Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#1226 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by 5 0 5 »

skupljac_zeljeza wrote: Ja te pitam šta će biti ako dokažem da sam živio po centrima bivše Jugoslavije i to najduže u BG? Nećemo brojati ovo izvan granica Jugoslavije. Ha? Smiješ li dati ponudu? :mrgreen:
haha. ovo objasnjavao mnogo. #overcompensate :thumbup:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1227 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Gojeni H »

madner wrote:Pa treba uzeti sta je valjalo, napraviti analizu zbog tog i tog je bilo bolje a ovo nije valjalo.

No problem je drugi, ideoloski neprijatelji to nikako ne mogu prihvatiti jer bi to znacilo i da je njijhova ideologija dala inferiorne rezultate.
To uopste nije lagan zadatak.

Bio je socijalizam, sada je kapitalizam.
Bila je dogovorna ekonomija, sada je trzisna.
Ljudska prava su bila rastezljiv pojam, a danas se policija otpusta za "prekomjernu upotrebu sile".
Zdravstvo se tesko moze porediti kada u ono doba nije bilo privatne prakse.
Drzava je bila suverena, danasnja je okupirana na skoro 70% teritorije.
Namjenska industrija je radila izuzetno dobro i to je ono sto treba gurati i unapredjivati.

Treba nova ideja, pozitivizam ...
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#1228 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

madner wrote:
skupljac_zeljeza wrote:
madner wrote:Nisam vidio da je neko samog sebe matirao odavno. :D
Ako ti teško šetati pa možeš valjda na PIK pa provjeriti. Tražiš kuće po selima ili raspituješ se za uvođenje grijanja itd. Što komplikuješ jednostavno? Imaš tražilicu pa polahko. :wink: Ko pita ne skita.

http://www.olx.ba/
Ubjedio si me Zadrom i Osijekom :D
Naveo si solarno kao vrh mada sam prije rekao da ljudi u našim i hrvatskim pa i srbijanskim selima kombinuju solarno i struju jer nema dovoljno sunčanih dana. Neki imaju svoje šume pa im isplatnija kotlovnica i ti to sve normalno iskarikira da bi pokušao ad hominem. :wink: Već viđeno na ovom forumu i probaj drugačije.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#1229 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

5 0 5 wrote:
skupljac_zeljeza wrote: Ja te pitam šta će biti ako dokažem da sam živio po centrima bivše Jugoslavije i to najduže u BG? Nećemo brojati ovo izvan granica Jugoslavije. Ha? Smiješ li dati ponudu? :mrgreen:
haha. ovo objasnjavao mnogo. #overcompensate :thumbup:
Šta dokazuje, Tita ti?
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1230 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by madner »

skupljac_zeljeza wrote:
madner wrote:
skupljac_zeljeza wrote: Ako ti teško šetati pa možeš valjda na PIK pa provjeriti. Tražiš kuće po selima ili raspituješ se za uvođenje grijanja itd. Što komplikuješ jednostavno? Imaš tražilicu pa polahko. :wink: Ko pita ne skita.

http://www.olx.ba/
Ubjedio si me Zadrom i Osijekom :D
Naveo si solarno kao vrh mada sam prije rekao da ljudi u našim i hrvatskim pa i srbijanskim selima kombinuju solarno i struju jer nema dovoljno sunčanih dana. Neki imaju svoje šume pa im isplatnija kotlovnica i ti to sve normalno iskarikira da bi pokušao ad hominem. :wink: Već viđeno na ovom forumu i probaj drugačije.
Ne, ti si naveo solarno kao dokaz napretka. Da bi poslje promjenio liniju jer se za vrijeme SRFJa pokazalo da nije isplatilo van mediteranske klime. Te si time zapravo rekao da ono sto smatras velikim napretkom nije nista novo za ovo podrucje.

To se zove izgubiti nit. :D
User avatar
Leons
Posts: 1037
Joined: 16/08/2013 23:52

#1231 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Leons »

Poredjenje izmedju BiH i Jugoslavije je potpuno promaseno jer prvo ne znamo koje periode uporedjujemo s obzirom da je SFRJ duze bila drzava. Pravedno bi bilo prvih 20 godina SFRJ sa BiH ili fino cekati jos 50 pa onda zaokruziti i napraviti poredjenje.
Drugo, argument da je SFRJ sve sama pravila ne valja jer je jugoslovenska privreda bila poprilicno zatvorena, domacu traznju je jedino i domaca ponuda mogla zadovoljiti, danas Bosna uvozi takve robe da bi slicni domaci proizvodi bili egzibicionizam na skoro deset puta manjem trzistu.
Trece, treba praviti poredjenje izmedju BiH i SRBIH, Gorenje i danas postoji u Sloveniji a Bosanci od tog nemaju neke velike koristi ko ni tada.

Ovdje ljudi prave logicku gresku gdje kazu socijalizam opismenio ljude, obrazovo i zaposlio i zato je najbolji. Greska jer je pretpostavka da samo socijalizam to i moze. Emotivno vezani za socijalizam a ne intelekrualno ...
Last edited by Leons on 18/08/2015 16:07, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1232 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by madner »

Gojeni H wrote:
madner wrote:Pa treba uzeti sta je valjalo, napraviti analizu zbog tog i tog je bilo bolje a ovo nije valjalo.

No problem je drugi, ideoloski neprijatelji to nikako ne mogu prihvatiti jer bi to znacilo i da je njijhova ideologija dala inferiorne rezultate.
To uopste nije lagan zadatak.

Bio je socijalizam, sada je kapitalizam.
Bila je dogovorna ekonomija, sada je trzisna.
Ljudska prava su bila rastezljiv pojam, a danas se policija otpusta za "prekomjernu upotrebu sile".
Zdravstvo se tesko moze porediti kada u ono doba nije bilo privatne prakse.
Drzava je bila suverena, danasnja je okupirana na skoro 70% teritorije.
Namjenska industrija je radila izuzetno dobro i to je ono sto treba gurati i unapredjivati.

Treba nova ideja, pozitivizam ...
Ekonomija je bila manje vise trzisna, bar poslje 56.
Plusevi i minusi jasni, drzava bi trebala preuzeti ulogu kao u Singapuru ili Kini kako bi povecala zaposlenost jer trziste to ne moze samo regulisati. Odnosno moze, no odliv ljudi nije pozeljan.

Ljudska prava su ocito precjenjena kategorija za vecinu stanovnistva.
Dakle mozda treba privatizovati cijelokupni sistem ili ukinuti privatni dio.

Onda raditi na oslobodjenju tih 70% uz razvoj 30%.
To je zadatak drzave no ista nema viziju.

Nema novog oruzanog sistema od raspada SFRJa, osim licnog naoruzanja.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#1233 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

madner wrote:
skupljac_zeljeza wrote:
madner wrote:
Ubjedio si me Zadrom i Osijekom :D
Naveo si solarno kao vrh mada sam prije rekao da ljudi u našim i hrvatskim pa i srbijanskim selima kombinuju solarno i struju jer nema dovoljno sunčanih dana. Neki imaju svoje šume pa im isplatnija kotlovnica i ti to sve normalno iskarikira da bi pokušao ad hominem. :wink: Već viđeno na ovom forumu i probaj drugačije.
Ne, ti si naveo solarno kao dokaz napretka. Da bi poslje promjenio liniju jer se za vrijeme SRFJa pokazalo da nije isplatilo van mediteranske klime. Te si time zapravo rekao da ono sto smatras velikim napretkom nije nista novo za ovo podrucje.

To se zove izgubiti nit. :D
Onda ti ne pratiš nit. Neko je počeo priču kako su sela i danas pasivna kao nekada i naveo sam primjer kako nisu jer prate savremene trendove jednako kao i oni u gradu. Uz to imaju pare u svom privatnom obrtu pa bilo to na farmama ili nekim radionicama. Sa terena o standardu ti si prenio na teren tehnologije. Mućenje vode. Rekoh...deja vu. :wink:
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1234 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by madner »

Samo si se malo zbunio dok si to pisao pa nije tako ispalo. :D

Ok je skroz, progres je evidentan. :D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1235 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

Skupljac vrlo vjerovatno ti si ocit primjer kako si ti i tvoja familija profitirali najvise od jugoslavije

Roditelji rodjeni na selu neobrazovani dolaskom jugoslavije zavrsili bar vecernje skole i 4 razreda opismenili se sto je najglavnije
Vrijednim radom bilo u polju ili prelaskom u fabriku zaradio novca da se solidno zivi zahvaljujuci zadrugama i sl ili toj firmi koju je sagradila ista ta juga
Moguce da je zbog niske kvalifikacije otisao i u inostranstvo radeci kao gasterbajter opet zahvaljujuci jugoslovenskom programu u dogovoru sa njemackom i sagradio najvecu kucu u selu
Zivio u gradu ti se rodio u gradu zahvaljujuci jugi koja mu je dala posao
Posto si pomenuo da si se selio vjerovatno bio neki trgovacki putnik ili sl
U ratu otisli vani i vratili se puni para (nekom rat nekom brat)
Vratili se povratili svoje donacije obnovile kucu a sada dogradjujete kotlovnice solarne panele i sl i pokusavas reci da ti je sada bolje iako sve to ti je omogucila juga jer da nije otac bi ti ostao zemljoradnik neobrazovan i dolaskom rata vjerovatno dozivio sudbinu nesretnika kao sto je dodjite dolamo nece vam srbi nista i sl
Vjerovatno na srecu nije tako i dobro je sto nije zahvaljujuci jugi

Izvinjavam se ako sam te mozda uvrijedio i bez namjere rekao neato ato nije al to je tipicna zivotna prica vecinom ruralnog stanovnistva na prostoru citave juge izuzev ove sa srebrenicom jer jel to je specificno za bih i hr gdje je bilo rata
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#1236 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Fudo Bosna »

Gojeni H wrote:
Fudo Bosna wrote:
Uporno se izbjegava odgovoriti na pitanje: nabrojte prednosti, sadašnje BiH pa i drugih ex Yu, ali BiH ponajviše jer je ovo BiH forum i večina smo iz BiH, pa barem 3-5 tačaka gdje je ex Yu bila lošija od BiH ili neke druge države nastale raspadom, Srbija npr?
DoFu

Da se ne mucis vise, tesko da se odgovor moze dati, s obzirom da je tesko porediti tadasnji vakat s ovim danasnjim.

Jugoslavija je bila potaman Bosnjacima, trebalo je samo jedan korak da republike postanu vise svoje na svom, i da se nastavi zivjeti u zemlji u kojoj bi svi vidjeli interes ostati. Velikosrpski agresor nije pristajao na bilo kakvu Jugoslaviju osim one koju su oni zamislili, i onda su na prepad, sa slomom komunizma, pokusali da zaokruze prostore Velike Srbije, ili barem steknu bolje pocetne pozicije.
Jugoslavija je bila jaka zemlja, ali je velikosrpski sovinizam bio i jeste jaci.

Kakva god bila, te Jugoslavije nema i nece je vise nikada biti.

Da se svi upnemo i kazemo kako je bila naj, naj ikada, kako to moze pomoci nama i Bosni u ovom trenutku?




Znam da je nema i da je prošlost ali da ne " njamoke", ili šupljiramo da je sada bolje, pa ni mi patrioti i koji smo bili , kao ja npr. ne miljenici one države, ili npr iz religiozne familije, pa mi nije bolje u ovoj ili borio se , ostao 1992, pa ne vidim da mogu ovu hvaliti, bolja je samo ratnim profiterima i pobjeguljama, a volim svoju Domovinu BiH, ali sam objektivan !!!
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#1237 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

supercali wrote:Skupljac vrlo vjerovatno ti si ocit primjer kako si ti i tvoja familija profitirali najvise od jugoslavije

Roditelji rodjeni na selu neobrazovani dolaskom jugoslavije zavrsili bar vecernje skole i 4 razreda opismenili se sto je najglavnije
Vrijednim radom bilo u polju ili prelaskom u fabriku zaradio novca da se solidno zivi zahvaljujuci zadrugama i sl ili toj firmi koju je sagradila ista ta juga
Moguce da je zbog niske kvalifikacije otisao i u inostranstvo radeci kao gasterbajter opet zahvaljujuci jugoslovenskom programu u dogovoru sa njemackom i sagradio najvecu kucu u selu
Zivio u gradu ti se rodio u gradu zahvaljujuci jugi koja mu je dala posao
Posto si pomenuo da si se selio vjerovatno bio neki trgovacki putnik ili sl
U ratu otisli vani i vratili se puni para (nekom rat nekom brat)
Vratili se povratili svoje donacije obnovile kucu a sada dogradjujete kotlovnice solarne panele i sl i pokusavas reci da ti je sada bolje iako sve to ti je omogucila juga jer da nije otac bi ti ostao zemljoradnik neobrazovan i dolaskom rata vjerovatno dozivio sudbinu nesretnika kao sto je dodjite dolamo nece vam srbi nista i sl
Vjerovatno na srecu nije tako i dobro je sto nije zahvaljujuci jugi

Izvinjavam se ako sam te mozda uvrijedio i bez namjere rekao neato ato nije al to je tipicna zivotna prica vecinom ruralnog stanovnistva na prostoru citave juge izuzev ove sa srebrenicom jer jel to je specificno za bih i hr gdje je bilo rata
:lol:
Samo sam pročitao prvih par redova jer me zanima šta ti znaš ko je @skupljač? Na čemu baziraš pretpostavke?

Zamisli da ja kažem da si ti socijalno zapušteno dijete koje je odraslo u domu itd...itd..? Dokaz? :wink:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1238 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

Procitaj i ostatak vjerujem da ces se pronaci u tome
Po cemu zakljucujem? Po tvom pisanju
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#1239 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

supercali wrote:Procitaj i ostatak vjerujem da ces se pronaci u tome
Po cemu zakljucujem? Po tvom pisanju
Pročitah i ostatak i nema me u njemu što mogu i dokazati, ali ne bez velikog uloga pa bujrum. Smiješ?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1240 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

Naravno da smijem i mogu se kladiti da su tvoji a i ti najvise napredovali za vrijeme juge
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#1241 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ali Kemal »

skupljac_zeljeza wrote:Rekoh ti već da volim selo i nema te komplekse koje ti pokazuješ pa bili veće ili manje vrijednosti. Mnogi naši akademici su porijeklom sa sela. Pitam tebe uporno šta je hendikep ljudi rođenih na selu?
Ko je reko da je hendikep.
skupljac_zeljeza wrote:Ja te pitam šta će biti ako dokažem da sam živio po centrima bivše Jugoslavije i to najduže u BG? Nećemo brojati ovo izvan granica Jugoslavije. Ha? Smiješ li dati ponudu? :mrgreen:
Vjerujem ti bolan da si zivio gdje god ka kazes, ja te to ni ne pitam. :oops:
Ja te pitam samo iz kog si sela, jer se vidi da nisi gradsko dijete. Ako neces da kazes, nema problema, necu te vise ni pitati.
Selo nepoznato :D
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#1242 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by Ali Kemal »

Leons wrote:Poredjenje izmedju BiH i Jugoslavije je potpuno promaseno jer prvo ne znamo koje periode uporedjujemo s obzirom da je SFRJ duze bila drzava. Pravedno bi bilo prvih 20 godina SFRJ sa BiH ili fino cekati jos 50 pa onda zaokruziti i napraviti poredjenje.
Ne brini doci ce i to na red :D
Leons wrote:Drugo, argument da je SFRJ sve sama pravila ne valja jer je jugoslovenska privreda bila poprilicno zatvorena, domacu traznju je jedino i domaca ponuda mogla zadovoljiti, danas Bosna uvozi takve robe da bi slicni domaci proizvodi bili egzibicionizam na skoro deset puta manjem trzistu.
Trece, treba praviti poredjenje izmedju BiH i SRBIH, Gorenje i danas postoji u Sloveniji a Bosanci od tog nemaju neke velike koristi ko ni tada.
Veca drzava, vece trziste, jaca ekonomija, sasvim logicno. Zato je SAD najjaca ekonomija svijeta, zbog svoje velicine, jedinstveno trziste, nema carina, granica, nikakvih ogranicenja. To pokusava i EU, brisanje granica, dok je sada gdje god da krenes za dva sata si na granici :oops:
Leons wrote:Ovdje ljudi prave logicku gresku gdje kazu socijalizam opismenio ljude, obrazovo i zaposlio i zato je najbolji. Greska jer je pretpostavka da samo socijalizam to i moze. Emotivno vezani za socijalizam a ne intelekrualno ...
U pravu si i druga drustvena uredjenja su opismenjavala, samo sto je sada problem sto je poceo obrnuti proces, zaglupljivanja naroda kroz srozavanje skolstva i povratak u srednji vijek na religioznoj bazi.
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#1243 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by JThomas »

pojedinačne priče su nebitne kad pričamo o državama. a na nivou države gledano, jedna potpuno ruralna, agrarna, feudalna država je opismenjena i industrijalizirana za 30 godina. jesu l' moje ili tvoje amebe iz sarajeva od isa bega ishakovića nije bitno, bitno je da je ono uoči drugog rata bilo gradić. a u jugoslaviji postaje veliki grad. je li moj pradjed bio pismen ili nije nije bitno za ovu priču, bitno je da je pola nacije bilo nepismeno, kojom god da se osjećaš, a jugoslavija to mijenja za par decenija i privodi evropskom prosjeku i normama. pravi prvi fakultet u bosni i hercegovini i tako dalje. kaže gurnuli nam fabrike koje zagađuju. a šta si prije njih imao? imao si nivo kraja 19. vijeka, u svakom pogledu. kraljevina jugoslavija je isto kao i ove rupe sad bila u dnu evrope po svim parametrima, jedini period kad smo se uključili prema sredini tabele bila je druga jugoslavije.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#1244 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

supercali wrote:Naravno da smijem i mogu se kladiti da su tvoji a i ti najvise napredovali za vrijeme juge
Pa eto kada hoćeš napravimo dogovor i kod advokata. Definisati šta tebe obavezuje, a šta mene. Troškove plaća ko izgubi. Jednostavno je sve što se mene tiče. Trebam donijeti Rodni list i još par dokumenata.

Moji su mogli iskoristiti Jugoslaviju kao rijetko koji jer i sa očeve i sa majčine strane imam pune fioke nekakvog ordenja i čak predratnih partijskih knjižica. Sve beneficije su odbili za šta imam dokaz i sve polahko sticali svojim trudom. Oni su mi prenijeli dosta ličnih iskustava zbog čega smijem pisati pro ili contra na ovoj temi. Većina nije nikada dobila stanove jer nisu htjeli čekati pa su pravili ili kupovali kuće. Osamdesetih su im nuđeni neki povoljni stambeni borački krediti i to su iz svojih principa odbili. Mogao bih u kontekstu ovoga vrlo sočnih detalja, ali onda otkrivam identitet.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#1245 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by 5 0 5 »

zna se ko se selio sa porodicama po bivsoj nam domovini. oficiri J-N-AAAAAA :lol: sad dokazuje da je veci katolik od pape. :lol:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1246 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

Pa eto sta imamo ukljucivati advokata kad sam si sada potvrdio da im je to jugoslavija obezbjedila i tvojim roditeljima i tebi al svejedno bih se smio kladiti jer ai upravo rekao sto sam i napisao

Ti rodjen u gradu jer su tvoji bilo roditelji bilo djedovi nane ili bake sisle u grad jer im je to omogucila jugoslavija

Da se razumijemo malo je onih skoro na prste prebrojati koji u gradovima mogu reci da su tu vise od 4-5 generacija i nikako ovim ne dijelim ljude na tu relaciju selo grad nego sta je ko i kad postigao
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#1247 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by madner »

JThomas wrote:pojedinačne priče su nebitne kad pričamo o državama. a na nivou države gledano, jedna potpuno ruralna, agrarna, feudalna država je opismenjena i industrijalizirana za 30 godina. jesu l' moje ili tvoje amebe iz sarajeva od isa bega ishakovića nije bitno, bitno je da je ono uoči drugog rata bilo gradić. a u jugoslaviji postaje veliki grad. je li moj pradjed bio pismen ili nije nije bitno za ovu priču, bitno je da je pola nacije bilo nepismeno, kojom god da se osjećaš, a jugoslavija to mijenja za par decenija i privodi evropskom prosjeku i normama. pravi prvi fakultet u bosni i hercegovini i tako dalje. kaže gurnuli nam fabrike koje zagađuju. a šta si prije njih imao? imao si nivo kraja 19. vijeka, u svakom pogledu. kraljevina jugoslavija je isto kao i ove rupe sad bila u dnu evrope po svim parametrima, jedini period kad smo se uključili prema sredini tabele bila je druga jugoslavije.
Da je bilo 50%...

Image
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#1248 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by supercali »

5 0 5 wrote:zna se ko se selio sa porodicama po bivsoj nam domovini. oficiri J-N-AAAAAA :lol: sad dokazuje da je veci katolik od pape. :lol:
Ovo sam pretpostavio kad je rekao puno su se selili al nisam htio napisati ker sam mislio da nisu dostigli taj nivo al ocito sam pogrijesio pa sam umjesto oca zemljoradnika trebao napisati djed a otac profitirao u gradu a sakupljac treca generacija kojem je juga valjala za zivota
Rodio se kao dijete vojnog lica uzivao blagodeti do pred rat a onda vrlo vjerovatno otisli na zapad
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10259
Joined: 12/10/2014 01:12

#1249 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by skupljac_zeljeza »

5 0 5 wrote:zna se ko se selio sa porodicama po bivsoj nam domovini. oficiri J-N-AAAAAA :lol: sad dokazuje da je veci katolik od pape. :lol:
Oficiri su dobijali stanove. Rekoh da iz moje kuće nisu nikada. Ne govorim u ime rođaka.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#1250 Re: Jugoslavija je bila ozbiljna civilizacija, ovo što sada živimo je smetljište

Post by 5 0 5 »

skupljac_zeljeza wrote: Oficiri su dobijali stanove. Rekoh da iz moje kuće nisu nikada. Ne govorim u ime rođaka.
pa de nam odgonetni, koji je razlog sto ste se seljakali po jugoslaviji? jeste skupljali zeljezo? dosta je bosanaca zavrsavalo u beogradu, ali najvise preko sluzbe u jna. inace bi uvijek birali sarajevo, ako bi se vec selili u grad. u beogradu je bilo puno kasarni. a ne mogu dokuciti sta bi to bosanskog muslimana, kakvim se izjasnjavas, ponukalo da se seli u srpsku prestolnicu.
Post Reply