Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
klif wrote:Nikšiću je povjereno upravljanje strateškim resursima FBiH koje bi moralo funkcionisati na principima profesionalizma, transparantnosti, racionalnog smanjivanja troškova poslovanja i maksimiranja dobiti za dobrobit građana FBiH. Raspodjela rukovodećih funkcija članovima porodice je najobičnija zloupotreba položaja i smatram da njegov ostanak na čelu Vlade FBiH nije prihvatljiv.
SDP mora najoštrije reagovati i dovesti ove stvari u red.
"Premijer Nikšić je, kada je Vlada donosila odluku o davanju saglasnosti za imenovanje Mirsada Nikšića, napustio sjednicu i upoznao kolege ministre da je riječ o njegovom bratu, tako da su svi znali za koga glasaju"
Osim toga, Vlada je Mirsada Nikšića postavila u funkciju v.d. direktora, naknadno će biti raspisan javni konkurs.
klif wrote:Nikšiću je povjereno upravljanje strateškim resursima FBiH koje bi moralo funkcionisati na principima profesionalizma, transparantnosti, racionalnog smanjivanja troškova poslovanja i maksimiranja dobiti za dobrobit građana FBiH. Raspodjela rukovodećih funkcija članovima porodice je najobičnija zloupotreba položaja i smatram da njegov ostanak na čelu Vlade FBiH nije prihvatljiv.
SDP mora najoštrije reagovati i dovesti ove stvari u red.
"Premijer Nikšić je, kada je Vlada donosila odluku o davanju saglasnosti za imenovanje Mirsada Nikšića, napustio sjednicu i upoznao kolege ministre da je riječ o njegovom bratu, tako da su svi znali za koga glasaju"
Osim toga, Vlada je Mirsada Nikšića postavila u funkciju v.d. direktora, naknadno će biti raspisan javni konkurs.
Nikšić je šef Vlade i shodno tome se mora ponašati. Ne može on napustiti sjednicu i prebaciti odgovornost na članove Vlade. On je odgovoran za rad Vlade i nikakvi izgovori tu ne pomažu. To o čemu ti pričaš bi možda bilo relevantno za krivičnu odgovornost, ali nikako za političku.
poznanik wrote:Šta je tačno "grešno" u imenovanju Mirsada Nikšića na novu radnu poziciju u Autocestama, koji zakon je prekršen pa je zbog toga njegov brat, premijer Vlade FBiH, odgovoran?
hajmo ovako, prosto i jednostavno: kome Mirsad Niksic podnosi izvjestaj o svom radu?
klif wrote:Nikšić je šef Vlade i shodno tome se mora ponašati. Ne može on napustiti sjednicu i prebaciti odgovornost na članove Vlade. On je odgovoran za rad Vlade i nikakvi izgovori tu ne pomažu. To o čemu ti pričaš bi možda bilo relevantno za krivičnu odgovornost, ali nikako za političku.
To na čemu ti insistiraš je pokušaj političkog linča, najvjerovatnije zbog suprotnosti u političkim idejama i pripadnosti različitim strankama, mada nije ni bitno iz kojih pobuda nastupaš. Bitno je da započinje hajka na jedinu svijetlu tačku u Federaciji, i jedinu koja, koliko-toliko, održava ovaj entitet u životu.
I u Vladi postoji procedura izbora i predlaganja kandidata za javne funkcije, a i glasanje može biti tajno. Sve i da je premijer iskoristio svoju poziciju i političku moć i uticao na komisiju ili članove Vlade u izboru njegovog brata na javnu poziciju, a sumnjam da bi bio idiot u tolikoj mjeri, nije prekršen niti jedan propis po kojem postupa, posebno nema "sukoba interesa" kako su neki novinari već počeli pametovati.
poznanik wrote:Šta je tačno "grešno" u imenovanju Mirsada Nikšića na novu radnu poziciju u Autocestama, koji zakon je prekršen pa je zbog toga njegov brat, premijer Vlade FBiH, odgovoran?
hajmo ovako, prosto i jednostavno: kome Mirsad Niksic podnosi izvjestaj o svom radu?
Prosto i jednostavno: Nadzornom odboru, koji dalje taj izvještaj prosljeđuje Skupštini JP "Autoceste FBiH".
klif wrote:Nikšić je šef Vlade i shodno tome se mora ponašati. Ne može on napustiti sjednicu i prebaciti odgovornost na članove Vlade. On je odgovoran za rad Vlade i nikakvi izgovori tu ne pomažu. To o čemu ti pričaš bi možda bilo relevantno za krivičnu odgovornost, ali nikako za političku.
To na čemu ti insistiraš je pokušaj političkog linča, najvjerovatnije zbog suprotnosti u političkim idejama i pripadnosti različitim strankama, mada nije ni bitno iz kojih pobuda nastupaš. Bitno je da započinje hajka na jedinu svijetlu tačku u Federaciji, i jedinu koja, koliko-toliko, održava ovaj entitet u životu.
I u Vladi postoji procedura izbora i predlaganja kandidata za javne funkcije, a i glasanje može biti tajno. Sve i da je premijer iskoristio svoju poziciju i političku moć i uticao na komisiju ili članove Vlade u izboru njegovog brata na javnu poziciju, a sumnjam da bi bio idiot u tolikoj mjeri, nije prekršen niti jedan propis po kojem postupa, posebno nema "sukoba interesa" kako su neki novinari već počeli pametovati.
"Politički linč" je jako interesantna jezička konstrukcija koja bi trebalo da omalovaži stavove sagovornika. Ako je Nikšić "jedina svijetla tačka" u Federaciji, onda je trebalo da razmisli o svojim odluka prije nego što ih donese ili dopusti da ih drugi donose u njegovo ime.
Ako Vlada ustanovi princip da braća, očevi, jarani i ini mogu da obavljaju javne funkcije, onda imamo još veći problem. Onda se radi o sistemskom nepotizmu i sistemskoj zloupotrebi vlasti. Smatram da to nije prihvatljivo.
klif wrote:Nikšić je šef Vlade i shodno tome se mora ponašati. Ne može on napustiti sjednicu i prebaciti odgovornost na članove Vlade. On je odgovoran za rad Vlade i nikakvi izgovori tu ne pomažu. To o čemu ti pričaš bi možda bilo relevantno za krivičnu odgovornost, ali nikako za političku.
I u Vladi postoji procedura izbora i predlaganja kandidata za javne funkcije, a i glasanje može biti tajno. Sve i da je premijer iskoristio svoju poziciju i političku moć i uticao na komisiju ili članove Vlade u izboru njegovog brata na javnu poziciju, a sumnjam da bi bio idiot u tolikoj mjeri, nije prekršen niti jedan propis po kojem postupa, posebno nema "sukoba interesa" kako su neki novinari već počeli pametovati.
A šta on ima koga pritiskati - usluga za uslugu je već usavršen model poslovanja na ovim prostorima. Ti/Vi meni brata postaviš tu, ja ću tebi dati ustupak tamo i to je to. Nikakvih pritisaka tu nema, to ide laganini, uz večeru i ostalo...
klif wrote:"Politički linč" je jako interesantna jezička konstrukcija koja bi trebalo da omalovaži stavove sagovornika. Ako je Nikšić "jedina svijetla tačka" u Federaciji, onda je trebalo da razmisli o svojim odlukama prije nego što ih donese ili dopusti da ih drugi donose u njegovo ime.
Ako Vlada ustanovi princip da braća, očevi, jarani i ini mogu da obavljaju javne funkcije, onda imamo još veći problem. Onda se radi o sistemskom nepotizmu i sistemskoj zloupotrebi vlasti. Smatram da to nije prihvatljivo.
Napisah već prije, u postu iznad, odgovornost brata Nermina Nikšića za poslovanje u funkciji direktora podnosi Nadzornom odboru, pa Skupštini, nikako Vladi.
I Vlada i ministri Vlade FBiH nadležni su za provođenje politike i izvršavanje zakona izvršne vlasti. Ponavljam pitanje - koji zakon je narušen kod imenovanja Mirsada Nikšića na poziciju v.d. direktora JP "Autoceste FBiH"?
Ako je bilo koji zakon povrijeđen - mijenjajmo Vladu odmah danas. Ukoliko nije - pustimo Vladu da radi...
Koliko znam CIK donosi odluke o sukobu interesa, pa gospodo izvolite... mada mislim da ovo nije takav slučaj.
Mislim da je ovo imenovanje nepotrebno jer je premijer ispao laka meta za TV1, Avaz i ostale lešinare... s druge strane, razumnom i dobronamjernom bi trebalo biti jasno da je Nermin Nikšić jedan od rijetkih političara koji je dosad savjesno i odgovorno obavljao svaki posao, za čije se ime ne veže nijedna packa a kamoli afera... hajmo mu dati mrvicu povjerenja u ovom slučaju.
klif wrote:"Politički linč" je jako interesantna jezička konstrukcija koja bi trebalo da omalovaži stavove sagovornika. Ako je Nikšić "jedina svijetla tačka" u Federaciji, onda je trebalo da razmisli o svojim odlukama prije nego što ih donese ili dopusti da ih drugi donose u njegovo ime.
Ako Vlada ustanovi princip da braća, očevi, jarani i ini mogu da obavljaju javne funkcije, onda imamo još veći problem. Onda se radi o sistemskom nepotizmu i sistemskoj zloupotrebi vlasti. Smatram da to nije prihvatljivo.
Napisah već prije, u postu iznad, odgovornost brata Nermina Nikšića za poslovanje u funkciji direktora podnosi Nadzornom odboru, pa Skupštini, nikako Vladi.
I Vlada i ministri Vlade FBiH nadležni su za provođenje politike i izvršavanje zakona izvršne vlasti. Ponavljam pitanje - koji zakon je narušen kod imenovanja Mirsada Nikšića na poziciju v.d. direktora JP "Autoceste FBiH"?
Ako je bilo koji zakon povrijeđen - mijenjajmo Vladu odmah danas. Ukoliko nije - pustimo Vladu da radi...
Ne pada mi na pamet da se miješam u posao javnog tužioca, ali pošto si ti pravnik, neće ti biti teško da daš svoje mišljenje o citiranom članu KZ FBiH. U ovom kontekstu ne bih da pominjem i član 340.
Član 383.
Zloupotreba položaja ili ovlašćenja
(1) Službena ili odgovorna osoba u Federaciji koja iskorišćavanjem svog službenog položaja ili ovlašćenja, prekoračivši granice svoje službene ovlasti ili ne obavivši svoje službene dužnosti, pribavi sebi ili drugom kakvu korist, drugome nanese kakvu štetu ili teže povrijedi prava drugog,
kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
(2) Ako je krivičnim djelom iz stava 1. ovog člana pribavljena imovinska korist koja prelazi 10.000 KM,
učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do deset godina.
(3) Ako je krivičnim djelom iz stava 1. ovog člana pribavljena imovinska korist koja prelazi 50.000 KM,
učinitelj će se kazniti kaznom zatvora najmanje tri godine.
@Klife, u zloupotrebi položaja ili ovlašćenja treba učestvovati, a djelo dokazati. Da je Nermin lobirao za Mirsada, da je bio u poziciji da predlaže, da je glasao... mogla bi mu se na teret staviti ovakva klasifikacija djela.
Ponavljam da nisam zagovornik SDP politike, niti imam ikakve koristi od pozicije Nermina Nikšića, i ako je prekršen zakon - prvi ću u redu stajati sa zahtjevom za smjenu. Ja mu ovdje ne vidim prekršaj, a jedino što zapažam u radu Nermina Nikšića je dosljednost Ekspozeu od prije nekoliko mjeseci. Federacija živi, nema socijalnih nemira, plaće i penzije se isplaćuju na vrijeme, najvjerovatnije i da neće biti novih MMF zaduženja, poljoprivrednici su takođe zadovoljni, itd. Dakle - stanje je zadovoljavajuće, obzirom na nepostojanje viših nivoa zakonodavne i izvršne vlasti.
I ne treba prečesto i revnosno slušati ili čitati ama baš svaki medij. Neki od njih, u nepostojanju adekvatne političke opozicije, uzimaju za sebe tu ulogu, i umjesto objektivnog novinarskog izvještavanja, najčešće pljuckaju i postaju "pera" poniženih politika i ideja. Nekad trebamo i sami donijeti zaključke...
poznanik wrote:@Klife, u zloupotrebi položaja ili ovlašćenja treba učestvovati, a djelo dokazati. Da je Nermin lobirao za Mirsada, da je bio u poziciji da predlaže, da je glasao... mogla bi mu se na teret staviti ovakva klasifikacija djela.
Ponavljam da nisam zagovornik SDP politike, niti imam ikakve koristi od pozicije Nermina Nikšića, i ako je prekršen zakon - prvi ću u redu stajati sa zahtjevom za smjenu. Ja mu ovdje ne vidim prekršaj, a jedino što zapažam u radu Nermina Nikšića je dosljednost Ekspozeu od prije nekoliko mjeseci. Federacija živi, nema socijalnih nemira, plaće i penzije se isplaćuju na vrijeme, najvjerovatnije i da neće biti novih MMF zaduženja, poljoprivrednici su takođe zadovoljni, itd. Dakle - stanje je zadovoljavajuće, obzirom na nepostojanje viših nivoa zakonodavne i izvršne vlasti.
Poznaniče, djelo se može počiniti i nečinjenjem. U konkretnom slučaju, Nikšić je znao ili je morao da zna kakve odluke donosi Vlada.
P.S. Ja sam veliki zagovornik socijaldemokratske politike, ako je to uopšte bitno za ovaj slučaj.
I još nešto. Ljudi na vlasti, bez obzira iz koje stranke dolaze, moraju shvatiti da javna preduzeća Bosne i Hercegovine nisu njihova babovima ili djedovina kojom oni mogu upravljati po svom ili nahođenju uskog kruga iz vrha stranke. Ta su preduzeća nastala radom i odricanjem generacija građana BiH i građani moraju biti svjesni da se radi o njihovoj imovini. Obaveza predstavnika vlasti je da obezbijede najbolji mogući način upravljanja strateškim resursima BiH, oličenim u tim preduzećima. Svaki, pa i najmanji pokušaj zloupotrebe, odnosno iskorišćavanja javnog dobra u ličnu korist mora biti najoštrije sankcionisan. Toliko smijem da očekujem od SDP-a.
Preuzeli su odgovornost za sve građene FBiH, neka je i nose.
Vidim da dosta ljudi brani odluku premijera Niksica da postavi brata. Dakle, moze se izvuci zakljucak da je premijerov brat strucnjak. Pa zar nije bilo bolje da ga stavi na celo Krivaje, ako je toliki strucnjak da tu firmu izvuce iz gabule, ili ne mora Krivaje nego neke druge firme koja propada. Brate, onda pokazi koliki si strucnjak.
Anonymous" uspostavila ispostavu i u BiH. Članovi ove grupe najavili rušenje informacionih sistema državnih institucija i ministarstava
Najpoznatija i najopasnija hakerska grupa na svijetu „Anonimus" najavila je da će srušiti kompjuterske sisteme u institucijama i ministarstvima u BiH! „Anonymoussi" tvrde da u BiH već imaju svoju ćeliju, a eksperti za suzbijanje sajber kriminala upozoravaju da prijetnje ove grupe treba shvatiti ozbiljno!
Sagovornici našeg lista tvrde da su kompjuteri i informacioni sistemu u institucijama BiH laka meta i da bi njihovo rušenje izazvalo ozbiljne probleme u državi. Podsjetimo, „Anonymous" su svjetsku slavu stekli hakerskim napadima na ugledne državne i finansijske institucije širom svijeta, među kojima su i sistemi američke vlade i „Mastrerkarda"! Agenti FBI su zbog toga nedavno uhapsili 14 članova „Anonymous" u SAD. Nedavno su najavili i da će 5. novembra ove godine uništiti Fejsbuk, jer ta društvena mreža na internetu prodaje lične informacije svojih korisnika.
Ozbiljne prijetnje
Opasni hakeri u međuvremenu su kreirali i veb stranicu Anonbosnia, gde su se predstavili kao aktivisti koji žele da oslobode svijet od uplitanja vlasti u život običnih ljudi. Njihova stranica je novijeg datuma, ali oni tvrde da pod svojom kontrolom drže 90 odsto svih bežičnih mreža u BiH. Otvoreno su najavili napade na informacione sisteme raznih državnih resora i agencija, po uzoru na djelovanje njihovih istomišljenika širom svijeta.
- Nadamo se pomoći kolega u obaranju stranica ministarstava. Sva uputstva će biti napravljena u videu - stoji na njihovoj veb stranici u poruci koju je nedavno ostavio aktivista koji se predstavio kao „Bosnian anon tim".
On, međutim, nije precizirao koje institucije će biti na udaru, niti je do sada zabilježena neka akcija „Anonimusa" u BiH.
Bivši obavještajac Predrag Ćeranić kaže da od „Anonimusa" strahuje cijeli svijet, zbog čega ih i proganjaju FBI i druge bezbjednosne službe.
- Stvar uopšte nije bezazlena. Hakeri bi koristeći slabosti sistema mogli da dođu u posjed izuzetno osjetljivih informacija! Nadležne institucije moraju da učine sve što je u njihovoj moći da neutrališu moguće napade. Ipak, borba protiv sajber kriminala kod nas je tek u povoju, što situaciju čini mnogo nepovoljnijom. Zato ne bi bilo nikakvo iznenađenje ako se obistine njihove prijetnje. Ipak, za sada nema razloga za pretjeranu uznemirenost - kaže Ćeranić.
On dodaje i da su napadi hakera svakodnevni u mnogim zemljama koje imaju daleko viši nivo zaštite podataka.
- Samo je pitanje vremena kad će se to preneti i na naš teren - zaključuje Ćeranić.
Posebna jedinica
Formiranjem posebne jedinice za borbu protiv sajber kriminala u MUP-u RS načinjeni su pionirski koraci u ovoj oblasti. To je tek prvo odjeljenje te vrste u cijeloj BiH, jer borce protiv internet kriminala nema nijedna druga bezbjednosna agencija u zemlji.
Međutim, u Odjeljenju za borbu protiv visokotehnološkog kriminala MUP-a RS kažu da nemaju informaciju kako je najopasnija hakerska grupa dobila ogranak i u BiH.
- U nekoliko navrata su zabilježeni napadi na institucije RS, mahom jednostavniji upadi na veb stranice. Istina, bilo je i nekoliko ozbiljnijih kada je došlo do potpunog uskraćivanja servisa. To su tzv. DoS napadi. Rezultat DoS napada je neizostavno obaranje funkcionalnosti pojedinih vladinih servera, čime se onemogućavaju normalna komunikacija i rad pojedinih vladinih agencija i ministarstava na određeni period. Istraga o napadima ovog tipa je i dalje u toku - otkrivaju u MUP-u RS.
Profesor banjalučkog Elektrotehničkog fakulteta Zlatko Bundalo tvrdi da su državne institucije lak plijen dovoljno sposobnih hakera.
- Vrhunski hakeri lako mogu da izađu na kraj sa sistemima dobrog dijela bh. institucija, iako se njihova zaštita u poslednje vrijeme podigla na viši nivo. Ipak, ni te nove mjere zaštite ne bi mnogo pomogle ako bi vrhunski hakeri željeli da sruše sistem - upozorava Bundalo.
Problem su tajni podaci
Srđan Rajčević, direktor Agencije za informaciono društvo RS, koja bi uskoro trebalo da formira prvi tim za prevenciju i zaustavljanje hakerskih upada, uvjerava da nijedan sistem nikada ne može biti siguran od napada hakera. On upozorava da je najveća opasnost krađa zaštićenih podataka.
- I do sada je bilo hakerskih napada, ali nijedan od njih nije doveo do krađe i zloupotrebe tajnih podataka. Krađa tih podataka proizvela bi nesagledive posljedice. Činimo sve što možemo da do januara iduće godine formiramo poseban tim obučenih profesionalaca, koji bi bili u stanju da brzo odgovore na sve hakerske napade na informacione sisteme institucija RS - ističe Rajčević.
poznanik wrote:Napisah već prije, u postu iznad, odgovornost brata Nermina Nikšića za poslovanje u funkciji direktora podnosi Nadzornom odboru, pa Skupštini, nikako Vladi.
I Vlada i ministri Vlade FBiH nadležni su za provođenje politike i izvršavanje zakona izvršne vlasti. Ponavljam pitanje - koji zakon je narušen kod imenovanja Mirsada Nikšića na poziciju v.d. direktora JP "Autoceste FBiH"?
Ako je bilo koji zakon povrijeđen - mijenjajmo Vladu odmah danas. Ukoliko nije - pustimo Vladu da radi...
Po tebi ispada i da je nedzad brankovic kupio stan - po zakonu.
Niko mu nista nije protuzakonito dokazao...je l to znaci da je on posten i sposoban bio??
I ne samo on nego gomila takvih koji su se poslije rata pojavili.
rahmanjin wrote:Vidim da dosta ljudi brani odluku premijera Niksica da postavi brata. Dakle, moze se izvuci zakljucak da je premijerov brat strucnjak. Pa zar nije bilo bolje da ga stavi na celo Krivaje, ako je toliki strucnjak da tu firmu izvuce iz gabule, ili ne mora Krivaje nego neke druge firme koja propada. Brate, onda pokazi koliki si strucnjak.
Ko se previse puta dere da ide vuk gubi kreditebilnost. Kako uzeti za ozbiljno kritike kada budu opravdane?
klif wrote:I još nešto. Ljudi na vlasti, bez obzira iz koje stranke dolaze, moraju shvatiti da javna preduzeća Bosne i Hercegovine nisu njihova babovima ili djedovina kojom oni mogu upravljati po svom ili nahođenju uskog kruga iz vrha stranke. Ta su preduzeća nastala radom i odricanjem generacija građana BiH i građani moraju biti svjesni da se radi o njihovoj imovini. Obaveza predstavnika vlasti je da obezbijede najbolji mogući način upravljanja strateškim resursima BiH, oličenim u tim preduzećima. Svaki, pa i najmanji pokušaj zloupotrebe, odnosno iskorišćavanja javnog dobra u ličnu korist mora biti najoštrije sankcionisan. Toliko smijem da očekujem od SDP-a.
Preuzeli su odgovornost za sve građene FBiH, neka je i nose.
Uhh da te ministar Suljagić sada čuje - ti ko' Reis počeo: "nije to babovina ničija...".
Reći da Nermin nije znao za postavljanje brata i da nije uticao na to - dokazat je vjerovatno teško, ali hajde, budimo iskreni prema sebi i drugima i reći: jeste, naštelio je bratu tamo poziciju i tačka. Nema potrebe da se lažemo, i branimo neodbranjivo. Gdje je taj konkurs što je objavljen, da svi imamo uvid u kandidate koji su se javili, i da javnost ocijeni koliko je ko kompetentan.
rahmanjin wrote:Vidim da dosta ljudi brani odluku premijera Niksica da postavi brata. Dakle, moze se izvuci zakljucak da je premijerov brat strucnjak. Pa zar nije bilo bolje da ga stavi na celo Krivaje, ako je toliki strucnjak da tu firmu izvuce iz gabule, ili ne mora Krivaje nego neke druge firme koja propada. Brate, onda pokazi koliki si strucnjak.
Nermin Nikšić, predsjednik Vlade Federacije BiH, gdje ga je metnuo ktitor, maharadža i bošnjački senator SDP-a Zlatko Lagumdžija, glasom samodopadnog moćnika obrazložio je da neće povući odluku kojom je njegov brat Mirsad imenovan za v. d. direktora Autocesta Federacije BiH. I tonom, i načinom govorenja, i lohotnom argumentacijom podsjetio je bez ostatka Nikšić na Nedžada Brankovića. Branković, najbrže sklepani doktora nauka u povijesti svjetskog visokog školstva i negdašnji premijer FBiH, na isti bahat način je novinarima govorio o svom nepošteno stečenom stanu. Identičnim tonom je svojedobno i Samir Slijadžić uzvikivao da neće podnijeti ostavku na mjesto predsjednika Vlade Sarajevskog kantona, kada su to od njega tražili građani zbog nesigurnosti na ulicama Sarajeva ponukani svirepim ubistvom Denisa Mrnjavca u sarajevskom tramvaju.
Sve je to legalno
Neću povući odluku o imenovanju moga brata, povišeno, gotovo s ljutnjom izgovara Nikšić tu rečenicu u kamere, pokazujući krajnje ciničan prezir prema sve glasnijim zahtjevima javnosti da to učini. Neću, nastavlja predsjednik F BiH, jer bih time potvrdio da ima nešto nelegalno u njoj. Eto, nema, premijeru. Sve je legalno. Legalno je ono što Ti kažeš da je legalno, jer Ti si predsjednik, Ti odlučuješ o zakonima, o njihovom provođenju, Ti si njihov krajnji tumač, Bog zakona i šta, uostalom, ti bezvezni obični smrtnici, ta fukara ima da gunđa.
O Mirsadu Nikšiću, čija je najjača stručna kvalifikacija to da ima brata na funkciji premijera, ne može se na internetu pronaći ništa, osim da je bio uposlenik Revicona, firme Marina Ivanišević, moćnog člana SDP-a, inače optuženog i kažnjenog zbog sukoba interesa, jer je svojedobno kao član Skupštine Grada Sarajeva poslovao sa tom skupštinom, a sve zahvaljujući gradonačelniku Aliji Behmenu. Behmen je Ivaniševićevom Reviconu plaćao usluge konsaltniga i edukacije članova skupštine i uposlenika Gradske uprave. Ivaniševića je zbog toga smijenilo iz skupštine, zabranilo mu kandidaturu, a tu je činjenicu Zlatko Lagumdžija iskoristio za javni plač prvi kako je to udar na SDP i njega, bošnjačkog senatora, ktitora i maharadžu lično, te butum sve njegove u esdepeovske safove poredane kadrove.
Elem, Mirsad Nikišić osim što je bio Ivaniševićev zaposlenik obavljao je i dužnost pomoćnika federalnog ministra energije, industrije i rudarstva, tako da ga to dobro plaćeno radno iskustvo preporučuje da vodi glavnu državnu firmu koja se bavi saobraćajem i izgradnjom cesta. Internet pretraga potvrđuje i to da je Mirsad Nikišić po svemu potpuno anonimna pojava, što znači dovoljno blijed i anoniman da se preko njega mogu dovoljno autoritativno u budućnosti donositi odluke o investicijama za gradnju koridora VC, odnosno obilaznice oko Sarajeva i popravke svake rupe na razdrndanim bosanskim cestama. Bezbeli na način kako je Ivanišević poslovao sa Skupštinom Grada Sarajeva. Bezbeli. To što u oblasti saobraćaja i izgradanje cesta Mirsad Nikišić, diplomirani brat po profesiji i stručnosti, ima nula (i brojem: 0) minuta radnog iskustva iz oblasti saobraćaja, to što ima nula (i brojem: 0) objavljenih stručnih radova, to što nikad nije vodio niti ijednu firmicu, a kamo li ozbiljniju firmu i što ima nula minuta menedžerskog iskustva, to što je svoju diplomu brat ufoteljio, e to Nermina Nikšića ne zanima.
Federalni brat
Plaćanje struje kao referenca
On, kao i SDP-ov carski dvor, odašilje krajnje cinične poruke u kojim se negira elementarna logika, a moral proglašava za besmislicu. Kaže se u SDP-ovu saopćenju povodom ovog slučaja kako ne može biti prepreka činjenica da je neko nekome brat ili prijatelj, ili kuma, da obavlja važne javne funkcije. Kaže se još u tom saopćenju da će ova stranka isključivo cijeniti, stručne kvalifikacije, rad i rezultate.
Ako je to tako, ozbiljno je pitanje hoće li, diplomirani brat po struci i stručnom znanju dobiti 2 ili 5 kod Zlatka i Nermina, baš kako je na osnovu nula (0) dosadašnjih rezultata dobio fotelju. Šta će dobiti, recimo, za ocjenu 3 u kabinetu stalnog bošnjačkog senatora SDP-a, koji je predsjednik jedne političke partije duže od bilo koga na balkanskom prostoru. Kako se, inače dobijaju ocjene kod Zlatka može posvjedočiti slučaj njegovih asistenata strateških raspoređenih na sve važne funkcije.
Jedan od njih koji je po struci toliko moćan da mu je jedina veza sa Elektroprivredom BiH činjenica da je plaćao račun za struju, izvučen je iz anonimnosti i metnut u njenu direktorsku fotelju. U prvom svom javnom nastupu demonstrirao je nevjerovatnu elokventnost ponovivši bezbroj puta znači u jednoj minuti, isto onoliko puta koliko je Zlatko Lagumdžija ponovio svoje veliko narcističko JA u jednoj minuti gostući u emisiji kod portparola SDP-a Bakira Hadžiomerovića, koji je uz to i bo(r)g Federalne televizije.
Zlajin asistent se zove, sjeća sli se danas iko tog lika, Grabovica. Da, sa Elektroprivredom povezuje ga i još jedna stručna kvalifikacija – naime, on nosi prezime identično nazivu jedne hidroelektrane, a to je bio presudan kriterij za njegovo metanje u direktorsku fotelju. To je SDP-u otprilike toliko važno kao da je Grabovica doktorirao na Sorboni iz oblasti informatičkog upravljanja automatskim hidrocentralama.
Škljocanje besmislicama
Osim braće na dvoru SDP-a Lagumdžija raspolaže i moćnim brojem očeva i sinova. Jedan očevsko-sinovski par je posljednje vrijeme postao vrlo javan. Alija i Goran Behmen.
„Postoje riječi koje u glavi jednog malog čovjeka škljocnu kao ključ u dobro podmazanoj bravi i otvaraju vrata čudesnog svijeta ponekad apsurdnih asocijacija. Te riječi mogu biti glagoli, pridjevi ili imenice, našeg ili stranog porijekla...“
Ne, ovo nije citat iz pismene zadaće učenika IV razreda osnovne škole, već iz remek-djela, je li, Lagumdžijnog dvorskog prozaika, Gorana Behmena, koji se 1999. godine dao objaviti svekolikom pučanstvu u časopisu Odjek. Te riječi što su školjcnule u piščevoj glavi dovele su Gorana Behmena na mjesto člana Upravnog odbora Filozofskog fakulteta u Sarajevu. Za razliku od Nikšićevog brata, njegova stručna kvalifikacija je diplomirani sin Alije Behmena, gradonačelnika Sarajeva. Na diplomi mu pored ostalog stoji – škljoca besmislicama.
Internet pretraga potvrđuje i da je zbog te diplome Goran Behmen dobio funkciju raznoraznog savjetnika i sekretara u Odsjeku za Aziju i Afriku Ministarstva inostranih poslova BiH. Radio je i kao savjetnik u bosanskohercegovačkoj ambasadi u Washingtonu. Taj je posao napustio jer je , kako navodi portal Dnevnik.ba, u glavnom gradu SAD-a bio „nezadovoljan uvjetima života i visinom primanja“. Riječ je, dakle, o veoma ambicioznom diplomiranom sinu koji svaki čas doživljava „ čudesni svijet apsurdnih asocijacija“. Moćan je to svijet, pa ga je doveo tamo gdje riječi ne škljocaju, nego moć – u upravni odbor. Sekretar za Aziju i Afriku pokazivat će na Filozofskom fakultetu raskošno škljocanje riječi, a njemu u čast otvorit će se, bezbeli, i novi odsjek na tom fakultetu: Behmen & Sin & Zlatko. Sveto škljocajuće (ras)trojstvo.
Pomoć prijateljima
Na Zlatkovom dvoru ima i raznoraznih kuma i kumica. Jedna od njih je i Zlatkova lično. Nju je metnulo u fotelju nekakve tužiteljice za ovo i ono i ništa. Moćna je to tužiteljica.
Prvo je tužila dugo i predugo, sve molećivim glasom na uho svom kumu, a onda je on to tuženje nagradio. Valjalo je tužit toliko dugo, da Zlatko popusti i svojoj dosljednosti u poštovanju kriterija, transparentnosti, pravdi za sve, jednakosti, socijalnoj osjetljivosti, brzoj reformi BiH, uvođenju novih demokratskih praksi i procedura u sjebanu državu, koju su, je li, nacionalisti do te mjere sjebali da sad Zlatko mora vjerovati samo braći, očevima, sinovima, kumama, asistentima, prijateljima i da ih mora metat u fotelje.
To je bošnjački senator na čelu multietničkog SDP-a objasnio nedavno kod svog privatnog bo(r)ga u svojih 60 minuta moći. Nova Zlatkova biblija demokratije tada se sažela u iskaz da eto on će kad se radi o kandidatima približno istih kriterija naravno odabrati onog koji mu je prijatelj, jer on prijateljima mora pomoći.
Ima da nema konkursa i konkursnih komisija, ima da nema državnih zakona i zakonskih procedura, ima da nema struke i stručnih kriterija, ima da nema ničeg drugog osim JEDNOG, SVEVIŠNJEG, NJEGA. ZLATKA. Ili, kako je tu novu politiku brzih i efikasnih reformi u BiH objasnio Zlatkov predsjednik Federalne vlade, izjavivši kako će ga novinari kritikovati da ako se ne brine za brata kako će se brinuti za Fedraciju.
Njegov je brat Federacija; rodni list, matični broj, svi mu dokumenti odsad odlukom premijera glase na ime Federacija Nikšić.
preuzeto sa: weba radiosarajevo/ba
Last edited by GOLFER on 23/08/2011 13:24, edited 1 time in total.
Nerminu Niksicu mozda i mozemo dati prolaznu ocjenu za sada, ali ovaj potez sa imenovanjem brata je grozan. Smijesno je slusati pokusaje da se ovakav potez opravda, a fraza "sve je po zakonu" dovoljno govori.
rahmanjin wrote:Vidim da dosta ljudi brani odluku premijera Niksica da postavi brata. Dakle, moze se izvuci zakljucak da je premijerov brat strucnjak. Pa zar nije bilo bolje da ga stavi na celo Krivaje, ako je toliki strucnjak da tu firmu izvuce iz gabule, ili ne mora Krivaje nego neke druge firme koja propada. Brate, onda pokazi koliki si strucnjak.
Ko se previse puta dere da ide vuk gubi kreditebilnost. Kako uzeti za ozbiljno kritike kada budu opravdane?
Ma znam i ja koju poslovicu, ko rano rani dvije srece grabi, bolje ikad nego nikad, bolje sprijeciti nego lijeciti. Treba li jos?
Maystor wrote:Nerminu Niksicu mozda i mozemo dati prolaznu ocjenu za sada, ali ovaj potez sa imenovanjem brata je grozan. Smijesno je slusati pokusaje da se ovakav potez opravda, a fraza "sve je po zakonu" dovoljno govori.
kako ste uvalili brata na direktorsku funkciju? '' Po zakonu''
Sta ti je ironija
Last edited by GOLFER on 23/08/2011 13:36, edited 1 time in total.
rahmanjin wrote:Vidim da dosta ljudi brani odluku premijera Niksica da postavi brata. Dakle, moze se izvuci zakljucak da je premijerov brat strucnjak. Pa zar nije bilo bolje da ga stavi na celo Krivaje, ako je toliki strucnjak da tu firmu izvuce iz gabule, ili ne mora Krivaje nego neke druge firme koja propada. Brate, onda pokazi koliki si strucnjak.
Ko se previse puta dere da ide vuk gubi kreditebilnost. Kako uzeti za ozbiljno kritike kada budu opravdane?
Ma znam i ja koju poslovicu, ko rano rani dvije srece grabi, bolje ikad nego nikad, bolje sprijeciti nego lijeciti. Treba li jos?
Ako uspijes jednom pogoditi moze jos, ako ce biti besmislice ne moras. Da uzmes jokera?
Maystor wrote:Nerminu Niksicu mozda i mozemo dati prolaznu ocjenu za sada, ali ovaj potez sa imenovanjem brata je grozan. Smijesno je slusati pokusaje da se ovakav potez opravda, a fraza "sve je po zakonu" dovoljno govori.
O Mirsadu Nikšiću, čija je najjača stručna kvalifikacija to da ima brata na funkciji premijera, ne može se na internetu pronaći ništa, osim da je bio uposlenik Revicona, firme Marina Ivanišević, moćnog člana SDP-a, inače optuženog i kažnjenog zbog sukoba interesa, jer je svojedobno kao član Skupštine Grada Sarajeva poslovao sa tom skupštinom, a sve zahvaljujući gradonačelniku Aliji Behmenu.
Sve po Zakonu - to bi trebao biti novi slogan SDP-a na sljedećim izborima !
poznanik wrote:Šta je tačno "grešno" u imenovanju Mirsada Nikšića na novu radnu poziciju u Autocestama, koji zakon je prekršen pa je zbog toga njegov brat, premijer Vlade FBiH, odgovoran?
Vidi, riječ je o klasičnom nepotizmu! Niko Neće gledati Mirsada Nikšića kao stručnog i sposobnog čovjeka (možda i jeste), već ga uvijek gledati kao premijerovog brata i kad se spomene njegovo ime niko neće reči to ti je onaj stručnjak za to i to, već će reči to ti je premijerov brat i naštimana mu je pozicija. Premijer je napravio grešku i upao u vlastitu zamku imenovanjem brata. Moglo bi se desiti da u određenim stvarima budu u sukobu interesa. Moje mišljenje je da nije trebao imenovati brata na tu poziciju.
To što u oblasti saobraćaja i izgradanje cesta Mirsad Nikišić, diplomirani brat po profesiji i stručnosti, ima nula (i brojem: 0) minuta radnog iskustva iz oblasti saobraćaja, to što ima nula (i brojem: 0) objavljenih stručnih radova, to što nikad nije vodio niti ijednu firmicu, a kamo li ozbiljniju firmu i što ima nula minuta menedžerskog iskustva, to što je svoju diplomu brat ufoteljio, e to Nermina Nikšića ne zanima.
Kažu da je specijalizirao neku oblast koja je usko vezana za saobraćaj - na ekonomskom fakultetu, kod mentora Lagumdžije...