Peljeski most zele graditi!

Post Reply

Peljeski most

se nesmije graditi jer onemogucava buducu izgradnju luke
48
22%
se nesmije graditi iz drugih razloga
24
11%
neka se gradi ali treba biti dovoljno visok kako bi mogli brodovi proci
76
35%
neka se gradi svakako
60
27%
nemam stav
12
5%
 
Total votes: 220

jiji
Posts: 292
Joined: 02/05/2013 15:10

#1226 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by jiji »

Googlerica wrote:
jiji wrote:
Googlerica wrote:jiji,drugi put malo bolje poguram google biciklo!

daj mi link iz 2013 ili 2014 godine,hvala
Evo samo zato sto si mi simpaticna.

http://www.24sata.hr/politika/peljeski- ... ske-344776

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/hrva ... 20134.html

Naravno nista nije 100% gotovo,jos treba EU dati novce,ali je ovo s koridorom izgleda otpalo.

;-)
jiji,hvala,ali sumnjam da ce se ostvariti projekat,koji se vuce godinamaa,no vidjet cemo
Vuče se jer nije bilo novaca,ako EU da novce gradit će se sigurno.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1227 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by seln »

jiji wrote:
Googlerica wrote:
jiji,hvala,ali sumnjam da ce se ostvariti projekat,koji se vuce godinamaa,no vidjet cemo
Vuče se jer nije bilo novaca,ako EU da novce gradit će se sigurno.
Naravno, upravo sad presipaju kase u EU. :wink:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#1228 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Alfons Kauders »

jiji wrote:
Pilana78 wrote:Ne kontam bas ove clanke iz Hrvatske. Izgleda da je jedini problem novac, pa ako ga dobiju onda ce se poceti graditi. Potpuno se zanemaruje druga strana, u ovom slucaju BiH.
Stvar je u tome da ovdje BiH nije druga strana.Kako će HR povezati svoj teritorij kroz svoje teritorijalne vode je unutarnja stvar HR.Naravno da treba poštovati pravo nesnošljivog prolaza i držati se onoga što piše u UN konvenciji o pravu mora i siguran sam da se to uzelo u obzir kod izrade predstudije.
ma 'ta ce EU, zna pomorsko drustvo iz sarajeva bolje... :D

cek samo da nam neko pocne objasnjavati isplativost izgradnje luke u neumu, 20km od grada duhova u plocama
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#1229 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Googlerica »

vijest postavljena decembra '13"

Peljesac bridge is best solution to connect the south of Croatia

Croatian Times
Building of the Peljesac Bridge to connect the south of Croatia with the rest of the country could start in 2015. The above info was released by the transport minister Sinisa Hajdas Doncic who expects the EU study to be presented in a week period. It has already been revealed that the EU study found that the Peljesac Bridge is the best solution for connecting Dubrovnik and the rest of the south with inland Croatia.
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#1230 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Skijaš »

Na hrvatskoj strani ne očekuju probleme ni zbog zahtjeva BiH za prolaz brodova ispod mosta jer će on u sredini biti visok 55 metara, a širina između stupova iznosit će 285 metara. No, brodovi će moći prolaziti i ispod drugih dijelova mosta, koji će biti visoki 42 i 48 metara na svakoj strani mosta prema kopnu, odnosno Pelješcu, a širina i među stupovima na tim dijelovima bit će po 285 metara.

http://www.vecernji.ba/ispod-mosta-moci ... ota-917271

Korektno od Zagreba.
User avatar
muha_sa
Posts: 140353
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1231 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by muha_sa »

Skijaš wrote:Na hrvatskoj strani ne očekuju probleme ni zbog zahtjeva BiH za prolaz brodova ispod mosta jer će on u sredini biti visok 55 metara, a širina između stupova iznosit će 285 metara. No, brodovi će moći prolaziti i ispod drugih dijelova mosta, koji će biti visoki 42 i 48 metara na svakoj strani mosta prema kopnu, odnosno Pelješcu, a širina i među stupovima na tim dijelovima bit će po 285 metara.

http://www.vecernji.ba/ispod-mosta-moci ... ota-917271

Korektno od Zagreba.
a prolaze li brodovi kroz i u Neum :?
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#1232 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Skijaš »

muha_sa wrote:
Skijaš wrote:Na hrvatskoj strani ne očekuju probleme ni zbog zahtjeva BiH za prolaz brodova ispod mosta jer će on u sredini biti visok 55 metara, a širina između stupova iznosit će 285 metara. No, brodovi će moći prolaziti i ispod drugih dijelova mosta, koji će biti visoki 42 i 48 metara na svakoj strani mosta prema kopnu, odnosno Pelješcu, a širina i među stupovima na tim dijelovima bit će po 285 metara.

http://www.vecernji.ba/ispod-mosta-moci ... ota-917271

Korektno od Zagreba.
a prolaze li brodovi kroz i u Neum :?
Bitno je da mogu prolaziti.
User avatar
armin071
Posts: 6547
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#1233 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by armin071 »

Al mi nikad nece biti jasno otkud tolika teznja da se gradi most koji ce biti u godini biti upotrebljiv nekih pola godine od tunela koji je jeftiniji, ne ometa nikoga i upotrebljiv je citave godine??
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#1234 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Skijaš »

armin071 wrote:Al mi nikad nece biti jasno otkud tolika teznja da se gradi most koji ce biti u godini biti upotrebljiv nekih pola godine od tunela koji je jeftiniji, ne ometa nikoga i upotrebljiv je citave godine??
Ne žele ljudi da ih ucjenjuju budale poput Dodika. I ja bih pravio most da sam na njihovom mjestu, ko zna kakvi će odnosi biti sa Sarajevom za 20 godina i ako će neko iz Brisela finansirati most, logično je da će praviti most.
User avatar
armin071
Posts: 6547
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#1235 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by armin071 »

Skijaš wrote:
armin071 wrote:Al mi nikad nece biti jasno otkud tolika teznja da se gradi most koji ce biti u godini biti upotrebljiv nekih pola godine od tunela koji je jeftiniji, ne ometa nikoga i upotrebljiv je citave godine??
Ne žele ljudi da ih ucjenjuju budale poput Dodika. I ja bih pravio most da sam na njihovom mjestu, ko zna kakvi će odnosi biti sa Sarajevom za 20 godina i ako će neko iz Brisela finansirati most, logično je da će praviti most.
Ma sta oni imaju sa Dodikom tu. Onaj ing. iz Hrvatske im je fino napravio prijedlog da tunel bude na istom mjestu gdje bi bio most. Znaci nema nikakve veze sa BiH a niti bi smetao kome. A jos uz to bio bi prohodan cijele godine jer mu ne bi smetale bure kojih itekako ima na Jadranu pogotovo u zimskim mjesecima. A i bio bi duplo jeftiniji.
User avatar
JohnnyS
Posts: 17439
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#1236 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by JohnnyS »

armin071 wrote:
Skijaš wrote:
armin071 wrote:Al mi nikad nece biti jasno otkud tolika teznja da se gradi most koji ce biti u godini biti upotrebljiv nekih pola godine od tunela koji je jeftiniji, ne ometa nikoga i upotrebljiv je citave godine??
Ne žele ljudi da ih ucjenjuju budale poput Dodika. I ja bih pravio most da sam na njihovom mjestu, ko zna kakvi će odnosi biti sa Sarajevom za 20 godina i ako će neko iz Brisela finansirati most, logično je da će praviti most.
Ma sta oni imaju sa Dodikom tu. Onaj ing. iz Hrvatske im je fino napravio prijedlog da tunel bude na istom mjestu gdje bi bio most. Znaci nema nikakve veze sa BiH a niti bi smetao kome. A jos uz to bio bi prohodan cijele godine jer mu ne bi smetale bure kojih itekako ima na Jadranu pogotovo u zimskim mjesecima. A i bio bi duplo jeftiniji.

Mislim da sam negdje pročitao, a i ovdje napisao, valjda je to trusno područje i u slučaju potresa, cijeli tunel se ruši, a most ne mora nužno već se sruši samo dio, pa je lakše za popraviti :D Nisam građevinar, pa ne znam ima li to koliko smisla
Black111
Posts: 797
Joined: 12/06/2011 13:48

#1237 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Black111 »

A hoce li nasa bosanska mornarica tu moci uploviti? I sta kad izgradimo u Neumu naftni terminal? Trebace prostora i za tankere. To naravno kad iskopamo morsko dno kod Neuma da bude dublje tako da moze nasa flota uploviti.
Ja sam cuo da sad dok isplate penzije, krece se u izgradnju naftnog terminala u Neumu. Ne znam koliko je to vjerodostojna informacija?
User avatar
muha_sa
Posts: 140353
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1238 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by muha_sa »

Black111 wrote:A hoce li nasa bosanska mornarica tu moci uploviti? I sta kad izgradimo u Neumu naftni terminal? Trebace prostora i za tankere. To naravno kad iskopamo morsko dno kod Neuma da bude dublje tako da moze nasa flota uploviti.
Ja sam cuo da sad dok isplate penzije, krece se u izgradnju naftnog terminala u Neumu. Ne znam koliko je to vjerodostojna informacija?
cuj tebe i koliko je vjerodostojna info :-) jakako vec gradit, štaS ti misliJo :D
User avatar
armin071
Posts: 6547
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#1239 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by armin071 »

Black111 wrote:A hoce li nasa bosanska mornarica tu moci uploviti? I sta kad izgradimo u Neumu naftni terminal? Trebace prostora i za tankere. To naravno kad iskopamo morsko dno kod Neuma da bude dublje tako da moze nasa flota uploviti.
Ja sam cuo da sad dok isplate penzije, krece se u izgradnju naftnog terminala u Neumu. Ne znam koliko je to vjerodostojna informacija?
Ta cuvena listicka smisao za humor :run:
Black111
Posts: 797
Joined: 12/06/2011 13:48

#1240 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Black111 »

Listica rules! :D

Naime, kad mi Bosanci i Hercegovci, tj. Hrvati, Bosnjaci, Srbi i Ostali a tj. :D Poljaci, Madjari, Turci, Arapi, Kazahstanci, Bosanci, Bosanci i Hercegovci krenemo u izgradnu naftnog terminala i prokopamo morsko dno kod Neuma, da li ce most smetati floti tankera sto ce tu uplovljavati?
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#1241 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by daxon »

Black111 wrote: Bosanci i Hercegovci krenemo u izgradnu naftnog terminala i prokopamo morsko dno kod Neuma, da li ce most smetati floti tankera sto ce tu uplovljavati?
Neće, dok mi to izgradimo, tankeri više neće uplovljavati već slijetati u luku, tako da nam most sigurno neće smetati.

Image
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1242 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by seln »

Black111 wrote:A hoce li nasa bosanska mornarica tu moci uploviti? I sta kad izgradimo u Neumu naftni terminal? Trebace prostora i za tankere. To naravno kad iskopamo morsko dno kod Neuma da bude dublje tako da moze nasa flota uploviti.
Ja sam cuo da sad dok isplate penzije, krece se u izgradnju naftnog terminala u Neumu. Ne znam koliko je to vjerodostojna informacija?
Mogu misliti da se listicke trebe oduzimaju na tu vrstu provincijskog humora 8sto opet govori o njihovoj inteligenciji) :mrgreen:
Black111
Posts: 797
Joined: 12/06/2011 13:48

#1243 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Black111 »

seln wrote:
Black111 wrote:A hoce li nasa bosanska mornarica tu moci uploviti? I sta kad izgradimo u Neumu naftni terminal? Trebace prostora i za tankere. To naravno kad iskopamo morsko dno kod Neuma da bude dublje tako da moze nasa flota uploviti.
Ja sam cuo da sad dok isplate penzije, krece se u izgradnju naftnog terminala u Neumu. Ne znam koliko je to vjerodostojna informacija?
Mogu misliti da se listicke trebe oduzimaju na tu vrstu provincijskog humora 8sto opet govori o njihovoj inteligenciji) :mrgreen:
Ja sam duhovit, ti si cisto zakinut. :D Da ne kazem da vrijedjanje osoba i to tako generalno nije nikakav humor vec cisto neinteligencija i sovinizam. Al dobro je sve, baa, znamo mi to. :-D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1244 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by seln »

Black111 wrote:
Ja sam duhovit,
Izgleda da je mlijeko magarice pogubno za skromnost. :lol:
Da ne kazem da vrijedjanje osoba i to tako generalno nije nikakav humor vec cisto neinteligencija i sovinizam.
...kaze jedan od dva vodeca demagoga na forumu.
Al dobro je sve, baa, znamo mi to. :-D
Znamo i mi :wink:
Pamtimo jos i '93 i noz u ledja i 2001 i sve...
ako neko misli nesto dobiti bezobraznim latinlukom (uporno ponavljanje neistina), onda neka pokusa kod Slovenaca. Kod nas nece ici.
Black111
Posts: 797
Joined: 12/06/2011 13:48

#1245 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Black111 »

Jah. :D

Na stranu latinluk, da se mi vratimo mostu. Dakle, hoce li most biti dovoljno visok kad tankeri i ostatak nase bosanske flote bude zalazio u Neumski zaljev, nakon sto naprave par okretaja oko poluotoka i otoka, i nakon sto se prokopa dno, i naravno nakon sto se izgradi naftni terminal u Neumu? :D
stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#1246 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by stari grad Visegrad »

hrvatska drzi gotovo cijelu Jadransku obalu, a brani Bosni i Hercegovini njen mali dio obale te ne dozvoljava pomorski razvoj BiH.
Fuj za Hrvatsku, nece Hrvatska daleko, lako je graditi neprijateljstvo sa susjednom drzavom, sve u svemu fuj za rvatsku politiku. Mrzim sahovnicu i sve hrvatske sebicne fashisticke politicare.
Ne moze hrvtaska drugoj drzavi oduzimati medjunarodno poravo na dio obale i koridora prema svjetskom moru. :oops:
Slijedi tuzba i rusenje mosta.
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#1247 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Skijaš »

stari grad Visegrad wrote:hrvatska drzi gotovo cijelu Jadransku obalu, a brani Bosni i Hercegovini njen mali dio obale te ne dozvoljava pomorski razvoj BiH.
Fuj za Hrvatsku, nece Hrvatska daleko, lako je graditi neprijateljstvo sa susjednom drzavom, sve u svemu fuj za rvatsku politiku. Mrzim sahovnicu i sve hrvatske sebicne fashisticke politicare.
Ne moze hrvtaska drugoj drzavi oduzimati medjunarodno poravo na dio obale i koridora prema svjetskom moru. :oops:
Slijedi tuzba i rusenje mosta.
Hrvatska ne oduzima koridor prema otvorenom moru, 55 metara je više nego dovoljno za prolaz.
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1248 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by cyprus »

Skijaš wrote:
stari grad Visegrad wrote:hrvatska drzi gotovo cijelu Jadransku obalu, a brani Bosni i Hercegovini njen mali dio obale te ne dozvoljava pomorski razvoj BiH.
Fuj za Hrvatsku, nece Hrvatska daleko, lako je graditi neprijateljstvo sa susjednom drzavom, sve u svemu fuj za rvatsku politiku. Mrzim sahovnicu i sve hrvatske sebicne fashisticke politicare.
Ne moze hrvtaska drugoj drzavi oduzimati medjunarodno poravo na dio obale i koridora prema svjetskom moru. :oops:
Slijedi tuzba i rusenje mosta.
Hrvatska ne oduzima koridor prema otvorenom moru, 55 metara je više nego dovoljno za prolaz.
Priča o koridoru je ubleha... Jedno je nesmetan prolaz, a drugo fantomski koridor... Ako mi budemo imali mogućnost nesmetanog (istina i neškodljivog) prolaza - ne vidim probleme... Stvar tako jasna, al eto bitno je nek se metilja, spinuje i odvlači pažnja od suštine...
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#1249 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by sportman1 »

Black111 wrote:A hoce li nasa bosanska mornarica tu moci uploviti? I sta kad izgradimo u Neumu naftni terminal? Trebace prostora i za tankere. To naravno kad iskopamo morsko dno kod Neuma da bude dublje tako da moze nasa flota uploviti.
Ja sam cuo da sad dok isplate penzije, krece se u izgradnju naftnog terminala u Neumu. Ne znam koliko je to vjerodostojna informacija?

umjesto bih ubaci rijec slovenija pa ih pitaj zasto nece i osim pobrojanog, i neskodljiv prolaz,vec svoj koridor do otvorenog mora??
oni su vec pred arbitraznom odlukom za razliku 0d bih koja se ne buni na ovo sto hr. namjerava da radi.
Black111
Posts: 797
Joined: 12/06/2011 13:48

#1250 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Black111 »

To nije isto. Slovenci su ucjenjivali RH EU-om cak do te mjere da im RH preupusti dio svog mora, iako oni i danas ako se ne varam imaju koridor po medjunarodnom pravu, oni imaju pravo na slobodan prolaz svojih brodova tu.

Most je s druge strane povezivanje RH, gradi se na tlu RH i biti ce dovoljno visok da ce manje vise svaki brod moci nesmetano moci prolaziti. Tako da ne vidim problem. Iako naravno neki veliki brodovi tu nikad nece zalaziti, sto zbog plitkog mora, sto zbog uvale, sto zbog tog sto uopce nemaju razloga tu uplovljavati jer osim gradica s tri cetri hotela tu nema nicega... osim sto ce jednog dana tu biti naftni terminal, naravno. :D
Post Reply