RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#126 Re: RTV taksa

Post by colt »

Liska wrote:Ne vjerujem u ove price o tome kako nećeš moći ovo ili ono jer nisi platio RTV taksu. Pa ljudi ne plaćaju poreze i dr. pa ih nitko ne blokira i zakonski je upitno to blokiranje. Pogotovo da ti granična policija oduzme pasoš. Baš bih volio vidjeti graničnog policajca koji će uzeti nečiji austrijski ili švedski pasoš. Pasoš se oduzima u strogoj reguliranoj proceduri i kad je u pitanju kazneno djelo. Neplaćanje RTV takse ni u kom slučaju nije i ne može biti kazneno djelo, samo prekršaj. I još jedna stvar koju nitko nije spomenuo. Svi smo potpisali u proteklo vrijeme ugovore sa elektroprivredama u kojemu su definirani uvjeti plaćanja usluga i mnogo toga drugog. U ugovoru ne postoji bilo kakva odredba koja govori da će elektroprivreda preko svoga računa tražiti od vas da placate neke druge obveze državi, koje nemaju veze sa potrošnjom struje. Dakle, ako budete tužili elektroprivredu, dobićete taj slučaj vrlo lako na bilo kojem općinskom sudu. I druga stvar. Postoji ogroman broj ljudi koji plaćaju račune na kojima je ime njihovog oca ili djeda ili nekog drugog predaka koji je davno umro. Da bi čovjek prebacio račun na svoje ime potrebno je potrošiti nešto vremena i novca a naš čovjek je počesto lijen za to. Takvim potrošačima neće moći ništa jer će pretplata dolaziti na ime čovjeka koji pravno ne postoji a nećeš moći prebaciti na drugo ime, sem ako to sam potrošač ne zatraži. Tu će RTV biti nemoćna čak i da ovakve pošalje na sud, jer mrtav čovjek ne može na sud, niti ga netko može zamijeniti u njegovim obvezama. Kako god, elektroprivrede će upasti u velike problem i rizikuju ogroman broj sudskih procesa i troškova koje će morati plaćati svima koji ih budu tužili.
A isto tako će i država tužiti sve one koji ne plaćaju taksu. U principu nisi ništa dobio .Dobit ćeš Elektroprivredu a izgubit ćeš od države na istom sudu. . .

Ja imam MojaTV i nemam fiksni telefon. Bez obzira na navedeno, TAKSU plaćam jer sam se jednom sa njima kačio i došli ljudi sa policijom da mi plijene stvari za dug za koji se i ne sjećam da li sam platio ili ne (i nisam imao dokaza da sam u tom vremenu platio). U to vrijeme sam normalno plaćao taksu preko fiksnog, a ovi se sjetili nekakvog duga od prije koji nije bio plaćen. Vrag odnese šalu i morao sam platiti nekakav dug od 200, 300 KM (ne sjećam se tačno). Sud završi ekspresno posao i došlo mi na pljenidbu ili na plaćanje. Državi nikad niko nije bio dužan i svi će na ovaj ili onaj način doći na red. Izmislit će oni, ali platit moraš . Pa et ako ti je lakše da platiš 200,300. .izvoli, a ako ne, uzmi opciju od 7,5 KM
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#127 Re: RTV taksa

Post by Liska »

colt wrote:
Liska wrote:Ne vjerujem u ove price o tome kako nećeš moći ovo ili ono jer nisi platio RTV taksu. Pa ljudi ne plaćaju poreze i dr. pa ih nitko ne blokira i zakonski je upitno to blokiranje. Pogotovo da ti granična policija oduzme pasoš. Baš bih volio vidjeti graničnog policajca koji će uzeti nečiji austrijski ili švedski pasoš. Pasoš se oduzima u strogoj reguliranoj proceduri i kad je u pitanju kazneno djelo. Neplaćanje RTV takse ni u kom slučaju nije i ne može biti kazneno djelo, samo prekršaj. I još jedna stvar koju nitko nije spomenuo. Svi smo potpisali u proteklo vrijeme ugovore sa elektroprivredama u kojemu su definirani uvjeti plaćanja usluga i mnogo toga drugog. U ugovoru ne postoji bilo kakva odredba koja govori da će elektroprivreda preko svoga računa tražiti od vas da placate neke druge obveze državi, koje nemaju veze sa potrošnjom struje. Dakle, ako budete tužili elektroprivredu, dobićete taj slučaj vrlo lako na bilo kojem općinskom sudu. I druga stvar. Postoji ogroman broj ljudi koji plaćaju račune na kojima je ime njihovog oca ili djeda ili nekog drugog predaka koji je davno umro. Da bi čovjek prebacio račun na svoje ime potrebno je potrošiti nešto vremena i novca a naš čovjek je počesto lijen za to. Takvim potrošačima neće moći ništa jer će pretplata dolaziti na ime čovjeka koji pravno ne postoji a nećeš moći prebaciti na drugo ime, sem ako to sam potrošač ne zatraži. Tu će RTV biti nemoćna čak i da ovakve pošalje na sud, jer mrtav čovjek ne može na sud, niti ga netko može zamijeniti u njegovim obvezama. Kako god, elektroprivrede će upasti u velike problem i rizikuju ogroman broj sudskih procesa i troškova koje će morati plaćati svima koji ih budu tužili.
A isto tako će i država tužiti sve one koji ne plaćaju taksu. U principu nisi ništa dobio .Dobit ćeš Elektroprivredu a izgubit ćeš od države na istom sudu. . .

Ja imam MojaTV i nemam fiksni telefon. Bez obzira na navedeno, TAKSU plaćam jer sam se jednom sa njima kačio i došli ljudi sa policijom da mi plijene stvari za dug za koji se i ne sjećam da li sam platio ili ne (i nisam imao dokaza da sam u tom vremenu platio). U to vrijeme sam normalno plaćao taksu preko fiksnog, a ovi se sjetili nekakvog duga od prije koji nije bio plaćen. Vrag odnese šalu i morao sam platiti nekakav dug od 200, 300 KM (ne sjećam se tačno). Sud završi ekspresno posao i došlo mi na pljenidbu ili na plaćanje. Državi nikad niko nije bio dužan i svi će na ovaj ili onaj način doći na red. Izmislit će oni, ali platit moraš . Pa et ako ti je lakše da platiš 200,300. .izvoli, a ako ne, uzmi opciju od 7,5 KM
Pročitaj prvi dio ponovo. Između mene i elektroprivrede postoji ugovor koji se ne može jednostrano mijenjati i u kome ne stoji ništa o RTV taksi. To je osnov za tužbe a RTV neka me tuži za neplaćanje takse za koju nikada nisam primio bilo kakav račun ili obavijest o plaćanju, pa ćemo vidjeti kako će završiti na sudu. Ja sam RTV taksu plaćao dok sam imao fiksni telefon, otkad ga nemam, ne plaćam taksu jer nikada mi nitko nije došao na vrata niti sam ikada dobio bilo kakav račun ili uplatnicu. I da dodam, dosada nisam primio bilo kakvu tužbu niti ona postoji. A kad mi nešto i dođe, onda ću legalno otkazati pretplatu, pozvati predstavnike RTV da vide kako nemam ni radio ni TV i završena priča. Neće mi biti problem na jedan dan ukloniti sve iz stana jer zakon kaže kako ih je dovoljno pustiti jednom u stan. Ako nema TV i radija, nema takse, a sutra je novi dan za mene. O tome ti govorim. A najlakše će se izvući oni koji račune elektroprivrede plaćaju na imena svojih preminulih srodnika, tek njima ništa ne mogu. A glavni razlog zašto ovo radim je zbog toga što sam u doba dok sam plaćao pretplatu dobio ovrhu od suda za 12 KM. Tada su to bile dvije mjesečne pretplate koje su bile plaćene, ali su ovi u njihovom računovodstvu pogriješili i poslali predmet na sud. Nikada nisam dobio bilo kakvu obavijest o tome, niti sudski poziv, ali srećom sam čuvao uplatnice i tužba je odbačena. I to je glavni razlog zašto ću svim zakonskim silama odbijati ili bolje rečeno izbjegavati plaćanje RTV pretplate što već godinama uspješno radim i tako ću i nastaviti.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#128 Re: RTV taksa

Post by Drinski »

nemas ti nista sa EP, pa se ne mozete niti tuzakati.

A kako ces znati kada ce doci kontrola iz RTV pa da se pripremis, oni se nece najaviti?
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#129 Re: RTV taksa

Post by Liska »

Kako nemam. Svi smo sklopili ugovore sa EP gdje nema ni govora o nekoj taksi. U ugovoru je precizirano milijun stvari i procedura ali o rtv taksi nema govora niti igdje piše da će EP preko svoga računa slati iznose za bilo što sem potrošene električne energije.
Što se tiče inkasanata, dok se ne najave inkasanti mene nema kuci, ne otvaram vrata preko interfona, a sklapanje tv-a i radija je pet minuta i idu kod komsije. Moraju se najaviti jer ja ih neću čekati čitav dan. Na kraju krajeva, mogu ih iznijeti pred njima, oni nisu tu da utvrđuju stanje u haustoru nego o stanju u stanu. Na kraju krajeva nisu tu da utvrđuju postoji li u stanu infrastruktura za tv i radio nego samo postoje li prijemnici fizički u stanu ili ne. Za sve ostalo nemaju ovlasti. Uglavnom, gdje ima volje ima i načina. :D
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#130 Re: RTV taksa

Post by colt »

Liska wrote:
colt wrote:
Liska wrote:Ne vjerujem u ove price o tome kako nećeš moći ovo ili ono jer nisi platio RTV taksu. Pa ljudi ne plaćaju poreze i dr. pa ih nitko ne blokira i zakonski je upitno to blokiranje. Pogotovo da ti granična policija oduzme pasoš. Baš bih volio vidjeti graničnog policajca koji će uzeti nečiji austrijski ili švedski pasoš. Pasoš se oduzima u strogoj reguliranoj proceduri i kad je u pitanju kazneno djelo. Neplaćanje RTV takse ni u kom slučaju nije i ne može biti kazneno djelo, samo prekršaj. I još jedna stvar koju nitko nije spomenuo. Svi smo potpisali u proteklo vrijeme ugovore sa elektroprivredama u kojemu su definirani uvjeti plaćanja usluga i mnogo toga drugog. U ugovoru ne postoji bilo kakva odredba koja govori da će elektroprivreda preko svoga računa tražiti od vas da placate neke druge obveze državi, koje nemaju veze sa potrošnjom struje. Dakle, ako budete tužili elektroprivredu, dobićete taj slučaj vrlo lako na bilo kojem općinskom sudu. I druga stvar. Postoji ogroman broj ljudi koji plaćaju račune na kojima je ime njihovog oca ili djeda ili nekog drugog predaka koji je davno umro. Da bi čovjek prebacio račun na svoje ime potrebno je potrošiti nešto vremena i novca a naš čovjek je počesto lijen za to. Takvim potrošačima neće moći ništa jer će pretplata dolaziti na ime čovjeka koji pravno ne postoji a nećeš moći prebaciti na drugo ime, sem ako to sam potrošač ne zatraži. Tu će RTV biti nemoćna čak i da ovakve pošalje na sud, jer mrtav čovjek ne može na sud, niti ga netko može zamijeniti u njegovim obvezama. Kako god, elektroprivrede će upasti u velike problem i rizikuju ogroman broj sudskih procesa i troškova koje će morati plaćati svima koji ih budu tužili.
A isto tako će i država tužiti sve one koji ne plaćaju taksu. U principu nisi ništa dobio .Dobit ćeš Elektroprivredu a izgubit ćeš od države na istom sudu. . .

Ja imam MojaTV i nemam fiksni telefon. Bez obzira na navedeno, TAKSU plaćam jer sam se jednom sa njima kačio i došli ljudi sa policijom da mi plijene stvari za dug za koji se i ne sjećam da li sam platio ili ne (i nisam imao dokaza da sam u tom vremenu platio). U to vrijeme sam normalno plaćao taksu preko fiksnog, a ovi se sjetili nekakvog duga od prije koji nije bio plaćen. Vrag odnese šalu i morao sam platiti nekakav dug od 200, 300 KM (ne sjećam se tačno). Sud završi ekspresno posao i došlo mi na pljenidbu ili na plaćanje. Državi nikad niko nije bio dužan i svi će na ovaj ili onaj način doći na red. Izmislit će oni, ali platit moraš . Pa et ako ti je lakše da platiš 200,300. .izvoli, a ako ne, uzmi opciju od 7,5 KM
Pročitaj prvi dio ponovo. Između mene i elektroprivrede postoji ugovor koji se ne može jednostrano mijenjati i u kome ne stoji ništa o RTV taksi. To je osnov za tužbe a RTV neka me tuži za neplaćanje takse za koju nikada nisam primio bilo kakav račun ili obavijest o plaćanju, pa ćemo vidjeti kako će završiti na sudu. Ja sam RTV taksu plaćao dok sam imao fiksni telefon, otkad ga nemam, ne plaćam taksu jer nikada mi nitko nije došao na vrata niti sam ikada dobio bilo kakav račun ili uplatnicu. I da dodam, dosada nisam primio bilo kakvu tužbu niti ona postoji. A kad mi nešto i dođe, onda ću legalno otkazati pretplatu, pozvati predstavnike RTV da vide kako nemam ni radio ni TV i završena priča. Neće mi biti problem na jedan dan ukloniti sve iz stana jer zakon kaže kako ih je dovoljno pustiti jednom u stan. Ako nema TV i radija, nema takse, a sutra je novi dan za mene. O tome ti govorim. A najlakše će se izvući oni koji račune elektroprivrede plaćaju na imena svojih preminulih srodnika, tek njima ništa ne mogu. A glavni razlog zašto ovo radim je zbog toga što sam u doba dok sam plaćao pretplatu dobio ovrhu od suda za 12 KM. Tada su to bile dvije mjesečne pretplate koje su bile plaćene, ali su ovi u njihovom računovodstvu pogriješili i poslali predmet na sud. Nikada nisam dobio bilo kakvu obavijest o tome, niti sudski poziv, ali srećom sam čuvao uplatnice i tužba je odbačena. I to je glavni razlog zašto ću svim zakonskim silama odbijati ili bolje rečeno izbjegavati plaćanje RTV pretplate što već godinama uspješno radim i tako ću i nastaviti.
Pročitao sam ja dobro. Ti možeš i dalje po svom starom i niko ti to ne spori i EP ti neće zaračunati RTV taksu ako nećeš. Jednostavno platiš struju svojim nalogom/virmanom bez RTV takse i oni ti nemaju pravo ne priznati.
Ako je tužba podnešena, nema zastare i možda ti se vodi postupak, a nemaš pojma o tom kao i kod mene. Lafo poštar pokucao na vrata i nije me bilo i kobajagi me papirićem obavijestio da se nešto nalazi u pošti za mene od suda i da to preuzmem. Mene to k'o nije interesovalo i nisam podigao. Oni nastavili tužiti na sudu bez mene i na kraju ti samo dođe završen slučaj (kod suda) da platiš RTV taksu i vjerovatno sa svim troškovima (ne mogu se sjetiti ovo zadnje). Tvoje je samo da se dogovoriš u koliko rata ćeš da izmiriš :D Ti bi da se sporiš sa državom. To možeš samo u Strazburu
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#131 Re: RTV taksa

Post by Drinski »

Liska wrote:Kako nemam. Svi smo sklopili ugovore sa EP gdje nema ni govora o nekoj taksi. U ugovoru je precizirano milijun stvari i procedura ali o rtv taksi nema govora niti igdje piše da će EP preko svoga računa slati iznose za bilo što sem potrošene električne energije.
Što se tiče inkasanata, dok se ne najave inkasanti mene nema kuci, ne otvaram vrata preko interfona, a sklapanje tv-a i radija je pet minuta i idu kod komsije. Moraju se najaviti jer ja ih neću čekati čitav dan. Na kraju krajeva, mogu ih iznijeti pred njima, oni nisu tu da utvrđuju stanje u haustoru nego o stanju u stanu. Na kraju krajeva nisu tu da utvrđuju postoji li u stanu infrastruktura za tv i radio nego samo postoje li prijemnici fizički u stanu ili ne. Za sve ostalo nemaju ovlasti. Uglavnom, gdje ima volje ima i načina. :D
Bez uvrede, prazna priča.
znaci, EP nema veze sa tim, oni te nece tuziti, oni ce, pojednostavljeno, samo tebe obaviještavati svaki mjesec o zaduzenju iz osva RTV takse.
a ovo sa najavom kontrole ti nece upaliti, niko nije lud, kontrola se vrsi nenajavljeno, ako odbijes on se s tobom nece svađati, nego samo konstatovati na zapisniku da odbijas dozvoliti kontrolu i otići dalje.

No, da ne dužim, najbolje je da to sam vidis.
Last edited by Drinski on 10/06/2015 16:29, edited 1 time in total.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#132 Re: RTV taksa

Post by Liska »

Drinski, evo ti par besplatnih savjeta. Što se tiče poštara, nema više te priče ti kao lafo potpisao ili nisi. Zakon je promijenjen i da bi netko dokazao na sudu da si primio poziv, mora imati poziv kod sebe i tvoj potpis na pozivu. Sve drugo više ne pije vodu na sudu. Možeš slobodno tražiti i grafološku analizu potpisa i oni je moraju sprovesti. Znaju se pravila i kako se uručuju i primaju svi sudski pozivi i tu više nema zabune jesam li ili nisam. Bez dostavnice sa tvojim potpisom, ti nisi primio sudski poziv. Ako ga nisi primio, nisi obavješten.
Što se tiče inkasanata, oni dolaze jer ja to tražim i ne mogu ući u stan ako nisam u njemu. Dakle, neko okvirno vrijeme za dolazak moramo dogovoriti. Ja radim, pa onda opet radim i npr. kući sam tek od 22 h. Dakle, ponavljam gdje ima volje ima i načina. Kad ga pustim neće ništa naći a tv i radio mogu biti kat više u haustoru. On tu ne može ništa, za deset minuta je njegov posao gotov, izađe iz zgrade a ja aparate snesem i spojim opet. Što mi tu može uraditi? Ima pravo na jednu kontrolu a ne više, pročitaj zakon o rtv taksi. Nema u zakonu nenajavljenog dolaska, ta nisu policija. Ne znam više kako bih ti objasnio za EP, ali ako bi tvoja logika bila ispravna onda bi svaka firma mogla na svoje račune dodati npr. RTV taksu ili bilo kakvu drugu taksu koja im paše u tom trenutku. I sam znaš da to ne ide baš tako lako. Ugovorom koji mi svi imamo nisu uopće pomenute mogućnosti plaćanja bilo čega drugog sem električne energije i EP krši ugovor na taj način. Ugovorom je precizirano i kako se izdaju računi i što treba biti na tim računima, nema improvizacije. Evo ti link o Općim uvjetima za isporuku električne energije pa mi reci gdje ovdje ima RTV taksu: http://www.ferk.ba/_hr/images/stories/2 ... eti_hr.pdf
Ovi uvjeti su zakon kojeg se obje strane moraju pridržavati. Tebi se to možda čini nebitnim, ali nije. U sudskom postupku će to biti jedino važno. Drugo, ako i mogu natjerati državnu firmu da to radi, neće moći privatnu. Uskoro na tržište dolaze mali ospkrbljivači el. energijom i njih ne mogu natjerati na to jer kad su dobijali dozvole od FERKA o taksi nije bilo spomena. Elektroprivredi će se dogoditi što i telekomima sa fiksnim telefonima, ljudi će masovno prelaziti na male opskrbljivače zbog RTV takse. Prema tome, mogu se oni truditi koliko god hoće, ali uhvatiće pokojeg naivca ali tko se bude htio boriti, pobjeda mu je gotovo sigurna. Samo ne smije napraviti pogrešne korake i legalno će biti izuzet od plaćanje RTV takse.
Last edited by Liska on 10/06/2015 16:37, edited 2 times in total.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#133 Re: RTV taksa

Post by Drinski »

Pravo se uči u Avazu nego na fakultetu.
:lol: :lol: :lol: :lol:
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#134 Re: RTV taksa

Post by Liska »

Jesi li ti siguran da ja nemam pravni fakultet? Ovo što ti pišeš je čista avazovština jer nažalost ne znaš što je ugovor i koju snagu on ima. Misliš da je to nešto nevažno i kako je RTV taksa kao ustav koji ima snagu jaču od svih ostalih zakona. Ne znaš ništa o novom naputku za uručena sudskih pismena putem javnih poštanski operatera (više i nije tako nov) pa misliš kako se netko može lafo potpisati za tebe i da to proizvede neke pravne učinke za tebe. Ja sa time radim svaki dan prijatelju i ne bi vjerovao što sve gledam. Par poštara je dobilo opomene pred otkaz i zaradilo kaznene prijave jer su se potpisivali za druge osobe. U što god vjerovao ja još uvijek ne plaćam pretplatu, niti me tuže a i čak i kad bi EP stavilo taksu na račune imam iznenađenje o kojem sam ti pisao. Taksu neću plaćati a oni neka tuže onog čije je ime na računu do sudnjeg dana. Ili vjeruješ kako RTV taksa ima nadležnosti i na onome svijetu i da može mijenjati imena na računima kako joj se prohtije?
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#135 Re: RTV taksa

Post by Drinski »

Pravnik nisi, nemas pravni stil, logiku. A kako si cuo za ovo uputstvo, onda vjerovatno nesto radis sa postom. Medjutim, to ne znaci da si u pravu. I na koncu, osim mene, ima jos pravnika koje mozes pitati. Sto se tice pogrsene evidencije, to uopce nije pravni problem, svaki osrednji pravnik ce se sa tim izboriti.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#136 Re: RTV taksa

Post by Liska »

Vidi drinski, ti si ovdje došao na kritiku ad hominem. Nije važno što ja pišem nego što sam i tko sam, jesam li pravnik ili nisam?! Tvoja logika je ako poznajem naputak o uručenju sudskih poziva, kako vjerojatno radim nešto sa poštom?! Mislim, nije vrijedno ni komentara. Je li ovo rasprava o tome što ja radim ili o nečemu drugome. Ja ti samo skrećem pažnju na logiku kako ugovori nešto vrijede i kako se ne mogu tek tako mijenjati. Naša praksa pokazuje kako je sila osrednjih pravnika to radila pa danas imamo na desetine tisuća tužbi koje će na kraju plaćati a i plaćaju kantoni, općine i više i niže razine vlasti. Nijednom riječju nisi pobio nijedan moj argument jer sigurno stoje, barem djelomično. Po tebi je inkasant bog bogova koji sve može. Ja znam da ne može jer čak i policajac ne može ući tek tako u nečiji stan a i kad uđe postoje određena pravila ponašanja koja se moraju poštivati, želiš li dobiti slučaj pred sudom. A ne inkasant koji nema nikakvog ovlaštenja nego baciti pogled u tvoj stan i to tamo gdje mu ti dozvoliš i na način na koji ti dozvoliš jer je u pitanju tvoj stan i tvoja imovina.
Životno iskustvo mi govori kako će na kraju doći do masovnog oprosta svih neplaćenih taksi jer nema tog sudstva koje bi te predmete moglo završiti u narednih 30 godina. Zatrpavaju sudove koji imaju i pametnijeg i smislenijeg posla. A te pare za toliko godina neće vrijediti više ništa niti će u životu biti ljudi koji su dužni to platiti.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#137 Re: RTV taksa

Post by Drinski »

Liska, nemas ti pojma o pravu. Uputstvo Agencije za postanski saobracaj moze znati ili pravnik ili neko iz ove postanske branse. Ovo prvo nisi. Drugo, ti s kazao da imas pravni fakultet a ne ja. I na koncu, ponovicu: pravo se uci na fakultetu a ne u avazu. Nisi u pravu niti za oprost dugova, jer ce se uvesti privatni izvrsitelji koji ce rasteretiti sudove i ubrzati naplatu. Povjeriocu se vise isplati da ceka 20 godina na naplatu duga nego da pare drzi u banci jer je stopa zatezne kamate visa nego na orocene uloge a nemaju problem likvidnosti. Uostalom, mene zivo zaboli sta ces ti uraditi, ja znam kakav ce biti ishod parnice.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#138 Re: RTV taksa

Post by Liska »

Možda ja stvarno nemam pojma o pravu. I ja nisam kazao da imam pravni fakultet, nego sam rekao jesi li siguran u to? Da bi nekoga procijenio ti bi prvi morao biti veliki stručnjak za tu oblast i ja se nikad ne bih usudio nekoga suditi na osnovu par postova na forumu. Vrlo neozbiljno, da ne kažem nestručno u svakom pogledu. Ali to u ovoj priči nije ni bitno. Bitno je da poznajem zakone koji mi trebaju u ovom slučaju, a poznajem ih. Poznajem razliku između inkasatora i ovlaštenog službenog lica i što oni mogu u nečijem stanu i još bolje ono što ne mogu. Zamislimo situaciju, pustio sam inkasatora i uklonio radio i tv. Smjestio sam ih negdje u stanu gdje ih ovaj ne može vidjeti. Misliš li da inkasator ima pravo otvarati ormare i plakare? Nema, kratko i jasno. Dakle, mogu ih držati u stanu ili ih pokriti nečime da se ne vide a inkasator ima pravo samo baciti pogled u sve prostorije u stanu. Mogu ih staviti u kasetu ispod trosjeda, što god a on tu ne može ništa. Ili ih mogu smjestiti ispred ulaznih vrata stana i opet mi ne može ništa. Na koji način će on utvrditi da su televizori u haustoru moji ili nečiji drugi? To mogu neki drugi organi kojih u ovoj priči nema niti ih može biti. Na ovaj način sam pomogao barem desetorici prijatelja koji nisu znali kako skinuti RTV taksu sa vrata. Inkasator preko vrata i još uvijek u zgradi a tv i radio su već u stanu. Inkasator se ne može više vratiti i vršiti pregled jer ga je već izvršio i ima pravo na jedan pregled i ništa više od toga. Ako je ovdje nešto pogrešno, stvarno bih molio da mi kažeš što je pogrešno i koje su to ovlasti koje inkasant po tebi ima.
Što se tiče naputka o poštanskom prometu, možda sam ja inžinjer mašinstva koji je imao problem sa jednom takvom dostavom pa se potrudio pronaći zakonsku regulativu o tome. Nebitno, mogu imati i samo osnovnu i biti pismen i logički povezivati stvari. Škola ti nije baš jedino mjerilo za sve, kao dokaz imamo ovu državu. Vode je sve sami mr.dr, sc. i slični i vidimo kako napreduje. Običan farmer bi vodio državu tisuću puta bolje.
Što se tiče agencija za utjerivanje, o tom potom. Još uvijek ih nema i pitanje je kako će funkcionirati kad dođe vrijeme za naplatu jer u nečije vlasništvo ne možeš ući bez sudske odluke. I ne možeš plijeniti po stanu ako nisam vlasnik stana i nemam ništa od imovine na svoje ime. Dakle, ima tu puno pitanja i prostora za sve i svašta. Ili kako naplatiti bilo što ako je obveza vezana uz ime i prezime nekoga tko je preminuo? I ponoviću, za ubuduće je najbolji način, ako se krene sa naplatom preko računa struje, ime na računu ostaviti kako jest, ako je u pitanju neki umrli predak i biti ćeš miran. Tek kad promijeniš ime na računu, postaješ obveznik. Ne možeš biti obveznik ako je drugo ime na računu. Za ovo ti ne treba nikakav fakultet niti stručno mišljenje tipa drinskog. Ako sam u krivu, zamolicu drinskog da nam stručno objasni kako ću to biti podložan nekoj sudskoj mjeri za naplatu RTV takse ako mi je račun na ime osobe koja više nije živa? Baš me to zanima, ali samo to. Ne zanima me tvoje mišljenje o meni, drinski, nego se fokusiraj na predmet rasprave, ako to želiš. Ako ne želiš, nema smisla za daljnom raspravom.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#139 Re: RTV taksa

Post by Drinski »

Ma evo sad cu se ja s tobom natezati...zivo me zaboli...

P.s.nema potrebe da repliciras na ovo.

Lp
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#140 Re: RTV taksa

Post by mali_milojica »

@liska
i sve toliko natezanje zbog jebenih 7.5 KM mjesecno koje ti je zakonska obaveza platiti :-) :lol:
Ja placam i placat cu. Placao je dedo,placao otac,placat ce i moje dijete. Tako jacam drzavu,tako kroz neki simbolicnih 7.5 KM obezbjedjujem plate za cca 1500 mojih bosanaca i hercegovaca,odnosno 1500 porodica.
Na kraju ce se u kraj stati svima. Kao sto je bilo za kazne. Ne moras platiti. Sjednu ti u ZK kao teret na stan,nikada ga neces moci prodati,promjeniti vlasnistvo ili bilo sta sa njim uraditi. Samo dok se neko u parlametnu pocese za tim BHRT-om,svi ce MORATI placati. To je uslov za EU.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#141 Re: RTV taksa

Post by Danguba »

Ja godisnje placao pretplatu za telefon i jos nesto vise ako sam ga koristio. Kada god dodjem ono telefon iskljucen. Plati toliko i toliko da ga ukljucimo. Meni dosadilo i odem u postu. Sta se desava sa tom mojom pretplatom? Kazu meni da oni tu moju pretplatu dijele sa RTV taksom i da nakon par mjeseci moje pretplate vise nema a ja u minusu. :-)

Kaze meni gospodja u kancelariji, iskljuci ti telefon i neces nista placati. ionako dzaba to sve placas jer ne zivis ovdje. Kada ti nekada bude trebao fiksni telefon, prikljucak je 1KM. I teko i bi. Kazu komsije da su jednom inkasanti dolazili. oni rekli da ne zivim tu i svi se umirili.
E sada, ako ostavim pretplatu za struju, to znaci da ce i oni to podijeliti sa rtv taksom tako da umjesto mojih uplacenih godinu dana pretplate nakon 6 mjeseci ja vise nemam pretplatu za struju jer su oni dio para prebacili(bez mog znanja) za rtv taksu i time me doveli u situaciju da mi se struja iskljuci.

Da li je to moguce?
biglebovski
Posts: 3186
Joined: 02/11/2005 16:43

#142 Re: RTV taksa

Post by biglebovski »

@milojica

Ma nije uopšte problem, čini mi se, plačati pretplatu, nego je problem šta ja to plačam? Informativni program, jel, informacije šta mi se dešava u okolini, informacije koje će meni koristiti u svakodnevnom životu, olakšati mi život? Jel to plačam? Ja se ne sjećam da sam u dnevniku vidio vijest iz Donjeg Vakufa na primjer? Čajnića? Travnika? Mrkonjića? Duvna? Jel to taj servis građanima koje tvojih 1500 Bosanaca i Hercegovaca pruža nama ostalima koji nemamo tu sreću da imamo nekog da nas utrpa u Javni servis BiH? Jel možda edukativni program? Ajde navedi jednu emisiju, samo jednu koju tvoje dijete gleda na Javnom servisu a koju je proizvelo tih tvojih 1500. Možda i ima neka ali ja stvarno ne znam, dijete mi gleda neke druge, zabavnije, edukativnije kanale.
Jel Bakire neke da plačam da bi oni kasnije mogli ispred stranke da se kandiduju za predsjednika države u kojoj moje dijete, po trenutnoj situaciji sa ustavom ne može da bude kandidat za tog istog predsjednika, samo zato što mu se otac i mati zovu kako se zovu? Nemoj me pogrešno shvatiti ali malo ti je Milojice iskrivljen taj pojam patriotizma.
U EU se zna šta je javni servis, i sa tim nema puno zajebancije, protežiranja, spinovanja, naručenih informacija i ostalih gluposti što tih tvojih 1500 trenutno radi. A i to što tih 1500 radi, rade brate pravo nepismeno, da iskoristim blagu riječ.

A i ovo sa @Liska i @Drinski. Taj stav tipa nemoj prigovarat, čuti, plati, sve će ti odnijeti, nas je i doveo u ovu situaciju. Dok oni sve po zakonu tuže, rokove postavljaju, plijene, u društvu se promovišu ideje da nema svrhe koristiti pravne mogučnosti koje zakoni nude, kao nemožeš ti njih zajebat. Ma đaba ti kaže prigovor ulagat, to je glavni argument. Šuti i trpi, ovco, i bleji u sunce. A sve neki patrioti.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#143 Re: RTV taksa

Post by Liska »

mali_milojica wrote:@liska
i sve toliko natezanje zbog jebenih 7.5 KM mjesecno koje ti je zakonska obaveza platiti :-) :lol:
Ja placam i placat cu. Placao je dedo,placao otac,placat ce i moje dijete. Tako jacam drzavu,tako kroz neki simbolicnih 7.5 KM obezbjedjujem plate za cca 1500 mojih bosanaca i hercegovaca,odnosno 1500 porodica.
Na kraju ce se u kraj stati svima. Kao sto je bilo za kazne. Ne moras platiti. Sjednu ti u ZK kao teret na stan,nikada ga neces moci prodati,promjeniti vlasnistvo ili bilo sta sa njim uraditi. Samo dok se neko u parlametnu pocese za tim BHRT-om,svi ce MORATI placati. To je uslov za EU.
Možda je tebi to jebenih 7,5KM. Ali njima njihovih jebenih, drugima njihovih itd, a što meni osta. I da ponovim, glavni razlog zašto ovo radim je to što su me tužili za 12 KM iako sam platio i nisam imao zaostataka. Dakle, poštujem zakon, plaćam i oni me sudski gone. Poslije prigovora dobijem na sudu, ali od njih ni riječi isprike.
Od tada izbjegavam i učiniću sve da nikada ne platim pretplatu i to sa uspjehom radim već preko sedam godina.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#144 Re: RTV taksa

Post by mali_milojica »

Liska wrote:
mali_milojica wrote:@liska
i sve toliko natezanje zbog jebenih 7.5 KM mjesecno koje ti je zakonska obaveza platiti :-) :lol:
Ja placam i placat cu. Placao je dedo,placao otac,placat ce i moje dijete. Tako jacam drzavu,tako kroz neki simbolicnih 7.5 KM obezbjedjujem plate za cca 1500 mojih bosanaca i hercegovaca,odnosno 1500 porodica.
Na kraju ce se u kraj stati svima. Kao sto je bilo za kazne. Ne moras platiti. Sjednu ti u ZK kao teret na stan,nikada ga neces moci prodati,promjeniti vlasnistvo ili bilo sta sa njim uraditi. Samo dok se neko u parlametnu pocese za tim BHRT-om,svi ce MORATI placati. To je uslov za EU.
Možda je tebi to jebenih 7,5KM. Ali njima njihovih jebenih, drugima njihovih itd, a što meni osta. I da ponovim, glavni razlog zašto ovo radim je to što su me tužili za 12 KM iako sam platio i nisam imao zaostataka. Dakle, poštujem zakon, plaćam i oni me sudski gone. Poslije prigovora dobijem na sudu, ali od njih ni riječi isprike.
Od tada izbjegavam i učiniću sve da nikada ne platim pretplatu i to sa uspjehom radim već preko sedam godina.
AFERIM :lol:
User avatar
polis
Posts: 239
Joined: 24/10/2011 22:59

#145 Re: RTV taksa

Post by polis »

JEsu ovi inkasanti po gradu dosadni. KOji im je q?! NEću da ti platim. Tuži me. Jebi se i ti i taksa i televizija koju ne gledam. NTW, tv nemam, samo monitor. Ali dzaba, dolaze po 15x da im kazem da odjebu.
User avatar
escobar__
Posts: 8925
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#146 Re: RTV taksa

Post by escobar__ »

Dok god ovo i ovakvo smeće ima ikakve veze sa Javnim RTV sistemom BiH, pretplatu neću plaćat. Reporterka RTRS-a ladies and gentlemen...
Image
User avatar
MisterNo1
Posts: 882
Joined: 23/01/2014 10:22

#147 Re: RTV taksa

Post by MisterNo1 »

Rtv taksu treba platit samo ako se njome finansira BHT. FTV...odjebaus!
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#148 Re: RTV taksa

Post by mali_milojica »

MisterNo1 wrote:Rtv taksu treba platit samo ako se njome finansira BHT. FTV...odjebaus!
Prihodi od takse se dijele tako da 50% ide BHRT a po 25% entitetskim emiterima.
Entitetski emiteri skupljaju taksu i onda dio koji pripada BHRT uplacuju,ustvari ne uplacuju kako ovi iz BHRT kazu.
RTRS je duzan oko 5 miliona na ime takse,a FTV preko 10 na osnovu takse i tehnickih usluga koji im pruza BHRT.
User avatar
MisterNo1
Posts: 882
Joined: 23/01/2014 10:22

#149 Re: RTV taksa

Post by MisterNo1 »

bio bih sretan da ni feninga ne ide za FTV, za RTRS pogotovo.

to su...(ne znam pronaći dovoljno gadan izraz za te emitere) televizije!!!
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#150 Re: RTV taksa

Post by mali_milojica »

MisterNo1 wrote:bio bih sretan da ni feninga ne ide za FTV, za RTRS pogotovo.

to su...(ne znam pronaći dovoljno gadan izraz za te emitere) televizije!!!
Malo je glupo to sve koncipirano,jos kad dodas da Srbi miniraju sve sto ima predznak BiH i sve sto treba da predstavlja drzavu,znas koliko je sati.
Pored toga sto BHRT ceka da se ovi smiluju da im uplate,zavaljeni su i time sto su svi ljudi iz produkcije i tehnike njima dodjeljeni,pa je sa pocetnih 250 ljudi na BHRT doslo do toga da ih sada imas 980.
Post Reply