Ratna odšteta od RS

Locked
nikola 1
Posts: 84
Joined: 09/12/2010 13:42

#126 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nikola 1 »

nokia6170 wrote:Dobar pravni osvrt u pogledu kompenzacije i ICTY presuda.

http://www.redress.org/smartweb/interna ... yugoslavia
"u skladu s odgovarajućim nacionalnim zakonodavstvo" dobri moj Nokia.

INTERPRETACIJA pravila 106

Naknada odredba u skladu s pravilom 106 je prilično nejasna i da će imati koristi od tumačenja olakšala njegova primjena. Iako se čini jasno da žrtve imaju pravo na dobivanje naknade, ona ne navodi gdje se ta naknada može biti tražen. ICTY ne sebi ima moć da dodijeli naknadu štete (osim za povrat imovine, u nekim slučajevima) (1), i, iako je u nekoj fazi je predviđeno stvaranje potraživanja komisije za žrtve, nitko nije bio osnovan. (2) Kao rezultat toga, ne postoji drugi forum da bi naknadu štete od domaćih sudova. (3) Potrebno je dakle tumačiti odredbe u skladu s pravilom 106 koji se odnose na "u skladu s odgovarajućim nacionalnim zakonodavstvo" i "u nacionalnim sudom," s ove stvarnosti u vidu.

Pravilo 106 ne specificira nijedan određeni nacionalni sud, i Pravilo izričito navodi da žrtve mogu donijeti uzrok djelovanja u skladu s odgovarajućim nacionalnim zakonima, odražava da ICTY nema ovlasti mijenjati domaćim pravom ili nadležnost osnovi.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#127 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

nikola 1 wrote:
nokia6170 wrote:Dobar pravni osvrt u pogledu kompenzacije i ICTY presuda.

http://www.redress.org/smartweb/interna ... yugoslavia
"u skladu s odgovarajućim nacionalnim zakonodavstvo" dobri moj Nokia.

INTERPRETACIJA pravila 106

Naknada odredba u skladu s pravilom 106 je prilično nejasna i da će imati koristi od tumačenja olakšala njegova primjena. Iako se čini jasno da žrtve imaju pravo na dobivanje naknade, ona ne navodi gdje se ta naknada može biti tražen. ICTY ne sebi ima moć da dodijeli naknadu štete (osim za povrat imovine, u nekim slučajevima) (1), i, iako je u nekoj fazi je predviđeno stvaranje potraživanja komisije za žrtve, nitko nije bio osnovan. (2) Kao rezultat toga, ne postoji drugi forum da bi naknadu štete od domaćih sudova. (3) Potrebno je dakle tumačiti odredbe u skladu s pravilom 106 koji se odnose na "u skladu s odgovarajućim nacionalnim zakonodavstvo" i "u nacionalnim sudom," s ove stvarnosti u vidu.

Pravilo 106 ne specificira nijedan određeni nacionalni sud, i Pravilo izričito navodi da žrtve mogu donijeti uzrok djelovanja u skladu s odgovarajućim nacionalnim zakonima, odražava da ICTY nema ovlasti mijenjati domaćim pravom ili nadležnost osnovi.
Red je valjda prvo se osvrnuti ili izviniti kad nesto pogrijesis, a ne samo preci preko toga kao da nije nista napisano. srecom papir trpi svasta. Ovo se odnosilo na tvoje tumacenje appropriate means ;)

Sto se ostalog tice...sta si ti meni novo rekao? :)

Dobro je pa u svom postu nisi opet spomenuo obveznice...nekako sam navikao na njih u tvom pisanju :D

Usput, nisi mi se nikako oglasio povodom tuzbi Srba protiv RS za naknadu stete po osnovu ratnih desavanja.
Ti rece da RS ne moze biti odgovorna i da je se ne moze utuzivati...ili to pravo pripada samo Srbima da tuze RS?
nikola 1
Posts: 84
Joined: 09/12/2010 13:42

#128 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nikola 1 »

nokia6170 wrote:
nikola 1 wrote:
nokia6170 wrote:RESOLUTION 827 (1993)
Adopted by the Security Council at its 3217th meeting,
on 25 May 1993

7. Decides also that the work of the International Tribunal shall be carried out without prejudice to the right of the victims to seek, through appropriate means, compensation for damages incurred as a result of violations of international humanitarian law;
"putem odgovarajucih sredstava"...Ta sredstva mogu biti npr.drzavne obveznice.
Pogresno tumacis ovu recenicu...appropriate means se odnosi na pravna sredstva u pogledu ostvarivanja prava na kompenzaciju...a te tvoje "svete obveznice" (u kojima vidis ekonomski spas RS-a) se mogu eventualno podvesti pod "compensation".

Dragi nikola de jednom shvati da ako imas presudu (u kojoj sud naredjuje javnoj vlasti da isplati nekom tacno odredjen novcani iznos) mozes dobiti cash pa makar gurao do Strazbura i Evropskog suda za ljudska prava koji ce ti nakraju to pravo potvrditi i narediti drzavi da ti isplati (predmet Jelicic, Colic itd).

Tamo gdje nema presuda i gdje zrtve nisu pokrenule postupke, obveznice mogu doci kao opcija naknade.

Problematika cjelokupne naknade ratne stete ima dva smjera kretanja:

1. utuzivanje, dobijanje presude u svoju korist i isplata naknade u cashu
2. neutuzivanje, verificiranje potrazivanja i isplata stete u obveznicama
"appropriate means " tacno i precizno znaci "putem odgovarajucih sredstava" a znamo koliko jedna drzava ili entitet u ovom slucaju mogu ima tih "odgovarajucih sredstava"...i samo sam se nadovezao na ono sto si Ti postavio a to je "Potrebno je dakle tumačiti odredbe u skladu s pravilom 106 koji se odnose na "u skladu s odgovarajućim nacionalnim zakonodavstvom" i "u nacionalnim sudom,"
Jesam rekao da RS ne moze biti odgovorna ali sam se ispravio jer nisam pratio skorasnja desavanja mada moje subjektivno misljenje je sasvim drugacije i drzava BiH treba zajednicki napraviti plana reparacije ali boze moj...Ne pratis uopste moje postove kako treba.Slazem da sa tobom neka svako ko misli da mu pripada naknada tuzi sve ali moras znati da Njemacka je doskora placala stetu za I svjetski rat .
naiskrenije
Posts: 193
Joined: 04/09/2010 11:45

#129 Re: Ratna odšteta od RS

Post by naiskrenije »

nokia6170 wrote: Izrazavam sumnju u tu tvoju konstataciju, s obzirom da nisi citirao nijedno pravno pravilo u pogledu zastare i svoje tvrdnje.

Isto tako, hipoteticki govoreno rokovi jos uvijek nisu ni poceli teci ako uzmemo u obzir da se sudjenju radovanu jos uvijek odvija, a mladicu jos nije ni pocelo teci. njihove presude mogu obuhvatiti cjelokupna ratna desavanja u pogledu naknada stete od RS.
Srbijanski zakon o obligacionim odnosima /mislim da je isti i u BiH
Potraživanje naknade štete
Član 376
(1) Potraživanje naknade prouzrokovane štete zastareva za tri godine od kad je oštećenik
doznao za štetu i za lice koje je štetu učinilo.
(2) U svakom slučaju ovo potraživanje zastareva za pet godina od kad je šteta nastala.
(3) Potraživanje naknade štete nastale povredom ugovorne obaveze zastareva za vreme
određeno za zastarelost te obaveze.
Potraživanje naknade štete prouzrokovane krivičnim delom
Član 377
(1) Kad je šteta prouzrokovana krivičnim delom, a za krivično gonjenje je predviđen duži
rok zastarelosti, zahtev za naknadu štete prema odgovornom licu zastareva kad istekne
vreme određeno za zastarelost krivičnog gonjenja.

Za štete nastale ratnim zločinima praktično nema zastarelosti ali se presude odnose na pojedince a ne države ili paradržave.Izuzetno,države priznaju odgovornost za štetu nastalu radom svojih službenika ali samo za nenamjerno pričinjenu štetu nastalu u okviru posla kojim se ti službenici bave.
Tako ni SR. Njemačka nikad nije priznala odgovornost za postupke službenika Hitlerove Njemačke tj. žrtve nisu mogle da dobiju obeštećenje ni sudskim putem.Tek su 90-tih usvojili zakon po kome su isplaćivali neke sume, ne naročito velike.
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#130 Re: Ratna odšteta od RS

Post by Bosnolog »

naiskrenije wrote:
nokia6170 wrote: Izrazavam sumnju u tu tvoju konstataciju, s obzirom da nisi citirao nijedno pravno pravilo u pogledu zastare i svoje tvrdnje.

Isto tako, hipoteticki govoreno rokovi jos uvijek nisu ni poceli teci ako uzmemo u obzir da se sudjenju radovanu jos uvijek odvija, a mladicu jos nije ni pocelo teci. njihove presude mogu obuhvatiti cjelokupna ratna desavanja u pogledu naknada stete od RS.
Srbijanski zakon o obligacionim odnosima /mislim da je isti i u BiH
Potraživanje naknade štete
Član 376
(1) Potraživanje naknade prouzrokovane štete zastareva za tri godine od kad je oštećenik
doznao za štetu i za lice koje je štetu učinilo.
(2) U svakom slučaju ovo potraživanje zastareva za pet godina od kad je šteta nastala.
(3) Potraživanje naknade štete nastale povredom ugovorne obaveze zastareva za vreme
određeno za zastarelost te obaveze.
Potraživanje naknade štete prouzrokovane krivičnim delom
Član 377
(1) Kad je šteta prouzrokovana krivičnim delom, a za krivično gonjenje je predviđen duži
rok zastarelosti, zahtev za naknadu štete prema odgovornom licu zastareva kad istekne
vreme određeno za zastarelost krivičnog gonjenja.

Za štete nastale ratnim zločinima praktično nema zastarelosti ali se presude odnose na pojedince a ne države ili paradržave.Izuzetno,države priznaju odgovornost za štetu nastalu radom svojih službenika ali samo za nenamerno pričinjenu štetu nastalu u okviru posla kojim se ti službenici bave.
Tako ni SR. Njemačka nikad nije priznala odgovornost za postupke službenika Hitlerove Njemačke tj. žrtve nisu mogle da dobiju obeštećenje ni sudskim putem.Tek su 90-tih usvojili zakon po kome su isplaćivali neke sume, ne naročito velike.

:lol: :lol: :lol:

Ratni zlocin ne zastarjeva kao i sva steta nanesena i prouzrokovan istom tom agresijom ili aktima,....Strazbur place za takvim tuzbama,. ;-)

A evo ti presude u korist hrvatskog drzavljanina i gradanina Hrvatske cime je Srbija defakto preuzela odgovornost i otvorila vrata novim hiljadama tuzbi,.......Biti ce veselo narednih godina kada iz Strazbura budu stizale presude,..

Nakon presude Karadzicu slijedi revizia tuzbe BiH protiv Srbije ukljucujuci i tuzbu za agresiju sto nije sadrzavala ranija optuznica vec samo tuzbu sa genocidne namjere Srbije,a Srbije je presudena za ne sprecavanje genocida,mada je ista najodgovornija za njega,

Bum vidjeli u buducnosti,sada ce sve ici sa politickog na pravno polje sto je jako lahko dokazati odgovornost Srbije i njenih ispostava u BiH kao i Hrvatske te njihovu zajednicku planiranu i sistematsku odgovornost za rat u BiH i njegove posljedice....... ;-)
Srpski odvjetnici šokirani: Prvi Hrvat izborio odštetu od Srbije za oduzetu imovinu tijekom rata
Objavljeno: 21.12.2010 - 21:02
Pročitano: 863 puta
Zadnja promjena prije 5 hours 10 min


Srpski odvjetnici šokirani: Prvi Hrvat izborio odštetu od Srbije za oduzetu imovinu tijekom rata
Potvrđeno da je postojala pasivna agresivnost Srbije prema Hrvatskoj

Žalbeni sud u Beogradu presudio je da Vojska Srbije isplati Ivici Bačiću odštetu za oduzetu imovinu u ratu 1991. godine, a tu imovinu mu je oduzela JNA.

Tako će Splićanin Ivica Bačić postati prvi Hrvat koji će od Srbije dobiti odštetu za oduzetu imovinu za vrijeme rata. Njemu je 1991. godine JNA oduzela automobil, a sud je odlučio da mu Vojska Srbije mora isplatiti odštetu za njega. Beogradski odvjetnici su zapanjeni ovakvom presudom i smatraju da si je Srbija napravila problem, jer će sada svi tražiti odštetu za imovinu oduzetu u ratu, piše Press. Smatraju da su se srpski sudovi trebali proglasiti nenadležnima te ne ulaziti u takav proces.

Bačiću su 1991. godine, pod sumnjom da je dezerter i hrvatski špijun, oduzeli automobil i radio u njemu. Bačić priča da mu je susjed Mate Pilić bio ranjen tijekom bombardiranja te ga je krenuo odvesti u bolnicu. "Zalutao sam među tenkove JNA čiji su me pripadnici uhitili i oduzeli vozilo", kazao je Bačić i dodao da mu je kapetan Milorad Grubač izdao potvrdu o privremeno oduzetim stvarima.

Bačić je po uspostavi diplomatsko-konzularnih odnosa dviju zemalja 2002. godine pokrenuo postupak pred Prvim općinskim sudom u Beogradu protiv tadašnje Vojske Srbije i Crne Gore. Prvostupanjsku presudu je dobio 2004. godine, a drugostupanjsku 2008. godine. Obje su bile u njegovu korist i nakon njih su uložene žalbe. Ove godine je Žalbeni sud donio konačnu presudu u korist Bačića. "Procjena odštete zakazana je za veljaču sljedeće godine i tada ću znati koliko će mi novca biti isplaćeno", kazao je Bačić.

Potvrđeno da je postojala pasivna agresivnost Srbije prema Hrvatskoj

Srpski odvjetnik Goran Petronijević je šokiran ovakvom presudom. "Nije mi jasno kako Srbija može sada isplaćivati odštetu Bačiću kada tada nije niti postojala srpska vojska, već bivša JNA, a Jugoslavije više nema", kaže Petronijević i dodaje da ako je u pitanju nečija individualna odgovornost da se tada može tražiti odšteta i od Hrvatske ili bilo koje druge bivše države. Smatra da se sud trebao proglasiti nenadležnim, jer "ovako jednostavno potkrepljujemo tvrdnje Hrvatske da je postojala pasivna agresivnost Srbije prema njima".

Srpski odvjetnici smatraju da će se još mnogi državljani Hrvatske, ali i Kosova početi javljati zbog odštete za oduzetu imovinu.
naiskrenije
Posts: 193
Joined: 04/09/2010 11:45

#131 Re: Ratna odšteta od RS

Post by naiskrenije »

Bosnolog wrote:
naiskrenije wrote:
nokia6170 wrote: Izrazavam sumnju u tu tvoju konstataciju, s obzirom da nisi citirao nijedno pravno pravilo u pogledu zastare i svoje tvrdnje.

Isto tako, hipoteticki govoreno rokovi jos uvijek nisu ni poceli teci ako uzmemo u obzir da se sudjenju radovanu jos uvijek odvija, a mladicu jos nije ni pocelo teci. njihove presude mogu obuhvatiti cjelokupna ratna desavanja u pogledu naknada stete od RS.
Srbijanski zakon o obligacionim odnosima /mislim da je isti i u BiH
Potraživanje naknade štete
Član 376
(1) Potraživanje naknade prouzrokovane štete zastareva za tri godine od kad je oštećenik
doznao za štetu i za lice koje je štetu učinilo.
(2) U svakom slučaju ovo potraživanje zastareva za pet godina od kad je šteta nastala.
(3) Potraživanje naknade štete nastale povredom ugovorne obaveze zastareva za vreme
određeno za zastarelost te obaveze.
Potraživanje naknade štete prouzrokovane krivičnim delom
Član 377
(1) Kad je šteta prouzrokovana krivičnim delom, a za krivično gonjenje je predviđen duži
rok zastarelosti, zahtev za naknadu štete prema odgovornom licu zastareva kad istekne
vreme određeno za zastarelost krivičnog gonjenja.

Za štete nastale ratnim zločinima praktično nema zastarelosti ali se presude odnose na pojedince a ne države ili paradržave.Izuzetno,države priznaju odgovornost za štetu nastalu radom svojih službenika ali samo za nenamerno pričinjenu štetu nastalu u okviru posla kojim se ti službenici bave.
Tako ni SR. Njemačka nikad nije priznala odgovornost za postupke službenika Hitlerove Njemačke tj. žrtve nisu mogle da dobiju obeštećenje ni sudskim putem.Tek su 90-tih usvojili zakon po kome su isplaćivali neke sume, ne naročito velike.

:lol: :lol: :lol:

Ratni zlocin ne zastarjeva kao i sva steta nanesena i prouzrokovan istom tom agresijom ili aktima,....Strazbur place za takvim tuzbama,. ;-)

A evo ti presude u korist hrvatskog drzavljanina i gradanina Hrvatske cime je Srbija defakto preuzela odgovornost i otvorila vrata novim hiljadama tuzbi,.......Biti ce veselo narednih godina kada iz Strazbura budu stizale presude,..

Nakon presude Karadzicu slijedi revizia tuzbe BiH protiv Srbije ukljucujuci i tuzbu za agresiju sto nije sadrzavala ranija optuznica vec samo tuzbu sa genocidne namjere Srbije,a Srbije je presudena za ne sprecavanje genocid,mada je ista najodgovornija za njega,Bum vidjeli u buducnosti,sada ce sve ici sa plitickog na pravno polje sto je jako lahko dokazati odgovornost Srbije i njenih elemenata kao i Hrvatske za rat u BiH i njegove posljedice....... ;-)
Srpski odvjetnici šokirani: Prvi Hrvat izborio odštetu od Srbije za oduzetu imovinu tijekom rata
Objavljeno: 21.12.2010 - 21:02
Pročitano: 863 puta
Zadnja promjena prije 5 hours 10 min


Srpski odvjetnici šokirani: Prvi Hrvat izborio odštetu od Srbije za oduzetu imovinu tijekom rata
Potvrđeno da je postojala pasivna agresivnost Srbije prema Hrvatskoj

Žalbeni sud u Beogradu presudio je da Vojska Srbije isplati Ivici Bačiću odštetu za oduzetu imovinu u ratu 1991. godine, a tu imovinu mu je oduzela JNA.

Tako će Splićanin Ivica Bačić postati prvi Hrvat koji će od Srbije dobiti odštetu za oduzetu imovinu za vrijeme rata. Njemu je 1991. godine JNA oduzela automobil, a sud je odlučio da mu Vojska Srbije mora isplatiti odštetu za njega. Beogradski odvjetnici su zapanjeni ovakvom presudom i smatraju da si je Srbija napravila problem, jer će sada svi tražiti odštetu za imovinu oduzetu u ratu, piše Press. Smatraju da su se srpski sudovi trebali proglasiti nenadležnima te ne ulaziti u takav proces.

Bačiću su 1991. godine, pod sumnjom da je dezerter i hrvatski špijun, oduzeli automobil i radio u njemu. Bačić priča da mu je susjed Mate Pilić bio ranjen tijekom bombardiranja te ga je krenuo odvesti u bolnicu. "Zalutao sam među tenkove JNA čiji su me pripadnici uhitili i oduzeli vozilo", kazao je Bačić i dodao da mu je kapetan Milorad Grubač izdao potvrdu o privremeno oduzetim stvarima.

Bačić je po uspostavi diplomatsko-konzularnih odnosa dviju zemalja 2002. godine pokrenuo postupak pred Prvim općinskim sudom u Beogradu protiv tadašnje Vojske Srbije i Crne Gore. Prvostupanjsku presudu je dobio 2004. godine, a drugostupanjsku 2008. godine. Obje su bile u njegovu korist i nakon njih su uložene žalbe. Ove godine je Žalbeni sud donio konačnu presudu u korist Bačića. "Procjena odštete zakazana je za veljaču sljedeće godine i tada ću znati koliko će mi novca biti isplaćeno", kazao je Bačić.

Potvrđeno da je postojala pasivna agresivnost Srbije prema Hrvatskoj

Srpski odvjetnik Goran Petronijević je šokiran ovakvom presudom. "Nije mi jasno kako Srbija može sada isplaćivati odštetu Bačiću kada tada nije niti postojala srpska vojska, već bivša JNA, a Jugoslavije više nema", kaže Petronijević i dodaje da ako je u pitanju nečija individualna odgovornost da se tada može tražiti odšteta i od Hrvatske ili bilo koje druge bivše države. Smatra da se sud trebao proglasiti nenadležnim, jer "ovako jednostavno potkrepljujemo tvrdnje Hrvatske da je postojala pasivna agresivnost Srbije prema njima".

Srpski odvjetnici smatraju da će se još mnogi državljani Hrvatske, ali i Kosova početi javljati zbog odštete za oduzetu imovinu.
:D Da si malo pažljivije čitao primijetio bi da se i u ovom slučaju i u slučaju Trebinje radilo o šteti pričinjenoj od strane državnih organa ili službenika u okviru njihovog zakonitog posla a ne o ratnim zločinima.Inače ratni zločini zločini ne zastarijevaju kao ni pravo da se zahtijeva naknada štete nastala njihovim izvršenjem ali samo protiv lica koja su za njih osuđena.
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#132 Re: Ratna odšteta od RS

Post by Komrad »

Sto prije moramo napraviti Fondaciju koja bi se bavila ovim pitanjima da bi ove tuzbe bile sto kvalitetnije i da bi ih sto vise bilo ...
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#133 Re: Ratna odšteta od RS

Post by poznanik »

Pitanje za raspravu u okviru teme:
- Kako dokazati ratnu materijalnu štetu na objektima u sarajevskim naseljima Grbavica, Vraca, Neđarići, Stup... obzirom da su ta naselja, u poziciji privremeno okupiranog stanja i pod kontrolom VRS, pretrpila i izvjesna granatiranja i time oštećenja od strane ARBiH?

Pitanja izvan teme:
- Da li oštećene strane materijalnim gubitkom, nastale iz rata između Armije RBiH u HVO imaju pravni osnov za pokretanje tužbenog zahtjeva za ratnu odštetu, posebno oštećeni sa mostarskog "Bulevara", nekih sela u okolini Viteza, sela Grabovica, itd?

- Podnošenje tužbenog zahtjeva za namirenje ratne štete za materijalne gubitke u selu Ravno: štetu je načinila JNA, tada legitimna vojna organizacija i na teritoriji RBiH, ko u ovom slučaju treba da snosi materijalnu naknadu?
User avatar
muha_sa
Posts: 140430
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#134 Re: Ratna odšteta od RS

Post by muha_sa »

sjecaš li se reintegracije Grbavice :? u kakvom je stanju Grbavica bila :?
-kad su noc prije nego ce je napustit skoro sve popalili--ocima svojim sam gledo kako gore plavi neboderi kod strojorada.
-mojoj sestri iz stana izvalili kadu i wc šolju i odnjeli :lol: :lol: nit je tužila nit ce tužit nit je briga za to.jebeš namještaj.
-reintegracije Ilidže-i paljevine--sve je to neko saniro--vratio prijeratnim vlasnicima stanove i oni ih odmah tuhnuli :-)
-pljacke dobara i odvoženje istih jal u maticu jal u druga mjesta genocidne tvorevine.
-Remontni Zavod Hadžici.
-Bosanka Blažuj.
-Pak centar Blažuj.
-Tpu-Blažuj.
.Energoinvest Blažuj.
-Gorenje Blažuj.
-cilimara Ilidža.
-tvornica bicikala Ilidža.

-Vazduhoplovni zavod Orao Rajlovac.sve popljackano a što se odvuc nije moglo to se devastiralo.
-ima toga koliko hoŠ---Vogošca,Semizovac,Ilijaš,Podlugovi..............................
--valjda ima neko iz vlasti da je sposoban pa da sve na papir nabaci :-) mada cisto sumnjam-al hajd-bar se nadam da cu docekat i taj dan da se nadje neko pametan pa pokrene ovo pitanje-jer to ne zastarjeva.

Sve se to dešavalo uz svesrdno aminovanje tadašnje visokog predstavnika hoštaplera Bilta.

-o ubijenim,silovanim i u konc logore zatvaranim ne bih-- jer to nema cijenu
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#135 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

poznanik wrote:Pitanje za raspravu u okviru teme:
- Kako dokazati ratnu materijalnu štetu na objektima u sarajevskim naseljima Grbavica, Vraca, Neđarići, Stup... obzirom da su ta naselja, u poziciji privremeno okupiranog stanja i pod kontrolom VRS, pretrpila i izvjesna granatiranja i time oštećenja od strane ARBiH?

Pitanja izvan teme:
- Da li oštećene strane materijalnim gubitkom, nastale iz rata između Armije RBiH u HVO imaju pravni osnov za pokretanje tužbenog zahtjeva za ratnu odštetu, posebno oštećeni sa mostarskog "Bulevara", nekih sela u okolini Viteza, sela Grabovica, itd?

- Podnošenje tužbenog zahtjeva za namirenje ratne štete za materijalne gubitke u selu Ravno: štetu je načinila JNA, tada legitimna vojna organizacija i na teritoriji RBiH, ko u ovom slučaju treba da snosi materijalnu naknadu?
Ukratko da pokusavam odgovoriti:

Generalno je pravilo da stetu iz rata moze potrazivati samo onaj ko nije bio licno legitiman vojni cilj, odnosno vlasnik onog objekta koji nije bio legitiman vojni cilj. Upravo se sustina Radovanove odbrane svodi da je cijelo Sarajevo bilo legitiman vojni cilj i da zato on nije krsio pravo rata i humanitarno pravo.

Experti za pitanje "legitimnog vojnog cilja" su Jevreji i drzava Izrael, koja je taj koncept razradila do savrsenstva da doslovice nadju pravno uporiste za bombardovanje djecijeg vrtica.

1. Dokazati je lako tamo gdje postoje presude koje se bave tacno odredjenim dogadjajima u pogledu utvrdjivanja necije krivicne odgovornosti. Npr. ako je neko presudjen da je odgovoran za smrt civila na Markalama, onda osteceni (prezivjeli osakaceni i porodice ubijenih) imaju pravo tuziti tog odgovornog.

2. Svako moze traziti naknadu stete od nekoga, jer danas imamo pravne sljednike ucesnika svih zaracenih strana.

3. Snosi Srbija, posto je dokazano i presudjeno da je ta vojska koja se zvala JNA u to vrijeme bila pod direktnom kontrolom Beograda. Medjunarodno pravo stoji na principu efektivne kontrole kod pripisivanja, odnosno nepripisivanja nekome necega. Npr. u presudi Medj. suda pravde je receno da iako su Skorpioni bili zvanicna jedinica MUP-a Srbije, da Srbija nije odgovorna za njihova djelovanja tokom jula 1995. godine u Srebrenici, jer tuzitelj nije dokazao da je Srbija tih dana imala efektivnu kontrolu nad Skorpionima. Da jeste Bosna to dokazala u postupku, Srbija bi bila proglasena odgovornom za genocid u Srebrenici.

Vidim da se ovdje zaboravlja ili svjesno ignorise cinjenica u pogledu jednog od osnovnih principa medj. prava..a to je "state responsibility". Ovo "state" se odnosi samo na medj. priznate drzave, vec i na sve "entitete" koji imaju obiljezja drzave i jasno uspostavljeno hijerarhijsko funkcionisanje.

Taj princip podrazumijeva da je drzava ili "entitet" odgovoran za djela/nedjela svojih najvisih duznosnika koji su obavljali svoje djelatnosti u okviru svojih nadleznosti.
Last edited by nokia6170 on 22/12/2010 09:55, edited 1 time in total.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#136 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

Komrad wrote:Sto prije moramo napraviti Fondaciju koja bi se bavila ovim pitanjima da bi ove tuzbe bile sto kvalitetnije i da bi ih sto vise bilo ...
"sto prije" = 15 godina

ovo napisah na forumu 2008. godine

ovu drzavu jebe generalno neznanje i lazno obrazovanje...svi masu diplomama, a iza toga se krije jedna velika praznina...sto bi rekli..fali mesa...al je bitno da fino mirisemo i skupa odijela nosamo...samo sto, u biti, po tim mjerilima ne vidim veliku razliku izmedju pjevaca narodnjaka i premijera drzave ili bilo kojeg politicara.
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... &sk=t&sd=a

ovo napisah 2009. godine

nama samo moze pomoci pamet i istinsko obrazovanje, a posto imamo ljusture sa diplomama koji pamet nemaju ili ne koriste, onda nas ne moze nista spasiti. ovakvoj vlasti-drzavi ne treba pamet, a za ljusture se sami pobrinu da ih stvore po potrebi.
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 1&start=25

ovo napisah 2010. godine

Sta drugo reci no naivnost i glupost, a sve vezano za neobrazovanost i lazne titule i doplome, odnosno ljusture sa diplomama i odijelima.
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... &p=4869999

Bojim se da ni 2020. godine situacija nece nista biti bolja.

Bice nam ovako sve dok nas krasi sljedece:

u drzavi u kojoj dominiraju mitovi, obmane, lazi, ispiranja mozgova, neobrazovanost, neukost, neprofesionalizam, neobjektivnost, primitivizam, nepostojanje kulture zivljenja i vrlo nizak nivo kucnog odgoja itd. http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 1&start=25
Last edited by nokia6170 on 22/12/2010 09:41, edited 3 times in total.
User avatar
muha_sa
Posts: 140430
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#137 Re: Ratna odšteta od RS

Post by muha_sa »

ovaj lijevo naš "ekspert" :-) u pauzi sudjenja caska sa zastupnikom agresorske susjedne države.

Image
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#138 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

naiskrenije wrote: :D Da si malo pažljivije čitao primijetio bi da se i u ovom slučaju i u slučaju Trebinje radilo o šteti pričinjenoj od strane državnih organa ili službenika u okviru njihovog zakonitog posla a ne o ratnim zločinima.Inače ratni zločini zločini ne zastarijevaju kao ni pravo da se zahtijeva naknada štete nastala njihovim izvršenjem ali samo protiv lica koja su za njih osuđena.
Pojam "drzavnog organa" je prilicno sirok i ne korespondira iskljucivo sa nekim ili necim sto ima prefix drzavnog.

Po medjunarnodm pravu: Drzavni organi su najvisi nosioci drzavne vlasti, a sto ukljucuje predsjednike, ministre, premijere, generale, pukovnike itd.,..i sve ono sto urade oni se pripisuje i toj drzavi, odnosno "entitetu" (ovo entitet ne treba tumaciti u smislu ustava Bosne i hercegovine, s obzirom da je termin nije nastao u dejtonu 1995 godine kao sto mi inace mislimo da je svijet nastao sa nama :)
Dado dijasporitus
Posts: 3263
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#139 Re: Ratna odšteta od RS

Post by Dado dijasporitus »

Bosnolog wrote: Nakon presude Karadzicu slijedi revizia tuzbe BiH protiv Srbije ukljucujuci i tuzbu za agresiju sto nije sadrzavala ranija optuznica vec samo tuzbu sa genocidne namjere Srbije,a Srbije je presudena za ne sprecavanje genocida,mada je ista najodgovornija za njega,
Imam osjecaj da cu ovo reci jubilarni 40-i put. Neki ljudi jednostavno nece ili neznaju da slusaju. :roll:

Medjunarodni sud pravde u Hagu je samo nadlezan za dokazivanje genocida tako da tuzba agresije nikad se nije mogla ni podnijeti, niti dokazati, niti presuditi, niti ce ikad biti podignuta tuzba za agresiju. Ako i dodje do revizije, u sta sumnjam, bice samo po pitanju odgovornosti za genocid mada nevidim kako ce presuda Karadzicu tome doprinijeti. Revizija moze uslijediti samo ako se redifikuju dokumenti koje je Beograd poslao ICTY-u za sudjenje Milosevicu a koje su poslali samo pod uslovom da se ne koriste na Medjunarodnom krivicnom sudu sto je toliki absurd da covjek nemoze pomisliti nista drugo nego da se radi o nekoj uroti.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#140 Re: Ratna odšteta od RS

Post by BHCluster »

Dado dijasporitus wrote:
Bosnolog wrote: Nakon presude Karadzicu slijedi revizia tuzbe BiH protiv Srbije ukljucujuci i tuzbu za agresiju sto nije sadrzavala ranija optuznica vec samo tuzbu sa genocidne namjere Srbije,a Srbije je presudena za ne sprecavanje genocida,mada je ista najodgovornija za njega,
Imam osjecaj da cu ovo reci jubilarni 40-i put. Neki ljudi jednostavno nece ili neznaju da slusaju. :roll:

Medjunarodni sud pravde u Hagu je samo nadlezan za dokazivanje genocida tako da tuzba agresije nikad se nije mogla ni podnijeti, niti dokazati, niti presuditi, niti ce ikad biti podignuta tuzba za agresiju. Ako i dodje do revizije, u sta sumnjam, bice samo po pitanju odgovornosti za genocid mada nevidim kako ce presuda Karadzicu tome doprinijeti. Revizija moze uslijediti samo ako se redifikuju dokumenti koje je Beograd poslao ICTY-u za sudjenje Milosevicu a koje su poslali samo pod uslovom da se ne koriste na Medjunarodnom krivicnom sudu sto je toliki absurd da covjek nemoze pomisliti nista drugo nego da se radi o nekoj uroti.
Ali Srbija je u ekstradicijskom procesu protiv Ejupa Ganica priznala to jeste prezentovala dokumenat Sudu u Londonu u kojem Srbija priznaje da je bila u medjudrzavnom ratnom sukobu sa Bosnom i Hercegovinom!
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#141 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

Mislim da pomalo skrecemo sa teme, upustajuci se u rasprave o karakteru rata u Bosni, reviziji bosanske tuzbe protiv Srbije itd.

Tema je utuzivanje RS za naknadu stete koju su vlasti-organi RS-a prouzrokovale pravno zasticenim dobrima (ljudima i stvarima).
Dado dijasporitus
Posts: 3263
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#142 Re: Ratna odšteta od RS

Post by Dado dijasporitus »

BHCluster wrote:
Dado dijasporitus wrote:
Bosnolog wrote: Nakon presude Karadzicu slijedi revizia tuzbe BiH protiv Srbije ukljucujuci i tuzbu za agresiju sto nije sadrzavala ranija optuznica vec samo tuzbu sa genocidne namjere Srbije,a Srbije je presudena za ne sprecavanje genocida,mada je ista najodgovornija za njega,
Imam osjecaj da cu ovo reci jubilarni 40-i put. Neki ljudi jednostavno nece ili neznaju da slusaju. :roll:

Medjunarodni sud pravde u Hagu je samo nadlezan za dokazivanje genocida tako da tuzba agresije nikad se nije mogla ni podnijeti, niti dokazati, niti presuditi, niti ce ikad biti podignuta tuzba za agresiju. Ako i dodje do revizije, u sta sumnjam, bice samo po pitanju odgovornosti za genocid mada nevidim kako ce presuda Karadzicu tome doprinijeti. Revizija moze uslijediti samo ako se redifikuju dokumenti koje je Beograd poslao ICTY-u za sudjenje Milosevicu a koje su poslali samo pod uslovom da se ne koriste na Medjunarodnom krivicnom sudu sto je toliki absurd da covjek nemoze pomisliti nista drugo nego da se radi o nekoj uroti.
Ali Srbija je u ekstradicijskom procesu protiv Ejupa Ganica priznala to jeste prezentovala dokumenat Sudu u Londonu u kojem Srbija priznaje da je bila u medjudrzavnom ratnom sukobu sa Bosnom i Hercegovinom!
Stoji, ali sa tim dokumentom nemozes kucati na vrata Medjunarodnog suda pravde u nadi da ces dokazati agresiju posto, jos jednom ponavljam, taj sud nije nadlezan za tuzbe agresije vec samo za genocid. Isti dokument mozda moze posluziti u dokazivanju genocida i to je sve.

E sad ako se presudi da je Srbija pocinila genocid onda se moze interpretirati da je taj genocid pocinjen agresijom ali ta interpretacija nije u sferi prava vec u sferi politike i historije.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#143 Re: Ratna odšteta od RS

Post by BHCluster »

Dado dijasporitus wrote: Stoji, ali sa tim dokumentom nemozes kucati na vrata Medjunarodnog suda pravde u nadi da ces dokazati agresiju posto, jos jednom ponavljam, taj sud nije nadlezan za tuzbe agresije vec samo za genocid. Isti dokument mozda moze posluziti u dokazivanju genocida i to je sve.

E sad ako se presudi da je Srbija pocinila genocid onda se moze interpretirati da je taj genocid pocinjen agresijom ali ta interpretacija nije u sferi prava vec u sferi politike i historije.
A kada se dokaze Genocod onda se moze traziti reparacija to jeste odsteta za zrtve sto je kljuc svega.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#144 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nokia6170 »

BHCluster wrote:
Dado dijasporitus wrote: Stoji, ali sa tim dokumentom nemozes kucati na vrata Medjunarodnog suda pravde u nadi da ces dokazati agresiju posto, jos jednom ponavljam, taj sud nije nadlezan za tuzbe agresije vec samo za genocid. Isti dokument mozda moze posluziti u dokazivanju genocida i to je sve.

E sad ako se presudi da je Srbija pocinila genocid onda se moze interpretirati da je taj genocid pocinjen agresijom ali ta interpretacija nije u sferi prava vec u sferi politike i historije.
A kada se dokaze Genocod onda se moze traziti reparacija to jeste odsteta za zrtve sto je kljuc svega.
Dok je ovakve presude Medj. suda pravde kakva jeste, reparacija za sada moze jedino traziti od RS u pogledu genocida u Srebrenici.

Medj. sud pravde je zakljucio da, iako je Srbija prekrsila Konvenciju o genocidu, naknada novcane stete nije opravdana u tom dijelu (zbog nesprijecavanja genocida i nekaznjavanja njegovih ucinioca mladica i dr.), vec da je dovoljna reparacija izvinjenje Srbije, odnosno rezolucija kojom se osudjuje zlocin genocida u Srebrenici.
Dado dijasporitus
Posts: 3263
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#145 Re: Ratna odšteta od RS

Post by Dado dijasporitus »

nokia6170 wrote:
BHCluster wrote:
Dado dijasporitus wrote: Stoji, ali sa tim dokumentom nemozes kucati na vrata Medjunarodnog suda pravde u nadi da ces dokazati agresiju posto, jos jednom ponavljam, taj sud nije nadlezan za tuzbe agresije vec samo za genocid. Isti dokument mozda moze posluziti u dokazivanju genocida i to je sve.

E sad ako se presudi da je Srbija pocinila genocid onda se moze interpretirati da je taj genocid pocinjen agresijom ali ta interpretacija nije u sferi prava vec u sferi politike i historije.
A kada se dokaze Genocod onda se moze traziti reparacija to jeste odsteta za zrtve sto je kljuc svega.
Dok je ovakve presude Medj. suda pravde kakva jeste, reparacija za sada moze jedino traziti od RS u pogledu genocida u Srebrenici.

Medj. sud pravde je zakljucio da, iako je Srbija prekrsila Konvenciju o genocidu, naknada novcane stete nije opravdana u tom dijelu (zbog nesprijecavanja genocida i nekaznjavanja njegovih ucinioca mladica i dr.), vec da je dovoljna reparacija izvinjenje Srbije, odnosno rezolucija kojom se osudjuje zlocin genocida u Srebrenici.
Upravo tako. Drugim rijecima sud je sam sebi pljunuo u usta. Isto kao kad neko ubije covjeka a sud umjesto da ubicu zatvori dozivotno radi drustvene sigurnosti istog pomahnitalog ubicu pusta na slobodu pod uslovom da se izvine onom koga je ubio. Pri tom ubica ne ispunjava ni obavezu da se izvine.

Da se izvinim na izrazu ali jebo taj sud i svakog ko misli da ce mu donijeti pravdu. Zato me i nervira kad ga ljudi stalno koriste u kontekstu neke toboznje pobjede. :x
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#146 Re: Ratna odšteta od RS

Post by JThomas »

nokia6170 wrote:
JThomas wrote:nema zastare štete uzrokovane ratnim zločinom, isto kao što nema ni zastare krivičnog gonjenja. kurko bi se oni upustili da je to stvar njihove dobre volje.
i meni se to pitanje pojavilo u glavi u pogledu zastare...jer zakon o krivicnom postupku bih govori o roku od 6 mj. za pokretanje parnicnog postupka u pogledu imovinsko-pravnog zahtjeva od dana pravosnaznosti presude iz krivicnog postupka.

medjutim, ovdje se radi o presudama haskog tribunala, a ne suda bih.

malo tricky situacija..mada ako ne grijesim, prema pravilima haskog tribunala svaka zrtva ima pravo da utuzi stetu u zemlji u kojoj ima prebivaliste.
to je pravilo kada se već u krivičnom postupku postavi imovinskopravni zahtjev, pa o njemu ne bude odlučeno, nego se uputi na parnicu. imovinski zahtjev je često ekonomičnije postaviti u krivičnom postupku, ali nije obaveza. naknada štete iz krivičnog djela zastarijeva kad i krivično gonjenje za to djelo i ti uvijek možeš tužiti neovisno o krivičnom postupku. odgovornost za štetu je svakako mnogo šira od krivične i čest je slučaj da je neko nevin za krivično djelo, ali odgovara za štetu.
A_A_AKCIJA
Posts: 7959
Joined: 16/11/2009 02:54

#147 Re: Ratna odšteta od RS

Post by A_A_AKCIJA »

Jedno pitanje za Nokiu, ali i ostale ako znaju:
Mom prijatelju su (VRS) u Hadžićima u neborbenim aktivnostima na početku rata minirali kuću i poravnali je. Kome da se obrati za naknadu štete? Ima li kakvo udruženje ili organizacija koja se bavi ovim slučajevima. Čudi me da se par advokata nije angažovalo da ovo izganja, da skupe što više klijenata, ipak su milijarde u pitanju kada se sve sabere.

Znam puno sličnih primjera, a tiču se mene i ljudi s kojima se družim. Pokušavam ih a i sebe ohrabriti da nešto pokrenemo, ali svima to djeluje kao priča na dugom štapu. Vrhunac svega je selo nekih 50 km od Sarajeva, u dubokoj pozadini RS-a, gdje su poubijali seljane, sistematski opljačkali, srušili kuće i džamiju, sve bez oružanog sukoba. Čak su ih prije toga, na PTPC-u prikazivali kao selo u kojem još žive Bošnjaci i koje niko ne dira.

Dakle, postoji li ikakva adresa za pokretanje procesa, mimo lične varijante sa advokatom?
User avatar
nikad_vise
Posts: 2015
Joined: 20/09/2010 22:35

#148 Re: Ratna odšteta od RS

Post by nikad_vise »

ev ako neko moze da mi odgovori kratko i jasno..pocetkom rata mi je porodica i ja sa njima kao dijete protjerani iz teslica..zgrada u kojoj smo imali stan je srusena do temelja,auto unisteno,vrijeme provedeno u izbjeglistvu i mnogo ratnih tragedija..dali postoji mogucnost recimo da i moja porodica podnese tuzbu..inace je sva imovina u teslicu..
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#149 Re: Ratna odšteta od RS

Post by Bosnolog »

Radi se na formiranju agencija u BiH i inistranstvu koje ce ciniti pravnici i pratece osoblje a koje ce zastupati ostecene u sporu protiv subjekata gdje su se desila nasilja,progoni i uistenja, otimanje ili uzurpiranje privatne i drustvene imovine, od Opstine, genocinde Sumske,Srbije,CG i Hrvatske po tuzbama za nadoknadu stete u proteklom ratu od gubitka zivota blizih clanova porodice,zatvaranja u logorima,ranjavanja,invalidnosti licne kao i naknade za nasilno oduzimanje zivota svojih blizih clanova,nadoknadi unistene ili nezakonito oduzete imovine ,tuzbi po pitanju silovanih zena,unistene imovine vjerskih zajednica,privrednih dobara i drugih dobara,.......

Treba obezbjediti sto je moguce vise dokaza,u svim oblicima i formama od licnih izjava,izjava svjedoka,potenciajlnih svjedoka koji ce svjedociti te dokaza o boravku i registraciji kao logorasa od strane medunarodnih organicacija poput crvenog krsta,kriza ili polumjeseca.

Kada budem imao vise informacija u vezi toga stavit cu linkove sa formularima za prijevu,registracije i sire informacije u vezi toga.Zapamtite da ratni zlocin ne zastarjeva,do sada se radilo na tome uglavnom kroz udruzenja logorasa oko evidencije istih.Sa nekima kojim asam razgovarao po ovom pitanju obzirom da nisam pravnik su predlagali da se cekaju presude Karadzicu i vojnom i politickom rukovodstvu tzv,HZ HB na celu sa Prlicem zbog tuzbi protiv opstina u Hercegovni i tuzbi protiv Hrvatske koja je stajala iza te zlocinacke tvorevine u BiH,..........

Ocekujmo u narednoj godini masovno pokretanje tih tuzbi pred medunarodnim sudom poput Strazbura,.........
Dado dijasporitus
Posts: 3263
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#150 Re: Ratna odšteta od RS

Post by Dado dijasporitus »

@Bosnolog je li mozemo znati ko radi na tome da se organizuju i koordiniraju te tuzbe. Pitam jer sam vec negdje cuo da ima organizacija u BiH koja to radi vec godinama ali se nemogu sjetiti imena.
Locked