poznanik wrote:Pitanje za raspravu u okviru teme:
- Kako dokazati ratnu materijalnu štetu na objektima u sarajevskim naseljima Grbavica, Vraca, Neđarići, Stup... obzirom da su ta naselja, u poziciji privremeno okupiranog stanja i pod kontrolom VRS, pretrpila i izvjesna granatiranja i time oštećenja od strane ARBiH?
Pitanja izvan teme:
- Da li oštećene strane materijalnim gubitkom, nastale iz rata između Armije RBiH u HVO imaju pravni osnov za pokretanje tužbenog zahtjeva za ratnu odštetu, posebno oštećeni sa mostarskog "Bulevara", nekih sela u okolini Viteza, sela Grabovica, itd?
- Podnošenje tužbenog zahtjeva za namirenje ratne štete za materijalne gubitke u selu Ravno: štetu je načinila JNA, tada legitimna vojna organizacija i na teritoriji RBiH, ko u ovom slučaju treba da snosi materijalnu naknadu?
Ukratko da pokusavam odgovoriti:
Generalno je pravilo da stetu iz rata moze potrazivati samo onaj ko nije bio licno legitiman vojni cilj, odnosno vlasnik onog objekta koji nije bio legitiman vojni cilj. Upravo se sustina Radovanove odbrane svodi da je cijelo Sarajevo bilo legitiman vojni cilj i da zato on nije krsio pravo rata i humanitarno pravo.
Experti za pitanje "legitimnog vojnog cilja" su Jevreji i drzava Izrael, koja je taj koncept razradila do savrsenstva da doslovice nadju pravno uporiste za bombardovanje djecijeg vrtica.
1. Dokazati je lako tamo gdje postoje presude koje se bave tacno odredjenim dogadjajima u pogledu utvrdjivanja necije krivicne odgovornosti. Npr. ako je neko presudjen da je odgovoran za smrt civila na Markalama, onda osteceni (prezivjeli osakaceni i porodice ubijenih) imaju pravo tuziti tog odgovornog.
2. Svako moze traziti naknadu stete od nekoga, jer danas imamo pravne sljednike ucesnika svih zaracenih strana.
3. Snosi Srbija, posto je dokazano i presudjeno da je ta vojska koja se zvala JNA u to vrijeme bila pod direktnom kontrolom Beograda. Medjunarodno pravo stoji na principu efektivne kontrole kod pripisivanja, odnosno nepripisivanja nekome necega. Npr. u presudi Medj. suda pravde je receno da iako su Skorpioni bili zvanicna jedinica MUP-a Srbije, da Srbija nije odgovorna za njihova djelovanja tokom jula 1995. godine u Srebrenici, jer tuzitelj nije dokazao da je Srbija tih dana imala efektivnu kontrolu nad Skorpionima. Da jeste Bosna to dokazala u postupku, Srbija bi bila proglasena odgovornom za genocid u Srebrenici.
Vidim da se ovdje zaboravlja ili svjesno ignorise cinjenica u pogledu jednog od osnovnih principa medj. prava..a to je "state responsibility". Ovo "state" se odnosi samo na medj. priznate drzave, vec i na sve "entitete" koji imaju obiljezja drzave i jasno uspostavljeno hijerarhijsko funkcionisanje.
Taj princip podrazumijeva da je drzava ili "entitet" odgovoran za djela/nedjela svojih najvisih duznosnika koji su obavljali svoje djelatnosti u okviru svojih nadleznosti.