Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#12276 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by high_volume »

UmaX wrote:
r_faruk wrote: vozio sam na 10 godina starim gumama.... continental, tada su gume kostale oko 300-400KM komad, 235 60 R16... da budem iskren, nikakve razlike nije bilo izmedju tih i novih guma koje sam kupio jer su ove bile 10 godina stare, a vozio sam oko 150 na autoputu (ljetne gume, ljeti). gume samna kraju zamijenio zbog starosti.... presle 45000km
Malo je drugacije s ljetnim, one ne stare jednako brzo kao zimske. Plus sto si ipak imao premium ljetne.
Na gumi koja je pravilno uskladištena, šta "stari", kako se može oštetiti, zbog čega bi postala neupotrebljiva ili manje upotrebljiva, kako god?

Šta oštećuje gumu, habanje vožnjom ili zrak stajanjem?
alipasijaner
Posts: 1261
Joined: 01/08/2016 23:05

#12277 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by alipasijaner »

bitanga_sa_otesa wrote:
alipasijaner wrote: Jesi li dobio poklon?
zar 25% nije poklon?
Nije, to je popust na stari DOT
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#12278 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

alipasijaner wrote: Nije, to je popust na stari DOT
ja ne znam da to ima,ko je to izganjao? gledaci i kmecaci po forumima?kakav popust na 6 mjeseci stare gume?
meni je nova guma - nova guma,nije vozena .forumski demagozi i teskasi s viskom vremena u zivotu uvijek traze neki razlog da nekoga zajebaju ,tako i po prodavnicama televizora i bijele tehnike :lol:
pipate li hljeb u samoposlugama?
alipasijaner
Posts: 1261
Joined: 01/08/2016 23:05

#12279 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by alipasijaner »

bitanga_sa_otesa wrote:
alipasijaner wrote: Nije, to je popust na stari DOT
ja ne znam da to ima,ko je to izganjao? gledaci i kmecaci po forumima?kakav popust na 6 mjeseci stare gume?
meni je nova guma - nova guma,nije vozena .forumski demagozi i teskasi s viskom vremena u zivotu uvijek traze neki razlog da nekoga zajebaju ,tako i po prodavnicama televizora i bijele tehnike :lol:
Čak šta više ja sam do bola lagan kao kupac koji samo hoće da dobije ono što je i platio, ništa više ništa manje.
A što se tiče poklona Unitrade je davao i daje poklone pri kupovini 4 Dunlopa ili 4 GY
User avatar
Doda37
Posts: 1723
Joined: 29/06/2007 23:11

#12280 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Doda37 »

Uzeo bi bez problema gume sa datumom 2017, cak i 2016 ako bi dobio popust :) , e sada moje iskustvo da podijelim sa Vama... kupio sam automobil 2014 sa 0 kilometara ali 2011 god. , stajalo u salonima dobio super popust itd... gume na autu 215/60/17 datum naravno 2011 ( DOT nije datum vec americka skracenica odjel za transport )

Auto je preslo za 4 god. 32000 km, znaci gume stare 7 god. nisu skidane ljeto zima ( Hercegovina nema potrebe a imamo i drugo auto ) znaci puno gora opcija nego kupiti gume stare dvije tri godine kao nove, ove su bile tri godine na autu bez voznje, rezime gume izdrzale ( Bridgestone) nije treslo na volanu ( autoput), normalno da su vremenom izgubile na drzanju , nove gume i gume sa 30000 km ne usporedjues , prilagodis se i lagano...
auto ove godine u 2 mjesecu zamjenio za novo
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#12281 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

taj auto se ubajatio 3 godine stojec u izlogu salona...mogu misliti ko je sve prdio u sjedista....
User avatar
Doda37
Posts: 1723
Joined: 29/06/2007 23:11

#12282 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Doda37 »

Osjetilo se … zato sam i dobio popust
noviclan
Posts: 15020
Joined: 31/10/2013 06:48

#12283 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by noviclan »

bitanga_sa_otesa wrote:taj auto se ubajatio 3 godine stojec u izlogu salona...mogu misliti ko je sve prdio u sjedista....
Kurac stajao drndao se po sarajevskim ulicama demo vozilo i onda vrate kilometrazu mA stajao u salonu
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#12284 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

noviclan wrote: Kurac stajao drndao se po sarajevskim ulicama demo vozilo i onda vrate kilometrazu mA stajao u salonu
aaa to je onaj sto daju novinarima da rade testove,pa mu oni uzimaju dusu :run:
emko1234
Posts: 5069
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#12285 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by emko1234 »

I šta se skonta na kraju, more DOT i iz 2012 ako je popust adekvatan?

O jebem vas neprincipijelne.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#12286 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

ma moze sve ,samo ako je jeftino ili dzaba ,moze i voda umjesto goriva za marku :lol:
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#12287 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by UmaX »

high_volume wrote:
UmaX wrote:
r_faruk wrote: vozio sam na 10 godina starim gumama.... continental, tada su gume kostale oko 300-400KM komad, 235 60 R16... da budem iskren, nikakve razlike nije bilo izmedju tih i novih guma koje sam kupio jer su ove bile 10 godina stare, a vozio sam oko 150 na autoputu (ljetne gume, ljeti). gume samna kraju zamijenio zbog starosti.... presle 45000km
Malo je drugacije s ljetnim, one ne stare jednako brzo kao zimske. Plus sto si ipak imao premium ljetne.
Na gumi koja je pravilno uskladištena, šta "stari", kako se može oštetiti, zbog čega bi postala neupotrebljiva ili manje upotrebljiva, kako god?

Šta oštećuje gumu, habanje vožnjom ili zrak stajanjem?
Jedno je starenje a drugo trosenje.

Pod starenjem se misli na promjenu sastava gume, postaje manje mekana i vise plasticna.
alipasijaner
Posts: 1261
Joined: 01/08/2016 23:05

#12288 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by alipasijaner »

Doda37 wrote:Uzeo bi bez problema gume sa datumom 2017, cak i 2016 ako bi dobio popust :)
Da sam taksista ili prevoznik koji zimi predje 30+K km uzeo bih.. potroši se puno prije nego što guma zbog starosti izgubi na svojstvima.. čista matematika..
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#12289 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

UmaX wrote: postaje manje mekana i vise plasticna.
a kad je nova nije od plastike?
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#12290 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by UmaX »

Pa zimska guma treba bit sto meksa, koliko je god moguce (a da potrosnja gume ne bude prevelika). To i drugacija sara su ono sto je razlikuje od ljetne.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#12291 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#12292 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by condy »

Šta sam vidio Snješko Bijelića po gradu...neki su tužni, neki veliki, neki debeli, neki smiješni, na raznim lokacijama u gradu...baš ti poprave dan djeca sa svojim umjetničkim-snježnim djelima :roll: I onda vidiš dijete kako se zadalo da napravi ljepog Snješka Bijelića sat vremena on radi na njemu :-D , a preko puta njega zatrpana auta u snijegu...izađe vlasnik vozila i samo sa šajbe mahne snijeg.... :-) Iskvari mahala i mahalaši djecu kad porastu...postanu bitange :-D :D
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#12293 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

U Švici op'o standard, nema se za guma :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#12294 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

a i ocisceno je bas ko i kod nas :lol:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#12295 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

condy wrote:Šta sam vidio Snješko Bijelića po gradu...neki su tužni, neki veliki, neki debeli, neki smiješni, na raznim lokacijama u gradu...baš ti poprave dan djeca sa svojim umjetničkim-snježnim djelima :roll: I onda vidiš dijete kako se zadalo da napravi ljepog Snješka Bijelića sat vremena on radi na njemu :-D , a preko puta njega zatrpana auta u snijegu...izađe vlasnik vozila i samo sa šajbe mahne snijeg.... :-) Iskvari mahala i mahalaši djecu kad porastu...postanu bitange :-D :D
Dijete napravilo snješka u parku ispred zgrade, neko preko noći srušio, da vidiš dreke :lol:
Vizavi snijega, šta mislite o onim što čiste avlije pa izbacuju snijeg na očišćenu cestu :lol:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#12296 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

bitanga_sa_otesa wrote:a i ocisceno je bas ko i kod nas :lol:
Mehanizacija na terenu, valja Alpe sastrugat :lol:
esso_sa
Posts: 2109
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#12297 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by esso_sa »

Za ove sto se zamaraju sa DOT-om prilikom kupovine novih guma...

Ako su gume pravilno skladistene, prihvatljivi DOT ide do 5 godina starosti. Jer ako je pravilno skladistenje ispostovano, gume nece biti nista losije nego kada su tek izasle iz kalupa. :thumbup:
Sta vise, neki proizvodjaci ne pustaju tek napravljene gume odmah u prodaju nego ih drze na lagerima oko 6 mjeseci kako bi se sva hemija u gumama stabilizovala (to je za ove sto pipaju jel guma jos topla od kalupa i meHka ko dusa :mrgreen: )
Last edited by esso_sa on 18/12/2018 15:08, edited 2 times in total.
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#12298 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mk ultra »

esso_sa wrote:Za ove sto se zamaraju sa DOT-om prilikom kupovine novih guma...

Ako su gume pravilno skladistene, prihvatljivi DOT ide do 5 godina starosti. Jer ako je pravilno skladistenje ispostovano, gume nece biti nista losije nego kada su tek izasle iz kalupa. :thumbup:
Sta vise, neki proizvodjaci ne pustaju tek napravljene gume odmah u prodaju nego ih drze na lagerima oko 6 mjeseci kako bi se sva hemija u gumama stabilizovala
pricao mi stari čiko što je vlasnik save, neka špedicija kupuje gume za kamione godinu ranije, kod njih i skladištenje plate :mrgreen:
bez zajebancije
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#12299 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

mk ultra wrote: pricao mi stari čiko što je vlasnik save, neka špedicija kupuje gume za kamione godinu ranije, kod njih i skladištenje plate :mrgreen:
bez zajebancije
mislis direktor?
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#12300 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mk ultra »

bitanga_sa_otesa wrote:
mk ultra wrote: pricao mi stari čiko što je vlasnik save, neka špedicija kupuje gume za kamione godinu ranije, kod njih i skladištenje plate :mrgreen:
bez zajebancije
mislis direktor?
ma ja, šta je već
ne znam na koji način funkcioniraju :)
Post Reply