Lucidni snovi

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
ime_kojeg_nema
Posts: 743
Joined: 02/11/2010 16:22

#126 Re: Lucidni snovi

Post by ime_kojeg_nema »

Cinik wrote:Ti "trikovi" s hranom, slusanjem muzike, gledanjem nekakvih gluposti apsolutno nemaju veze s lucidnim snovima jer lucidni snovi nastaju u glavi, a ne u stomaku i onim sto ste vidjeli/culi.
Ja mislim da imaju veze ali ne direktno vec indirektno. Svi ti trikovi su ustvari manifestacije zelje da imas lucidan san, a upravo to zivo interesovanje je najbitnije pri indukciji lucidnog sanjanja. Sto se muzike tice mozes slusati i Motorhead prije spavanja, ono sto je bitno je zelja. Voditi dnevnik snova i baviti se tehnikama poput aktivne imaginacije ili na neki drugi nacin raditi sa snovima svakako pomaze i za svjesnost u snovima, ali jos vece beneficije od tog rada se nalaze u nekim drugim stvarima. Na kraju krajeva neki trikovi stvarno pomazu da imas lucidan san. Recimo to da se probudis rano ujutro i onda ponovo uspavljujes uz svjesnu namjeru da lucidno sanjas bi trebalo zasigurno rezultirati uspjehom. Barem kod mene je tako.
ime_kojeg_nema
Posts: 743
Joined: 02/11/2010 16:22

#127 Re: Lucidni snovi

Post by ime_kojeg_nema »

Najefikasnija je tehnika za brzu quick indukciju lucidnog sna. Ona nije zamjena za vođenje dnevnika i rad na snovima ali može dati omogućiti određeni stepen lucidnosti. Svi koji žele postići da po volji i neograničeno budu svjesni u snovima, trebaju sistemski, od temelja graditi sve elemente budnog sanjanja. Instrukcije za ovu "brzinsku" tehniku indukcije (bez ulaženja u objašnjenje zašto se treba raditi upravo na takav način) su slijedeće:

1. Pođite na spavanje između 22 i 01 sat, te planirajte buđenje nakon približno 6 sati spavanja. Prije spavanja, ležeći na leđima, zatvorite oči, i radite koncentraciju na prostor između obrva (treće oko), kroz zatvorene kapke. Za to vrijeme mentalno i sa osjećajem, ponavljajte autosugestiju poput: "Noćas ću postati svjestan/svjesna da sanjam". Ako um počne lutati, ponovo usmjerite pažnju na treće oko i nastavite sa autosugestijom sve dok ne utonete u san.
2. Nakon otprilike 6 sati spavanja, ustanite iz kreveta i budite budni 1 - 1.5 sat (po mogućnosti čitajte ili razmišljajte o lucidnom sanjanju). Važno je potpuno se razbuditi za to vrijeme.
3. Vratite se u krevet i ponovo radite tehniku koncentracije na treće oko uz autosugestiju. Moguće je da ćete imati problema da ponovno zaspete, što može potrajati i do 1 h, ali nakon što konačno zaspete, počinje zabava. Da ne bi bili iznenađeni rezultatima ove tehnike, ovako je moguće pored lucidnog sna, izazvati i svjesno iskustvo astralne projekcije kao i iskustvo tzv. "lažnog buđenja", kada je osoba uvjerena da je budna i počinje obavljati svoju svakodnevnu jutarnju rutinu a da u stvari još uvijek sanja. U svakom slučaju, možete imati zanimljivo iskustvo.
shtula
Posts: 152
Joined: 15/10/2010 04:53

#128 Re: Lucidni snovi

Post by shtula »

shtula
Posts: 152
Joined: 15/10/2010 04:53

#129 Re: Lucidni snovi

Post by shtula »

corelation between Demolition man, Metrix , Immortal
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#130

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 03/05/2023 20:57, edited 1 time in total.
shtula
Posts: 152
Joined: 15/10/2010 04:53

#131 Re: Lucidni snovi

Post by shtula »

davidicke.com
forum
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#132

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 03/05/2023 20:56, edited 1 time in total.
ime_kojeg_nema
Posts: 743
Joined: 02/11/2010 16:22

#133 Re: Lucidni snovi

Post by ime_kojeg_nema »

imao sam lucidan san. probudio sam se ranije i rekoh sebi hajde ponovo cu se uspavati uz autosugestiju da cu biti svjestan u snu. zaspem i sanjam kako izlazim iz stana i tu mi se upali lampica da sanjam. imao sam neku glavobolju i to me malo nerviralo a onda sam sebi rekao da poletim sto se i desilo. velicanstven osjecaj. san je trajao i stvarno nisam imao problem sa odrzavanjem svjesnosti medjutim ono sto smatram problematicnim je razina te svjesnosti. naime u nekim razmisljanjima na javi uvijek imam planove da cu u narednom svjesnom sanjanju eksperimentisati sa raznim stvarima, imam ideju sta bi trebalo da radim, ali problem je da se toga ne sjetim dok sanjam nego uvijek zavrsi na nekom obliku zabave, a najcesce letim. smatram da je to opcenito vezano uz problem svjesnosti kako na javi tako i u snu, moze se reci da nam i u budnom stanju najveci dio vremena prolazi sanjareci ili zivljenjem po inerciji i rutinski, a tek u kracim periodima smo svjesni sebe u pravom smislu. vjerujem da je najbolji nacin za rijesavanje toga vjezbanje svjesnosti dok smo budni, bilo kroz neku od meditacija namijenjenih odrzavanju sabranosti paznje na sadasnji trenutak ili sto cesce se podsjecajuci na sebe dok radimo, setamo, bilo sta. lucidno sanjanje i nije nista drugo nego dovodjenje svjesnosti u prostor snova a cilj sanjanja kao hajmo reci transformacijskog procesa bio bi upravo taj: sirenje svjesnosti (barem za mene je to cilj).
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#134 Re: Lucidni snovi

Post by kEN0 »

http://www.imdb.com/title/tt1191111/

svi pogledajte ovo lucidni sanjaci
User avatar
Šnježana
Posts: 171
Joined: 18/10/2010 14:19

#135 Re: Lucidni snovi

Post by Šnježana »

:-D :-D
Last edited by Šnježana on 30/09/2011 22:04, edited 2 times in total.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2610
Joined: 28/02/2010 19:25

#136 Re: Lucidni snovi

Post by Plavo-bijeli »

Oh kako sam sad sanjao :-) Nisam siguran jesu li lucidni snovi , ili nisu ali eto... Uglavnom bio sam u školi i sve je ono uredu bilo, dok nisam dobio 2 kod jednog profesora, što mi je veoma čudno bilo. Ćuj reko neki dan sam odgovarao i sad najednom me pita, a još ovako lagano daje 2. Pitam ja druga iza sebe reko šta misliš da ovo nije san?! On kao ma nije šta ti je. Hajd još nisam nikakve ludarije htio raditi reko nedo bog možda nije san :lol:
Odem sad drugog druga pitam reko , šta ti misliš dal bi mogao ovo biti san? Kaže on , pa možda... Nakon toga sam postepeno počeo se glupirati po školi i svašta raditi :oops: nije za foruma :lol: mada sam se ubrzo i probudio.. šteta :sad:
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#137 Re: Lucidni snovi

Post by Murat Sabanovic »

to kod mene ne postoji... ja kad "drincam", samo neki bezvezni snovi;nista lucidno.... 8)
Last edited by Murat Sabanovic on 25/11/2010 13:15, edited 1 time in total.
shtula
Posts: 152
Joined: 15/10/2010 04:53

#138 Re: Lucidni snovi

Post by shtula »

Ghost in the shell - film
shtula
Posts: 152
Joined: 15/10/2010 04:53

#139 Re: Lucidni snovi

Post by shtula »

Final cut
shtula
Posts: 152
Joined: 15/10/2010 04:53

#140 Re: Lucidni snovi

Post by shtula »

Inception radi otprilike ovako, popijes probe, i onda bezicno ti kupe mentalne image, mora bit malo bukace jer tek onda pomislis na sta ako mi ovo nadju u glavi, ide to brzo, nema razloga za zabrinutost, bitno je da si opusten da bi se odvoila imaginacijica od memorije, nije da se trazi jesi li opasnost po okolinu jer svi znaju da jesi nego da li si opasnost za sebe, ako jesi mi smo tu da ti pomognemo :D
User avatar
mashroom90
Posts: 143
Joined: 21/08/2009 21:05
Location: Pamucni snovi

#141 Re: Lucidni snovi

Post by mashroom90 »

Plavo-bijeli wrote:Oh kako sam sad sanjao :-) Nisam siguran jesu li lucidni snovi , ili nisu ali eto... Uglavnom bio sam u školi i sve je ono uredu bilo, dok nisam dobio 2 kod jednog profesora, što mi je veoma čudno bilo. Ćuj reko neki dan sam odgovarao i sad najednom me pita, a još ovako lagano daje 2. Pitam ja druga iza sebe reko šta misliš da ovo nije san?! On kao ma nije šta ti je. Hajd još nisam nikakve ludarije htio raditi reko nedo bog možda nije san :lol:
Odem sad drugog druga pitam reko , šta ti misliš dal bi mogao ovo biti san? Kaže on , pa možda... Nakon toga sam postepeno počeo se glupirati po školi i svašta raditi :oops: nije za foruma :lol: mada sam se ubrzo i probudio.. šteta :sad:
Pa u lucidnom snu se ne preispitujes bas puno jel' san ili nije, jednostavno si svjestan da jeste san...
Ja sam u srednjoj skoli cesto sanjala tako te neke ocjene ili dogodovstine koje mi bas i nisu nalik a bila sam svjesna da sam u lucidnom snu i onda toga svjesna obicno bih se smijala i govorila si da je sva sreca da sanjam a da to nije java... Sjecam se da sam jednom sanjala da skola gori i da je u skoli nesto kao pakao-bukvalno pakao sa djavolima i sl. i desavale su se grozne stvari, svi su trcali unaokolo i vristali, a ja sam stajala na stepenicama i govorila sebi "Probudi se! Probudi se! Sanjas, brzo ustani!" sjecam se kad sam se probudila da mi je bilo ono bas ruzno i da sam zahvaljivala Bogu sto sam se konacno uspjela prouditi...
hehehe
User avatar
Cinik
Posts: 93
Joined: 04/11/2009 09:25

#142 Re: Lucidni snovi

Post by Cinik »

Zbog nesanice od koje "patim" dugi niz godina sinoc sam dosao u dodir s jednom vrlo interesantnom pilulom - nitrazepamom ili narodu poznatijem trazemom. Nitrazepam, benzic k'o benzic, nije me oborio s nogu, nije mi se cak ni prispalo, uzeo sam jos jednu i otisao da spavam. Tu noc sam imao izuzetno lude, neobicne, lucidne snove. Imao sam snove kao nikada do sada, doduse neki su bili morbidni al' ajde. Pretpostavljam da je to zbog trazema ali eto, ko zeli da se poigra jednom, dva puta, neka uzme ovu tableticu i nece se pokajati.
User avatar
mashroom90
Posts: 143
Joined: 21/08/2009 21:05
Location: Pamucni snovi

#143 Re: Lucidni snovi

Post by mashroom90 »

Cinik wrote:Zbog nesanice od koje "patim" dugi niz godina sinoc sam dosao u dodir s jednom vrlo interesantnom pilulom - nitrazepamom ili narodu poznatijem trazemom. Nitrazepam, benzic k'o benzic, nije me oborio s nogu, nije mi se cak ni prispalo, uzeo sam jos jednu i otisao da spavam. Tu noc sam imao izuzetno lude, neobicne, lucidne snove. Imao sam snove kao nikada do sada, doduse neki su bili morbidni al' ajde. Pretpostavljam da je to zbog trazema ali eto, ko zeli da se poigra jednom, dva puta, neka uzme ovu tableticu i nece se pokajati.
Meni je dr. zbog nesanice propisao Sanval od 10mg i rekao jednu dnevno. Kao za pol sata cu da zaspim i sve ce biti ok, necu se buditi izasna, imat cu miran i zdrav san. 45minuta nakon uzimanja tablete sam povracala, a potom su pocele halucinacije, dezorjentiranost, ma uzas, cijelu noc mi se prividjalo, namjestaj me napadao, ljudi su izalzili iz plocica, katastrofa, odlucila sam da cu radije patiti od nesanice, nego imati takav tretman lijecenja!
User avatar
Cinik
Posts: 93
Joined: 04/11/2009 09:25

#144 Re: Lucidni snovi

Post by Cinik »

Hahaha, sanval il' ti ga zolpidem je najjaca i najludja tableta koju sam probao. Isti slucaj, dezorjentisanost, gubitak memorije, nocno hodanje, pricanje s ljudima koji nisu tu, trazenje psa kojeg nikada nisam imao i slicno. Sanval je super "droga" koja se da porediti s ketaminom. Hahah, o, znam kako ti je =)).
User avatar
mashroom90
Posts: 143
Joined: 21/08/2009 21:05
Location: Pamucni snovi

#145 Re: Lucidni snovi

Post by mashroom90 »

Cinik wrote:Hahaha, sanval il' ti ga zolpidem je najjaca i najludja tableta koju sam probao. Isti slucaj, dezorjentisanost, gubitak memorije, nocno hodanje, pricanje s ljudima koji nisu tu, trazenje psa kojeg nikada nisam imao i slicno. Sanval je super "droga" koja se da porediti s ketaminom. Hahah, o, znam kako ti je =)).
E ne znas bas, jer ti sav uzbudjen o tome pricas, znaci tebi se to dopalo :D
a ja sam premrla od straha... ;-)
:run:
sir-oliver
Posts: 11
Joined: 16/10/2007 13:06
Location: Sarajevo

#146 Re: Lucidni snovi

Post by sir-oliver »

Pozdrav svima.

Odnedavno sam se jako zainteresovao za ovu temu pa sam malo trazio dostupnu literaturu i tako pronasao slijedecu knjigu:

http://rapidshare.com/#!download|390l3| ... ys.pdf|314

Knjiga se zove Svjesno (lucidno) sanjanje u 30 dana. Ovo 30 dana ne shvatajte bukvalno, radi se o 30 lekcija za koje nam moze trebati puno vise dana, ali se u principu radi o skupu vrlo organizovanih i prakticnih lekcija koje bi nas trebale dovesti do svjesnog sanjanja. Uglavnom, ja ovih dana krecem sa citanjem i primjenom, pa javim rezultate ;-)
User avatar
Šnježana
Posts: 171
Joined: 18/10/2010 14:19

#147 Re: Lucidni snovi

Post by Šnježana »

:-D :-D
Last edited by Šnježana on 30/09/2011 22:04, edited 1 time in total.
sir-oliver
Posts: 11
Joined: 16/10/2007 13:06
Location: Sarajevo

#148 Re: Lucidni snovi

Post by sir-oliver »

Ovako ... U prvoj lekciji (dan1) je glavni cilj povecati mogucnosti pamcenja snova. U tu svrhu sam kupio svesku i poceo zapisivati snove odmah po budjenju. Zacudjujuce je kako ova tehnika povecava broj zapamcenih snova. Juce ujutro sam se sjetio cak tri sna koje sam sanjao prethodne veceri. U drugojh lekciji je cilj izazvati inkubaciju sna, odnosno podstaci mozak na sanjanje onoga sto mi zelimo. Tu sam trenutno zapeo, vec tri noci pokusavam koristiti tehnike koje su date u knjizi, ali nisam uspio sanjati ono sta sam zelio. Pretpostavljam da tu treba vise vremena i prakse :)
User avatar
Šnježana
Posts: 171
Joined: 18/10/2010 14:19

#149 Re: Lucidni snovi

Post by Šnježana »

:-D :-D
Last edited by Šnježana on 30/09/2011 22:05, edited 1 time in total.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#150 Re: Lucidni snovi

Post by respo »

nekad ne znam ni sta sam sanjao
a nekad sam bukvalno sam sebi narator u snu
ono e sad uradi ovo jer si ionako u snu pa da vidimo sta ce biti

eh mene vise zanima sada ko "upravlja" suprotnim likovima u snovima sta ce oni uraditi kad ti uradis nesto
Post Reply