Peljeski most zele graditi!

Post Reply

Peljeski most

se nesmije graditi jer onemogucava buducu izgradnju luke
48
22%
se nesmije graditi iz drugih razloga
24
11%
neka se gradi ali treba biti dovoljno visok kako bi mogli brodovi proci
76
35%
neka se gradi svakako
60
27%
nemam stav
12
5%
 
Total votes: 220

palermo
Posts: 25330
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#126 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by palermo »

Bodkin wrote:Ma nikakve veze sudje ne sa gradnjom mosta.
I dajte malo bar istrazite prije sto pocnete pisati nebuloze. Lijepo vam alfons objasni da ne postoji ta racunica gdje se luka isplati pored luka bar, ploce i gore slovenskih luka ali dzaba vama.
Ovdje je najbolje traziti od hrvatske druge stvari ili olaksice ali jok. Bolje se kaciti sa eu clanicom i traziti 100 metara visok most..
Pa oni se kače sa nama :D .
Šalu na stranu,ali koliko god je neozbiljno tražiti most od 100 metara, isto tako je neozbiljno reći, gradite, nas se to ništa ne tiče.

Ono što je najtužnije u svemu je da je i unutar ovoga foruma, jedina odrednica po kojoj se dijele podržavači i nepodržavači gradnje mosta, zapravo nacionalnost.
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#127 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by cyprus »

palermo wrote:Ono što je najtužnije u svemu je da je i unutar ovoga foruma, jedina odrednica po kojoj se dijele podržavači i nepodržavači gradnje mosta, zapravo nacionalnost.
Ne bih se baš složio, iako je tačno da gotovo svi BH Hrvati zdušno podržavaju gradnju mosta... Što je meni posebno čudno, posebno kada se radi o Neumljanima... Ovo će im vjerovatno dovesti grad u izolaciju i kakva im korist od toga?
matematicar_teski
Posts: 1199
Joined: 12/03/2012 18:59
Location: Jusuf Nurkic aka Sabonis

#128 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by matematicar_teski »

izgradnjom mosta,neum ide na smetljiste jadrana realno,ioanko i sada lose stoje,ali izgubit ce i tranzitni karakter :sad:
Bodkin
Posts: 22532
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#129 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Bodkin »

palermo wrote:
Bodkin wrote:Ma nikakve veze sudje ne sa gradnjom mosta.
I dajte malo bar istrazite prije sto pocnete pisati nebuloze. Lijepo vam alfons objasni da ne postoji ta racunica gdje se luka isplati pored luka bar, ploce i gore slovenskih luka ali dzaba vama.
Ovdje je najbolje traziti od hrvatske druge stvari ili olaksice ali jok. Bolje se kaciti sa eu clanicom i traziti 100 metara visok most..
Pa oni se kače sa nama :D .
Šalu na stranu,ali koliko god je neozbiljno tražiti most od 100 metara, isto tako je neozbiljno reći, gradite, nas se to ništa ne tiče.

Ono što je najtužnije u svemu je da je i unutar ovoga foruma, jedina odrednica po kojoj se dijele podržavači i nepodržavači gradnje mosta, zapravo nacionalnost.
ne treba reci gradite, tj. treba ali: gradite ali prvo nama dajte te i te ustupke za ploce i skidanje odredjenih nameta odredjenim industrijama ili bla bla. samo lud covjek moze potencirati pricu oko gradnje te luke. zasto se kaciti sa jedinim koliko-toliko normalnim susjedom :D zar nije bolje dobiti nesto sto nam stvarno treba?

mada ova prica veze sa realnoscu nema. mi ovdje razglabamo o dugorocnoj strategiji, a marva koja se pita ne zna ni sta je strategija ni sta je dugorocnost.... na kraju ce se to svesti na, sto ti kazes, nacionalnost. hrvati za, srbi za zato sto su bosnjaci protiv. vitalni nacionalni bla bla. evropi ce dopizditi i rece ko vas jebe kad ne znate izvuci najbolje za vas i dace hrvatima da grade
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#130 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by HM 2011 »

To su Hrvatski nacionalni interesi - pošto ADZ i ADZ 1990 dobijaju glasove na izborima - ti se interesi moraju poštovati !
palermo
Posts: 25330
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#131 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by palermo »

cyprus wrote:
palermo wrote:Ono što je najtužnije u svemu je da je i unutar ovoga foruma, jedina odrednica po kojoj se dijele podržavači i nepodržavači gradnje mosta, zapravo nacionalnost.
Ne bih se baš složio, iako je tačno da gotovo svi BH Hrvati zdušno podržavaju gradnju mosta... Što je meni posebno čudno, posebno kada se radi o Neumljanima... Ovo će im vjerovatno dovesti grad u izolaciju i kakva im korist od toga?
čuj, ne bih se složio, a onda potvrdi :D
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#132 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by dalmatinka »

HM 2011 wrote:To su Hrvatski nacionalni interesi - pošto ADZ i ADZ 1990 dobijaju glasove na izborima - ti se interesi moraju poštovati !
Istina, visoka mi je dioptrija, ali s lećama vidim i normalna slova :roll: Vrime je za kočetu. Laku noć! :run:
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#133 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by cyprus »

palermo wrote:
cyprus wrote:
palermo wrote:Ono što je najtužnije u svemu je da je i unutar ovoga foruma, jedina odrednica po kojoj se dijele podržavači i nepodržavači gradnje mosta, zapravo nacionalnost.
Ne bih se baš složio, iako je tačno da gotovo svi BH Hrvati zdušno podržavaju gradnju mosta... Što je meni posebno čudno, posebno kada se radi o Neumljanima... Ovo će im vjerovatno dovesti grad u izolaciju i kakva im korist od toga?
čuj, ne bih se složio, a onda potvrdi :D
Pa neslaganje se prvenstveno odnosi na Bošnjake i Bosance... Kod njih su mišljenja podjeljena, kao što možeš vidjeti u anketi :mrgreen:
Last edited by cyprus on 03/05/2013 00:14, edited 1 time in total.
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#134 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by HM 2011 »

dalmatinka wrote:
HM 2011 wrote:To su Hrvatski nacionalni interesi - pošto ADZ i ADZ 1990 dobijaju glasove na izborima - ti se interesi moraju poštovati !
Istina, visoka mi je dioptrija, ali s lećama vidim i normalna slova :roll: Vrime je za kočetu. Laku noć! :run:
Laku noć i tebi....

"Postavlja se takođe i pitanje - znači li danas multikulturalnost koju mnogi zastupaju da ja moram ostvarivati interese nacija iz susjedstva svojom imovinom, da moram prodati svoj suverenitet, da nemam ekskluzivno pravo da upravljam budućnosti svoje nacije jer u državi postoje minimalno tri nacije ???"

Kod nas se multikulturalnost svela na to - puškom, bajonetom - ali to je konačan rezultat !

Ali sve ovo što ja trabunjam i piskaram - sve se to sa par miliončića provede po PS.... Daš ih na pravo mjesto, pravim ljudima, to se potpiše, šta narod zna šta je most i šta su pravila.....
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#135 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by topcam »

Most ce biti napravljen. Samo je pitanje hoce li nasi iskoristiti jedinstvenu
priliku koju imaju za pregovore i rjesavanje problema vezanih za HR.
Da li ce izvuci moguci maksimum ili ne, to cemo vidjeti.

Most je gotova prica, vec sad se pregovara.

Kad se dogovore iza zatvorenih vrata i dodje vrijeme da nam serviraju "dogovor" odrzati ce
oficielan sastanak i vecerati. Poslije vecere ce objelodaniti bitne stavke dogovora.

Vukovi siti a ovce svakako na broju.
User avatar
Ricken
Posts: 6053
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#136 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Ricken »

topcam wrote:Most ce biti napravljen. Samo je pitanje hoce li nasi iskoristiti jedinstvenu
priliku koju imaju za pregovore i rjesavanje problema vezanih za HR.
Da li ce izvuci moguci maksimum ili ne, to cemo vidjeti.

Most je gotova prica, vec sad se pregovara.

Kad se dogovore iza zatvorenih vrata i dodje vrijeme da nam serviraju "dogovor" odrzati ce
oficielan sastanak i vecerati. Poslije vecere ce objelodaniti bitne stavke dogovora.

Vukovi siti a ovce svakako na broju.
Ne bih rekao, nezna što si tako siguran.
Teško mogu zaobići teritorij susjedne države. Druga je stvar ako naše političke patriote za koj milion ne aminuju. To što je projekat kako Pusićka kaže ocjnjen pozitivno u Briselu je kupljenje političkih poena uzdrmale vlade Milanovića.

Također nema niti jedan razlog zbog čega bi taj most bio u bosanskom interesu.
User avatar
Ricken
Posts: 6053
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#137 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Ricken »

gost iz ZG wrote:
gereb_stari wrote: Opet Hrvatska provocira. Sta mislite o ovome?
da, "provociramo" opet

gradićemo most - na svom teritoriju i nećemo nikog pitat za dozvolu
most će financireti EU
most će biti dovoljno visok za prolaz brodova koji žele ući u BiH more/Neum.
Hrvatska gradnjom mosta ne zatvara eventualni pomorski promet BiH prema "otvorenom-međunarodnom" moru
da li je sad jasnije?
Kraj priče
Mali i veliki školj su teritorij BiH i to nema nikakve veze sa sporazumom Izetbegović - Tuđman. 12km bosanske teritorije nije malo (kupljene nekad al i ti ugovori postoje u Istanbulu).Bahaćenjem nećete napravit ni pedalj jer svi planovi pravca mosta idu preko dijela BiH. I nije bitno šta Hrvatska o tome misli, stvar je u tome da se BiH ne sviđa da kako kome padne na pamet uzima dijelove naše teritorije. Nemislim samo na Hrvatsku ista stvar je i sa Crnom Gorom.
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#138 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by topcam »

Ricken wrote:
Ne bih rekao, nezna što si tako siguran.
Teško mogu zaobići teritorij susjedne države. Druga je stvar ako naše političke patriote za koj milion ne aminuju. To što je projekat kako Pusićka kaže ocjnjen pozitivno u Briselu je kupljenje političkih poena uzdrmale vlade Milanovića.

Također nema niti jedan razlog zbog čega bi taj most bio u bosanskom interesu.

Mozes tako reci ako fokus usmjeris iskljucivo na most. Kad prosiris horizont
prema luci Ploce vec imas jedan jak razlog naseg interesa.
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#139 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by cyprus »

Ricken wrote:12km bosanske teritorije
:?: (nejasno)
Ricken wrote:jer svi planovi pravca mosta idu preko dijela BiH.
:?: (netačno)
Ricken wrote:Nemislim samo na Hrvatsku ista stvar je i sa Crnom Gorom.
:?: (Sutorina?)
User avatar
PerverzMusharaf
Posts: 461
Joined: 24/03/2013 15:28

#140 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by PerverzMusharaf »

luka je poprilicno glup argument protiv mosta. umjesto luke, argument protiv mosta treba da bude to sto most kvari pogled i ambijent na jedinom izlazu na more u bih i kao takav ovaj fenomen se mora gledati se veceg nivoa. neum sve sto ima je pogled na zalazak sunca koji bi se pokvario izgradnjom mosta. prakticno unistava prirodu i sa tog aspekta se ne bi smio graditi. to snizava cijenu naseg nacionalnog resursa i trazimo kompenzaciju od 10 milijardi dolara ili da se most ne gradi.
Plivac
Posts: 88
Joined: 07/10/2012 08:52

#141 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Plivac »

Off topic je, ali moram, jbg: moze li malo pismenosti, barem kad se anketa postavlja? :sad:

Zar je tesko zapamtiti, negacija i glagol idu odvojeno?

Nije "nesmije" nego "ne smije"... :roll:
Bodkin
Posts: 22532
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#142 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Bodkin »

PerverzMusharaf wrote:luka je poprilicno glup argument protiv mosta. umjesto luke, argument protiv mosta treba da bude to sto most kvari pogled i ambijent na jedinom izlazu na more u bih i kao takav ovaj fenomen se mora gledati se veceg nivoa. neum sve sto ima je pogled na zalazak sunca koji bi se pokvario izgradnjom mosta. prakticno unistava prirodu i sa tog aspekta se ne bi smio graditi. to snizava cijenu naseg nacionalnog resursa i trazimo kompenzaciju od 10 milijardi dolara ili da se most ne gradi.
Budi realan, to su klikeri. Traziti min 25
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#143 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by LBVIEW »

Bodkin wrote:
palermo wrote:
Bodkin wrote:Ma nikakve veze sudje ne sa gradnjom mosta.
I dajte malo bar istrazite prije sto pocnete pisati nebuloze. Lijepo vam alfons objasni da ne postoji ta racunica gdje se luka isplati pored luka bar, ploce i gore slovenskih luka ali dzaba vama.
Ovdje je najbolje traziti od hrvatske druge stvari ili olaksice ali jok. Bolje se kaciti sa eu clanicom i traziti 100 metara visok most..
Pa oni se kače sa nama :D .
Šalu na stranu,ali koliko god je neozbiljno tražiti most od 100 metara, isto tako je neozbiljno reći, gradite, nas se to ništa ne tiče.

Ono što je najtužnije u svemu je da je i unutar ovoga foruma, jedina odrednica po kojoj se dijele podržavači i nepodržavači gradnje mosta, zapravo nacionalnost.
ne treba reci gradite, tj. treba ali: gradite ali prvo nama dajte te i te ustupke za ploce i skidanje odredjenih nameta odredjenim industrijama ili bla bla. samo lud covjek moze potencirati pricu oko gradnje te luke. zasto se kaciti sa jedinim koliko-toliko normalnim susjedom :D zar nije bolje dobiti nesto sto nam stvarno treba?

mada ova prica veze sa realnoscu nema. mi ovdje razglabamo o dugorocnoj strategiji, a marva koja se pita ne zna ni sta je strategija ni sta je dugorocnost.... na kraju ce se to svesti na, sto ti kazes, nacionalnost. hrvati za, srbi za zato sto su bosnjaci protiv. vitalni nacionalni bla bla. evropi ce dopizditi i rece ko vas jebe kad ne znate izvuci najbolje za vas i dace hrvatima da grade
:thumbup:
To je poenta, jer se nikada nikome nista "na lijepe oci" i zarad "dobrosusjedskih" odnosa nije davalao, pa zasto bi mi bili prvi koji ce tu tradiciju napustiti?Ako se tu BiH nesto pita, a ubrzo cemo saznati da li je ono sto Pusicka, koja jos otkako se pocela kao brinuti za BiH Hrvate igra na kartu populizma, palamudi istina, onda bi svakako trebali maksimalno iskoristiti tu poziciju bas k'o i svi drugi(vidjeti pod npr. hrvatsko-slovenacki spor) te za nasu drzavu isposlovati sto je moguce vise.Problem jedino moze biti kod nas i nasih politicara, sto zbog neophodnog koncenzusa s onima sto , kako rece Mesic,siju po BiH a mole da kisa padne u jal' Srbiji jal 'Hrvtaskoj, sto zbog korumpiranosti onih koji bi kao trebali braniti nase interese. :D
I za kraj bih citirao jednog sto je nekoc kod Troje izradio "slijepog" pjesnika: "a sa koliko se nistica pise rijec "dobrosusjedski odnosi?" :D
eman
Posts: 378
Joined: 04/02/2013 16:46

#145 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by eman »

Ni za ni protiv
palermo
Posts: 25330
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#146 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by palermo »

LBVIEW wrote: :thumbup:
To je poenta, jer se nikada nikome nista "na lijepe oci" i zarad "dobrosusjedskih" odnosa nije davalao, pa zasto bi mi bili prvi koji ce tu tradiciju napustiti?Ako se tu BiH nesto pita, a ubrzo cemo saznati da li je ono sto Pusicka, koja jos otkako se pocela kao brinuti za BiH Hrvate igra na kartu populizma, palamudi istina, onda bi svakako trebali maksimalno iskoristiti tu poziciju bas k'o i svi drugi(vidjeti pod npr. hrvatsko-slovenacki spor) te za nasu drzavu isposlovati sto je moguce vise.Problem jedino moze biti kod nas i nasih politicara, sto zbog neophodnog koncenzusa s onima sto , kako rece Mesic,siju po BiH a mole da kisa padne u jal' Srbiji jal 'Hrvtaskoj, sto zbog korumpiranosti onih koji bi kao trebali braniti nase interese. :D
I za kraj bih citirao jednog sto je nekoc kod Troje izradio "slijepog" pjesnika: "a sa koliko se nistica pise rijec "dobrosusjedski odnosi?" :D
Ma otprilike to je to.

Ali imajući u vidu korumpiranost naših ( u ovom slučaju bošnjačkih) političara, i pride jasno zastupanje interesa drugih država kod drugog dijela ovdašnjih (ovaj put hrvatskih) političara, onda je pritisak javnosti uvijek dobro činiti, koliko god ponekad i argumenti bili klimavi.Neka i priče o luci, svi znamo da ona nema smisla,ali i trgovac na kapali čaršiji kada ti zacijeni zna da nema baš neke logike u onom što je izrekao. Al opet, izgovori
palermo
Posts: 25330
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#147 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by palermo »

dječak sa šibicama wrote:Image

Image
Kao što rekoh, postoji jasan kriterij zašto su neki za a neki protiv :D
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#148 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Heller »

Alfons Kauders wrote:
Canton wrote:
webby-x wrote: I tko te to ovlastio da ti pričaš o tome?
Luka u Neumu nije u interesu BiH.
Eto vidiš kako se interesi subjektivno mijenjaju.
Luka u Neumu je u interesu Bosne i Herceogovine ali u dogledno vrijeme se nece desiti. Blizi sam misljenju da ce se prije ozivjeti ovaj drugi projekat i da ce se u dogledno vrijeme pojaviti neki investitor za to.
Dakle po tebi je u interesu BiH da ulupa makar jedan godisnji budzet u izgradnju luke, zeljeznice i autoputa do Neuma.

Ja nemam nista protiv - ako ce se graditi iz tvog dzepa, kako ti kazes za 5, 10 ili 100 godina.

Dakle kraj prazne luke Ploce, zeljeznice koja nema sta prevoziti do Ploca, i od Ploca... Ti bi radije napravio betonski spomenik na Kleku, sjebo lokalni turizam, sjebo okolis u malostonskom kanalu, koji je jebeni park prirode... Jer nam luka vise treba od autoputa, novih blokova u Tuzli i Kaknju, vjetroelektrana u Hercegovini, razvijanja hidro potencijala i slicnih sitnica.

Majko mila... :roll:

Hrvatima treba reci da grade jebeni most i traziti koncesije na drugim poljima, necemu od cega cemo imati koristi, tipa dugorocnog rjesenja za Ploce, rjesenja spornih pitanja oko imovine BiH u Hrvatskoj itd. Al jok - ti mislis da je bolje kuhati s Hrvatskom i natjerati ih da prave duplo veci most cisto iz obijesti, da ulupaju par stotina miliona vise u betonsku grdosiju, umjesto da nam ucine neke usluge od kojih bi i mi imali koristi? Bolje je skrsiti te milione na beton, iz inata... Patriotizam na balkanski nacin, nema sta.
Ako je iz lukavca i kaknja cement :mrgreen:
gereb_stari
Posts: 144
Joined: 26/04/2013 19:16

#149 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by gereb_stari »

Neum i Neumska luka je Bosanski nacionalni prioritet nr1. Evo sta kaze Ejup Ganic:

Canton
Posts: 2356
Joined: 26/01/2012 23:06

#150 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Canton »

Ricken wrote:
Ne bih rekao, nezna što si tako siguran.
Teško mogu zaobići teritorij susjedne države. Druga je stvar ako naše političke patriote za koj milion ne aminuju. To što je projekat kako Pusićka kaže ocjnjen pozitivno u Briselu je kupljenje političkih poena uzdrmale vlade Milanovića.

Također nema niti jedan razlog zbog čega bi taj most bio u bosanskom interesu.
ovo je juce demantovano iz brisela
Post Reply