krpelj - izgubili smo bitku

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#126 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by semmy »

harisaga wrote:Pazi da ne pretjerate sa bijelim lukom.Mislim da je u vecim kolicinama(sto je u biti jako malo kad se odnosi na luk) jako toksican za psa.
Ja sam prvog psa izgubio zbog krpelja,u njenoj desetoj godini.Lijecili smo je 5 dana ali bez rezultata.Ta mala cudovista su postala mnogo jaca u posljedne vrijeme,cak i imuna na neke stvari koje su ih prije ubijale(to mi je reklo par veterinara),tako da danas 100% zastite nema.Ja koristim frontline,a ponovo svaki put kad se vratim pregledam noge ,prsa,"pazuh" i oko vrata i usi.Sve su gori i gori,i sve ih je vise i vise.Svaki drugi pas koji dodje kod veta(bolestan) je zarazen od strane krpelja.Uglavnom,nek nam je bog na pomoci :D
i mi smo izgubili psa zbog krpelja i to jako mladog muzjaka :(
imamo zenku tornjaka i zenku malinoe i obje su napolju..malinou pregledati nije problem ali tornjaka je veliki problem pregledati i rascesljati..nama frontline nije pomogao kod psa kojeg smo izgubili tako da ga zaobilazimo u sirokom luku
harisaga
Posts: 333
Joined: 17/03/2011 00:02

#127 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by harisaga »

Njo je takodjer jako tezak za pregledati.Slicne je velicine malinoe ali crna i gusta podlaka ne pomaze bas...TOrnjak je kriza ja mislim.najcesce sam njih i vidjao da obole po veterini.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#128 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

semmy wrote:
Cholina_Lokica wrote:
semmy wrote:mi smo poceli stavljati bijeli luk u hranu...i pored ogrlica koje nose ... za sada funkcionise :D
Smrde li dzukele na bijeli luk? :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ozbiljno pitam :D
Osjeti li im se puno iz usta, kontam da ovoj svojoj dajem, ali ako se osjeti ne mogu bas da mi puhce :lol:
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#129 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by semmy »

Cholina_Lokica wrote: Ozbiljno pitam :D
Osjeti li im se puno iz usta, kontam da ovoj svojoj dajem, ali ako se osjeti ne mogu bas da mi puhce :lol:
nisam primjetila da se osjete...stavis samo jednu onu cehnicu ( ili kako se vec zove ) isitnis i izmjesas s hranom,,
moji su vani pa i kad puhcu meni ne smeta :D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#130 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

Ma nista, probacu oTI eksperiment, pa vidjeti damfa li :lol:
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#131 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

Eh, hajde strucnjaci, kod mene pasce oko 17kg ima, trenutno imam jedinu opciju da joj stavim Bayer Kiltix za velike pse, ili vam ga velicinu L za pse od 20-40kg. Ova sad mi istice, i moram poprilicno hitno da stavljam novu, medjutim nedostupna mi trenutno M velicina. Hoce li biti prejaka ova za velike pse? I smijem li to uraditi? :-) Osjedicu zbog krpelja vise :x
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#132 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cober »

To je bar lako, i ja sam to radio, ostaviš 5 cm a višak odrežeš..
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#133 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

Cober wrote:To je bar lako, i ja sam to radio, ostaviš 5 cm a višak odrežeš..
Pa dobro znam to, nego zbog kolicine otrova i sve to :-)
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#134 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by semmy »

Cholina_Lokica wrote:
Cober wrote:To je bar lako, i ja sam to radio, ostaviš 5 cm a višak odrežeš..
Pa dobro znam to, nego zbog kolicine otrova i sve to :-)
hajd ti nju najedi lukom i dovedi je kod nas u avliju pa nek puhce s mojim kujicama koliko hoce :D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#135 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

semmy wrote: hajd ti nju najedi lukom i dovedi je kod nas u avliju pa nek puhce s mojim kujicama koliko hoce :D
Nemoj samo onda da me zoves da dolazim po nju jer ne mozete iz kuce izaci od smrada bijelog luka :lol:

Elem, ako nekoga zanima, zvala vet-a i rekao mi da joj slobodno stavim L ogrlicu, nece nista naskoditi joj veca kolicina otrova, da je to cak i dobro, malo bolja zastita nego da stavim M, tako da ujutro mjenjamo ogrlicu :D

Dosadila sam i Bogu i narodu vise sa krpeljima :lol: Panicne napade vise dozivljavam od istih :lol:
User avatar
Sheytanela
Posts: 55
Joined: 17/06/2010 12:58

#136 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Sheytanela »

I moj ljubimac -pekinezer je prosle godine bio zarazen i imao piroplazmu samo na svu srecu na vrijeme smo otkrili i dobio je samo jednu inekciju od koje je poslije dan-dva bio dobro, nakon toga smo ih nalazili opet al na svu srecu nisu ga zarazili. Ove godine jos nismo nasli ni jednog al smo ga dosta osisali po stomaku i pazimo kuda se krece, sto manje po dubljoj travi pa se svaki dan ponovo radujemo kad ne nadjemo ni jednog krpelja. Po pitanju tih ogrlica sam skepticna jer i on udise te otrove i sumnjam da cu se usuditi pa cemo vidjeti dalje sta i kako. Sretno nam u borbi :)
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#137 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

Sheytanela wrote:I moj ljubimac -pekinezer je prosle godine bio zarazen i imao piroplazmu samo na svu srecu na vrijeme smo otkrili i dobio je samo jednu inekciju od koje je poslije dan-dva bio dobro, nakon toga smo ih nalazili opet al na svu srecu nisu ga zarazili. Ove godine jos nismo nasli ni jednog al smo ga dosta osisali po stomaku i pazimo kuda se krece, sto manje po dubljoj travi pa se svaki dan ponovo radujemo kad ne nadjemo ni jednog krpelja. Po pitanju tih ogrlica sam skepticna jer i on udise te otrove i sumnjam da cu se usuditi pa cemo vidjeti dalje sta i kako. Sretno nam u borbi :)
PAs ti hoda bez ikakve zastite :? :shock:
User avatar
Sheytanela
Posts: 55
Joined: 17/06/2010 12:58

#138 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Sheytanela »

Ne, ne hoda, stavljali smo frontilne prije 2-3 sedmice al nisam ga napomenula jer je i prosle godine imao isti pa se zarazio, samo eto korisno je valjda i zbog nekih drugih kukaca, parazita itd.
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#139 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cober »

Cholina_Lokica wrote:
Sheytanela wrote:I moj ljubimac -pekinezer je prosle godine bio zarazen i imao piroplazmu samo na svu srecu na vrijeme smo otkrili i dobio je samo jednu inekciju od koje je poslije dan-dva bio dobro, nakon toga smo ih nalazili opet al na svu srecu nisu ga zarazili. Ove godine jos nismo nasli ni jednog al smo ga dosta osisali po stomaku i pazimo kuda se krece, sto manje po dubljoj travi pa se svaki dan ponovo radujemo kad ne nadjemo ni jednog krpelja. Po pitanju tih ogrlica sam skepticna jer i on udise te otrove i sumnjam da cu se usuditi pa cemo vidjeti dalje sta i kako. Sretno nam u borbi :)
PAs ti hoda bez ikakve zastite :? :shock:
Bez adekvatne zaštite (scalibur ogrlica npr.) su veoma velike šanse da ponovo dobije piroplazmozu.
Moram ti napomenuti nešto što su ti već sigurno morali reći prvi put, a to je da su posljedice kao samo i liječenje daleko teže i vrlo upitne ukoliko se piroplazmoza ponovi drugi put. Ne igraj se.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#140 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

Sheytanela wrote:Ne, ne hoda, stavljali smo frontilne prije 2-3 sedmice al nisam ga napomenula jer je i prosle godine imao isti pa se zarazio, samo eto korisno je valjda i zbog nekih drugih kukaca, parazita itd.
Frontline je koristan ni za sta :-)
Cim istekne, ogrlicu kako treba, ako ne zelis da izgubis psa zbog gluposti...
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#141 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cober »

Cholina_Lokica wrote:
Sheytanela wrote:Ne, ne hoda, stavljali smo frontilne prije 2-3 sedmice al nisam ga napomenula jer je i prosle godine imao isti pa se zarazio, samo eto korisno je valjda i zbog nekih drugih kukaca, parazita itd.
Frontline je koristan ni za sta :-)
Cim istekne, ogrlicu kako treba, ako ne zelis da izgubis psa zbog gluposti...
Dodao bih ne čim istekne, nego ODMAH!!! Mene su oni koje smatram relevantnim u Vet life detaljno uputili da to dvoje može i zajedno.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#142 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

Na svakom preparatu stoji na upozorenju da se ne treba stavljati u kombinaciji sa necim drugim...
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#143 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cober »

Cholina_Lokica wrote:Na svakom preparatu stoji na upozorenju da se ne treba stavljati u kombinaciji sa necim drugim...
..bez savjeta sa veterinarom/ljekarom.

Svi znamo da je i Frontline kao i Scalibur neprirodna hemija pa samim tim štetna za organizam, a pogotovo što su oboje otrovi koji se u organizmu razlažu mada na drugačije načine (limfom ili udisanjem) i talože kumulativno, ali u poređenju sa realnom opasnosti sa piroplazmozom, to je daleko manje zlo. Kako god, ako želi da zaštiti psa..
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#144 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by jaca-maca »

Moja Sophie je juce bila lose, izgleda da je bio krpelj u pitanju. Cudno se ponasala, bila je sva usporena. Zvali smo veterinara i primila je inekciju. Posto smo na vrijeme reagovali danas je super.
Cober
Posts: 916
Joined: 14/05/2005 03:26

#145 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cober »

jaca-maca wrote:Moja Sophie je juce bila lose, izgleda da je bio krpelj u pitanju. Cudno se ponasala, bila je sva usporena. Zvali smo veterinara i primila je inekciju. Posto smo na vrijeme reagovali danas je super.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
dzeno123
Posts: 1843
Joined: 20/04/2009 20:39
Location: Dreamland

#146 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by dzeno123 »

Zna li neko ima li se kupiti Scalibur ogrlica ondje kod BBI i koliko je para? Ovaj frontline se izgleda ne isplati stavljati, nista ne pomaze ili skroz malo. Trebamo ici na vikendicu za prvi maj par dana i vec se brinem oko toga jer hocu da uziva u svakoj sekundi bez da se sikiramo da ce fasovati krpelja...Ono sto me zanima da li je moguce da ce mu Scalibur ogrlica izazvati iritaciju jer sam mu jednom kupio ogrlicu u vetereniraskoj stanici cirka 25km ali mu je toliko smetala da se stalno ceso pa smo presli definitivno na frontline. (Ne mogu se sjetiti naziva, mozda je cak i bila Scalibur)
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#147 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by jaca-maca »

dzeno123 wrote:Zna li neko ima li se kupiti Scalibur ogrlica ondje kod BBI i koliko je para? Ovaj frontline se izgleda ne isplati stavljati, nista ne pomaze ili skroz malo. Trebamo ici na vikendicu za prvi maj par dana i vec se brinem oko toga jer hocu da uziva u svakoj sekundi bez da se sikiramo da ce fasovati krpelja...Ono sto me zanima da li je moguce da ce mu Scalibur ogrlica izazvati iritaciju jer sam mu jednom kupio ogrlicu u vetereniraskoj stanici cirka 25km ali mu je toliko smetala da se stalno ceso pa smo presli definitivno na frontline. (Ne mogu se sjetiti naziva, mozda je cak i bila Scalibur)
Ja sam Scalibur kupila u veterinarskoj stanici Vet Life na aerodromskom naselju, 30 KM.
A pokusaj sa Stronghold-om, slicaj je Frontline-u. Sto se tice te iritacije, ako se pas bude ponasao cudno nakon stavljanja ogrlice, odma mu skini.
User avatar
dzeno123
Posts: 1843
Joined: 20/04/2009 20:39
Location: Dreamland

#148 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by dzeno123 »

jaca-maca wrote:
dzeno123 wrote:Zna li neko ima li se kupiti Scalibur ogrlica ondje kod BBI i koliko je para? Ovaj frontline se izgleda ne isplati stavljati, nista ne pomaze ili skroz malo. Trebamo ici na vikendicu za prvi maj par dana i vec se brinem oko toga jer hocu da uziva u svakoj sekundi bez da se sikiramo da ce fasovati krpelja...Ono sto me zanima da li je moguce da ce mu Scalibur ogrlica izazvati iritaciju jer sam mu jednom kupio ogrlicu u vetereniraskoj stanici cirka 25km ali mu je toliko smetala da se stalno ceso pa smo presli definitivno na frontline. (Ne mogu se sjetiti naziva, mozda je cak i bila Scalibur)
Ja sam Scalibur kupila u veterinarskoj stanici Vet Life na aerodromskom naselju, 30 KM.
A pokusaj sa Stronghold-om, slicaj je Frontline-u. Sto se tice te iritacije, ako se pas bude ponasao cudno nakon stavljanja ogrlice, odma mu skini.
Aha, a kako izgleda Scalibur ogrlica da nije mozda bijela i kao da je neki prah po njoj? Mada je on nasa maza pa smo mozda to i umislili. Ceso se po ogrlici i mozda jednostavno nije naviko na ogrlicu ali nismo smjeli eksperimentisati i skinuli smo je poslje par sati.
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#149 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by jaca-maca »

dzeno123 wrote:
jaca-maca wrote:
dzeno123 wrote:Zna li neko ima li se kupiti Scalibur ogrlica ondje kod BBI i koliko je para? Ovaj frontline se izgleda ne isplati stavljati, nista ne pomaze ili skroz malo. Trebamo ici na vikendicu za prvi maj par dana i vec se brinem oko toga jer hocu da uziva u svakoj sekundi bez da se sikiramo da ce fasovati krpelja...Ono sto me zanima da li je moguce da ce mu Scalibur ogrlica izazvati iritaciju jer sam mu jednom kupio ogrlicu u vetereniraskoj stanici cirka 25km ali mu je toliko smetala da se stalno ceso pa smo presli definitivno na frontline. (Ne mogu se sjetiti naziva, mozda je cak i bila Scalibur)
Ja sam Scalibur kupila u veterinarskoj stanici Vet Life na aerodromskom naselju, 30 KM.
A pokusaj sa Stronghold-om, slicaj je Frontline-u. Sto se tice te iritacije, ako se pas bude ponasao cudno nakon stavljanja ogrlice, odma mu skini.
Aha, a kako izgleda Scalibur ogrlica da nije mozda bijela i kao da je neki prah po njoj? Mada je on nasa maza pa smo mozda to i umislili. Ceso se po ogrlici i mozda jednostavno nije naviko na ogrlicu ali nismo smjeli eksperimentisati i skinuli smo je poslje par sati.
Bijela je ali se ne sjecam da ima neki prah :? Ma mozda je bila samo prva reakcija na nesto novo, i moja se malo cesala, a kasnije je prestala.
User avatar
dzeno123
Posts: 1843
Joined: 20/04/2009 20:39
Location: Dreamland

#150 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by dzeno123 »

Kupili Scalibur ogrlicu na Stupu, evo upravo se vratili sa vikendice i pronadjemo dva krpelja na psu. Jedan se jos nije uhvatio skroz i kao da je bio osamucen dok se drugi uhvatio. Jeste da smo bili 4 dana u prirodi i uklonili smo ih odmah ali sta covjek vise da uradi da bi bio skroz siguran. Pas se ponasa najnormalnije ali ne vjerujem da cemo veceras oka sklopit od sikiracije...
Post Reply