jednom retrovizoru ne možeš vidjeti. Meni lično se par puta dogodila ta situacija... :)
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#133 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Melami »

The BEN10 wrote:
daxon wrote:Još da napomenem, npr. u Njemačkoj, Holandij, a vjerovatno i u ostalim EU zemljama, prestrojavanje bez provjere "mrtvog ugla", siguran je uslov za neprolazak vozačkog ispita.
Ima još jedna jako bitna situacija koja se ne može vidjeti na retrovizoru: voziš se krajnjom lijevom/desnom trakom i probaš se prebaciti u srednju, a istovremeno to radi čovjek koji se vozi krajnjom desnom/lijevom stranom (dakle na suprotnim ste stranama). To ni na jednom retrovizoru ne možeš vidjeti. Meni lično se par puta dogodila ta situacija... :)
to sam i ja pomislio al mi bilo mrsko pisati.
Pogotovo na autoputevima koji imaju 5-6 traka, ako se ne okreces ova situacije ce se desiti cesto i mora se gledati preko ramena a ovi sto im je tesko okrnuti se ima da se opamete jednog dana.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27953
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#134 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by JoseMujica »

živčanost i kurčevitost naših vozača je nevjerovatna :x
User avatar
Truba
Posts: 82847
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#135 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Truba »

goran16v wrote:
Melami wrote: ili pogledati preko ramena kad mjenja trake.
Za ovo se u BiH pada na vozackom.
niđe veze
mene istruktor učio da tako mijenjam trake zbog mrtvog kuta
User avatar
chelo
Posts: 657
Joined: 13/02/2010 18:47
Location: Sarajevo

#136 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by chelo »

Black swan wrote:
goran16v wrote:
Melami wrote: ili pogledati preko ramena kad mjenja trake.
Za ovo se u BiH pada na vozackom.
niđe veze
mene istruktor učio da tako mijenjam trake zbog mrtvog kuta
Jos kad sam polagao, nisam imao problema sa mrtvim uglom, jer nisam dozovljavao da mi iz ogledala ili prednje vizure "pobjegne" vozilo u mrtvi ugao. Cim nestane iz ogledala, cekam ga da prodje itd, ili ako mi iz frontalnog pogleda nestane, cekam da se pojavi na zadnjoj spigli...Mislim kakvo okretanje preko ramena. Ionako me vratni dio jebe :-) Gledam u ogledala svakih 6 sec...
The BEN10
Posts: 7600
Joined: 19/09/2011 09:03

#137 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by The BEN10 »

E da, neki dan mi se dogodila situacija radi koje sam prije par godina umalo stradao na autoputu. Vozio sam prema Zenici, i vozim iza papka sigurno minut ako ne i više (a on je guslao nekih 100 km/h lijevom trakom). Blicao, svirao - vidim uopšte ne gleda. I ja rekoh da ga obiđem sa desne strane - tek što sam se izjednačio sa njim kad on skreće udesno uopšte ne gledajući (dakle, pravo na mene). Krv mi se sledila.
Ista scena neki dan - vozim od Hadžića prema gradu, autoput je. I papak vozi lijevom trakom. Ja sam vozio iza njega više od pola minuta sigurno, blicao, svirao on ni mukajet. Tek u neka doba se sjetio da pređe u desnu traku...
Last edited by The BEN10 on 15/11/2012 08:19, edited 2 times in total.
User avatar
Truba
Posts: 82847
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#138 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Truba »

instruktor reče
najbitnije je ne izazvati sudar :D metode su nebitne 8)
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#139 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Melami »

chelo wrote: Jos kad sam polagao, nisam imao problema sa mrtvim uglom, jer nisam dozovljavao da mi iz ogledala ili prednje vizure "pobjegne" vozilo u mrtvi ugao. Cim nestane iz ogledala, cekam ga da prodje itd, ili ako mi iz frontalnog pogleda nestane, cekam da se pojavi na zadnjoj spigli...Mislim kakvo okretanje preko ramena. Ionako me vratni dio jebe :-) Gledam u ogledala svakih 6 sec...
Na tim manjim autoputevima i cestama mozda i nije problem da se zna kakvo je stanje oko tebe al kao sto gore rekoh na vecim autoputevima se mora okrenuti, a po noci voznja je bas zajebana jer je tesko auto vidjeti ako mu bas ne mozes vidjeti svjetla.
I ja uvijek pazim na retrovizore, i vise nego ispred sebe, i znam uvijek stanje kakvo je na cesti, al ipak se okrenem jer sam se opeko nekoliko puta i ne zelim da nekog otjeram u kanal pore puta.
Sto se tice polaganja, nije bitno znas li ti ili ne ima li ko pored tebe, moras se okrenuti, to je ''pravilo'' i ti im moras pokazati da znas voziti. Sta sad ako polazes i nikog nema na raskrsnici ne moras stati na ''stop-u''??
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#140 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by AdnanSA »

Mora se stati na "STOPU" i kada nikoga nema. Pogled preko ramena je obavezan prilikom polaganja vozačkog u Skandinaviji. U vožnji ga često koristim da danas a pogotovo ako duže vrijeme nisam gledao u retrovizor. Znam da je u Švedskoj ne stajanje na znaku STOP bio jedan od najtežih prekršaja koje si mogao napraviti. Da li su šta sada olabavili pojma nemam. Vjerovatno nisu.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#141 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Melami »

AdnanSA wrote:Mora se stati na "STOPU" i kada nikoga nema. Pogled preko ramena je obavezan prilikom polaganja vozačkog u Skandinaviji. U vožnji ga često koristim da danas a pogotovo ako duže vrijeme nisam gledao u retrovizor. Znam da je u Švedskoj ne stajanje na znaku STOP bio jedan od najtežih prekršaja koje si mogao napraviti. Da li su šta sada olabavili pojma nemam. Vjerovatno nisu.
Naravno da nisu. Stop i crveno svjetlo(ista stvar fakticki) je jedan od najvecih prekrsaja, to se treba okarakterizovati kao pokusaj ubista i na sudjenje odmah.
User avatar
basicm
Posts: 10723
Joined: 16/01/2012 21:38

#142 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by basicm »

Sve sto ste naveli mene zivcira :)

Izdvojio bih one koji sporo voze u krivinama a ubrzavaju na pravcu i onemogucavaju da ih se prodje. Ovo sam masovno primjetio kod auta/vozaca sa hr. tablicama, a smio bih reci 100% je ovo primjer ako vozi zensko. Inace oni su veoma nezgodni na putu, svi voze kao pocetnici-debili.
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#143 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by sorcerer »

basicm wrote:Sve sto ste naveli mene zivcira :)

Izdvojio bih one koji sporo voze u krivinama a ubrzavaju na pravcu i onemogucavaju da ih se prodje. Ovo sam masovno primjetio kod auta/vozaca sa hr. tablicama, a smio bih reci 100% je ovo primjer ako vozi zensko. Inace oni su veoma nezgodni na putu, svi voze kao pocetnici-debili.
to sam ja primjetio masovno i kod nas ,pretezno su to glupani sa skodama na lizing i vecinom opale po kocnici cim im ide drugi auto u susret...nikad mi to nije bilo jasno...
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#144 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by sparky »

mene nervira sto nas bicikliste niko pazi u saobracaju. pljuju,psuju,gadjaju konzervama,prijete....
osim toga nervira me sto nemam fapa nosonju sa dogradjenom grtalicom da mogu komsijska auta parkirana tamo gdje ne bi trebala biti odgurati u vjecna lovista. ponekad pozelim da je i komsija u autu,al samo ponekad.

najvise od svega me nervira sto debil misli da je kupovinom auta od 20 30 50 100 milion hiljada milijardi maraka kupio i prava na korist(c)enje ulica onako kako on misli da treba.

eee sjetih se,nerviraju me i oni idioti sto ostanu u raskrsnici (skenderija,pofalici,socijalno...),zbog toga bi kaznjavao al ono pravo.

jos nesto,nervira me kad medjedi sa raznoraznim terenskim vozilima ne paze kad otvaraju vrata pa mi paraju krov :D
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#145 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by goran16v »

sparky wrote:mene nervira sto nas bicikliste niko pazi u saobracaju.
Uz svo duzno postovajje i podrsku tom vidu saobracaja, izvini ali ni biciklistima nije maslo za ramazana!!!
Voze kolovoznom trakom (sto je sasvim ok i po zakonu) ALI cim naidju na guzvu ilio crveno saltau je na "pjesacki" rezim i krse propise. Kad hoda Obalom trotoarom vise gledam iza sebe kako ce me "rekreativac" pokupit nago naprijed. Neki dan biciklista uredno vozi sredinom krajnje lijeve trake!!!
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#146 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by sparky »

Gorane,u normalnim zemljama su biciklisti normalni ucesnici u saobracaju. dakle voze se kolovoznim trakama (osim tamo gdje je to znakom zabranjeno). sasvim je normalno da vidis biciklistu kako stoji u srednjoj traci,na sredini iste i ceka da se upali zeleno za vozila a iza njega uredno stoji deset auta i niko ne svira,ne psuje ili slicno.
slazem se za to sto govoris oko prelazenja na trotoar i pjesacke i slicno,ali to je vec do policije koja to ne kaznjava.
npr u austriji je zabranjeno da biciklo vozis trotoarom,ako te iz nekog razloga policija zaustavi,nerijetko se puhne i u balon.
dakle samo malo discipline i svi sretni,al to kod nas nece jos dugo,dugooooooo
aduka11
Posts: 294
Joined: 19/09/2012 22:21

#147 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by aduka11 »

The BEN10 wrote:
daxon wrote:Još da napomenem, npr. u Njemačkoj, Holandij, a vjerovatno i u ostalim EU zemljama, prestrojavanje bez provjere "mrtvog ugla", siguran je uslov za neprolazak vozačkog ispita.
Ima još jedna jako bitna situacija koja se ne može vidjeti na retrovizoru: voziš se krajnjom lijevom/desnom trakom i probaš se prebaciti u srednju, a istovremeno to radi čovjek koji se vozi krajnjom desnom/lijevom stranom (dakle na suprotnim ste stranama). To ni na jednom retrovizoru ne možeš vidjeti. Meni lično se par puta dogodila ta situacija... :)
Svakome se to dogodilo, meni se događa svaki dan jer mi je posao takav, ali onaj iz krajnje desne ima prednost u odnosu na tebe, jer ti dolazi sa desne strane.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#148 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Melami »

aduka11 wrote:
The BEN10 wrote:
daxon wrote:Još da napomenem, npr. u Njemačkoj, Holandij, a vjerovatno i u ostalim EU zemljama, prestrojavanje bez provjere "mrtvog ugla", siguran je uslov za neprolazak vozačkog ispita.
Ima još jedna jako bitna situacija koja se ne može vidjeti na retrovizoru: voziš se krajnjom lijevom/desnom trakom i probaš se prebaciti u srednju, a istovremeno to radi čovjek koji se vozi krajnjom desnom/lijevom stranom (dakle na suprotnim ste stranama). To ni na jednom retrovizoru ne možeš vidjeti. Meni lično se par puta dogodila ta situacija... :)
Svakome se to dogodilo, meni se događa svaki dan jer mi je posao takav, ali onaj iz krajnje desne ima prednost u odnosu na tebe, jer ti dolazi sa desne strane.
aduka care ovje ti ne vazi to pravilo, nisi na raskrsnici.
aduka11
Posts: 294
Joined: 19/09/2012 22:21

#149 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by aduka11 »

Nema to veze druže, ne do Bog da te neko kucne u toj situaciji vidio bi šta bi ti policija koja izlazi na uviđaj rekla. ;-)
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#150 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Melami »

aduka11 wrote:Nema to veze druže, ne do Bog da te neko kucne u toj situaciji vidio bi šta bi ti policija koja izlazi na uviđaj rekla. ;-)
Def ne onaj koji je skretao iz lijeve trake.
Post Reply