Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
firebird
Posts: 160
Joined: 11/04/2008 14:23

#126 Re: Bitcoins

Post by firebird »

lijepa u dusi wrote:
Alfons Kauders wrote:
lijepa u dusi wrote:Moze li neko nama koji ne kapiramo objasniti ili makar pokusati objasniti kako je moguce da izmisljena valuta ikome ista vrijedi? Zaista ne razumijem, a interesuje me koje su sve mogucnosti. Guglajuci pronasla sam neke smjernice ali ne postoji nacin da postavim pitanja o nejasnocama, pa bih ovdje da krenem ispocetka, naravno ako ima dobrovoljaca da mi to u nekoliko recenica objasne :)
Bitcoin vrijedi ljudima koji imaju potrebu za anonimnim digitalnim transakcijama kojim se ne moze uci u trag. Ako nisi jedan od njih, onda ti jedino moze zatrebati ako postanes zrtva takvih - recimo ako fasujes neki ransomware par moras platiti par stoja Rusima da ti ne obrisu slike djece.
Ako se ne varam, iza svake valute mora postojati nesto sto opravdava njenu vrijednost. Stvarno sam ekonomski laik i ne shvatam kako sve to fercera ali onako zdravorazumno, ovo mi je logicno. Ako ja izmislim neku valutu i ubijedim ljude kako ona vrijedi, oni uloze novac u to, sta mene sprijecava da im pokupim pare i ostavim da izvise? Kupilo su maglu, jer iza moje valute ne postoje rezerve zlata koje opravdavaju njenu vrijednost. Iza bitcoina postoje? Kako uopste raste njegova vrijednost? I zasto bi cak i za te koji gotive te ilegalne transakcije imalo neku vrijednost? Izvini sto peglam ali nije mi jasno zasto bih kupila vrecu zraka. Sta mi znaci sto ta vreca zraka vrijedi 1000$ ako nikada necu doci u priliku da je imam kome prodati?
To nije vreca zraka. Ja imam bitcoin debitnu karticu i sa njom mogu da podizem novac sa bankomata i kupujem online sta god hocu.
Last edited by firebird on 30/05/2017 11:39, edited 2 times in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#127 Re: Bitcoins

Post by ExNihilo »

lijepa u dusi wrote:
Alfons Kauders wrote:
Pa to i jest fol - sto bitcoin zapravo i nije valuta, vec roba.

Kod monetarne jedinice je lako utvrditi vrijednost, dok je kod robe to vec subjektivno.

Neko ce kupiti Picassa za 20 eura na buvljaku, ne znajuci sta je kupio, a neko bi identicno djelo platio 20,000 eura. Neko ce pogledati sliku i kontati da gleda skrabotine za smece, a neko ce prepoznati Picassa.

Tako neki u bitcoinu prepoznaju vrijednost, a neki ne. To sto bitcoin nekom subjektivno "vrijedi" koliko vrijedi, a nekom ne vrijedi nista, je dodatni argument za gledanje na bitcoin kao vrstu robe, odnosno mehanizam za spekulaciju.

Generalno, cijeli naziv "cryptocurrency" je pogresan, jer se ovdje ne radi o valutama.
Dakle, ja ne mogu otici u banku i traziti novac za vrijednost btc? Niti mogu ista korisno kupiti time, cak ni online?
Hendrix wrote:Nevezano za BTC...od vremena kada pokrice dolara i ostalih valuta u zlatu napusteno...svaka valuta je u principu virtuelna, i mi jednostavno prihvatamo tu vrijednost zdravo za gotovo zato jer nam tako drzavnici i njihove centralne banke kazu.

20% ljudi da ode u banke i trazi svoje pare u keshu...odmah...sistem bi pao, jer para nema, i sve se bazira na pretpostavci da vecinu kesha na racunima vecina ljudi nikada nece ni podici nego ce prebaciti elektronski ili potrositi karticom. Svaki tvoj depozit u banci, njegov dio banka pretvori u kredit nekoj drugoj osobi a i taj kredit njegov dio opet ubaci u drugi...i tako do beskraja. Banke zive od kredita i stvaranja virtuelnog novca svaki dan, to nije uopste novi koncept.
Mozda je nevezano za temu, ali... Uvijek mi je bilo nejasno kako je moguce da je cijelim svijetom vladala recesija. Novac se nije zapalio, nije se poderao, nije ga niko pojeo, nije nestao. Gdje je?
Zasto stampanje novca dovodi do inflacije? Imam u glavi koncept kako da svijet funkcionise puno jednostavnije, apsolutno bez ucesca novca, ali to onda apsolutno brise razliku izmedju bogatih i siromasnih.
A sad, vezano za temu, i dalje mi nije jasno zasto bi iko smatrao vrijednim nesto sto je realno bezvrijedno...
Hajd ti prvo Economics 101. :D :D
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#128 Re: Bitcoins

Post by lijepa u dusi »

firebird wrote:
To nije vreca zraka. Ja imam bitcoin debitnu karticu i sa njom mogu da podizem novac.
Gdje? Koja banka razmjenjuje btc za realan novac?
Kako uopste dodjemo u situaciju da nesto bezvrijedno dobije neku vrijednost? Hajde da placamo liscem jabuke. Iskreno, po meni btc i lisce ima jednaku vrijednost-vrijedi onoliko koliko tamo neko odluci da vrijedi. Podsjeti me Alphons, nije rijetka situacija da se na aukcijama nesto bezvrijedno proda za ogromne cifre, cisto jer se ljudi zainate da ce nesto biti njihovo.
Ko je taj koji odredjuje vrijednost valute i na osnovu cega?

@ExNihilo
Kao sto rekoh, apsolutni sam laik. Ali mozda je bas to razlog sto mogu da vidim kolika je glupost davati vrijednost necemu bezvrijednom. Vrijednost zlata, dijamanata, cega vec odredjuje covjek, nije vezana za prakticnu upptrebnu vrijednost, dakle sentimentalna je :D zasto nam rezerve nisu nesto od cega covjek ima zaista neku korist?
Sta mi preporucujes, od koje knjige da pocnem? :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#129 Re: Bitcoins

Post by ExNihilo »

Zavisi, da li želiš ozbiljnu naučnu literaturu ili popular science? :D

Vrijednost nije određena funkcionalnošću. Prije svega je određena rijetkošću. Zbog toga je voda jeftina, jer je relativno obilna, dok je dijamant skup. Iako je voda esencijalna za život, dok dijamant ne. Zbog toga je i Ronaldo skup, iako šuta loptu, dok je doktor sa KCUS komparativno jeftin, iako spašava živote. Zbog toga je i zlato vrijedno. Rijetko je, a pored toga čuva vrijednost - ne haba se, što bismo rekli.

Postoje i drugačije teorije koja objašnjavaju vrijednost. Pored Marksove teorije, kod nas popularne, da vrijednost određuje količina rada potrebna za stvaranje nove vrijednost, jedna od popularnijih je i teorija subjektivne vrijednost koju je kolega Alfons gore već spomenuo. Gladnom i sitom čovjeku sendvič ne vrijedi isto. Gladan je spreman platiti više. Što će reći, vrijednost je u oku posmatrača.

Teorija rijetkosti je jedan od elemenata na kojem jaše i bitcoin. Ideja da je količina bitcoina ograničena, da treba jamiti dok se može, kopati/kupiti, još malo pa nestalo, od samog početka stvara pomamu i potražnju, a potražnja diže cijenu.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#130 Re: Bitcoins

Post by lijepa u dusi »

ExNihilo wrote:Zavisi, da li želiš ozbiljnu naučnu literaturu ili popular science? :D

Vrijednost nije određena funkcionalnošću. Prije svega je određena rijetkošću. Zbog toga je voda jeftina, jer je relativno obilna, dok je dijamant skup. Iako je voda esencijalna za život, dok dijamant ne. Zbog toga je i Ronaldo skup, iako šuta loptu, dok je doktor sa KCUS komparativno jeftin, iako spašava živote. Zbog toga je i zlato vrijedno. Rijetko je, a pored toga čuva vrijednost - ne haba se, što bismo rekli.

Postoje i drugačije teorije koja objašnjavaju vrijednost. Pored Marksove teorije, kod nas popularne, da vrijednost određuje količina rada potrebna za stvaranje nove vrijednost, jedna od popularnijih je i teorija subjektivne vrijednost koju je kolega Alfons gore već spomenuo. Gladnom i sitom čovjeku sendvič ne vrijedi isto. Gladan je spreman platiti više. Što će reći, vrijednost je u oku posmatrača.

Teorija rijetkosti je jedan od elemenata na kojem jaše i bitcoin. Ideja da je količina bitcoina ograničena, da treba jamiti dok se može, kopati/kupiti, još malo pa nestalo, od samog početka stvara pomamu i potražnju, a potražnja diže cijenu.
S cime pocinju studenti ili ucenici u ekonomskoj?

Samo dokaz ljudske gluposti. Ali ko sam ja da ispravljam svijet?! :D
P.S. korisne vode ima manje nego sto mislimo.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#131 Re: Bitcoins

Post by seln »

Thorgerson wrote:Ili evo ajmo uzet jos opipljiviju stvar sta stoji iza nekretnine?
:shock: :shock: :shock: :shock:
Hendrix
Posts: 4146
Joined: 27/02/2004 00:00

#132 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Alfons Kauders wrote: Da li je tebi uopste jasna razlika izmedju M0, M1, M2 itd?!

Ne postoji finansijski sistem na planeti u kojem bi sav novac mogao "podici" u gotovini.

Jednostavno mi nije jasno sta pricas i sta pokusavas dokazati, jer ovo vec prelazi u domen tezih besmislica.
Veca je besmislica da je sistem baziran na proizvodnji para iz dugova, da nema kredita i dugova ne bi bilo ni para. Kao imas monetarni sistem i pare, a kad hoces da podignes njih ustvari nema, ali posto necemo svi ni podici osim u situaciji krize kao 2008. onda je sve u dure i ekonomija ide dalje. Pare nemaju nikakvo pokrice osim suplje price da je to tako kako jeste, i to je cinjenica. Pa onda odjednom USA vlada izbavi banke iz milijardu dugova magicnim stapicem, zvanim posudjeni novac od Federal Reserves...itd...itd...itd.

U sustini BTC i USD se stvaraju iz nicega, i imaju vrijednost koju ljudi misle da ima a mi smo mravi u svemu tome, banke i lihvari vladaju monetarnim sistemom a ko vlada BTC-om jos ne znamo.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#133 Re: Bitcoins

Post by ExNihilo »

lijepa u dusi wrote:
ExNihilo wrote:Zavisi, da li želiš ozbiljnu naučnu literaturu ili popular science? :D

Vrijednost nije određena funkcionalnošću. Prije svega je određena rijetkošću. Zbog toga je voda jeftina, jer je relativno obilna, dok je dijamant skup. Iako je voda esencijalna za život, dok dijamant ne. Zbog toga je i Ronaldo skup, iako šuta loptu, dok je doktor sa KCUS komparativno jeftin, iako spašava živote. Zbog toga je i zlato vrijedno. Rijetko je, a pored toga čuva vrijednost - ne haba se, što bismo rekli.

Postoje i drugačije teorije koja objašnjavaju vrijednost. Pored Marksove teorije, kod nas popularne, da vrijednost određuje količina rada potrebna za stvaranje nove vrijednost, jedna od popularnijih je i teorija subjektivne vrijednost koju je kolega Alfons gore već spomenuo. Gladnom i sitom čovjeku sendvič ne vrijedi isto. Gladan je spreman platiti više. Što će reći, vrijednost je u oku posmatrača.

Teorija rijetkosti je jedan od elemenata na kojem jaše i bitcoin. Ideja da je količina bitcoina ograničena, da treba jamiti dok se može, kopati/kupiti, još malo pa nestalo, od samog početka stvara pomamu i potražnju, a potražnja diže cijenu.
S cime pocinju studenti ili ucenici u ekonomskoj?

Samo dokaz ljudske gluposti. Ali ko sam ja da ispravljam svijet?! :D
P.S. korisne vode ima manje nego sto mislimo.
Nemam pojma, nisam išao u ekonomsku. :D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#134 Re: Bitcoins

Post by O'zone »

Kako sad ide sa Mining-om? Evo beze nešto sad čitao kaže ne isplati se niti u jednoj opciji više ići solo nego samo u organizovanim grupama....Tu mi propade ideja da zaradim koji dolar :mrgreen:
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#135 Re: Bitcoins

Post by forest gump »

O'zone wrote:Kako sad ide sa Mining-om? Evo beze nešto sad čitao kaže ne isplati se niti u jednoj opciji više ići solo nego samo u organizovanim grupama....Tu mi propade ideja da zaradim koji dolar :mrgreen:
Udri ti na herbalife, sigurnije je
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#136 Re: Bitcoins

Post by O'zone »

forest gump wrote:
O'zone wrote:Kako sad ide sa Mining-om? Evo beze nešto sad čitao kaže ne isplati se niti u jednoj opciji više ići solo nego samo u organizovanim grupama....Tu mi propade ideja da zaradim koji dolar :mrgreen:
Udri ti na herbalife, sigurnije je
Pa radije bi prodavao Tupperware nego Herbalife :mrgreen:
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#137 Re: Bitcoins

Post by forest gump »

:D :D :D
kakabanja213
Posts: 2148
Joined: 10/12/2012 22:16

#138 Re: Bitcoins

Post by kakabanja213 »

Kod nas uvijek neka teorija. Dok mi isteoretisemo bjelosvjetske zavjere ljudi uzese lovu. U ovaj voz se treba ukrcati cim prije, izaci iz njega kad se zadovoljis, a dotad ce doci neki novi voz. E tu treba reagovati puno brze.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8590
Joined: 15/04/2015 11:26

#139 Re: Bitcoins

Post by Thorgerson »

kakabanja213 wrote:Kod nas uvijek neka teorija. Dok mi isteoretisemo bjelosvjetske zavjere ljudi uzese lovu. U ovaj voz se treba ukrcati cim prije, izaci iz njega kad se zadovoljis, a dotad ce doci neki novi voz. E tu treba reagovati puno brze.
Pa o tome se ovdje radi.

Samo je problem sto su se odmah javili neki i odvukli ovo u krajnost, eto da nas kobajagi spase i savjetuju. Neki rekose eto da je ovo isto sto i poker. Identicno. Rulet.

Pa halo ba, necu ja sad stan prodat i ulozit u bitconse. :-) Mislim ko je toliko glup, da baci sav svoj novac u ovo, onda jbg. Njemu je dzaba ista pricati.

Ali ko ima viska koju paru, s kojom je spreman malo rizikovati, sta...ne vidim nikakav problem.
r_faruk
Posts: 4690
Joined: 20/01/2003 00:00

#140 Re: Bitcoins

Post by r_faruk »

kad' sam ja nekad prije par godina napravio taj novcanik na netu.... i ne kupih nista... cini mi se da su mi dali nesto bitcoina kada sam ga otvorio....

sve u svemu, da sam barem uzeo 100-200 bitcoina i sada ih prodao pa makar i sutra prop'o bitcoin :) :D ne bi mi bilo zao :)
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#141 Re: Bitcoins

Post by mO k3 »

Thorgerson wrote: Koliko je vrijedio stan u Sarajevu 1994. godine? Sta mislis?
koliko vrijedi danas?? :mrgreen:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#142 Re: Bitcoins

Post by mO k3 »

r_faruk wrote:kad' sam ja nekad prije par godina napravio taj novcanik na netu.... i ne kupih nista... cini mi se da su mi dali nesto bitcoina kada sam ga otvorio....

sve u svemu, da sam barem uzeo 100-200 bitcoina i sada ih prodao pa makar i sutra prop'o bitcoin :) :D ne bi mi bilo zao :)
ko je 2000 godine u bitcoin ulozio 10.000 euro ima dans 200.000.000 euro
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#143 Re: Bitcoins

Post by mO k3 »

seln wrote:
Thorgerson wrote:Ili evo ajmo uzet jos opipljiviju stvar sta stoji iza nekretnine?
:shock: :shock: :shock: :shock:
:mrgreen: @selm ... momak je ozbiljan pazi se
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#144 Re: Bitcoins

Post by seln »

mO k3 wrote:
r_faruk wrote:kad' sam ja nekad prije par godina napravio taj novcanik na netu.... i ne kupih nista... cini mi se da su mi dali nesto bitcoina kada sam ga otvorio....

sve u svemu, da sam barem uzeo 100-200 bitcoina i sada ih prodao pa makar i sutra prop'o bitcoin :) :D ne bi mi bilo zao :)
ko je 2000 godine u bitcoin ulozio 10.000 euro ima dans 200.000.000 euro
Hajde neka ih naplati. :D
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#145 Re: Bitcoins

Post by mO k3 »

seln wrote:
mO k3 wrote:
r_faruk wrote:kad' sam ja nekad prije par godina napravio taj novcanik na netu.... i ne kupih nista... cini mi se da su mi dali nesto bitcoina kada sam ga otvorio....

sve u svemu, da sam barem uzeo 100-200 bitcoina i sada ih prodao pa makar i sutra prop'o bitcoin :) :D ne bi mi bilo zao :)
ko je 2000 godine u bitcoin ulozio 10.000 euro ima dans 200.000.000 euro
Hajde neka ih naplati. :D
:mrgreen: Proda ne berzi :)
Evo ti realtime https://go.guidants.com/#c/135127
Hendrix
Posts: 4146
Joined: 27/02/2004 00:00

#146 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

mO k3 wrote:
r_faruk wrote:kad' sam ja nekad prije par godina napravio taj novcanik na netu.... i ne kupih nista... cini mi se da su mi dali nesto bitcoina kada sam ga otvorio....

sve u svemu, da sam barem uzeo 100-200 bitcoina i sada ih prodao pa makar i sutra prop'o bitcoin :) :D ne bi mi bilo zao :)
ko je 2000 godine u bitcoin ulozio 10.000 euro ima dans 200.000.000 euro
Malo rano za BTC ulaganje...nastao je tek 2008. :)

Najraniji likovi koji su rudarili BTC na dnevnoj bazi su fakticki dobili jack pot, ali jbg valja izdrzati sve ove godine i ne prodati.
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#147 Re: Bitcoins

Post by SSemir »

Ja kad sam bio odlucio neke pare ulozit na dionice. Ovaj bitcoin je bio cca 150$, i razmisljao kako je steta sto nisam ulozio dok je bio jeftiniji sad je vec kasno :lol:
...propale su mi pare i od dionica :skoljka:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#148 Re: Bitcoins

Post by Tomahawk11 »

Bitcoin je buducnost.
U Japanu mozes sve platiti bitcoinima, sasvim je legitiman.
Kod nas je to jos tabula rasa, ali.... :)
firebird
Posts: 160
Joined: 11/04/2008 14:23

#149 Re: Bitcoins

Post by firebird »

SSemir wrote:Ja kad sam bio odlucio neke pare ulozit na dionice. Ovaj bitcoin je bio cca 150$, i razmisljao kako je steta sto nisam ulozio dok je bio jeftiniji sad je vec kasno :lol:
...propale su mi pare i od dionica :skoljka:
Jos uvijek nije kasno da uskocis u crypto voz. Bitcoin ce vec sljedece godine dostici vrijednost od 10.000 dolara Takodje imas par dobrih altcoina i assets koji su jos prilicno jeftini i imaju dobar potencijal da se napravi dobar profit.
Ci-Nick
Posts: 5287
Joined: 15/03/2015 17:38

#150 Re: Bitcoins

Post by Ci-Nick »

kakabanja213 wrote:Kod nas uvijek neka teorija. Dok mi isteoretisemo bjelosvjetske zavjere ljudi uzese lovu. U ovaj voz se treba ukrcati cim prije, izaci iz njega kad se zadovoljis, a dotad ce doci neki novi voz. E tu treba reagovati puno brze.
U tome i jest fora,.. do sad su se ukrcavali oni koji su spremni čekati do besvjesti, ljudi koji su spremni da dodatno hrane balon sve dok ne eksplodira a kad se počnu ukrcavati "obični" ljudi koji bi "samo" da uduplaju pare,.. nastat će problem na izlazu i kvrc.
Post Reply