Vaša porodica u WW2

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#126 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Gojeni H »

Nedobrovoljac wrote:Djed s oceve strane - Hadziefendica Legija, kasnije Zeleni Kadar, jedan od malog broja ljudi koji su uspjeli zaustaviti ozrenske cetnike i sprijeciti da se Bosnjacima tog kraja desi isto sto se desilo Bosnjacima Podrinja.
Partizani su tada bili s cetnicima.


:?
Koji dio ti nije jasan?
User avatar
saravara
Posts: 263
Joined: 11/02/2012 14:20

#127 Re: Vaša porodica u WW2

Post by saravara »

Partizani su bili dobri ljudi oni su nas hranili branili i odbranili...
a ko su bile ustaše ??? dedo ,babo, dajdža , amidže i svi ostali bližnji i dalji rođaci...
TEMA :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#128 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Gojeni H »

Martinez_ wrote:
Gojeni H wrote: Djed s oceve strane - Hadziefendica Legija, kasnije Zeleni Kadar, jedan od malog broja ljudi koji su uspjeli zaustaviti ozrenske cetnike i sprijeciti da se Bosnjacima tog kraja desi isto sto se desilo Bosnjacima Podrinja.
Partizani su tada bili s cetnicima.
Eto, bilo i časnih ustaša.
Hadziefendica Legija i Zeleni Kadar nisu bili ustase. Mozda ti je poznatiji termin "muslimanske milicije"?
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#129 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Woody »

Jah... Prođe i moj 7-dnevni dobrovoljni ban. A ti Paša Moj, cijeni ovo i nemoj se više zajebavati sa moderatorima... Oni su ti veliki tabijasuzi.

Ma, moj @Gojeni H, pa jesi li me se imalo poželio? Neka mene tebi, neka... :thumbup:

I, veliš Hadžiefendićev Zeleni Kadar nisu bile ustaše? Nisu, nisu... Isto ko što i Mihailovićeva JKVuO nisu bili četnici. Je li tako @Martinez_ ;-)

Ne vjeruješ? Pa evo ti slike, tamo ti je kabina pa probaj :lol:

Image

A šta kažu i ćitabi:
Početkom Drugog svjetskog rata, Muhamed Hadžiefendić je mobiliziran u Jugoslavensku kraljevsku vojsku, ali se poput skoro svih hrvatskih i muslimanskih časnika odbio boriti se za interese velikosrpskih krugova u Beogradu. Kapitulacija Jugoslavije ga je zatekla u Vodicama kod Sinja, gdje organizira obranu lokalnog hrvatskog pučanstva od ostataka jugoslavenske vojske u rasulu. Ubrzo po stvaranju NDH vraća se u rodnu Tuzlu i aktivira u domobranstvu. Priznat mu je čin bojnika i postavljen je za zapovjednika III. bojne 8. pješačke pukovnije...

Hadžiefendić je 7. prosinca posjetio ministra domobranstva Slavka Kvaternika, izloživši mu svoje prijedloge. Kvaternik se složio s tom idejom, te se Hadžiefendić vratio u Tuzlu i 20. prosinca pozvao općinske načelnike, predstavnike vojnih vlasti i druge ugledne ljude na sastanak na kojem je dogovoren ustroj formacije pod nazivom Dobrovoljački odjel narodnog ustanka bojnika Hadžiefendića. Formacija je ustrojena dva dana kasnije i isprva se sastojala iz nekoliko satnija raspoređenih po selima istočno od Tuzle i oko Živinica, koja su tada neposredno bila ugrožena četničkim napadima. Nepuna četiri mjeseca kasnije, Dobrovoljački odjel je preimenovan u Zdrug dobrovoljačke legije Hadžiefendića, da bi u svibnju taj zdrug konačno bio preustrojen u Domobransku dobrovoljačku pukovniju ili Domdo pukovniju. Pukovnija se sastojala od stožera u Tuzli, te šest bojni raspoređenih po gradovima i mjestima sjeveroistočne Bosne (Tuzli, Gračanici, Brčkom, Bijeljini, Zvorniku i Puračiću). U narodu je najčešće nazivana "legijom", dok su je partizani i četnici nazivali "muslimanskom legijom"....
Pa šta je onda bio? Je li ovo na slici u partizanskoj ili u (neuzubillah) četničkoj uniformi. Hajde eto ti objasni ovoj djeci :?

Doduše ima i jednu tamu mrlju u karijeri, pa si možda mislio na to - ali čisto sumnjam, znam ja tebe, lijo stara:
No, usporedno s tim, nastavio je i vojničko usavršavanje, izvanredno polažući ispite na Vojnoj akademiji u Beogradu, da bi 1938. bio proglašen rezervnim majorom Jugoslavenske kraljevske vojske.
I naravno: Pozdrav domovini :thumbup:
radostan dan
Posts: 27113
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#130 Re: Vaša porodica u WW2

Post by radostan dan »

nemoj tako na tekovine multietničarenja... :mrgreen:
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#131 Re: Vaša porodica u WW2

Post by LBVIEW »

Gojeni H wrote:
Nedobrovoljac wrote:Djed s oceve strane - Hadziefendica Legija, kasnije Zeleni Kadar, jedan od malog broja ljudi koji su uspjeli zaustaviti ozrenske cetnike i sprijeciti da se Bosnjacima tog kraja desi isto sto se desilo Bosnjacima Podrinja.
Partizani su tada bili s cetnicima.


:?
Koji dio ti nije jasan?
Ma glume "francuske sobarice", a cetnicki puc se desio u drugoj godini rata, dotad su djelovali zajedno.
Na to ih je nakon rata podsjetio drug Pasaga Mandzic koji zbog pozivanja na raspravu o toj suradnji iskljucen iz Partije
i bio primoran pisati pokajnicka pisma. Inace, na pocetku rata ustanicka masa,ideloski heterogena, pocinila je brojne zlocine nad bosnjackim stanovnistvom, od Kulen Vakufa do Bilece.Za iste je rijetko ko odgovarao, a ucesnici poput pripadnika drvarske brigade koji su zarili i palili po Kulen Vakufu, postali nosioci partizanske spomenice i "okitili" se viskokim cinovima u JNA.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#132 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Gojeni H »

saravara wrote:Partizani su bili dobri ljudi oni su nas hranili branili i odbranili...
a ko su bile ustaše ??? dedo ,babo, dajdža , amidže i svi ostali bližnji i dalji rođaci...
TEMA :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Divi SUBNOR PC-a :-) ... podijelili se i borci haman
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#133 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Gojeni H »

Woody

Ne znam fakat koji ti dio nije jasan? Legija je bila pod komandom NDH isto kao i domobrani i neke druge jedinice.
To ne znaci da su bili ustase.
Srpski je ne vidjeti razliku, ali historija kaze drugacije.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#134 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Woody »

@Gojeni H,

Hajde, sreće ti, pročitaj još jednom šta si ovdje napisao:
Legija je bila pod komandom NDH isto kao i domobrani i neke druge jedinice.
To ne znaci da su bili ustase.
Image

Pa onda pitaš koji mi dio nije jasan? Pa evo odgovori mi na par dole postavljenih pitanja da mi sve bude "jasnije":

1. Ko je bio vrhovni zapovjednik Hrvatskog domobranstva (Legije i nekih drugih jedinica)?
2. Čije oružane snage je činilo Hrvatsko domobranstvo (Legija i neke druge jedinice)?
3. Ko je pružao logističku i kadrovsku podršku Hrvatskom domobranstvu (Legiji i nekim drugim jedinicama)?
4. Protiv koga se Hrvatsko domobranstvo (Legija i neke druge jedinice) borilo?
5. Da li su se ciljevi Hrvatskog domobranstva (Legije i nekih drugih jedinica) IMALO razlikovali od Ustaškog pokreta?
6. Da li se Hrvatsko domobranstvo (Legija i neke druge jedinice) zajedno sa Ustaškim pokretom smatraju kolaboracionističko/marionetskim snagama Deutsches Reich-a, odn. Großdeutsches Reich-a u suvremenoj svjetskoj povijesti?

Kad odgovoriš na ova pitanja, vrati se na moj zaključak:
I, veliš Hadžiefendićev Zeleni Kadar nisu bile ustaše? Nisu, nisu... Isto ko što i Mihailovićeva JKVuO nisu bili četnici.
Je li tako? Jeste!
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#135 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Martinez_ »

Gojeni H wrote:
Martinez_ wrote:
Gojeni H wrote: Djed s oceve strane - Hadziefendica Legija, kasnije Zeleni Kadar, jedan od malog broja ljudi koji su uspjeli zaustaviti ozrenske cetnike i sprijeciti da se Bosnjacima tog kraja desi isto sto se desilo Bosnjacima Podrinja.
Partizani su tada bili s cetnicima.
Eto, bilo i časnih ustaša.
Hadziefendica Legija i Zeleni Kadar nisu bili ustase. Mozda ti je poznatiji termin "muslimanske milicije"?
Ja malo karikiram jer ne znam što ti je potrebno ono pravdanje, kao branio je preventivno svoj narod od zajedničkih partizansko-četničkih akcija.

Ali ne razlikuju se po statusu mnogo od ustaša jer su takođe u pitanju dobrovoljci odani poglavniku.
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#136 Re: Vaša porodica u WW2

Post by SkyLimit »

Hadžiefendićeva legija je bila domobranska jedinica, a ne ustaška. Domobranske i ustaške jedinice su zajedno činile vojsku NDH. Mada nije da me briga. Hvala im na velikom doprinosu odbrane bošnjačkog naroda od nekad i udruženih partizansko - četničkih snaga.
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#137 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Martinez_ »

SkyLimit wrote:Hadžiefendićeva legija je bila domobranska jedinica, a ne ustaška. Domobranske i ustaške jedinice su zajedno činile vojsku NDH. Mada nije da me briga. Hvala im na velikom doprinosu odbrane bošnjačkog naroda od nekad i udruženih partizansko - četničkih snaga.
Hvala samim tim i Paveliću.

Pobio je manje Bošnjaka od Tita je li tako?
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#138 Re: Vaša porodica u WW2

Post by zlokruhovic »

SkyLimit wrote:Hadžiefendićeva legija je bila domobranska jedinica, a ne ustaška. Domobranske i ustaške jedinice su zajedno činile vojsku NDH. Mada nije da me briga. Hvala im na velikom doprinosu odbrane bošnjačkog naroda od nekad i udruženih partizansko - četničkih snaga.
Onda je red da se odrekneš BiH kao države jer su nju defakto partizani stvorili , ili misliš da su BiH stvorili ovi domobrani i ustaše koji su branili Hrvate-muslimanske vere od udruženih partizanskih i četničkih hordi boreći se za Hrvatsku??
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#139 Re: Vaša porodica u WW2

Post by SkyLimit »

zlokruhovic wrote: Onda je red da se odrekneš BiH kao države jer su nju defakto partizani stvorili , ili misliš da su BiH stvorili ovi domobrani i ustaše koji su branili Hrvate-muslimanske vere od udruženih partizanskih i četničkih hordi boreći se za Hrvatsku??
Ma ko si ti da govoriš koga ću se ja odricati. Ja nemam ništa ni protiv Hadžiefendićeve legije ni protiv 16. muslimanske udarne brigade partizana. Žali Bože Bošnjaka koji su pucali jedni na druge u svakom slučaju, no nije bio ni prvi ni zadnji put nažalost.
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#140 Re: Vaša porodica u WW2

Post by zlokruhovic »

SkyLimit wrote:
zlokruhovic wrote: Onda je red da se odrekneš BiH kao države jer su nju defakto partizani stvorili , ili misliš da su BiH stvorili ovi domobrani i ustaše koji su branili Hrvate-muslimanske vere od udruženih partizanskih i četničkih hordi boreći se za Hrvatsku??
Ma ko si ti da govoriš koga ću se ja odricati. Ja nemam ništa ni protiv Hadžiefendićeve legije ni protiv 16. muslimanske udarne brigade partizana. Žali Bože Bošnjaka koji su pucali jedni na druge u svakom slučaju, no nije bio ni prvi ni zadnji put nažalost.
Ovo je već psihički problem.

Slobodno ti pomešaj i babe i žabe jer nekim ljudima mašta daje svašta , pa tako i ovakav spoj u glavi.
radostan dan
Posts: 27113
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#141 Re: Vaša porodica u WW2

Post by radostan dan »

muslimanska milicija nje bila kvisliška i nije izvodila akcije zajedno sa vermahtom.
muslimanska milicija je samo branila bošnjake i nije se borila protiv partizana nego protiv četnika, koji su u stvari partizani.
za razliku od drugih, muslimanska milicija nije mijenjala partnere i kape.


Image

vudstok, 1940 i koja...


Image

musl. milicija poslije prijepoljske bitke ...simpatiči momci, simpatičan pozdrav, benigni povod -
Operacija Kuglasta munja (nem. Kugelblitz), u jugoslovenskoj terminologiji Limsko-drinska operacija, predstavlja najambiciozniju i po upotrebljenim snagama najkrupniju zimsku antipartizansku operaciju u Jugoslaviji 1943/1944.

Deo je niza vezanih operacija koje je sprovela nemačka Druga oklopna armija protiv jedinica NOVJ i slobodne teritorije, poznatih kao Šesta neprijateljska ofanziva.
pa onda malo u vezi - partizani maskirani četnici -

Image

Članovi štaba muslimanske milicije Huske Miljkovića neposredno posle prelaska na stranu NOV i POJ, 1944.
to umiksuješ malo sa muslimanima 13. ss divizije, i dobiješ...


Image

...tamo su kuće od čokolade, prozori su od marmelade...
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#142 Re: Vaša porodica u WW2

Post by LBVIEW »

zlokruhovic wrote:
SkyLimit wrote:Hadžiefendićeva legija je bila domobranska jedinica, a ne ustaška. Domobranske i ustaške jedinice su zajedno činile vojsku NDH. Mada nije da me briga. Hvala im na velikom doprinosu odbrane bošnjačkog naroda od nekad i udruženih partizansko - četničkih snaga.
Onda je red da se odrekneš BiH kao države jer su nju defakto partizani stvorili , ili misliš da su BiH stvorili ovi domobrani i ustaše koji su branili Hrvate-muslimanske vere od udruženih partizanskih i četničkih hordi boreći se za Hrvatsku??
Ziku ko se nasao sugerirati drugima cega se trebaju odreci-gradanin drzave koja je cetnicke koljace proglasila antifasitima, a uskoro bi se to moglo desiti i s Nedicevcima. :-)
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#143 Re: Vaša porodica u WW2

Post by zlokruhovic »

LBVIEW wrote:
zlokruhovic wrote:
SkyLimit wrote:Hadžiefendićeva legija je bila domobranska jedinica, a ne ustaška. Domobranske i ustaške jedinice su zajedno činile vojsku NDH. Mada nije da me briga. Hvala im na velikom doprinosu odbrane bošnjačkog naroda od nekad i udruženih partizansko - četničkih snaga.
Onda je red da se odrekneš BiH kao države jer su nju defakto partizani stvorili , ili misliš da su BiH stvorili ovi domobrani i ustaše koji su branili Hrvate-muslimanske vere od udruženih partizanskih i četničkih hordi boreći se za Hrvatsku??
Ziku ko se nasao sugerirati drugima cega se trebaju odreci-gradanin drzave koja je cetnicke koljace proglasila antifasitima, a uskoro bi se to moglo desiti i s Nedicevcima. :-)
Slušaj bravu nekuvani , moja familija je kosti ostavljala za TVOJU državu i ja nemam veze sa četnicima majmune bezobrazni jer su mi četnici istu tu familiju ubijali.

Mrš!
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#144 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Gojeni H »

U historijskim knjigama ce ostati zapisano da su Legija i Zeleni Kadar bili kolaboracionisti i da su dio jedne tuzne price gdje su Bosnjaci pucali jedni na druge. Na samom kraju rata su neki toliko usrali motku da je bilo saradjivanja i sa cetnicima protiv partizana.

Ono cemu nas nisu ucili u skoli, a sto je cinjenica, je da Bosnjaka pod Ozrenom, Majevicom i Konjuhom ne bi bilo da se Legija nije organizovala i sa Hadziefendicem na celu pruzila otpor koji je omogucio opstanak bosnjackog naroda na ovim prostorima.

To nisu ucinili partizani. Njih nije bilo ni za saku soli.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#145 Re: Vaša porodica u WW2

Post by LBVIEW »

zlokruhovic wrote:
Slušaj bravu nekuvani , moja familija je kosti ostavljala za TVOJU državu i ja nemam veze sa četnicima majmune bezobrazni jer su mi četnici istu tu familiju ubijali.

Mrš!
Tvoja porodicna historija nije relevantna za ovu diskusiju sve i da je istinita, a to ne znamo posto smo na forumu svi anonomni.Dakle, ostaje cinjenica kako je Srbija jedina drzava na Balkanu a i sire koja je koljace i fasiste proglasila antifasistima i ti bi,s obzirom da dolazis iz te drzave, prije nego sto pocnes prozivati druge prvo trebao " pocistiti svoje dvoriste". Dalje, otkud tebi kako pripadniku naroda koji je u par navrata glasajuci za Slobu fakticki dao legitimitet politickoj opciji koja i genocid smatra prihvatljivim nacinom rijesavanja politickih pitanja, pravo dijeliti nekakve moralne lekcije pripadnicima naroda koji su na svojoj kozi iskusili svu surovost te politike?
O uvredama ne bih, ima moderacija, pa nek vidi sto ce dalje s tobom.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#146 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Gojeni H »

Nedobrovoljac wrote:
Gojeni H wrote:Njih nije bilo ni za saku soli.
:D jeste ih bilo, ali na suprotnoj strani
1941 partizana na Ozrenu nije bilo. Mozda ih je i bilo ali su bili s cetnicima.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45817
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#147 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Chmoljo »

Banned user for reason “kršenje pravila foruma”
» zlokruhovic
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#148 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Gojeni H »

Nedobrovoljac wrote:
Gojeni H wrote:
Nedobrovoljac wrote:Djed s oceve strane - Hadziefendica Legija, kasnije Zeleni Kadar, jedan od malog broja ljudi koji su uspjeli zaustaviti ozrenske cetnike i sprijeciti da se Bosnjacima tog kraja desi isto sto se desilo Bosnjacima Podrinja.
Partizani su tada bili s cetnicima.


:?
Koji dio ti nije jasan?
Nije mi jasan stepen manipulacije, prvazilazi lijep ukus.
Sa jedne strane ustanici protiv okupatora, a sa druge saradnici okupatora, ali ti to lijepo uvijes, izvrnes, nazoves krivim imenom, ubacis jednu hipotezu i ...kolac je gotov, e sad sto je od govana...jbg.
Na isti nacin dinarski cetnici su pravdali svoju ulogu u IIsv Ratu, nuznom odbranom od ustasa. Ok, kontam 41., ali 43., 44. nema sanse.
Veli kvisling koji je pomagao u agresiji na vlastitu zemlju, pucao na svoje Sarajevo, ratovao protiv hordi pobjesnjelih zelenih beretki.

Ali ne pisete nam historiju vise vi. A nema vise ni verbalnog delikta.
Pas bio ko slaze. Eto neka svako iznese cinjenice.
Postoje knjige i zapisi ko je 1941. godine stao u odbranu bosnjackog naroda protiv ozrenske i majevicke barbarske gamadi. Nisu bili partizani. Ucinila je to Legija.

Ono sto su radili kasnije je klasicni MO jedne domobranske kolaboracionisticke jedinice.
survivor
Posts: 4
Joined: 16/09/2014 16:48

#149 Re: Vaša porodica u WW2

Post by survivor »

izvinite ali šta ima to veze sa temom? svak ima svoju priču, nije tu bitno gdje se istina nalazi, to su priče iz prošlosti, iz drugog svijetskog rata.
molim vas prekinite.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#150 Re: Vaša porodica u WW2

Post by Bodkin »

LBVIEW wrote:
zlokruhovic wrote:
Slušaj bravu nekuvani , moja familija je kosti ostavljala za TVOJU državu i ja nemam veze sa četnicima majmune bezobrazni jer su mi četnici istu tu familiju ubijali.

Mrš!
Tvoja porodicna historija nije relevantna za ovu diskusiju sve i da je istinita, a to ne znamo posto smo na forumu svi anonomni.Dakle, ostaje cinjenica kako je Srbija jedina drzava na Balkanu a i sire koja je koljace i fasiste proglasila antifasistima i ti bi,s obzirom da dolazis iz te drzave, prije nego sto pocnes prozivati druge prvo trebao " pocistiti svoje dvoriste". Dalje, otkud tebi kako pripadniku naroda koji je u par navrata glasajuci za Slobu fakticki dao legitimitet politickoj opciji koja i genocid smatra prihvatljivim nacinom rijesavanja politickih pitanja, pravo dijeliti nekakve moralne lekcije pripadnicima naroda koji su na svojoj kozi iskusili svu surovost te politike?
O uvredama ne bih, ima moderacija, pa nek vidi sto ce dalje s tobom.
gdje si @lbview, sta ima :D reci mi ovo, odakle tebi pravo kao pripadniku religije koja je obezglavila i ubila milione ljudi dijeliti lekcije. mislim kad se vec igramo kolektivne krivice sto stati na naciji ;-) i da, ako su srbi cetnike proglasili antifasistima mi imamo pravo da smatramo ustase dobrim jer su se "samo branili" :-) i cetnici su samo branili srbe sve dok nisu skidali glave bosnjacima i hrvatima. da nije bilo cetnika veliki dijelovi bosne ostali bi bez srba. jel ih mozda srbi trebaju braniti po tom osnovu i preci preko cinjenice da su bradate zivotinje? evo npr moju su prvu familiju izveli i sve musko sto su nasli su pobili sa mamine strane
Post Reply